Prijsoorlog dreigt rondom rundvlees Economie Gekkekoeienziekte: veel slachtoffers onder mensen en dieren Frankrijk in Las Vegas EZH waarschijnlijk in handen van Duitsers Sloop vuilverbranding Schermen in Botlek tegen olievervuiling [Oacht over mobiele 'oplichting' ftiHAAG* Naar aanleiding van klachten van leden heeft de onsumentenbond telefonietoezichthouder Opta gevraagd iets edoen tegen mobiele computerspelletjes, waarmee niet of lauvvelijks iets te winnen zou zijn. „Het computerspelletje lijkt P pp een telefonische fruitautomaat. Binnen een uur ben je zo ^eer dan 300 gulden kwijt", stelt de bond. De mobiele zaken- eden sturen een oproep naar mobiele telefoons. De bond, de iroef op de som nam, kreeg te horen dat het nummer een j,aak per minuut kostte en daarna niets meer. Ook kwam men ieen spelletje terecht waar elke tiende beller prijs zou hebben, lei lukte de bondsbellers om tiende te worden. Al wat volgde; «en prijs. De bond vindt een en ander 'misleidend'. Irussel bevriest Nederlandse subsidies ju/PRSuM De Europese Commissie heeft de subsidies uit het uropees Sociaal Fonds (ESF) voor Nederlandse werkgelegen- eidsprojecten bevroren, meldt het Radio 1 Journaal. Uit een >rslag van het onderzoek naar onrechtmatigheden tussen 1994 11997 bij projecten in de regio's Rijnmond en Gelderland lijkt dat in zes van de acht projecten onrechtmatigheden zijn ■vonden. Nederland ontvangt jaarlijks ongeveer 500 miljoen jden aan ESF-gelden. Het verslag is inmiddels naar Den Haag istuurd. Eurocommissaris Flynn vindt wel dat aanvullend on- ■izoek nodig is. Nederland krijgt pas weer geld als kan worden ïgetoond dat misbruik niet meer mogelijk is. 'hilips samen met Olivetti in printers 2ifNEü; Philips en het Italiaanse concern Olivetti gaan samen- ■erkën bij de productie van faxen en printers. De twee onder- gjelen Olivetti Lexikon en Philips Fax hebben de oprichting aan- Tkondigd van een gezamenlijk bedrijf Jetech. Dit bedrijf richt ^jdi vooral op printapparatuur rond internet. Dat kan bijvoor- BBêld zijn het afdrukken van intemetplaatjes via de televisie _lnder tussenkomst van een pc. De producten komen onder de f merknamen van beide moederconcerns op de markt. Olivetti Terkt op dit gebied al samen met Canon en Xerox. Olivetti krijgt n procent van de aandelen, Philips 49 procent. Woningtekort daalt al jaren fors ^^yoRBURGHet woningtekort in Nederland is de afgelopen vier Jar met dertig procent gedaald. Het tekort is door het ministe- van VROM bepaald op 96.000 woningen. In 1994 was er nog ^woningtekort van 137.000. Dat blijkt uit het Woningbehoef- Onderzoek van het ministerie van VROM en het Centraal Bu- [au voor de Statistiek. Een en ander lijkt in strijd met de sterk •stegen prijzen voor koopwoningen, maar niet aan alle wonin- jnis evenveel behoefte. Nederlanders zijn vooral op zoek naar (eer kwaliteit en dat zorgt voor druk op de huizenprijs, die in Immige delen van Nederland het afgelopen jaar liefst 20 pro nt steeg. Van alle huizen bestaat iets meer dan de helft (50,8 Dcent) uit koopwoningen. In '94 was dat percentage 47,6. i Sonera neemt Multiweb over iR Het Finse telecombedrijf Sonera neemt de Noord- öllandse internet-provider MultiWeb over. MultiWeb is provi- •rvoor vier kabelmaatschappijen: Multikabel, Kabel Haarlem, U Alkmaar en Kabeltex. De vier bedienen gezamenlijk zo'n fl.OOO huishoudens. MultiWeb was in 1996 een van de eerste aatschappijen die Internettoegang via de kabel aanbood. Het jdrijf begon met vier mensen, nu werken er ongeveer twintig, internetaanbieder heeft 20.000 abonnees. Sonera, de tweede lememing in Finland na Nokia, biedj op dit moment al Redband-internetdiensten aan in Rotterdam en Dordrecht. |or het einde van het jaar komt Noord-Holland erbij. gere winst Friesland Coberco ppel» Zuivelconcern Friesland Coberco verwacht dat de net- jrinst dit jaar lager zal uitkomen dan de 130 miljoen die vorig is verdiend. De onderneming, eind 1997 ontstaan uit een zucht onder de lagere prijzen voor kaas en boter. Daar lenop komt nog het dioxineschandaal. Direct getroffen is het Igische dochterbedrijf Madibic Food Service. Maar ook ande bedrijfsonderdelen hebben er last van, omdat Nederlandse vel in sommige landen verdacht werd. [b als brandstof in cementfabriek istrichtCementfabriek ENCI in Maastricht gaat jaarlijks 000 ton ingedroogd zuiveringsslib afnemen van het Zuive- gschap Limburg om als brandstof te gebruiken. Daartoe heb- beide maatschappijen gisteren een gezamenlijke firma, •mil, opgericht. De bouw van de nieuwe installatie van Bio- Igaat zo'n 4,5 miljoen gulden kosten. Het Zuiveringschap it tien jaar lang slib levefen. Slib in poedervorm is een uitste lde brandstof. „Je kunt de kwaliteit ervan vergelijken met linkooi. Het brandt prima", aldus Van Wijnbergen. Voordeel irhet schap is dat 100.000 ton slib niet meer naar de stort ge- Icht hoeft te worden. Wereldnieuws: met Telfort Pak&Bel® kunt u al ïllen en gebeld worden in meer dan 50 landen. Nederlander eet als broodbeleg vooral leverworst ruswuk anp Alle jaren van economische voorspoed hebben het rijke Ne derland in een opzicht niet ver anderd: op de boterham komt leverworst. Van alle vleeswaren is de gemalen varkenslever ver uit het populairst met 1,2 kilo per Nederlander per jaar. De rest van de top-tien van vleeswaren, vandaag gepubli ceerd door het Voorlichtings bureau Vlees, bestaat ook al uit oer-Hollandse succesnummers: cervelaat (nummer twee met 570 gram) en boterhamworst (precies een pond per persoon, vierde plaats). De eerste 'ham' die op het lijstje voorkomt^ staat op de derde plaats: de gekookte schouderham. Discutabel is of dat wel echte ham is: in Frank rijk en België bijvoorbeeld heet zoiets gewoon schouder. Op de vijfde plaats staat gekookte ach terham. De Nederlander koopt graag knakworst, mager spek, gelder- se worst, leverpastei en boeren metworst. van crimineel geld harder aanpakken BRUSSEL ANP De Europese Commissie wil het witwassen van crimineel geld harder bestrijden. Alle witwas activiteiten moeten strafbaar worden. Ook moet er een uitge breidere meldingsplicht ko men. De commissie heeft daartoe gisteren voorstellen gepresen teerd. Die zijn een aanvulling op een uit 1991 daterende richtlijn over het witwassen van crimineel geld. Die houdt onder meer in dat financiële instellin gen verdachte transacties moe ten melden als er minimaal 33.000 gulden mee is gemoeid. Volgens de nieuwe voorstel len van de commissie krijgen ook andere beroepen en be drijfstakken die met het witwas sen van zwart geld in aanraking kunnen komen, zoals notaris sen, advocaten en casino's, een meldingsplicht. De commissie wil voorts dat de Europese lidstaten elke vorm van witwassen aanpakken, of het geld nu afkomstig is van mensenhandel, terrorisme, prostitutie of illegaal gokken. De bestaande richtlijn spreekt vooral over zwart geld uit het drugscircuit. De eerste 'gekke koeien' wer den eind jaren tachtig in Groot- Brittannië in het graafschap Kent gesignaleerd. Maar in 1996 kreeg het land pas echt te ma ken met BSE. De ziekte tast het zenuwstelsel van de runderen aan, waardoor de dieren uitein delijk sterven. De meest voor komende manier waarop een rund BSE kan krijgen is via vee voer, waarin dierlijk meel is ver werkt. Besmet geraakte dieren kunnen de ziekte overdragen. In Groot-Brittannië raakten cir ca 170.000 runderen besmet met de gekkekoeienziekte. Honderduizenden runderen moesten uit voorzorg worden gedood. ZIEKTE: Eten van besmet rundvlees veroorzaakt bij men sen hoogstwaarschijnlijk de ziekte van Creutzfeldt-Jacob. Wetenschappelijk bewijs is nooit voor 100 procent gele verd. In de Europese Unie zijn dertig personen overleden aan het syndroom van Creutzfeldt- Jacob. In Groot-Brittannië zijn 29 gevallen bekend en in Frank rijk één. ONRUST: In Nederland mochten winkeliers vrijwel di rect na het uitbreken van BSE geen Brits rundvlees meer ver kopen. De Europese Unie be sloot in maart 1996 Groot-Brit tannië een exportverbod van rundvlees en -producten ouder dan 2,5 jaar op te leggen. Het exportverbod had zowel betrek king op de uitvoer naar de Eu ropese lidstaten als naar andere landen, zodat het vlees niet via een omweg alsnog in Europa op de markt konden komen. NEDERLAND: De gekkekoei enziekte bleef ook Nederland niet bespaard. Een veehouder in het Gelderse Wilp bij Deven ter kreeg in maart 1997 te ma ken met de ziekte. Bij een van zijn runderen werd BSE ont dekt. Na dit eerste geval zijn nog vijf andere koeien met BSE in ons land aangetroffen. Bij al le veehouders moest de hele veestapel worden afgemaakt. Verscheidene landen besloten geen Nederlands vlees meer in te voeren, waaronder Polen, Turkije en Slowakije. STROP: De uitbraak van de gekkekoeienziekte betekent een strop voor de Nederlandse kal- versector. Het kabinet stelde aan het begin van de epidemie 55 miljoen beschikbaar om de directe schade voor de eigena ren van de dieren te dekken. De kalverenmelkfabrikanten, die de dieren vaak in eigendom hebben, voorzien dan al een omzetverlies van 150 miljoen gulden. Ook leegstand in de stallen zorgde voor daling van de inkomsten voor veehouders. EU-CRISIS: De gekkekoeien ziekte zorgde zelfs voor een cri sis binnen de Europese Unie. Er werd een parlementaire en quêtecommissie ingesteld, die de oorzaak van de ziekte moest onderzoeken. In haar rapport wees de commissie Groot-Brit tannië aan als hoofdschuldige van de BSE-crisis. Maar ook de Europese Commissie kreeg de wind van voren. Die zou de economische belangen boven de volksgezondheid hebben ge steld. las vegas Waar tienduizenden toeristen uit de VS jaarlijks Europa 'doen' en bijna allemaal Frankrijk bezoe ken om zijn vele bezienswaardigheden, ontstond in de geldstad Las Vegas het idee om de Parijse attracties in de VS na te bouwen en zo wat extra dollars te genereren. Gisteren werd op de Franse feestdag 14 juli de Are de Triomphe (linksonder) geopend. De foto is genomen vanaf het zogenoemde Paris Hotel en geeft een idee van de semi-Franse investeringen in Amerika's gokstad nummer. Daarbij hoort naast een authentieke replica van de Eiffeltoren ook een nagebouwd Louvre en de Parijse Opera. foto epa john gurzinski Britten mogen van Brussel na drie jaar weer exporteren Na drie jaar heeft Brussel het licht op groen gezet: Brits rundvlees mag de grens weer over. Zij het onder strenge voorwaarden. In Nederland is de animo gering. Wel be staat de vrees dat de Britten zich op de markt gaan in vechten met lage prijzen. Alleen ontbeend vlees van die ren die geboren zijn na 1 au gustus 1996 mag Europa in. Ze moeten bovendien niet ouder zijn dan zes tot dertig maanden en een gegarandeerd BSE-vrije moeder hebben. Ondanks deze eisen verwacht Abraham Moor man, voorzitter van het bedrijf schap Slagersbedrijf, niet dat het vlees snel terug in de winkel is. „De Britten zijn hun plek in het schap kwijt. Ze zijn drie jaar weggeweest en in die tijd is er veel gebeurd. Vlees uit Austra lië, Zuid-Amerika en Canada is ingeburgerd geraakt en voldoet uitstekend. De slager zit er niet echt op te wachten", vindt Moorman. Hij trekt een verge lijking met de varkens: „Het gat dat hier is ontstaan door de var kenspest is opgevuld door de Denen." De beelden van schuddende en omvallende koeien, samen met het gegeven dat in Groot Brittannië tot nu toe 180.000 gevallen van BSE zijn geregi streerd, werken volgens hem nog steeds door bij de consu ment. „Men is gevoeliger ge worden. Bij het huidige aanbod zal niet snel naar Brits vlees worden gegrepen." Dat het vanaf 1 januari 2000 verplicht wordt bij het vlees in de vitrine het land van herkomst te ver melden, werkt volgens de sla gersvoorman ook niet in het voordeel van de Britten. Wel verwacht Moorman dat de Britse vleesindustrie, die elk jaar ruim drie miljard gulden aan exportgelden misliep, met prijzen gaat stunten. „Óp het ogenblik wordt in het land zelf weer volop rundvlees gegeten en dat komt vooral, omdat het voor twee gulden onder de nor male kiloprijs wordt aangebo den. Ik verwacht een agressieve campagne." De supermarkten staan ook niet te springen. Albert Heijn heeft het vlees nooit gehad en zal het 'zeker niet' gaan impor teren. Overigens niet, omdat het nog gevaarlijk zou zijn. Woordvoerder Eric Muller: „We hebben nu Nederlands, Argen tijns en Iers vlees. Dat is ge noeg." Hij gelooft overigens niet dat de consument nog bang is. Ook Laurus, het vroegere I Vendex Food en Super de Boer, koopt geen Brits vlees omdat men 'zeer tevreden' is met de Nederlandse, Franse en Belgi sche leveranciers. Blij met de opheffing is mede-eigenaar Teekens van de zeven slagerijen tellende keten Chateaubriand. Hij importeerde Schots vlees, afkomstig van het ras Aberdeen Angus. „Die lopen lekker vrij rond en eten gras en allerlei ge zond onkruid. Daarom is het vlees zo mals en kruidig", zegt Teekens. Hij zegt snel weer contact op te zullen nemen met zijn oude leveranciers. „Kan ik eindelijk de mensen die me wekelijks vragen naar het Schotse vlees weer tevreden stellen." In nagenoeg alle landen binnen Europa - en ver daar buiten - kunt u met een Telfort Pak&Bel abonnement bellen gebeld worden, zonder extra abonnements kosten! De gesprekskosten in het buitenland kunnen per netwerkaanbieder verschillen. Alles wat u daarover wilt weten, vindt u rn.telfort.nl/roaming Mobiel bellen buiten Nederland kan pas wanneer Telfort uw abonne- ments- en adresgegevens heeft ontvangen. Telfort Pak&Bel met abonnement vanaf f149,- te koop. Vraag in de winkel naar de actie- en abonnementsvoorwaarden. Kijk op www.telfort.nl voor meer informatie en verkooppunten. af/ Telfort Dat praat 'n stuk makkelijke. Netelenbos wenst duidelijkheid over Duitse maatregel pen haag anp Minister Netelenbos (verkeer) heeft haar Duitse ambtgenoot Müntefering om een toelichting gevraagd over de nieuwe bron belasting op betalingen aan buitenlandse bedrijven. In een brief schreef ze gisteren de reik wijdte van de maatregel ondui delijk te vinden. Netelenbos wil weten wat de gevolgen zijn voor Nederlandse transportbedrijven. Het kan volgens haar niet de bedoeling zijn dat die worden getroffen. Dat is in strijd met de Europese regelgeving, laat Netelenbos haar Duitse collega weten. Ze schreef de brief na een 1 noodkreet uit de transportsec tor. De regeling is vooral gericht op de bouwsector, maar vol gens de minister is officieel be vestigd dat vracht- en perso nenvervoer ook onder het regi- me vallen. De maatregel, die op 1 april inging, verplicht Duitse op drachtgevers een voorheffing van 25 procent in te houden op betalingen aan buitenlandse aannemers van werk. Brussel: witwassen EZH, het Zuid-Hollandse stroombedrijf, komt waar schijnlijk in handen van het Duitse Preussen Elektra, on danks het feit dat het Britse Eastern vijftig miljoen gulden meer heeft geboden. De Britten stellen dat zij zowel voor aan deelhouders als werknemers een beter bod hebben gedaan. „Wij hebben te horen gekre gen dat er exclusief met Preus sen Elektra verder wordt onder handeld. Wij zijn zeer teleurge steld", laat Eastern topman J. Whelan via zijn woordvoerster weten. EZH-directeur J. Verwer zegt dat een van de drie bieders 'iets verder op afstand is gezet'. Hij stelt nog met twee partijen te praten. „Het is nog niet rond. Als onderhandelaar moet je al tijd keuze hebben." Het bedrijf licht de verkoop morgen toe. Het Belgische Elec- trabel heeft kenbaar gemaakt belangstelling te hebben voor Nederlandse- bedrijven, maar wil geen commentaar geven op een eventueel bod op EZH. Naar verluidt hebben de Duitsers 2,5 miljard gulden over voor EZH. Eerder dit jaar deed het Amerikaanse Reliant een bod op het Utrechts-Noord- Hollandse stroombedrijf UNA van 4,5 miljard. Eastern was ook in de race voor UNA. Deze deal wacht nog op toestem ming van het ministerie van Economische Zaken. EZ wil zwart op wit hebben dat de nieuwe aandeelhouder zijn deel van de onrendabele investeringen zal dragen die de sector in het verleden geza menlijk heeft gedaan. In jargon worden dit bakstenen ge noemd. Whelan zegt dat het bod van zijn bedrijf 'substanti eel beter was dan het andere' juist met het oog op deze bak stenen. den haag De vuilverbranding aan de Haagse Asmanweg wordt gesloopt. Het complex deed van 1968 tot 1994 dienst als ver- brandplaats van huisafval. Het in tensieve gebruik heeft er toe ge leid dat het terrein vervuild is met verschillende stoffen. Na een in grijpende bodemsanering wordt er een sportcomplex uit de grond gestampt. De naam is al bekend; die wordt De Verademing. Deze week zijn de meeste van de ge bouwen gesloopt. De schoorste nen op de foto komen later aan de beurt, foto anp roger doh- Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam gaat kleine oliever vuilingen van het havenwater in de Botlek bestrijden met ab sorberende schermen. Deze techniek bleek zeer succesvol. Bij olielekkages gaat het in 95 procent van de gevallen om kleine hoeveelheden. Tot nu toe was de bestrijdingsdienst daarvoor onvoldoende uitge rust. Met de olieschermen kan de olie (tot zo'n 250 liter) snel en effectief worden opgeruimd. De schermen worden om de vlek heen geplaatst. Omdat ze absorberend werken kan de olie zich niet verder verspreiden. Dat spaart het milieu en be perkt de schade. De vlek kan zich niet uitbreiden en kades en schepen besmeuren. De 'vlek- beperkers' kunnen aan een schip of aan de wal worden vastgemaakt. Elk scherm is drie meter lang. Het havenbedrijf experimenteerde eerder met deze olieschermen in de havens in stedelijke gebieden. Dat bleek een succes.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7