'Behoud Nieuw Werklust haalbaar Dorps GJ gezicht Rijn Veenstreek Hulp voor ondernemers Fietsendiefstallen in Katwijkse wijk Rijnsoever verdubbeld Bromfietser onder invloed 'In Oude Wetering is geen vraag naar hanenkammen' Postmen speelt niet op Splotzfestival in Roelofarendsveer ZATERDAG 17 JULI 1S CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417. PLV.-CHEF MARIETA KROFT, 071-535- Dubbele botsing na slip aiphen aan den run Bij een verkeersongeval op de Nil is don derdag een dertigjarige vrouw uit Bodegraven gewond geraakt. De vrouw raakte vermoedelijk in een slip en verloor daarbij de controle over het stuur. Ze kwam op de andere weghelft terecht en botste daar met een vrachtwagen en een personenauto. De vrouw is met onbekende verwondingen naar het LUMC ge bracht. Samenwerking openbare scholen runstreek De openbare scholen in Alphen, Ter Aar, Boskoop, Jacobswoude, Nieuwkoop, Liemeer en Rijnwoude gaan nauwer samenwerken. Zij sloten een samenwerkingsovereenkomst op het personele vlak. Als de ene school een leerkracht over heeft, kan hij of zij op een andere school worden ingezet. Zo kunnen de scholen gemakkelijker wachtgelden uitsparen. Volgens een woordvoerster van de gemeente Rijnwoude gaat het hier om een stimuleringsmaatregel van het rijk. Het rijk stelt geld be schikbaar om samenwerking te bevorderen. Ze benadrukt dat een fusie van het openbaar onderwijs in de zes Rijnstreekge meenten niet aan de orde is. De gemeenten onderzoeken wel of de openbare scholen gezamenlijk materialen kunnen aanschaf fen en schoolgebouwen kunnen laten onderhouden. Fries filiaal voor Woubrugse jachtwerf woubrugge De Woubrugse jachtwerf Van Wijk Maritiem BV krijgt een filiaal in Sneek. Op 1 september van dit jaar vestigen de 16 kwadraat-zeilers Jan-Willem en Esther Hobbeling zich in een voormalig theehuis in de omgeving van het Sneekermeer. De jachthaven in Sneek biedt mogelijkheden tot verkoop, stal ling, onderhoud en verhuur. De hoofdvestiging van het bedrijf, dat is gespecialiseerd in motorsloepen, blijft aan de Boddens Hosangweg in Woubrugge. Alphense rotonde opengesteld alphen aan den run» De vernieuwde rotonde in het centrum van Alphen, het Raoul Wallenbergplein, is weer toegankelijk voor het verkeer. Gisteren opende wethouder H. Groen in 't Wout het verkeersplein, waar de noodverkeerslichten zijn verwijderd. Helemaal klaar is de rotonde nog niet. De tweede ellips, nodig om het busverkeer snel en veilig het centrum in te loodsen, moet nog worden aangelegd. Dat kan echter pas gebeuren als de ondergrondse parkeergarage van het nieuwe stadhuis af is. De bouw daarvan begint na de zomer. Stichting Industrieel Eifgoed Leiden en omstreken deed onderzoek naar dakpannenfabriek noordwij kerhout» monique witteman De Noordwijkerhoutse onder nemersvereniging NOV heeft de dreiging van een slapend be staan afgewend, nu zes winke liers zich hebben aangemeld als hulp. Al lange tijd kampt de NOV met een groot tekort aan bestuursleden. Op dit moment r nog slechts drie actief: voorzitter ad-interim én pen- ningsmeester F. Vink, secretaris 1. van Halem en bestuurslid Th- Weerdenburg. Vink heeft al gezegd dat hij eind dit jaar zijn voorzittershamer neerlegt. Daardoor dreigde de NOV lan ge tijd per 1 januari 2000 haar activiteiten te moeten staken. Met de komst van het zestal is it niet meer nodig. P. van den Berg (Bergerac), .Schilder (juwelier Schilder), \V. Kaptein (snackbar De Koetiller), R. van Eeden (bakke- sntie rij Van Eeden), A. Warmerdam (Arthur Warmerdam vof) en E. Heemskerk (Feest van Harry) gaan de zieltogende vereniging de helpende hand bieden. Zij gaan zo snel mogelijk hand- en spandiensten verlenen aan de NOV.-Zaterdag, als de jaarlijkse braderie gehouden wordt, zul len zij al zorgen voor de hek ken, de posters en de plaatsing van de borden met parkeerver boden. Volgens Weerdenburg was de hulp hoogst noodzakelijk. Voor dit jaar waren alle zomeractivi- teiten al gepland. Voor volgend jaar verkeerden de onderne mers nog in onzekerheid, maar Weerdenburg is nu 'voorzichtig optimistisch' dat er ook in 2000 een mooi activiteitenprogram ma geboden kan worden. „Het is een stap in de goede richting. Maar we hebben nog steeds geen nieuwe bestuursleden. Die moeten er beslist komen." Het is bedrijfseconomisch haalbaar om de kleiwaren- fabriek Nieuw Werklust in Hazerswoude-Rijndijk in stand te houden. Voor een deel kan de dakpannenfa- bricage worden voortgezet. Verder leent de plek zich goed voor de vestiging van kleine bedrijven. De direct aan de Oude Rijn gelegen fabrikantenvilla is geschikt om te worden ingericht voor ernstig zieke mensen in hun laatste levensfase, een zogenoemde hospice. hazerswoude-runduk marieta kroft Dat zegt voorzitter H. Budel van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden en omstreken (Stiel). Hij baseert zich met zijn uitspraken op een onderzoek dat studen ten van de Haagse Hogeschool de vorige maand hebben ver richt. De studenten hebben ge sprekken gevoerd met verschil lende belanghebbenden, bouwhistorici van de TU in Delft, architecten en de Rijks dienst voor Monumentenzorg. Budel is blij met de conclu sies. „Het doel van onze stich ting is om herinneringen aan industriële tijdperken in stand te houden. Op de plek van Nieuw Werklust is er al sinds de 17de eeuw industriële bedrij vigheid. Wij denken dat de ge bouwen uit de 19de eeuw het waard zijn om te behouden. We hopen dan ook dat Rijnwoude het fabriekscomplex op de mo numentenlijst wil zetten." Volgens Budel kan de fabrica ge van dakpannen deels dienen voor 'museale doeleinden'. Hij benadrukt dat het niet de be doeling is om van het hele fa briekscomplex een museum te maken. „Dat is niet rendabel en dus bij voorbaat tot mislukken gedoemd." Een interessante ontwikkeling noemt hij de in richting van de villa tot hospice. „De studenten zijn daarop ge komen na gesprekken met de zorgverzekeraar, de Thuiszorg Groot Rijnland en de districts- huisartsenvereniging. Zij waren positief." Om het complex te kunnen blijven financieren, op perden de studenten de moge lijkheid tot het aantrekken van investeerders die niet alleen maar streven naar een zo hoog mogelijk rendement, maar ook geld willen steken in groene en historische objecten. Budel vindt dat een goed idee. De voorzitter beseft dat het spraakmakende complex nog altijd in eigendom is van D. en R. Blanken. De eigenaren zijn fel gekant tegen de plaatsing van het fabriekscomplex op de monumentenlijst. Ze willen in slechte staat verkerende gebou wen slopen en het vier hectare grote terrein herontwikkelen'. Als Nieuw Werklust eenmaal een monument is, is sloop niet meer toegestaan. Budel heeft begrip voor de argumenten van de Blankens. „Het is hun goed recht, maar als er een rende rende voortzetting kan worden gevonden en de eigenaren er niet slechter van worden, kun nen zij hier wellicht ook wel mee instemmen. Zij hebben immers ook een emotioneel be lang bij de voortzetting van het bedrijf. Hun familie heeft eeu wenlang de fabriek geleid." De familie Blanken was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. De gemeente Rijnwoude had eigenlijk in april al een besluit willen nemen over de plaatsing van Nieuw Werklust op de mo numentenlijst. Het gemeente bestuur toonde echter begrip voor het standpunt van de eige naren en besloot daarom het Coördinatiepunt Industrieel Erfgoed te laten onderzoeken hoe belangrijk het is om het fa briekscomplex voor het nage slacht te behouden. Tegelijker tijd liet Stiel een onderzoek i voeren naar de bedrijfs-ecoi mische haalbaarheid. Volgt Stiel-voorzitter Budel gaat I hierbij om twee aanvuller onderzoeken. Hij streven is i het Coördinatiepunt eind i gustus klaar is met het ond zoek, zodat ze samen hun I vindingen op 3 september de gemeente Rijnwoude kt nen presenteren. Pas daai neemt Rijnwoude een besl over de plaatsing op de mor mentenlijst. Daders nog onvindbaar duin- en bollenstreek eric de jager Het aantal fietsendiefstallen in de Katwijkse wijk Rijnsoever loopt de spuigaten uit. Dat stelt de politie van het district Duin- en Bollenstreek Zuid de laatste weken vast. In het hele district verdwijnen de laatste twee maanden veel meer rijwielen dan gewoonlijk, maar de Katwijkse buurt 'springt eruit', volgens de politie. Het aan tal gestolen fietsen is vergeleken met vorig jaar al verdubbeld en de politie vreest dat voor het ein de van deze maand de cijfers zijn verdriedub beld. Over de reden van deze plotselinge stijging tast de politie nog in het duister. „Wij zijn be nieuwd waarom er ineens zo veel fietsen verdwij nen en we willen ook graag weten waar ze heen gaan", zegt een woordvoerder van de Katwijkse politie. Het gaat vooral om diefstallen van onaf gesloten fietsen die op het erf, in de tuin of in een schuur bij de woning staan. De fietsen verdwij nen vaak binnen een tijdsbestek van vijftien mi nuten. De diefstallen vinden op alle tijden van de dag plaats, op alle dagen van de week. Het enige patroon dat de politie tot nu toe kan ontdekken is dat de voorkeur van de dieven uitgaat naar nieuwe fietsen en in het bijzonder de damesmo dellen van Batavus en Gazelle. Terreinfietsen van Giant en Trek zijn ook gewild. Bovendien werd in een aantal gevallen voorafgaand aan de diefstal een blonde jongeman in de buurt gesignaleerd „We weten niet of er een bende actief is. C daar een beeld van te krijgen, proberen we veel mogelijk getuigen te vinden", zegt de polit woordvoerder. „In de tussentijd kunnen we n veel meer doen dan de mensen alert maken, fiets moet altijd op slot staan en ook schuren tuindeuren moeten worden afgesloten. Ook v gen wij bewoners van de wijk goed op te letten zij verdachte personen of voertuigen zien." Dorpsgezicht is een zomerserie over kleurrijke inwoners uit de Rijn- en Veenstreek. Zij kennen hun woonplaats, in veel gevallen tevens hun geboorteplaats, als hun broekzak. Elke aflevering komt een andere plaats aan bod. In deel twee: kapper Gert van Staveren uit Oude Wetering. Hoewel hij een geboren Lei- muidenaar is, voelt hij zich toch op en top Oude Weteringen Sinds 1958 bestiert Gert van Staveren (66) een kapsalon in de Kerkstraat. „Ik vind Oude Wetering een prachtdorp. Het gebied hier is mooi, een over vloed aan groen en water. Bo vendien houd ik van het slag mensen hier, zo warm en toe gankelijk. Ik ben een gezellig heidsmens. 's Zomers zitten we ook dikwijls hier lekker aan het water met de buren. Ik heb nooit heimwee gehad naar Lei-- muiden." In zijn kapsalon lijkt het alsof de tijd heeft stil gestaan. Een echte kapsalon kun je het niet noemen, want het grootste ge deelte van het pand doet dienst als drogisterij. De knipbar be vindt zich achterin, een grote zuil met daarvoor slechts één kappersstoel. Meer heeft Van Staveren ook niet nodig, want hij is de enige die knipt in zijn zaak en dat vindt hij heerlijk. Zijn vrouw Cory gaat over de drogisterij. -Twintig jaar geleden had ik pog personeel. Ik heb kappers in dienst gehad uit Alphen, Lei den en Noordwijk, maar die bleven nooit lang. Sommigen loord1 vonden het te lang reizen, an deren wilden toch meer erva ring opdoen bij de grotere kap pers in de stad. Ik heb er zelfs gehad die er na verloop van tijd achter kwamen dat ze het vak 'och niet zo leuk vonden en die zijn dan ook gestopt", zegt Van pi» Staveren vol begrip. Zelf is hij °P dertienjarige leeftijd begon nen als 'inzepertje' bij kapper Glasbergen, een Rijnsburgse kapper die in de oorlogsjaren naar Oude Wetering kwam en daar is blijven hangen. „Bij hem heb ik veel ervaring opgedaan. Daarnaast heb ik s avonds ook avondschool en een vakopleiding gevolgd. Toen ben ik er ook tien jaar tussen uit gegaan. Ik heb toen onder an dere gewerkt bij kappers in Rijnsburg en Noordwijk. Op een gegeven moment kwam dit pand vrij en daar ben ik in ge gaan." Hoewel er in zijn zaakje de laat ste tijd weinig veranderd is, gaat Van Staveren toch mee met zijn tijd. „Ik kijk nergens meer van op. Er komen hier klanten die ik al van kinds af aan ken, die zitten hier al veer tig jaar in de stoel en die zie je als het ware opgroeien. Maar aan de andere kant krijg ik ook veel jeugd die haar eigen wen sen heeft en moderne kapsels wil. Ik ben wat dat aangaat niet moeilij. Ik waag mij alleen niet aan hanenkammen, omdat ik ten eerste niet weet hoe ik dat zou moeten doen en ten twee de omdat er hier geen vraag naar is." Het enige wat ouderwets is aan Van Staveren, is dat hij nog als een barbier zijn klanten scheert, zowel hun gezicht als hun hoofd. „Laatst had ik er nog een in de zaak die zo'n Su gar Lee Hooper-koppie wilde. Bij de andere kapperszaken durven ze dat niet te doen, maar ik heb het nog moeten le ren op mijn vakschool. Wij moesten het toen oefenen op een ballon, nou, probeer die maar eens heel te houden!" Naast een goede kapper is Van alphen aan den run Een 21-jarige Alphenaar is don derdagavond aangehouden voor overmatig drankgebruik. Even daarvoor was de man be trokken bij een aanrijding in de Prins Hendrikstraat. Hij reed daar met zijn bromfiets over de stoep. Toen de man de str; wilde oversteken, zag hij e auto over het hoofd. Uit e ademanalyse bleek dat de phenaar te veel had gedronkc Hij kreeg een proces-verba een rijverbod van drie uur zijn bromfiets werd in besl genomen voor onderzoek. Alphenaar: stadionverbod var negen maanden na molestatie vergoeding van vijfhonde gulden aan het slachtoffer mt betalen. De 26-jarige zegt n schuldig te zijn aan het m handelen van de agent, nu beweert alleen naar de veel partij te hebben gekeken. Op bewuste dag ontstonden rell op het Amsterdamse Stadio plein tussen de verschillen groepen supporters en de m verklaarde dat hij door de spa ning en sensatie van het m ment werd meegesleept. I verklaarde het heel erg gevo den te hebben voor de age dat hij in elkaar geslagen wei maar hij had niet durven ingi pen uit angst zelf het slachtofi te worden. alphen aan de run/ amsterdam Conform de eis van advocaat- -generaal mr. Van Beuningen is een 26-jarige inwoner van Al phen aan de Rijn vrijdag in ho ger beroep door het Amster dams gerechtshof veroordeeld tot 140 uur dienstverlening, drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een stadion verbod van negen maanden. Op 24 maart 1996 heeft de 26-jarige met een groep ande ren voor aanvang van de wed strijd Ajax-Feijenoord een poli tieman ingesloten en mishan deld. Het hof legde de man bo vendien op dat hij een schade- FOTO ENGEL LAMEIJER Gert van Staveren: „Ik ben een gezelligheidsmens. 's Zomers zitten we hier lekker aan het water met de buren." Staveren ook een sociaal bewo gen mens. Zo heeft hij aan de wieg gestaan van tal van initia tieven voor onder anderen ou dere mensen. Hij hielp met het tot stand brengen van tafeltje- dek-je, burenhulp en de auto- hulprijdienst. De dorpskapper vindt het belangrijk dat oude ren aandacht krijgen.Er moet iemand zijn die af en toe even gaat buurten of bijspringt als ie mand naar het ziekenhuis moet." Van Staverens sociale activitei ten beperken zich niet alleen tot de zorg voor de ouderen. Voor een feestje is hij ook wel te porren. Hij is dan ook al 25 jaar lid van de feestvereniging van Oude Wetering en zet zich al 24 jaar in voor de ondernemings vereniging. In de zomer kan hij dan ook zijn hart ophalen. Met de Oranjefeesten net achter de rug en de zomerActiviteiten al weer voor de deur zit Van Sta veren in een druk jaargetijde. ,,'s Zomers is het hier gezellig. Er is altijd wel wat te doen zoals de gondelvaart, de drakenboot- races en de traditionele brade rie. Daar komt bij dat Oude We tering een klein dorp is waar ie dereen elkaar kent." Voor zijn sociale verdiensten in het dorp en het feit dat hij al meer dan vijftig jaar in het vak zit, heeft Van Staveren twee rid derordes gekregen, waarop hij uiteraard apetrots is. Naast zijn liefde voor het vak en 'zijn' dorp heeft hij ook nog een an dere passie: het water. Wat dat aangaat heeft Van Staveren niet te klagen. Als hij de voordeur uit loopt dan staat hij al bijna in de Wetering. Vanuit zijn woon kamer volgt hij elke boot die voorbij komt. Af en toe steekt hij een hand op en groet een passerende schipper. Veel van de schippers kent hij persoon lijk. De recreatievaart heeft de laat ste tijd de beroepsvaart verdre ven. Van Staveren vind dit een goede ontwikkeling. „Vroeger passeerden hier altijd de tank schepen die van Rotterdam naar Amsterdam gingen. Dat was geen pretje. Als de tankers vol waren, was het nog geen probleem, maar als ze leeg weer teruggingen was dat nogal eens gevaarlijk, met de explosieve gassen nog in het ruim. Nu die tijd voorbij is, merk je wel dat er meer recreanten deze richting op komen. Dat vind ik gewel dig, zowel voor mijn klandizie als voor de extra sfeer tijdens de zomermaanden." luyke van der kooi roelofarendsveen De succesvolle Nederlandse hiphop crew Postmen speelt morgen niet op het Zomers- plotszfestival in Roelofarends- veen. De drummer van de band heeft donderdag zijn arm ge broken. De organisatie van het festi val is teleurgesteld over de af zegging, maar begrijpt dat Post men zonder drummer niet uit de voeten kan. Het was tot gisteravond nog niet duidelijk wie de vervangers voor de slotact zijn. Splotz on derhandelt met de Full Moon Band, die vorig jaar op Lo' lands stond. Metalband Red uit Roeit arendsveen opent om 19.30 u het festival, waarna Faces Mad, eveneens uit de regio, h publiek aan het dansen pr beert te krijgen. Daarna volg» de groep Nilsson en Roek arendsveens eigen trots Kopi Kopna. Wie uiteindelijk diep de nacht 'het licht uit doe blijft nog even de vraag. Het festivalterrein gaat o 19.00 uur open. Om 19.30 u begint het programma. To gang tot het zomerfestival b draagt 17,50 gulden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17