Massale smokkel van asielzoekers Kabinet kan na dagje bijpraten gelouterd voort Grave is gekonkel beu Binnenland Ontdekking mensensmokkel 'ontnuchterend' voor directie Edammer kaasblokkade Ceteco zegt oud-gedeputeerde Boone niets Aviodome aast op 'de Uiver' IENSDAG 14 JUL11999 ickpot 1,3 miljoen valt in Tholen haag De Jackpot van 1,3 miljoen gulden in de Lotto is afge- ,n week in Tholen gevallen. De zes juiste getallen werden in- iild bij een kantoorboekhandel in die Zeeuwse plaats. De ge lige heeft zich nog niet bij de Lotto gemeld. Tot nu toe heb- ,dit jaar al twaalf mensen de jackpot gewonnen. De Lotto ,'ft dit jaar zo'n veertig miljoen gulden aan prijzen uitgekeerd. naart werd een winnaar in één klap tien miljoen gulden rij- martshops wassen veel geld wit' ïerdam Volgens loco-burgemeester Van der Aa van Amster- Jzïjn er 'sterke aanwijzingen' dat veel smartshops in de ifdstad als dekmantel worden gebruikt bij het witwassen van gsgeld. Hij zei dat gisteren bij de bespreking van plannen de toename van smartshops in de hoofdstad tegen te gaan. 11 h Amsterdam is het aantal winkels waar pep- en geestverrui- ïrn n(je producten, vitaminen, paddo's, energiedrankjes en par- dej illen worden verkocht, de afgelopen twee jaar gegroeid van jen naar zestig. Dat de smartshops zich in de duurste gebie- van het Amsterdamse centrum vestigen, wijst op criminele iksi lenging. aldus Van der Aa. joor Abcoude kan snel verdubbeld haag De verdiepte spoorverdubbeling bij Abcoude kan vrij tot stand komen, Minister Netelenbos (Verkeer) heeft dat eren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Als de gemeente pa :oude en de provincie Utrecht willen meewerken is slechts ujj milieustudie en een bestemmingsplanwijziging nodig. Ne- aa. nbos heeft het gemeente- en provinciebestuur maandag ge- igd of ze aan de verdiepte aanleg willen meewerken. De ge ilen te en het provinciebestuur hadden al een voorkeur voor verdiepte aanleg boven het (goedkopere) verhoogde tracé friArvoor het rijk aanvankelijk had gekozen. De benodigde 70 eri oen gulden extra zijn alsnog beschikbaar nu de overheid de nciering van de A4 bij Delft aan het bedrijfsleven overlaat. ers 17 ïurtorenwachters Wadden weg land* Een forse bezuiniging gaat banen kosten op de vuur- 7 ns van Ameland en Texel. Het gaat het om vier arbeids- itsen. Beide vuurtorens zijn na een eerdere bezuinigings- iging alleen nog overdag bezet. Als de vier vuurtorenwach- van Ameland en Texel verdwijnen, zal de centrale vuurto- :t\f van de waddenzee, de Brandaris op Terschelling, via de ra de functie van beide torens overnemen. Volgens het hoofd de dienstkring Waddenzee, H. Boogert, staat de veiligheid het vaarverkeer niet ter discussie. „Technisch is het goed ere) gelijk om de radars van elkaar over te nemen. Het menselijke risti iaal wordt natuurlijk anders. Ook het idee dat eilanden een scfo emande vuurtoren krijgen is moeilijk te verteren", aldus gdf igert. niek door wurgslang t. M In een kachelpijp van een woning in Borne is gisteren vier meter lange wurgslang aangetroffen. De python was uit evt onderkomen ontsnapt toen de eigenaar bezig was met een Iret luizing. De wurgslang werd slapend gevonden en zit inmid- ïte; weer veilig in zijn hok. De politie hield er aanvankelijk reke- bij: [mee dat de python uit de woning was ontsnapt en begon die zoekactie, omdat het om een gevaarlijke slang zou gaan. bestaanden aidspatiënt zetten zi&ces tegen ziekenhuis voort bestaanden van de Gro- aidspatiënt Wiéger die zondagavond op 26- leeftijd Overleed, zetten iroces tegen het Acade- Ziekenhuis Groningen -Bloedbank Noord Neder- voort. Namens zijn broer Koop eist raadsvrouwe ieroïnk dat het AZG en de ïn0 bank aansprakelijk wor- voor de aidsbe- ïng. Koop werd medio ja- achtig met het HIV-virus et door een bloedtransfu- >p is volgens Stroïnk Me hemofiliepatiënt in Ne- ïd die zijn behandelaars aangeklaagd voor zijn be ing met aids. „We hebben mtariseerd hoeveel men- ir door bloedtransfusies lebben gekregen. In Ne- id hebben 170 mensen op oproep gereageerd. Maar was de enige die er een ITERGROND lletje van de val van de enclave, ook een fotorolletje van het 'voorspel' daarvan verloren is gegaan. Ook in deze nieuwe zaak leverde een militair een rolletje in bij een meerdere. Dit keer werd het niet verkeerd ontwikkeld, maar raakte het eenvoudigweg kwijt. Justitie heeft ook deze zaak onderzocht en beraadt zich nu op verdere stappen. De Grave zei gisteren vertrou wen te hebben in de defensie organisatie. Hij ziet al veel ver beteringen na zijn eerste jaar. En de recente zaken waren im mers door die organisatie zelf naar voren gebracht, vond hij. Maar is dat wel zo? De verdwij ning van het tweede fotorolletje werd aangezwengeld door de man die destijds afdrukte. En de MID-rapporten waren nooit bóven water gekomen, als zij niet ter sprake waren gekomen tijdens een televisieprogram ma. De Grave gaf dit laatste gis teren zelf toe. De conclusie dat delen van de krijgsmacht het niet al te nauw nemen met het primaat van de politiek benoemde be windspersonen, bestreed De Grave. In de MID-zaak was een volgens hem onopzettelijke 'taxatiefout' van de MID-leiding alleen te ernstig om zonder ge volgen te blijven. Volgens de minister was het de eerste keer dat dergelijk hard ingrijpen no dig was in het jarenlange en vooral stekelig dossier 'Srebre nica'. Maar hij blijft waakzaam. „Ik ga er van uit dat nu alles over Srebrenica bekend is, maar blijf alert." tde lijn waar De Grave nu heeft gekozen door de t opstappen te en, is opmerkelijk. Ken- is hij alle gekonkel meer ieu. Hij was zelf nog geen ter toen in de zomer van moslims in de enclave lescherming konden krij- in de Nederlandse VN- pen. Hij erfde het dossier ijn voorganger Voorhoeve ernstig door beschadigd Na enkele dagen minis- lap kwam De Grave er ook 't in de problemen. Het Defensie en 'Den tot op de dag van van- zwaar op de maag. pre ten rapport van de Noord ot 1 ndse commissaris van de ■sJ gin Van Kemenade werd 'PP1 jaar gesteld dat van 'een "d ot' bij Defensie geen e was. Na die constatering het stuk vervolgens en- D' alleen het falen van in- 'tiestromen bij defensie en delingsfouten van perso- oj innen de defensie-organi- Dj Tot het rollen van koppen 1 het nooit, hoewel de :e hoofdrolspelers al vrij sin indere functies kregen. Er van een stille sanering door lat ird. de atiefouten worden inmid- pel 'lijkbaar minder gemakke- ist ergeven. Maar De Grave iub zer dagen ook zijn eigen ilif oneren tegen het licht he en Want de vraag is sinds tt week waarom hij de se» «e Kamer niet eerder 'e dat er naast een fotoro- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens Tweederde komt illegaal het land in Twintigduizend mensen, tweederde van het totale aantal asielzoekers, komen jaarlijks illegaal Nederland binnen met hulp van mensensmokkelaars. Volgens W. de Bruin van het landelijk parket van het Openbaar Ministerie in Rotterdam zijn deze criminelen daarom voor een be langrijk deel verantwoordelijk voor de grote druk op de asielprocedure in Nederland. rotterdam anp Dat asielzoekerscentra mis bruikt worden voor de activitei ten van mensensmokkelaars is volgens De Bruin in Nederland bepaald geen incident. De afge lopen maanden hebben de centrale recherche en het Openbaar Ministerie in Amster dam verschillende netwerken van mensensmokkel opgerold, maakte de politie in Amster dam gisteren bekend. Inmid dels zijn daarom 44 verdachten aangehouden. Het asielzoekers centrum in Heerlen is volgens de politie onderdeel geweest van het netwerk van mensen smokkelaars. Mensensmokkel is in Neder land lang een verwaarloosd probleem geweest. De journa listen David Jan Godfroid en Yael Vinckx constateren in hun boek Mensensmokkel, dat de bestrijding van dit probleem nog steeds in de kinderschoe nen staat. Ook WD-voorman Dijkstal zei toen deze publicatie in februari uitkwam, dat het ka binet op dit gebied „sterk ach ter de feiten aanloopt". Inmiddels heeft de mensen smokkel wel de noodzakelijke aandacht van justitie. Het aan tal voor dit misdrijf aangehou den verdachten stijgt. Vorig jaar werden 227 mensen opgepakt, ten opzichte van 139 verdach ten in 1997 en 89 mensen in 1996. Ook zijn het afgelopen jaar enige tientallen vervalsers van reisdocumenten meer gear resteerd, dan het jaar daarvoor. In 1997 is justitie begonnen met de gerichte en landelijke aanpak van mensensmokkel. Er is toen een officier van justitie voor vrijgemaakt en een gespe- cialiseered opsporingsteam, de Unit Mensensmokkel, in het le ven geroepen. Ook is destijds een afdeling bij de divisie Cen trale Recherche Informatie op gezet, die informatie over men sensmokkel verzamelt en ana lyseert. heerlen gpd Een 'ontnuchterende erva ring' noemt directeur Eric van Buul van het Heerlense AZC de ontdekking van een groot scheepse mensensmokkel via 'zijn' asielzoekerscentrum. Enkele honderden Irakezen, Iraniërs, Turkse Koerden en Afghanen zijn na een verblijf in Heerlen naar Scandinavië vervoerd. „Ik dacht altijd dat ik alles voor elkaar had, maar dat blijkt helemaal niet waar te zijn." De asielzoekers wer den via Italië, Frankrijk, Luxemburg en België naar Heerlen vervoerd. Na een ille gaal verblijf in het AZC, ver trokken ze via Duitsland naar Denemarken. Directeur Van Buul heeft niks van de omvangrijke ope ratie gemerkt. „Twee weken geleden arresteerde de Am sterdamse politie hier twee bewoners. Toen pas kregen we te horen dat het om men sensmokkel ging." Volgens de politie is het huisvesten van gesmokkelde mensen in het AZC geen probleem door het soepele regime aldaar. Een beschuldiging die Van Buul hardnekkig ontkent. „Wij wer ken hier hetzelfde als alle cen tra in Nederland. Mensen die per se ongemerkt binnen wil len komen, kunnen we niet te genhouden. Overdag werkt hier één bewaker en 's nachts twee. Dat plus een aantal ca mera's is dies dat we hebben om de ruim zeshonderd be woners in de gaten te hou den", stelt de directeur vast. „Inbrekers laten zich regelma tig in banken opsluiten, waar om zou dat dan niet hier kun nen gebeuren?" Volgens Van Buul is de smokkeloperatie een incident. „Dit kan echt overal gebeuren en op heel veel plaatsen zelfs veel beter." Van Buul zet vraagtekens bij het aantal ille galen dat volgens de Amster damse politie op het centrum heeft gezeten. „Incidenteel kan het AZC als doorvoerha ven zijn gebruikt. Maar meer dan vijftig mensen zoals de politie beweert, verberg je hier niet zo maar. Dat valt of ons, of de bewoners op." Het onderzoek van de poli tie in samenwerking met de koninklijke marechaussee be gon in februari bij een in Am sterdam wonende Irakees. De verdachte handelde in valse identiteitspapieren. Het spoor leidde niet alleen naar de mensensmokkel, maar ook naar een organisatie die in Amsterdam illegale prostitu ees met valse papieren te werk stelde. De illegalen betaalden duizend Amerikaanse dollars voor hun reis naar Scandina vië. De arrestaties hebben voor alsnog geen invloed op het beleid van het Heerlense AZC. „Het blijft een asielzoekers centrum en geen gevangenis. Bovendien kan ik het beleid niet bepalen, maar doet Den Haag dat", aldus Van Buul. Het Tweede Kamerlid J. Wijn (CDA) heeft staatssecretaris Cohen van justitie gisteren schriftelijke vragen gesteld over de mensensmokkel. zaak van maakte. Een groot deel van die 170 mensen is in middels overleden." De hemofiliepatiënt ontdekte dat hij op 12-jarige leeftijd bloedstollingsmiddelen had ge kregen die niet op de Neder landse markt waren toegelaten. „De reden was juist dat de mid delen uit een risicogebied in Amerika kwamen", stelt Stroïnk vast. Een eerdere poging om in zage in Koops medisch dossier te krijgen, liep op niets uit om dat de gegevens al waren ver nietigd. De Inspectie voor de Gezond heidszorg stelde eind vorig jaar dat niet meer is te bepalen waardoor en wanneer exact Koop in de jaren tachtig besmet is geraakt. Het is niet meer te achterhalen welke stollingsmid delen Koop precies heeft gekre gen, omdat die gegevens niet bewaard zijn gebleven. Het was wenselijk geweest als. dit wel was gebeurd, aldus de inspec tie. almere/huizen Ongeveer 29 ton Edammer kaas belandde gisteren op het wegdek van de N27 tussen Almere en Huizen. Dat gebeurde na een aanrijding van een personenauto en twee vrachtwagens waarvan één van de twee met de kazen was geladen. De weg was na het ongeluk de rest van de dag geblokkeerd. Pas in de loop van de avond was de enorme hoeveelheid kaas opgeruimd. foto anp marcel antonisse Lichtsignalering: minder files papendrecht Negen van de tien automobilis ten op de rijksweg A15 reageren adequaat op de 'lichtlijnen' tus sen Papendrecht en Wijngaar den. Er zijn minder files dan vorig jaar in deze periode. Rijkswaterstaat houdt sinds 22 juni een proef met een 'dyna mische wegmarkering'. Licht- elemehten vervangen over een lengte van ruim een kilometer de geverfde witte streep tussen de rechterrijstrook en de vluchtstrook. In de ochtend- en avondspits licht de lijn onder broken op, waardoor een extra rijbaan ontstaat. Het systeem komt wellicht ook op andere snelwegen. 'Beleidsbeslissing laat je niet aan ambtenaren over' gouda/den haag gpd Oud-gedeputeerde J. Boone, van 1974 tot 1989 lid van het dagelijks bestuur van de provincie en nu burgemeester van Gouda, herinnert zich Ceteco niet. Als gedeputeer de beheerde hij de portefeuille financiën. Hij was daarom ook de verantwoordelijk man toen de provincie in 1987 voor het eerst zaken deed met het handelshuis Cete co. Ceteco dreigt de provincie Zuid-Holland een strop van tegen de vijftig miljoen gul den te bezorgen als gevolg van een faillisse ment. De provincie kan naar aflossing en rente van twee recente leningen van bij el kaar 47,5 miljoen gulden fluiten. „De naam Ceteco zegt mij niets", meldt Boone. Volgens Boone moeten GS 'welhaast' be trokken zijn geweest bij de beslissing om ri sico's te nemen door op zo grote schaal geld uit te lenen. „Dat is een beleidsvraag: welke risico's nemen we wel en welke niet. Zo'n beslissing laat je niet aan ambtenaren over", zegt Boone. In zijn tijd werden fi nanciële transacties in elk geval aan de ge deputeerde voorgelegd. „En ik besprak ze eigenlijk altijd ook met andere leden van GS. Die stukken stuurden we naar elkaar en je moest ze afvinken als je er kennis van had genomen." De Goudse burgemeester meent ook stellig te weten dat in zijn tijd als gedepu teerde het niet voorkwam dat er extra geld werd geleend om winst te maken. Volgens hem werd er ook in die tijd door bijvoor beeld de Bank voor Nederlandse Gemeen ten en financiële vakbladen op aangedron gen om 'slim' om te gaan met kasgeld. „Tij delijke overschotten op een spaarrekening laten staan was niet slim." Onder meer doordat de financiële zorg voor de verzorgingshuizen en bejaarden oorden buiten de grote steden bij de pro vincies kwam te liggen, steeg het provincia le budget in Boones tijd naar zo'n miljard gulden en dat bleef het. Op de rekening over 1998 was een overschot van zo'n 60 miljoen gulden. Het debacle rond Ceteco dreigt dit overschot vrijwel geheel op te slokken. Op de vraag of het college van GS van Zuid-Holland onverantwoorde risico's genomen door geld uit te lenen aan Ceteco geeft Boone geen antwoord. „Daar wordt een onderzoek naar gedaan door een onaf hankelijke accountant. Daar heb ik nu geen oordeel over." schiphol anp Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome-Schiphol begint een actie om een DC-2, identiek aan de legendarische 'Uiver', aan te schaffen. Er zijn nog ze ven van deze vliegtuigen in de wereld, waarvan er slechts twee echt de moeite waard zijn. De één is te duur, maar de ander wordt in prijs haalbaar geacht: anderhalf miljoen gulden. Dat is gisteren bekendge maakt bij de opening van de Aviodome-tentoonstelling '90 Jaar Vliegende Hollanders'. De KLM nam in 1934 met de Uiver gedoopte DC-2 deel aan de Londen-Melbourne Race. Het was een sensatie van de boven ste plank dat deze machine, een lijntoestel met passagiers én vracht, de handicaprace won. Sommige andere deelne mende toestellen waren speci aal voor Londen-Melbourne ge bouwd. Nederland was zo trots als een pauw en de vlucht met de Uiver geldt nog steeds als een hoogtepunt in de Neder landse luchtvaargeschiedenis. De echte Uiver is niet meer, maar de 68-jarige Amerikaanse kernfysicus Colgate Darden wil zijn Douglas DC-2 PH-AJU/Ui ver voor anderhalf miljoen ver kopen en bij voorkeur aan Ne derland. Hij voelt zich daartoe verplicht omdat het vliegtuig in 1984 in Nederland was om de historische reis te herdenken en toen ook in Nederlands beheer werd opgeknapt. Dardens Uiver verkeert in prima staat, aldus het Aviodo me. Het toestel zal vermoedelijk in augustus op eigen kracht naar Nederland vliegen, om vooralsnog in bruikleen deel uit te maken van '90 Jaar Vliegende Hollanders'. Waarschijnlijk zal de DC-2 dan ook een toer ma ken langs de Nederlandse vlieg velden. In oktober hoopt het museum de anderhalf miljoen gulden binnen te hebben, want dan bestaat de KLM tachtig jaar en de aanschaf van de Uiver is natuurlijk dé manier om dat feest luister bij te zetten. De tentoonstelling '90 Jaar vliegende Hollanders' is tot en met maart 2000 in het Aviodo me te zien. Ze belicht de lucht vaartgeschiedenis vanaf de eer ste motorvlucht boven Neder land door Charles de Lambert op 27 juni 1909. De tentoon stelling werd gisteren mede ge opend door de 97-jarige lucht vaartpionier 'Fiets' van Wessel, die in 1924 nog door de legen darische eerste KLM-directeur Albert Plesman werd aangeno men. den haag jaco van lambalgen en maurice wilbrink Het kabinet, inclusief de staatssecretarissen, heeft gisteren een buitengewoon genoeglijke dag beleefd op het Catshuis. Het was nuttig, geani meerd, er was eigenlijk te weinig tijd, en het 'smaakte naar meer', aldus de minister-presi dent. Na een turbulent seizoen en een heuse kabi netscrisis, vond premier Kok het tijd voor een dagje Catshuis om in een informele setting aan het groepsgevoel te werken. In kabinetskringen betekent dat niet 'in korte broek', maar wel zon der agenda. De media maakten er al snel 'met de benen op tafel' van. Vijfentwintig bewindslieden de hele dag ge propt in een te klein zaaltje, en bijna allemaal met een stralende lach vertrokken ze. Wat was daar gebeurd? Annemarie Jorritsma, toch een doorgewinterd minister, was tot een heuse ont dekking gekomen: al die bewindslieden moeten elkaar vaker zien, dan weten we beter van elkaar wat we aan het doen zijn! En Els Borst, toch ook al sinds 1994 van de partij, leek na afloop ver bluft: „Ik raakte er gaandeweg de dag van door drongen dat iedereen zo véél te doen heeft en er ook zo'n zin in heeft". Dat zijn toch grote ont boezemingen uit het hart van het kabinet. En de premier, al bezig aan zijn derde regeer periode? Nee, die had, zoals verwacht mocht worden, „nergens vreselijk van opgekeken". Maar zijn boodschap aan de sceptische burger luidde wel: „Er is een niet-gespeelde, sterke ge motiveerdheid om door te gaan". De ploeg van Wim Kok gaat door. „Let op ons", zei de premier op de vraag hoe het kabinet de komende tijd zijn beleid uitvent. „We zijn in full swing." De sfeer is goed, met de politieke verhoudingen in het kabinet is niks mis. Er wordt geïnvesteerd in beleid en in de samenleving, ei genlijk is er veel te veel kouwe drukte rond Paars- 2. Maar waarom dan toch voor het eerst zo'n the rapeutische sessie? De premier keek wat zuinig, hij wordt niet graag herinnerd aan de ellendige start van zijn tweede kabinetsploeg, en sprak twee belangwek kende zinnetjes. „Zelfvertrouwen wordt ons niet door anderen aangereikt. En we moeten zelf on ze beleidsagenda bepalen." Waar hij nog aan toevoegde: „Dus gewoon ons werk doen." Waar mee Kok maar aangaf in wat voor neerwaartse spiraal zijn club was terechtgekomen. Gisteren hebben ze met z'n allen het regeerak koord maar weer eens doorgenomen: dat is een verhelderend stuk, waarin vorig jaar al precies was opgeschreven wat die beleidsagenda de ko mende jaren behelst. Dat leidde niet echt tot een motto (zoals 'werk, werk en nog eens werk' on der Paars-1), maar het volk verlangt nu eenmaal een leidende gedachte. Daar is het kabinet nu uit: het draait om kwaliteit in alle grote beleids terreinen, zoals onderwijs, zorg en veiligheid. De komende tijd zal dat tot vervelens toe worden ge roepen. Restte de indruk van goedwillend amateuris me. Het kabinet voelt wel dat het niet lekker ligt in de publiciteit, maar aan een echte discussie over de wezenlijke problemen in de samenleving komt het gezelschap van bewindslieden nauwe lijks toe. Ook gisteren kwam die discussie niet van de grond, want daarvoor was de groep veel te groot. Elke interessante aanzet tot een werkelijke analyse liep vast in tijdgebrek. Premier Kok was dagvoorzitter, hij had geen specialisten van buiten aangetrokken om het ge zelschap te prikkelen. Hij hoopte hooguit dat de teamgeest wat versterkt zou worden, want "een nieuwe breuk in het kabinet kunnen we ons ab soluut niet meer permitteren." De wens om vaker informeel samen te komen, wil Kok honoreren, ook al ziet hij het meest in heldere, goed geagendeerde, formele vergaderin gen. Maar hij constateerde gisteren zelf: „Ons he le politieke leven is 'volgeprogrammeerd' met vergaderingen en bijeenkomsten. Misschien is het goed elkaar wat vaker buiten de echte agenda om te spreken." Hij keek erbij alsof hij het zelf nog niet helemaal gelooft.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3