Werken in het brandpunt van de grote religies Kerk Samenleving Leger des Heils evangeliseert met babyzang ZATERDAG 17 JULI 1999 REDACTIE AAD RIETVELD. 071-5» VANDAAG In China vieren boeddhisten op 17 juli het Chung Yuan' festival, ofte wel: het feest van de hongerige geesten. Men wil de geesten van over ledenen gunstig stemmen door papieren bootjes te verbranden en voedsel te offeren. Boeddhisti sche monniken 'chanten' (soort zingen op een monotone wijze) om hun lijden te verzachten.Het verhaal van de heilige Alexius, patroon van de armen, is wereldberoemd. In de vijf de eeuw moest Alexius, zoon de rijke Romein Euphemanius, trouwen. Een dag voor zijn trouwen nam hij echter de benen en werd bedelaar in Edessa. Na zeventien jaar keerde hij te rug naar Rome omdat de bevolking van Edessa hem al als heilige begon te zien. Het toeval wilde dat uitgerekend Eu phemanius tegen de eenmaal terugkeerde Alexius opliep, zonder hem te herkennen. De vader nam de haveloze bede laar mee en liet hem in een donkere ruimte onder de trap van het huis slapen. Overdag sleepte Alexius zich van kerk tot kerk, en 's nachts sliep hij onder de ouderlijke trap. Hij leefde zo ook weer zeventien jaar. Pas na zijn dood ontdekte de fa milie dat de bedelaar hun zoon was geweest. 17 juli wordt hij herdacht. De feestdag van bisschop Frederik van Utrecht (van 820 tot 835), een vroom man die het waag de kritiek te hebben op het huwelijk van koning Lodewijk de Vrome met zijn nicht Judith. Frede ric had al eens in Walcheren de heidense bevol king gewaarschuwd tegen incest en huwelijken met bloed verwanten, en hij trok die lijn ook door naar de machtigen der aarde. Keizerin Judith liet het niet over haar kant gaan. Ze huurde een aantal moordenaars in en liet hem wurgen, nota bene in de Utrechtse Sint Salvatorkerk net nadat hij een mis had opgedragen. De overlevering zegt dat de kerk zich na de moord met de aangename geur van heiligheid vulde. Christenen demonstreren voor joden den haag De organisatie Christenen voor Israël houdt vandaag voor de Iraanse ambassade in Den Haag een demonstratie voor de vrijlating van dertien en waarschijnlijk 22 joden in Iran. Die zitten sinds januari gevangen op verdenking van spionage voor Israël en de Verenigde Staten. Op spionage staat in Iran de doodstraf. De sympathisanten van Christenen voor Israël zullen voor de Iraanse ambassade bidden, zingen en Psalmen lezen. De demonstratie is ook bedoeld als bemoediging voor de Iraan se joden. Pleitbezorger homo's accepteert straf Washington De Amerikaanse pater Robert Nugent legt zich als „zoon van de Kerk" neer bij het verbod van het Vaticaan om nog langer in de zielzorg voor homoseksuelen actief te zijn. In een verklaring betuigt hij zijn trouw aan de kerkleer over homo seksualiteit, maar verzet hij zich tegen theologische taal die rk- homoseksuelen pijn doet. Volgens de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van het geloof, verspreiden Nugent en zijn medestander zuster Jeannine Gra- mick „onjuiste en gevaarlijke" opvattingen. Gereformeerd predikant stapt over sintjansklooster» De gereformeerde predikant P.J. Weij uit Sint Jansklooster stapt over naar de Nederlands Gereformeerde Ker ken. Hij kan zich niet langer verenigen met de theologische koers van zijn kerkgenootschap. De kwestie-Den Heyer was de druppel die de emmer deed overlopen, vertelt Weij (41). Prof. dr. C. den Heyer, nieuwtestamenticus in Kampen, stelde eind 1997 dat de verzoeningsleer niet rechtstreeks uit het Nieuwe Testament af te leiden is. Weij vindt het vreemd dat Den Heyer in de kerk kan blijven werken, terwijl hij „het hart van het evan gelie" aantast. Roze kerkdiensten voor Haagse homo's den haag Homoseksuelen in Den Haag en omgeving kunnen vanaf september samen naar de kerk. De 'roze kerkdiensten' in de rooms-katholieke kapel Una Sancta zijn vooral bedoeld voor homo's en lesbiennes die anders niet naar de kerk komen, stelt initiatiefnemer R. Kollaard. De hervormde Kollaard, die tot 1 augustus secretaris van de Haagse Gemeenschap van Kerken is, wil met de oecumenische diensten een laagdrempelige plaats bieden aan homoseksuelen die met levensbeschouwing en ge loof bezig zijn. Het is niet de bedoeling om homo's die al een goede plaats in hun kerk hebben veroverd, naar de diensten te lokken. Bisschop Van Luyn van Rotterdam heeft geen bezwaar tegen de homodiensten in de kapel, die tot het dekenaat Vliethaghe behoort. BEROEPINGSWERK CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Heerde, G. van de Groep te Opperdoes. almere anp Het Leger des Heils vestigt zijn hoop op nieuwe vormen om het evangelie te verkondigen. Het kerkgenootschap ziet meer heil in babyzang en een laagd rempelige evangelisatiecursus dan in de vertrouwde, maar nauwelijks effectieve middelen als de zangbrigades en muziek korpsen. Dat blijkt uit het jaarverslag Geloven in de toekomst. Bij ba byzang leren ouders met hun kinderen te communiceren via muziek. Ook kunnen ze praten over opvoedingskwesties. Le vensbeschouwelijke onderwer pen komen dan vaak op onge dwongen wijze aan de orde. Na een geslaagd experiment in 1997 hebben vier korpsen (plaatselijke gemeenten) de nieuwe activiteit geïntrodu ceerd. Het Leger des Heils treedt vanouds als groep naar buiten. Maar dat slaat niet meer aan. „In onze geïndividualiseerde maatschappij zullen christenen het evangelie over moeten dra gen in persoonlijke contacten", benadrukt luitenant-kolonel W. van der Harst. De zogeheten Alphacursus, die in vogelvlucht een overzicht geeft van het christelijk geloof, past in die filosofie. De bijeen komsten gaan vaak vergezeld van een gezamenlijke maaltijd. Behalve op niet-kerkelijken gaat het Leger des Heils zich ook meer richten op de eenza me medemens. Het kerkge nootschap overweegt een lan delijk telefoonnummer in te stellen waar mensen dag en nacht naar kunnen bellen voor een luisterend oor. Het Leger des Heils werd in 1865 opgericht door de Engelse methodistenpredikant William Booth. In Nederland telt het kerkgenootschap ongeveer tachtig korpsen en 8200 leden, onder wie ruim 200 heilsofficie ren en ruim 6100 heilssoldaten. Majoor J. Ringelberg werkt aan het eerste wetenschappelijke standaardwerk over de geschie denis van het Leger des Heils in Nederland. Het boek, waarvan het eerste deel in 2001 ver schijnt, moet mythevorming te gengaan. Geluidsnormen voor kerkgeboui in strijd met godsdienstvrijheid den haag anp De zanggroep van de Gerefor meerde Kerk in Bennekom kan weer onbeperkt oefenen voor de eredienst. Een milieu vergunning met beperkende geluidsvoorschriften is in strijd met de godsdienstvrij heid. Dat blijkt uit de uit spraak van de Raad van State in Den Haag over het geschil tussen de kerk en de burgerlij ke gemeente Ede. Met de komst van een gemeentecen trum bij het kerkgebouw moest de kerk zich volgens de gemeente Ede aan dezelfde geluidsnormen houden horecagelegenheden, centrum wordt ook voor t tenkerkelijke activiteiten bruikt. De gemeente veile de de kerk een milieuverg ning die een ernstige king van de kerkelijke act teiten betekende. De Gerei meerde Kerk had zich niei gen een milieuvergunj verzet, maar had wel bezv, aangetekend tegen de da; vastgestelde geluidseisen. mocht de muziek- en groep die wekelijks de t dienst voorbereidt, nog n twaalf keer per jaar oefenei Alphens echtpaar Dick en Jennie Jaspers-Focks even over uit Jeruzalem In het brandpunt van de drie grote religies: joden dom, christendom en is lam ligt het werkgebied van het echtpaar Dick en Jennie Jaspers-Focks. Ze wonen en werken in het oude gedeelte van de stad Jeruzalem. Een jaar gele den zijn ze uitgezonden door de NEM. Financieel worden ze ondersteund door familie, vrienden en sympathisanten. Vreugde en leed gingen gepaard in de week van hun terug komst. Dicks vader over leed, ze waren aanwezig bij de huwelijksvoltrekking van hun oudste zoon en zagen voor het eerst hun kleindochtertje Naomi. alphen aan den run annette lameuer „Eén van de eerste dingen die ons opviel in Jeruzalem was de geweldige overlevingsdrang. Er ontploft een bom in een straat en de mensen lopen na een korte blik achterom, al weer door." Jennie Jaspers-Focks (47) ziet nog aangedaan door alle doorstane emoties. Zij en haar man Dick (48) zijn vorig jaar uitgezonden door de NEM, de Near East Ministry. Dat is een interkerkelijke, Nederland se organisatie die vanuit bijbel se principes wil werken aan de verzoening tussen Joden en Arabieren. De NEM zendt daar toe vrijwilligers uit die in allerlei maatschappelijke sectoren dienstbaar zijn. Dick en Jennie zijn van huis uit protestant. Door de belang rijke rol die het Joodse volk in het oude Testament speelt, raakten ze beiden geïnteres seerd in de staat Israël. Een jaar geleden viel het besluit om zich helemaal op vrijwillige basis in te zetten voor de Joodse staat. Dat de keuze viel op de NEM had te maken met het feit dat deze organisatie zich voor Jo den en Arabieren inzet. „De NEM kiest voor mensen en niet voor partijen en groepen", licht Dick toe. „Dat is best moeilijk. Bij sommige groepen lig je eruit als je de keuze maakt om bij- Dick en Jennie Jaspers-Focks: 'Een van de eerste dingen die ons opviel in Jeruzalem was de geweldige overlevingsdrang.' foto annette laaaèi)èr voorbeeld ook Arabische chris tenen te helpen. Wij geloven dat je alleen vanuit bijbelse principes als vergeving en ver zoening daadwerkelijk een sa menleving op een gezonde ma nier kunt opbouwen." Jennie vult aan: „Wij werken in beide kampen. Er zijn ongeveer 4000 Arabische christenen in het midden-oosten. Die mensen worden enorm gediscrimi neerd. Het feit dat zij zich heb ben bekeerd wordt gezien als verraad. Daarom is het zo be langrijk dat ook deze mensen door onze vrijwilligers worden bemoedigd." Bejaardenhuizen kent men niet in de Arabische wereld. „Families wonen normaliter bij elkaar. Als je geen familie hebt, of problemen in de familie, dan rest je niets anders dan alleen te wonen. In het toeristische gedeelte van de oude stad wo nen dan ook veel bejaarden al leen. Ze liggen vrijwel de hele dag in bed, zonder verzorging. De NEM-vrijwilligers gaan daar naartoe om medische zorg of huishoudelijke hulp te geven." Dick en Jennie op hun beurt bemoedigen de 60 NEM-vrijwil ligers in Israël en de naburige landen. Om veiligheidsredenen willen ze liever niet dat de na men van de landen in de krant komen. De vrijwilligers zijn werkzaam iri ziekenhuizen, ge vangenissen en in de thuiszorg. Het echtpaar coördineert de werkzaamheden van de NE- M-ers, houdt contact per e-mail en bezoekt in Israël en buurlanden de Arabische chris tenen en Messiaanse Joden. Het christendom heeft zijn sporen nagelaten bij het Joodse volk. Het woord christen roept associaties op met pogroms en kruistochten. „Zodra je laat zien dat je het oude testament kent en ook daadwerkelijk hulp wilt bieden zonder een betwe terige houding en met respect voor hun gebruiken en wetten, groeit de waardering", aldus Dick. Hij geeft als voorbeeld het meevieren van Jom Kippoer, de dag van verzoening. „Natuurlijk geloven wij in de volkomen ver zoening van het offer van Jezus. Maar uit respect voor de Joden vieren wij het feest van de ver zoening met hen mee. Tenslot te zijn wij gast binnen de mu ren van hun stad. We hebben nog veel te maken met de dra matische nasleep van de holo caust. Zo is er een hulp die in het oude gedeelte van Jeruza lem een demente joodse vrouw bezoekt. Deze vrouw verstaat alleen maar Nederlands en heeft 30 familieleden verloren. Ze is natuurlijk eenzaam. De vrijwilligster leest haar dan psalmen voor. Het lijkt zon kleine daad, maar voor die vrouw is het een lichtpuntje in de dag dat er iemand komt en haar eenzaamheid en pijn deelt." Dick en Jennie wonen in een ruim huis van de NEM in Jeru zalem. „We beschikken over een kantoor en een gasten- ruimte. Mensen die ons bezoe ken kunnen daar tijdelijk loge ren." Dochter Margriet (15) gaat gewoon naar het voortge zet onderwijs en leert He breeuws. Drie andere volwas sen kinderen wonen in Neder land. Dagelijks wordt het vrijwilli- gersechtpaar Jaspers Focks ge confronteerd met de spannin gen tussen allerlei groeperingen van religieuze oorsprong groep denkt een stukje lem te kunnen claimen.! door ontstaat er wrang g in de stad van vrede ee welddadige sfeer. Toch vei het echtpaar zich over de kracht van de Israëli's. „Ze ben een houding van: om je niet klein", zegt Jenniek gen. Wat hen beiden wel nu valt is de verschillende n ren van aanpak om iets te krijgen bij allerlei insfc Joodse instanties hebbe westerse cultuur van duk regels overgenomen. Bij 4 bische instanties gaat het meer om het hebben vï duld en relaties. Dick zt chend dat beide wijzet aanpak voordelen „Grof gesteld kun je zegge bij de Joden de regels bov omstandigheden gaan. 1 iets afgewezen, dan daarbij. De Arabische inst hebben meer de ongesd wet dat omstandigheden de regels gaan. Daar valt! slissing minder absolui „Vermoeiend blijft het we keer weer inspelen op e dere situatie." Hoewel in Nederland de extremiteiten op hel naai te zien zijn, gebeui ook veel goede dingen echtpaar verhaalt van eer se arts die uren vocht vo Palestijns babytje met ha blemen. „Dat zijn daden ter hun vruchten afwerpe j dus Dick. Het echtpaar vï Arabieren vriendelijk en vrij. „Ze zijn ook wat g Zo Allah het wil. Joden a keiijker, daadkrachtiger.' gens Dick is de Arabiscl ondoorgrondelijker. een buitenstaander." Op de vraag: Is de God joden en christenen niet!11 de als de god Allah van di lims, kan Dick niet zoma antwoord geven. „Het Allah heeft dezelfde sta 11 het woord Elohim. En toch één van de name 1' God." Moslims denken door{ 1 doen het paradijs te be11 Christenen geloven dit d: - loof en de ruimhartighe God te krijgen. Dat isi Dick het grootste w j „Maar we wachten aller g de verlosser, nietwaar." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Vrij veel bewolking, in het zuiden ook af en toe zon en vooral in het midden en noorden enkele stevi ge regen- of onweersbuien. Maxi ma van 21 graden in het zuiden tot 25 in het noorden. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en gere geld buien, soms met onweer. Za terdag in het zuidwesten droger en wat zon. Maximumtempera tuur tussen 15 en 21 graden, bij Oslo iets warmer. Zweden: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele buien, soms met on weer. Maxima tussen 20 en 24 graden. Denemarken: Afwisselend zon en wolken en vooral zaterdag nog een bui. Maxima rond 22 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Af en toe zon en vooral in Schot land flink wat regen. Zondag op de meeste plaatsen droog. Maxi ma van 16 graden in Schotland en Ierland tot 24 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog. Maxima oplopend naar 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. Maxima oplopend naar 28 graden, langs Het Kanaal een stuk frisser. Portugal: Veel zon en droog. Langs de west kust vooral zondag veel wind. Maximumtemperatuur van 22 graden vlak aan zee in het noord westen tot ruim 35 graden in het binnenland. Madeira: Af en toe zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje: Veel zon en alleen langs de Golf van Biskaje kans op een bui. Maxima van 30 graden aan de meeste stranden tot tegen de 40 in het binnenland. Langs de golf van Biskaje rond 23 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, in het noorden ook wel wolkenvelden en vooral zondag veel wind. Middag- temperatuur omstreeks 27 gra den. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog. Maxima uiteenlopend van 25 graden aan de" kust tot 40 in het binnenland. Tunesië: Zonnig en droog. Maxima uiteen- oplopend van 30 graden aan zee tot 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel zon en alleen in de bergen kleine kans op een bui. Maxima meest rond de 30 gra den. Mallorca en Ibiza: Veel zon en droog bij maxima iets boven de 30 graden. Italië: Flink wat zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima meest tussen 28 en 33 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon en droog met maxima rond 30 graden. Malta: Zonnig en droog zomerweer bij maxima rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon en alleen zaterdag op het vasteland kans op een regen- of onweersbui. Maxima aan zee rond de 28 graden, in het bin nenland net boven de 30 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar vooral in het binnenland ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 30 graden. Duitsland: Veel zon en alleen in het uiterste noorden meer wolken en zaterdag nog kans op een bui. Middagtem peratuur oplopend naar 25 tot 29 graden. Zwitserland: Veel zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 27 graden. Oostenrijk: Flinke perioden met zon en vrij wel overal droog. Maxima oplo pend naar 27 graden. Polen: In het zuiden steeds meer zon. In het noorden eerst nog wolkenvel den en vooral zaterdag mogelijk een bui. Maxima oplopend naar ongeveer 24 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel zon en droog. Maxima oplo pend naar ongeveer 27 graden. Hongarije: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 28 graden. ZONDAG 18 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05 42 Zon onder 21 50 Maan op 12.02 Maan onderOO.15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.09 20.46 07.42 20.19 Laag 04.06 16.35 03.47 16.16 MAANDAG 19 JUL11999 Zon- en maanstanden Zon op 05.43 Zon onder 21.48 Maan op 13.10 Maan onder00.37 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.59 21.24 08 32 20.57 Laag 04.55 17.35 04.36 17.16 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) c&£2, bewolkt SS. onweer V warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen J*. hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal V/enen regenbui Zurich half bew Bangkok hall bew Buenos Aires Casablanca half bew Johannesburg licht bew Los Angeles zwaar bev 25 14 0.4 24 12 0.0 35 25 5.0 7 1 2.0 26 21 0.0 24 14 0.0 24 19 0.0 32 23 0.1 32 24 0 0 35 24 0.0 32 25 0.0 33 22 0.0 33 22 00 16 14 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5317 331 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totl 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 ti 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vefï het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (birr worden verzonden geldt een toeslagv aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, sW hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een sanr van het regionale nieuws uit het Ls Dagblad op geluidscassette beschic n informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14