Surfraee overgewaaid M Het Gesprek van de Dag Klap voor Noord-Ierse vrede Travestie komt onder water regelmatig voor Songfestival 2000 telt recordaantal deelnemers 170 'Zwarte Zeeuwse pare van prima kwaliteit DONDERDAG 15 JULI 1999 - DO COMMENTAAR De Britse premier Tony Blair is 'teleurgesteld en gefrustreerd' over de nieuwste crisis in het Noord-Ierse vredesproces, zo heeft hij de protestantse leider David Trimble laten weten. Dat is een begrijpe lijke reactie, nu de partijleiding van Trimble's UUP gisteravond in een kwartiertje vergaande Britse concessies voor de vorming van eigen regering in Belfast heeft verworpen. Daardoor dreigen jaren van hard werken aan vrede, niet in het minst van Blair, uit te lopen op een totale anticlimax. Blair kwam om vijf voor twaalf nog met een door het parlement gejaagd noodwetje, dat een 'dienstregeling' voor ontwapening van de IRA mogelijk moest maken. Daarmee moest het voornaamste bezwaar van Trimble tegen de vorming van een eigen regering met Sinn Féin, de politieke arm van de IRA, worden weggenomen. Zouden de terroristen zich niet aan het schema houden, dan wordt niet alleen Sinn Féin uit het pluche gezet, maar de hele rege ring ontbonden. De UUP vindt echter dat de goeden dan onder de kwaden lijden, en dat de IRA de zeggenschap krijgt over het falen of slagen van zelfbestuur. Daar lijkt wat voor te zeggen, zij het dat de partij vorig jaar zelf het akkoord van Goede Vrijdag heeft getekend, een vre desplan dat door drie van de vier Noord-Ieren werd goedgekeurd. Dat akkoord laat geen ruimte voor twijfel of getraineer. Het schrijft voor dat alle paramilitairen, dus ook de IRA, hun wapens pas in mei 2000 moeten hebben ingeleverd. De regeringen in Londen en Dublin, en met hen Sinn Féin, zijn daarom eigenlijk ongemeen soepel geweest door nu al veertien maanden met Trimble te marchanderen over IRA-ontwapening vóór de vorming van een eigen regering. De Britse teleurstelling is daarom voorstelbaar, evenals de woede van Sinn Féin. Daar wor den de laatste concessies van Blair aan de UUP gezien als een re gelrechte ondergraving van het akkoord, en feitelijk is dat ook zo. Het noodwetje heeft daarom ook in Dublin voor irritatie gezorgd, terwijl Ieren en Britten tot nog toe voorbeeldig samen optrokken. Noord-Ierland zal nu niet meteen exploderen, maar de ontrafeling van het met twee Nobelprijzen bekroonde akkoord van vorig jaar is op de langere termijn wel een gevaar. Het slechte voorbeeld van de UUP en - in mindere mate - Blair doet immers waarschijnlijk slecht volgen. De mensen die het plan toch al niet zo'n warm hart toedroegen, zullen het vacuüm dat nu is ontstaan aangrijpen om het ooit zo breed gedragen akkoord verder onderuit te halen. Als beoogd premier zou Trimble de moed moeten hebben gehad om dat te onderkennen en te voorkomen. De kleinste mannetjes van de cuttlefish inktvissen hebben een bijzondere taktiek om vrouwtjes te verleiden. Zij ver mommen zich tijdens het broedseizoen als vrouwtjes. Het tijdschrift New Scientist meldde dit gisteren. Australische onder zoekers hebben ontdekt dat in het rotsachtige rif van de Golf van Spencer in het zuiden van Australië de kleinste mannelijke inktvissen hun grote collega's voor de gek houden. De travestieten-inktvissen ne men de vrouwelijke kleuren en vormen aan en glippen langs de grotere mannelijke collega's die intussen met andere verleiders moeten strijden. Vervolgens veranderen zij weer in hun ei gen gedaante en grijpen hun kans bij de vrouwtjes. Op het moment dat de grotere inktvis sen ontdekken dat een ander er al vandoor is met een vrouwtje, veranderen de kleintjes weer in de vrouwelijke versie. Zelfs de onderzoekers hebben moeite om te onderscheiden of ze met echte gedaantes van inktvissen te maken hebben of met de travestietenversie. Wan neer de kleintjes groot genoeg zijn keren ze hun tactiek de rug toe en gaan de eerlijke compe titie aan met de grote jongens. „Er is erg weinig bekend over het voortplantingskarakter van inktvissen in het wild, maar waarschijnlijk komt diep onder de zee meer travestie voor dan wij ons realiseren", aldus de onderzoekers in het artikel van New Scientist. De Globe Arena in Stockholm huisvest op zaterdag 13 mei 2000 de 45ste editie van het Eu rovisie Songfestival. Dat heeft de Zweedse omroep SVT be kend gemaakt. In totaal mogen 26 landen deelnemen. Dat aan tal is een nieuw record in de historie van het songfestival. Vier landen hebben inmiddels een vaste plek op het deelne mers-podium verworven: Duitsland, Engeland, Frankrijk en Spanje. Reden daarvoor is dat zij de grootste financiële bijdrage leveren aan het festi val. Voor de finale van 2000 zijn verder onder meer Nederland, België, Noorwegen, Malta, Oos tenrijk, Ierland, Israël en IJsland geselecteerd. Een aantal andere landen heeft zijn deelname nog niet officieel bevestigd. Zweden mag het eerstvolgende Eurovisie Songfestival organise ren omdat zangeres Charlotte Nilsson eind mei in Jeruzalem de finale van 1999 won met het liedje Take me to your heaven'. Zomer keert weer terug Een koufront van een depressie ter hoogte van IJsland heeft gister nacht de vochtig warme lucht uit ons land verjaagd. Dat proces ging evenwel niet gepaard met opzienbarende buien. Ook een randstoring, die in het kielzog van het koufront over het zuidelijk deel van de Britse eilanden naar het oosten trok, veroorzaakte gisteravond en de afgelo pen nacht geen buien waar je u tegen zegt. De geringe animo van sto ringen om na de warmte orde op zaken te stellen is tekenend voor zo mers die alles in zich hebben om tot iets groots uit te groeien. Morgen trekt een volgende storing over de Noordzee naar Jutland. Het systeem veroorzaakt voornamelijk in het noorden en noordoosten enkele buien die van onweer vergezeld kunnen gaan. Bij ons blijft het waarschijnlijk droog en vooral later op de dag komt er gaandeweg meer zonneschijn. De temperaturen stijgen tot maximaal 22 graden en de wind waait matig uit westelijke richtingen. In het weekeinde wordt het weerbeeld bepaald door een hogedruk- gebied op weg van West Europa naar Polen. Het systeem staat garant voor een terugkeer van het hoogzomerse weer. Zowel op zaterdag als zondag schijnt de zon en lopen de temperaturen op tot 25 graden en hoger. Op zaterdag verkeert het kwik rond de 25, op zondag omstreeks 27 graden. Na het weekeinde neemt de onweerskans toe. Het nut van vrijwillige medewerkers naast het bestaande KNMI meetnet is voor een weerman groot. Dat bleek weer eens tijdens de wolkbreuk in het Gelderse Oeken. Er viel daar dinsdag 90 mm. Van de 320 KNMI neerslagstations had echter geen enkel meet punt meer neerslag dan 21 mm opgevangen. De radar zag de hoosbui natuurlijk wel en op het KNMI maakte men een compo sitieradarbeeld van 288 vijfminutenbeeldjes (te zien op het in ternet) waaruit duidelijk bleek dat in de Veluwezoom wolkbreu ken waren opgetreden. JAN VISSER S MILLENNIUM Zeshonderdduizend planken zonder bestemming „Een oude surfplank is zo'n beetje het enige wat je buiten kunt laten liggen zonder dat-ie gestolen wordt", zegt Teun Diekstra van de Plankzeilvereniging De Wielen in Leeuwarden. Niemand die er nog mee wil surfen. „Toch gooi ik ze niet weg. Ik weet niet eens hoe dat zou moeten. Ze passen niet in een container en ook niet bij het grofvuil. Ik geef ze wel eens aan kinderen die ermee willen roeien." nog dagen De windsurf-rage is al enige ja ren voorbij maar de planken hebben het overleefd. Oud-di recteur Martin Spanjer, fabri kant van de TenCate-windsurf- planken, herinnert zich nog goed hoe hij in 1972 een partij surfplanken uit de VS in Neder land introduceerde. „Wij ver kochten er het eerste jaar maar negen. De directieleden wilden er dus aanvankelijk mee stop pen. Maar wij gaven het pro duct toch nog een kans en een jaar later was de rage begon nen." TenCate werd een begrip en bereikte een verkoop van tach tigduizend planken per jaar. Vanaf 1985 nam de trend echter weer af. Spanjer schat dat tus sen 1972 en 1987 in totaal ruim zeshonderdduizend surfplan ken van verschillende merken in Nederland zijn verkocht. W. de Vries, hoofd algemene zaken van HISWA, de brancheorgani satie van de bedrijfstak waterre creatie, bevestigt die schatting. Voor deze zeshonderdduizend planken geldt geen speciaal af valbeleid. Het gaat immers niet om schadelijke stoffen. Intus sen bereiken weinig planken de stortplaats of verbrandings ovens. „Wij hebben maar één keer een plank binnen gekregen en eigenlijk krijgen wij ze ook liever niet omdat ze de trechter van de verbrandingsoven kun nen verstoppen", zegt Peter Tjallema van Afvalverwerking Rijnmond. Voormalige surfers ervaren de planken kennelijk niet als onge wenst object. Bij de Milieucen trale voor milieuvriendelijke tips staat het verwijderen van surfplanken niet op de onder- werpenlijst. Niemand vraagt er naar. Ook het Informatiecen trum Hergebruik heeft nooit een vraag naar mogelijk herge bruik van surfplanken ontvan gen. „Men wil ze toch bewaren voor een mooie zomerse dag", zegt De Vries. Zo liggen bij Sabine Groot uit Utrecht twee planken in de tuin. „Mijn vriend heeft een er van zelf gemaakt, die wil hij niet kwijt. Dat begrijp ik. Die andere is heel groot en zwaar. Al heeft hij in geen jaren meer gesurft, hij is nog steeds van plan om een nieuw zeiltje te kopen en met zijn vriend Martin weer te gaan surfen. Maar ik geloof er eerlijk gezegd niet in", zegt Sa bine. Vriend Martin Rijnsburger (33) heeft als tiener veel gesurft. Tien jaar geleden liet hij zijn plank in de tuin van een stu dentenhuis achter. „Geen idee of-ie er nog ligt." MONIQUE BROESHART Waterrecreant is luier geworden Ene 'Nieuwsgierige George' schrijft op het Internet dat het windsurfen in de VS niet meer zo populair is omdat men het niet binnen tien minuten kan beheersen. Tegenwoordig laat de trend van waterscooters een behoefte aan een 'snelle kick' zien. Europeanen, zo veronderstelt deze Amerikaan, hebben meer geduld. Terwijl in Duitsland het windsurfen nog steeds populair is, raakte de sport in Nederland al in 1985 uit de mode. De laat ste jaren is de afname stabiel en een enkele optimist durft zelfs te zeggen dat er mogelijk weer een kleine stijging plaats zal vinden. Het feit dat de WorldCup in Zandvoort na een pauze van tien jaar dit jaar opnieuw wordt gehouden, be wijst dat de sport niet aan het uitsterven is. Het is mogelijk dat de kinderen van surfpioniers nu de leeftijd bereiken dat zij de glorieuze herinneringen van hun ouders zelf willen er varen. Maar intussen merkt Patrick Bijman van de surf- en zeil- school aan de Vinkeveense Plassen nog weinig van een ople ving. Terwijl vroeger nog één op de drie cursisten wilde sur fen is dat er nu nog maar een op de twintig. „De waterrecre anten zijn wat luier en gezapiger geworden. Ze vinden de voorbereidingen en het omldeden voor het surfen te veel ge doe", vindt Bijman. _K Nog 170 dagen en het nieuwe millennium bretjjor aan. Reden voor deze kr< om in een dagelijkse sen terug te kijken op belang rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in gelopen 1000 jaar. Deze week: 12 juli 1785: vaart vanuit tuin paleis Noordeinde; 13 juli groot liefdadigheidscon eert Ethiopië; 14 juli 178 bestorming van de Basti 15 juli 1099: Godfried va Bouillon neemt lemzale: in; 16 juli 1948: eerste vliegtuigkaping; 17 juli 1596; Willem Barentsz Jacob van Heemskerckl men aan op Nova ZemU D, JAS 15 JULI 1099 Hij kan het dan nog niet vei moeden, maar als Godfried! Bouillon aan het einde vanó elfde eeuw een van de rijkste leiders wordt van de kruistocht naar Jeruzalem, i een legende geboren. Voorg; ove zal de hertog van Neder-Loil lee ringen de schoolboeken ing wa om het nationaal gevoel een opkikkertje te geven. Dat de door bijvoorbeeld Duit land en Hongarije vooral ge kenmerkt wordt door tegen de joden en dat veel kruisridders toch vooral uit: op persoonlijke macht en ge is lang verzwegen. Een schrt m\ troost kan zijn dat Godfried; m Bouillon als hij op 15 juli ld Jeruzalem inneemt in feiten gje bloeddorstiger of hebzuchtH is dan de meesten van zijnt er genoten. Paus Urbanus II hi met zijn oproep voor een kn jjj tocht naar het Heilige Land je duidelijk succes gehad. Er klinkt de kreet 'God wil hei'jX- tienduizenden voetknechts ruiters vallen, bezield van vast vertrouwen in de zege- at praal, Jeruzalem aan, dat ko: tevoren in Egyptische hanc gekomen. De bestorming op deze 15de juli gaat als een' denepos de geschiedenis in. „Omringd door wolken vuur rook deinzen de heidenen bi de aanblik van lansen en zwaarden van de christenen rug en Godfried van Bouillon baant zich een weg door dei anden en dringt Jeruzalem ti Q Aan mijn lezers (v/m) Deze week richt ik mij rechtstreeks tot ii. omdat ik op vakantie ga. Dat merkt u. normaal gesproken, niet eens, want mijn columns verschijnen gewoon. Het punt is echter dat ik een soort rituele drang heb om. voordat ik met vakantie ga, schoon schip te maken. Het nieuwe seizoen - nu al zag ik de aankondiging van behaaglijke wintertrouwen en mooie herfstkleuren in bladen als Ele gance en Seasons - wil ik zonder ach terstallig onderhoud beginnen. Niets mag blijven liggen. Daarom ruim en redder ik, bel en schrijf ik. Het is een vreemde drift, wellicht stoor nis maar zo gaat het elk jaar. En het draagt er toe bij dat ik met een opge- ruimd huis en bureau en een opgelucht hart vertrek naar de zon. Doodmoe dat wel Dit jaar dreigt er een kink in de kabel te komen: uw brieven. Ze liggen er nog, tientallen, terwijl ik er vanaf ja nuari honderden heb beantwoord. Het begon met mijn columns over de islam en de politieke correct heid. De brieven bleven maar komen. Uitvoerige, doordachte brieven, sommige bijna in es- sayvorm. Of gewone, persoon lijke ontboezemingen, waarin vaak oudere lezers bekenden somber te zijn over de toekomst. Daar na kwamen er andere brieven over andere co lumns. Op- en aanmer kingen. kritiek, compli mentjes. felicitaties met de geboorte van de kleinzoon, veel vragen over waar het potentieverhogende fietsza- del te koop is. Soms ook de vraag: kan ik u eens per soonlijk spreken. HELEEN CRUL Al die reacties maken u zichtbaar en tastbaar. Een column schrijven is een zame arbeid. Het moet elke week, op maandag moet hij af en verzonden zijn. op donderdag begint het al een beetje te knagen: waar zal ik het dit keer eens over hebben? Een onderwerp vinden is nooit een probleem, al den ken sommige meelevende lezers van wel. Het is veeleer de keuze uiteen veel heid van onderwerpen die soms moei lijk is. Ik schrijf voor mensen die ik niet ken: die grote, anonieme massa van hon derdduizenden lezers van de GPD-bla- den, maarzij kennen mij wel Tenmin ste zo en'aren ze dat, begrijp ik uit hun brieven. Ze wonen verspreid over heel Nederland en dat laat de post ook zien. Door die post krijg ik een beetje beter beeld van wie mij lezen, wordt u ook wat bekender voor mij. Tot nu toe heb ik er naar gestreefd alle post persoonlijk te beantwoorden. Al duurde dat soms lang, het lukte wel. Alleen brieven die nodeloos beledigend zijn of getuige van slechte smaak, be antwoord ik nooit. Ik kan niet verhin deren dat een mannelijke lezer mij een foto stuurt vqn zichzelf in bh en jarre- telgordel, maar ik voel mij niet geroe pen om dat te honoreren. Er ligt nog een stapel brieven op mijn bureau die ik met interesse heb gelezen en die ik wel zou willen beantwoorden. Tegelijkertijd weet ik dat me dat de ko mende tijd niet meer lukt. Dus vraag ik u zo vriendelijk te zijn mij een generaal pardon te schenken. Dan kan ik ze zonder knagend geweten als afgehan deld beschouwen. Sommige lezers zijn het niet met mij eens. Zij schrijven verontwaardigde brieven, lezen mij de les, ze willen hun gelijk, een heel verdedigbaar standpunt als je er zelfbij het ondenverp betrok ken benten het geschrevene zich tegen je keert. Dat brengt mij op het volgende dat ik aan u voor wil leggen. Een column is een bepaald stijlgenre. Persoonlijk, vaak wat polemisch, en in mijn geval nooit meer dan 750 woorden. Alleen al vanwege de lengte is er voor mitsen, maren en nuances in columns geen ruimte. Maar columnisten streven daar ook doorgaans niet zo naar. Ze hebben geen talent voor het grossieren in gang bare opvattingen. Ze horen ook geen slippendragers te zijn van de gevestigde orde. De waarheid is nooit eenduidig, en er zijn altijd kanten die in de maat schappelijke discussie en in de media onderbelicht blijven. Een columnist functioneert als schijnwerper voor zo'n onderbelich te kant en zet die breed in het licht. Waardoor de andere kanten vaak in duisternis verdwijnen. Onderwerpen meteen zekere journalis tieke actualiteit wissel ik graag af met onderwerpen die altijd actueel zijn en blijven: relatieproblematiek, ouder schap, trends in gedrag, de seizoenen. Drijfveren van mensen, de tijdgeest, het verschil tussen de generaties, dat alles is vaak veel interessanter dan de Paarse coalitie, de privatisering van de sociale zekerheid, de positie van de Duitse staatsbanken of de Australische cricket zegen op Pakistan. Daarom zoek ik mijn onderwerpen met opzet vaak ook dicht bij huis. Dat levert kennelijk een herkenbaarheid op die velen van u waarderen, zo blijkt uit uw brieven. Brieven die ik met deze column heb ge tracht te beantwoorden. Vele volgeladen boten met mosselen komen in de haven van Yer Het mosselseizoen is begonnen. foto wfa reinCU ge| In Yerseke is gisteren op feeste lijke wijze het mosselseizoen ingeluid. Op de tonen van een vrolijk tetterende fanfare reed een konvooi van maar liefst tweehonderd vrachtwagens het dorp uit om overal in het land de eerste mosselen te bezorgen. De show werd echter gestolen door wielrenster Leontien van Moorsel, die op een oude trans portfiets een partij mosselen kwam ophalen voor haar schoonvader, die in Rotterdam een visrestaurant heeft. Direc teur L. Lucas van het mossel kantoor toonde zich zeer tevre den over de aanvoer van de eer ste mosselen. Er kwam de afge lopen twee weken zo'n dertig duizend ton mosselen meer binnen als in voorgaande jaren in dezelfde periode. Hij ver wacht dit seizoen tussen de tachtig en negentig miljoen kilo mosselen te verhandelen. 0 l mee zou de totale aanvoer if achterblijven bij vorig jaar, het om 97 miljoen kilo mo» len ging. De vraag naar de 'zwarte Zeeuwse parels' groeit nog* tijd. Hoewel verreweg de n* te mosselen naar België ver dwijnen - gisteren zelfs per) likopter naar Schoten bij Afi werpen -, is ook de afzet in' derland de laatste jaren ges> gen. In 1998 zelfs met neget procent. Vanaf vandaag prijken de Zeeuwse mosselen in de m1 te Belgische restaurants op' e menu. Belgen zijn bijzonder on verzot op deze lekkernij. Al» al in Antwerpen wordende' u< mende weken drie miljoen" mosselen verwacht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2