Bedrijven massaal op strooptocht in VS KkbaaT5 Anti-rokers en tabaksindustrie weer in de clinch Economie Betuwelijn verspilling )eculanten duwen enzineprijs omhoog Bedrijven krijgen aanslag voor kopiëren Ook Cruzcampo is voortaan heerlijk helder ord: 8.000 Nederlandse auto's terug De Amerikaanse autofabrikant Ford roept in Ne- ^nd 8.000 auto's van het model Focus terug naar de garage, ölgens een woordvoerder is dit noodzakelijk omdat een onder- eel van de wisselstroomdynamo bij nat weer kan gaan roesten. HE je Ford-zegsman benadrukt dat dit niet tot ongelukken kan lei en. In heel Europa worden rond de 250.000 exemplaren van de leinere middenklasser teruggehaald. Het gaat om de modellen ie tussen eind 1998 en begin maart dit jaar van de band zijn ,r0ld. Eigenaars van de Focus worden opgeroepen hun auto aar de Ford-dealers tebrengen. Daar krijgt het bewuste onder- eel een kapje dat het tegen roest moet beschermen. 'rance Telecom breekt met Duitsers •aysFrance Telecom zet een streep onder de samenwerking [^Deutsche Telekom. Het Franse telecombedrijf doet waar- hijnlijk eind dit jaar het belang in zijn Duitse partner van de and. Vorig jaar namen ze in het kader van een strategische alli- ide een belang van twee procent in elkaar. De samenwerking erd niet het succes dat was verwacht. Zo waren de Fransen in iril gepikeerd dat hun Duitse partner tevoren niets had gezegd er het fusieplan met Telecom Italia. De Duits-Italiaanse com- natie ging overigens niet door. De verkoop van de aandelen eutsche Telekom kan de Fransen zo'n vijf miljard gulden op- reren. merikaan licht internetgebruikers op ifiALTQ Een 31-jarige Amerikaan heeft bekend internetge- uikers voor in totaal 80.000 gulden te hebben opgelicht. De ian verkocht vorig jaar tussen maart en mei via het Ameri- anse internetveilinghuis eBay elektronica-artikelen zonder ze adwerkelijk te leveren. Onwetende kopers betaalden hem cheques. eBay heeft sindsdien een aantal maatregelen ge- offen die een veiliger veiling garanderen. Zo kunnen kopers ieen verzekering bij het veilinghuis afsluiten en zijn er moge- kheden om het aankoopbedrag eerst bij derden te deponeren, verkoper krijgt dan pas zijn geld als hij iets heeft geleverd, is een van de meest bezochte websites op het internet. ioers Russische roebel zit in de lift jSKOUDe koers van de Russische roebel blijft stijgen. Giste- iwon de munt voor de zesde opeenvolgde dag terrein ten zichte van de dollar. Een dollar is op de Russische geldwissel- nkt nu 24,33 roebel waard. De nieuwe koersstijging volgt ags nadat vice-premier Viktor Christenko had gezegd dat de issische Centrale Bank bijna de gehele afgelopen week dollars d ingeruild tegen roebels. De vraag naar de Russische munt eg daardoor. De toch al geringe voorraad harde valuta van iskou is echter nu nog verder geslonken. De Russische bank- erve in goud en dollars nam in de eerste week van juli met I miljoen dollar af tot 11,8 miljard dollar. En dat is erg weinig zo'n groot land. Nederlandse ondernemingen verpulveren overnamerecord Nooit tevoren kochten Ne derlandse ondernemingen in de VS zo groot in. De teller staat al op ruim 45 miljard gulden. Aegon, Ahold, Philips, Fortis, Ge- tronics, Wolters Kluwer, Numico, Wessanen en de ze week Buhrmann. Het record uit 1996 (toen er voor 24 miljard aan Ameri kaanse overnames plaatshad) is verpulverd. En de overnamegolf lijkt nog niet ten einde. AMSTERDAM GPD Nederlandse ondernemingen hebben een kleine thuismarkt en om de algehele tendens naar schaalvergroting te volgen, moeten ze elders hun heil zoe ken. Maar de investeringen in Europa nemen duidelijk af. Kij ken grote bedrijven alleen nog naar de VS? „Nee", zegt Maar ten Slendebroek van de Ameri kaanse zakenbank Merrill Lynch, die vaak als begeleider bij fusies en overnamens op treedt. „Alle ondernemingen zouden dolgraag en misschien wel liever een vergelijkbare overname in Europa willen doen. Maar er zit een heel ver schil tussen willen en kunnen. Ze gaan gewoon alle landen af. Als er geen interessante par tijen zijn, gaat een streep door dat land. Op het einde zie je dan vaak dat alleen de VS over blijft." De meeste bedrijven ge ven er de voorkeur aan in één klap een flink marktaandeel te kopen en in de Europa is die mogelijkheid zeer beperkt. „Hoeveel banken en verzeke raars zijn er alleen al in Duits land? Ontelbaar", aldus Slende- Een winkel van de General Nutricion Companies in Bethel Park in de Amerikaanse staat Pennsylvania. Het Nederlandse voedingsconcern Nutrico wil de Amerikaanse branchegenoot GNC met een omzet van drie miljard gulden per jaar volledig inlijven. foto ap gary tramontina broek. „De Europese markt is ten geschud en dus moeten de een bedrijf om de drie jaar in de nog altijd nationalistisch ge- bedrijven naar buiten." uitverkoop te zetten. In Europa oriënteerd. Eerst moet er bin- Buitenkansjes doen zich in de is de omloopsnelheid bedui- nen de landsgrenzen consoli- VS veel vaker voor, erkent ook dend lager. In de VS kun je ge- datie zijn; dan wordt overne- Jurgen van Breukelen van woon de marktleider kopen. In men in Europa echt interes- KPMG corporate finance. „Het Europa moet je voor een gelijk- sant. In Nederland zijn de kaar- is in Amerika heel normaal om soortige positie overnames doen in Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje en Engeland. Daarom zie je ook altijd dat het aantal transacties binnen Euro pa groter is, maar de omvang per overname ligt in Amerika beduidend hoger." Nederland investeert op de Britten na al jaren het meest in Amerika. „Bedrijven als Ahold, Aegon en Heineken zijn daar al heel lang actief. Het is logisch dat je op een gegeven moment je activiteiten gaat uitbreiden. Landen als Frankrijk, Italië en Duitsland zijn toch meer naar binnen gericht geweest", aldus een analist van MeesPierson. Overnemen in de VS is over zichtelijker. Niet alleen zijn er meer kandidaten, ook de regel geving is aantrekkelijker. „In Europa kun je een geweldig bod doen, waarvoor de aan deelhouders juichend de straat opgaan. Maar als de directie zegt dat het niet in het belang van de onderneming is, gaat het feest niet door." Illustratief was het ovemamegevecht rond Generale Bank. ABN Amro dacht met een grote zak geld tot zaken te kunnen komen, maar verkeek zich op de Belgische sentimenten en politiek. Heel anders verging het Phi lips. De leiding van VSLI be schouwde het bod van het Ne derlandse electronicaconcern als vijandig, maar uiteindelijk ging de overname gewoon door. Topman Cor Boonstra speelde daarbij met een open brief opzichtig in op de gevoe lens van de aandeelhouders. Hij spiegelde ze een 'extreem attractieve kans' voor. In Euro pa hebben dat soort methoden weinig zin. „Vijandelijke over names lukken in Europa bijna nooit", aldus Van Breukelen van KPMG. Toch geloven analisten niet dat Europa een gepasseerd sta tion is voor Nederlandse onder nemingen. „De bedrijven die nu zaken hebben gedaan in de VS, zullen op den duur toch weer hun blik naar Europa wenden." PN zelfs VOOr Rapport over verslaving aan sigaret mobiliseert 'strijdende partijen ECONOMIE WIJZER HT« GPD ige capaciteitsproblemen iwel het vaste als het mo- netwerk dreigen KPN bo- let hoofd te groeien. In di- districten is de storings- nu al goeddeels onbe- aar en zijn de wachttijden open tot een uur. KPN t dat zich de komende tijd teel meer storingen zullen loen, waardoor de toch al lelaste storingsdienst nog ter bereikbaar zal zijn, al- voordvoerder M. Potman. N erkent dat de 'service als gevolg van een reor- atie en een tekort aan per- overbelast zijn. Ook de igsmonteurs van KPN om hebben last van de reikbaarheid van het sto- nummer 0800-0407. Zij afhankelijk van dat num- als zij storingen via de cen- computer willen onder in. Dat Meet en Analyse rum (MAC), een compu- iteem dat op afstand kan an waar fouten zitten, is onbereikbaar, waardoor aties nog langer duren. N Telecom is volgens Pot- tot de reorganisaties ge- gen door de opkomende urrentie. KPN heeft een il van zijn 25 locaties opge- 'omdat onze concurren- alles regelen vanuit één KPN Telecom is bezig personeel te werven om ichttijden te verkorten. DEN HAAG GPD De tabaksindustrie voegt che mische stoffen toe aan sigaret ten om ze extra verslavend te maken. Die conclusie uit een onderzoek van drie buitenland se organisaties hebben de strijd tussen de tabaksindustrie en de anti-rooklobby deze week weer aangewakkerd. De onderzoe kers baseren hun resultaten op meer dan zestig documenten, die van de tabaksfabrikanten zelf afkomstig zijn. De tabaksin dustrie verwerpt het verwijt. „Dit is niet nieuw. Het komt el ke keer weer terug", zegt J. Wil helmus van tabaksgigant Philip Morris. De Engelse anti-rook vereni ging, Action on Smoking and Health, het Imperial Cancer Re search Fund, en het Amerikaan se Massachusetts Tobacco Con trol Program voerden het on derzoek samen uit. Volgens een van de rapporteurs, dr. Clive Ash, is het idee dat een versla vend product nog meer versla vend wordt gemaakt, uitermate verontrustend. „Het gebruik van toevoegingen maakt een slecht product nog slechter. Hiermee manipuleert de ta baksindustrie schaamteloos de chemische processen in de her senen van een roker. Het be perkt de vrije wil van de roker om te stoppen." Volgens de Stichting Volksge zondheid en Roken is al langer bekend dat de fabrikanten hun Sigarettenfabrikanten ontkennen dat bij de productie extra verslavende stoffen aan hun producten worden toegevoegd sigaretten 'sauzen'. Door het toevoegen van bepaalde stoffen zoals suiker en zoethout, wor den smaak en geur beïnvloed. „Uit het onderzoek blijkt echter dat tabaksfabrikanten ook am monium aan hun tabak toevoe gen", zegt Trudy Prins van de stichting. „Dat is een ammoni- ak-achtige stof die op zichzelf niet schadelijk is. Maar het ver oorzaakt een chemische reactie die wel schade aanricht. Door het ammonium wordt de nico tine namelijk sneller in het bloed opgenomen. Je krijgt zo archieffoto hans van weel een heviger reactie die de ver slaving versterkt." Philip Morris, fabrikant van onder andere Marlboro, wijst het onderzoeksrapport af. Vol gens woordvoerder J. Wilhel mus heeft het rapport geen we tenschappelijke waarde. „Het is bovendien niet waar dat wij ammoniak in onze tabak doen. Het is iets dat van nature aan tabak wordt toegevoegd, onder andere voor de geur", aldus Wilhelmus. Volgens de Stichting Volksge zondheid en Roken doen ta baksfabrikanten geheimzinnig over wat zij precies aan hun si garetten toevoegen. Op een pakje sigaretten staat niet ge schreven welke ingrediënten erin zitten. „Je kunt hoogstens lezen dat er tabak, nicotine en teer in zijn gedaan", zegt Prins. „Terwijl je als consument in de supermarkt wel precies kunt zien wat er in je product zit. Misschien wil je als roker ook wel weten wat je rookt." In de VS heeft het Massachu setts Tobacco Program bereikt dat de tabaksfabrikanten moe ten aangeven welke stoffen aan hun sigaretten zijn toegevoegd. De Amerikaanse tabaksindu strie probeert nu via de rechter aan deze verplichting te ontko men. De Stichting Volksge zondheid en Roken is niet van plan dergelijke procedures in Nederland in gang te zetten. „Ons voornaamste doel is het tabaksgebruik terug te drin gen", zegt Prins. „Daarbij zul len onderzoeken als deze wel helpen. Het zal mensen helpen die willen stoppen met roken. Want we wisten wel dat roken verslavend was, maar zo versla vend, dat was nog niet be kend." f> bijna twintig dollar per vat DEN HAAG GPD t J zomermaanden zijn de 112 geliefde maanden bij 3,3^; werknemers. „Op alle Lis* Jdagspartijtjes krijgen wij het verwijt dat we aan het van de zomer de benzi- verhogen en die na de niet verlagen", verzucht Shell-woordvoerder. „En iVÜ04ü ,'s we' dat de olieprijs Mg richting de twintig dollar fot begeeft. Enkele maan- eleden was dat nog rond n dollar, dus de benzine- dievei^ 5 ook weer flink gestegen, "•ren# ^li-mensen zullen dus het een en ander uit ter 1 hebben op de barbecue buren. Eens analisten is de prijs- 'g vooral het gevolg van ongel oductiebeperking van de de organisatie van olie- [cerende landen. „Nie- had gedacht dat de OP- nden de productie werke nden beperken. Al jaren dat afgesproken, maar 5 waren er landen die stie kem weer meer produceer den". aldus K. Rijsdijk, analist bij SNS Securities. „Nu houden ze zich er echter wel aan, zodat er daadwerkelijk minder olie op de markt komt. Bovendien is de vraag groter dan gedacht. In Azië trekken de economieën weer aan en in de Verenigde Staten blijft de groei veel hoger dan oorspronkelijk geraamd. Dat betekent dat de voorraden teruglopen en er meer vraag naar olie is met de stijgende prijzen als gevolg." De stijgende olieprijs heeft inmiddels ook speculanten naar de markt gelokt. „Wij merken dat de noteringen van olieproducten, benzine, diesel, stookolie en dergelijke, steeds minder relatie met de olieprijs vertonen. Er komen veel insti tutionele beleggers op de markt die alleen speculeren op een hogere prijs. Dat zorgt voor grote fluctuaties in de prijs. Het zijn dus niet de maatschappij en of oliehandelaren die de prijs voor benzine opdrijven, maar beleggers op de termijn- markt", aldus de woordvoer der. Ook bedrijven moeten een hef fing gaan betalen als zij boeken en artikelen uit kranten kopië ren waarop auteursrecht rust. Minister Korthals (justitie) ziet zich gedwongen zo'n heffing in te voeren op basis van interna tionale verdragen over de be scherming van het auteurs recht. Zo'n regeling geldt nu al voor universiteiten, die boeken of gedeeltes daarvan voor stu denten kopiëren. Hoeveel de heffing, waarover het kabinet gisteren een besluit nam, precies gaat bedragen is nog niet duidelijk. De Stichting Reprorecht die het geld int, zal per brancheorganisatie afspra ken moeten maken. Grofweg moet gedacht wor den aan een heffing van onge veer een dubbeltje per kopie, aldus een woordvoerder van Justitie. Maar er zijn afspraken mogelijk om bijvoorbeeld het kopiëren van minder dan 25 bladzijden niet te belasten en bedragen af te spreken per arti kel of per hoofdstuk. De regeling geldt alleen voor artikelen en boeken waarop au teursrecht rust. Naar schatting van Justitie is dat maar voor een kleine percentage van alle ko pieën die in bedrijven worden gemaakt het geval. De bedoe ling is dat de bedrijven zelf jaar lijks melden hoeveel kopieën zij maken. Die opgaven worden steekproefsgewijs gecontro leerd. Heineken neemt grootste bierproducent Spanje over BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT Een 'heerlijk heldere Cruzcampo' op een lommerrijk terras in de Zuid-Spaanse stad Sevilla klinkt misschien wat raar, maar het is realiteit nu Heineken Spanjes grootste bierproducent, Cruzcampo overneemt van de Britse groep Diageo. De brouwer wordt met veertig procent de onbetwiste marktleider in Spanje. In de ja ren tachtig kocht Heineken El Aguila al op, dat zeventien procent van de Spaanse bier productie levert. Voor Cruzcampo moest het familiebedrijf een bedrag van rond de twee miljard gulden (inclusief de overname van schulden) neertellen. Door de Spanjaarden wordt de overname met gemengde gevoelens begroet omdat de Nederlandse brouwer heeft aangekondigd Cruzcampo en El Aguila samen te voegen. Bij Cruzcampo, dat zijn hoofdzetel in Sevil la heeft, werken 2.200 mensen verspreid over vijf fabrieken. El Aguila telt 1.230 werknemers. In Madrid en Valencia heb ben beide merken een eigen fabriek. Het ligt voor de hand dat die zullen worden sa mengevoegd, ook al heeft de nieuwe eige naar daarover nog geen uitspraak willen doen. De Spaanse biermarkt is een totaal ande re dan de Nederlandse, Engelse of Duitse. De Spanjaarden houden het liever bij wijn. Zo drinken de Duitsers met 131 liter bier per persoon precies twee keer zoveel als de Spanjaarden. Waarbij nog moet worden aangetekend dat een aanzienlijk deel van de Spaanse consumptie door dorstige (bui tenlandse) toeristen wordt verzwolgen. De afgelopen jaren is het bierverbruik in Span je gedaald, evenals de bedrijfsresultaten van de beide Heinekendochters. Toch lijkt de Nederlandse brouwer met de aankoop van Cruzcampo vanuit het zui den van Spanje een nieuw offensief in te zetten. De Spaanse biermarkt is sterk per regio verdeeld. Cruzcampo bezit vrijwel een monopoliepositie in zuidelijk Spanje. El Aguila zit vooral in het centrum van het land. De merken Mahou en San Miguel, die samen 33 procent marktaandeel vertegen woordigen en in handen zijn van de Franse multinational Danone, zijn vooral in het noorden van Spanje en aan de Costa Brava te vinden. De enige bierbrouwer met over wegend Spaans kapitaal is de groep Damm met een marktaandeel van vijftien procent. In de financiële wereld gaan sterke geruch ten dat Danone zijn bieren in Spanje van de hand zou willen doen. Lang geleden was er eens een gezin dat woonde in een fijn en gezellig huis. Het huis lag toe vallig pal voor een terrein waar op een klein bedrijfje was ge vestigd. Op een gegeven mo ment kwam iemand van het be drijfje langs met het verzoek of ze niet wat spullen door het huis naar achteren konden ver voeren. De vrachtauto's moes ten steeds ver omrijden en door het huis heen zou het veel snel ler gaan. De vrouw des huizes wilde best behulpzaam zijn en dus kwamen om de zoveel tijd spullen door het huis naar ach teren. Toen de stroom spullen toe nam, ondervond het gezin toch wel wat hinder. Het bedrijfje besloot hen te compenseren. Het terrein werd een industrie terrein. Er kwamen rails door het huis, in de voortuin kwam een overlaadkade en het gezin floreerde. Werd een van de kinderen gek van het lawaai, dan vertelde vader dat het niet anders kon. En ze verdienden er toch goed aan? Nederland is net als dat huis en de Ne derlanders zijn net als dat gezin. Het land heeft een fan tastische ligging tussen de zee en een enorm indu strieterrein in het Duitse achterland, ideaal voor de doorvoer van spullen van en naar dat achter land. Nederlanders bleken maar al te bereid hun land be schikbaar te stellen voor deze doorvoer en dus werd Neder land een distributieland. Nederlanders bekwaamden zich in transport en logistiek en verdienden daar behoorlijk aan. Dankzij de sterk groeiende Duitse economie werd Rotter dam de grootste haven ter we reld en daar zijn Nederlanders fier op. (Mooi toch, die Belgi sche uitdrukking.) Omdat Nederlanders inmiddels gewend geraakt waren hun land te zien als doorvoerhaven, deden ze er alles aan om hun achterburen ter wille te zijn. Dreigden Hamburg en Antwer pen een deel van de doorvoer weg te kapen, dan waren de verantwoordelijk ministers en wethouders in alle staten. Rot terdam zou en moest de groot ste haven blijven. Niemand die zich afvroeg waar dat goed voor was. Het moest gewoon. Daarom was de over heid ook bereid zwaar te inves teren in de modernisering van de haven. Nu moet er een twee de Maasvlakte komen want an ders zou de Rotterdamse haven de volgende slag wel eens kun nen verliezen. En natuurlijk moet die Betuwelijn er komen. Hoe dan ook. Want anders Ja, wat anders? De fixatie op de toppositie van de Rotterdamse haven heeft een zware prijs. Het betekent ARJO KI AM ER hoogleraar economie Erasmus Universiteit onder meer dat de wegen en sporen vol zijn met vrachtver voer heen en weer naar Duits land. Andere, goedkopere, op ties, zoals de exploitatie van de kades bij Vlissingen en Terneu- zen, worden niet serieus geno men terwijl er veel voor te zeg gen valt, zoals bereikbaar, de aanwezigheid van krakers (be langrijk voor de verwerking van olieproducten) en de besparin gen. Maar ja, die opties zouden ten koste gaan van de Rotter damse haven. (Inmiddels is het Rotterdamse havenbedrijf ge zwicht en neemt deel in de ontwikkeling van een contai nerkade bij Vlissingen.). En dan is er de Betuwelijn. Als er iets duidelijk is geworden met die Betuwelijn is de obses sie met de identiteit van Neder land als distributieland. Die lijn zou en moest er komen ook al hadden economen aangetoond dat de lijn econo misch geen hout snijdt,commerci ële ondernemingen er geen brood in zien, en de milieu effecten flink tegen bleken te vallen. In middels weten we dankzij een bijstel ling van berekenin gen van het RIVM dat het effect op het milieu van de Betu welijn zelfs negatief zal uitvallen. Want er zullen waar schijnlijk diesels op rijden (en die zijn vies) en de vervuiling van vrachtwagens loopt dankzij technologische verbeteringen flink terug. Daarnaast wordt de binnenvaart een steeds beter alternatief voor spoor en weg vervoer. Collega Arnold Heertje drong er terecht op aan dat het Centraal Planbureau de zaak weer eens gaat doorrekenen, maar daar wil minister Nete lenbos niets van weten. Met haar reactie geeft de mi nister aan ongevoelig te zijn voor economische argumen ten. Ze blijft heilig geloven in de identiteit van Nederland als distributieland. Treffend was ook haar argument dat met de Betuwelijn Europese belangen gediend worden. Raken de ar gumenten uitgeput dan is Eu ropa steevast het excuus. Hoe lang pikken we dit nog? Hoe lang zijn Nederlanders nog be reid de kosten en de hinder te dulden om als doorvoerhaven te fungeren? Het wordt hoog tijd dat we de identiteit als distributieland la ten varen en ophouden koste wat kost de grootste haven te willen hebben. De twaalf tot vijftien miljard gulden die nu aan de Betuwelijn wordt ver spild, kan beter besteed wor den. Zeker nu de Nederlandse economie goed loopt, is het tijd voor een andere fixatie, op het internet misschien, of op welke hoogwaardige en kennisinten sieve productie ook. Daar wor den we tenminste beter van.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11