Iran beheerst onrust ppn (TPnlancrrl vruvr-zii Gekneusde knie in Rimini? Autopech op de Autobahn? Plan van Van Aartsen voor steun democratie in Servië Diarree in St. Tropez? Buitenland een geplaagd voorzitter Schoenen drogen in de zon Acties tegen India worden opgevoerd Onderzoek naar martelingen in gevangenis Suriname padie verliest in hoger beroep ^jhaag De Bosnische Serviër Dusko Tadic heeft zijn hoger er0ep voor het Joegoslavië-Tribunaal op alle punten verloren, o bleek vanochtend. Er is echter nog steeds geen definitieve riti uafvastgesteld. Tadic werd ruim twee jaar geleden veroor deeld tot twintig jaar cel. Het zwaarste feit waarvoor hij is ver- lordeeld, was de moord op twee moslimagenten in 1992, die [00r slechts een getuige is gezien. De Kamer van Beroep heeft vandaag geoordeeld dat in dit geval één getuigenis voldoende is nor een veroordeling. Uensen gewond bij stierenrennen jijpLONAOp de laatste dag van de alom bekende stierenren- ien in het Spaanse Pamplona zijn twee mannen onder de hoe- ?nvan een dozijn vechtende stieren gekomen. Een 27-jarige panjaard liep ernstige ribbreuken op, een 50-jarige Amerikaan irak zijn heup. Tijdens de afgelopen dagen liepen talrijke waag- alzen al lichte verwondingen als breuken op. Het San Fermin- is een van de populairste jaarlijkse festijnen van Spanje. Argentinië gaat naar Falklands vliegen ohden» Argentinië gaat opnieuw vliegen op de Falklandeilan- en. Ook wordt het sinds 1982 geldende inreisverbod voor Ar- entijnen opgeheven. Dit zijn de Britse minister van buiten- indse zaken Cook en diens Argentijnse collega di Telia gisteren ia een driedaags overleg in Londen overeengekomen. De Falk- jjids zijn een Britse kolonie. Britten en Argentijnen voerden in 982 een korte, maar felle oorlog om het bezit van de omstre- en eilandengroep. De laatsten leden een roemloze nederlaag, rgentinië hoopt via diplomatieke weg binnen enkele jaren de alklands te verwerven. Maar de Britten hebben die optie keer pkeer van de hand gewezen. 'aalwet Letland terug naar parlement GAi De Letse president Vike-Freiberga heeft de omstreden alwet, die vorige week door het parlement was goedgekeurd, •ruggestuurd naar de volksvertegenwoordigers. Vike-Freiberga eeft hiermee gehoor aan de bezwaren van de internationale pmeenschap tegen de wet, die het Russische bevolkingsdeel an Letland zou discimineren. De wet stelt het gebruik van de etse taal verplicht in het zakenleven en bij openbare toespra- >n. Ongeveer eenderde van de 2,4 miljoen Letten spreekt Rus moedertaal. urken kwaad over grillverbod Berlijn jRiuN De Berlijnse vereniging van Turken is boos. De chris- n-democraten (CDU) in de Duitse hoofdstad willen het grillen het openbaar aan banden leggen. Met name Turkse families eldcen elke mooie zomerdag met barbecue en tassen vol enswaren massaal naar een van de Berlijnse parken om in de Éenlucht te koken. De 'wilde megapicknicks' in het openbaar [oen zijn CDU-secretaris Volker Liepelt een doorn in het oog. ilgens hem laten de duizenden grill-liefhebbers na een druk eekeinde bijna net zoveel troep achter als de een miljoen be- lekers van de jaarlijkse Love Parade, namelijk tweehonderd n. De Turkse Bond van Berlijn vindt de kritiek pure discrimi- itie, omdat het massale grillen uitsluitend populair is bij bui- nlanders. ;hina kan neutronenbom maken PNC De Volksrepubliek China heeft vandaag bevestigd dat tin staat is een neutronenbom te maken. Een regerings- Dordvoerder maakte het wapenfeit bekend, terwijl hij eigenijk iii komen vertellen dat China helemaal geen nucleaire gehei- en van de Verenigde Staten heeft gestolen. In mei publiceerde in Amerikaanse parlementariër, Christopher Cox, een rapport tarin Peking wordt beschuldigd van systematische spionage ids de zeventiger jaren. Daarbij zou China de atoomgehei- in van de VS hebben ontvreemd. Hieronder viel ook de me lde om een neutronenbom te vervaardigen. [eisje tot slavenarbeid gedwongen iVyqrk Een New Yorks echtpaar is gisteren opgepakt omdat jarenlang een Nigeriaans meisje met geweld dwongen voor i te werken. De gearresteerde vrouw houdt zich voor de ge- ente New York bezig met onderzoeken naar kindermisbruik, zaak kwam vorig jaar aan het licht toen buren de politie bel li. In 1989 heeft het echtpaar de ouders van het toen 13-jarige lisje overgehaald haar naar de Verenigde Staten te laten ko- :n. Ze zou er de handelsschool bezoeken en een beter leven jgen. Het stel ontnam haar vervolgens alle bewegingsvrijheid, mocht buitenshuis met niemand praten, raakte haar identi- iapieren kwijt en mocht niet met haar familie bellen. Daar- werd de Nigeriaanse geslagen met riemen en een bezem. riekse politie onderhandelt met kaper rj ssALONiKiDe Griekse politie onderhandelt met een Albanese D jzelnemer over de vrijlating van zijn zeven gevangenen. De kaapte gisteren een bus. De politie heeft de bus omsingeld. agijzelnemer wil zo'n 1,7 miljoen gulden, twee automatische pens en een vrije doortocht naar Albanië. Hij dreigt de bus et granaten op te blazen als niet aan deze eisen wordt vol- lan. De Albanees kaapte de bus gistermiddag in het noorden n Griekenland. Het merendeel van de vijftig passagiers werd vlug vrijgelaten. Met vijf passagiers, de chauffeur en de con- :teur ging de man op weg naar Albanië. Met de kaping pro- teert de Albanees tegen de hardhandige wijze waarop de ikse autoriteiten hem hebben geprobeerd te deporteren. wonden bij aanval VS op Irak ast Bij nieuwe Amerikaanse bombardementen op installa- in de buurt van Mosul in Noord-Irak zijn gisteren zeker drie lirgers gewondgeraakt. Dinsdag bombardeerden de Ameri- of tanse gevechtsvliegtuigen ten zuidoosten van de stad Mosul n Iraakse inlichtingen- en operatiebasis, naar eigen zeggen [zelfverdediging. De Iraakse luchtafweer zou de F-15's en rl 6's in de zogeheten noordelijke no-flyzone hebben bestookt, ivens is een internationaal team van wapenexperts van de ®renigde Naties gisteren in de Iraakse hoofdstad Bagdad gear- eerd. De VN-medewerkers gaan de restanten mosterdgas op timen die zich bevinden in het inmiddels leegstaande labora- ium van de VN in Bagdad. ielgische magistraat pleegt zelfmoord ÜSSELt Een vooraanstaande Belgische magistraat heeft dins- P gavond zelfmoord gepleegd. De 54-jarige advocaat-generaal ubert Massa was in Luik belast met het onderzoek naar de joord op oud-vice-premier Cools in 1991. Hij maakte ook deel tvan een groep magistraten die zich bezighoudt met de zaak "kindermoordenaar Dutroux. Het motief van Massa, sinds 181 werkzaam op het parket in Luik, is onduidelijk. De zaak- cols is nog steeds niet opgelost. Vorig jaar juni werden twee inesische huurmoordenaars in eigen land tot levenslang ver- ileeld. Hun opdrachtgevers zijn echter nog steeds niet be id. [\i lat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. florg en Zekerheid Vertrekkende Santer weigert na te trappen Algemene ontevredenheid over sociale en economische problemen blijft bestaan TEHERAN AFP Het lijkt erop dat de geestelijke leiders in Iran de grootste sociale onrust sinds de Islamitische Revolutie in 1979 hebben overleefd. De ongeregelheden van de afgelopen zes dagen laten in Iran echter, met name onder jonge ren, grote diepe sociale en economische problemen en een algemene ontevredenheid zien. heeft harde maatregelen aange kondigd tegen de mensen die bij de ongeregeldheden van de afgelopen dagen waren betrok ken. Hassan Rouhani, secretaris van de Nationale Veiligheids raad, zei dat de relschoppers worden aangeklaagd en gestraft als moharaeb (goddelozen) en mofsed (corrupten). De de monstranten riskeren daardoor de doodstraf. De autoriteiten zeggen dat ze de demonstraties voor meer de mocratie en meningsvrijheid van de Iraanse studenten heb ben onderdrukt. Inmiddels heeft een Iraanse studenten raad gisteren verklaard dat de hervormingsgezinde demon straties worden opgeschort. De Nationale Veiligheidsraad Om verdere eisen van de her vormingsgezinde studenten de kop in te drukken hadden de geestelijk leiders conservatieve aanhangers opgeroepen giste ren in Teheran de straat op te gaan om steun te betuigen aan het regime. De manifestatie met ongeveer 10.000 aanhan gers van het geestelijk regime was gericht tegen de hervor mingsgezinde studenten die vanaf vrijdag betoogden. Volgens geestelijk leider Kha menei komen de schermutse lingen tussen studenten, orde troepen en radicale knokploe gen van maandag en dinsdag, die volledig uit de hand liepen, neer op politiek geïnspireerd belcrado Een groep voorbijgangers kijkt verbaasd naar het grote aantal sportschoenen dat in de Joego slavische hoofdstad Belgrado op de straat ligt. De schoenen staan te drogen, nadat ze eerder deze week bij een overstroming nat zijn geworden. Heel Zuid-Oost Europa is deze week geteisterd door noodweer wat veel overstomingen tot gevolg had. foto epa novak djurovic vandalisme. Studenten van de universiteit van Teheran, de ini tiatiefnemers van de eerste pro testen, distantieerden zich ech ter van de gewelddadigheden van de afgelopen dagen, waar minstens vijf van hun collega's waren gedood. Khatami uitte in toespraken op de staatstelevisie ook felle kritiek op de demonstranten. Volgens hem zijn de opgepakte betogers geen studenten 'doch oproerkraaiers die politiek voordeel nastreven en het isla mitische systeem van Iran wil len beschadigen'. „Deze acties zijn niet in het belang van onze natie, ons systeem en het rege ringsprogramma. China dreigt Taiwan met hard ingrijpen Het Chinese leger zal hard in grijpen als Taiwan zichzelf on afhankelijk verklaart. Dit heeft de Chinese minister van defen sie gisteren gezegd. De uit spraak is de grootste waarschu wing aan het adres van Taiwan sinds Taipei maandag verklaar de het zogeheten één-China- beleid te laten vallen. „Het Chinese Volksleger staat klaar om de territoriale integri teit van China te beschermen en elke poging het land te scheiden, te verpletteren", zei minister Chi Haotian. „Taiwan is een Chinese provincie en China's soevereiniteit en terri toriale integriteit dulden geen scheiding", aldus Chi. De autoriteiten in Taipei zei den zich niet meer te kunnen vinden in het één-China-princi- pe, dat lange tijd als basis dien de voor onderhandelingen tus sen China en Taiwan. Aan het eind van de Chinese burgeroorlog in 1949 vluchtte de verslagen nationalistische regering naar Taiwan. Taiwan vond dat zij de echte regering van China vertegenwoordigde, terwijl Peking Taiwan als een afvallige provincie beschouwt. brussel marc peeperkorn correspondent Scheidend voorzitter van de Europese Commissie Jacques Santer kent geen boosheid. Wel een 'zekere bitterheid en gevoel van onrecht', nu hij door cor ruptie en wanbeheer van zijn collega's voortijdig moet ver trekken. Maar van natrappen is geen sprake. De afscheidsrede van Santer gisteren tekende de Luxembur ger ten voeten uit: een sympa thieke, maar o zo gemangelde man. Al bij zijn aantreden in 1995 werd de trend gezet. De EU-regeringsleiders wilden na de visionair en superbemoeial Delors een commissievoorzitter die zijn plek kende: onder de tafel. Santer paste perfect in dit profiel met een soortgelijk ge wicht dat aardig overeen kwam met de inbreng van zijn land in de EU: 400.000 inwoners op een totaal van circa 370 mil joen. Dat onder zijn leiding de euro werd gelanceerd, de uitbreiding van de EU begon en haar finan ciering werd veiliggesteld, doet er niets aan af dat toen het echt moeilijk werd Santer vreselijk faalde. „Ik heb zeker strategi sche fouten gemaakt", luidde zijn deemoedige analyse. Wat begon als een akkefietje rond één commissaris fraude en vriendjespolitiek door de Fran- gaise Cresson leidde immers door een blunderende aanpak tot het aftreden van de gehele Europese Commissie medio maart. „Misschien heb ik de si tuatie verkeerd ingeschat", ver zuchtte Santer. Voorlopig houdt hij het voor zichtigheidshalve maar op de 'groeipijntjes' van de EU. Een machtiger Europees parlement, mokkende lidstaten en een wei felende commissie die met val len en opstaan hun weg naar een nieuw evenwicht zoeken. Santer: „En dan ben ik toevallig het eerste slachtoffer van deze groeicrisis." Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. florg en Zekerheid Nederland gaat samen met Griekenland de Europese Unie voorstellen Servische gemeen ten die zich inzetten voor meer democratie te helpen met hun energiebehoefte. Als het voor stel uitvoerbaar is, kan het te vens bijdragen tot het vertrek van de voor oorlogsmisdaden aangeklaagde Joegoslavische president Milosevic. Minister Van Aartsen, die het voorstel gisteren in de Bulgaar se hoofdstad Sofia bekend maakte, mikt op een 'meer ge richte, politieke inzet' van het huidige sanctieregime van de Europese Unie tegen Joegosola- vië. Óp dit moment geldt onder meer een totale olieboycot voor de federatie. Het voorstel beoogt Servische gemeenten die kiezen voor de mocratie, maar ook de Joego slavische republiek Mon tenegro en de Servische provin cie Kosovo, in staat te stellen in hun eerste levensbehoeften te voorzien. Het gaat daarbij voor al om brandstof voor tractoren om de oogst binnen te halen, en olie voor elektriciteitscentra les en verwarming. Van Aartsen verwerpt de ge- Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. Slorg en Zekerheid Ondanks overeenkomst over Kashmir ISLAMABAD Rtr Een groep militante moslims heeft gisteren aangekondigd dat zij zogeheten 'fidai' - groe pen van gelovigen - heeft ge vormd in Kashmir om de gewa pende strijd tegen India klacht bij te zetten. De leider van de moslimgroe pering Lashkar-e-Taiba, Mo hammed Saeed, stelde India meer guerrilla-acties in het vooruitzicht in Kashmir, on danks de overeenkomst tussen India en Pakistan dat de mos limstrijders zich terugtrekken uit Kashmir. Saeed sprak zich tijdens een protestbijeenkomst negatief uit over het verzoek van de Pakis taanse regering aan de rebellen zich terug te trekken. Hij vreest de onderdrukking van India als Pakistan zich terugtrekt en vroeg de betogers daarom mee te doen aan de jihad (heilige oorlog) in Kashmir. In de Indiaase provincie Kashmir vechten verschillende islamitische groepen al tien jaar voor onafhankelijkheid. Zij worden gesteund door Pakis tan, dat al 52 jaar ruzie heeft met India over de onherbergza me grensprovincie. Het conflict over Kashmir laaide twee maanden geleden op toen bleek dat weer honder den Pakistaanse infiltranten het Indiase deel van Kashmir waren binnengedrongen. De beide kernmachten vochten al twee keer eerder over de bergprovin- PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De Surinaamse politie onderzoekt be schuldigingen van de mensenrechtenor ganisatie Moiwana '86, dat arrestanten en gedetineerden in de cellenhuizen systematisch worden mishandeld en ge marteld. Volgens Moiwana '86 komt het regelmatig voor dat geboeide gevange nen worden geslagen. Medische behan deling wordt niet toegestaan, ook niet als er sprake is van zware verwondingen. Er bestaan efnstige wantoestanden in de Surinaamse cellenhuizen, die overvol zijn. Veertien tot 25 man in een ruimte van twee bij vijf meter is geen uitzonde ring. Veel criminelen die tot jarenlange straffen zijn veroordeeld, kunnen niet worden overgebracht naar de gevange nis omdat ook die te kampen hebben met plaatsgebrek. De gevangenen bekla gen zich over de slechte hygiënische omstandigheden, het tekort aan voedsel en het gewelddadige optreden van poli tiefunctionarissen, die voor de bewaking zofg dragen. Gevangenen die zich niet aSn de regels houden, kunnen rekenen op een fikse aframmeling, waarbij ze met de handen tegen de muur moeten staan en met een stok of riem op de rug worden geslagen. John Saharie, juridisch medewerker van Moiwana '86, zegt dat bovendien de hygiënische omstandighe den in de cellenhuizen deplorabel zijn. „Veel arrestanten lopen huidziekten op, terwijl anderen diarree krijgen." Volgens Saharie mag niet als excuus worden aangevoerd dat de cellenhuizen overvol zijn. „Het gevangeniswezen is er niet om een crimineel weer als een cri mineel vrij te laten. Het doel is herop voeding. Het gaat om mensen die op een menswaardige manier moeten wor den berecht." Politiewoordvoerder Ro Gajadhar ontkent niet dat er sprake is van misstanden, maar wil niet op het onderzoek in gaan. „Ik wil eerst natrek ken of zaken op waarheid berusten." Het imago van de politie liep vorige week ook al een flinke deuk op nadat het arrestatieteam twee mannen had door zeefd met kogels. De twee, broers, had den kort daarvoor de politie getipt over de vermoedelijke verblijfplaats van twee moordenaars, maar werden zelf voor de verdachten aangezien. De politie maakt al enkele weken jacht op twee jonge mannen, die vorige maand in Paramaribo een agent van de narcoticabrigade hadden vermoord en zijn collega verwondden. De twee crimi nelen waren eerder uit de gevangenis ontsnapt waar ze een straf van enkele ja ren uitzaten wegens geweldsmisdrijven. De leden van een speciaal arrestatie team trokken er na een tip van Robby en Jerrol Bloemhart op uit en dachten, toen ze op de plek waren aangekomen, dat ze een schot uit een vuurwapen hoorden. Daarop vuurden ze een kogelregen af op een auto waarvan de inzittenden zich, volgens de verklaring van de politie, ver dacht gedroegen. Naderhand bleek het echter om de tipgevers te gaan. De broers werden dodelijk getroffen, een derde inzittende bleef ongedeerd. De Organisatie voor Gerechtigheid en Vrede (OGV) heeft gepleit voor de instel ling van een waarheidscommissie naar Zuid-Afrikaans voorbeeld, om ophelde ring te brengen over mensenrechten schendingen uit het verleden, die met name plaatsvonden tijdens de militaire dictatuur van de jaren tachtig. De verho ren zouden in het openbaar moeten plaatsvinden. Volgens Hesdy Samuel, ondervoorzitter van de Voorbereidingscommissie Men senrechten is Suriname er daarmee nog niet. „Er moet een orgaan worden ge creëerd dat onderzoek pleegt, de daders vervolgt en eventueel berecht." Op korte termijn zal aan president Jules Wijden- bosch een rapport worden aangeboden, waarin aanbevelingen staan over de te volgen onderzoeksprocedure. In Surina me wordt al jarenlang gediscussieerd over onderzoek naar schendingen van mensenrechten. dachte dat hij bezig is met een soort klandestiene operatie om Milosevic uit het zadel te wip pen. Hij meent dat de interna tionale gemeenschap het recht heeft de democratische krach ten in het land 'een zetje te ge ven', gezien de lange lijst van VN-resoluties en het feit dat de president door het Joegoslavië- tribunaal is aangeklaagd voor oorlogsmisdaden. Van Aartsen heeft gisteren ook NAVO-chef Solana ge vraagd bij generaal Clark te be pleiten dat de Nederlandse Gele Rijders in de Kosovaarse plaats Orahovac mogen blijven. Peru arresteert guerrillaleider Lichtend Pad LIMA Rtr-ANP Oscar Ramirez, de leider van de Peruaanse terreurgroep Lichtend Pad, is gisteren gear resteerd. Dat heeft president Alberto Fujimori bekendge maakt. Ongeveer 1500 militai ren, die al twee weken het Amazone-oerwoud in het cen trum van Peru hadden uitge- kampt op zoek naar Ramirez, signaleerden de leider samen met enkele medestrijders op dinsdag. Aanvankelijk ont snapte de 46-jarige terrorist, maar hij werd gisteren toch in de kraag gepakt. Oscar Ramirez, alias 'Felicia- no', volgde in 1992 de legenda rische oprichter van Lichtend Pad, Abimaël Guzman, op als leider van de terreurbeweging. Guzman werd op 12 septem ber 1992 gearresteerd en tot le venslange gevangenschap ver oordeeld. Daarvoor was Ramirez de militaire leider van Rood Pad, een maoïstische factie van de terreurgroep. Rood Pad was al jaren de radicaalste en in vloedrijkste vleugel van de ter roristische beweging. Lichtend Pad voert al bijna twee decennia lang een bloedi ge guerrillaoorlog tegen de Pe ruaanse staat, die aan naar schatting 30.000 mensen het leven gekost. Lichtend Pad staat bekend om het plegen van gruwelijke gewelddaden, waaronder zware bomaansla gen in de hoofdstad Lima. Jacques Santer. foto reuters benoit doppacne

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5