eiden Regio Vrouwenweg krijgt een verkeerssluis lendrik Zuurmond zoekt een container Tamme ganzen zijn veel te zwaar om te vliegen Vijf Meiplein populair bij criminelen 'Voorkeursrecht gemeente in Aalmarktgebied terecht' akantie staat start itdaging in de weg nm facelift voor oudste uizenTuinstadwijk Het is SummerSale in de WoonMall. A L E X A N D RIU M [UI] UjERDAG 15 JUL11999 HVIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 WR verloot negen zonneboilers Energiebedrijf EWR heeft negen zonneboilers verloot "der de mensen die in het seizoen 1996/1997 met korting een j [ineboilerinstallatie hebben besteld. De actie gold voor inwo ei cvan Leiden, Alkemade, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter- jude en hield in dat geïnteresseerden voor iets meer dan de jj jftvan de prijs een zonnecollector en toebehoren konden ko- n. De installaties kosten normaal 4000 gulden. Daarnaast ver- otte de EWR iedere keer dat er 25 boilers waren geïnstalleerd n gratis installatie. De laatste verloting vond onlangs plaats idat de laatste boiler die in het seizoen '96/'97 was besteld is geïnstalleerd. De zonneboileractie telde dat seizoen 216 1 elnemers. Het jaar erop bestelden nog eens 145 mensen in de i: idse regio een zonneboiler. Inmiddels loopt er geen actie I; ^r. De EWR en het Rijk geven nog wel subsidie. ietser bewusteloos in Merenwijk DEN_t Een 23-jarige man uit Voorschoten heeft gisteravond i minuut of vijftien bewusteloos op het fietspad tussen de sroc*e en Gooimeerlaan in de Merenwijk gelegen. Hij fiets- I daar tegen een betonnen paaltje dat hij vermoedelijk niet eft gezien door de slechte straatverlichting ter plekke. Nadat over de kop was geslagen, duurde het een kwartier voordat i passerende fietser hem vond. Met onbekend letsel is de orschotenaar naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp ge- icht. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN „Het is uitgesloten dat de ganzen van Leiden naar het Westland zijn gevlogen. Het zijn van oorsprong namelijk tamme ganzen en die zijn veel te zwaar om te vliegen. Het is aannemelijker dat de dieren een angstige ervaring hebben mee gemaakt en zwemmend naar een andere plek binnen Leiden zijn gevlucht." Zo reageert H. van Grouw, vogelkenner van het natuurhistorisch museum Naturaüs op het bericht in de krant van gisteren dat 60 'Leidse' ganzen in 's Gravenzande zouden zijn neergestreken. De 60 maakten deel uit van een groep van 90 die zich ophield bij de Koepoortsbrug, tussen de Herenstraat en de Doezastraat. Toen de gemeen te daar twee weken geleden 30 exemplaren we gens overlast weghaalde, bleek de rest van de groep even later spoorloos. Ganzen kunnen wel degelijk schrikken, denkt Van Grouw, al waarschuwt hij er meteen voor de vergelijking met mensen niet te ver door te trek ken. Hij weigert dan ook van stress te spreken en heeft het liever over schrik of angst. Volgens de vogelkenner is het belangrijk hoe de 30 verwij derde ganzen van de groep zijn gescheiden: of dat geruisloos is gebeurd of met veel bombarie. Zijn er paren intact gelaten of zijn er families ge scheiden. „Een gans zoekt een partner voor het leven. Wordt die relatie verbroken dan is er een probleem. De grootte daarvan is een beetje af hankelijk van de leeftijd van de gans. Jonge gan zen zullen sneller op zoek gaan naar een nieuwe partner dan een oude. Hebben ze eenmaal een andere gans gevonden dan zullen ze sneller de draad van hun oude leven weer oppakken. Voor oudere dieren ligt dat anders, die vinden moeilij ker een nieuwe levensgezel. Maar om nou te stel len dat een gans verdriet kan hebben, gaat wel erg ver. Het is erg moeilijk in de psyche van zo'n beest te kijken." Angstreacties komen bij vogels wel vaker voor, weet Van Grouw. Vooral als ze worden gestoord bij het broeden is de kans groot dat ze hun vaste plek verlaten. En dan is het maar afwachten hoe groot de 'traumatische' er varing is geweest. „Maar als er inderdaad sprake is van een 'schrikverhaal' dan is de kans groot dat ze weer op hun oude plek terugkomen. Tl voorrondes stonden voor j_ ïstus op de agenda en de fi- voor september. Maar De laging is uitgesteld en wordt n april 2000 gehouden. Het lement is een initiatief van fiidse Welzijns Organisatie 0) en is bedoeld voor ploe- van acht tot tien jongeren leeftijd van 14-18 jaar. Een krijgt opdracht in haar ei- woonwijk een klus te kla- Graffiti verwijderen of een tsoen schoonmaken, bij- beeld. Alle ploegen die de ronde en de finale succes- lil veten te beëindigen krijgen 1000 gulden. De LWO heeft zich echter een beetje verkeken, vooral op de vakantieperiode. Want in de maanden juli en augustus val len er weinig afspraken met deelnemers te maken, simpel weg vanwege het feit dat ieder een vakantie viert. Daarnaast moet de LWO nauw samenwer ken met onder meer politie, ou derenbonden en wijkcomité's die uitdagingen bedenken. Ook daar staan de activiteiten gedu rende de zomermaanden op een laag pitje. Al met al genoeg redenen voor de LWO om De Uitdaging te verplaatsen naar Goede Vrijdag 21 april 2000. Provincie wil bewoners tegemoetkomen Om het sluipverkeer op de Vrouwenweg in Leiden te we ren moet een verkeerssluis in het wegdek worden aange legd. Dat lijkt de provincie Zuid-Holland de beste oplos sing voor het probleem. „Een prima idee", vindt wet houder T. van Rij (verkeer), „maar dan als tijdelijke maatregel." LEIDEN «RUUD SEP iN AD VAN KAAM ningbouwvereniging Rijn iliet is begonnen aan een uiige opknapbeurt van huizen in de Drie Octo- straat en Magdalena onstraat. Het betreft hier soort facelift voor de oud woningen van Rijn en want vooral de buiten- il wordt aangepakt. Ramen, iren, sloten en glas met na- De kosten van het project ragen 1,3 miljoen gulden, ibuurverhoging als gevolg -deze werkzaamheden is iian de orde. woningen in de Tuin- hvijk dateren uit het begin sumen eeuw. Per woning klaardzijn. worden de oude kozijnen in één dag gesloopt en voorzien van een nieuw kozijn. Alle ra men en deuren worden voor zien van inbraakwerend hang en sluitwerk, alsmede van iso lerend glas. Om een goede luchtcircula- tie in de woningen te houden, wordt in wc, keuken en dou che mechanische ventilatie aangebracht. Een aantal hui zen krijgt een nieuw keuken blok en nieuw sanitair in wc en douche. De plannen en werkzaamheden zijn vooraf 'besproken met de bewoners. Het karwei zal als alles volgens plan verloopt, in oktober ge- De afgelopen maand op het Vijf Meiplein: Groeneveld Opticiens wordt voor de tweede keer in zeven maanden helemaal leeg gehaald. De buit heeft een win kelwaarde van drieënhalve ton. Bij electronicawinkel Valken burg rijdt een auto door de pui naar binnen. De inbrekers ko men echter niet ver doordat er vlak achter de gevel een tweede wand staat met een rolluik erin. Ook de bakker kreeg een poging tot inbraak te verduren. Bij de Bruna boekhandel wordt bin nen één week één keer ingebro ken en wordt één mislukte po ging tot inbraak gedaan. Doel wit van de inbrekers is een uit stalling met imitaties van mo biele telefoons. Bij het postkan toor om de hoek op het Bevrij dingsplein leidt zo'n uitstallin- geveneens tot een inbraak. De overval op de Rabobank van gisteren staat niet op zich zelf. Winkelcentrum De Luifel- baan is al jarenlang een geliefd doelwit voor criminelen. Vol gens bedrijfsleider Gerrit van Kempen van Groeneveld Opti ciens is dat ook niet zo vreemd. „Het is hier 's avonds heel don ker en je ziet hier nooit politie. En je hebt hier super-uitvalswe gen. Nee, als ik crimineel zou zijn, dan zou ik ook liever hier dan in het centrum iets flik ken." Er is nog een andere reden waarom inbrekers bovenmatig vaak hun oog laten vallen op een winkel op het Vijf Meiplein. Bij veel winkels is het vrij een voudig om met een auto de pui te rammen. Met een gestolen auto een winkel binnenrijden is een veel gebruikte werkwijze bij snelkraken. „Als het winkelcen trum wordt gerenoveerd moet daar in ieder geval iets aan ge daan worden", vindt Edwin Beunk, eigenaar van de Bruna- winkel en voorzitter van de winkeliersvereniging. „We moeten voorkomen dat ze zo maar met de auto naar binnen kunnen rijden." Sommige middenstanders hebben daar overigens al wat op gevonden. Bij Fotiek Van der Horst gaan 's avonds bij het sluiten van de winkel voor de deur twee palen de grond in. Sindsdien is er aan die kant geen inbreker meer binnen ge komen. Begin dit jaar zag nog wel iemand kans om met de motor aan de achterkant de winkel binnenjte rijden. „Maar het is alweer een half jaar rus tig. Dat is al heel wat", merkt de verkoper ietwat cynisch op. Als het om de waarde van de buit gaat, dan is de opticien de onbetwiste koploper. Na de overname van de winkel door Groeneveld in september vorig jaar werd de winkel twee maal volledig gestript. Niet alleen de brillen, maar ook de oogmeet- apparatuur werd door de inbre kers netjes meegenomen. De eerste keer waren 's morgens zelfs élle machines verdwenen. De buit van twee nachtelijke bezoekjes: driekwart miljoen gulden. „Nee, je wordt er niet vrolijk van", zegt bedrijfsleider Van Kempen met gevoel voor understatement. „En gisteren had ik ook nog eens winkeldief stal. Twee zonnebrillen kwijt." Van Kempen is bang dat De Luifelbaan onder criminelen inmiddels een naam heeft hoog te houden. „Volgens mij gaan dit soort dingen als een lopend vuurtje in het criminele circuit. Toen ik nog in Rotterdam werk te, merkte je dat je een hele tijd geen last had van junks wan neer je er in korte tijd drie de winkel uit had gezet. Zulk soort dingen worden doorverteld. Ik denk dat zoiets nu hier het ge val is: dat iedereen weet dat er op het Vijf Meiplein wat te ha len is en dat het redelijk simpel gaat." Ondanks het grote aantal in braken zijn de winkeliers nog niet zo ver dat ze de koppen bij elkaar hebben gestoken om te kijken wat ze eventueel geza menlijk aan de criminaliteit kunnen doen. Beunk: „Zo ver is het nog niét. Maar ik word al wel benaderd door bedrijven die allerlei dingen aanbieden." Van Kempen denkt niet dat het ooit zo ver zal komen. „Het centrum is te groot in opper vlakte doordat je twee pleinen hebt, en te klein in aantéil win keliers waardoor het erg duur wordt. En ik denk dat het voor het inhuren van een centrale beveiliging weer net niet crimi neel genoeg is." LEIDEN ROBBERT MINKHORST Op de Europaweg tussen de A4 en het Lammenschansplein staan geregeld files. Automobi listen en vrachtwagenchauf feurs nemen daarom geregeld de wijk naar de (smalle) Vrou wenweg, die parallel aan de Eu ropaweg loopt. Zo hopen ze het stilstaand verkeer nog vlak voor de brug over de Vliet in Leiden in te halen. Sinds in opdracht van de pro vincie de Europaweg opnieuw wordt geasfalteerd, is de Vrou wenweg al volledig afgesloten. Bewoners kunnen alleen nog vanuit Leiden bij hun huis ko men. Ter hoogte vein het kloos ter is de weg afgezet. Daarvoor gold alleen tijdens de ochtend en avondspits een inrijverbod. Twee jaar geleden zijn boven dien drempels in de weg ge legd. Aanleiding voor de maat regelen was de dood van een meisje dat door een vuilniswa gen was overreden. De afsluiting van de Vrou wenweg was aanvankelijk slechts tijdelijk. Als de werk zaamheden zoals wordt ver wacht op 16 juli klaar zijn, zou den de oude regels weer in gaan. Maar de provincie wil de bewoners tegemoet komen. Zij dreigden vorige maand al de weg te blokkeren. Wethouder Van Rij toonde zich toen gevoe lig voor het protest. Ook de pro vincie heeft begrip, zegt voor lichtster M. Korf. „We snappen het probleem. Als er een ver hoogd middenstuk in de Vrou wenweg komt, waar alleen trac- j toren over heen kunnen, lijkt j ons dat een goede oplossing. Het verzoek van Van Rij en de bewoners om ook het land- bouwverkeer over de Europa weg te sturen, is voor de pro vincie onbespreekbaar. Van Rij verwees eerder naar de situatie bij Stompwijk, waar tractoren wel over de provinciale weg mogen rijden. Volgens Korf is die situatie niet met die van Leiden te vergelijken. „Op de Europaweg is dat te gevaarlijk. De snelheidsverschillen zijn te groot. Auto's gaan de tractoren dan inhalen." In de buurt van Stompwijk is dat geen pro bleem, aldus Korf. Voorlopig vindt Van Rij het goed als in het wegdek een bus- sluis wordt aangelegd. „Op de j lange termijn moet ook het j zware landbouw- en vrachtver- j keer van de Vrouwenweg af. Dat vang je niet af met een sluis." De wethouder heeft in middels een gesprek aange vraagd met de verantwoordelijk gedeputeerde van de provincie. Beiden ontmoeten elkaar waar schijnlijk na de zomervakantie. een waar alles in zit' ROBBERT MINKHORST ijn huis voor de derde keer (ebrand, wil Hendrik Zuur- rdag'W id een echt goede contai- met een aparte slaapka- douce en wc. „Zo een alles in zit." Dit keer, ver- de Leidenaar, zal hij zijn ing ook verzekeren, lurmond woont naar eigen en inmiddels 22 jaar in en tegenspoed op het ter- s van de Groenoordhallen. I6K 's ziïn thms geworden, na- fhij eerst jarenlang bij zijn 'rs was gebleven en daarna kon aarden in een flatje de Boshuizerkade. „Ik heb even toen zo uitgekozen", hij, maar de reden waarom ext|li| ™et geven- -Ik wil 8raag e vrije natuur blijven", zo onrc d' hij zich op de vlakte. „Ik een buitenman." jn stek ligt verscholen ach- bomen en struiken, vlakbij tfuispunt van de Willem de gerlaan en de Haarlemmer- Hij woont er met instem- van de directeur van de 'noordhallen. Die hielp zelfs aan een nieuw dale - jfn zijn hoofd, toen zijn eer- 2 Ui caravan ten prooi viel aan lammen. Tegen het Leidsch blad zei hij zes jaar geleden: een dag zag ik drie kinde rommelen aan mijn deur. •b ze nog weggestuurd, een f later zag ik rookwolken in de bomen uitkomen. Ze ten mijn caravan in de fik KLANl °ken." Directeur André de bezorgde hem toen een n meter lange container. eaal was dat niet, geeft (mond aan. Er kwam geen lcht binnen en in een huis spullen, met 19 konijnen en 30 zonder sanitair is het toch een beetje behelpen. Uiteindelijk bleek ook het dak lek. „Toen ik geld had voor een nieuwe con tainer, heb ik er een besteld, maar die is nooit aangeko men." Waarom weet hij niet. „Uit narigheid heb ik een cara van gehuurd. Ja, dat is toch minder comfortabel." Die caravan brandde in 1997 uit. De derde sneuvelde in mei van dit jaar. Volgens Zuurmond zijn beide branden aangestoken en heeft ook iemand dat bij zijn container geprobeerd. Volgens het dagrapport van de politie van 14 mei 1999 echter heeft 'de bewoner verklaard dat een brandende kaars is omgeval len'. Zuurmond zegt nu daarente gen dat ook het vuur in zijn laatste woning is aangestoken. „Er is iemand die mij hier pro beert weg te krijgen. Dat weet de politie ook. Zo'n tuin die ik hier heb aangelegd, wil ieder een wel hebben. Als ik een nieuwe container heb, laat ik hem gelijk verzekeren, ook." Al leen is dat nu juist het pro bleem. Hij heeft wel een baan tje bij de Groenoordhallen, met een vrachtwagen haalt hij koei en op bij de boeren voor de veemarkt, maar geld om een nieuwe container te kopen heeft hij niet. Daarom is Zuur mond al twee maanden dak loos. „Sinds die laatste caravan is verbrand, overnacht ik nog steeds in de open lucht. Onder het afdakje van mijn tuin. Ik heb nu wel een beetje last van mijn rug omdat ik buiten moet slapen." Volgens de Leidenaar houdt de sociale dienst van de ge meente geld achter. „Ik loop van de soos en zij denken daar over te kunnen beschikken." De sociale dienst wil niets zeg gen over de zaak. „Dat mogen we niet", verklaart een mede werker. „In zijn algemeenheid kan ik wel vertellen dat wan neer wij daar het recht niet toe hebben, wij nooit geld inhou den op een uitkering." Hij raadt Zuurmond aan om eens langs te komen: die zegt dat hij dat vergeefs heeft geprobeerd. De ambtenaar: „Meneer moet zich bij ons melden als hij vindt dat wij iets onrechtvaardigs hebben gedaan. Onze poorten staan wijd genoeg open om hem bin nen te laten." Zuurmond wil nooit meer weg van het terrein van de Groenoordhallen. Hij is ape trots op zijn tuin. „Als een raket vliegen de planten hier de hoogte in. Toen ik de tuin ging aanleggen, heb ik boomblade ren gebruikt. Die heb ik omge spit totdat het vermengd was met de grond." Om die reden is de grond in zijn tuin zo vrucht baar. Hij heeft zijn zinnen gezet op een luxere container, met ra men, sanitair en meerdere ruimtes. Een container is voor hem goed genoeg. „Hij is dub belwandig. Dus als het heet is, is het binnen lekker koel. In de winter is het er lekker warm." LEIDEN HERMAN JOUSTRA Als VastNedRetail zijn panden op de Haarlem merstraat wil verkopen, moet het die eerst aan de gemeente aanbieden tegen een redelijke prijs, of het dat nu wil of niet. Dat is nu eenmaal het uitvloeisel van de wet voorkeursrecht ge meenten, die Leiden laat gelden in het Aal- marktgebied, stelt de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften in zijn oordeel over het bezwaarschrift dat het beursgenoteerde be leggingsfonds had ingediend. De gemeente besloot het voorkeursrecht te laten gelden, met het oog op de plannen voor de opwaardering van het Aalmarktgebied. De panden van VastNedRetail spelen daarin een sleutelrol. Op de plek van de gebouwen, Haar lemmerstraat 107 en 109, heeft de gemeente een steeg gedacht, om van de winkelgebieden van Aalmarkt en de Haarlemmerstraat meer een geheel te maken. In het bezwaarschrift stelde het fonds dat het door toepassing van de wet in zijn bewegings vrijheid wordt beperkt. VastNedRetail wil zelf bepalen aan wie het de gebouwen verkoopt. Bovendien, zo stelt het fonds, is het voorkeurs recht in dit geval 'overbodig en misplaatst', om dat de plannen nog in een 'prenataal' stadium verkeren. Uit de gemeentelijke brochure over de Aalmarktplannen blijkt niet of de percelen ook daadwerkelijk bij het project worden be trokken. De commissie voor de beroep- en bezwaar schriften is echter van mening dat het voor keursrecht allerminst misplaatst is. Het is inge steld om voor alle sleutelpanden in het gebied een samenhangend plan uit te kunnen werken en om speculatie op de onroerend-goedmarkt te voorkomen. En dat alles vanuit de gedachte dat de gemeente bij de ontwikkeling van het Aalmarktgebied de regie moet kunnen blijven voeren. De wet voorkeursrecht gemeenten is daarbij bedoeld om gemeenten een sterkere positie op de vastgoedmarkt te geven. Het is SunimerSale bij de ruim vijftig woonspecialistcn onder dak Met zonneqes van aanbiedingen, kortingen om warm v. worden en de mooiste interieurs voor een schijntje. Profiteci W oor» m all De grootste woon belevenis van Nederland.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13