Leidsch Dagblad Positie Zuid-Hollands statenlid wankelt luiaaii |ijna half miljard an verkeersboetes Leiden is nog niet van plan aandelen EZH te verkopen tolitiek reageert instemmend op veroordeling Bouterse itxebarria ïeemt wraak Miniretour NÜ"/232 Smullen in Leiden H 120 VACATURES Beleggers gedupeerd na advies ABN-Amro TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. \TERDAG 17 JUL11999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Paniek in PLATENBRANCHE OVer illegale cd's Hernieuwde belangstelling voor Aapje Heynis NR. 42055 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Lejdschg'^Dagblad Metamorfose voor voormalige UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK Ton Vorstenbosch: het goede en kwade zijn gelijk Afwezigheid De Jong tijdens financieel schandaal 'onaanvaardbaar' WBBBBS8M Robert Neville Leven met een heilige is nóg moeilijker dan er een zijn. ivid Etxebarria heeft giste- de twaalfde etappe van de lurde France op zijn naam schreven. Met de ritzege Siaf nde Spanjaard nam zijn ete oegONCE 'wraak' op de So- Eté du Tour de France, die irige maand nog ploegleider ila Saïz en dokter Nico- rrados toegang tot de 1 terra nde weigerde. „Met deze LJ°'U^ erwinning heeft ONCE la- re izien dat we gerechtigd twijk.1 ii om hier te rijden", zei de sk na afloop van zijn tri- nftocht. „Ik hoop dat we podiumplaats kunnen e Kert machtigen als eerbetoon erorgf n hen die hier niet aanwe- ietka jmochten zijn." rcbarria, die voor de eerste aanse etappewinst in twee 2 Lt() ir zorgde, sprong 22 kilo ter voor de finish weg uit kopgroep van veertien !gedt|n, waarin ook Mare Lotz De sterk rijdende Rabo- iner eindigde uiteindelijk achtste. Ploegleider De oy was zeer te spreken over verrichtingen van zijn dit. „Vandaag deden we er eens mee voor een ritze- )at is goed voor de mo le ziet het ook aan de ge- hten van de jongens, ze iinen weer een beetje la- :n." nee Armstrong finishte in groep met favorieten en hield de gele leiderstrui. ïRFf ht flqur fred segaar De positie van de Zuid-Hollandse gedeputeerde De Jong lijkt na een extra vergadering van Provinciale Staten vrijwel onhoudbaar. Hoewel de collegepartijen nog geen defini tief oordeel wilden vellen over het gedrag van de PvdA-bestuurder, wordt de afwezig heid van De Jong tijdens het financiële schandaal van de provincie door bijna alle fracties 'onaanvaardbaar' en 'onverantwoordelijk' gevonden. de provincie, die zich de laatste failliete handelshuis Ceteco. jaren heeft opgeworpen als Gisteren kwam bovendien naar bankier. In totaal heeft Zuid- buiten dat er ook geld is ge- Holland voor 1,7 miljard aan le- leend aan het Nationaal comité ningen uitstaan zo bleek deze herdenking 4 5 mei. Commis- week. Daaronder is een lening saris van de koningin Leem- van 47,5 miljoen gulden aan het huis-Stout is bij die organisatie den haag hans jacobs haags redacteur In de extra vergadering van gis teravond werd ingestemd met een zo breed mogelijk onder zoek naar de gedragingen van bestuurslid. Van de 'service' aan het comité was Leemhuis tot in de finesses op de hoogte. Volgens een woordvoerster van het comité is er geen sprake ge weest van een 'duister' onder onsje. Het comité verdiende 15.000 gulden aan de rente over de lening. De provincie niets. Premier Kok zei gisteren na afloop van de ministerraad dat het lenen en uitlenen van geld geen taak is van de overheid, dus ook niet van de provincie. De premier wilde verder geen oordeel uitspreken over de handel en wandel van de pro vincie Zuid-Holland of van Leemhuis. De Staten nemen volgende week donderdag nadere beslui ten over het onderzoek naar de transacties. Ook wordt advies ingewonnen over de positie van Leemhuis-Stout, die alle lenin gen uit hoofde van haar functie heeft getekend. Behalve de SP had niemand aanmerkingen op Leemhuis. De Jong kwam het zwaarst onder vuur te liggen van de oppositiepartijen WD, SP en D66. Die zeiden geen ver trouwen meer te hebben in de gedeputeerde. Niet omdat hij direct schuldig zou zijn voor het debacle, maar omdat hij zijn verantwoordelijkheden onüoopt door op vakantie te gaan. Pagina 3: 'Ik heb geen seconde aan vertrek gedacht' Leidsch Dagblad naar Vierdaagse Het Leidsch Dagblad bezoekt ook dit jaar de Vierdaagse in Nijmegen. Redacteuren van de ze krant staan woensdag langs het parkoers op het terrein van de locatie Neerbosch van be handelcentrum GSJ Linden- hout. Dat is de laatste officiële rustplaats van de tweede dag, zo'n zes kilometer voor de fi nish. Deelnemers uit de regio die even willen pauzeren, zijn welkom. Het Leidsch Dagblad is geïnteresseerd in uw ervarin gen en u kunt ook boodschap pen aan het thuisfront of aan collega-lopers kwijt. Zolang de voorraad strekt, worden er ap pels en kranten uitgedeeld. Bo vendien maakt u kans om met foto in de krant te komen. Het LD-terras is te herkennen aan een spandoek, een bestelbusje, parasols, vlaggetjes en T-shirts, allemaal met Leidsch Dagblad erop. Naar Schotland /^/SCANDINAVIAN SEAWAYS IJmuiden-Newcastle TEL. 0255 53 45 46 leiden Wat is er zomerser dan aardbeien? En wat is er Hollandser dan een pannenkoek? Een beproefde combinatie van beide op Leiden Culinair, dat gisteravond in en om de Pie terskerk losbarstte. Drukte genoeg, al zijn niet alle restaurateurs even blij met de formule. Pagina 13: 'Dit doe ik echt niet meer, ik verdien er niks aan'. foto hielco kuipers i6-/27° 15726° 1«727° SikSi; 20% 10% 10% 50% 70% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina j 4 VANDAAG 48 PAGINA S Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst31 Dag Nacht19 Denksport33 Economie10,11 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Multi Media/Strips21 Regio13,15,17 RTV/programma's22,23 Sport25,27,29 Toerisme30 Toneelgroep Het Arsenaal speelt OntZ over het be leg van Leiden op de De Burcht in Leiden, waarvoor een kortingsbon. VANDAAG QJ in deze krant circa U vindt de baan Udie bij u past in en dimitri walbeek aetfj politie schreef vorig jaar bijna een half miljard gul- aan verkeersboetes uit. En is een recordbedrag. Ter il- In 1997 betaalden rtreders over het hele land miljoen gulden, vijf geleden was dat bedrag 212 tuide oen. Dat blijkt uit gegevens het Centraal Justitieel Incas- ureau (CJIB) over twee we- presenteert. In totaal ont- en ruim vijf miljoen Neder- iuysi|lers een verkeersbon van de tie. Gemiddeld betaalde de rtreder 91,21 gulden per te. nelheidsovertredingen erew m drie miljoen) maken het rgrote deel uit van de ver- fder! 38n" ^en stiJ8in8 van zo n >000 ten opzichte van 1997. rallend is dat de snelheids- in w ftredingen op de snelwegen uur* itief gezien zijn afgenomen. Nog 27,7 procent daarvan vindt op de autowegen plaats, dat was 33,1 procent in 1997. Ook in de bebouwde kom is het per centage licht gedaald, van 47,5 naar 47 procent. Buiten de be bouwde kom is het deel met vijf procent gestegen naar 24,8 pro cent. Vorig jaar reden 13.814 snel heidsovertreders meer dan veertig kilometer te hard. Zij ontvingen geen bon op de mat, maar meteen een financieel schikkingsvoorstel van het openbaar ministerie. Het jaar ervoor waren dat er 10.439. Op vallend is de afname van het aantal geconstateerde rood- licht-overtredingen. In 1997 werden 236.312 haastigen ge flitst. Vorig jaar waren dat er 227.387. Pagina 13: Minder overtredin gen in Hollands Midden Duitsers kopen elektriciteitsbedrijf voor 2,35 miljard den haag-leiden hans jacobs haags redacteur De gemeente Leiden moet met het energiebedrijf EWR gaan onderhandelen over de verkoop van de Leidse aandelen in het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH). De overige aandeelhouders van EZH hebben gisteren een koopovereenkomst gesloten met Preussen Elektra. De Duitsers beta len 2,35 miljard gulden voor de overname. Zowel de aandeelhouders als minister Jorritsma (eco nomische zaken) moeten overigens toestemming geven. Leiden, dat 12,6 procent van de aandelen van EZH in handen heeft, is een buitenbeentje omdat het als enige van de zes aandeelhouders geen de finitieve overeenkomst met Preussen heeft geslo ten. De provincie Zuid-Holland en de gemeenten Rotterdam, Dordrecht, Den Haag en Delft zijn wel rond. Volgens algemeen directeur Verwer van EZH kan Leiden nog niet met de verkoop van de aandelen instemmen omdat de gemeente een afwijkende overeenkomst heeft met EWR. EWR heeft al jarenlang het vruchtgebruik van de Leidse aandelen in het Zuid-Hollandse elek triciteitsbedrijf. Daarnaast heeft de gemeente aan EWR ook een deel van de zeggenschap gegeven. Leiden moet nu eerst met EWR tot overeenstem ming komen over de aandelenverkoop en de eventuele opbrengsten en verplichtingen, alvo rens de zaak met de Duitse elektriciteitsgigant kan worden beklonken. Verwer verwacht overi gens dat beide partijen er zonder problemen uit komen. Preussen Elektra en EZH maakten gisteren in Den Haag de verkoop bekend. Er waren uitein delijk drie kandidaten voor overname van EZH, maar volgens Verwer valt er met de Duitsers het beste samen te werken en het meeste voordeel te halen. Voor de klanten kan dat betekenen dat de prijzen voor elektriciteit omlaag gaan. Eerste afdruk laars op maan siert postzegel washington dpa-anp De eerste laarsafdruk die een mens dertig jaar geleden in het stof van de maan heeft achtergelaten, siert een nieu we Amerikaanse postzegel van 33 dollarcent. De zegel met de wereldberoemde foto komt vandaag uit bij de vie ring van de landing van Apol lo 11 op de maan in Cape Ca naveral, zo deelde de Ameri kaanse posterijen gisteren mee. Dinsdag 20 juli is het dertig jaar geleden dat Neil Armstrong als eerste mens voet op de Maan zette. De fo to van zijn laarsafdruk in het stof werd genomen door zijn collega Edwin ('Buzz') Aldrin. Pagina 9: De hele wereld keek, behalve de Russen volgens Van Straaten zelf al een klacht ingediend. De verantwoordelijke mede werker is volgens Van Straaten inmiddels vèrtrokken bij het fi liaal, evenals de toenmalige di recteur. Een gesprek met de huidige directeur heeft niets opgeleverd. Woordvoerster Van Nunen van ABN-Amro wil alleen in al gemene bewoordingen reage ren op klachten over tegenval lende beleggingsresultaten. Zij stelt dat klanten altijd worden gewezen op de risico's van be paalde beleggingsvormen. „Uit eindelijk is het de klant die be slist. Als het goed gaat horen we niets. Maar als het tegenvalt, neemt het aantal klachten toe." leiderdorp richard mooyman Drie beleggers willen een filiaal van de ABN-Amrobank in Lei derdorp aansprakelijk stellen voor geleden verliezen. De drie hebben volgens beursscha- despecialist Van Straaten ieder gemiddeld een ton verloren na dat zij op advies van een bank medewerker in zeer risicovolle beleggingen waren gestapt. Volgens Van Straaten, die met het Haagse bureau Vacned twee gedupeerde vrouwen uit Leiderdorp terzijde staat, is het filiaal ernstig tekortgeschoten bij de advisering. Hij wil een klacht gaan indienen bij de Klachtencommissie Beursbe- drijf in Amsterdam. De derde klant, een man uit Lisse, heeft Maximumstraf wegens leiderschap criminele bende en cocaïnehandel hhaag gpd-anp De 6 kderland moet de Surinaamse regering vragen jziei m de uitlevering van Desi Bouterse, ook al be- n.tf 'oeilijkt dat de betrekkingen tussen beide lan- en. Dat vindt een Kamermeerderheid van WD, DA en GroenLinks. De vier grootste politieke ^jen hebben met instemming op de veroor- eling van Bouterse gereageerd. De rechtbank in Den Haag veroordeelde gis ten de Surinaamse ex-legerleider tot de maxi me gevangenisstraf van zestien jaar en een ildboete van ruim 4,5 miljoen gulden. Ook Pa eeft de rechtbank een bevel tpt aanhouding kari oor Bouterse afgegeven. Dit laatste betekent n i9 'ft de voormalig legerleider bij reizen naar het K-., Genland groot risico loopt dat hij wordt aan- D,et -"Ouden. De rechtbank oordeelde dat Bouter se de onbetwiste leider was van een criminele organisatie, dat hij doorlopend met de handel in cocaïne bezig was en dat hij zelf poolshoogte ging nemen op plekken waar goederen zoals hout en vis werden opgeslagen, die als dekman tel dienden voor cocaïnetransporten. Hij mis bruikte daarvoor het militaire apparaat in Suri name. Ook rekent de rechtbank Bouterse zwaar aan dat hij in 1997 nog een cocaïnetransport or ganiseerde, terwijl hij toen al wist dat er een on derzoek tegen hem liep. Rechtbankpresident Punt had liever een ho gere straf opgelegd, maar dat is niet mogelijk. Verder benadrukte hij dat er geen sprake is van een politiek proces, zoals Bouterse voortdurend beweert. Een 56-jarige zakenman en vertrouweling van Bouterse kreeg een straf van vijftien jaar en een geldboete van twee miljoen gulden. Een 51-jari ge man die fungeerde als een soort boekhouder voor het Suri-kartel in Nederland, kreeg zes jaar celstraf en een geldboete van 250.000 gulden. De advocaat van Bouterse, de Amsterdamse raadsman mr. A. Moszkowicz, heeft aangekon digd dat hij hoger beroep tegen het vonnis zal aantekenen. Moszkowicz boycotte het proces, omdat hij meent dat het nietig is. De politieke partijen in Nederland reageerden positief. De PvdA hoopt dat de 'onafhankelijke rechtelijke uitspraak' zuiverend werkt in Suriname. „Het zal meer Surinamers nu duidelijk zijn dat er iets aan de hand is met de ex-legerleider", hoopt PvdA-Kamerlid Van Oven. WD-woordvoerder Weisglas vindt de veroordeling een compliment waard voor het werk van het OM. D66 is bang dat het vonnis de relatie tussen Nederland en Suriname kan bemoeilijken. E. Tjon van het ac tiecomité 'Schoon Schip Suriname' kan zich heel goed vinden in de strafmaat voor Bouterse. „Zestien jaar cel is niet teveel gezien hetgeen waar hij allemaal voor verantwoordelijk is", vindt Tjon. Hij was eerder betrokken bij het ac tiecomité 'Handen af van Suriname'. Die groe pering maakte zich lang sterk voor Bouterse en president Wijdenbosch, maar sloeg om door de jongste ontwikkelingen in Suriname. De bevol king ging ruim een maand geleden massaal de straat op uit protest tegen de praktijken van Bouterse en Wijdenbosch. Volgens Tjon is Bou terse de hoofdschuldige van alle problemen waar Suriname mee heeft te maken. Tel: - Plaat (J.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lD Per maand Per kwartaal Oamomaüsch (f. 96.90.1 j i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/giro: - - Handtekening: Leidsch Jff: Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1