Te hoge eisen aan agenten Binnenland Publieke omroep mag zijn vijf radiozenders houden Vliegtraining op de heide Varkenshouder wil minder varkens maar meer smaak Dubbele waterleiding niet zo zinvol Bankierende ambtenaren vooralsnog buiten schot 'Zolang het goed ging, was het hosanna' -> poNDERDAG 15JUL11999 SP-senator gearresteerd gOESSEN^ Eén van de vijf mannen die dinsdag zijn aangehou den toen ze een bouwlocatie van de Betuwelijn probeerden te bezetten, blijkt het Eerste-Kamerlid Van Vugt (Socialistische partij) te zijn. De andere vier zijn leden van het SP Milieu Alarm Team. De SP'ers waren naar eigen zeggen 'als waarnemer aan wezig' bij voorbereidende werkzaamheden van de NS bij het pannerdens Kanaal. De aanleg van de Betuwelijn maakt een finde aan een natuurgebied dat een van de laatste populaties lugstreeppadden en kamsalamanders huisvest. Wegens betre den van verboden terrein werden de mannen geboeid afge voerd naar het politiebureau in Zevenaar. Na het opmaken van proces-verbaal werden ze weer vrijgelaten. Kantoren boven ringweg AIO Otterdam Boven de ringweg AIO in Amsterdam worden kan- loren gebouwd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft giste- ren de plannen daarvoor goedgekeurd. In 2001 zal de bouw van twee kantoorbruggen die twee delen van het stadsdeel Bos en Lommer met elkaar verbinden van start gaan. De gemeente steekt tachtig miljoen gulden in het project. Een groot deel van deze investering moet worden terugverdiend met de verkoop van grond. De bouw begint tegelijkertijd met het groot onder houd aan de westelijke ringweg. Daarvoor is dat deel van de AIO dan enkele maanden afgesloten. Naast kantoren komen er ook woningen en winkels rond het nieuwe Bos en Lommerplein. Meer inhaalverboden vrachtwagens mm haag» Minister Netelenbos (verkeer) breidt het inhaalver- bodvan vrachtwagens in de spits drastisch uit. Per 1 oktober aat het verbod gelden op eenderde van de rijkswegen. Nu is at nog 185 kilometer, ongeveer acht procent. Netelenbos schreef dit gisteren aan de Tweede Kamer. De tijd waarop het zalet inhaalverbod geldt, wordt ook uitgebreid en landelijk gelijkge trokken. Op de aangewezen vakken mogen vrachtwagens 's ochtends niet meer passeren tussen zes en tien uur. Dat is een uur vroeger dan nu. In de avondspits geldt het verbod tussen drie en zeven uur. Roltrap tunnel stil na ongelukken urendrecht Rijkswaterstaat heeft de speciale roltrap voor fiet sers in de fonkelnieuwe Tweede Heinenoordtunnel onder de Oude Maas bij Barendrecht een week na de opening stilgelegd, riedt De roltrap ging voor veel mensen te snel. Twee personen vielen er de afgelopen week met fiets en al af. Zij belandden met een >elais gebroken sleutelbeen respectievelijk een gescheurde lip in het ziekenhuis. Rijkswaterstaat bekijkt hoe de trappen beter kunnen worden beveiligd. Tot die tijd moeten (brom)fietsers lopend oorg over een afgezet gedeelte van de rijstrook voor landbouwver- -Lotl leer door de tunnel. Voor mensen die dat niet durven, zet Rijks- ing waterstaat speciale pendelbusjes in. Naar verwachting zal de 1 roltrap in augustus weer werken maar dan langzamer.Tegen die lijd is ook de speciale lift voor (brom)fietsers gereed als altema- Dui; oef. !f Patijn weer onder het mes msterdam De Amsterdamse burgemeester Schelto Patijn &e moet in september opnieuw worden geopereerd. Bij een con- seta „Ie na zijn vorige operatie is bij hem een kwaadaardig buikge- Etvel aangetroffen. Patijn (62) was juist goed herstellend van een oieroperatie. Eind mei werd bij hem een slecht functionerende nier verwijderd. Aanvankelijk was het de bedoeling dat hij in 'chtij ieptember, na het zomerreces, zijn werkzaamheden weer zou 'Pti hervatten. Nu blijkt opnieuw een operatieve ingreep noodzake- N Sjk. Patijn zelf is optimistisch gestemd over zijn herstelkansen, in kn [jjj voorziet dat deze nieuwe ingreep eenvoudiger is dan zijn lieroperatie en de herstelperiode daardoor korter. Hij denlri in oktober weer aan het werk te kunnen. Tot die tijd wordt het het' mbt overgenomen door loco-burgemeester Van der Aa. I ko ttier doodt bejaarde man agop |(js mmmelen Een stier heeft dinsdagavond in de Brabantse Bies- losch een 79-jarige inwoner van Kaatsheuvel op de hoorns ge- lj, nomen en gedood. De bejaarde man werd 's nachts gevonden loor zijn twee zoons. Die waren hem gaan zoeken omdat hun rader niet thuis kwam. De politie neemt aan dat de stier de man leeft aangevallen toen die een weiland inging orri distels te maaien. Waarschijnlijk heeft hij niet in de gaten gehad dat er raast koeien ook een stier in het weiland stond. De man was al overleden toen hij gevonden werd. 1 Ontsnapt aan vlammenwerper htiMONDEen 21-jarige Helmonder is ternauwernood ontsnapt ran een aanslag met een zelfgemaakte vlammenwerper. Een grote steekvlam ging rakelings langs zijn hoofd, aldus een «oordvoerder van de politie. De vermoedelijke dader, een 44- jarige plaatsgenoot van het slachtoffer, is opgepakt en zit vast Het wapen is in beslag genomen. De 21-jarige zou dinsdag- tvond wat hout hebben weggehaald bij de verdachte. Die be dreigde daarop zijn opponent met een bijl. Kort daarna haalde hij uit zijn woning een met de hand op te pompen hogedruk spuit. De man hield daar vervolgens een brandende aansteker hij en bespoot zijn plaatsgenoot met een meterslange steek- Ham. 61 Minder overmatig drugsgebruik wsterdam In Amsterdam raken steeds minder mensen in de iroblemen door overmatig drugsgebruik. Het aantal opiaatge- •ruikers dat in Amsterdam aan een overdosis overleed is in vijf ar tijd gehalveerd tot 25 in 1998. Ook het aantal alarmmeldin- :n in verband met cannabis- en XTC-gebruik in de hoofdstad aanzienlijk afgenomen. De GG&GD heeft vorig jaar ook het uital alarmmeldingen in verband met paddogebruik in kaart ïbracht. Dertig gebruikers moesten naar een ziekenhuis. De ing van het aantal harddruggebruikers zet zich in de hoofd- id onverminderd voort. Ontsnapte TBS'er aangehouden t De politie heeft gisteren in Venlo een 42-jarige man uit andhoven aangehouden die op 5 juli was weggelopen uit een ''iniek in zijn woonplaats. Politieagenten zagen de man over de irade in Venlo lopen en herkenden hem. De man trachtte perst met een warrig verhaal en een valse naam de agenten om |etuin te leiden, maar viel door de mand. les kwastenreiniger ontploft JROam. De auto van een 31-jarige man uit Leerdam is dinsdag L geheel uitgebrand nadat een fles kwastenreiniger die op de n p Worbank lag spontaan uit elkaar spatte. De bijtende en zeer )e'r jj brandbare vloeistof kwam in contact met de elektronische in- iar,i J^tie voor de autotelefoon. De bestuurder kreeg ook wat van hos "bijtende vloeistof over zich heen, maar wist zijn huid te koe- endoor meteen in een sloot te springen. De plastic fles kwas tenreiniger, die de man enkele uren daarvoor bij een bouw markt had gekocht, is volgens de politie waarschijnlijk door de i geëxplodeerd. Verbranding kwikslib moet stoppen !|Rdam_. Na verloren juridische procedures tegen het bijsto- Ifn van kwikhoudend zuiveringsslib in de kolencentrale aan de Hemweg in de Amsterdam, gooit de gemeente Amsterdam haar vvrcet over een andere boeg. In een brief aan het Hoogheem raadschap Amstel, Gooi en Vecht vraagt zij het bestuur de cen- J &Fen zuiveringsslib aan te leveren. NV Energieproduktie- op- "drijf UNA kreeg in april toestemming van de Raad van State ids °rn jaarlijks 75.000 ton gedroogd slib te stoken. Volgens de ge- At "teente leidt dat tot een verdubbeling van de kwikuitstoot in de de' "tent. Hoewel dit volgens de milieudienst niet zal leiden tot em- ^gezondheidsproblemen, betekent het wel een aanzienlijke ^ubelasting. Pogingen om de vergunning van de UNA onge- te maken bij de Raad van State mislukten. Volgens de U::c' de uitstoot binnen de wettelijke normen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienster Onderzoek: lager geschoolden zijn ook geschikt den haag anp Politiekorpsen stellen vaak te hoge opleidingseisen aan kandidaten voor het beroep van agent. Daardoor vallen veel geschikte kandidaten af en wordt de doelgroep waarin kan worden geworven kleiner. Sommige korpsen werven alleen onder mensen met minstens een havo-di ploma, maar dat is vaak helemaal niet nodig. Ook men sen met een lagere opleiding en goede kennis en vaar digheden kunnen uitstekende agenten worden. op de middelbare school ook een praktische en specifieke be roepsopleiding volgt, wordt de achterstand in opleiding ge compenseerd. De politiebon den vinden dat belangrijk, om dat daarmee een groter reser voir kandidaten kan worden aangeboord om het personeels tekort op te vangen. De werving valt voorts tegen den haag «gpd Dat blijkt uit een onderzoek naar de arbeidsmarkt voor de politie, uitgevoerd door de poli tievakbonden en het Neder lands Politie Instituut. Uit het onderzoek blijkt dat lager opge leide politiemensen niet onder doen voor hun beter opgeleide collega's. Omdat in aansluiting omdat het algemene imago van de politie onder schoolverlaters slecht is. „Voor het slagen van wervingscampagnes is het zaak om het imago te verbeteren", zo wordt geconcludeerd. Daar toe begint na de zomer een speciale landelijke wervings- en imagocampagne via de media. Ook vinden de politieorganisa ties dat meer onder niet-tradi- tionele groepen moet worden geworven. Daaronder vallen volgens de vakorganisatie ACP niet alleen allochtonen, maar ook herintreders, ouderen, en mensen met een lichte handi cap of een WAO-uitkering. „Ook die laatsten kunnen op uitstekende wijze invulling ge ven aan bepaalde werkzaamhe den", aldus de ACP. Vooral in de regio's Amsterdam-Amstel- land, Rotterdam-Rijnmond, Haaglanden en Brabant, waar de tekorten het grootst zijn, zou door werving onder deze groe pen op korte termijn een daling van de werkdruk kunnen wor den gerealiseerd. Uit het onderzoek blijkt dat tachtig procent van de politie mensen tevreden tot zeer tevre den is over hun baan. Maar dat betekent ook dat een op de vijf min of meer ernstige klachten heeft. De werksfeer onder de collega's en de zelfstandigheid worden geprezen, maar er is grote ontevredenheid over de carrièrekansen en de arbeids omstandigheden. De publieke omroep houdt in ieder geval vijf radiostations. Staatssecretaris Van der Ploeg (mediabeleid) is niet van plan daaraan te tornen, meldt hij de Tweede Kamer. In het regeerakkoord was een onderzoek aangekondigd naar de mogelijkheid en wenselijk heid om het aantal (publieke) radiozenders terug te brengen van vijf naar vier. Dat onder zoek kwam er vooral onder druk van de WD. De liberalen vragen zich af of Radio 3 wel moet blijven nu er genoeg com merciële popzenders zijn. Volgens Van der Ploeg komt uit het onderzoek naar voren dat de huidige omvang van de publieke radio in een duidelijke behoefte voorziet. Luisteraars vinden de programma's een vaassen Op de heide bij het Veluwse Vaassen is regelmatig de valkenier Annelies Droege te zien, in actie met haar Amerikaanse woestijnbuizerd. Een dikke handschoen beschermt Droege tegen de scherpe klauwen van de roofvogel. Droege geeft veel vliegshows en heeft naast de Amerikaanse woestijnbuizerd ook een Europese Oehoe, een Afrikaanse kerkuil en een slechtvalk. foto anp martin hollering den haag anp De varkenshouderij in Neder land wil een kleinere maar ge waardeerde beroepsgroep wor den. Dit staat in de toekomstvi sie 'Kwaliteit en Verantwoorde lijkheid', die de landbouworga nisatie LTO-Nederland vandaag heeft gepresenteerd. De var kenshouders kampen nu met een slecht milieu- en welzijns- imago en zeer lage opbreng sten. De boeren willen een om slag maken met het devies 'minder en beter'. Minder var kens maar betere voedselveilig heid, smaak, exclusiviteit en productiesystemen. De vakgroep begint acties om milieudoelen, dierenwelzijn en kwaliteitsgaranties aan consu menten te verbeteren. LTO-Ne- derland vindt een kleinere var kensstapel nodig voor een ge zond perspectief voor de boe ren. De inkrimping moet soci aal verantwoord plaatsvinden door opkopen en afromen van varkensrechten. De verminde ring leidt ook tot een kleiner mestoverschot. De mest wordt ook verminderd door minder mineralen in het voer te doen en mest buiten de Nederlandse landbouw te brengen. De organisatie wil een door braak in het korte-termijnden- ken van varkenshouders en - slachterijen. Varkenshouders denken volgens de vakgroep te vaak:t>ij welke slachterij of han delaar krijg ik iets meer? Slach terijen proberen vaak alleen hun slachthaken vol te krijgen. „Deze mentaliteit leidt de Nederlandse varkenshouderij naar een sterfhuis", aldus het LTO. Volgens de organisatie moeten bedrijven in de var kensbranche meer binnen een sterke en korte keten werken. De hele keten moet dan bepaal de specificaties hanteren. De vakgroep kiest overigens ook voor behoud van varkenshou derij op het platteland. Ze wil dat gemeenten megavestigin- gen op industrieterreinen te genhouden. Varkens kunnen juist bijdragen aan een levendig platteland. Nauwelijks sprake van milieuvoordeel en kostenbesparing lend voor ons", zegt S. Brau- nius van het PWN. „Wij zullen de resultaten zo snel mogelijk onder de aandacht van het rijk brengen, juist omdat aanleg van een dubbel waterleidingnet wordt gestimuleerd. Dit bete kent overigens niet dat het ge bruik van huishoudwater overal zinloos is. Dat hangt van de zuiveringsmethode van drink water af en de exploitatiekos ten. In situaties waar de leve ring van drinkwater milieube lastend is, bijvoorbeeld in ver droogde gebieden, kan de leve ring van huishoudwater wel mi lieuvoordelen opleveren." Volgens PWN is het beter om de beoogde milieubesparing te zoeken in vermindering van het gebruik van warm water en toe passing van duurzame vormen van energie. Daarmee vermin dert de belasting van het riool en het energieverbruik. bloemendaal theo van der kaaij Het aanleggen van een extra waterleidingnet met 'huishoud water' in woningen is weinig zinvol. Dit blijkt uit studie door het Noord-Hollandse waterlei dingbedrijf PWN naar de kosten en de winst voor het milieu. Door de extra waterleiding stroomt water dat niet optimaal is gezuiverd, maar wel geschikt is om het toilet door te spoelen, de was te doen en de tuin te sproeien. De rijksoverheid sti muleert de aanleg van een dub bele waterleiding in nieuw bouwwijken, in de veronder stelling dat dit kosten bespaart en goed is voor het milieu. PWN deed een haalbaar heidsstudie voor nog te bou wen nieuwe wijken in Alkmaar en Heerhugowaard. Het huis houdwater bestaat uit regenwa ter en oppervlaktewater, is bac teriologisch betrouwbaar, maar niet onthard. Het waterleiding bedrijf concludeert dat het mi lieuvoordeel van huishoudwa ter ten opzichte van drinkwater gering of zelfs afwezig is. De oorzaak daarvan is dat veel ma teriaal nodig is voor het inza melen van regenwater. Daar naast moet het systeem worden geïsoleerd van het grondwater met speciale folie of een beton nen bassin. Dat extra materiaal en de constructie daarvan be lasten het milieu. Omdat PWN al het drinkwa ter uit oppervlaktewater (af komstig uit het IJsselmeer) be reidt, levert een dubbel water leidingnet geen besparing van grondwater op. Bovendien is niet-onthard huishoudwater niet geschikt voor de wasma chine. Indien alle kosten van de aanleg van een extra waterlei ding in de prijs van het huis houdwater worden verrekend, blijkt de prijs per kuub hoger dan die van drinkwater. „Het resultaat is teleurstel waardevolle aanvulling op het commerciële aanbod. Daarbij komt dat het ophef fen van een zender (Radio 3) niet alleen tot grote program matische problemen zal leiden maar ook tot een 'behoorlijk verlies' aan inkomsten en werk gelegenheid bij de publieke omroep en daarbuiten. De wensen van de NOS om er juist een radiozender bij te krij gen en Radio 5 op de FM-band te plaatsen, worden meegeno men bij de besluitvorming over de frequentieverdeling. Het ka binet heeft deze grootscheepse herverdeling een jaartje uitge steld in verband met nader on derzoek naar technieken die het bereik van de FM-band kunnen verruimen. Van der Ploeg streeft daarbij naar een beter radioaanbod voor alloch tonen. 'Schrap soepele regels jonge asielzoekers' den haag anp Er moet een einde komen aan de soepele regels voor alleen staande minderjarige asielzoe kers. „De regeling heeft een aanzuigende werking", vindt vertrekkend directeur Elting van de Immigratie- en Naturali satiedienst. Nu krijgen minder jarigen die zich in Nederland melden nog vrij gemakkelijk een voorlopige verblijfsvergun ning. Het aantal jeugdige asiel zoekers dat hier naartoe komt, groeit sterk. Vorig jaar vroegen in totaal 3.500 minderjarigen asiel. Elting denkt dat de 'ruim hartige' regels meer asielzoe kers zullen trekken. Bovendien maken volwassen asielzoekers misbruik van deze regelgeving. „Wij zijn ruimhartig. Ik vraag me af of we ze zomaar moeten toelaten", aldus Elting deze week in Vrij Nederland. Hij denkt dat Nederland met die uitzonderlijke positie voor min derjarigen 'te veel hooi op de vork heeft genomen'. Tabaksindustrie maakt sigaret extra verslavend ruswijk anp De tabaksindustrie voegt che mische stoffen toe aan sigaret ten om ze extra verslavend te maken. Dat staat in een rapport van drie buitenlandse organisa ties, dat vandaag is verschenen. De informatie over het gebruik van chemische stoffen in siga retten komt uit meer dan zestig documenten van de tabaksin dustrie. Daaruit blijkt dat de tabaksin dustrie heeft onderzocht hoe de nicotineverslaving kan worden versterkt. Zo heeft Philip Morris ammoniak toegevoegd aan Marlboro-sigaretten. Ammoni ak bevordert de opname van nicotine. Een woordvoerder van de Nederlandse stichting Tabakverwerkende Industrie zegt niets van het rapport te weten en geeft geen commen taar. Minister Borst (volksgezond heid) noemt de bevindingen van het rapport 'een slechte zaak'. Momenteel wordt in Brussel gewerkt aan een richt lijn om het toevoegen van stof fen te reguleren. In Nederland bestaan nu geen specifieke re gels voor het toevoegen van in grediënten aan tabakswaar. Wel kunnen op grond van de Ta bakswet eisen worden gesteld aan de samenstelling van ta baksproducten. den haag monica wessling Er zijn nog geen disciplinaire maatregelen genomen tegen de twee provinciaal ambtenaren, voormalig hoofd financiën Bloemendaal en treasury-amb tenaar Baarspul, die in totaal 1,7 miljard gulden leenden en vervolgens weer uitleenden. Onderzoek moet volgens de Zuid-Hollandse commissaris der koningin Leemhuis-Stout uitwijzen of het tweetal buiten hun boekje is gegaan. De amb tenaren mochten transacties tot 200 miljoen afsluiten. Het is nog onduidelijk of zij dat be drag te boven zijn gegaan. Provinciaal griffier Korff, de hoogste baas van de ambtena ren, heeft volgens Leemhuis- Stout, een pittig gesprek met de twee ambtenaren gehad. „Ge loof me, deze twee mensen za ten er zelf ook erg mee in hun maag." Inmiddels is een diep gaand onderzoek begonnen naar de rol van de ambtenaren en politici. Dat moet in septem ber zijn afgerond. De regeling dat ambtenaren in Zuid-Holland eigenhandig zulke grote financiële transac ties mogen afsluiten dateert van 1995. Het toenmalige college, waarin de WD een vooraan staande positie innam, wilde besturen op hoofdlijnen. Het is dezelfde WD die nu, naar aan leiding van het debacle met Ce- teco grote kritiek heeft op het provinciaal bankiergedrag. WD-fractievoorzitter Aptroot: „De mandaatregeling waar de WD vier jaar geleden mee in stemde, ging over het uitlenen van provinciaal geld dat tijdelijk over was. Wij hadden het toen dus niet over eigenhandig le nen en weer uitlenen van geld. Dat zijn bankierspraktijken waartoe de provincie niet is toegerust." Ambtenaren binnen het Zuid-Hollandse Provinciehuis ergeren zich steeds meer aan de verbazing die hun politieke bazen aan de dag leggen over het 'bankiertje spelen'. „Er is helemaal niks geheimzinnigs aan de hand. Gedeputeerde Staten hebben er zelf voor gekozen om geld te gaan uitlenen met geleend geld." kieren: de boer op om geld te lenen, om dat (vaak met zeer smalle winstmarges) weer uit te lenen. Een idee dat overi gens bij andere provincies geen navolging heeft gevon den. De commissaris der koningin verklaarde zich van meet af aan tegen. Zij vond dit geen rol voor een provincie. Maar Leemhuis was daarmee de enige binnen Gedeputeerde Staten. Haar WD-partijgeno- ten Van der Goot (toen gede puteerde bestuurszaken) en Nolten (destijds belast met economische zaken) waren er wel voor te porren, evenals PvdA-collega Brouwer, toen malig gedeputeerde voor fi nanciën. Met overgrote meer derheid van stemmen besloot GS tenslotte concreet aan de slag te gaan. Vervolgens werd collectief het den haag henk de kat Dat levert miljoenen guldens winst per jaar op. „Over 1998 werd er zeven miljoen mee verdiend. Op zo'n moment de len de politici pluimen uit. Niemand die dan echt is geïn teresseerd in de herkomst van die zeven miljoen. Maar nu het mis loopt met een lening aan één bepaald bedrijf, wordt gedaan of er iets heel smoeze ligs aan de hand is", aldus ambtenaren. Het bankieren door de provin cie Zuid-Holland is in 1995 be gonnen na een discussie bin nen de politieke top (Gedepu teerde Staten). Het moest er in het Provinciehuis voortaan ac tiever, slagvaardiger en markt gerichter aan toe gaan. Bij dé stapel ideeën die ambtenaren daarvoor aandroegen, zat ook het voorstel om te gaan ban- politieke zicht verloren op de handel. Niemand scheen te beseffen dat de provincie eerst zelf gigantische bedragen moest lenen, om uiteindelijk zo'n zeven miljoen gulden als jaarresultaat te kunnen op- strijken.Cynisch genoeg drong ook bij Leemhuis de omvang van de geldhandel niet door, ook al tekende zij de afgelopen jaren vrijwel alle leencontrac ten die haar door de speciaal daarmee belaste treasury- ambtenaar Baarspul werden voorgelegd. Ook de leden van Provinciale Staten beseften niet wat - met politieke instemming van de top - in gang was gezet. Bij hun jaarstukken kregen ze niet de lijsten te zien met alle ver strekte leningen. Volgens ambtenaren was dat omdat er soms delicate transacties bij zaten. 'Er werd bijvoorbeeld geld bij de ING-bank geleend, dat via een broker weer werd uitgeleend aan de Rabobank. Maar dat wilden die banken van elkaar niet weten'. Maar ook al kregen Provinciale Staten de leningen niet onder ogen, de politieke partijen hebben al die tijd zelf nooit actieve belangstelling getoond. 'Zolang het goed ging was het hosanna'. Het stoort ambtena ren daarom dat in de media nu met een beschuldigende vinger wordt gewezen naar de collega's op de afdeling finan ciën, die 'op eigen houtje' voor bankier zouden hebben ge speeld. Volgens ambtenaren werden de lijsten met uit staande gelden echter, over eenkomstig de IFLO-wet, elke maand door Zuid-Holland voorgelegd aan het ministerie van financiën. De accountant van de provincie, Moret Young, keek er twee maal per jaar naar. Steeds werd goed keuring verleend voor de gang van zaken. Gedeputeerde Sta ten waren formeel bezien ook wel degelijk op de hoogte, om dat de commissaris der konin gin of een plaatsvervangend gedeputeerde uiteindelijk voor alles tekenden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3