De Hooiberg wil geen stuk opschuiven 'Valkenburg laten zoals het nu is' Regio ^Studenten wijzen jongeren op gevaren alcoholmisbruik ZATERDAG 17 JULI 1999 'Plaats van bushalte is nog onveilig' oegstgeest connie van uffelen De situatie bij de bushalte de Oegstgeestse Rhijn- geesterstraatweg op de hoek van De Voscuyl levert ge vaarlijke situaties op, zo vindt Oegstgeestenaar F. van der Reek. Een zogeheten ver- keersdruppel, een verkeers- afremmende hindernis voor de abri, zou er voor zorgen dat automobilisten die de bocht niet goed nemen bijna het bushokje in komen rij den. Ook zou het hokje het zicht voor het uit De Voscuyl komende verkeer belemme ren. Volgens Van der Reek zou de gemeente er beter aan doen de halte te ver plaatsen naar een plek vóór het ingaan van de druppel. „Je zou dat bushokje tien tot vijftien meter naar achte ren moeten zetten. Zet hem voor verpleeghuis Van Wijc- kerslooth en Zorgcentrum Rustenborch. Dan hoeven die oudjes ook niet zo ver te lopen. Dat zou ik een logi sche plek vinden." Dat zou volgens hem ook als voor deel hebben dat achterop komend verkeer de stilstaan de bus niet meer links kan passeren. Volgens hem ge beurt dat nu en levert dat vanwege de door de recon structie versmalde weg ge vaar op voor de automobilis ten die inhalen, het tege moetkomend verkeer en het verkeer dat uit De Voscuyl komt. De gemeente zegt dat de dat de situatie bij de halte uist is veranderd omdat juspassagiers zich onveilig voelden in het bushokje. Zij vonden dat door de slinger in de weg het bij aankomst van de bus net zou lijken als of de bus 'het bushokje in komt rijden'. Óm de ver keersveiligheid te verhogen heeft de gemeente de halte daarom iets verschoven en de abri smaller gemaakt. Dijs geen voorstander van herindeling Sam Dijs is een eilander. Schiermonnikoog heeft de eeuwige liefde van de Valken- burgse gemeentesecretaris ge wonnen. Toen de mogelijk heid zich voordeed om terug te keren naar die geliefde plek waar hij ooit werkte als chef algemene zaken, aarzelde Dijs geen moment. Per 1 oktober is hij de nieuwe gemeentesecre taris van Schiermonnikoog. Het eindpunt na een reeks van omzwervingen door Noord- Brabant (Westerhoven), Noord-Holland (Velsen), Friesland (Schiermonnikoog) en Zuid-Holland (Valkenburg). Dijs (54) keert Valkenburg niet de rug toe omdat hij het in het Rijndorp niet naar zijn zin heeft. ,,Ik voel me Valken burger onder de Valkenbur gers, laat dat duidelijk zijn. Maar ik heb niet voor niets ge solliciteerd. Dat eiland heeft voor ons gezin iets speciaals. Toen we er niet meer woon den, gingen we er elk jaar een keertje heen." Dijs laat een gemeente ach ter, die zichzelf volgens hem uitstekend kan bedruipen. Maar de gemeentesecretaris beseft dat annexatie als een zwaard van Damocles boven het dorp hangt. „Je moet je ogen niet sluiten voor de reali teit. Maar is dat samenvoegen van gemeenten wel zo goed? We leven in een democratie en daarin horen ook kleine een heden. Ik hecht bijzonder veel waarde aan de menselijke maat en daarom zeg ik: laat het zoals het nu is." Trouwens, waar samenge werkt kan worden, werkt Val kenburg samen met Katwijk en Rijnsburg, in het zogeheten KRV-verband. En met Wasse naar en Katwijk, in de VaKa- Wa-samenwerking, heeft de gemeente het woonplan Val kenburcht ontworpen, voor als er onverhoopt wordt besloten om vliegveld Valkenburg dicht te gooien. Dijs: „Daarmee zijn wij onze tijd al vooruit. De krachten worden in die kwes ties gebundeld en zo hoort het." Natuurlijk heeft werken in een 3000 zielen tellend dorp als Valkenburg nadelen. Als er 'iets' niet lekker loopt op het dorp, dan wordt Dijs daar op straat over aangesproken. „Zo gaat dat in een klein dorp. Maar over het algemeen be waar ik goede herinneringen aan Valkenburg." Hij noemt de Schelphoek, de wijk waar hij zelf woont als voorbeeld. „Dat was een rotte kies in het dorp, een dorre vlakte. Het is nu een prachtige wijk geworden." De realisatie van Veldzicht vervult hem met trots. „Het zegt toch wel iets als je als kleine gemeente als eerste zo'n milieubewuste voorbeeldwijk bouwt." De eer ste oplevering van de huizen, begin augustus, maakt Dijs nog mee voordat hij naar Schiermonnikoog vertrekt. Het renoveren van de kerktoren blijft Dijs bij als de mooiste herinnering in zijn zesjarige carrière als gemeentesecreta ris. „Daar heb ik van genoten. Zo'n kerk geeft een dorp als Valkenburg smoel." Dijs gaat op Schiermonnik oog niet uitrusten. „Er is daar nog genoeg te doen. Er wonen duizend mensen, maar het ei land kan vijfduizend toeristen herbergen. Dat betekent dat er spanning is tussen de natuur en toerisme. Het eiland is im mers nationaal park. Ik ga er naar toe om hard te werken, uitrusten doe ik in de weekein den wel." Sam Dijs: „Over het algemeen bewaar ik goede herinneringen aan Valkenburg. chef erna straatsma, 071-5356437,plv -chef judy nihof, 07j-535641 Herinrichting ontstemt ondernemers G. Nagtegaal van de Leiderdorpse pannenkoekenboer derij De Hooiberg is bijzonder ontstemd over het voor uitzicht dat zijn restaurant een stuk moet opschuiven Die kans zit erin, omdat de gemeente het hele terreir tussen de Bloemerd en de A4 opnieuw wil inrichten on er een volwaardig bedrijventerrein van te maken. Dat ge] beurt door de Persant Snoepweg een eindje verder var de snelweg af te leggen, achter het woonwagenkamp^ langs, en het terrein op die manier te vergroten. leiderdorp schien verplaatst. De eigenaar van de populaire pannenkoekenboerderij is niet Maar verplaatsing of niet Nagtegaal heeft hoe dan ooi bedenkingen bij de ontwikke ling van het terrein. „De panne van plan dit allemaal passief koekenboerderij ligt nu in eer over zich heen te laten komen. „Wethouder Molkenboer heeft ons meegedeeld dat de plannen vaststaan, en dat we alleen mo gen meepraten over de indeling van het nieuwe terrein. Maar wij voelen totaal niets voor ver plaatsing. Hoeveel dat wel niet kost!" Burgemeester en wet houders kunnen als het aan hem ligt snel een afwijzende brief van alle betrokken onder nemers - behalve De Hooiberg zijn dat het AC-restaurant, de McDrive en Kamsteeg - ver wachten. De herinrichting van het ter rein heeft te maken met twee ontwikkelingen in het dorp. Door de komende verbreding van de A4 en de aanleg van de HSL wordt er een strook van het terrein afgesnoept en ver schuift de afslag naar het noor den, omdat de HSL de snelweg op dat punt kruist. Daarnaast is het plan om van de Driegaten- brug langs de Zijl een bedrij venterrein te maken van de baan. De herinrichting van de driehoek bij de afslag Leider dorp heeft behalve voor De Hooiberg voor het woonwagen kamp aan de overkant van de Persant Snoepweg de grootste gevolgen: ook dat wordt mis- rustieke hoek. Wat blijft daar van over als je al dat groen weg haalt en er allemaal kantorer neerzet? Dat wordt een hele ra re situatie." Ook M. Kop van de McDriv^' naast De Hooiberg spreekt vai 'een heel raar hoekje'. Hij vind het echter te vroeg om ziel vierkant tegen te verklarerij „Maar je moet wel goed opletj ten of je er allemaal wel wijze van wordt. Zoals Molkenboe het brengt denk ik dat het ver, keerd zit. Zo lijkt het erop da, we slechter bereikbaar wordei vanaf de snelweg." Garagist A. Kamsteeg kan e 'niet echt enthousiast over zijn' „Zoals het er nu ligt, ligt het e! prachtig." Hij wijst er echter ojl dat alles inmiddels weer op los se schroeven staat: het kabine' besloot vorige week te onder zoeken of de kruising A4/HSI niet helemaal anders moet. De herinrichtingsplanner voorzien in een rotonde op dt Persant Snoepweg om het nieu we bedrijventerrrein te ontslui ten. Door het opschuiven var de weg moeten een aanta volkstuintjes van De Bloemho verdwijnen. Die komen aan d( andere kant van het comple) weer terug. Leidsch Dagblad ANNO 1899 Maandag 17 Juli LEIDEN - Heden is van het 'Woordenboek der Nederlandsche Taal' van het 11de deel ver schenen de 4de aflevering, behandelende de woorden 'Opdrinken - Openslaan', bewerkt door dr. G.J. Boekenoogen. LEIDEN - Aan het verslag van den toestand der gemeente over 1898 is nog het volgende ont leend: Het aantal kerkgebouwen verminderde met één, door slooping van de Oosterkerk. Met den ANNO 1974 bouw van een nieuwe kerk aan de Heeren gracht is evenwel reeds een aanvang gemaakt, welke kerk vermoedelijk nog in het laatst van dit jaar in gebruik zal kunnen worden geno men. Het aantal scholen voor lager onderwijs ver meerderde in het afgeloopen jaar met één, door de stichting van nog een openbare school voor minvermogenden aan den Maresingel, welke school den lsten Juli 1898 voor de leer lingen werd opengesteld. God h Voorlichters bezoeken badplaatsen !estig studenten bezoeken van eind juli en begin au- [ustus de populairste verblijfsplaatsen van valcantie- ierende jongeren in Katwijk, Noordwijk en Wassenaar niet >m de jeugd in de kustplaatsen te wijzen op de geva- d en van alcoholmisbruik. Het zijn medewerkers van psychomedisch centrum 'amassia en het Nationaal instituut voor gezondheids- levordering en ziektepreventie (NIGZ). Volgens Par- lassia neemt het alcoholgebruik onder jongeren tij- lens de vakantie soms ongezonde vormen aan. De voorlichters doen de komende drie weken bad- loor| 'batsen langs de Nederlandse kust aan, van Zeeland te te ot de Waddeneilanden. Minister Borst van volksge- ditdi ruyh: zondheid gaf woensdagmiddag in Scheveningen het startschot voor de zomercampagne 'Ben jij sterker dan drank?', waar de bezoeken aan jongerencampings en stranden door de studenten een belangrijk deel van uitmaken. Een vaste route hebben de vrijwilligers van Parnassia en het NIGZ nog niet uitgestippeld. „We kijken waar de jongeren zijn en daar gaan we naartoe", zegt Jan de Ruiter, belast met preventie en verslavingszorg bij Par nassia. Het centrum is een van de deelnemers aan het Platform Verslavingszorg Katwijk, maar dat is voorlo pig nog niet bij de actie betrokken. De stichting voor christelijke verslavingszorg De Brug uit Katwijk onder nam de afgelopen twee jaar een dergelijke actie tijdens Koninginnedag. Vrijwilligers gingen toen de straat op om de jeugd aan te spreken op hun drinkgedrag. Maar ook de Brug is dit keer geen deelnemer aan de landelij ke actie. Op donderdag 22 juli strijken de voorlichters voor het eerst neer in de buurt van Katwijk en Noordwijk. Zij blijven in de omgeving tot en met vrijdag 6 augus tus. In elk geval zijn de Noordwijkse zomerkermis en de boulevards en campings van Katwijk en Noordwijk plaatsen die de voorlichters zullen aandoen. Op dins dag 3 augustus en woensdag 4 augustus bezoeken de voorlichters het Wassenaarse attractiepark Duinrell. In totaal willen de zestig studenten 40.000 jongeren in de leeftijd van vijftien tot vijfentwintig jaar bereiken. Uit onderzoek in 1997 en 1998 blijkt dat de meeste jon geren op vakantie extreem veel drinken. Twintig glazen bier per dag voor jongens en elf glazen per dag voor meisjes zijn volgens Parnassia geen uitzonderingen. allen j, Vaam: Andries Nek J >eftijd: 35 jaar urgerlijke staat: gehuwd, wee zoons leroep: tabakverkoper U Voonplaats: Oegstgeest Groots opgezet millenniumfeest Oegstgeest in café De Gouwe Het millenniumfeest van de ge meente Oegstgeest wordt mo gelijk gehouden in het pand van garagebedrijf Van den Ameele aan de Rhijngeester- straatweg. De organisator van het feest, café De Gouwe-eige- naar E. Verver, wil hier voor duizend mensen vijf muziekop- tredens en een lasershow orga niseren. Verver heeft een aan vraag voor een vergunning in gediend. Volgens Verver is het de be doeling om op oudejaarsavond tussen 22.00 en 5.00 uur vijf bandartiesten .te laten optreden in de hal van het garagebedrijf. Dat zou volgens hem uitermate geschikt zijn voor het feest. „De hal heeft de maten van een sporthal, iets van 36 bij 26 me ter." Er zijn duizend kaartjes beschikbaar, die Verver op naam wil verkopen om onge wenste bezoekers te weren. De kaartjes zullen 75 gulden per stuk kosten. Volgens hem is dat kostendekkend. Verver beklaagt zich over hoge kosten voor het millenniumfeest. „Een aggre gaat huren kost normaal 450 gulden per dag, maar de huur van twee aggregaten voor een millenniumfeest komt neer op 9000 gulden. Puur omdat het millenniumprobleem er is." Het feest is een initiatief van wethouder H. Steens (jongeren beleid). Zij wil met dit feest jong en oud gezamenlijk de eeuw la ten uitluiden. De gemeente be slist nog over een vergunning voor het feest, maar stelt dat de politie en de brandweer er niet negatief tegenover staan. wakker maken? (Friemelt aan zijn snor) Een aardbeiengebakje is wel heel lekker natuurlijk. En voor de rest moetje flink je best doen, want ik ben bijna niet wakker te krijgen als ik eenmaal slaap. Toen ik nachtdienst op de am bulance had moest mijn vrouw me wakker maken. Ik sliep overal doorheen. Beschrijf Oegstgeest in drie woorden. In volgorde van opkomst of be langrijkheid? Hoe was het nou... O, gezellig, steeds groter en duur. Qua grond is Oegstgeest heel duur. En steeds groter. De Broek en Simontjespolder: er is 'straks geen vierkante meter meer die onbebouwd is Wat vindt u van verenigingen voor niet-rokers? Ik vind het niet erg dat die er zijn, maar... hoe zeg ik dat nou heel netjes... Als rokers respec teren dat die verenigingen er zijn, laten die verenigingen dan respecteren dat rokers er zijn. Als ik als roker rustig een niet- rokersruimte instap en niet moeilijk doe, laat die niet-ro- kers in een andere situatie dat dan precies hetzelfde doen. Wat is uw favoriete plekje in Oegstgeest? We hebben net een huisje ge kocht aan de Martinus Nijhoff- laan. Bij de.fietsbrug, vlak bij het kanaal. Ik hoop dat dat mijn favoriete plekje wordt. Ik leef er naar toe om daarheen te gaan. Waar heeft u zich de afgelopen tijd over opgewonden? (Lacht) De volgende prijsverho ging van sigaretten op 1 augus tus. Een verpakking van 20 stuks gaat van 5.90 naar 6.10 gulden. En dat ze met de Tour de France over dat gladde stuk- kie moesten, waardoor Boogerd twee keer op zijn snuit is ge gaan. Wat wilt u graag nog eens een keer overdoen? Da's spannend..'.(denkt diep na) Een zomerkamp. We had den vroeger ooit een heel leuk kamp. Op het IJsselmeer met een verkennersgroep op een zeiljachtje varen. Dat was bere- gezellig. De ene keer stormde het heel erg en moest je maar zien hoe je aankwam. De ande re keer lag je lekker In de zon. Dat was spannend en gezellig. Zoiets lijkt me heerlijk, maar dan wel met dezelfde leeftijd als toen. Ik was toen zeventien en daarna is dat groepje nooit meer bij elkaar geweest. Een van die jongens is daarna over leden. tekst connie van uffelen foto hielco kuipers Woensdag 17 juli LEIMUIDEN - De renners bezig met hun rondjes in Leimuiden. Cock van der Hulst won de koers. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD NOORDWIJKERHOUT - In de psychiatrische inrichting Sint Bavo is gisteravond brand uitge broken, die twee van de acht zalen van het hoofdgebouw (paviljoen Sint Marie) heeft ver nield. De ongeveer 80 patiënten in dit pavil joen, de ziekenafdeling van de inrichting, kon den bijtijds naar andere paviljoens worden overgebracht zodat zich geen persoonlijke on gelukken hebben voorgedaan. In de Sint Bavo inrichting worden 700 patiënten verpleegd. De brand werd omstreeks half acht gisteravond ontdekt. Na anderhalf uur gaven de brandweer korpsen van Noordwijkerhout, Noordwijk en Leiden het sein 'brand meester'. De oorzaak van de brand - tot nu toe onbekend - wordt on derzocht. Men denkt wel aan brandstichting, maar er zijn daarvoor nog geen bewijzen gevon den. De uitgebrande zalen bevonden zich op de bovenste verdieping van een vleugel van het hoofdgebouw. De Sint Bavo inrichting heeft 15 paviljoens. Verplegers ontdekten de brand. Zij waarschuwden de brandweer van de inrichting en de korpsen in de omgeving. Volgens het hoofd van de civiele dienst von de Sint Bavo beloopt de schade meer dan 1 miljoen gulden. LEIMUiDEN - Cock van der Hulst uit Zoeter- woude heeft gisteravond ten aanschouwe van zo'n tweeduizend toeschouwers met veel ver toon van macht de Ronde van Leimuiden op zijn naam geschreven. In de slotfase bleef hij zijn medevluchters De Vos en Van Dok in de eindsprint gemakkelijk de baas. Van der Hulst 1 zat in een kopgroep van drie man die de vol gers op een ronde achterstand had gezet. De winnaar legde de tachtig kilometer af in een tijd van 1 uur 31 min. en 59 sec. De Neder landse veteranenkampioen Wim van Dok (36) uit Groote Broek handhaafde zich gemakkelijk voorin en eindigde na Eric Vos (llpendam) op de derde plaats. De wedstrijd voor liefhebbers kende voor Piet Onck uit Vlaardingen een on- gelukkig einde. Na een valpartij moest hij met een gebroken sleutelbeen de strijd staken. bij de nieuwelingen ging de zege naar Aad de Jong uit Abbenes. Leen Jansen uit Alphen werd ze vende. wie zou u een weekje willen TENTiES|Dat weet ik wel. Ik zou een .30 tot' weekje terug willen in mijn ou- oep, ambulance-chauf- Vanwege de manier v met mensen. In de wacht ik op de mensen in de ambulance wachten de ,ingve.f™0Pmii- het 1,-1 vat is uw motto? Ik heb een hele leuke k>st di Werk en verwerf, be- toesiagi belasting en sterf. Dat is ^o'n beetje het enige wat je in 'ederland doet. esn Vaaraan bent u verslaafd? if. n 'eder geval aan roken, in ne- Lii [aüeve zin. In positieve zin aan beschiti nijn gezin. Ik vind mijn gezin teel belangrijk. Als ik vrij ben, is Ie tijd voor ons viertjes. behoi/j j Dam* Vat vindt u van torenhoge thadeclaims die ziekgeworden okers in Amerika indienen? _g 'a... Ik vind het eigenlijk niet ïM elemaal rechtvaardig wat daar ebeurt. Als de bedragen lager ouden zijn, denk ik dat men en niet de moeite zouden 'oen om een claim in te die- >en. In het begin van de eeuw 'as al bekend dat roken niet pzond is. Mensen konden, 'oordat ze begonnen, al weten 'at het niet goed was. Jaar mogen we u 's nachts voor

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15