Fusie met Fransen levert Enschedé meer werk op 'Beurskoers Prolion is waan van de dag' Economie Huurhuis weer populair door hoge koopprijzen Laatste uurtjes van Brent Spar Lovers zinspeelt op meer treindiensten Buhrmann kan wereldleider in kantoorartikelen worden ü^dao 14 juli iyyy i uit Tak bergt brandend schip ver terdam Het bergingsbedrijf Smit Tak heeft opdracht gekre- hétbrandende Duitse containerschip Djakarta te bergen, schip, dat zonder bemanning ronddreef, is vastgelopen Jrde kust van Egypte. Smit Tak is met een bergingsschip ter atse en begon direct met de bluswerkzaamheden. Een ber- iploeg van twaalf man en zeventien ton brandblus- en ber- jmateriaal werd overgevlogen. Op de Djakarta brak zondag Ir nog onbekende oorzaak brand uit, toen het schip ten zui- van Kreta voer. De Djakarta is bijna 190 meter lang en heeft capaciteit van 2.100 containers. uropese autoverkoop 8 procent hoger ssel* In de West-Europese landen zijn in de eerste helft van jaar ruim acht miljoen personenauto's verkocht. Een groei acht procent vergeleken met dezelfde periode van vorig Volgens ACEA, de organisatie van Europese autofabrikan- steeg de verkoop in alle landen, behalve in Italië, Denemar en Noorwegen. Nederland behoorde tot de koplopers met groei van 20,7 procent in het laatste half jaar. De meeste au- werden verkocht door de Volkswagengroep (ruim 1,5 mil- n). General Motors (Opel, Saab) kwam op de tweede plaats t ruim 937.000 exemplaren. leciaal broodje zonsverduistering jHEiMDe totale zonvcrduistering die op 11 augustus in traal-Europa te zien is, heeft een bakkerij in het Zuid-Duitse [zheim bij Baden-Württemberg geïnspireerd tot het maken speciale 'eclipbroodjes'. De broodjes met een donkerkleuri- em en lichte rand zijn voorzien van sesamzaadjes. foto epa uli deck ïell en Siemens in schone elektriciteit haag* Shell Hydrogen en Siemens Westinghouse hebben nieuwe techniek ontwikkeld om schone stroom op te wek- nieuwe technologie kan worden toegepast in kleine triciteitscentrales van 250 kilowatt tot 10 megawatt. Kern de stroomvoorziening is een brandstofcel van Siemens, die dt gestookt met aardgas. Naast stroom levert de cel als rest- lucten water met kooldioxide. Shell levert de techniek om ooidioxide uit het water te halen zodat het weer als drink er kan worden gebruikt. De kooldioxide, verantwoordelijk [het broeikaseffect, wordt in lege ofie- en gasvelden ge- ipt. Zodoende komen er geen vervuilende stoffen in de at- feer terecht. incurrentiekracht Nederland boet in s£lï Nederland is op de ranglijst van sterke economieën ge- van de zevende naar de negende plaati Gemeten naar urrentiekracht voert Singapore de lijst aan,'gevolgd door de Hongkong, Taiwan en Canada, zo blijkt'uit het 1999 Global ipetetiveness Report. De onderzoekers keken naar de mate openheid in handel en investeringen, de invloed van de heid, de financiële situatie, de infrastructuur, de stand van echnologie en het functioneren van de belangrijkste instel- ■n. Het welvaartsniveau van landen hangt volgens de op- ers sterk af van hun vermogen vernieuwend bezig te zijn. i eisen 125 miljard van Toyota iingtonHet Amerikaanse ministerie van justitie eist van )ta 125 miljard gulden omdat het Japanse autoconcern niet hebben voldaan aan de voorschriften bij de uitstoot van latgassen. Volgens de aanklacht heeft Toyota 2,2 miljoen eugdelijke auto's in de VS verkocht. Toyota ontkent de be- ddigingen. Een jury in Californië kende nabestaanden van personen die omkwamen toen een Ford-terreinwagen om- 640 miljoen gulden schadeloosstelling toe. Een ex-Ford- ewerker getuigde dat het bedrijf wist dat het dak het vrijwel i zou begeven als de auto zou omslaan. Ford gaat in beroep lat uit tests zou blijken dat de auto aan alle voorschriften oet. drijven investeren minder in milieu iburg Bedrijven hebben vorig jaar bijna 1,1 miljard gein- :erd om het milieu te beschermen. Dat is ruim een half mil- minder dan in 1997. Cijfers van het CBS laten zien dat het ste geld is uitgegeven aan bestrijding van luchtverontreini- De chemische industrie was de grootste investeerder maar de metaal- en aardolie-industrie gaven relatief veel geld aan uit. Meer dan de helft ging op aan bestrijding van lucht - ntreiniging. Dat is aanzienlijk minder dan in 1997 toen de istrie nog 920 miljoen hierin investeerde. De uitgaven voor leiering van de waterkwaliteit bleven met 215 miljoen gul- ongeveer gelijk aan die in 1997. Aan bestrijding en voorko- gvan bodemverontreiniging gaven de industrieën 140 mil- gulden uit. inder overslag Amsterdamse haven [iftdamDe haven in Amsterdam sloeg vorig jaar 55,8-mil- ton goederen over, tegen 56,5 miljoen ton in 1997. De net- inst daalde bijna 400.000 gulden tot 27,6 miljoen. Dat er in 1 meer goederen zijn overgeslagen dan vorig jaar heeft vol- s de directie te maken met het verwerken van enkele grote dentele ladingpakketten. Ook de werkgelegenheid in de ha- egio liep licht terug. Het Gemeentelijk Havenbedrijf telde 00 functies. Dat waren er 300 minder dan in 1997. De direc- lenkt dat de afname te maken heeft met een verhoging van productiviteit en de toenemende automatisering. De haven ij met de komst van een nieuwe containerterminal. Haarlems bedrijf nu bij drie grootste privé-drukkerijen van bankbiljetten De gisteren bekendge maakte fusie van Joh. En schedé met de drie keer zo grote Franse bankbiljetten- drukker Francois Charles Oberthur Fiduciaire levert het Haarlemse bedrijf meer werk op. Het voorne men bestaat om een deel van de productie van bankbiljetten in Rennes over te plaatsen naar Haar lem, waardoor Enschedé meer personeel in dienst kan nemen. haarlem theo van der kaal) De fusie betreft uitsluitend de bankbiljettendivisies van beide bedrijven. Enschedé is veel klei ner dan de Franse drukker, wat tot uitdrukking komt in de aan- delenverhouding 30-70 pro cent. Directeur J. Bruinstroop van Enschedé en directeur N. Koutros van Oberthur zeg gen uitdrukkelijk dat het niet om een overname gaat door, maar om samenwerking. Beide bedrijven hebben el kaar nodig, omdat wereldwijd steeds minder bankbiljetten ge drukt worden, terwijl de markt gedomineerd wordt door een zeer beperkt aantal drukkerijen. Bruinstroop: „Door alternatieve betaalmiddelen loopt de vraag naar bankbiljetten sterk terug. Enschedé staat sterk in Europa, omdat wij een belangrijke druk ker van euro's zijn. Oberthur drukt geen euro's, maar staat veel sterker buiten Europa. Schade voor Coca-Cola hoger dan verwacht new york anp Het uit de handel nemen van verdachte frisdranken in Euro pa kost Coca-Cola Enterprises veel meer dan eerder was be groot. De bottelaar in de VS heeft bekendgemaakt dat een voorziening wordt getroffen van 225 miljoen gulden. Eind juni werd nog uitgegaan van een schadepost van 130 mil joen. Volgens topman Henry Schimberg is de hogere voor ziening het gevolg van een gro ter aantal teruggekeerde blikjes. Ook bleken consumenten meer op voorraad te hebben. Verder vielen de kosten van de terug roepacties tegen. De voorzie ning wordt ten laste gebracht van de resultaten in het tweede kwartaal. Coca-Cola Enterprises levert driekwart van de producten van Coca-Cola Company, waaron der ook de merken Sprite en Fanta. Het heeft onder meer li centies voor de VS en de Bene lux. Coca-Cola Enterprises kwam half juni in een van de ergste crises van zijn 113-jarige ge schiedenis terecht toen Belgi sche kinderen onwel werden na het drinken van blikjes Coca- Cola. Onderzoek wees uit dat ze chemisch besmet waren. Ook in Nederland werden frisdran ken uit België uit de handel ge nomen. De almaar stijgende prijzen „voor koopwoningen maken het huren weer aantrekkelijk. Vooral de duurdere huurwo ning wordt steeds populair der. Dat blijkt uit gegevens van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM). De vraag naar de duurdere huurwoning, huren vanaf 1.107 gulden, trekt aan door dat de koopwoning voor veel mensen onbereikbaar wordt. In Amsterdam kost een ap partement inmiddels gemid deld 339.000 gulden en dat is een kwart meer dan een jaar geleden. Een huis zoeken is pas een optie als de koper minimaal 4,5 ton mee kan brengen. Zo extreem als in Amsterdam is het bijna ner gens, maar gemiddeld ging voor Nederland de huizen prijs met iets meer dan veer tien procent omhoog. Met dat soort bedragen wordt huren ineens weer een stuk interessanter. Zeker omdat de huurprijzen dit jaar gemiddeld met maar 2,8 procent stijgen. Vorig jaar steeg de gemiddelde huur met 3,2 procent, nog steeds een fractie van de prijsstij ging voor koopwoningen. De afweging tussen kopen en huren valt dus vaker uit in het voordeel van huren. De leegstand van dure huurhui zen werd dan ook lager. De huursector heeft de af gelopen jaren ook beter naar de markt geluisterd. Er wordt steeds meer rekening gehou den met de wensen van de huurder. Ook de komende jaren zal die trend zich door zetten, zo verwacht de NVM. Voor de 50-plussers zullen meer luxe appartementen gebouwd worden, terwijl de tweeverdieners juist meer zeggenschap krijgen over de inrichting. Ook de dienstver lening aan de huurders, bij voorbeeld onderhoud en vei ligheid, wordt steeds meer op maat gesneden. Albert Heijn stoot vleesindustrie af Het drukken van de Nederlandse bankbiljetten van tien gulden is met de komst van de euro bij drukker Joh. Enschedé een aflopende zaak. foto anp Door de krachten te bundelen kunnen beide bedrijven op gro tere schaal opereren. Na de fu sie horen wij bij de top drie in de wereld van private drukkerij en van bankbiljetten." De bankbiljettendrukkerij van Enschedé had vorig jaar een omzet van ruim 37 miljoen gulden. Er werken 110 mensen. Buiten de fusie valt de bedrijfs tak met 700 werknemers voor het drukken van postzegels, identiteitsbewijzen, loten, ban caire waardedocumenten en commercieel waardedrukwerk. Oberthur had vorig jaar met het drukken van bankbiljetten een omzet van 105 miljoen. In de fabriek in Rennes werken 280 mensen. Het bedrijf drukt naast Franse francs voornamelijk bankbiljetten voor landen bui ten Europa. De overige divisies, die buiten de fusie blijven, drukken postzegels, loterijtic kets, bankpassen, bankcheques en kettingformulieren. Er zijn 2.600 personeelsleden in fabrie ken in Canada, Australië en de VS met een totale omzet van 670 miljoen gulden. De nieuwe naam van het ge fuseerde bedrijf is Oberthur/Enschedé Currency Printing en wordt gevestigd in Haarlem. De directies rekenen op een omzet van zo'n 140 mil joen met 400 werknemers. De firma Enschedé levert perma nent de voorzitter van de raad van commissarissen Voor de fusie een feit is, wordt boeken onderzoek uitgevoerd. Beide bedrijven hopen dit per 1 sep tember af te ronden, waarna de fusie met terugwerkende kracht per 1 januari 1999 ingaat. Ahold wil af van zijn vleesver werkende bedrijven in Neder land. De Nederlandse multina tional onderhandelt met enkele gegadigden over de verkoop van de vleeswarenfabrieken Meester in Wijhe en Nistria in Moergestel en de centrale sla gerijen in Groenlo en Zaandam. Dat heeft Albert Heijn-woord- voerder Erik Muller bevestigd. Bij de vier bedrijven werken zo'n 1.400 mensen en wordt jaarlijks 60.000 ton vlees ver werkt. Volgens Muller hoeft het personeel zich geen zorgen te maken over het verlies van ar- stavanger De ontmanteling van het olieplatform 'Brent Spar' is na vier jaar voltooid. Het allerlaatste voetstuk waarop het platform ooit rustte werd dezer dagen met het kraanschip 'Thialf' geplaatst als onderdeel van een nieuwe kade in de haven van Mekjarvik vlakbij het Noorse Stavan ger. Eigenaar Shell wilde de afgedankte installatie eerst laten zinken in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Na scherpe protesten van milieuorganisaties werd besloten het platform naar de kust te slepen en daar te slopen. foto epa beidsplaatsen. „We zullen alles zo zorgvuldig mogelijk laten verlopen. We gaan de bedrijven helemaal verkopen, inclusief de arbeidsplaatsen." De verkoop wordt ingegeven door het feit dat de bedrijven tot op heden uitsluitend voor Albert Heijn werken. De moge lijkheden om producten te ver kopen aan derden zijn vrijwel nihil, omdat AH exclusiviteit eist. De ontwikkelingen op de markt dwingen de vleesverwer kende industrie echter tot grote investeringen die een groterre markt dan alleen de super markten van Ahold vereisen. Duurder bellen naar mobiel in buitenland den haag anp De Opta stemt alsnog in met een tariefsverhoging voor bel len van een vast toestel naar een mobiele telefoon in het buitenland. Eerder weigerde de telecomtoezichthouder een prijsaanpassing. De nieuwe ta rieven gelden vanaf 14 juli. KPN kondigde op 17 juni aan het bellen naar een mobiel net werk buiten Nederland 47 cent (exclusief BTW) duurder te ma ken dan een telefoontje naar een vast toestel. De Opta wei gerde daarmee in te stemmen omdat de toezichthouder twij felde of het hogere tarief een af spiegeling was van de kosten die KPN moet maken. Uit onafhankelijke gegevens, verstrekt door KPN, blijkt vol gens de Opta nu dat de kosten die KPN in rekening brengt re- eel zijn. Er geldt geen uniform tarief. De prijsaanpassing geldt voor 21 landen. Zo gaat een telefoontje naar een mobiele telefoon in Duits land en België 78 cent per mi nuut kosten, zowel in de piek- als de daluren. Beide landen zijn daarmee het goedkoopst, op de voet gevolgd door Groot- Brittannië en Frankrijk. Bellen naar Hongkong is fiks duurder. Elke minuut kost 2,48 gulden maar in de daluren is dat twin tig cent minder. Lovers Rail, de kleine concur rent van NS, heeft Railned, toe zichthouder op het spoor, laten weten vanaf 2000 mogelijk meer treinen te laten rijden. „We houden er rekening mee dat ze gaan rijden", aldus een woordvoerder van Railned. Lo vers Rail heeft al ruim twee jaar vergunningen voor treindien sten in de Randstad in de kast liggen, maar het bedrijf exploi teert alleen de lijn Amsterdam- Haarlem. De vergunningen betreffen de lijnen Den Haag - Leiden, Utrecht - Hilversum en om in het bollenseizoen met een toe- ristentrein naar de Keukenhof te rijden. Dat deed Lovers dit voorjaar ook. De woordvoerder van Railned sluit niet uit dat de aankondi ging van Lovers om toch te gaan rijden, is ingegeven uit angst de vergunningen te ver liezen. Het ministerie van Ver keer dreigt in de nota De derde eeuw spoor met het intrekken van vergunningen die niet wor den benut. Bij Lovers, dochter bedrijf van het Franse CGEA, was vanochtend niemand be reikbaar voor commentaar. Fabrikant melkrobot niet ondersteboven van stijging op Damrak !!?£NvJAN peter versteege wachtig worden ze er niet van bij Prolion. De fluctuerende beurskoers van het melkrobotbedrijf e afgelopen weken leidt slechts tot beperkte op erate 'n directiekamer in Vijfhuizen. „Wij vinden 'angrijker dat een opdracht tot een goed einde ^gebracht", zegt woordvoerder J. Wirken nuchter. irotf beurskoers is toch de waan van de dag." of werkelijkheid, Prolion werd de afgelopen we- lnk meer waard. Begin deze maand, toen de uog rond de 83 euro schommelde, vertegen- jigde het bedrijf met zijn 65 werknemers nog een ka aal van omgerekend 567 miljoen gulden. Ruim 'eeklater gingen eergisteren op Beursplein 5 aan- 1 van de hand voor 116 euro, waardoor het bedrijf [s ruim 792 miljoen gulden waard werd. 17 f Wels is de rust weer iets teruggekeerd. Gisteren de koers on het Damrak terue naar 104.90 euro. De animo van de laatste weken kwam niet uit de lucht vallen, vertelt Wirken. „Het was een samenloop van omstandigheden. ABN Amro heeft een rapport over ons bedrijf geschreven, waar we positief in uit kwa men. Ook kwamen we bij de bank in een top tien te recht, waardoor mensen onze aandelen wilden ko pen." Maar er speelden meer factoren een rol, blijkt uit het verhaal van Wirken: „We zijn met journalisten en rela ties op een boerderij geweest, waar met onze melkro bot werd gewerkt. Dat leidde op zichzelf al tot positieve reacties. Ten slotte heb ik gehoord dat wij onlangs in een Duits tv-programma over de Nieuwe Markt in Am sterdam (de NMAXof 'babybeurs'- red.) positief wer den genoemd." Het kleine bedrijf uit Vijfhuizen, in 1990 opgericht door onder andere grootaandeelhouder P. Oosterling, heeft sinds juli 1997 een notering op de NMAX, een markt waar ionee. innovatieve bedrijven de kans kriieen zich te profileren. Prolion timmert met zijn uitdijende klan tenkring in West-Europa, Canada en Japan in dit gezel schap aardig aan de weg. Zo'n negentig procent van de omzet haalt Prolion uit melkrobots, al wil het bedrijf uit concurrentie-overwe- gingen geen aantallen noemen. Verder heeft de onder neming een succesvolle, computergestuurde snijma chine voor vlees ontwikkeld en wacht een nieuw, vet vrij qfbaksysteem voor snacks nog op een klant, die er geld in wil investeren en een bepaalde afzet garan deert. Als het aan Wirken en zijn collega's ligt, is het succes verhaal voorlopig nog niet afgelopen: „We zeggen dat we de nettowinst elk jaar verdubbelen (in 1998 3,9 mil joen gulden) en dat is ons de laatste jaren aardig ge lukt. Dat zal in de verre toekomst natuurlijk wel lastiger worden maar tot nu toe kunnen we ons aardig aan die belofte houden." Na overname van Amerikaanse collega Topman Frans Koffrie van Buhrmann toonde zich giste ren bij de bekendmaking van de overname van 'collega' Corporate Express in de VS zelfverzekerd: „Het kan jaar lijks 220 miljoen gulden aan kostenbesparing opleveren." Het Nederlandse handelshuis in kantoorbenodigdheden en papier legt vijf miljard gulden op tafel. Als het doorgaat wordt de combinatie mondia le marktleider in kantoorarti kelen. Vooral door gezamenlijke inkoop, het samenbrengen van de catalogi en goedkope re distributie kunnen de kos ten sterk omlaag. Verder hoopt Buhrmann te profite ren van de verkoop via inter net die in de VS al goed loopt. In een nog steeds zeer gefrag menteerde markt, denkt de combinatie met een omzet van 21 miljard gulden, 30.000 werknemers en vestigingen in 28 landen een grote voor sprong te nemen. Topman Koffrie verhulde niet dat de nieuwe aanwinst de nodige problemen heeft. „De grote schuldenlast van Corporate Express was voor het management één van de redenen om met ons in zee te gaan." Een verkeerd uitge pakte inkoop van eigen aan delen en verliesgevende nieu we activiteiten hebben Cor porate Express tot een over nameprooi gemaakt. Vorige jaar kocht het bedrijf met ge leend geld op grote schaal ei gen aandelen in, waarna en kele maanden later de koers in elkaar klapte. Het vertrouwen van de be leggers daalde dramatisch, nadat de nieuwe activiteiten op het gebied van transport en logistiek zwaar verliesge vend bleken. Burhmann wil dat bedrijfsonderdeel dan ook absoluut niet hebben. „De overname gaat pas door als ze die activiteit hebben ver kocht. Dat is een keiharde voorwaarde", aldus Koffrie. Dat bedrijfsonderdeel ver tegenwoordigt minder dan een vierde van de totale om zet van Corporate Express, maar wel bijna de helft van de in totaal 28.000 werknemers. De Amerikaanse onderne ming wordt in feite in twee delen verkocht. Burhmann zal zelf ook een activiteit afstoten. Het onder deel dat het documentenver- keer voor bedrijven beheert, moet zelfstandig verder. Buhrmann wil samen met een nieuwe partner als aan deelhouder actief blijven. „Het komt als een gewone deelneming in de boeken", aldus Koffrie. Buhrmann gaat zich nadrukkelijk manifeste ren als specialist in kantoor artikelen. Na de overname en herschikking zal 67 procent van de omzet uit de kantoor sector komen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9