eiden Regio Minister ikt politie >p vingers Dit doe ik echt niet meer, ik verdien er niks aan Onderzoek naar moord Leidenaar wordt voortgezet Leidse arts voelt zich stad uitgewerkt Minder overtredingen in Hollands-Midden Zuydtwijck bijna klaar Geen grote evenementen meer op de Beestenmarkt jan bentveld/interieur ITERDAG 17 JULI 1999 ursus Afrikaans trommelen Het Muziekhuis start eind augustus met een beginners- „jus Afrikaans trommelen. De cursus wordt verzorgd door jhn May, slagwerker bij Circle Percussion en Anumadutchi. jjdens de cursus worden verschillende traditionele ritmes uit >4^ enegal. Ivoorkust en Guinee behandeld. Gespeeld wordt op de ;28; i„ - - «6, r ai0 n, vmbe, de populaire Westafrikaanse handtrommel. Informatie |j Het Muziekhuis, telefoon 5145755. 232 romeractiviteiten Matilo T/ iiDEN Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat organiseert volgen- 1 éwéëk woensdag-, donderdag- en vrijdagmiddag verschillen- ezomeractiviteiten. Op woensdag kunnen bezoekers kennis sen met Spaanse muziek, wijn en tapas. Donderdag staat in et kader van de internationale dans en vrijdag kan iedereen ,eedoen met country line dance. De activiteiten duren steeds an 15-17 uur. Informatie bij de Leidse welzijnsorganisatie, tele- ion 5168168. mjeractie: ruim 20.000 gulden De Leidse Anjeractie 1999 heeft 20.202,57 gulden opge- racht. Het geld kwam binnen via een loterij en collectes. De )brengst is bedoeld voor activiteiten met een culturele doel- elling. Vooral het Leidse verenigingsleven is voor een belang- k deel van zijn bestaansmiddelen aangewezen op het fonds. lit Tweevoudig winnaar De Gouvernante blijft weg van Leiden Culinair HERMAN JOUSTRA Restaurant De Gouvernante aan het Kort Rapenburg heeft dan wel twee keer de eerste prijs gewonnen op Lei den Culinair, dit jaar doet het niet meer mee. Wilfred Tegelaar, de eige naar van De Gouvernante vindt dat de organisatie van Leiden Culinair zelf overmatig veel geld overhoudt aan het evenement. „De deelnemers moeten eenderde van hun omzet afdragen. Ik heb vorig jaar zo'n dertien veertien duizend gulden moeten inleveren. En als je dan ziet wat daarvoor wordt ge boden, vind ik dat meer dan bar. Dan krijg je zo'n tent tot je beschikking waar het zand nog aan zit, echt een gore zooi. Je moet voor elke plek al 1000 gulden betalen. Ik had er twee en was dus al tweeduizend gulden kwijt. Ik heb vorig jaar bij dat slechte weer een dag gedraaid van vijftienhonderd gulden. Maar dan heb je wel vijftien man personeel in dienst. Nee, dit doe ik echt niet meer. Je verdient er niks aan en Leo Kamphues gaat met de centen schuiven. Dit zijn belachelijke bedragen." ,Als je bedenkt dat er zo'n zesen twintig deelnemers waren en die alle maal gemiddeld zo'n tienduizend gul den omzetten, kun je wel nagaan wat de organisatie hieraan overhoudt. En wat zijn nu helemaal de kosten. Ze hebben een paar jongens die staan te tappen en die niks kosten en die ten ten krijgen ze ook voor niks. Nee, dit is allemaal niet meer in proportie." „Een ander punt waarom ik niet meer meedoe is dat er veel te veel 'vreettenten' staan. Dat heeft niets meer met culinair te maken. Ik heb daar twee keer de eerste prijs gewon nen, maar dat was een lachertje. Ik zei tegen mijn vrouw al tevoren dat ik hem zou winnen. Er was geen enkele serieuze competitie." Organisator Leo Kamphues van de Stichting Leiden Culinair reageert als door een adc^er gebeten. .Alles wat hij beweert is absoluut onjuist. Hij sugge reert dat ik het geld in eigen zak steek, maar ik doe dit al dertien jaar non profit. De stichting werkt zonder winstoogmerk, de begroting is open baar, de boeken kunnen altijd worden ingezien. En elk jaar is er een bijeen komst van de stichting waar financiële uiüeg wordt gegeven. Maar die bijeen komst wordt helaas slecht bezocht. Ik vind het jammer dat hij zo heeft gerea geerd. Ik zal hem erover aanspreken, maar ik heb geen zin om hierover met hem in de kaant te discussiëren. Wel wil ik dit nog kwijt: als je voor de cen ten op Leiden Culinair wilt staan, moet je gewoon niet meedoen." Willem van Loon van café Scarlatti aan de Stille Rijn, dat dit jaar ook niet op de deelnemerslijst staat, is het wat dat betreft met hem eens. „Hoge kos ten? Deelname betekent voor mij re clame. Voor de stad en voor mijn eigen zaak. Al zou ik wel graag wat meer dui delijkheid willen hebben over waar dat geld naartoe gaat. Ook de klant zal dat denk ik op prijs stellen, die vraagt zich af waarom de gerechten zo duur zijn." Dat Scarlatti niet meedoet heeft een andere reden: „De overspannen ar beidsmarkt. Het is nu vreselijk druk in de stad en in de horeca, maar er is weinig of geen personeel. Daarom kan ik gewoonweg niet meedoen. En ik denk dat dat nog voor meer van mijn collega's geldt. Het zou jammer zijn als het evenement daardoor kapot zou gaan." ollands Midden niet millenniumproof lister Peper van Binnenlandse Zaken heeft het poli- orps van Midden Holland op de vingers getikt, om- het nog altijd niet 'millenniumproof is. De bewinds- ii maakt zich zorgen over de voorbereidingen van het tiedistrict op de komende jaarwisseling. Hollands Iden ligt ver achter op de doelstelling om al voor 1 ju- lar te zijn voor de eeuwwisseling, zo blijkt uit een ar- I in het juli/augustus nummer van Politiemagazine rin het district onder uit de zak krijgt. Peper ervaart achterstand als zo bedreigend, dat hij ingrijpt. Exter- Seskundigen moeten nu in hoog tempo orde op za- gaan stellen. Zaak oven'al op stel Merenwijk vast reau was afgesproken echter volstrekt op zijn beloop gelaten, van de 26 politiekorpsen aldus Politiemagazine. Geadvi- ederland zijn nog niet klaar seerd werd voor 1 juli 1999 alle de volgende eeuw. Dat be- bedrijfssystemen millennium- nt dat er het nodige is aan bestendig te hebben en daarna aerken op verbindings- en geen wijzigingen meer door te municatie-apparatuur en voeren die niet tot na de jaar- puters. En dat terwijl de wisseling kunnen wachten. 'Het ie-niet in de problemen probleem van de negen domste komen zodat er rond oud jongetjes van de klas is nu, dat ieuw adequaat op de pro- ze het eerste advies al niet ge ien van anderen kan wor- haald hebben', constateert het blad zuur. nd mei viel er op het hoofd- 'Mosterd na de maaltijd', zo au van Hollands Midden in omschrijft voorlichter Frank erdorp al een brief van Bin- Vergeer van Hollands Midden andse Zaken (BZ) op de het artikel in Politiemagazine, mat waarin het district „Die externe adviseurs zijn bij i gewaarschuwd. In de laat- ons namelijk al geweest en heb- voortgangsrapportage staat ben alle vitale systemen getest korps als zorg/aandacht ge- en goed bevonden. Dat wij in lificeerd. Ik onderschrijf de- dat artikel negatief worden af- walificatie en ben zeer ver- geschilderd komt doordat het ust over de huidige stand met de voortgangsrapportage zaken. BZ acht dan ook ter- van ons naar BZ niet altijd is aanwezig om een onder- goed gegaan. Die rapportage is naar de millenniumbe- niet altijd even zorgvuldig en digheid van Hollands Mid- op tijd gebeurd." uit te voeren. Peper wil ex- Volgens Vergeer is er binnen e deskundigen laten uitzoe- Hollands Midden voorrang ge- wat de kritieke punten zijn, geven aan het vervangen van de het zit met eventuele nood- verouderde telefooncentrale, nen en waarom Hollands zijn er nieuwe computers geï'n- den slecht scoort. stalleerd en is er tevens een augustus 1997 werd het noodstroomvoorziening aange- :ctbureau Millennium De bracht. Alle millenniumproof. ïtlandse Politie opgericht .Alleen het financiële systeem ouden politie en ministerie en het personeelssysteem zijn I menlijk aan de slag gaan. nog niet aangepakt", aldus Ver- len de negen korpsen werd geer. „Maar daar beginnen wij ene dat in het projectbu- volgende maand mee." Loncq de Jong op de plek waar tot twee weken geleden zijn praktijk stond. „Ik heb er geen behoefte aan om mijn patiënten door de ME uit de be handelkamer te laten sleuren." foto hielco kuipers LEIDEN RUUD SEP Hij houdt sinds vorige week praktijk in Voorschoten, de Leidse arts A. Loncq de Jong. En dat was zo ongeveer het laatste wat hij wilde, vertrekken uit Leiden. Maar hij moest nu echt weg uit zijn ruimte aan de Apollolaan, en de bouw van een tijdelijke praktijkruimte op zijn eigen grond achter café-restau rant Cronesteijn is vorige maand door de rechter defini tief geblokkeerd. In Leiden kon de alternatieve arts geen ge schikte en betaalbare plek vin den, dus zat er niets anders op dan de stadsgrens over te ste ken. Met frisse tegenzin. Het vertrek van Loncq de Jong heeft een- lange voorge schiedenis. De arts, die sinds 1985 een praktijk had in een noodgebouw aan de Apollo laan, probeert al sinds jaar en dag een gebouw neer te zetten op zijn grond in de Oostvliet- polder. De gemeente houdt dat consequent tegen omdat de ge plande nieuwbouw midden in de strook staat die volgens het bestemmingsplan een 'ecologi sche verbindingszone' moet gaan vormen. Ook een tijdelijke huisvesting op die plek houdt de gemeente tegen, een uit spraak van de commissie be roep- en bezwaarschriften in het voordeel van de arts ten spijt. Aan de andere kant is al lange tijd duidelijk dat Loncq de Jong op een gegeven moment weg moest van de Apollolaan omdat er op die plek een blok luxe ap partementen moet verrijzen. Begin deze maand, na de zo veelste aanzegging tot ontrui ming, moest hij echt weg. „Ik ben bedreigd met ontruiming", vertelt een aangeslagen Loncq de Jong. „Ze zeiden: 'U wordt ontruimd en we zullen be stuursdwang toepassen'. Wat moet ik dan? Ik heb er geen be hoefte aan om mijn patiënten door de ME uit de behandelka mer te laten sleuren." In de plannen voor nieuwbouw aan de Apollolaan is ruimte in getekend voor een woning en een praktijk voor Loncq de Jong. Maar dit gulle gebaar zal de arts noodgedwongen moe ten afwijzen. „Het wordt veel te duur en is niet te financieren omdat het volgens de make laars veel minder waard is dan het moet gaan kosten. Boven dien wil ik eigenlijk helemaal niet in die flat. Vestiging daar is steeds een idee van de gemeen te geweest. Het is weer de ge meente die bepaalt wat ik leuk moet vinden." Niets De arts heeft meermalen bij de gemeente aan de bel getrokken met de waarschuwing dat hij zonder medewerking uit Leiden moest vertrekken. „Maar ze zei den dat ik me overal kon vesti gen. Toen ik vroeg waar, kwam er niets uit. Ik heb contact ge had met bedrijfsmakelaars, maar er is gewoon niets te krij gen. Ja, je kan iets krijgen op de tweede verdieping zonder lift, of boven een garagebedrijf. En wat wel geschikt is, wordt on betaalbaar. Ik heb een bijzon dere praktijk, en moet het voor mijn patiënten betaalbaar hou den. Mijn inkomen is hooguit de helft van wat een reguliere arts verdient." Voorlopig zal Loncq de Jong niet terugkeren naar Leiden. Om de ruimte die hij in Voor schoten huurt geschikt te ma ken als praktijkruimte heeft hij flink moeten investeren. „Ik kan me dit geen tweede keer veroorloven. Pas wanneer er een eind komt aan het afschu welijke tegenwerken, kan ik te rug naar Leiden." Daarbij heeft hij de mogelijk heid om op zijn eigen grond aan de rand van de stad zelf iets te bouwen nog lang niet opge geven. Hij heeft voor de Oost- vlietpolder een plan laten ont werpen waarin zijn grond bui ten de groenstrook komt te lig gen, terwijl er een beter func tionerende strook én een groter bedrijventerrein voor in de plaats komt. „De provincie is bijzonder geïnteresseerd", stelt de arts hoopvol. De politie van het korps Hol lands Midden heeft de hoop nog niet opgegeven om de da- der(s) te achterhalen van de moord op een 47-jarige Leide naar in Aarlanderveen. Het Re cherche Bijstands Team dat op de zaak zit, trekt de 25 tips na die het televisieprogramama Opsporing Verzocht van 6 juli opleverde. De zaak van de bru te overval op een stel in de Me renwijk daarentegen zit min of meer vast. Volgens persofficier S. Horstink leverden de tips van de kijkers omtrent de moord in Aarlanderveen enkele zeer bruikbare aanwijzingen op. „Reden genoeg om het recher cheteam op volle sterkte te houden. Helaas kan ik in ver band met het onderzoek op dit moment niet op de details in gaan. Of de dader in het illegale gokcicuit gezocht moet wor den? Nee, ook daar kan ik niets over zeggen." Het heeft er anders alle schijn van dat degene die de Leide naar in de nacht van donderdag op vrijdag 11 juni met pistool schoten om het leven bracht wel degelijk uit die kringen af komstig was. 'De Indiaan', zo als hij genoemd werd, hield zich na zijn activiteiten in de horeca vooral bezig met illegale gokpraktijken en het schrijven van de zwarte lotto. Naar ver luidt nam hij het niet altijd even nauw met de regels van de in dat wereldje geldende codes. Vermoedelijk is dat hem uitein delijk fataal geworden. Ook de zaak van de geweld dadige overval op een stel in hun woning aan de Woudbes kwam, een week later, bij het populaire tv-programma Op sporing Verzocht. Dat leverde evenwel slechts 10 tips op. In middels heeft Hollands Midden het team dat daar op zit be hoorlijk ingekrompen. „Maar dat heeft ook alles te maken met de vakantieperiode", sprak voorlichter Vergeer de suggestie tegen dat die zaak inmiddels volledig is vastgelopen. Wel erkende hij dat er op dit moment weinig schot in zit. Dat komt mede omdat het mannelijke slachtoffer, een Leidse bloemenhandelaar, tot op de dag van vandaag niet kon worden gehoord. En het is, ge zien de aard van zijn verwon dingen, nog maar de vraag of dat nog ooit kan gebeuren. Zo ernstig is het slachtoffer eraan toe. „We wachten op de uitkom sten van het technisch sporen onderzoek", zegt Vergeer. „En we trekken de laatste tips door, daar zitten nog een paar inte ressante bij. Vanwege de vakan- tie gaan er wat politiemensen van de zaak af. Zij hebben ook recht op vrije dagen. Maar het is zeker niet zo dat we de zaak verder op zijn beloop laten. We komen er op terug." Ook reden beduidend minder automobilisten door het rode licht, tenminste voor zover de politie dat kon nagaan; 7.182 overtredingen ten opzichte van 12.622 in 1997. De parkeerover- tredingen in-Hollands Midden stegen nauwelijks: van 21.811 naar 22.123 fout-parkeerders. De verzameling anderssoortige overtredingen op de weg - on der meer kapotte verlichting, onverzekerd rijden, rijden zon der gordel, onbetamelijk rijge drag, drankgebruik - daalde ook. Zij het lichtjes, van 20.388 naar net onder de twintigdui zend. vervolg voorpagina De politie in het district Hol lands Midden heeft, in tegen stelling tot de meeste andere korpsen, vorig jaar minder ver keersovertredingen geconsta teerd dan in 1997. Het aantal daalde met achtduizend naar 162.223. Opmerkelijk is bijvoor beeld dat het aantal snelheids overtredingen tussen Gouda en Hillegom is gedaald. Landelijk steeg dat aantal juist flink. In 1998 reden 112.960 weggebrui kers te hard. Drieduizend min der dan in 1997. daar nu zo'n drie jaar bezigge- weest om te kijken wat wel en wat niet kan. Binnenkort komt er een rapport met daarin mijn bevindingen. Ik kan alleen maar zeggen dat de zaak er enorm op vooruit is gegaan. De catwalk is klaar en het wordt er steeds gezelliger op. Het zou doodzonde zijn om dat nu af te breken." „Wel ga ik de grote evene menten zoals de line dance en het salsa-gebeuren schrappen. Daar is doodgewoon .geen geld meer voor. Het budget is dertig duizend gulden en als je dan een paar optredens boekt voor zevenduizend gulden ben je daar snel doorheen. Het wordt wat anders als we 2 of 3 spon sors vinden die er nog geld in willen steken. Maar voorlopig ben ik gedwongen om de grote klappers te schrappen." uping Royal. Absoluut: Hét Bed. Peter Labruyère, voorzitter van de winkeliersvereniging Haar lemmerstraat /Beestenmarkt schrapt de grote evenementen op de Beestenmarkt wegens geldgebrek volgend jaar. Bo vendien houdt hij op met het opbouwen en afbreken van de tribunes en podia die voor alle evenementen op de Beesten markt nodig zijn. „Ik ben daar nu zelf zo'n 20 uur per week mee bezig en dat wordt me te gortig. En mijn vrouw pikt het ook niet meer dat ik altijd maar bezig ben. Er zou geld moeten zijn om dat werk te kunnen uit besteden aan een paar jongens, maar dat is er niet." Geruchten als zou Labruyère „de handdoek gooien" als drij vende kracht achter de evene menten op de Beestenmarkt, ontkent hij met kracht. „Ik ben leiden Verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan kwam elf jaar geleden met de eerste bouwplannen voor een nieuwe vleugel. Zonder slag of stoot werd de eerste paal echter niet geslagen. Omwonenden gingen zelfs naar de Raad van State uit protest tegen de 'uit bouw' die namelijk ten koste ging van 28 bomen in het Bos- huizerparkje. Daarnaast vreesde men voor toename van het ver keer en parkeeroverlast. Twee jaar geleden werden ze echter in het ongelijk gesteld en daarna kon de bouw beginnen. De nieu we vleugel van twee etages is in oktober gereed. Daarna kan met de inrichting worden begonnen. In januari 2000 moet Zuydtwijck over 180 bedden beschikken. Nu zijn dat er nog 156. FOTO HENK BOUWMAN nieuwe rijn 24/2312 JD leiden/telefoon 071 -5134671 Maandag gesloten/donderdagavond koopavond.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13