We hebben te maken met kwalitatieve woningnood' uo-baan staat op het punt om door te breken Goedkoper op vakantie met plastic geld door komst euro Economie iNPERPAG 15 JULI 1999 U banken verstrekken hypotheken van vijf tot zes maal het jaarsalaris rgens krijgt het woord hausse zoveel betekenis als de huizenmarkt. Maand in, maand uit vliegt de ge- ddelde prijs met duizenden guldens omhoog en de iers blijven elkaar maar overbieden. De kiem van luidige overspannen toestand ligt in de jaren tach- Overheid, inkomen, rente, gevoel, individualise- g, emancipatie en hebzucht, ze dragen allemaal bij ide begerenswaardige status van het koophuis. De staansgeschiedenis van een hype. lAAG ALEX BOGERS rrootste invloed is onge- 'ld het goedkope geld. De daalt en daalt waardoor -oor steeds meer mensen '„•lijk is een aanzienlijk be te lenen. Dat komt goed rant op chique wonen is in. roning is steeds meer een issymbool, waaraan hele stammen hun identiteit >nen. anken werken aan de be- van deze wens mee ook steeds meer geld uit ien. Was vroeger drie tot keer het jaarsalaris het mum, tegenwoordig krijgt ant al snel vijf tot zes keer alaris. van de rente zette in t midden van de jaren j, En ook toen was dit itimulans voor de vraag woningen en dus voor de De vraag werd hierbij ge ld door het vertrouwen jensen kregen in de toe- it lijkertijd nam het aantal loudens toe. Scheiden was rend, mensen gingen Is later trouwen en voor wen was het geen nood- meer om een vent te zoe- oor het levensonderhoud, imiddelde bewoning van luis daalde van 2,97 in tot 2,56 in 1990. De be- aan woningen nam toe. Ie politiek speelde haar let werd overheidsbeleid leer mensen in een eigen ng te krijgen. Kopen t in het vervolg niet meer jn voor de elite. Iedere consument moest de krijgen tussen huur en Daarvoor bedachten po- illerlei stimuleringsmaat- n als de premie A- en B-woningen en de ge- tegarantie. En natuurlijk was daar de renteaftrek. Ook indirect droeg de overheid haar steentje bij aan de prijsstij gingen. Om een wildgroei van nieuwbouw tegen te gaan op plekken waar dat niet gewenst is (bijvoorbeeld het Groene Hart) zou het ministerie van volkshuisvesting met vastom lijnde plannen komen; de no ta's voor de ruimtelijke orde ning. Prompt stopten de ge meenten met het uitgeven van bouwvergunningen in afwach ting van die nota's die langer op zich lieten wachten dan ge pland. De eerste schaarstegebieden in met name de Randstad ont stonden. Daarbij kochten spe culanten de grond op .om die later duur door te verkopen aan de gemeenten. Déze hogere prijs werd op haar beurt weer verrekend in de prijs van de woning. Een ander, indirect gevolg van overheidsbeleid vormde de huurstijging. Na enkele vette ja ren sloeg begin jaren negentig weer een economische mini- crisis toe. Het kabinet Lubbers- Kok sloeg aan het bezuinigen en een van de posten was de huursubsidie. Na een gemid delde stijging van circa drie procent, üep de huur tussen 1991 en 1994 jaarlijks met meer dan vijf procent op. Het was voor veel huurders reden tot kopen over te gaan. Aan de vraag naar meer koop woningen is uiteindelijk vol daan. Sinds 1990 stampen de bouwers gemiddeld.90.000 wo ningen uit de grond. En jaarlijks is tweederde tot driekwart een koopwoning. Gevolg is dat sinds vorig jaar meer mensen een koopwoning bezitten dan huren, terwijl dat in 1986 nog maar 43 procent was en in 1977 41 procent. Deze stijging lijkt niet zo groot, het is immers Mensen willen stijgen op de wooncarrière-ladder. maar negen procent tussen 1977 en 1998. Maar, het aantal woningen nam in deze tijd fors toe, van 4,5 miljoen naar 6,4 miljoen. Het aantal koopwo ningen steeg dus van 1,8 mil joen naar 3,2 miljoen, bijna een verdubbeling. Met de oplossing kwam echter ook,een nieuw probleem. Vqel mensen zijn volgens de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM) niet meer tevreden met hun optrekje. Ze willen stij gen op de 'wooncarrièreladder', zoals de makelaars het noe men. „De kwantitatieve wo ningnood ligt achter ons, we hebben te maken met kwalita tieve woningnood." In Nederland zijn volgens de NVM niet genoeg vrijstaande woningen met grote tuin, huis kamer, slaapkamer en twee badkamers te vinden zijn. Zeker niet op de plekken waar de meeste vraag is, de Randstad. De tweeverdieners wringen zich in allerlei bochten om toch aan hun geliefde optrekje te ko men. Een deel van hen zoekt het verderop en trekt naar de provincie. Dat de afstand tus sen woon en werk toeneemt deert niet, de luxe leasewagen van de zaak is comfortabel. Wel exporteren de veelverdieners de hoge prijzen naar de provincie. „Als een Utrechter geen vrij staand huis kan vinden in foto cpd roland de bruin Doom, gaat hij het zoeken in de omgeving van Nijmegen", zegt woordvoerder IJ. Geerts van de NVM. „De Nijmeegse huis-ei genaar weet van de schaarste en hoog opgelopen prijzen in Utrecht en vraagt meer voor zijn woning. De koper, die aan de hoge prijzen gewend is, ac cepteert dit." Ondertussen blijft een grote groep toch zoeken in steden in de Randstad. Zij laten zich hier bij verleiden tot andere prijsop drijvende praktijken. Een be langrijke is het bieden op in schrijving. Daarbij moet iedere geïnteresseerde een bod doen waarbij de hoogste bieder het huis krijgt. Verkopers kunnen hierbij zomaar een ton meer krijgen dan zij eerder gedacht hadden. Daarnaast kopen mensen vol gens woordvoerder A. Trip van de Vereniging Eigen Huis (VEH) steeds vaker huizen met gebre ken voor de prijs van een huis dat in perfecte staat is. „Men sen betalen de volle mep en moeten ook nog eens dertig veertig duizend gulden investe ren in woningverbeteringen", aldus Trip. „Vroeger trok je ge woon deze kosten van de ver koopprijs af wat de gemiddelde prijs drukte." Aan de andere kant investeren de huiseigenaren ook flink in hun bestaande woning. Door de prijsstijging profiteren ze van de overwaarde door de hy potheek te verhogen. Van het bedrag schaft men een nieuwe badkamer of keuken aan. Een andere groep mensen bouwt een serre aan het huis of neemt een dakkapel waardoor de zol der ook leefbaar wordt. Volgens Trip krijgen de verbouwers nooit de hele investering terug, maar altijd wel een deel daar van. Wanneer de gekte op de wo ningmarkt stopt, is volgens de VEH en de NVM niet te zeggen. Beiden roepen op tot het meer bouwen naar de woonwens van de consument. Dit kan een hoop druk van de ketel halen en een einde maken aan de ex treme prijzen. Geerts kijkt hier naast naar psychologische fac toren. „Wat gebeurt er als het vertrouwen in de economie daalt of als er weer ergens oor log uitbreekt? Volgens mij is het bij de kopers nog niet doorge drongen dat de Nederlandse economie de laatste maanden wat minder draait. Datzelfde geldt voor de nieuwe belasting wetgeving. Wat gebeurt er als het kabinet tornt aan de aftrek baarheid van de hypotheekren te?" k werknemers in hogere functies willen parttime werken Betalen met creditcard in veel landen voordeliger geworden AGSYLVIA MARMELSTEIN ibben in het werk, een ho- ictie bekleden en carrière De moderne werkne- vil dat allemaal tegelijker- n vaak ook nog in een me baan. Maar werkge- rillen juist fulltime een be- doen op hun werknemers gere functies zoals mana- en directiesecretaressen, smeer bedrijven kiezen er m voor om twee werkne- baan van één te laten ,De duobaan staat op int om door te breken." it komt vooral door de op- de personeelstekorten op beidsmarkt", zegt direc- Marijne van Projactive, trechts bureau dat op het van marketing en com- catie duo-managers deta- en bemiddelt. „Een paar eleden zouden werkgevers over hebben gepiekerd w :n duobaan in huis te ha- ,90 daar nu de werknemers rs zijn, kunnen ze eisen l En een veelgehoorde eis eenmaal 'ik wil parttime tl'." 'duobaan is een vorm van me werken. Daarbij delen werknemers een baan die gesproken door één on wordt vervult. Meestal n ze beiden 2,5 dag, of naai drie dagen. Als de 'eek van de één erop zit, le ander aan de slag. Die af waar de collega mee was en begint ook weer ieuwe dingen. „Tot voor on dat alleen in de lagere es. Bedrijven waren bang Ie rompslomp erom heen. werknemers moeten per- 'P elkaar zijn Ingespeeld", larijne. het valt of het staat met 'rier waarop we het werk Ikaar overdragen", vertelt nOort (42), duo-directie- aresse in verzorgingste- ie Harg Spaland in Schie- Ze heeft jarenlange erva- veiijk' 'Pgedaan met duobanen, "i een ziekenhuis en sinds loop" dit jaar bij haar huidige aver. Samen met Pauline 'ins (25) deelt ze nu de 'eek. Zij werkt van maan- at en met de eerste helft ige brtftfoensdag. Daarna neemt duo-partner het werk over. loopt op rolletjes", knik- woensdag is de zoge de overdracht. Jos gaat uur later weg en Pauli- "nt een half uur eerder. Pauline Offereins (links) met haar collega Jos van Oort. Op die manier kunnen ze sa men een uur doorbrengen om te bespreken wat er af is en wat er nog moet gebeuren. „Als ik boeken heb besteld voor het bestuur moet Pauline dat wel weten. Anders komt er een postpakket binnen en dan weet ze niet wat en voor wie het is", zegt Jos. Pauline: „En als er ie mand heeft gebeld die nog ant woord wil op een vraag, moet Jos dat weten, anders wordt die persoon nooit meer terugge beld. Ook moeten we precies bijhouden welke brieven we hebben geschreven en aan wie, zodat we geen dubbel werk doen." De directeur moest wel even wennen aan zijn duo-secreta resses, weet Jos. „Voordat Pau line kwam, werkte ik hier al leen. Dus kon hij alles aan mij vragen. Toen Pauline erbij kwam moest ik soms even zoe ken op welke plek in de compu ter zij een document had aan gemaakt. Stond een brief op onderwerp opgeslagen, op naam van een persoon of van een instantie? Maar nu zijn we eraan gewend. We hebben een eigen systeem bedacht. De di recteur is er nu heel gelukkig mee. Want een duobaan in huis halen heeft ook veel voorde len." Als de ene werknemer ziek is, is er altijd nog een. „Die per soon is er dan wel slechts voor de helft van de week, maar als foto CPD cees zorn er niemand zit heeft de baas een nog groter probleem", zegt Marijne. De werkgever mag er niet van uitgaan dat de andere helft van het duo langer komt werken als de collega ziek is. „Mensen met een duobaan hebben daar bewust voor geko zen. Ze studeren op de vrije da gen of zorgen voor kiiideren. Velen doen het echter ook ge woon om wat rustiger te leven, om niet vlak voor sluitingstijd met gierende hartkleppen door de supermarkt te moeten sje zen." Een ander pluspunt dat de werkgever over de streep kan trekken is dat 'hij twee paar hersens krijgt voor de prijs van één werknemer', zegt directeur F. Scheltema van uitzendbu reau Secretaresse Plus. Het be drijf zendt sinds vorig jaar ook duo-secretaresses uit. „Op de plekken waar die duo's zitten, worden meer ideeën geboren." „En we werken harder", zegt Jos van Oort. „Ik stel nooit iets uit, omdat ik dan Pauline opza del met mijn werk. Een fullti mer denkt nog wel eens 'dit klusje kan vrijdag ook nog'." Toch stuit Scheltema nog op weerstand van veel werkgevers. „Ze willen pas een duo als ze echt geen fulltimer kunnen krij gen." Eind vorig jaar deed hij onderzoek naar de redenen. Koudwatervrees blijkt de groot ste oorzaak, want 71,5 procent van de bedrijven blijkt nog nooit een duo in huis te hebben gehad. „Dus weten ze helemaal niet hoe dat is." Bij de bedrijven die wel met duo-banen hebben geëxperi menteerd zegt bijna tweederde dat het een succes was. „Het ging alleen mis op plekken waar de ene secretaresse al eer der in dienst was en de ander er later bij kwam. In een enkel ge val liep het spaak, omdat de baas duidelijk liet merken dat hij een voorkeur had voor één zijn secretaresses", vertelt Scheltema. Hoeveel duo's er in Neder land zijn, weet niemand. In de statistieken zijn ze meestal op geteld bij de parttimers. Dat het aantal duobanen stijgt, is wel zeker. Op de universiteiten zijn duo-professoren al heel nor maal. Bij de NS wordt volop met duo's geëxperimenteerd, bij de Postbank loopt een proef met managers en ook bij KPN komen ze regelmatig voor. „Maar vaak is het tijdelijk, voor een paar maanden tot een jaar of drie", zegt de woordvoerder van KPN. En hoewel het aantal mannelijke duo's toeneemt, zijn het nog meestal vrouwen." „Het is ook de perfecte oplos sing voor herintreders en vrou wen die voor kinderen zorgen", zegt Scheltema. „Vaak willen ze graag werken, maar kunnen ze als parttimer alleen een baan vinden onder hun niveau. De duobaan voorkomt zo'n carriè- reval. Bovendien zitten er enorm veel secretaresses thuis met jarenlange werkervaring en perfecte opleidingen. Ze sollici teren niet meer omdat ze weten dat ze parttime moeilijk aan de bak komen. Maar als bedrijven de uitdaging van duo's aandur ven, zijn ze morgen van hun personeelstekorten af." DEN HAAG ALEX BOGERS Door de invoering van de euro is ook het betalen tijdens va kanties in het buitenland ver anderd. De briefjes en munten laten weliswaar tot 2002 op zich wachten, maar betalen met creditcards of 'plastic' is in veel landen die meedoen aan de euro stukken voordeliger ge worden. Volgens de Consu mentenbond moet de vakan tieganger van verschillende mogelijkheden gebruik maken om verschillende voordeeltjes te halen. Voor veel mensen begint de va kantie altijd op het moment dat ze in de auto stappen. Bij de grens wordt dan nog snel even gewisseld bij een GWK-kan- toor. Dat is handig om in de landen waar de reis doorheen voert iets te kopen. Volgens de Consumentenbond is het GWK-kantoor het voordeligst voor het eerste plukje buiten lands geld. Tussen de 145 gul den en 2000 gulden zijn andere banken goedkoper. En voor be dragen tussen 270 gulden en 2000 gulden zijn de Postbank en Rabobank nóg voordeliger. Eenmaal op de plaats van be stemming lijkt betalen in het buitenland het voordeligst met een creditcard. Pinnen is vol gens de bond wel goedkoper geworden, maar kost nog altijd vier tot vijf gulden per keer. Kosteloos pinnen kan volgens de bond ook. Wie een Visa- bankcard van de VSB heeft be taalt namelijk niets, mits ge noeg op de rekening staat. De creditcard is gratis als de klant ook een 'a la Carte' be taalrekening opent bij de VSB. Daarop moet minimaal iedere maand een bedrag van 1.800 gulden gestort worden. Andere Nederlandse banken vragen 35 tot 55 gulden per jaar voor de goedkoopste creditcard met een lagere kredietlimiet. Het grote voordeel van het hebben van een credit card is volgens de Consumentenbond het goedkope betalen in de elf landen die meedoen aan de eu ro. ABN Amro en SNS vragen 35 cent per betaling, ING 30 cent, de Postbank en de Rabo bank 25 cent en met de VSB- visacard en de kaarten van American Express en Diners Club is het gratis. Voor betalen met de europas of giropas vra- Betalen in het buitenland met plastic geld is na de invoering van de eu ro goedkoper geworden. foto anp gen de banken dezelfde bedra gen. Pinnen met de creditcard is wel duur. De grote Neder landse banken behalve de VSB vragen tien gulden. Volgens woordvoerder S. Louw van de Consumentenbond moeten de vakantiegangers nu niet massaal alle betalingen met de creditcard gaan doen. „Neem wel je pinpas mee", zegt Louw.Als je zestien keer een ijsje betaalt met de credit card kost dit bij 25 cent ook vier gulden. Betaal met je cre ditcard grotere uitgaven als een diner met het hele gezin." De Consumentenbond waar schuwt wel voor misbruik van de bank- en giropassen. Sinds enige tijd kan iemand in België en een aantal Zuid-Europese landen met de bank- en giro pas betalen zonder dat de ge bruiker de pincode intoetst. Bij verlies of diefstal van de pas heeft de dief of vinder dezelfde mogelijkheid. Volgens woordvoerder Sicco Louw van de Consumenten bond maakt deze praktijk het eens te meer duidelijk dat mensen hun pas direct moeten blokkeren bij verlies of diefstal. „Je kunt ook het maximale be drag dat je dagelijks kan pin nen laten verlagen", zegt Louw. Interpay, de organisatie die be talingsverkeer verzorgt, heeft volgens de woordvoerder aan gegeven dat ze denkt aan een blokkade op de pinpas. Als de eigenaar niet wil betalen zon der het intoetsen van zijn code, kan dit in de magnetische strip van de pas opgenomen wor den. Wie buiten de eurolanden op vakantie gaat moet rekening houden met andere spelregels. Met valuta uit deze landen be staan geen vaste wisselkoersen en banken berekenen daarom ook het koersrisico. Volgens Louw is het daarom vaak voor deliger om het geld ter plekken te kopen. Hoe zwakker de valu ta, hoe beter de koers in verge lijking met Nederland. Wie in Nederland Engelse pon den, Griekse drachmen, Ameri kaanse dollars, Zwitserse fran ken en Deense, Noorse en Zweedse kronen koopt kan vol gens de bond het beste terecht bij de Postbank. Daar zijn de kosten twee procent van het bedrag met een minimum van 7,50 gulden. Dat maakt het voor 500 gulden kopen van Griekse drachmen bij de Postbank zo'n veertig gulden goedkoper dan bij andere banken. Alleen de Rabobank komt volgens de bond in de buurt van de Post bank. En omdat de Postbank minder verschillende buiten landse valuta verkoopt is de Ra bobank een goede tweede. Pinnen buiten de eurolanden is ook weer het voordeligst met de Visacard van VSB. Dit keer is het niet gratis maar kost het een procent van het opgeno men bedrag voor bedragen tot 400 gulden. De overige banken hanteren voor de verschillende landen andere percentages.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9