In bocht zeven moet Boogerd aan het bier Tour de France iet demasqué van Armstrong neemt twijfels weg Michael Boogerd ZACHTE BERM JENSDAG )rde ijden van Michael Boogerd tijdens de beklimming van de Col du lier valt van zijn gezicht af te lezen, foto anp ed oudenaarden n iRES-FRED SEGAAR aenaar beleeft dieptepunt in carrière Gele trui-drager bewijst overtuigend dat hij ook het hooggebergte aankan Wr J Als er al twijfels bestonden over de mogelijkheden van Lance Armstrong in het hooggebergte, dan zijn die na gisteren weggenomen. De 27-jarige Texaan greep in Sestrières na een in drukwekkend en overtui gend optreden zijn derde etappe-overwinning in de ze Tour de France. Boven dien bouwde hij zijn voor sprong in het algemeen klassement uit op zijn naaste concurrenten. SESTRIERES FRED SEGAAR Alex Zülle wist na een barre tocht als enige de schade nog een beetje beperkt te houden. De Zwitser kwam als tweede binnen op slechts 31 seconden van een ontketende Armstrong. Escartin moest als nummer drie al 1.26 minuten toegeven, Vir- enque eindigde in Sestrières als zesde op bijna tweeëneenhalve minuut. Ongetwijfeld tot erger nis van de Tour-directie is de veel besproken coureur van daag vertrokken als leider van de strijd om de bolletjestrui, een klassement dat hij al vier keer won. Pavel Tonkov verspeelde ruim vijf minuten en Abraham Olano, de renner van wie Arm strong vooraf de meeste vrees had, gaf meer dan drie minuten toe. De Spanjaard miste de slag, die in de afdaling van de Gab bier werd geslagen door Viren- que, Gotti (beiden Polti), Zülle, Beltran (beiden Banesto), Con- treras, Escartin (beiden Kelme) en de eenlingen Dufaux en Armstrong. Desondanks zit de ONCE- renner de gele truidrager het dichtst op de hielen. Maar wat heet op de hielen zitten als het verschil in het algemeen klasse ment na de eerste bergrit door de Alpen al 6.03 minuten is? Armstrongs demonstratie van kracht en macht paste in de tra ditie van de Italiaanse etappe plaats. In 1952 won de grote Fausto Coppi er de rit na een magistrale solo van 72 kilome ter. En Claudio Chiappucci be reikte veertig jaar later na een moedige vlucht van 220 kilome ter als eerste de straten van het wintersportplaatsje. Drie jaar geleden legde Bjarne Riis, na een door de barre weersom standigheden tot 46 kilometer ingekorte etappe met winst in Sestrières de basis voor zijn Tour-zege. In de eerste van twee zware Alpen-etappes gaf Lance Arm strong niet alleen het antwoord k I tot oor eén komen ze binnen sten in het sprookjesach- itel op een heuvel, niet i de eindstreep in Sestri- Erik Dekker vraagt om ie chocolademelk, Maar- en Bakker zegt alleen maar en verzorger Ton van En- roept dat hij blij is dat hij een zwemdiploma genaaid. ei hael Boogerd, zestigste op achttien minuten van de 'n"c laakbaar Armstrong, is Inaar zijn kamer gevlucht. ^s. eeft kort na aankomst ge- -n dat hij 'nog nooit zo ka- n "l s geweest. Tot meer tekst m niet in staat. Hij is met- de gereedstaande bus iten na aankomst in het 'op de massagetafel gaan Perschef Frank van der n vraagt om begrip voor [rag van de kopman, lagenaar werd in de eer- ek van de Tour als tijdrij- ïbod ifgeserveerd en beleefde 5321 en in de eerste Alpenrit oorlopige?) demasqué als ;r. Tegen beter weten in I in de aanloop naar de blijven hopen op ande- diere tijden. |sme beider Theo de Rooy dee! toiten onder een afdakje, gt dat hij te doen heeft e Rabobank-renners, die voorjaar nog over de weg a en nu als dooie vogeltjes kamers opzoeken. „Plet Echt pijn als je die gasten Galibier achter elkaar ka- et gaan. Ik weet best dat •h allemaal afspeelt in de van de wedstrijd, maar Vandaag hebben we ga- wonden opgelopen, die iieuw net een Paar pleisters te ken.1 fnzijn. Ik hoop dat ze de UjIö tacht hebben zich te her- Ajjj, l Het zal vooral in men- tiona! Pz'cht zwaar zijn de mo- 5shop ïrug te vinden. Voor me- lengtf ok Maar ik besef dat de je ba eiding de laatste is die het eend Emoet laten hangen." •te dt kost De Rooy zichtbaar 311 ezijn teleurstelling te ver- 28 j 1 Hij maakt een aange- ij 2i 'indruk, is niet de alerte 7 aug mder van het voorjaar. De --*• die hij krijgt voorgelegd, zelf kunnen bedenken, naar de antwoorden moet gzoeken. hoe komt het ur) kar w rdeoi rldÖ idein Greeks 'Kleine ergernissen ja va de Tour' vandaag de afie- vifl 'Fransen en hun eigen loeriv igdei inaar Sestrières in Italië vVKw worde Tunnel van Frejus Finla kijan ruime afmetingen: gt wei iirstilgestaan achter een ien.\l "devrachtwagen meteen assiel nummerbord. Toen de duizi ndelijk overging van één •erste Zeebanen 'op z'n Frans' dra\c de linkerrijstrook gestoken. ar oir ven de camion bijna ge itave' ?'d toen de chauffeur aan bank tour rukte. Hij zette zijn c teke ""er dwars over de weg, f'i middelvinger in de an de w begon toen te schreeu wt wij Hollanders niet endenken dat wij het in voor het zeggen heb- Ur de France was begin euw een simpel idee van Eibin? ^granges- Inmiddels is vnement uitgegroeid tot mbool van Franse fier- guifc Wij hebben nog twee keer fg"i van een inhaalma- gemaaktmaar de (Spg ™r van de vrachtauto tyde de strook asfalt alsof i oorlog uitvocht waarin lediging van het laatste Frankrijk op het spel dat een ploeg die in de maan den maart en april door ieder een werd gevreesd in de be langrijkste wedstrijd van het jaar een kleurloos gezelschap is? Theo de Rooy: „Het kan niet zo zijn dat deze ploeg voor de Tour nog alles kon en nu niets meer. Dat weiger ik te geloven. Maar de realiteit is dat het de eerste week van de Tour stukje bij beetje is afgebroken. We moeten de scherven bij elkaar vegen en weer doorgaan." De Rabobank-ploeg reed vo rig jaar ter voorbereiding op de Tour de France de Dauphiné Libéré en de Route du Sud. Dit seizoen maakten die wedstrij den plaats voor de ronden van Luxemburg en Zwitserland, koersen die enkele weken later op de kalender staan. „Mis schien hebben die rondes te dicht tegen de Tour aartgezeten en is de voorbereiding daar door te zwaar geweest. Mis schien is de rustperiode van vijf a zes weken na de voorjaars klassiekers voor Michael te lang geweest. Aan de andere kant: we hebben dit van de winter al met elkaar afgesproken. Wel licht is het beter volgend sei zoen in het voorjaar een min der zwaar programma te rijden. We moeten het er nog eens goed over hebben. Misschien zit er ook lichamelijk iets niet goed bij Boogerd. Michael is wit in zijn gezicht en zijn klieren zijn opgezet. Maar we hebben hier niet een ziekenhuis in de buurt waar je even uitgebreid een bloedonderzoek kunt doen." Na het eten komt Boogerd naar beneden en dan blijkt wat De Röoy bedoelt. De renner ziet bleek. „Ik heb mezelf gezien en ik vind dat ik er slecht uitzie. Ik voel me mat. Ik heb net met mijn vriendin en met mijn moeder gesproken. Die herken den me niet eens op tv. Er is iets met me. Maar wat?" Boogerd zegt dat de zojuist ver reden etappe het dieptepunt in zijn carrière is. „Het is goed dat Zberg en Den Bakker me heb ben geholpen, anders was het misschien nóg erger verlopen. Ik was gewoon aan het zwalken over de 'Galibier. Of ik aan af stappen heb gedacht? Nee, daarvoor ben ik niet naar de Tour de France gekomen." Terwijl geletrui-drager Lance Armstrong in de eerste Alpen-rit naar een indrukwekkende zege soleert, pakken zich boven de hoofden van zijn con currenten donkere wolken samen. foto anp ed oudenaarden op de vraag of hij over klim mersbenen beschikt. Hij beves tigde óók in tactisch opzicht sterker te zijn geworden én, misschien nog wel belangrijker, het geduld te kunnen opbren gen dat de ware ronderenner kenmerkt. Armstrong verdeelde zijn krachten, iets dat hij tijdens de tijdrit van zondag nog had na gelaten, en raakte geen mo ment in paniek. Toen Escartin en Gotti in de slotklim naar Se strières vertrokken uit de kop groep, bleef Armstrong rustig zitten in het gezelschap van Vir- enque, Zülle, Beltran, Dufaux en Contreras. Er was ook geen enkele aanleiding in dat stadi um van de strijd direct achter de twee aan te gaan. Pas op het moment dat hij de gezichten van zijn tegenstanders had be studeerd en daaruit had opge maakt dat ze er minder fris bij zaten dan hijzelf, besloot hij naar het leidende duo toe te rij den. Zeseneenhalve kilometer van de top liet hij ook Escartin en Gotti achter zich. „Johan Bruy- neel (ploegleider, red.) zei dat mijn voorsprong groter werd en dat gaf me moed. Toch kreeg ik het de laatste drie kilometer nog flink moeilijk." De voornaamste van alle ant woorden die gisteren werden gegeven, meende Armstrong, was de manier van rijden van zijn ploeggenoten Tyler Hamil ton en Kevin Livingston. Zij wa ren hun kopman tot ver in de beklimming van de Galibier tot grote steun. „Vooraf was de vraag wat US Postal in de bergen waard is. Wel, we hebben laten zien dat we goed meekunnen op dit ter rein. Dat geeft moed voor de volgende bergritten." Armstrong haalt niet alleen uit voordelen hoop. Zijn kracht is juist dat hij ook uit tegensla gen moed put. Dat bewees hij door na zijn ziekte terug te ke ren op het hoogste niveau. Dat toonde hij ook gisteren aan tij dens de door een wolkbreuk getroffen laatste klim naar Sest rières. „Vele coureurs hebben een hekel aan slecht weer, ik zie het als een voordeel. Op de één of andere manier word ik er sterker van. Als je dan uitblinkt, komt de klap voor je tegenstan ders extra hard aan. Hun mo raal wordt dubbel aangetast. EES paard doet gaan, een verade ming is vergeleken bij de rol die Godard voor Antenne 2/3 speelt. Bij de finish licht hij buiten landse collega's van tevoren in over de volgorde waarin de ren ners mogen worden geïnter viewd. Godard staat altijd op één. Vreemd hè? Deze week doorbrak een buitenlandse col lega van een regionale omroep de code. Net toen Godard een nog hijgende Franse wielrenner de eerste vraag wilde stellen, sloeg de collega de arm om de schouder van de renner en be gon hem te interviewen. Godard schreeuwde hysterisch dat hij 'live' in de uitzending was. 'Wie die collega wel niet dacht dat hij was'. Zijn hoofd werd oranje, rood en uiteindelijk paars. Op het moment dat zijn kop dreig de te ontploffen, was de collega klaar en mocht Godard zijn vra gen stellen. Zelden iemand zo verontivaardigd gezien. De volgende keer dat Godard klaar staat voor een interview met een landgenoot die een 'ex tra ordinaire' prestatie heeft ge leverd, spring ik ervoor: live-uit zending of niet. PS: Het is vandaag 14 juli, de nationale feestdag in Frankrijk. ALPE D'HUEZ RENE BANIERINK GPD-VERSLAGGEVER Op een van de vele bulten die de Alpen rijk is, bereikt de gekte vandaag het absolute hoogtepunt. Vraag niet waar om uitgerekend Alpe d'Huez is uitgekozen tot troetelberg van met name het vaderlandse volk. Het is niet de steilste berg van de Tour de France, niet de langste, niet de zwaar ste en niet de mooiste. Tour de France op Alpe d'Huez, dat is Limburgs carnaval, Tilburgse kermis, Twentse boerenbrui loft en WK schaatsen in Thialf ineen. Met dit verschil dat je je plek dagen vantevoren moet veiligstellen. Zeker als je van daag in de meest Hollandse bocht wilt staan. De avond van Alpe d'Huez in bocht zeven: 'Boogerd kan morgen beter hier stoppen en een biertje drinken.' Het is half vijf in de namiddag als in bocht zeven van '1 Alpe d'Huez het krakende geluid van Radio Tour de France op de wereldontvanger van Joop Hal- be uit Delft het nakende drama rond Michael Boogerd meldt. Het slechte nieuws wordt ruim schoots overstemd door de hit 'Ik ben mezelf niet of nooit ge weest' van Acda De Munnik. Het geluid komt uit de binnen- bocht, van een opmerkelijk stel jongelui dat zich de tekst van het nummer inderdaad mag aantrekken, net buiten de muur van het kerkhof van La Com mune d'Huez en Oisans. Nabe staanden van de slachtoffers van de eerste wereldoorlog hoeven zich er dezer dagen niet te vervoegen. Als ze al het kerk hof op kunnen, is het bepaald niet het juiste moment voor een stemmige overdenking. Tot gis terochtend wapperde er zelfs een Nederlandse vlag aan de mast. Na enig aandringen van de enige Fransman die zich een plekje tussen de Hollanders heeft weten te verwerven, werd de vlag echter gestreken. Het is vandaag immers 'quatorze juil- Indiaan Gertjan Lassche en de in Volendamse klederdracht gestoken Gerdinand Bolks staan ieder jaar trouw in bocht zeven van de 'Nederlandse berg' Alpe d'Huez. foto gpd ceorce nusmeijer let', de Franse nationale feest dag. Vanaf zaterdag staan er al Ne derlandse campers, auto's en tenten in deze bocht, die trou we bezoekers 'de Nederlandse bocht' noemen. Daar kan ook moeilijk twijfel over bestaan. Een metershoge Nederlandse vlag is door de fans van de Lim burgse anti-klimmer Mark Lotz over de hele breedte van de weg gekalkt. De smalle stroken langs de rand van de weg worden ge domineerd door Nederlandse kentekens. Zo gaat dat elk jaar. Joop Halbe en zijn Rotterdamse collega bij de NAM, Dick de Vries kennen mensen 'die er al tig jaren komen'. Naast hun tentje liggen twee bedrijfshel- men die net oranje zijn overge spoten. „Die doen we pas mor gen op, we willen vandaag niet voor paal lopen." De beklimming van '1 Alpe d'Huez kent officieel 21 boch ten. Allemaal hebben ze een ei gen beschermheilige in de vorm van een oud-winnaar op de Alp, onder wie Hollanders als Joop Zoetemelk en Gert-Jan Theunisse. Maar deze bocht, waarin jaarlijks de meeste Ne derlanders neerstrijken, heeft een Italiaanse oud-campionis- simo als patron: Gianni Bugno, die er in 1991 won. Die naam is echter afgeplakt met een ande re: Maarten den Bakker, 2004. Het geeft op zijn zachtst gezegd de gebrekkige kennis van het cyclisme bij de bezetters aan. Wielrennen is niet meer dan een aanleiding voor de samen klontering, een excuus om een feestje te bouwen, lekker gek te doen en zich massaal in het oranje te steken. Niet iedereen is daar even en thousiast over, blijkt tegen half zes. Twee Franse agenten ko men bij een ouder Belgisch stel dat de avond ervoor last had van een trommelend duo uit Rouveen, Gertjan Lassche en Gerdinand Bolks. Lassche no digt de diender uit om aan de formica campingtafel plaats te nemen, praat op de agent in en constateert even later tot zijn genoegen dat de Belgische be jaarden hun spulletjes inpak ken en vertrekken. De agenten hebben het stel geadviseerd een andere plek te zoeken, omdat ze onmogelijk stilte kunnen ga randeren in 'de nacht van Alpe d'Huez.' Het akkefietje loopt dus met een sisser af. Twee jaar geleden werden de twee twintigers nog zo'n twintig-minuten in de boeien geslagen. „Omdat we een polonaise op de weg de den. Ongelooflijk toch dat je daarvoor wordt opgepakt?" Het heeft ze er niet van weerhou den terug te keren, integendeel. Zelf zitten ze met hun tentje 'lo ge', in de binnenbocht, pal on der de grafzerken. In de buiten bocht hebben ze een groot oranje spandoek met vlag ge spannen. Ondertussen verandert de stroom auto's die onafgebroken de berg opgaat, voor het eerst in een file. Bergaf suizen wiel renners, toeristen en beginners die eerder die dag de Alpe be dwongen hebben. Een man in een shirt van de voetbalclub Heerenveen, met achterop zijn rug de tekst 'It giet oan' geplakt, gaat al voor de derde keer om hoog. Hij oogst aanmoedigin gen en beschaafd applaus. Een afdalende en blijkbaar gefrus treerde Duitser daarentegen krijgt een scheldkanonnade mee als hij de Nederlanders vervloekt met de opmerking dat het 'Scheiss EPO-manner' zijn. Tegen zevenen besluiten Bolks en Lassche dat het tijd wordt om wat stemming te maken. De een (Bolks) verkleedt zich als Volendams vrouwtje, de ander is opeens een oranje Indiaan. „Nee, ik ben niet diegene die een keer met Pantani is mee gelopen", haast hij zich te zeg gen. Waarna het duo al trom melend onder leiding van een - spontaan toegetreden Limburg se tambour-maitre de polonai se nog eens oefent. „Maar dit is nog niks hoor, morgen wordt het nog veel gekker." De zon is al half onder, als een lichte motregen de barbecue's tegen negen uur nog harder laat roken. Inmiddels is het tot de meesten doorgedrongen dat de man die de volgende dag als eerste voorbij moet komen, Mi chael Boogerd, een minuut of achttien na winnaar Lance Armstrong het Italiaanse Sestri ères is binnengereden. Bolks weet het wel. „Boogerd moet hier morgen gewoon stoppen en een biertje drinken. Dat ga ik hem zeggen ook." Met een nog steeds dreigend onweer in de lucht valt de nacht over bocht zeven van '1 Alpe 'd Huez. 'PPe 8.5 km I [r^j St. Etienne de St. Gears La Croix de i 92km Chaubouret 180km Jv Parménie 80km Lens Leslang Y Veurey Voroize 11e etappe 15 juli 198,5 km St. Etienne 198,5km Le Bourg anp Sxiésé du Tow de France Het is al een tegenvaller als je bij ze weg rijdt. Als het dan óók nog eens koud en nat is, komt die klap dubbel hard aan. In Oslo werd ik in 1993 onder ver gelijkbare weersomstandighe den wereldkampioen. Bij het WK vorig jaar in Valkenburg was het slechte weer ook in mijn voordeel." Is de Tour gedaan nu Arm strong ook de twijfels over zijn klimcapaciteiten heeft wegge nomen? Zover wilde de Ameri kaan niet gaan. „Ik schrijf de renners die vandaag op achter stand zijn binnengekomen nog niet af. Ik respecteer mijn te genstanders. En ik kan ook een slechte dag krijgen. Ik hoop dat ik dit niveau nog een tijdje kan volhouden, maar ik bekijk het van dag tot dag." Een typische overgangsetappe in het middelgebergte tussen Alpen en Pyreneeën en dus kansen voor vrijbuiters. Ze moeten dan bouret is een lastige pukkel. Het is (mede daarom) geen aan komstplaats voor Nederlanders, alleen Joop Zoetemelk mocht er ooit gehuldigd worden maar dat was dan na een tijdrit. Toch was dat een goede herinnering, want Joop reed daar in 1980 in het geel dat hij ook naar Parijs zou brengen. TOUR IN CUFERS Negende etappe, Le Grand Bornand - Sestrière 1 Armstrong (VSt/USP) 213,5 km in 5.57.11 (35.864 km/u), 2. Zülle (Zwi/BAN) 0.31, 3. Escartin (Spa/KEL) 1.26, 4 Gotti (Ita/PLT), 5. Beltran (Spa/BAN) 2.27, 6 Virenque (Fra/PLT), 7. Contreras (Col/KEL), 8. Van de Wouwer (Bel/LOT) 3.10, 9. Ola no (Spa/ONC), 10. Dufaux (Zwi/SAE) 3 30, 11. Nardello (Ita/MAP), 12 Gue- rini (Ita/TEL), 13 Casero (Spa/VIT), 14 Salmon (Fra/CSO) 3.43, 15. Hambur ger (Den/CAN) 3.46, 16. Aerts (Bel- /LOT) 4.24, 17. Castelblanco (Col/KEL) 4 34. 18. Garzelli (Ita/MER) 4.51, 19. Roland Meier (Zwi/COF), 20. Moreau (Fra/FES) 5 04, 60. Boogerd (Ne- d/RAB) 18.02, 71. Den Bakker (Ne- d/RAB) 24.05, 84 Jonker (Ned/RAB) 28.50, 102. Van Bon (Ned/RAB) 34.36, 105. Lotz (Ned/RAB), 163. Dekker (Ned/RAB) 41.27. Opgave: Ci- pollini (Ita/SAE), Kirsipuu (Est/CSO), Fagmni (Ita/SAE), Conti (Ita/MER), Sal- meron (Spa/VIT), Coppolillo (Ita/MER) Niet gestart: Casper (Fra/FDJ), Minali (Ita/CTA). Algemeen klassement: 1Armstrong 39.31.07, 2. Olano 6.03, 3. Moreau 7.44, 4. Zülle 7 47, 5. Dufaux 8.07, 6. Nardello 8 36, 7. Casero 8.51, 8. Es cartin 9.01, 9 Virenque 10.02, 10. Tonkov (Rus/MAP) 10.34, 11. Salmon 10.42, 12. Peron (lta/0NC) 11,13, 13. Hamburger 11.30, 14. Guerini 11.39, 15. Garzelli 12.10, 16. Aerts 13.20, 17. Livingston (VSt/USP) 15.41, 18. Van de Wouwer 16.14, 19. Hamilton (VSt/USP) 16.52, 20. Galdeano (Spa- /VIT) 17.29, 57. Boogerd 34 23, 61. Den Bakker 35 21, 62. Jonker 35.30, 88. Dekker 47.56. 113. Lotz 53.19, 146. Van Bon 1.03.01. Puntenklassement: 1. O'Grady (Aus- /CAG) 187 punten, 2. Zabel (Dui/TEL) 174, 3. Hincapie (VSt/USP) 139, 4. Steels (Bel/MAP) 129, 5. Capelle (Fra- /BIG) 120. Bergklassement 1. Virenque 81 pun ten, 2. Armstrong 79, 3. Piccoli 78, 4 Arrieta (Spa/BAN) 70, 5. Dufaux 47, 12. Den Bakker 26. Ploegen, dagklassement: 1. Banesto 17.59.35, 2. Kelme 0 27, 3 Polti 7.21, 4. US Postal 7.44, 5. Festina 9 32. Algemeen klassement: 1. US Postal 118.59.48, 2. 0NCE 6.12, 3. Festina 8.24, 4. Mapei 12.37, 5. Banesto 17.11, 16. Rabobank 58.17. Jongeren, dagklassement: 1 Salmon 6.00.54, 2. Aerts 0.41, 3. Mancebo (Spa/BAN) 3.23, 4. Perez Rodriguez (Spa/ONC) 11.09, 5. Garcia Rodriguez (Spa/VIT) 11.15. Algemeen klassement: 1. Salmon 39.41.49, 2 Aerts 2.38, 3. Perez Ro driguez 9.47, 4. Commesso (Ita/SAE) 16.38, 5. Mancebo 20.29 RONDJE FRANKRIJK Drievoudig Tour-winnaar Greg Lemond is sinds gisteren aan wezig in de ronde. De 38-jarige Amerikaan ziet met genoegen dat zijn landgenoot Armstrong in het geel rijdt. „Een overwin ning voor Lance zou het imago van de wielersport opkrikken. Dat is nodig na alle dopingperi- kelen. Bovendien is het natuur lijk prachtig dat een man die kanker overwon, de Tour kan winnen", aldus Lemond. Willy Voet heeft zich heel even in de Tour laten zien. De voor malig verzorger van Festina be keek de Tour-karavaan in de buurt van de col de Montgenè- vre. Voet werd vorig jaar vlak voor de start van de Tour aan gehouden met een partij EPO in zijn auto. Het was het begin van een slepende dopingaffaire.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21