Kasteel voor kinderen Ail WEER Onrust in Iran Autopedmarathon van 2000 minuten in Borger Noodtransport toiletpapier naar wanhopige kamelenrijders Jeanne d'Arc tot nieuw idool voor jeugd gebombardeerd Therapie 171 bf Rechter: B' moedigt aan tot Houtkunst WOENSDAG 14 JULI 1999 C 0 M E N T A A R Een groep wanhopige kamelen rijders in het binnenland van Australië is gisteren na een hulpoproep bevoorraad door een parkopzichter met 24 rollen toiletpapier. De toeristen waren snel door hun voorraad heen geraakt, nadat ze last hadden gekregen van buikloop. Op negen dagen afstand van het dichtstbijzijnde dorp beslo ten de kamelenrijders een op roep te doen via hun reisorga nisator om hen uit de brand te helpen. Parkopzichter Don Ro land van Queensland Parks and Wildlife Service werd erop uit gestuurd om vanuit Birdsville, 1.300 kilometer uit de oostkust van de deelstaat Queenland, 190 kilometer verder landin waarts te rijden naar waar de groep zich bevond. Hij werd met open armen ontvangen. „Ze zijn verschrikkelijk blij, maar nog wel wat rood aange lopen van de inspanningen om zo lang mogelijk met het reste rende papier te doen", aldus Roland. In het Drentse dorp Borger wordt vrijdag en zaterdag een autopedmarathon van 2000 mi nuten gehouden. Negen teams van tien steprijders zijn mo menteel volop in training om deze uitputtingsslag vol te hou den. Twee teams zijn gefor meerd met asielzoekers uit de buurt. De organisatie, stichting Millennium 2000 Borger, noemt de marathon dan ook een „internationale race", met deelnemers uit Nederland, Sy rië, Afghanistan, Irak, Bosnië, Kosovo en Guinee Bissau. Volgens woordvoerder J. Tanja van de organiserende stichting is een autopedrace geen uni cum in Nederland, maar een race van 33 uur en 20 minuten wel. Het is een estafette-race, waarbij de autoped niet stil mag staan. Het startschot klinkt vrijdag ochtend om zeven uur, de fi nish is zaterdagmiddag om twintig over vier. De stichting hoopt dan 25.000 gulden aan sponsorgeld te hebben binnen gehaald voor het lokale millen niumfeest dat van 6 tot en met 9 januari 2000 wordt gehouden. Langs het parcours kan het pu bliek zelf meedoen aan ludieke attracties als kluiskraken, „peerdje rieden" en bierpul schuiven. Minder warm en buien Het weer viel gisteren tegen. In vochtig warme lucht ontstond bo ven de Noordzee laaghangende bewolking. Met een matige, naar noordwest krimpende wind drongen de wolken het kustgebied binnen en schermden daar vrijwel de hele dag de zon af. De tem peratuur bleef daardoor bij 19-20 graden steken. Op Valkenburg bij Leiden werd het maximaal 19,1 graad. In het oostelijk deel van onze regio brak na wat regen in de ochtend de zon wel enige tijd door. Op Schiphol werd ruim 21 graden gemeten. In de late mid dag breidde de laaghangende bewolking zich uit en koelde het een graad of 4-5 af. In de avond klaarde het van het westen uit weer wat op. Boven het oosten van het land kwamen in kleffe luchtmassa's voor de tweede keer binnen een etmaal zeer zware buien tot ontwikke ling. In het buurtschap Oeken bij Brummen viel uit een inkt zwarte lucht 90 mm in een uur tijd. Over het gehele etmaal be droeg de neerslagsom zelfs 112 mm. In de late middag trokken de wolkbreuken naar Duitsland weg. Ondertussen heeft een depressie bij IJsland de touwtjes in handen gekregen. Met een westelijke wind stroomt vandaag en morgen minder warme lucht over Nederland. Een rand- storing, in dienst van de depressie, veroorzaakt morgen bui en. Sommige buien kunnen vergezeld gaan van onweer en met middagtemperaturen rond 20 graden is het de minst warme dag van deze week. In de loop van vrijdag gaat de atmosfeer stabilise- «aH&s_ ren. Deze ontwikkeling heeft te maken met een uitdijend hog'edrukgebied op weg van de Golf van Biskaje naar West Europa. Tijdens het weekeinde verplaatst het luchtdruianaximum zich naar de Oostzeeregio. Bij ons wordt het dan droog en zonnig en het kwik stijgt tot waarden boven de 25 graden. Wel kan er later in het weekeinde een regen of onweersbui tot ontwikkeling komen. Ook na het weekeinde blijft het warm weer. jan visser Iraanse studenten hebben gisteren opnieuw massaal gedemon streerd voor persvrijheid en meer democratie in hun land. De de monstraties, die nu al zes dagen aanhouden, kwamen op gang na dat een speciaal gerechtshof de gematigde krant Salaam had ver boden. Maar in feite zijn zij een gevolg van een machtstrijd tussen de conservatieven en de hervormers in Iran. Die begon twee jaar geleden toen de hervormer Khatami in 1997 onverwacht tot presi dent werd gekozen. President Khatami beloofde bij zijn aantreden democratische her vormingen door te voeren. Dat is tot nu toe niet gelukt. Zijn macht is gering. De conservatieve geestelijkheid maakt in Iran nog altijd de dienst uit. Leger, politie, veiligheidsdiensten en de pers vallen onder de leiding van de geestelijk leider ayatollah Khameini, de opvolger van de grondlegger van de Islamitische Republiek, Khomeini. Veel van Khatami's hervormingen worden door de con servatieven vertraagd en tegengehouden. De hervormingsgezinde studenten laten nu met de grootste de monstraties sinds de Islamitische Revolutie hun tanden zien. Als het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks. De conservatie ven dachten in eerste instantie met het inzetten van knokploegen het studentenprotest geweldadig in de kiem te kunnen smoren. Deze tactiek lijkt echter niet te werken. De studenten willen van geen wijken weten. Ook de onverwachte excuses van Khameini over het politieoptreden werden niet aanvaard. De studenten moeten echter voorzichtig opereren. Oppassen dat de zaak niet escaleert, zoals bijvoorbeeld de Chinese studenten tien jaar geleden op het plein van de Hemelse Vrede overkwam. De protesten zijn nog lang niet zo massaal als in 1979, het jaar van de revolutie. Gezien de geringe bewegingsvrijheid van de president en de grote macht van de conservatieven is niet ondenkbaar dat het studentenprotest op een zeer bloedige confrontatie uitloopt, waarna de geestelijkheid de touwtjes nog steviger in de handen neemt. Gisteren veroordeelde ook president Khatami het optreden de stu denten, aan wie hij voor een belangrijk deel zijn presidentschap te danken heeft. Hij kan vermoedelijk vanwege de krachtsverhoudin gen niet anders. Dit alles voorspelt weinig goeds voor de hervor mingen waar de studenten zo op hopen. Stichting wil jeugd in de knel een rustplaats bieden De sporen van een barbecue en disco voor Noord-Ierse kinderen, rooms-katholieke én protestantse, zijn nog zichtbaar. Volgend jaar hoopt 'regelfee' Judith Koops ook jeugdige Albanezen en Serviërs uit Kosovo te verwelkomen. Stukje bij beetje wordt zo een droom werkelijkheid, de droom van een kinderkasteel in het Brabantse land. Een oase voor kinderen die om wat voor reden dan ook in de knel zitten, een plek waar ze te midden van alle problemen even zichzelf kunnen zijn. Met dat beeld voor ogen vestigden Myrke Stalman en Chiel van der Linden zich enkele jaren gele den in een bijgebouw van kas teel Nieuw Herlaer in Sint Mi chielsgestel. Ze woonden daar voor in Groningen. Stalman was mondhygiëniste in het Academisch Ziekenhuis, waar ze werkte met kankerpatiëntjes. Van der Linden was er psycho loog bij een onderwijsinstituut. Ze geven nu samen trainingen aan managers en werken tege lijk aan de verwezenlijking van hun ideaal. De plannen zijn na een wat moeizame start in een stroom versnelling geraakt. Het kasteel wordt binnenkort overgedragen aan een stichting en Judith Koops is sinds 1 mei fulltime in dienst als regelfee. „Je moet goed kunnen regelen en een beetje kunnen toveren", ver klaart ze haar functie. Wie Nieuw Herlaer van binnen en van buiten bekijkt, weet waarom. Een groot deel van het kasteel is hard toe aan een grondige restauratie. Vooral en kele muren, de enorme zolder en het dak. Beneden ziet het er wat beter uit, maar ook daar is veel werk te verzetten. De stich ting wil eerst in etappes de be gane grond onder handen ne men. Dat wordt betaald uit subsidies, donaties en de 'adoptie' van zalen door bedrij ven. De klus moet binnen twee jaar zijn geklaard. Zondag 5 september presenteert de Stichting Kinderkasteel in aan wezigheid van talrijke kinderen haar plannen tijdens een open dag. Nu is slechts een klein deel van het kasteel geschikt voor activi teiten. Die hebben daar dan ook maar mondjesmaat plaats. Zo komt er eens in de veertien dagen op zaterdag een groep van het Lava-team, een vrijwil ligersorganisatie die zich inzet voor jongeren met problemen. Van spastische en dyslectische tot hyperactieve en autistische kinderen. „Het is nog te stil, je hoort te weinig kinderstemmen'erkent Koops. Wel zijn er regelmatig Judith Koops en Myrke Stalman voor het kasteel Nieuw Herlaer dat wordt omgetoverd tot een plek waar jongeren in de knel weer tot zichzelf kunnen komen. foto gpd roland de bruin buitenprogramma's op het elf hectare grote landgoed bij het kasteel. „Maar overnachten is nog niet mogelijk", zegt de re gelfee. De stichting wil daar zo snel mogelijk verandering in brengen. Voor een grondige re novatie van de benedenverdie ping wordt samengewerkt met het Europees Centrum voor Restauratietechniek in het Bel gische Leuven. „Die kijken naar de ziel van een gebouw en dat spreekt ons aan." Judith Koops, Myrke Stalman en Chiel van der Linden zien het opgeknapte kasteel in ge dachten al voor zich. „Het wordt prachtig", voorspellen ze. „Mooi ingerichte zalen met lange vaandels aan de muur en mysterieuze gangen met schat kisten, bewaakt door ridders in harnas. Kinderen kunnen straks hun fantasie de vrije loop laten. Als ze spoken willen zien, dan zien ze die. Dit wordt hun kas teel; hier kunnen ze naar harte lust ravotten en spelen. Een ge bouw waar ze met vieze voeten naar binnen mogen." Koops, die jarenlang beleids medewerker was van een wo ningbouwvereniging in Amster dam, benadrukt dat Nieuw Herlaer geen vermaakcentrum wordt, zoals bijvoorbeeld De Efteling. „Eigenlijk zijn we een facilitaire instelling: wij bieden de mogelijkheden en we zien wel wat de kinderen doen. Bui ten vinden zij speeltoestellen, bomen om in te klimmen, grond om in te spitten en speel materiaal als plastic buizen, touwen en stofzuigerslangen. Het kasteel moet warmte, ge zelligheid en veiligheid uitstra len. Een plek waar kinderen even hun problemen vergeten en zichzelf kunnen zijn." De nieuwe functie past naad loos in de historie van Nieuw Herlaer. Koops: „Eerder zaten hier een instituut voor doof stomme kinderen en daarna onder anderen de 'Dochters van de Goddelijke Heiland uit Wenen'. De zusters openden de poorten voor iedereen die hulp vroeg. In 1921 gaven ze bijvoor beeld een half jaar onderdak aan vijftig Hongaarse kinderen. Daarna kwam er een observa tiekliniek voor kinderpsychia trie. Met een kasteel voor kin deren in de knel zetten wij die traditie als toevluchtsoord voort." wim vonk Robin Hood lijkt door de 'ont hulling' over zijn vermeende homoseksualiteit een beetje op zijn retour. Maar daar staat te genover dat de Maagd van Or- léans zich meer dan 550 jaar na haar dood op de brandstapel internationaal ontpopt als nieuw idool voor de jeugd. Dat schreef de Britse zondagskrant The Sunday Times. Hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken, de heilige natio nale heldin van Frankrijk is vol gens het blad een soort pop icoon aan het worden voor een nieuwe generatie tv- en filmkij kers van Calais tot Chicago. Onwaarschijnlijk, want de ge schiedenis van het Noord-Fran se tienermeisje uit de 15e eeuw dat zich in harnas stak om de strijd met de Engelsen aan te binden, voldoet nauwelijks aan het beeld da.t de hedendaagse tiener van een heldin heeft: zij was diepgelovig, stierf vrijwel zeker als maagd en trok gedu rende het grootste deel van haar korte leven in middel eeuwse wapenrusting rond. In een pas verschenen boek over Jeanne noemt schrijfster Mary Beth Talion haar een „waar icoon voor onze tijd: jon geren willen echt een held die hen verbindt, iemand die even sterk is als Rambo, maar dan een Rambo die bidt". In de VS trok CBS vorige maand tientallen miljoenen, voorna melijk jonge, kijkers met een miniserie van vier uur over Jeanne d'Arc. Het was een ech te hit. Jeanne werd gespeeld door de zestienjarige actrice Leelee Sobieski. De themasong werd gezongen door Charlotte Church, een dertienjarige so praan uit Wales. Peter O'Toole had de rol van een kwaadaardi ge bisschop. Een criticus van de productie zei niet te begrijpen waarom de belangstelling na de hit zo blijft aanhouden. „Het gaat immers over een kruisdra- gende tienermaagd met een voorliefde voor babbelen met dode heiligen". In Frankrijk zelf gaat na het succes van de CBS-serie in ok tober een nieuwe Hollywood- film van Luc Besson over het le ven van Jeanne in première. Haar rol wordt gespeeld door Milla Jovovitsj. Verder spelen John Malkovitsj, Faye Dunaway en Dustin Hoffman mee. Het verschijnen van deze rolprent in Frankrijk kan daar nog voor een hevige politieke rel zorgen. Want daar heeft de extreem rechtse Nationaal-Frontleider Le Pen zich laatstelijk de uit straling van Jeanne toegeëigend voor zijn beweging. Die maakte haar verhaal tot „heilig sym bool van Gallisch verzet tegen vreemde indringers" - in Le Pens geval immigranten uit Afrika. Er zijn inmiddels talloze websi tes geopend over Jeanne. Een Amerikaanse rockband noemt zich naar haar. Vorige maand riep het Duitse blad Journal für die Frau haar uit Vrouw van het Millennium. Een bedrijf dat het niet meer ziet zitten gaat een dag naar de hei. Beter gezegd, de leiding van dat bedrijf gaat een dag naar de hei. Onder supervisie van een therapeut voor verstoorde verhoudin gen hakt men dan gespannen op elkaar in. De therapeut heeft een 'flip-over' tot zijn beschikking. Dat is een blocnote van onrustbarende omvang op een ezel. Daarop is de therapeut - a raison van 5.000 gulden per dag - in de weer met viltstiften en plakkertjes in alle kleuren van de regenboog. De messen zijn ge slepen. Alle frustratie van een tent in de versukkeling moet er uit. Het rinkelt van de kopjes koffie en de kassa van de thera peut, ook wel consultant of or ganisatieadviseur genoemd, rinkelt lustig mee. Ik heb in mijn arbeidzaam be staan veel van die sessies mee gemaakt. Vooral de laatste tien jaar zijn ze als paddestoelen uit dè hei geschoten. Je zag de con sultants in steeds grotere auto's arriveren. Eerst was het nog een kek BMW-tje. Maar naarmate we het in het bedrijf steeds minder za gen zitten en navenant meer gin- HAN MULDER gen reorganiseren, steeg de auto van de consultant in omvang, aanzien en paar denkracht. Momenteel komt hij met de Jaguar bij zijn chronisch ongemotiveer de clientèle. Gisteren hebben ze op het Catshuis ook zo'n sessie ondergaan. De Raad van Be stuur van Nederland is al sedert zijn aantreden in de versukkeling. Geen vi sie. Slaande deuren, rooie koppen, te weinig op de zetel, te veel op de schop stoel. „Wat u nodigt heeft is een mis sie", zo klinkt het vanuit de Broeder schap van Nederlandse zakkenvullers, waarin al die snelle flip-overs zijn geor ganiseerd. Tot de kleinste krabbelaars toe beschikken tegenwoordig over een 'missie'. Niemand kan meer zonder. In een missie moet staan waarom we op aarde zijn, behalve om toch al in de he mel te komen. Zonder missie vaart nie mand meer wel. Vroeger was dat niet zo. Konden we ge makkelijk zonder. Dacht je dat ze toen bij Verkade een missie hadden? Natuur lijk niet. Ze wilden gewoon zoveel mo gelijk beschuit verkopen en in elk rol zat een plaatje van een muis, pad, vogel of ander dier en die plaatjes kon je verza melen. Colijn en zijn mannenbroeders in het kabinet gaven zo min mogelijk harde guldens uit. Daar had hij geen missie Dij nodig. Trouwens, onze kat vangt nog steeds zoveel mogelijk aan muis, pad, vogel of ander dier, tegen zomin mogelijk in spanning. Tommie heeft zich nog nooit om een missie druk gemaakt. De tragiek is dat de moderne mens zijn twijfels en onzekerheid niet meer in een doosje doet om daar heel zuinig te bewaren. Annie M.G.Schmidt schreef er een liedje over. Wonderen zijn de wereld uit. De kerk staat leeg, maar God schiep ver volgens de management-goeroe com pleet met viltstift en wanstaltig taalge bruik. En zo'n goeroe zei er: 'Nederland zou weer iets moeten neerzetten wat respect afdwingt' Volhouden dus. Het WK-voetbal is mislukt. Bolkestein be zorgde ons in Brussel ook al niet echt de hoofdprijs en de Betuwelijn zal straks ook wel niet het achtste wereldwonder worden. Waarover spraken zij, dat stel daar op het gras, boven op het gras? Over werk, werk en nog eens werk. Over zorg, zin, zelf doen. Over paars, pats, boem. De missies vlogen over het ga zon. Men kwam gisteren op het Cats huis viltstiften tekort MILLENNIU nog dagen nde Nog 171 dagen enh nieuwe millennium aan. Reden voor de? illen om in een ikpn nn M terug te kijken op bt rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op cot ponderende data in gelopen 1000 jaar. week: 12 juli 1785: vaart vanuit tuin patoud Noordeinde: 13 juli groot liefdadigheids eert Ethiopië: 14 juli bestorming van del 15 juli 1099: Godfrie m'o< Bouillon neemt Jeru in; 16 juli 1948: eers vliegtuigkaping: 17 j 1596; Willem Baren' Jacob van Heemske men aan op NovaZi 14 JULI 1789 De schrijver en historie van d'Onnesson gaat hetvi Van maar liij is dan ook eer man. 'De Franse revoln oordeelt hij, 'is de bek gebeurtenis in de were! jelijl de geboorte van Christ saai is er over die historisch ema wenteling veel gezegd t igert schreven, zoals ook det ming van de Bastille op 1789 historici eeuwenli het werk heeft gezet. M jej zijn ze het nooit gewon Want is de Franse Revo een monumentale drei iuizi de tijd of is 1789 louter symptoom van een biji matige verandering die voor de Revolutie bego: diep in de 20ste eeuw; werken? De historicus! Lefebvre lanceert nog' van de prikkelendste si als hij beschrijft hoezee JU een rol speelt. Hij schei beeld van een volk dati Bastille oprukt om aan verneur van de gevang Bernard Jordan, Markie Launay, te vragen wape munitie beschikbaar te Als drie afgevaardigdei burgerij wat lang metc kies tafelen - ja, hoe ga: 'gj^ Frankrijk - wordt het w rustig en voor hij het bi wordt De Launay meti r( gersmes onthoofd en d bestormd. henk ruijl poe oen ÜU1 de f ini< De opwekking van een kleine bierfabrikant 'de blonde' te proberen en 'de andere' te ne geren kan in Venezuela niet. In de reclame zie je een schaars geklede blonde vrouw die zegt: „Ik ben de andere. Als je me probeert, blijf je bij me." Maar deze poging van Cervece- ria Regiqnal zich af te zetten te gen bierreus Polaris is seksis tisch en wekt op tot overspel. Dat heeft het Venezolaanse hooggerechtshof in Caracas be paald, zo meldde het blad El Universal dinsdag. Volgens het hof is in meboodschappen van op tv en billboards gen 'voortdurend aanwezig dat overspel tiefs of op zijn minst „Zij schaden de raai gegeven de talrij ionei ciete psychologische digingen vrouwen naliserenen en tot maken." deck Voor Gary Patterson lijkt het een koud kunstje, vormt hij in niet meer dan 45 minuten een stuk van een adelaar. Patterson was een van de tien festival voor houtbewerkers in de Amerikaanse plaats foto

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2