Leidsch Dagblad 2 19 Commissaris tekende zelf voor leningen agenten in ziekenhuis na oefening Katwijk Tour-organisatie opgelucht na overwinning Guerini Paarden als decor modeshow )uinwachters krijgen ?Jun vuurwapen terug Inspecteurs VN vinden order voor etnische zuiveringen Overvallers van bank Vijf Meiplein spoorloos BEL: 071-5128030 zorinig, Voormalig adviseur Koninklijk Huis beticht van seks met jongens WEKEN GRATIS WERELD OM U HEEN. jONDERDAC 15 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 #Gesprekvan de Dag Rage van surfplank lijkt volledig te zijn overgewaaid Economie Prijsoorlog dreigt 7 door comeback Brits rundvlees Cultuur en Kunst Sport Arsenaal speelt nu eens echt Leids drama op de Burcht Van Praag wil eredivisie van zestien clubs Italiaan eerste ondanks botsing met fan l'ALPE d'HUEZ FRED SEGAAR "e midden van hossende Hol- jiiders slaakte John Lelangue, woordvoerder van de Sociéte uTour de France, gistermid- ageen zucht van verlichting adat Giuseppe Guerini de tappe naar TAlpe d'Huez had ewonnen. De Italiaan botste chthonderd meter voor de fi- ish tegen een fotograferende leschouwer, die midden op ;weg stond om de koploper vereeuwigen. Was Guerini s gevolg van de valpartij nog chterhaald, zo wist ook Le- nque, dan was opnieuw de iscussie losgebarsten over de ibeheersbaarheid van het lassa-evenement: de Tour e aan zijn eigen succes ten ider gaat. Ju zal er ook over dit ind ent gesproken worden, maar teraard in andere bewoor- ngen dan wanneer Guerini et had gewonnen. Daarom en ik zo blij dat het uiteinde- jkgoed is afgelopen", aldus elangue. „Wielrennen is een oegankelijke sport. Dat moet blijven. Daaraan dankt het zestien duinwachters van Duinwaterbedrijf Zuid-Hol- d mogen hun vuurwapen ;r dragen. Dat heeft de ar- dissementsrechter in Rot- lam besloten. De wachters eten twee jaar geleden hun jen kwijt omdat de procu- r-generaa! hen verbood dit langer te dragen. Na pro- ien van het waterleidingbe- tl H zijn populariteit." Het incident gebeurde acht honderd meter voor de finish, op een plaats waar vreemd ge noeg geen hekken stonden. „Dat doen we nooit", zegt Le langue. „Want in het dorp staan nooit veel mensen. De meesten staan lager, in de bochten. Misschien moeten we in de toekomst toch meer hekken plaatsen. Al blijft het niet te voorkomen dat er soms iets mis gaat." Pagina 23: Comedy Capers op l'Alpe d'Huez wassenaar Loes Korthals uit Rotterdam stal gisteren de show tijdens de derde Ascot-dag van Minerva op de renbaan Duindigt in Wassenaar. Zij torste een hoed van ongeveer tien kilo en fleurde daarmee het 37ste lustrum van de Leidse studentensociëteit extra op. De Minervanen gingen voor hun vijfjaarlijkse bezoek aan Duindigt massaal uit hun alledaagse kleren en dosten zich extravagant uit. De paarden en de baan waren niet meer dan decor tijdens de modeshow waarbij meer geld werd uitgegeven aan wijn, bier, champagne, aardbeien met slagroom, hamburgers met ui en ketchup dan aan de totalisator. Pagina 17: 'Of ik ga gokken? Hoogstens een snippie'. foto henk bouwman irdam monica wesseling drijf heeft de rechtbank het be sluit van de procureur afgewe zen. De dienders krijgen nog niet meteen hun Walther P5 (hetzelfde wapen als de politie) terug: eerst moet helemaal ze ker zijn dat tegen het nieuwe besluit geen bezwaren worden aangetekend. Pagina 17: 'De wachters heb ben hun wapens gemist' washington anp VN-inspecteurs die oorlogsmisdaden in Kos ovo onderzoeken, hebben in de provincie le- gerdocumenten gevonden waarin expliciet opdracht wordt gegeven een dorp etnisch te zuiveren. Het gaat volgens de onderzoekers om het sterkste bewijs tot nu toe van de di recte relatie tussen de regering van Milosevic en de etnische zuiveringen. Dat meldt de krant USA Today vandaag. De inspecteurs vonden op 2 juli in de buurt van een militair hoofdkwartier in Kosovo een zakboekje met daarin een direct bevel aan een luitenant het dorp Cusk in de buurt van de stad Pee te zuiveren. „Het doel van de mi litaire activiteiten moet de zuivering van Cusk en de omliggende dorpen en het terrein zijn", zo is volgens USA Today te lezen in de order. De opdracht is in cyrillisch schrift getypt op papier van het Joegoslavische leger en draagt het stempel van de Opperste Defensieraad gevestigd in het hoofdkwartier van het Joego slavische leger. President Milosevic is voorzit ter van deze raad die goedkeuring moet verle nen aan alle Joegoslavische militaire acties. 'eric de jager aspirant-agenten zijn gis- n per ambulance vanaf de' devard in Katwijk naar het MC in Leiden vervoerd, dat ze bij een reddingsoefe- te veel zeewater hadden ïengekregen. Een inder- ist opgetrommelde helikop- iilil k'eek achteraf niet nodig. zijn alle drenkelin- op één na, weer ontslagen het ziekenhuis. )e vijf maakten deel uit van groep van vijftien agenten opleiding, die tijdens oefe- gen plotseling te water kte. De leerlingen konden imaal door hun docenten gered, maar vijf :htoffers kregen zoveel wa- binnen dat ze naar het zie- ihuis moesten. loe de agenten in het water echt zijn gekomen, is vol- is politiewoordvoerder R. m nog een raadsel. De as- Jint-agenten waren op het V vvijkse strand ter afsluiting i een sportdag met condi- esten. Tijdens een afslui- de groepsoefening kwamen 'vijftien met bepakking in terecht. Blom benadrukt i dat niet bij de oefening >rde. Zeven deelnemers imen in een mui terecht en Dl "en af. De begeleiders rie- 1 snel hulp in. Daar kwam Ier andere de helikopter op De sportdocenten wachtten hulp van buiten echter niet in doken onmiddellijk zelf Bijna verdronken aspirant-agenten worden op de Katwijkse Boulevard door collega's en sportdocenten geholpen. foto frans roomer het koude zeewater in. Zij slaagden erin alle zeven slachtoffers aan land te bren- Twee van de vijf agenten konden het ziekenhuis gister avond alweer verlaten. Twee anderen mochten vanmorgen naar huis. Eén drenkeling blijkt zoveel zeewater te heb ben ingeslikt dat hij ook van daag nog ter observatie in het ziekenhuis moet blijven. De politie onderzoekt nog hoe de oefening zó fout konden aflo pen. den haag monica wesseling henk de kat In het vervolgonderzoek van de Ceteco-affaire kwam gisteren aan het licht dat momenteel voor een totaalbedrag van 1,7 miljard gulden is uitgezet. Het is niet duidelijk of daar nog meer risicovolle bedrijven bij zitten. Volgende week maakt de provincie een lijst van onderne mingen bekend. Zuid-Holland heeft het in 1995 ingevoerde 'creatief bankieren' met onmid dellijke ingang stopgezet. Zuid-Holland moest het leeu wendeel van het uit te zetten geld eerst zelf lenen bij banken. De rol van provincie als bankier had zo'n vlucht genomen, dat statenleden en zelfs de gedepu teerde van financiën niet in de gaten hadden om hoeveel geld het uiteindelijk ging. De om vang en het risico werden pas duidelijk met de Ceteco-strop van 47,5 miljoen gulden. De provincie is dat geld vrijwel ze ker kwijt. De commissaris der koningin toonde zich gisteren verbijsterd over de omvang van het ban kieren. „Ik heb dat niet in beeld gehad." Ze plaatste niettemin wel haar handtekening onder de contracten. Een woordvoer der wijst er op dat commissaris Leemhuis daarbij alleen de le ningen zag en niet de aflossin gen. Daardoor bleef de totale leiden eric-jan berendsen Een gemaskerde man heeft gis teren rond het middaguur een gewapende overval gepleegd op het filiaal van de Rabobank aan het Vijf Meiplein. Hij bedreigde een in de bank aanwezige klant en een personeelslid met een vuurwapen en eiste geld. Nadat hij een onbekend bedrag in contanten had gekregen, vluchtte de overvaller achterop een bromscooter, bestuurd door een handlanger, richting Montgomerystraat. Het duo is nog spoorloos. De overvaller drong de bank kort na twaalf uur binnen. De bank werkt met een zogenaamd 'aanbelsysteem', waarbij de voordeur pas opengaat wan neer een klant aanbelt. Van ie dere klant wordt een video-op name gemaakt. De overvaller glipte achter een 74-jarige man naar binnen en trok meteen bij binnenkomst een bivakmuts pver zijn hoofd. Vervolgens be dreigde hij de bezoeker én een bankbediende met een vuist- Nog geen abonnee? Zuid-Holland stopt met 'creatief bankieren De Zuid-Hollandse commissaris der koningin J. Leem huis-Stout heeft persoonlijk toestemming gegeven voor de miljardenleningen die de provincie de afgelopen vier jaar als een grootschalig bankier verstrekte aan bedrijven en banken. Ze zette haar handtekening onder honder den contracten, waaronder ook de omstreden overeen komst met het in surseance verkerende handelshuis Ce teco. omvang onzichtbaar. Het bankiersysteem werd in 1995 ingevoerd om 'actiever' geld te verdienen. Een speciale ambtenaar werd ermee belast. Gaandeweg kreeg hij volmacht om leningen van 200 miljoen gulden per stuk voor te koken. Zijn rol en die van een andere ambtenaar worden nu onder zocht. Ook de landsadvocaat is ingeschakeld. Leemhuis verklaarde zich in 1995 nog, als enig lid van GS, principieel tegenstander van een bankiersrol voor de provin cie. De meerderheid van de be stuurstop wilde dat echter wel. De uitgeleende som van 1,7 miljard overtreft ruimschoots het miljard dat de provincie zelf jaarlijks heeft te besteden. De in februari aangetreden gedeputeerde van financiën De Jong, afgelopen vier jaar de fi nancieel woordvoerder voor de PvdA-fractie in Provinciale Sta ten, meende eind vorig week nog dat alleen 'overtollig kas geld' werd uitgeleend. Gisteren kwam hij ijlings terug van va kantie. Zijn voorganger en par tijgenoot G. Brouwer had in zijn overdrachtdossier niets over de bankierspraktijken gemeld. De Jong noemde dit gisteren een 'rotstreek'. Brouwer verblijft in de VS en is onbereikbaar. Pagina 3: 'Zolang het goed ging, was het hosanna' vuurwapen en eiste geld. Van de overval zelf zijn ook opnamen gemaakt door een in het gebouw hangende camera. Volgens de Rabo-bank is slechts een 'gering' geldbedrag buitgemaakt. Volgens een getuige droegen beide mannen tijdens hun vlucht een muts droeg. De overvaller droeg behalve een bi vakmuts ook een zonnebril. De politie zette meteen de omgeving van de winkel af en kamde tevergeefs de buurt uit op zoek naar de overvaller en zijn compaan. De technische recherche deed in de bank spo renonderzoek. De politie hoopt dat de videobeelden kunnen helpen bij het onderzoek naar de daders. De Rabobank is van daag en morgen gesloten. HET WOORD IS AAN Thomas Mann Wie altijd en alleen sympa thiek wordt gevonden, is een sukkel! drooWn J* 13724° 15725° 16V27° 20% 10% 20% 40% 60% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -j 4 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur en Kunst18,19 Economie7,8 Dag Nacht15 Gesprek van de Dag 2 Kerk en Samenleving14 Regio13,16,17 RTV/programma's11 Smaak/Strips10 Sport.22,23 Uitgaan20 Vrede in Noord-Ierland op springen londen harm harkema correspondent Het Noord-Ierse vredesproces staat op springen, nu de unio nisten van beoogd premier Da vid Trimble de jongste Britse plannen voor een uitweg uit de huidige impasse hebben afge wezen. De Britse premier Tony Blair had twee weken geleden in samenspraak met zijn Ierse collega Bertie Ahem beslist dat het Noord-Ierse parlement van daag een ministerraad moest kiezen. Niets leek er vanmorgen op dat dat zou gebeuren. Nu de eigen regering van de baan lijkt, wil Londen het vre desproces zeker tot september in de koelkast zetten. In het po litieke vacuüm dat daardoor is ontstaan, wordt rekening ge houden met geweld van radica le elementen van beide kanten. Gisteren kwam Blair daarom nog met een noodwetje vol ex tra garanties over de ontwape ning van de IRA. De partijraad van Trimble's UUP, de grootste pro-Britse partij, verwierp de voorstellen gisteravond. Met zijn voorstellen riep Blair bovendien de woede van Sinn Féin over zich af. Die partij geldt als de politieke arm van de IRA. En ook de Ierse premier Bertie Ahem, tot nog toe steeds op één lijn met de Britten, zei gisteravond dat hij zich niet in het noodwetje van Blair kon vinden, omdat het tornt aan de basis van het vorig jaar gesloten akkoord van Goede Vrijdag. Dit akkoord stelt dat de ontwape ning pas in mei 2000 moet zijn geregeld. Het vredesproces zit nu al ruim een jaar vast op het probleem van de IRA-ontwape- ning. Pagina 2: Commentaar «sterdam- Ie« Ie voormalige juridisch adviseur van het Ko- ,,n" inklijk Huis m F. Salomonson wordt ervan [eticht seks te hebben bedreven met minderja- ;8e jongens. De 66-jarige huisvriend van konin- "T >>n Beatrix en prins Claus zou in de jaren tach- 0 '8 de Amsterdamse jongensbordelen van Fred- ■yValks, die later werd vermoord, hebben be- «cht. Ook zouden jonge prostitués hem thuis lebben bezocht. Hen oud-medewerker van de Boys Club van 'aBa, J. te Boekhorst, verklaarde dat gisteren •nder ede voor de rechtbank in Amsterdam. De getuige zei verder in 1987 compromitterende fo to's van Salomonson te hebben aangeboden aan het weekblad Privé. Het tijdschrift durfde de foto's, waarop de jurist stond afgebeeld in sado masochistische uitrusting omringd door vier jongens, niet te publiceren. Toenmalig hoofdre dacteur W. Smitt van Privé bevestigde gisteren dat verhaal, eveneens onder ede. Hij noemde het materiaal „explosief'. Salomonson zal Smitt aanklagen wegens meineed, zo heeft zijn advocaat mr. O. Ham- merstein laten weten, omdat het verhaal „vol slagen lariekoek" zou zijn. Met de belastende getuigenverklaringen be landde Salomonson gisteren in het beklaagden bankje, terwijl hij de zaak juist zelf had aange spannen tegen twee voormalige buren. Dat tweetal, J. Sietsema en J. Houben, heeft verschil lende malen tegen de pers en burgemeester Pa- tijn van Amsterdam geroepen dat Salomonson een seksmartelkamertje had ingericht in zijn huis aan de Keizersgracht. De jurist wil hen la ten vervolgen wegens smaad. Op verzoek van de verdediging kwam Te Boekhorst daarop getuigen over de vermeende pedofiele praktijken van de indiener van de klacht. De oud-prostitué verklaarde Salomon son te kennen uit het homocircuit. Volgens zijn zeggen waren de jongens op de foto destijds „zeker geen achttien". Te Boekhorst zei de af beeldingen later te hebben verbrand. Salomonson is jarenlang juridisch adviseur geweest van de koninklijke familie en lid van de Raad van Voogdij van prins Willem-Alexander. In 1996 verleende koningin Beatrix hem eervol ontslag. In datzelfde jaar was de jurist in op spraak geraakt wegens vermeende banden met het criminele circuit. De rechtbank achtte de beschuldiging onjuist en kende hem 150.000 gulden schadevergoeding toe. De rechtszaak is voor onbepaalde duur aan gehouden. ïonnemenl op het Leidxch Dagblad. Plaats: •Tel:. (IV controle bezorging) 1 J Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J |Q Per maand DPerkwartaal O&utomaliscli '1.90.90) 1 I automatisch (f. 33.70) Qacccptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/giro: - Handtekening'. - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lop. zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14' maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1