Kleurenprinters voor een grijpstuiver t Multi Media De PC als volwaardig kantoor cufêk liegen mi De Civil War gaat maar door Kung Fu-avontuur tfERDAG 17 JULI 1999 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT Bedrijven als Easy Computing uit Haarlem en Denda Multi media uit Oldenzaal hebben zich gespecialiseerd in handige programma's die voor een vriendelijke prijs op de markt worden gebracht. Typelessen, visitekaartjes drukken, voor beeldbrieven en dergelijke zijn bedoeld om de kantooractivi teiten op de PC te vergemakke lijken. Easy Computing levert niet al leen de software, maar ook het papier om bijvoorbeeld visite kaartjes mee te .drukken. Met het programma Visitekaartjes 2000 kan worden gekozen uit 2000 ontwerpen, met het star- terspakket kunnen ze worden afgedrukt. 124 lege kaartjes zijn beschikbaar, alleen een printer is nog noodzakelijk. Ook Denda heeft en program ma voor visitekaartjes; het gaat om de Print-Studio waarmee ook uitnodigings- en wenskaar ten kunnen worden gedrukt. Er zijn veel grafische mogelijkhe den, maar voor het papier moet de gebruiker zelfs zorgen. Het starterspakket Affiches Posters is geschikt om enorme mededelingen te maken. Die worden geprint op losse A4-pa- gina's, die aan elkaar worden geplakt. Inbegrepen is een set pagina's die naadloos kunnen worden samengevoegd. Ont werpen voor 22 'banners' zijn bijgevoegd. Met het programma 'Cd Druk kerij Kit' kunnen makkelijk cd- labels en dergelijke worden ge drukt. Het papier is bijgevoegd. Er zijn 50 ontwerpen beschik baar, maar zelf ontwerpen kan ook.Met de woordentrainer En gels 2.0 kan de Engelse taal snel worden bijgespijkerd. Het pro gramma kent 20.000 woorden en heeft ook spraakherkenning, waarmee de uitspraak kan wor den verbeterd. Typetop is een programma om snel met tien vingers te leren tikken. Maar Denda heeft voor mensen die niet te veel willen typen het programma NL-brief 2.0 in hiiis, met 1250 voor beeldbrieven die desgewenst ook nog versierd kunnen wor den. Sollicitaties, bestellingen, aanmaningen, klachten, voor elk onderwerp is er wel een brief. Zeer geschikt en makke lijk voor mensen die moeite hebben met schrijven, of daar gewoon te lui voor zijn. Er zijn ook versies in het Duits en het Engels beschikbaar, voor cor respondentie met het buiten land. De meeste programma's draaien al op een 80486-computer en kosten tussen de 40 en 50 gul den. Een Wekelijkse rubriek waarin een paar websites worden be licht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. Kinderwagens die niet in de bus passen, autostoeltjes met te korte gordels, gevaarlijke oven deuren en sokjes en schoentjes die niet blijven zitten. Het leven van ouders van kleine kinderen zit vol kleine gevaren en grote ergernissen. Ouders die zich wild ergeren aan producten die het leven met kinderen gemak kelijker en leuker zouden moe ten maken, maar die knullig of gevaarlijk in elkaar zitten, kun nen daar nu wat aan doen. Op de website van Ouders Online kunnen zij nu actief deelnemen aan een wedstrijd industrieel ontwerpen van gebruiksartike len. Ouders Online www.ouders.nl Wist U dat maar 16 procent van de baby's die in de Verenigde Staten wordt geboren van natu re blond is? Toch is 33 procent van de volwassen vrouwen in de VS blond, is 64 procent van de televisiepresentatrices blond en zelfs 73 procent van de 'playmates' in de betere bloot bladen. Hoe dit komt is wel duidelijk, maar waar het om gaat is dat deze statistische in formatie is terug te vinden op de website 'Cijfers liegen niet". Daarin is verder te lezen dat elk jaar wereldwijd een half mil joen verkeersslachtoffers vallen, en dat komt neer op 1370 ver keersdoden per dag. Iets om over na te denken als je weer eens in de auto stapt. Solliciteren op Internet aan de hand van je CV (gegevens over de loopbaan): makkelijker kan het niet, door middel van de CV-bank. Vul je CV in, en met een druk op de knop kun je sol liciteren bij vele werkgevers. Bedrijven nemen contact op met de sollicitant als ze hem of haar kunnen gebruiken. En met een druk op de knop kun je ook weer positief of negatief reage ren. Het zal geen verbazing wekken dat met name compu terbedrijven op deze manier ge schikte mensen trachten te vin den, maar er zijn meer bedrijfs takken opgenomen in de CV- bank. aé cv bank,NL www.cvbank.nl Somige mensen worden niet koud of warm van een zonsver duistering, maar wie een beetje geinteresseerd is in hetgeen zich buiten onze dampkring af speelt moet op woensdag 11 augustus dit astronomische verschijnsel (maan schuift tus sen aarde en zon) gaan zien. Want pas in 2081 is er weer een zonsverduistering in onze buurt, dat wil zeggen in Noord- Frankrijk, Zuid-Duitsland of Zuid-Engeland. Wie in Neder land blijft krijgt slechts een in gedeukte zon te zien. Actuele Informatie van de hand van Carl Koppeschaar hierover is te vinden op de website van het blad Kijk. Wie toch liever thuis blijft kan op de site de verduis tering overigens rechtstreeks volgen. En wie het fenomeen in het echt wil zien: Kijk Veilig, want zonlicht is zeer schadelijk voor het netvlies, ook als er met een zonnebril of een negatief wordt gekeken. www.ldjk.nl/zonsverduistering De link naar het sympathieke Broodnet was vorige week ver keerd weergegeven in deze ru briek. Wie alles wil weten over brood moet surfen naar het adres www.brood.net. moge' tCons licros: t werk 3 lister ?cten. (\anda kunnen maar geen eg krijgen van de burger en1 ig, een bloedig dieptepunt Syma in geschiedenis. Vele 'war- zijn gewijd aan het con ussen Noord en Zuid, dat n 1861 en 1864 werd uitge- lemati 'en. Softwarehuis Talon- iracht in zijn Batt- und-serie de veldslagen bij istigin sburg, Antietam, Shiloh en wste 'un tot leven op de PC, leek vervolgens te stop- Op aaridrang van de rela- leine, maar trouwe schhre stoelgeneraals' over ter ld besloot het softwarehuis een vijfde deel uit te ;en, dat de belangrijke slag lickamauga weergeeft. leze schermutseling in Wil halen moet er overi- wel iets voor over hebben, het spel is niet in Neder- tekoop, in tegenstelling andere vier delen die bij tin een doos voor 100 gul- den verkrijgbaar zijn. Chicka mauga kan alleen direct wor den besteld bij Talonsoft, en met een credit card en Internet is dat snel te regelen: binnen een week heb je het program ma voor 120 gulden (inclusief verzendkosten) in huis. Chickamauga is Battlegrond 9 (andere delen in de serie zijn gewijd aan de veldslagen van Napoleon) en behandelt in eer ste instantie de slag bij Mur- freesboro op 30 december 1862. Deze bloedige veldslag duurde drie dagen en werd uitgevoch ten bij de Stones River nabij Nashville. De Union-generaal William Rosecrans bracht met zijn 'Army of the Cumberland' de zuidelijke generaal Braxton Bragg met zijn 'Army of the Tennessee' een gevoelige ne derlaag toe, en dwong hem zich terug te trekken naar Chattan- Valstrik Geruime tijd later, op 19 sep tember 1863, troffen deze legers elkaar weer in het bosachtige gebied nabij Chickamauga Cre ek. Dit keer was het leger van Bragg, dat zich had versterkt, in het voordeel. Rosecrans liep in een geniepige val en het is vooral te danken aan de koel bloedigheid van onderbevel hebber George Thomas dat het leger van Cumberland niet gro tendeels werd vernietigd. Tho mas stopte enkele levensgrote gaten in de linie en trok het noordelijke leger terug. Aan beide kanten vielen veel slacht offers: in totaal 34.000. Bragg had gewonnen, maar het was voor de Confederatie een zinlo ze zege. Het zuidelijke leger kon zich de verliezen niet veroorlo ven en de befaamde g Robert E. Lee stond in de maanden die volgden steeds te genover een enorme overmacht aan noordelijke soldaten. Hij moest zich verder en verder te rugtrekken. Chickamauga is weer verder verbeterd ten opzichte van de vorige delen. Voor de ervaren 'wargamer' is er het vertrouwde Battleground-beeld: een fraai getekende kaart, waar de niet minder fraai getekende troepen ijverig over heen trekken. Het bosachtige gebied zorgt voor een bijna guerilla-achtige strijd, met veel verrassingen. Voor de beginner kan het een voordeel zijn om maar een gedeelte van de troepen aan te voeren, de computer doet dan de rest te gen de computer of een echte tegenstander. De speler kan kiezen voor de Union en probe ren Bragg te weerstaan, of voor het zuiden en proberen Rose crans af te slachten. Zoals in al le delen biedt het in dit spel een enorm voordeel om in het ter rein hoger te staan dan de te genstander. Een kwestie van goed manoeuveren. Min. systeemeisen: Pentium 75, 16 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 100 gulden. Te bestellen via Internet: www.talonsoft.com ■HHBHI Z E HEINZ Frans woordenboek In de serie woordenboeken op cd-rom van Van Dale Lexico grafie verscheen het handwoor denboek Nederlands- Frans/ Frans-Nederlands. De digitale versie bevat de complete in houd van de gedrukte hand woordenboeken, maar biedt daarnaast alle extra's die je nou eenmaal van een cd-rom kunt verwachten, zoals het gemakke lijk zoeken van woorden en uit drukkingen, zoeken op woor den binnen de tekst, het invoe ren van eigen notities en derge lijke. De digitale handwoordenboe ken hebben een adviesprijs van 149 gulden. Komende zomer komt ook het Duitse woorden boek uit op cd-rom. 'SWOORD RAADSEL ZONTAAL: tetbalterm; 8. Japanse gordel- 9' grootvader; 10. houten beleg- |13. dierengeluid; 14. streling; 15. ridig getal; 17. werk van schoon- [19. visbak; 20. roeibank; 21. oos- 'kkelinstrument; 23. muziek- 24. tijdperk; 25. rivier in Italië; *lv.e. trap; 28. uitroep; 30. be- harmonie. [CAAL: Inteken; 2. rivier in Siberië; 3. aorn: 4. rechtop zijn; 5. gekuifde vogel; 6. voorzetsel; 7. familielid; 11. Zuid-Europese boom; 12. crime; 13. zeer vermoeid; 16. inleiding; 17. oog holte; 18. insect; 22. reeks spoorwa gens; 26. gedwee; 27. loofboom; 28. spil; 29. uitroep; 31. voorzetsel; 32. bij woord. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Ster; 4. gaper; 7. los geld; 8. iep; 9. kor; 10. tegenin; 12. ro- mance.Verticaal: 2. tube; 3. ridder; 4. geriater; 5. pulp; 6. rossen; 9. knie; 11. gym. D00 spel Tunguska is een pro- tvan het Oosteuropese soft- :quijiN ehuis Exortus en de Haar- j vooi se uitgever Project 2 Inter- ie. Het verhaal rond het is een beetje vaag. In Tun- :a, een onbewoond gebied usland, is aan het begin van eeid« eeuw waarschijnlijk een me- werkw iet ingeslagen die een kilo- ers groot gebied heeft ver st. Deze gebeurtenis is nog :he w ds onderwerp van talloze 0en1 [iilaties. Zo zijn UFO-lief- jrt-timi ^ers ervan overtuigd dat het om een harde landing van buitenaards ruimteschip en in een serie als de X-files [deze geheimzinnige ramp Imatig terug. Dl is aan de speler om het sel rond Tunguska op te je ges ?n. Dat gaat aan de hand 3ze ie. een zekere Jack Riley, die funci|rond van een vals vonnis elektrische stoel is ver- eeld. Op het moment dat liljoenen volts op zijn fi guur» m worden losgelaten ont- ijk reoj tjack echter met buiten- se hulp naar een andere di- ndi9e< sie. Hij komt terecht in een el, dat vol zit met vijanden dien die hem ervan moe- :eerhouden om drie talis- nen te vinden, die noodza- zijn om het avontuur tot oed einde te brengen. Een adventure' dus, waarin echter centraal staat, ley is gespecialiseerd :i Oosterse vecht en moet zich als ite Bruce Lee Ihet spel heen- In het begin leen de in van maar later komen daar nog vechtstokjes, een bijl en een zwaard bij. Oefening Jack wordt van afstand door de speler bestuurd. Enige oefening met de toetsen is wel noodza kelijk om het mannetje efficiënt te kunnen laten bewegen en vechten. Springen, hardlopen, slaan en schoppen op verschil lende manieren geschiedt door middel van combinaties met vooral de pijltoetsen. Wat dat betreft lijkt het spel wel wat op Streeftfighter II. In het begin zal de speler regel matig sneuvelen en weer op nieuw moeten beginnen. Maar na enkele uurtjes trainen stij gen de overlevingskansen aan zienlijk. Tunguska is een spel dat makkelijk speelt omdat de speler door wisselende camer- hoeken steeds een optimaal zicht heeft op zijn mannetje. De omgeving waar Jack Riley zich doorheen beweegt is prachtig getekend. Ook qua geluid valt er weinig op hst spel aan te merken. Qua puzzels valt er echter niét zo heel veel te doen in het spel en dat maakt Tun guska bij uitstek geschikt voor de speler die zich bij voorkeur vechtend over het PC-scherm beweegt. Het is absoluut nood zakelijk om alle vijanden uit te schakelen om dit spel tot een 1 einde te brengen. Min. systeemeisen: Pentium 133, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Ad viesprijs: 99 gulden, maar te koop bij on der meer Dixons voor 40 gulden. Beschikbaar ge steld door Project 2 In teractive. Dc HP Deskjet 6IOC biedt een goede print kwaliteit voor slechts 249 gulden. FOTO Hewlett-Packard Drukken voor een schijntje, het kan. Kleurenprinters gaan mo menteel tegen afbraakprijzen over de toonbank. Voor nog geen tweehonderd gulden zijn scherpe en veelkleurige afdruk ken mogelijk. Na de forse prijsval bij harde schijven, cd-rom-spelers, scan ners en andere randapparatuur voor computers is het nu dan de beurt aan de kleurenprinter. Een goed apparaat, met vol doende snelheid en scherpte, kostte lange tijd vijfhonderd gulden of meer. Maar fabrikan ten als Lexmark, Canon en HP doen hun oude modellen mo menteel de deur uit tegen weg- geefprijzen. De kleine Lexmark Colorjet 1100 kost bij gewone computerwinkels nog maar 179 gulden en de Canon BJC-250 Bubblejet 199. Het zijn apparaten die gekleur de A4-tjes in ruim één mi- fj nuut afdrukken. Voor een gewone PC-ge- bruiker is die wachttijd niet onoverkomelijk lang. En ook de nieuwste series kleurenprinters gaan fors in prijs achter uit en niet in prestatie. Zo kost de nieuwe Lex mark Z11 Colorjet Prin ter nog maar 229 gulden. Het apparaat drukt fo to's af in een scherpte die voor het men selijk oog meer dan voldoende is (in vaktaal: 1200x1200 puntjes). jetprinters. De marge is zeer laag geworden". brikanten bieden kleinere inkt- patronen aan, waardoor de klant al na 600 pagina's aan drukwerk de tankjes moet bij vullen. Wie bijvoorbeeld met een éénkoppige printer mart met kleur wil afwisselen, is tot 140 gulden kwijt aan twee inkt- patronen. Een prijs die maar een paar tientjes lager ligt dan het apparaat zélf. Analisten verwachten echter dat de prijs voor inktpatronen niet eeuwig hoog kan blijven. De prijs van een inktjetcartridge zal binnen twee jaar dalen naar een paar tientjes. Maar nu al zijn er bedrijven die goede al ternatieve inktpotten bieden die veel goedkoper zijn dan merkpotten, en de echte knut selaar kan zelfs met een injec tiespuit proberen de oude pot ten na te vullen. Maar dat is niet zonder risico, omdat je speciale sneldrogende inkt moet gebruiken. Hoe kan het, zulke lage prijzen voor goede printers? PC-gebrui- kers kochten in 1997 met elkaar ruim 425.000 inktjetprinters, vorig jaar 550.000 en dit jaar worden er naar schatting mini maal 750.000 kleurenprinters verkocht. Daarmee is een mas samarkt ontstaan. De groei kwam vooral doordat surfende Internetters de beeldschermen vol informatie graag op papier willen nalezen. „Vanwege die grote vraag kun nen we de apparaten veel goed koper produceren", zegt Bas van Mook van printerfabrikant Lexmark Nederland. Enigszins mopperend voegt hij daar aan toe: „We verdienen bijna niks meer op de inkt- Felle concurrentie Het eind van de prijsdaling lijkt niet in zicht. Doordat de markt steeds groter wordt, doen steeds meer nieuwe aanbieders mee. De felle concurrentie doet de prijzen nog verder dalen, denkt ook Van Mook. „De kwa liteit van de kleurenprinter wordt steeds beter, de snelheid steeds hoger en de prijzen steeds lager". De printerfabrikant maakt de winst op de inkt. De industrie werkt volgens het beproefde 'Gilette-model': de prijs van een scheermeshoudertje is te ver waarlozen, maar de mesjes zijn peperduur. Steeds meer fa- Voor plantenliefhebbers Voor de liefhebbers van inheemse flora verscheen onlangs bij Nova Zembla de ultieme cd-rom. Een :EH6HB| populair-weten- schappelijk werk B55S" H onder redactie van I de specialisten Ma- rij nissen en Mol. Het een combina- tie van determina- tie-mogelijkheden (het vaststellen van v.. JNRRI heid tot het maken -Afe.3 van een diashow voor een presenta- JH| ML. tie. Een zeer duide lijke interface wijst prima de weg. Determinatie is in feite het meest interessant. Je ziet een bepaal de plant en gaat via de specifieke kenmerken zoeken naar de juiste naam en alle andere gegevens. Stap voor stap kom je bij hetgeen je zoekt. En vinden doe je de bewuste plant altijd, want alles wat groeit en bloeit in Nederland en Vlaanderen staat op het schijfje. Een greep uit de inhoud: 4000 foto's van planten, 600 verklaarde botanische termen, 1200 tekeningen, de uitspraak van de (moeilij ke, want Latijnse) wetenschappelijke namen en de ruim 2000 na tuurgebieden, waar de planten voorkomen. Min.systeemeisen: Pentium 90,16 Mb Ram, Windows 95/98.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21