Leidsch Dagblad t 'Provincie loopt nog meer risico' OPRUIMING 18 20 pé: Floriade-brug Weer meisjes lastiggevallen in Tikibad Karavaan van start Bijna verdronken agenten gingen tegen hun zin de zee in Achttien agenten speuren naar niet-ontvoerd meisje Megawati winnaar van verkiezingen Indonesië TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. RIJDAG 16 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Buitenland Londen en Dublin m komen in najaar met J nieuwe voorstellen Calf voor Ludo )ierckxens hnt-etienne fred secaar Economie Cultuur Kunst Eerste euro's 7 rollen in Haarlem van de pers Amateurkunstenaars exposeren op Leidse Vismarkt Sport Waterreus wil van geen wijken weten DE ANDERE JUWELIER Ityf van (jerntru J) ^tve/iers Dierckxens won giste - »n niet alleen de elfde etap- vanochtend voor vertrek :honk de gemeente Saint tienne hem een jonge koe. erder in deze Tour kreeg om Steels van Laval al een aard. e bijna 35-jarige Belgische ielrenner van de Italiaanse f impre-formatie sleurde in p eerste week van de Tour t >France vaak aan de kop din het peloton, maar kwam joit weg. Gisteren lukte het i voormalige fabrieksarbei- T (Dierckxens werkte als irfspuiter bij vrachtwagen- brikant DAF) wel te ont- lappen. De Belgische kam- oen reed op de col de la oix de Chabouret weg van n zes medevluchters en reikte in zijn eentje de aten van Saint-Etienne. igina 21: Ex-pistoolschil- zielsgelukkig ic moet zijn co-ijsjes uit winkel halen 101; Hern ■-if»1 Hü,s amii j sith rA m LP WD ziet meer 'Ceteco 's De provincie Zuid-Holland heeft behalve bij Ceteco nog meer leningen uitstaan bij risicovolle bedrijven. Dat stelt WD-fractievoorzitter Aptroot die gisteren samen met de andere fractievoorzitters vertrouwelijk de lijst heeft inge zien van bedrijven waaraan de provincie geld heeft ge leend. Volgens CDA-gedeputeerde van economische za ken Dekker is Ceteco echter de enige gevaarlijke lening van de provincie. den haag gpd-anp Volgens Aptroot stonden op de lijst namen van ondernemin gen 'die mij reden tot zorgen geven'. Hij wil dat deze lenin gen zo snel mogelijk worden teruggevorderd. Gedeputeerde Staten hebben inmiddels be sloten deskundigen van buiten in te huren om deze opscho ning te regelen. Commissaris van de konin gin Leemhuis-Stout, hield gis teravond voor de derde maal in zes dagen spoedberaad met de fractieleiders uit "Provinciale Staten. Ze dee.d dat na de ont hulling dat zij zelf de onderte kenaar is geweest van vrijwel alle bankiersacties. Ook ver schafte ze tekst en uitleg aan het ambtelijk personeel, dat vooral boos is op PvdA-gede- puteerde De Jong van financi ën. Die heeft tot nu toe gezegd dat hij van niets wist, suggere rend dat ambtenaren alles op eigen houtje regelden. Aptroot vindt dat De Jong moet opstap pen. Leemhuis zelf is in elk geval niet van plan om op te stap pen, ook al heeft ze steeds haar handtekening gezet onder de grote leningen die twee ambte naren voor in totaal 1,7 miljard gulden hebben verstrekt aan bedrijven en instellingen. In 1995 besloot het college van GS tot het uitlenen van grote som men geld zonder Provinciale Staten in te lichten of goedkeu ring te vragen. In 1988 hadden de Staten wel politieke rugdek king gegeven voor een GS-be- sluit om het kasbeheer actiever aan te pakken. Toen werd wel uitdrukkelijk uitgegaan van tij delijk overtollig kasgeld. In 1995 kwam er de functie van geldmakelaar bij, waardoor de provincie zelf geld van derden ging aantrekken om er rente winst op te maken. Deze ver ruiming van het mandaat werd niet aan de staten ter goedkeu ring voorgelegd. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Meer over deze kwestie vijfhuizen Over precies duizend dagen begint de Floriade. De beeldbepalende tuibrug op het terrein bij Vijfhuizen krijgt langzaam vorm. De brug, die twee delen van de Geniedijk met elkaar verbindt, is speci aal bedoeld voor fietsers en ziet er van een afstand uit als een grote tulp. Onder de brug lopen straks de tracés van de snelle busbaan Zuidtangent en de N22. De Floriade is open van april tot oktober 2002. foto anp koen suyk wassenaar erna straatsma Drie meisjes uit Sneek hebben deze week bij de politie aangifte gedaan van 'onzedelijke betas ting' door een aantal jongens in het Tikibad van Duinrell. De politie heeft vier Haagse jongens aangehouden, die na verhoor zijn heengezon den. Het is een nieuw incident in de recente reeks van aangiften van aanrandingen en een verkrachting in het Wassenaarse zwembad. De drie meisjes, in de leeftijd van 13 en 14 jaar, werden geruime tijd lastig gevallen door het vier tal. Na herhaalde verzoeken aan de jongens om 'hun handen thuis te te houden' deden de meis jes hun beklag bij een badmeester. Die schakelde vervolgens de politie in. „We werken er continu aan om dit soort maat schappelijke problemen aan te pakken", zegt Duinrell-woordvoerder P. Wijnen. „Maar je kunt niet alles voorkomen. Gelukkig is de pakkans tot nu toe honderd procent geweest. Bij alle inciden ten zijn de daders opgepakt, waarna de politie is ingeschakeld. Op het moment dat meisjes mei- ding maken van dit soort puberaal gedrag komen wij in actie. Er was sprake van betasting en in ju ridische zin is dat 'aanranding'. Ondanks diverse verzoeken van de meisjes om op te houden zijn ze blijven donderjagen." Eind vorige maand deed een 16-jarig Leid- schendams meisje aangifte van verkrachting in een toilet van het Tikibad, door een 14-jarige Haagse jongen. Tegelijkertijd viel een aantal jon gens een groep meisjes van het Groen hart Ly ceum uit Alphen aan den Rijn lastig. De directie van Öuinrell nam na deze inciden ten het besluit om jongens en meisjes geschei den te laten zwemmen. Die maatregel werd op 2 juli weer afgeschaft. Pagina 15: Duinrell studeert op extra controle Dossier moord Guljé duikt op in gemeentearchief leiden/den haag cees van hoore Het spoorloos gewaande dos sier over de moord op ir. F.H.E. Guljé, die op 1 maart 1946 in zijn woning aan de Van Slinge- landtlaan 8 in Leiden werd doodgeschoten, is bij een in ventarisatie van het politie-ar- chief onlangs opgedoken in het Leidse Gemeentearchief. Dat meldt de minister van justitie Korthals in een brief aan de voorzitter van de Tweede Ka mer. Eugène Guljé, de zoon van de vermoorde ingenieur, heeft het dossier inmiddels ingezien. Hij is diep teleurgesteld over de kwaliteit van het onderzoek en de geringe vasthoudendheid van de Leidse politie. Minister Korthals heeft de voorzitter van het college van procureurs-generaal naar aan leiding van de vondst verzocht nogmaals na te gaan 'in hoever re duidelijkheid kan worden verschaft over de beslissingen die in het strafrechtelijk onder zoek naar de moord zijn geno men en de beweegredenen die daaraan ten grondslag lagen'. Het onderzoek naar de moord is in 1948 afgesloten. De dader is nooit gepakt. Pagina Leiden: 'Moesten de za ken onder het tapijt worden geveegd?' HET WOORD IS AAN H.R. Haldeman Als de tandpasta eenmaal uit de tube is, is het erg moeilijk hem er weer in te krijgen. ^peripdenr fw mefzón 14726° 16727° 15726° 10% 20% 10% SSSSJRf,? 60% 50% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 I VANDAAG 22 PAGINA'Sl Binnenland 3 Buitenland 5 Cultuur en Kunst 18 Dag Nacht 19 Economie 7,8 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Rijp en Groen/Strips10 Sport20,21 Uitgaan 22 Spits binnenkort ook in de bus haarlem theo van der kaaij De gratis ochtendkrant Spits is binnenkort ook verkrijgbaar in de bussen van Connexxion. De uitgever en de busonderneming be ginnen een experiment met de krant op honderd buslijnen in de regio Zuid-Kennemerland-IJmond-Haarlemmermeer-Amsterdam De krant komt in een rek voorin de bussen te liggen. Bovendien wordt de krant uitgedeeld op drukke bushaltes en bij stations. Het hangt van de reactie van de busreizigers af of de krant ook op an dere buslijnen van Connexxion wordt uitgedeeld. Belgische ijsfabrikant Artic et alle taco-ijsjes van de ikt halen. Volgens de Haagse ïtbank zijn het onrechtmati- ;opieën van de Winner Taco Ola. Artic heeft twee weken tijd om zijn El Taco uit de ippen te halen. Ook allerlei irmarkten die ijs in zoete ichelpen onder het eigen lerk verkopen, moeten lee ophouden. Al deze ierken blijken te worden roduceerd door Artic. Het inis geldt voor de hele Bene rtic-directeur M. Mourmans est voor een vrijwel onmo- jke taak te staan. De fabri- it moet niet alleen de ijsco's tghalen, maar moet er ook ir zorgen dat alle ijsverko- s de El Taco van hun prijs- halen. Die lijst, een kleurige tonnen kaart die bij elke ckbar en ijscoman hangt, dt een keer per jaar gedrukt, an het vonnis is een dwang- i van 250.000 gulden ver- den voor elke keer dat Artic vertreding gaat. „Dat is niet dijk. Het is onmogelijk om j die reclameuitingen bij ckbars te controleren", pt een vertwijfelde Mour ns, Ijdens de zitting betoogde ■advocaat van Artic dat de lade van een terughaalactie Irm is. Het ijsseizoen is im ps begonnen. Mourmans donderdag nog niet de om- g van de schade aangeven. Jever-dochter Ola verkoopt "'7 de Winner Taco. Al- al in Nederland hebben ►umenten er sindsdien vijf- biljoen gulden aan uitgege- hoorn Steltlopers van de Compagnie des Quidams in de straten van Hoorn. De Franse theatergroep opende gisteravond het theater- en muziekfestival de Karavaan, dat deze zomer voor de zevende keer door Noord-Holland trekt. foto anp hans steinmeier katwijk eric de jager cees van hoore Ondanks gele gevaarvlaggen op het Katwijkse strand kregen vijftien aspirant-agenten woensdagavond van de politie leiding opdracht met bepakking en al het water in te gaan. Te gen hun zin gaven ze gehoor aan die opdracht. Vijf van de agenten verdronken bijna toen ze in een mui veertig meter de zee in werden gesleurd. Het vijftal moest naar het zieken huis worden overgebracht. Vier van hen zijn inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. Eén van de aspirant-agenten, die vanaf de kust het drama heeft waargenomen, is er nog ondersteboven van. „Deze oe fening is tegen de zin van veel aspiranten in doorgedrukt. Ze vonden het te gevaarlijk. Dit is ronduit te belachelijk voor woorden. Voor mijn ogen heb ik vijf mensen met wie ik een tijdlang in de klas heb gezeten, bijna zien verdrinken. En dan willen ze ook nog doen voorko men dat die vijf alleen maar zijn gered door sportdocenten. On zin. Het zijn voornamelijk me deleerlingen geweest die hen uit het water hebben gehaald. Met gevaar voor eigen leven. Het was echt verschrikkelijk." Frank Vergeer, voorlichter van Politie Hollands Midden, laat weten dat de politie een in tern onderzoek heeft ingesteld naar de uit de hand gelopen 'zwempartij'. „De aspiranten zijn in een M.E.-pak, met kist jes aan en een kogelvrij vest van vijf a tien kilo te water ge gaan. Men was er van op de hoogte dat er op dat moment een gele vlag wapperde. We gaan met de betrokkenen om de tafel zitten om na te gaan hoe dit allemaal heeft kunnen gebeuren." Pagina 15: 'Het had een regel rechte ramp kunnen worden' Hoge temperaturen, lage prijzen! Opruiming dus bij Meubelplein Leiderdorp. Kom snel kijken, want de beste koopjes zijn het eerste weg. Met MCMDCI P I F I N de auto: A4, afslag Leiderdorp. Parkeren is gratis. j Informatienummer: 071-5416585. L E I D E R D O R P KIJKEN KUNJE OVERAL, SLAGEN DOE JE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP. Tiener krijgt tegen haar zin een nieuw hart londen anp Een Brits meisje van vijftien jaar heeft begin deze week tegen haar wil een harttransplantatie ondergaan. De artsen hadden voor de ingreep toestemming van het Hooggerechtshof. Het meisje had tegenover haar ad vocaat verklaard geen trans plantatie te willen. „Ik wil wel iswaar niet sterven, maar ik sterf liever dan dat ik het hart van iemand anders krijg." De moeder van het meisje wilde de operatie wel, en kon er toestemming voor geven omdat haar dochter minderjarig is. Niettemin wendden de artsen zich eerst tot het hof. Rechter Robert Johnson besloot het 'nee' van het meisje te negeren, omdat de gebeurtenissen haar zo hebben overvallen 'dat zij zich geen klaar oordeel over haar situatie kan vormen en de ingreep voor haar het beste is'. Het meisje kreeg in mei een zware hartaanval. Vorige week vertelden de artsen haar dat haar enige kans op overleving in een transplantatie lag. Het meisje zag vooral op tegen de levenslange medicijnkuur tegen afstoting die een nieuw hart met zich meebrengt. ïstitie overweegt stappen na valse melding jofddorp pieter van hove valse telefonische melding van een uig meisje uit Nieuw-Vennep heeft 'or gezorgd dat achttien agenten van ileve Haarlemmermeerse politie en de Ma- 10,= vo chaussee Schiphol bijna een dag ver- ~c naar haar hebben gezocht. De poli- it onderzoeken of de kosten van het derzoek, geschat op enkele duizenden 'dens, op de ouders kunnen worden fhaald. Het meisje heeft inmiddels be nd. De Nieuw-Vennepse belde woensdag avond naar de politie met de mededeling dat zij zou zijn gegijzeld op een parkeer plaats op Schiphol. Zij vertelde dat een man in een blauwe auto haar had opge pikt en haar vervolgens vasthield. Het ge sprek werd opeens afgebroken. Het ver haal kwam zo levensecht over dat de poli tie onmiddellijk een onderzoeksteam sa menstelde. Bij controle van het nummer bleek dat de alarmering was gedaan met een mobiele telefoon vanuit Nieuw-Ven nep. Het team belandde uiteindelijk gister avond bij het woonadres van het meisje. Op dat moment zat de Nieuw-Vennepse met het bewuste toestel te bellen. Van een ontvoering bleek geen sprake. Het meisje is meegenomen voor verhoor. Het is nog onduidelijk waarom zij valse aangifte heeft gedaan. Een politiewoordvoerder spreekt van een 'ernstige zaak'. „Een groot aantal politiemensen is bij na een dag voor niets in touw geweest. Daarom willen we in overleg met justitie bekijken of we de kosten kunnen verha len." Verder juridische stappen tegen het meisje zijn niet uitgesloten. „Deze affaire is te ernstig", aldus de woordvoerder. jakarta theo haerkens correspondent De Indonesische verkiezingen zijn gewonnen door Megawati Soekarnoputi en haar partij PDI-P. Dit blijkt uit de voorlopi ge einduitslag, die gisteren be kend is gemaakt door het ver kiezingscomité. De PDI haalde ruim 33 procent van de stem men. Regeringspartij Golkar ein digde op de tweede plaats met 22 procent van de stemmen. PKB, de partij van de seculiere moslimleider Abdurrahman Wahid werd derde met ruim 12 procent. Moslimpartij PPP be haalde ruim tien procent en PAN, de partij van moslimleider Amin Rais werd vijfde met 7 procent. De winst betekent niet dat Megawati in november auto matisch door het Raadgevend Volkscongres tot president wordt gekozen. Geen van de partijen heeft daarin namelijk een absolute meerderheid. Daardoor blijft ook de impopu laire huidige president Habibie in de race. Het tellen van de stemmen heeft bijna zes weken geduurd. De uitslag kan theoretisch nog worden bijgesteld. Pagina 5: Winst voor Megawati neemt spanning niet weg 1 Postcode: |a, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. -Plat 'Tel: fl.v role bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I'D Per maand Per kwartaal Qaulomatischlf.96.U0) l 1 automatisch (f. 33,70) ^acceptgiro (f. 97.90) l Nr. bank/giri - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. velop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 8 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1