losknipt Miljarden voor betere ereikbaarheid Amsterdam Hemboog heelt wat minister Netelenbos Leerkracht voor eigen rekening: geen tweedeling ICE-3 zoeft 's nachts over Flevolijn Binnenland >A bepleit verbod op extra ïrkracht van ouderbijdrage JSDAG 14 JULI 1999 CPD Geassocieerde Pers Dienst. Schiphol-Zaandam en verder aan NS gegund, dan moeten de doorgaande NS-treinen worden ingepast in de dienstregeling van de regionale vervoersonder neming. Voor de reizigers hoeft een en ander niet hinderlijk te zijn, zolang de politiek maar garandeert dat de treinkaartjes van de verschillende maatschappijen uitwisselbaar zijn en dat de dienstregelingen op el kaar aansluiten. Wanneer echter het principe van de knip eenmaal terzijde is geschoven, biedt dat ook weer perspectief op het behoud van de intercity Nijmegen-Den Hel der en de sneltrein Den Haag-Hoorn, die nu nog het gevaar lopen slachtoffer te worden van de schaar van minister Netelenbos. file voor de parkeergarage van De Bijenkorf in Amsterdam. Sommige autorijders hebben er veel tijd voor over om met hun auto van de stad door te dringen. foto cpd phil nijhuis Parkeergarages en bus- en tramlijnen moeten bezoekersstroom spreiden leente Amsterdam wil met miljar- ldens de groeiende verkeersstroom ji"pnaar de hoofdstad beter stroomlij- Iet dagelijks 360.000 bezoekers die 3fst met de auto komen, staat het r in het centrum en wijde omge- 1803 ïuurvast. Meer parkeergarages en pi bus- en tramlijnen aan de rand L stad, moeten Amsterdam weer een U] bereikbaar maken. BEEK EN CARINE NEEFJES ers van de hoofdstad gaan vanaf dit futuristisch te werk. Wie zonder file- |jj keerleed naar Amsterdam wil ko- - lelt ee speciale telefoonlijn die iede- jmobilist de snelste weg naar het van de stad wijst. Een inwoner uit g| aal die zaterdagmiddag om drie uur Leidseplein moet zijn en geen risico nen, wordt op zijn wenken bediend, fonische bewegwijzering -die in de van start moet gaan- is een variant 9292', de telefoonlijn voor reisinfor- net het openbaar vervoer, nieuwste snufje is één van dé vele waarmee de hoofdstad bereikbaar rt te blijven. Want het wordt drukker ikker en de auto blijft favoriet. Het kilometers dat binnen de Amster- regio per auto wordt verreden blijft en zal, als er niets gebeurt, in 2010 im een kwart zijn toegenomen, [al gaan dagelijks 200.000 forensen |e hoofdstad om er te werken en rei- .000 Amsterdammers naar hun werk de stad. In 1990 bedroeg het aantal rsdeelnemers in de agglomeratie tdam nog 950.000. In 2010 is dat aantal uitgegroeid tot 1,2 miljoen. De helft gebruikt de auto. Volgens vervoerseconoom Henk van Gent van de Vrije Universiteit in Amster dam, ontbreekt het vooral aan de rand van de stad aan 'hoogwaardig openbaar ver voer'. Van Gent is lid van de Amsterdamse raad voor de stadsontwikkeling die het col lege van burgemeester en wethouders advi seert. ,,Voor automobilisten die via de ring wegen de hoofdstad binnenkomen, is er geen normale manier om over te stappen op een prettig openbaar vervoermiddel. Ie mand die gewend is aan het comfort van een eigen auto, reist echt niet verder met een bus die om de paar minuten stopt. Sneltram 51, tussen Amstelveen en de bin nenstad, is één van de weinige normale verbindingen. Bovendien zijn er langs de ringweg nog nauwelijks parkeergarages waar bezoekers hun auto kwijt kunnen.'' Dat het miljoenen kostende transferium bij het stadion Amsterdam Arena bijna al tijd leeg staat, wijt hij aan de slechte loca tie. „De meeste automobilisten komen uit de richting Utrecht en hebben daar net in de file gestaan. Ze zijn blij dat ze eindelijk een beetje kunnen doorrijden." De Amsterdamse verkeerswethouder Frank Kohier (GroenLinks) erkent dat de verbindingen aan de rand van de stad naar het centrum toe niet optimaal zijn. De ko mende jaren investeert de overheid vier miljard gulden in het openbaar vervoer in de noordelijke Randstad. Eén miljard gul den daarvan wordt besteed aan een uit breiding van het aantal bussen en stoptrei nen, ruim twee miljard is bestemd voor de Noord-Zuidlijn, de nieuwe metro van Am sterdam-Noord naar station Zuid-WTC. Hoewel dit volgens de vervoerseconoom niet meer is dan een 'treurig binnenstede lijk lijntje', waarvan automobilisten van buiten de stad nauwelijks gebruik gaan ma ken, is de gemeente optimistisch. Als de lijn in 2007 gaat rijden, zal de metro naar ver wachting 200.000 reizigers trekken. Om het autoverkeer beter te spreiden moet het rekeningrijden tijdens de och tendspits een oplossing bieden. Onlangs lanceerde minister Netelenbos van verkeer en waterstaat haar plan het rekeningrijden gefaseerd in te voeren, te beginnen bij de hoofdstad. De proef met tolpoorten rond de stad duurt twee jaar en de geraamde op brengst van 90 miljoen gulden mag Am sterdam houden van de minister. Wethouder Kohier vindt het prima als zijn stad fungeert als proefkonijn, maar wil ter compensatie wel een extra bijdrage van de overheid voor andere projecten. „Als we hier gaan rekeningrijden is het wel handig om bijvoorbeeld vlak voor de tolpoorten parkeervoorzieningen te hebben en een goede aansluiting met het openbaar ver voer. Pas dan kunnen mensen de auto la ten staan voordat ze de stad in komen." Ook de vervoerseconoom Van Gent ziet op korte termijn rekeningrijden als de op lossing om files tegen te gaan. „Per tolpoort kun je het verkeer gaan sturen. Daar waar het op bepaalde tijdstippen volstroomt, be taal je hogere tarieven dan op rustiger plaatsen." Ondanks alle investeringen voor een be ter bereikbare hoofdstad, blijven er altijd mensen die vrijwillig in de file gaan staan, voorspelt Van Gent. „In je eigen auto heb je geen gezeik van collega's of huisgenoten, desnoods leer je tijdens het urenlange wachten een vreemde taal. Voor sommigen is de file onderdeel van een uitstapje." De NS krijgt in het najaar van 2000 vier door Siemens en Ad- tranz ontwikkelde hogesnel heidstreinen (ICE) voor de dienst Amsterdam-Arnhem- Keulen. De ICE-3, waar de Ne derlandse variant grotendeels een kopie van is, wordt met veel vlagvertoon getoond op het zwaar bewaakte proefcen trum van Siemens in Wegberg- Wildenrath, net over de grens bij Roermond. De Duitsers heb ben op een voormalig vliegveld van de Royal Air Force een zes kilometer lang rondje waar al het nieuwe materieel continu kan worden getest zon der dat het overige treinverkeer daar last van heeft. Waar begin jaren negentig de Tornado's nog het luchtruim kozen, zoeft nu de nieuwste ge neratie Duitse hogesnelheids trein over de proefbaan. Duits land wil graag laten zien wat het op het gebied van hogesnel heidstreinen in huis heeft. Ja renlang hebben de Duiters ach ter de Fransen aangelopen die met hun TGV de toon zetten. En de Japanners zijn nog veel verder met hun kogel-treinen. De Japanse zweeftrein is bo vendien veel geavanceerder dan de Duitse evenknie, de Transrapid. Volgend jaar moet de ICE-3 voor spectakel zorgen als in Hannover de Expo 2000 wordt gehouden. De Deutsche Bahn (DB) zet de nieuwe treinstellen, die een maximum snelheid van 330 kilometer per uur kunnen halen, vooral in op de lijnen Keulen-Düsseldorf-Hannover, München-Hannover en Basel- Frankfurt-Hannover. De vier Nederlandse ICE's zullen, tijde lijk, via Amsterdam, Utrecht en Hengelo ook naar Hannover rij den. Siemens en Adtranz bouwen vijftig exemplaren voor de DB. een order waar een bedrag van twee miljard gulden mee is ge moeid. Snelheid en comfort zijn het devies. De nieuwe treinstellen accelereren zeer snel: na twee minuten en elf se conden wijst de snelheidsmeter al 200 kilometer per uur aan. De Nederlandse treinstellen be staan uit acht rijtuigen met 136 reizigers stoelen in de eerste en 380 in de tweede klas. In het najaar van 2000 gaan de ICE's tussen Amsterdam, Arnhem en Keulen rijden. Twee jaar later moet Frankfurt aan het traject zijn toegevoegd. Sie mens en ADtranz hebben al twee ICE-3 treinstellen met het NS-logo gebouwd. Medio au gustus rijdt het eerste daarvan naar de Watergraafsmeer. De NS test de nieuwste aanwinsten naar alle waarschijnlijkheid 's nachts op de Flevolijn. In het najaar wordt de ICE-3 De Duitse hogesnelheidstrein ICE waarvan ook de NS vier exemplaren krijgt, bij aankomst in het nieuwe sta tion van de luchthaven Frankfurt am Main. foto epa arne dederd aan minister Netelenbos voor- het publiek met de ICE-3 kan gesteld. Vervolgens gaat het kennismaken, is Hengelo. Daar pronkstuk op promotietoer. wordt op zaterdag 2 oktober Een van de eerste plaatsen waar door de NS een open dag ge houden waar behalve veel oud materieel, ook het nieuwste van het nieuwste wordt geshowd. OPINIE ierlid C. Ross (CDA) wil lat scholen extra leer- in aanstellen van de vrij- ouderbijdrage. Ross ttssecretaris Adelmund nderwijs gevraagd om gelen nu blijkt dat de *us Abtschool in het Bra- Bokhoven ouders op- ïld te storten ten behoe- een extra leerkracht. Het vreest een kloof tussen met bemiddelde ou- en onderwijsinstellingen voordeel niet hebben, ^secretaris Adelmund al weten dat ze 'eliswaar niet wenselijk als scholen extra leer- en aanstellen van de vrij- 1 ouderbijdrage, maar dat nets tegen wil doen. Adel- wees erop dat nergens tót waaraan een school Werbijdrage moet uitge- jlo paarse fracties zijn tegen ettelijk verbod of extra re gelgeving. U. Lambrechts (D66) vindt ook dat de ouderbijdrage niet voor de post personeel is bedoeld. Maar van een tweede ling tussen scholen met grote en kleine klassen komt het niet, denkt zij. „Juist op zogeheten achterstandsscholen zijn de klassen vaak klein omdat ze veel extra geld krijgen." Lambrechts verwacht boven dien veel van de klassenverklei ning. Het kabinet streeft uitein delijk naar één leerkracht voor twintig leerlingen in de onder bouw. Lambrechts: „Als de laagste groepen kleiner zijn. ko men er ook middelen vrij voor de hogere groepen. Die gebrui ken scholen nu vaak om de la gere klassen zo klein mogelijk te houden." Volgens M. Barth (PvdA) heeft de Brabantse school haar probleem - de twee hoogste groepen tellen elk 34 leerlingen - aan zich zelf te danken. „De school heeft er voor gekozen de lage groepen klein te maken. Dan kan het niet anders of de hogere klassen zijn groter." Barth vindt het net als Lam brechts ongewenst als scholen hun klassen via de ouderbijdra ge verkleinen. Maar van afspra ken met schoolbesturen ver wacht zij meer dan een verbod. „Zo stimuleer je dat schoolbe sturen zichzelf beperkingen op- leggen." C. Cornielje (WD) wil niet zeggen dat hij de handelwijze van Antonius Abtschool onge wenst vindt. Dat vindt hij betut telend. Cornielje: „Zolang een school kinderen niet weigert omdat ouders de vrijwillige bij drage niet vvillèn betalen, is er weinig aan de hand. Ik laat het graag aan scholen en ouders zelf over wat ze doen met de ouderbijdrage. Een zwarte school kan bijna twee keer zo veel personeel aanstellen. Dan hoor je mij niet zeggen dat een witte school geen middelen bij elkaar mag schrapen voor één enkele extra leerkracht." HAARLEM/LEIDEN SJAAK SMAKMAN De Bokhovense Antonius Abtschool vraagt aan de ouders een extra bijdrage om een extra leerkracht voor de boven bouw te kunnen aantrekken, de Haar lemse Vrije School vraagt een extra bij drage om extra vakken te kunnen geven. Zijn er verschillen? Zeker. In Bokhoven vraagt de school vijftig tot tweehonderd gulden per gezin, in Haarlem was reke ning het afgelopen jaar zevenhonderd gulden per kind. In Bokhoven wordt het geld gebruikt voor kleinere klassen, in Haarlem voor vakken als euritmie (een antroposofische bewegingsleer) en crea tieve expressie. En verder vraagt de An tonius Abtschool het extra geld dit jaar voor de eerste keer, terwijl dat in Haar lem al sinds jaar en dag het geval is. En zijn er overeenkomsten? Ook. Zo is in beide gevallen de bijdrage vrijwillig. Echt vrijwillig? Ja, benadrukt admini stratrice Broekhof van de Vrije School. Dat staat niet alleen in de wet, ook een bijstandsmoeder moet haar kinderen naar een antroposfische school kunnen sturen, benadrukt ze. En in beide geval len is de ouderbijdrage bedoeld voor het aantrekken van extra leerkrachten om de kwaliteit van het onderwijs op te vij zelen. Gevoelsmatig is er natuurlijk wel een verschil: op de Vrije School wordt de bijdrage gebruikt om speciale vakken te kunnen geven die het ministerie van on derwijs niet nodig vindt, op de Antonius Abtschool om de 'gewone' vakken in kleinere klassen in de bovenbouw te kunnen geven. Maar echt veel meer dan gevoelsmatig is het verschil niet. Gelukkig liet staatssecretaris Adel mund zich dan ook niet verleiden tot de Pavlov-reactie dat hier een tweedeling op de loer ligt, waarbij beter bemiddelde ouders door het inhuren van extra leer krachten beter onderwijs voor hun kin deren kunnen regelen. Die tweedeling is er namelijk al lang, maar is altijd heel beperkt gebleven. Er zijn immers sinds jaar en dag privé-scholen waar rijke ou ders hun kroost heen kunnen sturen. Al leen doet niemand daar moeilijk over, omdat er maar weinig gebruik van wordt gemaakt. De reden vormen natuurlijk de hoge kosten. Diezelfde kosten vormen óók een effectieve rem op acties als die van de Antonius Abtschool. Een leerkracht kost alle werkgeverslasten meegerekend meer dan een ton per jaar. Eén leer kracht boven de norm om één grote klas kleiner te maken, levert slechts een klei ne groep leerlingen (en dus een kleine groep ouders) direct winst op. Maar te gelijkertijd worden de ouders van de ge hele school geacht daarvoor in de buidel te tasten. Ook zij voor wie het probleem van een grote klas niet meer speelt (om dat bijvoorbeeld hun kinderen tot een kleinere 'lichting' behoren). De Antonius Abtschool hoopt 20.000 gulden van de ouders te krijgen en be taalt de rest, het overgrote deel van de kosten dus, uit de reserves. Zou de school die extra leerkracht helemaal fi nancieren uit een extra ouderbijdrage, dan zou die een veelvoud zijn van de 200 gulden die nu wordt gevraagd. De vraag is hoe groot de animo dan nog zou zijn, zeker bij de groep ouders wier kin deren er helemaal niet van profiteren. Niemand speelt immers graag voor gek ke Henkie. Dat is ook het essentiële verschil met scholen als de Vrije School: daar profi teert ieder kind, en dus ook iedere ouder direct van de menskracht die door de hogere ouderbijdrage kan worden inge zet. En dat verband tussen betalen en profiteren houdt de bereidheid in stand om die veel hogere bijdrage jaar in jaar uit te blijven betalen. Daarnaast is er net een beleid van klassenverkleining op de rails gezet, wat de noodzaak voor acties van individuele scholen al kleiner maakt. Bij die klassen verkleining is bovendien niet geld het probleem, maar het tekort aan leer krachten. Tegen dat probleem loopt niet alleen het ministerie van onderwijs aan, maar uiteraard ook de school die een extra leerkracht in dienst wil nemen. De markt afromen door een extra leerkracht wat meer te betalen, is geen reële moge lijkheid. Ook alle overige leerkrachten zullen dan immers dat extra salaris wil len hebben. Het is niet zo moeilijk om te bedenken wat dat voor de ouderbijdrage betekent - en dus voor de bereidheid om te betalen. De moraal van het verhaal: incidenteel zal een school best wel eens een pro bleem oplossen door wat extra mens kracht voor 'eigen rekening' in te huren, maar de rekening is zo hoog dat dat nooit een hoge vlucht zal nemen. De praktijk bewijst dat al jarenlang. Wie praat over tweedeling in het onderwijs, heeft het over witte scholen en zwarte scholen. Maar dét is een ander verhaal. Geen zekerheid van NS-treinen op verbindingsspoor NS neemt in najaar 2000 Duitse hogesnelheidstrein in gebruik jeginnen in het najaar met de langverwachte van de Hemboog bij Amsterdam Sloterdijk. -* daarover in 2004, als het nieuwe stukje ir is, NS-treinen gaan rijden is nog aller- uitgemaakte zaak. Strikte toepassing van 'De derde eeuw spoor' sluit het ge- nboog zelfs uit. De 246 miljoen gul voor de Hemboog uittrekt, zouden geld zijn. Een woordvoerder van NS dat hier een probleem ligt, maar uit dat verkeersminister Netelenbos en de inier daar een oplossing voor vinden, ota 'De derde eeuw spoor', waarover de imer in september haar oordeel moet vel- het spoorwegnet opgeknipt in een lande- en een aantal regionale uiteinden. Op het Kernnet blijven de NS rijden: de uiteinden wor den toevertrouwd aan veelal nog onbekende andere vervoersmaatschappijen. In Noord-Holland reikt het Kernnet niet verder dan Amsterdam en Haarlem; het railvervoer ten noorden daarvan krijgt het stempel regionaal opgedrukt. Gevolg is dat de sneltreinen Den Haag CS - Hoorn niet verder mogen dan Haar lem en dat voor de Intercity's uit Nijmegen, die nu nog doorrijden naar Den Helder, Amsterdam weer eindpunt wordt. Doorgaande reizigers moeten dan overstappen. De bedoeling van de Hemboog is lijnrecht in strijd met deze geforceerde scheiding tussen Kernnet en het regionale net in Noord-Holland. De boog ver bindt immers de Zaanse lijn met de Schiphollijn via de Ringspoorbaan, en maakt doorgaande treinen mogelijk van bijvoorbeeld Den Helder naar Schip hol. De Hemboog staat al sinds de jaren '70 op de Noord-Hollandse verlanglijst. De NS hebben de plannen voor het gebruik van de verbinding bij Slo terdijk al een poos klaar liggen. In een vorig jaar uit gebrachte brochure schetst NS Reizigers doorgaande treinen van Schiphol naar Alkmaar en van Schiphol naar Hoorn via de Hemboog. Daarnaast maakt ook het Stemet, een NS-project voor een netwerk van stadsgewestelijke stoptreinen in het noordelijk deel van de Randstad, gebruik van de Hemboog. Het Stemet reikt van Almere tot aan Leiden, Van Hilver sum tot Zandvoort en van Abcoude tot Uitgeest en Purmerend. Een consequentie van 'De derde eeuw spoor' is dat de als 'regionaal' bestempelde treindiensten in de Zaanstreek, de IJmond en Haarlem-Noord dit Stemet overlappen. Op de toekomstige verbinding Zaandam-Schiphol via de Hemboog zou die 'regio nale overlap' zelfs tot aan Schiphol kunnen reikep. Denkbaar is daardoor ook dat treinen van een nog onbekende regionale spoorwegmaatschappij de dienst tussen Schiphol en het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal gaan rijden. Voor een woordvoerder van NS Reizigers staat in elk geval als een paal boven water dat doorgaande treinen over de Hemboog er hoe dan ook komen, hetzij toch als NS-treinen, hetzij als regionale trei nen. Een gezamenlijk gebruik van hetzelfde spoor, kan ook. In alle gevallen moet het principe van de 'knip', de scheidslijn tussen de exploitatie van het spoor door NS en door een andere vervoersonderne ming, worden losgelaten. Gaan er treinen van een nog onbekende regionale maatschappij over de Hemboog rijden, dan moeten die over een gedeelte van het Kernnet van de NS rij den, tussen de NS-treinen door. Wordt de dienst

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5