Maaltijden ouderen duurder Een leven lang tussen de fietsen MEEN EEMPRIJS SUPER DE BOER Rijn Veenstreek o i echter spreekt man vrij 3kui [II verkrachten echtgenote tei: ?s;)orps Heezicht id Alphacare naar nieuw onderkomen Voorwaardelijk cel voor bedreigen agent Jacobswoude houdt geld over Verbod op nieuwbouw bij agrarische bedrijven 3.99 ENSDAG 14 JUL11999 ractievoorzitter WD doet stap terug wade Fractievoorzitter H. van Duijkeren van de WD in Al- ^dédoet een stapje terug. Met ingang van deze maand ft hij het fractieleiderschap overgedragen aan zijn jongere tijgenoot A. van Velzen. Van Duijkeren is sinds 1970 fractie- rzitter van de WD. Na dertig jaar vindt hij het welletjes. Hij ft nog enige tijd als 'gewoon' raadslid actief. Volgend jaar ;t hij zich waarschijnlijk helemaal terug uit de plaatselijke jhek. Tot die tijd blijft de vertegenwoordiging van de WD-le- i de raadscommissies hetzelfde. Alleen neemt Van Velzen jan Van Duijkerens plaats in in het seniorenconvent; het jdelijks overleg tussen de burgemeester en de fractievoor- "rs van CDA, PvdA en WD. pezelspel en tobbetje steken Heksen, poelgeesten en griezels zorgen dit jaar op 14 augustus voor spannende zomerspelen in Hoogmade. traditonele tobbetje steken is met een wedstrijdelement (ijkt. Dit jaar wordt niet individueel maar in teams van twee men gestreden om de snelste tijd en de meeste punten bij jbbetje steken. Burgemeester W. van Beek opent de zo- jpelen vrijdag 13 augustus om 19.30 uur op het H. Meijer- itsoen. Een half uur later begint op een geheime plaats een jnend spel dat zich afspeelt in 1252 toen de poelgeesten heer en meester waren in Hoogmade. Op zaterdag 14 au- tus is tussen 9.30 en 11 uur een kinderpicknick voor de aller- gpf nsten van 0- 4 jaar. Om 13 uur begint in het plantsoen de letjesmiddag en om 15 uur het tobbetjesteken. De finale en Vjj iltreiking van de wisselbeker is rond 18 uur. 's Avonds vanaf iur worden de zomerspelen afgesloten met een feestavond >en playbackshow. iuw vreest ontvoering kind llïlto AAGMLPHEN ;kori ^n. rechtbank in Den Haag 1 gisteren een 28-jarige Al- aar vrijgesproken van ver- iting van zijn echtgenote, weken geleden eiste de er van juistitie een jaar ge- jnisstraf, waarvan zes iden voorwaardelijk. Hij olgens de aangifte van het toffer zijn vrouw onder in juli 1996 verkracht heb- een hotelkamer van Avi- Ook in 1997 zou hij de een keer hebben ver- De rechtbank achtte onvoldoende bewijs ezig om tot een veroorde- i komen. c \touw deed de aangifte fstflï "H* vo"8 jaar- terwijl de tot augustus 1997 bij haar k vat ^°'ëens hem deed de ^vdie aangifte om hun kind lig voor zichzelf te kunnen jrpsgezicht is een zomerserie over kleurrijke toners uit de Rijn- en Veenstreek. Zij wonen sinds Ir en dag in hun geboorteplaats en kennen die als broekzak. Elke aflevering komt een andere plaats ggjj in bod. In deel één: Poedel van Dam, die al bijna tachtig jaar door ATphen aan den Rijn fietst. :ekt i 'ke JDv-jj—iL-' O aan den run twee zijn tot op heden in iiridische strijd verwikkeld een omgangsregeling. De rlandse vrouw is bang dat hun kind ontvoert naar 'eboorteland Egypte. Ze weigert tot nog toe elke mede werking aan een bezoekrege ling. Tijdens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden werd daarover uitvoe rig gesproken. Volgens verdachtes advocaat, mr. J. van Maurik, had de vrouw tijdens één van de civiele voogdijprocessen gezegd dat ze 'wat de rechtbank ook zou be slissen, ze hem het kind nooit zou meegeven'. Volgens de raadsman moest de aangifte van verkrachting in het licht van die strijd worden gezien. „Mevrouw vecht als een leeuw voor dat kind." Aanklager rfir. R. Bos moest het qua bewijs hoofdzakelijk doen met de aangifte en het rapport van een deskundige die naar de verdachte had gekeken. Een psychologe had de ver dachte als 'agressief omschre ven nadat deze bij haar van ta fel was weggelopen. De Alphenaar heeft een blan co strafblad. Hij heeft inmid dels een nieuwe relatie. Zijn ex had tien mille smartegeld ge vorderd. Die vordering wees de rechtbank af. CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071-5356411 De maaltijden van tafeltje-dek-je in Alphen aan den Rijn zijn sinds deze week met 45 cent duurder geworden. De verhoging is noodzakelijk omdat de bereider van de maaltijden, verpleeghuis Oudshoorn, eenzelfde kosten verhoging per maaltijd doorberekent. De 300 ouderen uit Alphen betalen voortaan minimaal 7,15 en maximaal 9,15 gulden per maaltijd, afhankelijk van hun inkomen. ter aar Kinderdagverblijf Alphacare in Ter Aar kan in oktober een nieuw gebouw betrek ken. Tot die tijd blijft het dagverblijf gehuis vest in de voormalige Regenboogschool. De bouw voor Alphacare liep vertraging op doordat basisschool Het Kompas half april af brandde. Aanvankelijk zou het nieuwe ge bouw aan het Meester Jonkerpad per 1 au gustus in gebruik worden genomen. Door de brand in de aangrenzende school is dat twee maanden uitgesteld. „De werkzaamheden zijn hervat", zegt wethouder J. Born. „Vóór 1 oktober moet het gebouw af zijn." Tot het nieuwe kinderdagverblijf gereed is, houdt Alphacare een onderkomen in de voor malige Regenboogschool. Dit gebouw zou in augustus plaatsmaken voor woningbouw. Ook dat is noodgedwongen twee maanden opgeschoven, zegt Bom. „Het kan niet wor den afgebroken voor de aanbouw aan Het Kompas gereed is." De herbouw van de basisschool staat vol gens Born op het punt te beginnen. Deze week legt de gemeente de laatste hand aan een plan van aanpak. De leerlingen van Het Kompas krijgen het komende schooljaar nog les in zeven noodgebouwen. Daarna moet het nieuwe schoolgebouw gereed zijn. Naast Alphacare zou er in de aanbouw van Het Kompas ook een peuterspeelzaal komen. Omdat de ruimte daarvoor in Het Kompas wordt ingepast, heeft een verhuizing ook pas volgend jaar plaats. Na de vakantie verdwijnt de peuterspeelzaal wel uit de Mijsstraat. De zaal wordt dan alvast ondergebracht in de noodgebouwen van Het Kompas. FOTO HENK BOUWMAN Alphenaar dacht alles 'uitgepraat' te hebben den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De Haagse politierechter heeft gisteren een 27-jarige Alphe naar veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Bovendien moet hij de aanwijzingen van de reclas sering oopvolgen. De man kreeg deze straf voor het bedreigen van een politie agent. Hij dacht echter dat de problemen waren opgelost na dat ze samen met het kind van de agent in een snackbar een ijsje hadden gegeten. „We had den alles uitgepraat", zei hij te gen de rechter. De agent was er vorig jaar bij toen de politie het kind en de vriendin van de Alphenaar ont zetten uit diens woning. Het ging bergafwaarts met de man, die zijn woning was kwijtge raakt en er op los dronk. Eén van de agenten die bij hem thuis was geweest kende hij op pervlakkig. De politieman woonde naast de moeder van de Alphenaar. Telkens als hij de agent tegenkwam, of op het bu reau als er gebakkeleid werd over het kind, slingerde de Al phenaar de hem de vreselijkste bedreigingen naar het hoofd. Ook dreigde hij diens kind wat aan te doen. De agent zat met die bedrei gingen in zijn maag, omdat de Alphenaar wist waar hij woon de. Ook was de Alphenaar geen onbekende van justitie. Zo zat hij al eens een half jaar uit we gens een geweldsdelict. Toch vond verdachtes advo caat mr. B. de Deugd het over dreven dat er nog vervolging was ingesteld na het 'ijsjes eten'. De politierechter was het echter met de aanklaagster eens dat de vervolging terecht was ingesteld:Geweld tegen agen ten mag nooit worden geaccep teerd". De zes weken gevange nisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk die aanklaagster mr. M. Kattouw had geëist, vond de rechter echter een te zware sanctie. its is zijn leven.Van kinds teers Z n vader begon er een eitje in. Hij nam het over juis ervan z'n vijf broers volg- Vvoorbeeld. 'Poedel'van en getogen in de .eide inse wijk Gouwsluis, was nmaker, reed tot nu toe al- itten van de Laura (dag ond). is kunstfietser en ■*i te op de kermis op zijn in een globe: Poedel de horizontaal zijn rondjes n motorrijder deed dat te- •ertijd verticaal. Adembe- ind, zegt hij nu, vele jaren Soms ging het maar net tekeningen en schilde- zijn de herinneringen aan jke fietsleven, die overal in uis aan de Gouwsluiseweg Koe te vinden zijn. Een huis, ik rej de loop der jaren drie Het Tiers heeft gehad: 69, 9 en pat prijken onder elkaar te a de deur van z'n oude fiet- in njinkel. Door de eerste twee een rood kruis. Poedel tas, i it nu op nummer 89. De rijnre zijn slechts nostalgie, el en Alphen: de één kan 'uiten de ander. De man ie lange, pluizige, grijze tshu i ('Die gaat er pas af als al - e; [if uit de Coupépolder is') n paardenstaartje in zijn kent 'iedereen' en 'ieder- >t tw kent Poedel. Hij zelf denkt dat in de fiets zit. Waar die passie voor dat rijwiel jnai vandaan? „Ik ben als het eidei tussen de fietsen gebo- tiij df zegt hij en drinkt in één aron z'n glaasje cola leeg. „Toen jft e vader stierf moest iemand :nbd ak voortzetten. Dat was ik. s er weinig werk was, 't ik wielen. Je weet wel, en een naaf erin zetten. Jroei rdiende daar 21/2 cent per Le\M fiee. Drie minuten had ik or nodig. Als ik er veertig 5edaan, stopte ik. Dan had ik een piek verdiend. Ging ik sa men met twee vrienden een pilsje drinken. Dat kostte me drie dubbeltjes. Had ik toch mooi nog zeventig cent over. Ik heb het pas nog eens een keer geprobeerd. Met een blinddoek voor. Ik had precies negen mi nuten nodig om de spaken en de naaf op hun plaats te krij gen." Poedel van Dam: hij maakte in rijmvorm reclame voor z'n fiet- senzaak en deelde - ook in rijm - nogal eens een 'sneer' uit aan het adres van de gemeentè Al phen. Poedel, 29.014 dagen oud inmiddels, zo heeft hij uitgere kend, oftewel ruim 79 jaar, deed er destijds niet aan mee om fietsen op afbetaling te ver kopen. Dus kwam er een adver tentie met de tekst: 'Als u uw fiets bij Poedel haalt, weet ie dereen, contant betaald'. Hij gniffelt nog bij de gedachte er aan. „Nee, ik heb er geen ar moe mee gehad met de andere fietsenzaken. Ze keken wel uit. Want ze wisten dat ze de wind van voren kregen als ze er wat van durfden te zeggen." Van Dam staakt het gesprek even en dribbelt de trap af naar de vroegere fietsenwinkel. Met twee boeken komt hij weer bo ven. Allemaal rijmpjes, zegt hij. Eén met nette en één met min der nette. „Ik heb ze genum merd. Kijk, het zijn er meer dan duizend. En er is er niet één van gelogen. Hoe scherp ze ook zijn, het is de waarheid. Ik zei de gemeente midden in haar gezicht waar het op stond. Als ze één keer boe zei, zei ik drie keer bah terug. Dus paste ze wel op. Ik wist precies waarover ik het had en de gemeente had dat goed in de gaten." Maar die gemeente waardeerde hem ook wel. Poedel trok veel bekijks bij evenementen ais hij op z'n fiets kunstjes maakte. Poedel van Dam geeft een demonstratie 'figuurfietsen'. „Ik heb nog één stunt in mijn gedachten. Beschouw dat maar als opa's laatste kunstje." Met dat kunstfietsen begon Van Dam toen hij uit dienst kwam, in 1945. De kunstjes bedacht hij allemaal zelf. „Ik stapte 's nachts m'n bed uit als ik een stunt in m'n hoofd had. En m'n vrouw maar mopperen dat ze niet kon slapen. Maar ik moest er wel uit, want als ik tot de vol gende ochtend zou wachten, was ik alles weer vergeten. Ik moest het gewoon opschrijven en uittekenen. Ja, ik doe dat fi guurfietsen, zoals dat heet, nog altijd. Ik heb nog één stunt in mijn gedachten. Als ik die heb uitgewerkt en heb uitgepro beerd, stop ik ermee. Beschouw dat maar als opa's laatste kunstje", zegt hij gierend van het lachen. En stopt hij ook met fietsen? „Ben je bed..", roept hij uit. „Geen denken aan. Zo lang ik kan trappen, al is het maar met één been, ga ik door. Ik heb met Piet Koren (hij was jarenlang het gezicht van de Laura, red.) afgesproken, dat we tot ons tachtigste zouden doorgaan. Piet is inmiddels negentig en afgehaakt. Ik ben bijna tachtig. Piet heeft z'n woord gehouden en ik doe dat ook. Ik ben al ja ren de enige, die alle ritten van de Laura heeft meegedaan. Hoe veel nog? De tijd zal het leren." De spannendste momenten op de fiets beleefde Poedel op de kermis in de globe. Hoe kwam hij daar nou toch terecht? „Ik hoorde het van m'n vrouw. Ze zei gekscherend: dat is wat voor jou Poedel. Ik eropf af. En jawel, ik kon aan de slag. Die mensen hadden iemand nodig, omdat één van de twee motorrijders was gevallen en in het zieken huis lag. We maakten een pro grammaatje: ik horizontaal op de fiets door die globe en de motorrijder verticaal. Span nend hoor. Twee keer misten we elkaar op een haar na. Ik weet nog wel, dat ik me rot moest fietsen om weer goed uit te komen." Er waren ook momenten, her innert Poedel zich nog, dat het niet stormliep in de globe. „Dan ging ik tussen het publiek staan en riep, dat ik die motor wel op m'n fiets kon bijhouden. We sloten een weddenschap af voor 25 gulden, haalden er een agent bij die toevallig stond te kijken en gaven hem het geld in handen dat 'ie later aan de win naar moest geven. Nou, daar kwamen de mensen wel op af. Dat was een stunt. Iemand uit het publiek, die het op z'n fiets opnam tegen de motor. Nee, ik verdiende er niks mee. Als ik er achteraf over nadenk, zeg ik wel eens: het was spotten met je overhemd en je broek en alles wat er in zat. Ik ben de enige die ongeschonden uit die globe is gekomen. Je kunt wel stellen, dat dit het meest linke werk alphen aan den run saskia buitelaar Ina Veld, directeur van de stich ting Wegwijs die de maaltijd voorziening verzorgt, vindt de prijsstijging acceptabel, omdat die de afgelopen twee jaar niet is verhoogd. „Je kunt niet voor elke verhoging naar de gemeen te stappen. Maar ik ben blij dat zij de extra personeelskosten van 20.000 gulden die dit jaar nodig zijn, wel vergoedt. Anders zouden de maaltijden 75 cent duurder worden en dat is geen goede zaak. Want de meeste af nemers moeten van hun AOW rondkomen. Ik heb gehoord dat ouderen in Delft enkele dagen per week noodgedwongen brood eten, omdat ze geen ze ven maaltijden kunnen betalen. Daar moeten we niet naar toe." Veld vindt dat de gemeente haar sociale functie niet over het hoofd moet zien. „De over heid wil immers graag dat ou deren steeds langer zelfstandig blijven wonen. Want zo be spaart ze geld op de verzor gingshuizen. Maar dat geld wordt vervolgens niet doorge sluisd naar organisaties als de onze, die veel meer werk krij gen. Niet alleen met tafeltje- dek-je, maar ook met de tarief taxi en de personenalarme- ring." Alphen heeft toegezegd om dit jaar subsidie te geven voor de personeelskosten. Voor vol gend jaar moet Wegwijs echter zoeken naar kostenbesparende maatregelen. Volgens Veld is dat heel moeilijk. „We onder zoeken de mogelijkheid om sommige ouderen één keer per week diepvriesmaaltijden te ge ven. En we kijken ook uit naar goedkopere aanbieders." Door in de toekomst efficiën ter te gaan werken, hoopt Weg wijs meer klanten te kunnen bedienen. „Onze afnemers moeten echt zelf niet meer kun nen koken. Anders zouden we een wachtlijst moeten aanleg gen. Maar er zijn genoeg oude ren die graag voor een paar da gen per week maaltijden zou den willen afnemen. We heb ben nu 100 vrijwilligers voor de bezorging en zelfs dat is soms te weinig." jacobswoude marun kramp Jacobswoude heeft over 1998 een kleine dertigduizend gulden overgehouden. De uitkering op basis van de Wet Voorziening Ge handicapten (WVG) kostte de gemeente vorig jaar meer dan be groot. Jacobswoude hield daarentegen geld over in het potje voor wegenonderhoud. Burgemeester en wethouders stellen de ge meenteraad voor om het overschot toe te voegen aan de reserve investeringen. De meevaller is vooral het gevolg van een extra tegemoetkoming van het Rijk van vier ton voor de reconstructie van de Vieram- bachtsweg en een eenmalig bedrag van de provincie van bijna 1,5 ton voor de overdracht van het onderhoud aan fietspaden. De uitkering op basis van de WVG heeft de gemeente ruim 5,5 ton meer gekost dan geraamd. De hogere kosten zijn deels het ge volg van een slechte raming. Jacobswoude had in 1997 onvoldoen de gegevens in huis om een betere schatting te maken. In de raadsvergadering van 16 september wordt de jaarrekening van 1998 behandeld. FOTO ANNETTE LAMEIIER den haag/hazerswoude runduk persbureau cerberus Twee agrarische bedrijven uit het buurtschap Groenendijk hebben een succesje geboekt in de strijd tegen oprukkende wo ningbouw. De Raad van State schorst op hun verzoek een deel van het nieuwe bestem mingsplan Groene Steen van de gemeente Rijnwoude. Vanwege de schorsing is de bouw van zes van de 26 in het plan aangege ven nieuwbouwwoningen in Hazerswoude-Rijndijk voorlo pig niet mogelijk. De twee bedrijven, J.M. de Wit Groenvoorziening BV en Tuincentrum Alpha, zitten aan de Groenehof in Groenendijk. Volgens het bestemmingsplan zouden er op een afstand van drie meter van het sierteeltbe drijf Tuincentrum Alpha zes woningen kunnen komen. Vol gens de Raad van State is die af stand wel erg klein. Als er op het bedrijf met bestrijdingsmid delen en een rumoerige frees machine wordt gewerkt, kan er bij de nieuwe woningen een ongunstig leefklimaat ontstaan, stelt de Raad van State. Daarom mogen ze voorlopig niet worden neergezet. De ove rige twintig huizen zouden er nu al wel mogen komen. De opmerking van de onderne mers, dat ook de bewoners van deze huizen overlast kunnen ondervinden, vindt de Raad van State niet reëel. Een woordvoer der van de gemeente verwacht niet dat de bouw van de twintig toegestane woningen snel be gint. Nu is pas de schorsinsg- procedure afgehandeld. De Raad van State moet over een aantal maanden in een zo genoemde bodemprocedure nog een definitief oordeel over het bestemmingsplan uitspre ken. Het gemeentebestuur wacht dat oordeel af. Een voor lichtster laat weten dat het nieuwbouwproject geen gevaar loopt, als de Raad van State slechts twintig in plaats van 26 nieuwbouwwoningen toestaat. was, dat ik heb gedaan. En ik was niet eens verzekerd." Poedel van Dam, fietsenmaker, stuntman, Laurarijder en kunstfietser. Kortom, een leven lang tussen de fietsen. Nog één vraag tot besluit: hoe komt hij toch aan de naam Poedel? „Heel simpel", zegt hij. „Bij het buurtwinkeltje van vrouw Van Zanten kochten de kinderen een handvol pinda' voor een stuiver. Wat deden die rotjon- gens? Ze pelden die dingen bij mij op het muurtje en gooiden de doppen op de grond. Op een keer sloop voorzichtig uit m'n werkplaats naar buiten en blaf te als een hond naar ze. Waarop één van die jochies me uit schold voor vuile rot poedel. Zo ben ik aan die naam gekomen en heb er m'n handelsnaam van gemaakt. Hoe ik echt van voren heet? Ach, wat zegt een naam nou toch..." jan westerlaken Magnum ego of double Coberto luchtig toetje diverse smaken, dagvers. pak II 2,59 NU HET TWEEDE L" fe*1 PAK GRATIS Magere hamlappen m zaleidog 17 |uli 99 per kilo 14*V7 9.99 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17