Indiase elitetroepen bevrijden gijzelaars Buitenland Watergeweld Ruimtestation Mir wordt mogelijk toch bevoorraad Verdachte van moorden Monfort blijft in hechtenis Rusland was van plan 'Nederland' aan te vallen Toekomst Gele Rijders is nog steeds onzeker 'Syrië kijkt uit naar vrede' Turkije wil niet de dupe worden van Israëlisch-Syrische vrede yOENSDAG 14 JULI 1999 Wet Noord-Ierland door parlement Het Britse parlement heeft gisteravond een wet aange- 1 lomen voor de spoedige instelling van een regionaal bestuur in ^oord-Ierland. De wetgeving beoogt het vastgelopen vredes proces in Noord-Ierland te redden. Zondag moet er een Noord- Ierse regering gevormd zijn, waarin ook het republikeinse Sinn péin mag plaatsnemen. Het Iers Republikeins Leger (IRA) moet ^ama wel beginnen met het inleveren van wapens, anders Sinn Féin niet langer meeregeren. De Unionisten wilden dat in de wet duidelijk kwam te staan dat Sinn Féin geen posten krijgt in de op te zetten regionale regering zolang de IRA geen wapentuig inlevert. De Unionisten buigen zich vandaag over de aangenomen wet en over hun eventuele rol in het nieuwe Noord-Ierse bestuur. Brits rundvlees kan markt weer op mussel De Britse rundvleesproducenten kunnen voor het eerst sinds ruim drie jaar weer de wereldmarkt op. De Europese Commissie besluit vandaag om het exportverbod dat in maart 1996 werd ingesteld na het uitbreken van de gekkekoeienziekte BSE in te trekken. „We zijn ervan overtuigd dat Brits rundvlees veilig is", zei Europees landbouwcommissaris Fischler voor de !gC-televisie. De export wordt per 1 augustus vrijgegeven, maar ,/el onder strenge voorwaarden. Alleen vlees van dieren van zes tot dertig maanden mag de grens over. Verder moet er de ga rantie zijn dat de moeder van het dier geen BSE heeft gehad. PKK stopt met aanslagen op burgers janbul De Koerdische Arbeiderspartij PKK heeft haar aan- J hang gisteren opgeroepen te stoppen met (zelfmoord) aansla- gen op burgers. Dit betekent echter niet dat er een eind komt J aan de politiek van 'actieve verdediging' tegen de Turkse troe- >sn Pen' ^dus de PKK- De PKK deed de oproep na een nieuwe aan- i, slag in Istanbul. Een autobom verwondde daar maandagnacht twee mensen. Na de recente terdoodveroordeling van de PKK- leider öcalan zijn in Turkije verscheidene aanslagen gepleegd. ■I 1 Die hoeven niet het werk te zijn van de PKK. In het verleden lebben ook andere links-radicale groepen, radicale moslims en langers van extreem-rechts bommen [[Arkan wil deal met tribunaal iiiswuk De van oorlogsmisdaden verdachte Serviër Zeljko Raz- fjatovic, alias Arkan, zou aftasten of hij het op een akkoordje Jan gooien met het Joegoslavië-tribunaal van de Verenigde Na lees. Dit meldde het Amerikaanse tv-station MSNBC. Het tribu naal weigerde gisteren ieder commentaar. „Zelfs als het bericht •aar is, zouden wij geen commentaar geven", aldus plaatsver- mgend hoofdaanklager G. Blewitt. De 47-jarige Arkan is een an de beruchtste leiders bij de etnische moordpartijen in voor al Bosnië-Herzegowina. Hij leidde een bende 'Tijgers' die talrij ke wreedheden beging. Arkan zegt onschuldig te zijn, maar [wordt inmiddels in verband gebracht met de massaslachtingen a niet-Servische bewoners van Bosnië, Kroatië en Kosovo. I Doden door overstromingen in Europa qedapest-boekarestOverstromingen en aardverschuivingen Rebben door zware regenval sinds zaterdag in Zuidoost-Europa ile mensen het leven gekost. Het water bleef gisteren in het /AT#e'e gebied met bakken uit de hemel komen. In Roemenië vie- ,5en maandag vijftien doden door een aardverschuiving. Dat Iwerd gisteren gemeld. De verschuiving deed zich-voor bij een stuwdam, waar op dat moment circa driehonderd mensen aan iet werk waren. De stuwdam zelf bleef onbeschadigd. Vanaf 1 juli waren in het land al zeventien mensen omgekomen door overstromingen. Hongarije betreurt sinds het weekeinde zes doden. Servië is ook getroffen. iewijs voor Japanse seksslavernij in haag Pas ontdekte documenten op Taiwan tonen aan dat lelapanse regering en militairen tijdens de Tweede Wereldoor logbij seksslavernij betrokken zijn geweest. De vondst zou de aak kunnen dienen van negen voormalige 'troostmeisjes' uit Taiwan. Japan heeft altijd tegengesproken dat het bemoeienis had bij het opzetten van een seksindustrie in het leger. Particu- lieren runden volgens Tokyo soldatenbordelen in grensstreken. uist door gebrek aan bewijs is het tot nu toe geen enkele voor- alige seksslavin gelukt een schadevergoeding te krijgen. luitse man klaagt tabaksindustrie aan iwjENEen roker met longkanker heeft gisteren als eerste parti culier in Duitsland een aanklacht met een eis tot ruim 100.000 ulden schadevergoeding ingediend tegen de tabaksindustrie, lat deelde zijn advocaat mee.'De aanklacht is gericht tegen luitse dochterondernemingen van de Amerikaanse bedrijven 'hilip Morris en Reynolds Tobacco. In de VS bevond een jury ip7 juli vijf grote fabrikanten schuldig aan het ontstaan van tal van ziekten door tabaksgebruik. Onder de ziekten zijn diverse soorten kanker. Die uitspraak heeft de weg geopend voor aller- ei processen tegen de bedrijven door particulieren. - Belgische piloten weigeren 'deportaties' Irussel Belgische piloten weigeren nog langer mee te werken aan de uitzetting van uitgeprocedeerde asielzoekers. Volgens de Belgian Cockpit Association (BeCa), die nagenoeg alle piloten uit de burgerluchtvaart vertegenwoordigt, is het aantal inciden ten waarbij mensen zich verzetten tegen hun uitzetting, sterk :oegenomen. Volgens de BeCa hebben gezagvoerders niet ge noeg bevoegdheden om lastige asielzoekers uit het vliegtuig te zetten. Volgens de wet moeten uitgeprocedeerden aan boord vóór de andere passagiers. Zodoende kan de piloot de si tuatie inschatten en eventueel de bewuste passagier weigeren. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena negeert volgens lepilotenorganisatie echter deze wetgeving. Spoorwegmoordenaar geeft zich over Washington Een voortvluchtige man die verdacht wordt van de moord op acht mensen die in de buurt van een spoorlijn woon- len, is door de Amerikaanse federale recherche in Texas in hechtenis genomen. Dat heeft de FBI gisteren bekendgemaakt, be 39-jarige Rafael Resendez-Ramirez is aangeklaagd voor twee moorden en wordt verdacht van zes andere. Resendez-Ramirez, die de bijnaam 'de spoorwegmoordenaar' heeft, is de Ameri- 'l kaanse autoriteiten lange tijd te slim afgeweest. Op 2 juni werd h|'e no vrijgelaten door de Amerikaans grenswacht en de grens iet Mexico overgezet, omdat hij voor een illegale immigrant ïrd gehouden. Hij werd toen al gezocht door de FBI. In de imputer van de grenswacht stonden die gegevens echter niet Guerrilla Colombia laat mensen vrij êö5Qta_; De Revolutionaire Strijdkrachten van Colombia (FARC) hebben gisteren 320 mensen vrijgelaten die ze tijdens [hun recente offensief gevangen hadden genomen. Naast de aanvallen hebben de linkse FARC het afgelopen weekeinde op V® .Verschillende punten wegversperringen opgericht en reizigers 2 Mvoerd. De FARC gingen afgelopen donderdag in het offen- ief, mogelijk om hun kracht te tonen voor de onderhandelin- in met de regering op 20 juli beginnen. Volgens minister Ra- Irez van defensie was het een debacle en zijn bijna driehon- letd FARC-strijders om het leven gekomen. Verder zijn zeker ""tig militairen en politiemensen omgekomen. iarry 'De Neus' heeft geen lijk gezien i Hij heeft geen lijk gezien, laat staan geroken. Kapitein IHarry 'De Neus' Jongen en zijn beide collega's Fred Bolle en [Geert Jonker zijn onverrichter zake teruggekeerd van hun missie 111 Kosovo. Het in Bussum gestationeerde team van de Bergings- ®n (dentificatiedienst van de landmacht zou in het gebied van [jteGele Rijders bij Prizren tientallen lijken bergen die open en bloot waren gevonden. Nederlandse soldaten hadden gepoogd [ue lichamen te bergen maar zeiden professionele hulp nodig te [nebben. Na aankomst bleek de hulp van Jongen en zijn team [echter toch niet nodig. Dorpsbewoners hadden zich al over de [lijken van familieleden en buren ontfermd. In overleg met de 4autoriteiten zijn de doden inmiddels begraven. Rebellen slaan op andere plaatsen toe in Kashmir Een Indiase elite-eenheid heeft vandaag twaalf gijze laars, onder wie vijf kinderen, weten te bevrijden uit een gebouw in Kashmir. Daar werden zij vastgehouden door islamitische opstandelingen. De troepen hebben het kamp van Indiase grenswachten, dat gisteren was inge nomen door de opstandelingen, omsingeld. Dit heeft een zegsman van de grenstroepen vandaag meegedeeld. SRINAGAR Rtr-ANP Het is niet bekend hoeveel op standelingen zich nu in het pand hebben verschanst. Ge schat wordt dat het gaat om slechts drie vier man. Het gaat om een kleine groep militante Kashmiri's of moslimfunda mentalisten uit Pakistan. Zij schoten bij hun overval op het kampement gisteren vier men sen dood en namen er twaalf in gijzeling. De vier doden zijn twee grenswachters, een sol daat en een vrouw. De gijze laars ontkwamen langs ladders die de Indiase soldaten tegen de ramen hadden geplaatst. Met de gijzelingsactie sloegen de rebellen op een heel andere plaats toe dan waar in de afge lopen weken is gevochten. De gevechten concentreerden zich tot nu toe rondom de Indiase stad Kargil. Het kampement ligt echter in Badipur, 57 kilometer ten noorden van Srinagar, de zomerhoofdstad van de om streden bergprovincie Kashmir. Pakistan en India spraken zondag af dat mosliminfiltran ten uit Pakistan zich zullen te rugtrekken uit Kashmir. Maar de moslimstrijders hebben al verklaard daaraan geen gehoor te geven. Hun vijftien groeperingen tel lende alliantie Verenigde Jihad Raad zei 'voor dit moment po sitiewijzigingen te zullen uit voeren in het noorden van de omstreden regio in de Hima laya', maar sloot terugtrekking uit de regio Kargil uit. De ver klaring kwam na een oproep van de Pakistaanse regering aan de verzetsstrijders zich terug te trekken uit de heuvels in Kargil in het Indiase deel van Kashmir. Verscheidene groepen mos limstrijders strijden al een de cennium lang voor onafhanke lijkheid, daarbij gesteund door Pakistan. Bij die strijd zijn vol gens de autoriteiten meer dan 25.000 mensen om het leven gekomen. Jacksonville Een visser kijkt naar een van de vele waterhozen die gisteren in Jacksonville in Florida werden gezien. De hozen ontstonden door een harde wind die het water omhoog zoog. foto ap boris kirilloff MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het bijna 14 jaar oude Russi sche ruimtestation Mir krijgt - zij het met enige vertraging - zijn noodzakelijke bevoorra ding. De voor vandaag geplan de start van een Progress-be- voorradingsraket met voor Mir essentiële onderdelen zal nu waarschijnlijk vrijdag plaatsvin den vanaf het in Kazachstan ge legen Russische ruimtevaart- centrum Bajkanoer. Volgens Russische bronnen hebben de Kazachstaanse autoriteiten die toezegging gedaan. Kazachstan had een startver bod afgekondigd nadat ander halve week geleden een Pro- gressraket na de start was ont ploft. Delen kwamen op Ka- zachstans grondgebied terecht. De beide landen maken sinds dien ruzie over de omvang van de schade en de door de Rus sen te betalen vergoeding. Maar op de achtergrond speelt de onvrede in Kazachstan over on der meer de pachtachterstand. Verder zijn de Kazachen niet vergeten dat in Sovjettijden hun gebied vaak werd gebruikt voor alle mogelijke proeven met ca tastrofale ecologische gevolgen. De Russen voerden maandag de druk op Kazachstan op om het groene licht voor de lance ring te geven. Russische ruim tevaartautoriteiten zeiden dat als Mir niet snel per Progressra- ket een vitaal nieuw navigatie systeem krijgt, het ruimtelab oncontroleerbaar kan worden, verbonden aan de rechtbank van Auch, klopt dat verhaal niet. Mr. Martial, de advocaat van de verdachte, voerde gisteren aan dat er geen enkel bewijs te gen zijn cliënt is. Bij de huis zoeking is niets gevonden. Vi deo-opnamen van een man die bij een naburige bank met een bankpasje van de Nederlanders geld poogde te krijgen, zijn van zeer slechte kwaliteit. Artie van Hulst en zijn vrouw Marianne uit Oss, haar zus Do- ra en zwager Johan Nieuwen- huis uit Vianen zijn in de nacht van 20 op 21 mei vermoord in de boerderij van de Van Hulsts in Monfort. Van Hulst was doodgeschoten, de drie ande ren waren met vele messteken De 35*-jarige verdachte van de moord op vier Nederlanders op 20 mei in het Zuid-Franse Mon fort blijft in hechtenis. Het Hof van Agen besliste gisteren nega tief over zijn verzoek tot invrij heidstelling. De man, die drie weken gele den na een huiszoeking in zijn woning in Estramiac werd gear resteerd, heeft van meet af aan ontkend iets met de moorden te maken te hebben. De man, die zwart kluste in het vakantie huis van de familie Van Hulst in Monfort, zou de laatste persoon zijn die de vier Nederlanders in leven heeft gezien. Dat was op de donderdag vóór Pinksteren, rond half twaalf 's avonds. Vol gens procureur Guy Etienne, moskou hans hoogenduk correspondent De Sovjetunie stond 37 jaar ge leden, met onder Indonesische vlag varende onderzeeërs, op het punt Nederlandse schepen bij Nieuw-Guinea (het huidige West-Irian) aan te vallen. In de gezaghebbende Russische krant Segodnyo bevestigt de Russi sche kapitein ter zee b.d. Gen nadi Milkov eerder gedane sug gesties in die richting. „Op 29 juli 1962 werd de be manning naar de onderzeeër gestuurd. De staat van ge vechtsalarm werd afgekondigd. Ik las de bemanning de ge vechtsorder voor. Ze luidde: Op 10 augustus om 00.00 uur be gint de strijd tegen Nederland. Gebruik wapens zonder beper kingen", aldus Milkov. Milkov was in 1962 waarne mend commandant van een Russische onderzeeër die we gens het conflict tussen Neder land en Indonesië over de toe komst van Nieuw-Guinea was gestuurd om de Indonesiërs te helpen. Milkov: „We waren al lemaal bereid onze torpedo's zonder beperkingen te gebrui ken, hoewel ik wist dat dit in strijd was met de Geneefse Conventie van 1949 en andere internationale afspraken. Maar de hele bemanning was ervan overtuigd dat we de eerlijke strijd van Indonesië steunden. Die strijd was erop gericht om West-Irian (Nieuw-Guinea was toen nog een Nederlandse ko lonie - red.) de vrijheid te ge ven." Milkov schrijft verder: „We waren al in de Baai van Manokwari. Slechts drie uur voordat het gevecht zou begin nen, kregen we het bericht: Ne derland heeft gecapituleerd, de operatie is afgelast." Minister van Aartsen overlegt in Kosovo de Russen", aldus Van Aartsen. De minister gaf echter toe dat hij 'niets kon garanderen'. De Russen, die geen eigen sector in Kosovo kregen en on der NAVO-bevel moeten opere ren, zijn het beu om de hun toegewezen plaats, Orahovac, te moeten delen met de Neder landers. Maar omdat de Neder landers al in Orahovac zitten en daar de afgelopen weken hard hebben gewerkt om bases, hoofdkwartier, bunkers en con troleposten op te bouwen, vindt Nederland het vernede rend dat zij plotseling weg moeten. Van Aartsen sprak in Pristina uitvoerig met KFOR-generaal Michael Jackson over Oraho vac. „Het is een puur politiek probleem dat door politici moet worden opgelost", aldus Jackson na afloop van het ge sprek met de minister. PRISTINA HARALD DOORNBOS correspondent Moeten de Nederlandse KFOR- troepen in de Kosovaarse stad Orahovac nou plaatsmaken voor Russische vredessoldaten, of gaan beide landen in de toe komst samenwerken in het ge bied? Deze vraag overheerste tijdens een bliksembezoek dat minister Van Aartsen van bui tenlandse zaken gisteren aan Kosovo bracht. De Nederlan ders, die al enkele weken in Orahovac zijn gestationeerd, willen daar blijven. Maar de nieuwbakken Russische solda ten eisen Orahovac voor zich zelf op en vinden dat de Neder landers naar elders in Kosovo moeten vertrekken. „Ik zal mijn uiterste best doen om te voorkomen dat de Nederlandse eenheid in Oraho vac zal worden vervangen door TEL AVIV GPD als volgende maand de drie koppige bemanning terugkeert naar de aarde. Mir zou dan vol gend voorjaar op een willekeu rige plek kunnen neerstorten, aldus de Russische experts. Ze willen het oude station zo lang mogelijk draaiende houden, maar geld voor het sturen van een nieuwe bemanning en de verdere exploitatie hebben ze nog steeds niet gevonden. Volgens koning Abdallah van Jordanië ziet Syrië verlangend uit naar het bereiken van een vredesverdrag met Israël. Hij vertelde dat afgelopen nacht aan de bezoekende premier Ba rak van Israël. Sinds Abdallah zijn in februari overleden vader, koning Hussein, is opgevolgd, zijn de betrekkingen tussen Jor danië en Syrië aanzienlijk ver beterd. De Jordaanse koning heeft al een paar maal overleg gevoerd met de Syrische presi dent Hafez al-Assad. Hij beves tigde wat ook andere recente gesprekspartners van de Syri sche leider zeggen, namelijk dal deze vastbesloten is vaart te zetten achter vredesbesprekin gen met de regering-Barak. Jordanië is bang dat het min der zal worden geconsulteerd in het vredesproces, omdat het al sinds 1994 een vredesverdrag met Israël heeft. In zijn gesprek met Abdallah probeerde Barak die vrees weg te nemen met de woorden: „U heeft net zoveel bij te dragen aan het vredespro ces als destijds uw vader". TEL AVIV AD BLOEMENDAAL correspondent Echt ongerust maakt hij zich niet, maar de be zoekende Turkse president Demirel wil wel graag alles weten over Israëls plannen voor een vredes verdrag met Syrië. Zal de Syrische president Haf ez al-Assad Israël eisen stellen die ten koste gaan van de nauwe banden met Turkije? Syrië voelt zich immers ingesloten door de twee sterkste mi litaire mogendheden in de regio. In zijn gesprek met Demirel, vandaag in Jeruzalem, zal de nieu we Israëlische premier Barak er alles aan doen om de Turkse bondgenoot gerust te stellen. Zijn voornaamste argument: vrede in het Midden- Oosten is goed voor het hele gebied. „Ons standpunt is altijd geweest dat banden met Turkije niet ten koste gaan van andere partijen," zegt Beilin, voormalig Oslo-onderhandelaar en tegenwoordig minister van justitie, in het dag blad Ha'aretz. „We hebben duidelijk belang bij relaties met een grote islamitische staat in de buurt en we hebben ook belang bij vrede met Sy rië. Beide zijn strategisch belangrijk, maar er is geen verband." De vorige premier Netanyahu erfde de warme betrekkingen met Turkije van de regeringen van Rabin en Peres. Begin 1996 sloten de twee landen een overeenkomst voor strategische samenwer king, die het Midden-Oosten op zijn grondvesten deed schudden. Zeer tot ongenoegen van vooral de Syriërs zou de Israëlische luchtmacht voort aan in het Turkse luchtruim mogen oefenen en zouden Turkse militaire vliegers een deel van hun opleiding ontvangen in Israël. De samenwerking op het gebied van de defensie industrie werd verder versterkt. En de Israëlische veiligheidsdiensten gingen de Turken helpen bij het bestrijden van terreur van de Koerdische Ar beiderspartij PKK. In maart 1996 was Demirel het laatst voor overleg in Israël. Samen met premier Peres vloog hij daarna naar de anti-terreur top conferentie in het Egyptische Sharm el-Sheich, waar zich ongeveer alle wereldleiders hadden verzameld. Assad schitterde door afwezigheid. Onder de regering van Netanyahu kregen de Is- raëlisch-Turkse betrekkingen iets pathetisch: twee eenzame landen die zich tegen elkaar aan schurkten. De samenwerking ging onverminderd voort, ook toen in Turkije de islamistische partij van premier Erbakan aan de macht kwam. In middels zit er in Ankara weer een sociaal-demo cratische minister-president, Ecevit, die goede relaties onderhoudt met Baraks Arbeiderspartij. De Syrische president Assad heeft uit de regiona le ontwikkelingen een aantal conclusies getrok ken. De spanningen met Turkije deden hem vo rig jaar besluiten PKK-leider Abdallah öcalan het land uit te zetten, als onderdeel van een akkoord met Ankara over rust aan de grens. Het vervolg van dat verhaal zorgde voor ongerustheid in Isra el, toen de indruk ontstond dat de Israëlische ge heime dienst betrokken was bij de ontvoering van de opstandeling. Volgens onbevestigde be richten maakte het vliegtuig waarmee öcalan van Kenya naar Turkije werd gebracht een tussenlan ding op een Israëlisch militair vliegveld. De Turk se ontkenning was Israël, en zeker de PKK, niet krachtig genoeg. Bij een confrontatie tussen Koerdische demonstranten en bewakingsperso neel van het Israëlische consulaat in Berlijn vie len vier doden. Het overlijden van koning Hussein van Jordanië, in februari van dit jaar, bood Assad een nieuwe gelegenheid zich te laten gelden. Zijn verschij ning bij de begrafenis - hij liep vooraan in de stoet condoleanten - baarde opzien. Hussein had Assads woede gewekt door zijn toenadering tot de as Israël-Turkije. Bij de jaarlijkse Turks-Israë- lisch-Amerikaanse vlootoefening in de Middel landse Zee was in 1998 zelfs een Jordaanse waar nemer aanwezig. De oefening van dit jaar zal het zonder Jordanië moeten doen. De jonge koning Abdallah streeft naar meer evenwicht in de buitenlands politiek en dat uit zich vooral in gestes aan de Arabische wereld in het algemeen en aan buurland Syrië in het bijzonder. Turkije lijkt daar wel begrip voor te hebben. Barak en Demirel hebben vandaag geen gebrek aan gespreksonderwerpen. Als de nieuwe Israëli sche premier bij zijn toenaderingspogingen tot Syrië meer succes heeft dan zijn voorganger, zal het Israëlische leger zich uiteindelijk van de be zette Golan-hoogte terugtrekken in ruil voor vre de en een serie veiligheidsmaatregelen. Tot die maatregelen behoort, als het aan Israël ligt, een verplaatsing van het zwaartepunt van het Syri sche leger in noordelijke richting. Dat wil zeggen: in de richting van Turkije. Een ander element van het vredesoverleg zal be trekking hebben op de waterhuishouding. Israël betrekt een groot deel van zijn drinkwater van de Golém. Turkije is een van de weinige landen in de regio zonder een waterprobleem en zou daarom kunnen bijdragen aan een oplossing. Er zijn al plannen voor een pijplijn van Turkije, over Sy- risch grondgebied, naar Israël. Het water dat van de Golan naar het Meer van Galilea stroomt, zou dan ook nog energie kunnen opwekken. Dat is het soort regionale samenwerking die de nieuwe regering wil bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7