Melkpromotie van must naar lust Mosselen gekookt of gebakken Hamburger Smaak DONDERDAG 15 JULI 1999 De vakantie staat voor de deur. Misschien bent u al geweest, maar zeker voor ouders met schoolgaande kinderen is het nog een goede week wachten voordat de koffers kunnen wor den gepakt. Maar de voorpret kan al beginnen wanneer de wegenkaarten van zolder wor den gehaald om ze uitvoerig te bestuderen. Op weg naar de uiteindelijke vakantiebestem ming komt men en route vaak de leukste plaatsjes tegen. Wie enigszins geografisch geïn teresseerd is zal zich dan ook zeker wat meer verdiepen in de dorpen en streken die je langs de route tegen komt. Wist u trouwens dat heel veel gerech ten zijn afgeleid van plaatsna men, streken, en landen? Een aardig voorbeeld hiervan vindt men in de 'kookbijbel' van de beroemde Franse kok Auguste Escoffier. Het hoofdstuk sauzen alleen al beslaat zo'n 60 pagi na's en zeker een derde daar van draagt de naam van een land, streek of plaats. Het zijn niet zomaar namen, want wie wat verder in de geschiedenis duikt komt tot de ontdekking dat er wel degelijk verband be staat tussen een saus en de geo grafische naam. Soms zijn de ingrediënten streekgebonden zoals bij de sauce Bordelaise (Bordeaux), Bretonne (Bretagne), Lyonnaise (Lyon), Suédoise (Zweeds) en Danoise (Deens). Of het zijn sauzen die in een bepaalde plaats zijn 'geboren'. Ik noem dan de sauce Parissiene (Parijs), Genevoise (Geneve), Oxford, Al- buféra en Chantilly. En zo zijn er nog veel meer voorbeelden. De Quiche Lorraine is een taart van ham en kaas die in heel Lo tharingen op 1 mei wordt gege ten. Over de herkomst van het woord Mayonaise bestaan wat onduidelijkheden. Dat het met een plaatsnaam te maken heeft staat echter vast. Enerzijds wordt er beweerd dat het is uit gevonden in Mahon (Mahon- naise), een haventje op Menor- ca. Anderzijds wordt beweerd dat het een sausspecialiteit is JOHN BEEREN. eigenaar van de Bokke doorns. een met twee sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Opperdoezer Ronde De Opperdoezer Ronde. De donkergeel gekleurde aard appel Opperdoezer Ronde heeft een heel karakteristieke smaak: vol en romig. Hij is geschikt voor elk aardappelgerecht. Als hij maar goed is geschild, want de Opperdoezer Ronde heeft veel diepliggende ogen, ook wel pitten genoemd. De aardappel mag alleen geteeld worden in het Noordhollandse Opper does. We noemen de soort ook wel de 'appellation contrölée' van de aardappels in ons land. Er mag geen enkele andere aardappel onder deze naam op de markt gebracht worden. De Opperdoezer Ronde wordt op ambachtelijke wijze geteeld. Ruim 60 aardappeltelers oog sten en sorteren met de hand. In Opperdoes zelf eten de be woners al generaties lang de aardappels als volgt: gekookt, afgegoten en dampend op tafel, vervolgens met een vork in een OPPERDOEZERSALADE MET PESTO Benodigdheden: zoveel Op perdoezer Ronde als u nodig heeft. Tomaten, ham, ge roosterde pijnboompitten, potje pesto, ui, azijn, peper, zout en suiker. De Opper doezer Ronde ongeveer 15 minuten koken. Snij ze in plakjes. Doe ze vervolgens in een ruime slakom en begiet ze met een gekookte warme dressing van azijn, wat wa ter, fijngesneden ui, zout, peper en een lepeltje suiker. Voeg dan de plakjes tomaat, reepjes ham en de gerooster de pijnboompitten toe en roer tot slot de pesto door de salade. kopje gesmolten boter en smul len maar. uit het plaatsje Bayonne (Bayonnaise) wat later verbas terd tot mayonnaise zou zijn. Heel aardig in dit verband is het genoemde woordenboek van de journalist en historicus Ewoud Sanders. Hierin las ik dat een sardientje is genoemd naar het eiland Sardinië waar deze vis eeuwen geleden op grote schaal werd gevangen. Emmentaler, u weet wel de kaas met gaten, vindt zijn oor sprong in het Duitse Emmental en dankt zijn naam aan het ri viertje de Emme. Bavarois staat in het Frans vertaald voor Bei eren en de herkomst van Casse lerrib voert terug naar het Duit se Kassei. De perzik is genoemd naar Perzië en de krent naar het Griekse Korinthe. De auteur heeft er echt werk van gemaakt en gaat in zijn boekje op een prettige manier diep in op de historische achtergelegen ge dachten. Over de Hamburger schrijft hij bijvoorbeeld: „Halverwege de 19e eeuw namen emigranten uit Hamburg een vleesgerecht mee naar Amerika. Men noem de dit gerecht daar Hamburg Steak. Niet lang daarna sprak men van Hamburger steak, het geen rond de eeuwwisseling werd ingekort tot Hamburger." HANS BELTERMAN foto the greenery international Het mosselseizoen is geopend. Overal zijn er weer verse Zeeuwse mosselen te koop. De kwaliteit dit jaar is goed. Dat komt doordat we een zachte winter en een redelijk voorjaar hebben gehad. Verse mosselen worden tegenwoordig, ge schoond en wel, aangeboden in zakken, dozen en bakken van 1, 2 en soms 4 kilogram. De schelpdieren worden nadat ze zijn schoongemaakt geselec teerd naar gewicht en grootte. Ze zijn te koop in vijf gewichts klassen. Hoe zwaarder de mos sel des te minder er in een zak zitten. Die gewichtsklassen zijn te onderscheiden door de na men die men er aan heeft gege ven. Die namen zijn niet erg duide lijk. Zo staat het Goudmerk voor de allergrootste en zwaar ste mosselen. Daarna volgen de Jumbo's en Imperiales die wat kleiner en dus ook wat lichter van gewicht zijn. Daarna ko men de Supers die tot de meest gangbare en ook tot de laagst geprijsde mosselen behoren. Uitgesproken klein van omvang en licht van gewicht zijn de Ex tra's, de kleinste mosselen die er in ons land verkocht mogen worden. Het is jammer dat wanneer ie mand uit mosselen van ver schillende gewichtsklassen wil kiezen, hij vrijwel nooit bij een en dezelfde vishandelaar te recht kan. Meestal hebben ze maar één soort in huis. Dat wordt ook bepaald door de re gio, want in het ene gebied wil de consument liever de grotere en in een ander gebied juist weerd de kleinere mossel. Der gelijke verschillen zijn er trou wens ook bij de nieuwe haring. Hoewel er elk jaar meer mosse len in ons land worden gegeten gaat het merendeel (zo'n 65 procent) de grenzen over. Onze zuiderburen zijn de beste klan ten, want die nemen jaarlijks twee derde deel van de totale export voor hun rekening. De rest gaat naar Frankrijk. Dat steeds meer Nederlanders mosselen waarderen danken we aan restaurants en andere eetgelegenheden. Daar leren de meeste mensen mosselen eten. De eerste mosselen van het sei zoen worden danook in de res taurants aangeboden, meestal De Nederlander weet mosselen steeds meer te waarderen, foto anp 'in 't pannetje'. Daarvoor lenen de mosselen met een gemid deld gewicht, zoals de Supers en Imperiales, zich het beste. De kleintjes, Extra's, doen het goed in soepen en in ragouts. Ook in salades voelen kleine mosselen zich goed thuis. De grote mosselen zijn geschikt om warm met een delicate saus te presenteren. Ook zijn ze goed te combineren met vrijwel alle zeevissoorten en kun je ze heel goed bakken en roosteren. Het bakken van mosselen is ei genlijk een verhaal apart. De lekkerste gebakken mosselen zijn die welke rauw uit de schel pen zijn genomen en niet, zoals meestal gebruikelijk, eerst wor den gekookt. Die rauwe en daarna gebakken mosselen zijn ook na het bakken nog lekker sappig en smaakvol. Opvallend is dat gekookte mosselen van de visboer die je thuis bakt sap piger zijn dan de mosselen die je zelf hebt gekookt. Dat komt door het kookproces. De mos selen van de visboer worden namelijk niet echt gekookt maar gestoomd, een proces van 40 tot 50 seconden. Daardoor blijven de meeste sappen be waard en het resultaat daarvan kun je goed proeven. Hierbij een recept voor 'mosse len in„'t pannetje'. Dat is het MOSSELEN IN 'T PANNETJE' Mosselen 'in 't pannetje' ho ren thuis in de typisch Ne derlandse serie van gezellig heidsgerechten, evenals fon duen en gourmetten. Voor 4 personen: 2 kg (1 zak) verse Zeeuwse mosselen: 40 gram boter: 2 bleekselderijstengels, grof gesneden; 1 grote ui, in smalle ringen; 4 takjes peter selie, grof gesneden; 4 wor teltjes, in plakjes; 2 dl droge witte wijn, zoals Muscadet (Loire); 1 laurierblad; 8 zwar te peperkorrels, licht ge kneusd. Spoel de mosselen onder stromend koud water en laat ze in een vergiet uitlekken. Laat de boter in een reeds hete pan met dikke bodem smelten. Schep de groenten er door en schenk er na 3 minuten de wijn bij en voeg laurierblad en peperkorrels toe. Laat alles 5 minuten zachtjes koken. Doe de mos selen er bij en schud de pan enkele malen heen en weer. Breng alles snel aan de kook. Leg het deksel op de pan. Laat de mosselen net zolang (ongeveer 7 minuten) koken tot de schelpen zich hebben geopend. Verdeel de mosse len met een schuimspaan over vier pannetjes, kommen of grote diepe borden en schep het kookvocht met de groenten er over. Tip: geef er een of meerdere sausjes bij, gemaakt op basis van mayonaise. Er hoort ook brood en boter bij. Lekker warm en knapperig, in eigen oven afgebakken, stokbrood en bij voorkeur licht gezou ten roomboter. meest favoriete recept van de Nederlander. We eten er graag een of meer sausjes (vrijwel al tijd op basis van mayonaise) bij. Onze zuiderburen geven de voorkeur aan patates frites, en de Fransen combineren mosse len met veel lekker knapperig stokbrood. foto gpd hub recht 0 10 Dit voorjaar was het feest in Viré en Clessé, twee dorpen in de zuidelijke Bourgogne. Aan leiding was de geboorte van Viré-Clessé, een nieuwe her- komstbenaming voor een wit te Bourgogne die - voorlopig nog - betaalbaar is. De wijn boeren van Viré en Clessé zijn meer dan 35 jaar bezig ge weest om hun wijnen uit de grote groep Macon-Villages te lichten, via de status van een eigen 'appellation contrölée'. In 1963 dienden ze bij het mi nisterie van landbouw hun eerste verzoek in. Dit werd toen geweigerd, omdat het voorgestelde oppervlak aan wijngaarden te klein was, slechts 120 hectare. Negen jaar later werd opnieuw een plan ingediend, samen met veel andere gemeenten. Ook dit wees men in Parijs af: nu was het oppervlak te groot, 1170 hectare. Weer elf jaar la- Opwekkend en energiek Dat de wijnen van Viré en Clessé onder één noemer vvordf verkocht, is verklaarbaar. Want de akkers van beide dorpe; gen tegen of langs dezelfde kalkhoudende oosthelling van kilometerslange heuvelrug. De plaatsjes onderling verschi eigenlijk meer dan hun wijnen. Viré is vrij ruim, met helle straten, een weids dorpsplein met een sculptuur in Rome stijl en een aantal statige panden, terwijl Clessé kleiner, co pacter is, en gedomineerd wordt door een Romaanse kerk een veelkleurige torenspits. Veruit de grootste producent Vïre-Clesse is de coöperatie te Viré - en hiervan wordt sint de Viré-Clessé 1998 in ons land verkocht. Deze Bourgondii nieuwkomer heeft als basis de nobele druivensoort chardi nay, waarvan per hectare minder mag worden geoogst dai Macon-Villages: geen 60 hectoliter, maar 55. De wijn zelf toont een bleke kleur, heeft een vrij opwekkend en energii rakter, en een aantrekkelijk aroma met elementen van blot noten en citrusfruit. Hij kost - voorlopig nog -11,95 guide wordt gedistribueerd door Albert Heijn, ter, in 1993, staken de pro centen van Viré en Clessé koppen bij elkaar voor ei derde poging. Dit keer mt succes. Dat men in Viré ei Clessé zo hardnekkingvol )0 hield, had ook een histoii achtergrond. Want voord; 00 beide gemeenten werden 30 genomen in de groep MS Villages, lagen de verkoop zen van de plaatselijke wi op hetzelfde niveau als va ]0 beroemde, ook uit de MSÏ nais afkomstige Pouilly-Fi se. De boeren dromen en dat dit opnieuw gaat gebe ren, maar voorlopig is dai geen sprake. Want op de !5 rikaanse markt na kentgi sterveling Viré-Clessé, tei ook de reputatie van den nog geheel moet worden 4 gebouwd. Tot nader ordi flessen Viré-Clessé dus vi delijk geprijsd. MIREILLE BEENTJES In dertig weilanden staan sinds kort grote plastic melkflessen. Een reclamestunt van de Melk unie voor haar nieuwste pro duct Kleintje Melkunie, een nieuw flesje met een overbe kende inhoud: melk. Het flesje is speciaal ontworpen voor de forenzende mens die in trein, auto en op de fiets zonder ge knoei zijn melk moet kunnen drinken. Volgens campagneleider Steets- kamp van Melkunie beoogt de campagne niet zozeer nog meer Nederlanders aan de melk te krijgen, als wel afgehaakte con sumenten weer terug te win nen. „In Nederland drinkt ie dereen bij de boterham het liefst een beker melk. Maar de oude plastic bekertjes met alu minium deksels waren erg on handig in auto, trein of op de fiets." De beker-nieuwe stijl is ge maakt van hard plastic zodat hij veilig in de tas kan worden ge stopt. Ook is hij hersluitbaar zodat de inhoud niet in een keer naar binnen geklokt hoeft te worden. „We hopen dat fo renzen die noodgedwongen een blikje fris dronken, nu weer overstappen op melk." Overi gens blijft het oude bekertje ge woon bestaan, want voor wie gewoon aan tafel zit, voldoet het prima. Kleintje Melkunie is de zoveel ste campagne om melk aan de man te brengen. De opmars van melk in Nederland begon na de Tweede Wereldoorlog met de grootscheepse school- melkactie van de overheid. On dervoeding bij kinderen was in die tijd meer regel dan uitzon dering en melk moest daar ver andering in brengen. Sindsdien is er door de zuivel industrie veelvuldig op geha merd dat zuivel een onmisbaar bestanddeel is van een gezonde voeding. Melkcampagnes als 'Joris Driepinter', 'Melk is goed voor elk' en sinds 17 jaar 'Melk, de witte motor' hebben vrijwel iedere Nederlander ervan over tuigd dat 'melk moet'. Hoewel dat laatste geen goede manier meer is om mensen te benade ren, vindt campagneleider Steetskamp. „Melk 'moet' is te opdringerig. Van een 'must' moet melk een lust worden. Niet alleen omdat het gezond is maar vooral ook omdat het lek ker is." De aanbevolen hoeveelheid be draagt al jaren drie glazen melk - 300 tot 450 ml - per dag. Daar bovenop zouden dan nog één tot twee plakken kaas moeten worden gegeten. „Vooral van wege de calcium", vertelt woordvoerster W. van Konings- bruggen van de Stichting Zui vel, Voeding en Gezondheid. Calcium zit ook in groenten, maar de hoeveelheden die daarvan per dag gegeten moe ten worden om voldoende cal cium binnen te krijgen, zijn veel groter dan wat de Neder lander gemiddeld eet. Verder is de verhouding van vi taminen, mineralen en eiwitten in zuivel zo, dat ze makkelijk door het lichaam kan worden opgenomen. Een verschil met vroeger is dat er veel meer half volle en magere zuivelproduc ten worden geconsumeerd. Volgens gegevens van de laatste Nederlandse Voedselconsump- tiepeiling drinken Nederlanders gemiddeld 383 ml melk per dag. Daarmee houden ze zich netjes aan de voorgeschreven lak blil De reclamecampagne voor Kleintje Melk. „Het oude bekertje was zo onhandig in auto, trein of op de fiets." foto gpd hoeveelheden. Vanaf de peiling in 1987 is er sprake van een constante, lichte toename van de zuivelconsumptie. Maar ten aanzien van 1971 is de jaarlijkse consumptie afgenomen van 101 liter naar nu 70 liter per jaar. Volgens Patricia Schutte van het Voedingscentrum is het raadzaam de voorgeschreven hoeveelheden aan te houden. „Zuivel bevat namelijk behalve de gezonde onderdelen ook verzadigde vetten die niet zo gezond zijn. Als je dus veel meer zuivel gebruikt dan voor geschreven, krijg je daar te veel van binnen. Je kunt dat onder vangen door magere producten te nemen zoals karnemelk en 20+ of 30+kaas." Niet iedereen is overtuigd van de heilzame werking van zuivel. Uit veganistische hoek wordt melk vaak verantwoordelijk ge houden voor allerlei gezond heidsproblemen. Er zou een verband bestaan tussen suiker ziekte bij kinderen en melk, en ook astma zou met melk te ma ken kunnen hebben. Maar vol gens woordvoerster Van Ko- ningsbruggen van de Stichting Zuivel, Voeding en Gezondheid ontbreekt daarvoor weten schappelijk bewijs. „ZeliNE dan twee onderzoeken a wijl duizenden onderzotler een verband tegenspreki Hoewel melk hier geldt a zeer gezond voedingsmi,ek zijn er miljoenen Afrikaiin 0 Aziaten die nooit melkdf Zij hebben een lactose- rantie, wat betekent dat melksuikers niet goed kier verteren. Ze krijgen er buikpijn en winderighek Ook sommige European hebben hiervan last. Vol "l" Van Koningsbruggen beErsl dit niet dat er helemaal j J melk kan worden gedro: „Mensen moeten kijken welke hoeveelheden zei,n( gen. Kaas en zure zuivel karnemelk en yoghurt fc 'JJ ze in elk geval wel verdr Melkallergie is weer iets Hierbij kunnen mensen al kinderen - niet tegen witten in melk. Maar da 1 groeien de meeste kindi overheen, stelt Van Koi bruggen. Alternatieven i koemelk zijn sojamelk,i j., kunstmatig extra calciw toegevoegd, en geitenro 10! ook calcium bevat maai minder dan koemelk. Hoewel veel ouders het hebben dat koemelkalle steeds vaker voorkomet staat daar volgens hetV dingscentrum nog geen wetenschappelijk bewi) Patricia Schutte:,,We wt van de mensen die denl zij of hun kinderen een melkallergie hebben, sli twaalf procent daar ook werkelijk aan lijdt. Dat komt waarschijnlijk doc iq q publiciteit." ,n ike KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Wonder; 7. dierengeluid; 8. de mensen, 10. muzieknoot; 11. vreem de munt; 13. projectieplaatje; 15. roem; 17. soort gas; 18. Spaanse uit roep; 19. Griekse godin; 21losse draad; 25. binnen; 26. communica tiemiddel; 27. dierengeluid; 30. dag v.d. week. VERTICAAL: 2. Geliefde van Zeus; 3. prooi zoeken; 4 waterstand, 5. zachtzinnig; 6. bijenkoningin; 8. muzieknoot; 9. voorzetsel; 11. bedrijver; 12. oude munt; 14. mager; 16. Europeaan; 18. goudland; 20. gast; 22. gereed; 23. bosgod; 24. gewezen; 28. bazige vrouw; 29. deel v.e. bureau. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Blok; 4. barok; 7. strijker; 8. iet; 9. ons; 10. veedief; 12. service. Verticaal: 2. Lonk; 3. knoros; 4 bruinvis; 5. rijst; 6. karwei; 9. ofte; 11 HEINZ tgrv/'jl ££v? or uaar r/etje ratat co'e oi&rréérï ér&ot&v ■zaj- </*2sv te z/aa/j /5T /vr/atz r/jóercaheaa vaas e&s emqoetecsr MC

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10