Invloed burgers op verkeersbeleid bijzonder groei P 'Als Minervaan is niet langer je bedje gespreid' Meningen Onterechte complimentei" voor wethouder Molkenbcw Koetshuis behoort tot de P beste restaurants van Leid Zorgeloos foto hielcoi De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieve met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld^damiate.hdc.nl WOENSDAG 14 JULI 1999 UITGELICHT Rechter doet gevaarlijke uitspraak tegen Het Parool van Leiden: „Mijn Amsterdam se collega Dronkers onderzocht een aantal jaren geleden de re latie tussen een lidmaatschap van het corps en een carrière en concludeerde dat je beide nog steeds in één adem kan noe men. En dan is het misschien wat minder dan vroeger, de carrièrekansen van bestuursle den van de corpora is nog steeds erg rooskleurig. Ik heb het zelf meegemaakt met een studente die ik niet bijster slim achtte. Zij studeerde sociologie en ik had al gauw in de gaten dat ze mensen kende. In een stukje in de krant merkte ik la ter dat ze een uitstekende baan had bemachtigd. En ja, het is inderdaad waar. Op een vereni ging als Minerva leer je je goed presenteren. En dat is hoe je het ook wendt of keert tegen woordig heel belangrijk. Een beetje zoals vorm tegenwoordig belangrijker dreigt te worden dan inhoud." PABLO CABENDA Journalistiek is handelswaar, zei mijn oude mentor W.L. Brugsma altijd en daarin had hij groot gelijk. Kranten en tijdschriften zijn com merciële producten. Zonder de inkomsten uit abonne menten en van adver tenties be staan ze niet. Hetzelfde geldt voor radio en te levisie: zon der omroep bijdragen en STER wordt het stil in de ether. Dat wil niet zeg gen dat re dacties de speelbal zijn van com merciële be langen. Inte gendeel. Een onafhanke lijke nieuwsvoorziening is de hoeksteen van de redactiesta tuten waarin directie en re dactie hun onderlinge verhou ding hebben geregeld. Ik kan me daarom voorstel len dat de hoofdredactie van Het Parool is geschrokken van de uitspraak van het Amster damse gerechtshof in de zaak die het Anne Frank Fonds in Basel had aangespannen. Het Parool drukte vorig jaar zomer als eerste krant fragmenten af van onbekende dagboekaan tekeningen van Anne Frank. De Stichting Anne Frank Fonds vond dat een onrecht matige publicatie en heeft nu gelijk gekregen. Het Parool beschikte niet over het auteursrecht en ver antwoordde de publicatie met een beroep op het algemeen belang. Tot zover is er weinig aan de hand. Het probleem is dat het gerechtshof zegt het 'aannemelijk' te vinden dat de publicatie 'voor een niet be langrijk deel mede moet wor den beschouwd als een aan Als communicatie-adviseur gaf Jaap Verkeerscirculatieplan (VCP) de Waard destijds de volgende advie- Het afgelopen jaar is met en door bur- zen: ga niet op de krant af, beperk je gers actief gediscussieerd over ver tot de hoofdlijnen, ga niet in op poü- keersproblemen en zijn er bijzonder tieke plagerijen, wees duidelijk in je veel suggesties gedaan voor mogelijke uitspraken, beperk je tot de feiten. oplossingen. Dit alles als basis voor Conform dat ad- een opdrachtformu- vies het volgende. lering aan deskundi- Voor de verkiezin- fÈPIHIIF gen om te komen tot gen hebben diverse "rMIE een VCP voor Leider partijen aangege- dorp. Bedrijven/on- ven te willen werken aan een ver keerscirculatieplan (VCP) voor Leider dorp. Burgers drongen aan om, voor afgaand aan het VCP, (incidentele) maatregelen te nemen op trajecten als Acacialaan-Achthovenerweg, Van der Valk Boumanweg-Zijlkwartier en op de Buitenhoflaan. Veiligheid en over last moesten nu eindelijk maar eens worden aangepakt. De collegepartijen WD, CDA en PvdA hebben dit vervol gens tot beleid verklaard en geven daar uitvoering aan! Victor Molkenboer (PvdA) is wethouder van verkeer in Leiderdorp. Op verzoek van deze krant reageert hij op de opinie 'Hoeveel foutjes van Molkenboer accepteren wij nog - van de hand van oud-WD- raadslid Jaap de Waard - die vorige week op deze plek verscheen. dememers hebben helaas niet of nau welijks aan deze discussie meege daan. De opdrachtformulering wordt momenteel voorbereid. Op basis van kritische opmerkingen is voorts afge sproken gemeenten in de regio al van af het begin hierbij actief te betrekken. Ook de opdrachtformulering zal aan inspraak onderhevig zijn. Van der Valk Boumanweg/Zijl- kwartier Met de bewonersgroep van de Van der Valk Boumanweg en het Zijlkwar tier is overeenstemming bereikt over een inrichtingsmodel. Dit model is vervolgens de inspraak ingegaan. Di verse groepen zijn uitgenodigd te rea geren onder andere het bedrijfsleven. Adviezen van lokale instanties waren positief. Er bleek voldoende draag vlak. Reacties en wensen van onder nemers kwamen zeer laat maar zijn (of worden) ingepast. Een ruime meerderheid van de gemeenteraaad heeft ingestemd met de maatregelen. Na behandeling in de commissie be roep- en bezwaarschriften zal, afhan kelijk van de uitkomsten, tot uitvoe ring worden overgegaan! Geen overleg met Leiden? Over de richting van het eenrichtings verkeer is heel veel overleg geweest met Leiden (evenals over de inrichting van de Lage Rijndijk). Over het advies van een extern verkeersbureau over de juiste richting van het eenrich tingsverkeer op de Van der Valk Bou manweg, bestaat verschil van mening met Leiden. Een advies van een ander bureau (dat het effect heeft toegepast op de kruising van de Persant Snoep- weg) ondersteunt Leiderdorp in zijn visie! Waarom nu geen ervaring opdoen en in het kader van het VCP de zaak nog eens nader deskundig laten on derzoeken? Wat is daar fout aan? Ook in diverse andere projecten (Buiten hoflaan, Acacialaan/Achthovenerweg) komen, door intensief contact met de burgers, maatregelen tot stand die vervolgens de algemene inspraak in gaan. Het bedrijfsleven wordt zeker niet vergeten.Aan een goede ontsluiting van het bedrijventerrein De Waard en De Baanderij wordt heel hard ge werkt. Continu wordt gezocht naar f_ Vvr De rotonde in de Persant Snoepweg in Leiderdorp begint vorm te krijgen. draagvlak en worden er compromis sen gesloten. Het lijkt mij moeilijk vol te houden dat hier sprake is van regel- teske aanpak en het niet opvolgen van adviezen of slecht luisteren naar de burgers. Op basis van heel veel overleg wordt werk gemaakt van zaken die (inderdaad) al jaren op stapel staan en nooit van de grond kwamen! Na pra ten en luisteren moet er echter wel een besluit worden genomen en tot uitvoering worden overgegaan. De tijd dat beleid op de achterkant van een servet wordt gemaakt tussen politici in een achterkamertje is gelukkig voorbij. Dat Jaap de Waard daar na tien jaar nog trots over kan vertellen, begrijp ik niet. Twee rotondes tegelijk aanleggen? Wat is er wel of niet gezegd (of geadvi seerd)? Laat ik mij beperken tot wat schriftelijk vast ligt. Citaat uit het be- sprekingsverslag bouwvergadering ro tonde Persant Snoepweg, waarbij ver tegenwoordigers aanwezig waren van de gemeente Leiderdorp, eerste hulp dienst, politie Hollands Midden, brandweer Leiderdorp, busmaat schappij Connexxion, Cultuurweg en Grondmij Advies dd. 15 juni 1999: De betrokken partijen veriuachten dat de verkeerssituatie in deze weken tot problemen kan leiden. Met name doordat de provincie de N445 volledig afsluit. De gemeente heeft echter de taak op zich. genomen beide werken uit te voeren conform de afgesproken planning. Er zal altijd een moment van overlast ontstaan. Alle betrokken partijen zullen alles in het werk stellen de doorstroming van het verkeer en de overlast zo beperkt mogelijk te hou den. Vooralsnog wordt vastgehouden aan de huidige aanpak en planning. Alle alternatieve uitvoeringswij zen leiden tot vertraging van de uit voeringsduur. waardoor de aannemer zijn verplichtingen niet meer kan na komen. Vertraging van de uitvoering betekent een langere uitvoeringsduur met meer weken overlast. Tevens zal de planning niet meer gehaald wor den, waardoor de rotonde in de bouw vakvakantie niet meer gereed is om open te stellen voor het verkeer. in week 26 en 27 bezien of de verkeerssituatie haalbaar blijkt; zo no dig maatregelen treffen om ontstane problemen op te lossen.(einde citaat). Alle betrokken partijen hebben overeenkomstig gehandeld en hun verantwoordelijkheid genomen! Als verantwoordelijk wethouder sta ik dan ook volledig achter de gevolgde werkwijze. Het eigen gelijk staat daar bij niet voorop! Het is een uitvlot van een keuze! De werkzaamh zijn tijdig en veelvuldig aangekorc URE/ en besproken met hulpdiensten. Ook ben ik er niet trots op te dat het verkeer bij de start van werkzaamheden tijdens de spits loopt. De effecten tijdens de spitsl ren zeer groot! Laat daar geen mis w stand over bestaan. Maar erover; ten alsof Leiderdorp in 'de star dagenlang afgesloten is gewees sterk overdreven. Overeenkomst' afspraken zijn terstond maatri genomen en is de overlast aanziêf. afgenomen. Betere regionale afs: n l ming is inderdaad een must! a - Een en ander heeft wel heel du lijk gemaakt dat als we het vele d gaande verkeer door Leiderdorp len beperken, dit niet alleen lukti het over meer of andere wegen tf den. De automobiliteit zal sterk ten verminderen. Op lange afstai door gebruik van bus en trein ei korte afstanden door gebruik fiets. Daar zal nog een behoorlijke spanning voor geleverd moeten den. Maar de invloed van de buig ook hierop bijzonder groot! 11 VICTOR MOLKENBOER kondiging van een commerci ële uiting, te weten het boek en de aan dat boek gekoppel de documentaire'. Het hof verwijst daarbij naar de Anne Frank-bio- grafie van Melissa Mül- ler en een film over Anne Frank die kort daarop uit kwamen. Die laatste suggestie is om twee re den opmer kelijk. Tij dens de zit ting is dit ar gument door geen van de betrokkenen genoemd. Bovendien wordt Het Parool door de rechter beticht van een hande ling die volslagen in strijd is met de cultuur van een kwali teitskrant, Die cultuur bepaalt dat een krant door niets an ders wordt gedreven dan het openbaarmaken van nieuws feiten en het geven van ach tergronden, onafhankelijk van wie of wat dan ook. Dat betekent bijvoorbeeld dat als er morgen een belang wekkend boek verschijnt, de krant dat aankondigt. Zo mo gelijk met fragementen waar aan de lezer het belang van het boek kan aflezen. Natuur lijk is het de bedoeling dat de uitgever van dat boek er geld mee verdient. Maar dat is niet de reden dat de krant publi ceert Redacties gaat het in dit geval om de inhoud en niet om de winst die met het boek wordt gemaakt. De rechter gaat daaraan voorbij en dat maakt zijn vonnis gevaarlijk voor de speelruimte van jour nalisten. TON VAN BRUSSEL De Leidse studentenvereniging Minerva vierde afgelopen zaterdag haar 37ste lustrum. Het Rotterdamse Studentencorps heeft er 85 jaar op zitten. De elitebolwerken, de oude instituten waar geïnvesteerde gezelligheid zich later uitbetaalt in een goede baan, vierden feest. Maar de leden van de oude lichting waren talrijker dan de 'jonkies'. Is het Old Boys network aan het ontrafelen? Of moet je anno '99 netwerken in sky-boxen in plaats van in de soos? Kun je corps en carrière nog steeds in één adem noemen? Oud-minister van buitenland se zaken en oud-Minervaan J. van der Klaauw: „Vroeger had je dat verschijnsel 'de Leidse bek'. Kent u dat? Die Soldaat van Oranje-achtige bravoure. De wereld draaide om Neder land, Nederland draaide om Leiden en Leiden draaide weer om Minerva. Allemaal scherts en onzin natuurlijk. Maar er leefde wel een beetje dat idee dat Minerva de navel van de wereld was. Of een lidmaat schap van het corps gelijk een garantie betekende voor een hoog geplaatste positie, dat weet ik niet. Ik was lid in de pe riode '45-'50. Een studiegenoot en mede-Minervaan dr. H.N. Boon werd later secretaris-ge neraal bij Buitenlandse Zaken. Hij heeft mij destijds aange spoord om bij Buitenlandse Za ken mijn licht op te steken. Ja ren later, toen ik al bij het de partement zat, las ik in mijn persoonsdossier dat er met geen woord over mijn studie werd gerept. Wel dat ik in het collegium van Minerva had ge zeten. Opmerkelijk, ja. Maar het Reünisten van Minerva halen herinneringen op. In het midden de pijprokende oud-minister van buitenland se zaken Van der Klaauw. foto henk bouwman is mij nooit om een carrière te doen geweest. Ik heb er vrinden voor het leven aan overgehou den. Dat is belangrijker." Harmke Willem's, derdejaars student rechten, lid van Mi nerva, preses van het bestuur van het Juridisch Faculteits Verenigings appél en per 1 september studentlid van het faculteitsbestuur „Netwerken, netwerken... dat is zo'n raar woord. Dat doe je niet bewust. Je borrelt wat met elkaar en leert overal mensen kennen. Ik heb de laatste tijd met mensen van drie verschillende advoca tenkantoren gesproken waar ik wel stage zou willen lopen. Daarvan kan je zeggen dat grof weg vijftig procent lid van Mi nerva is geweest. Het idee dat het corps de vijver is waar elk juridisch advocatenkantoor in vist, is achterhaald. Sterker nog, ik heb het laatst nog met ze daarover gehad en je merkt dat kantoren dat hardnekkige voor oordeel juist als last ervaren. Dat er verhoudingsgewijs meer ex-corpsleden op hoogge plaatste functies zitten, heeft misschien te maken met het feit dat je zo'n corps toch een maatschappij in het klein is. Vanaf het begin ben je ontzet tend bij van alles betrokken, je leert er debatteren, kritiek te verstouwen en omgaan met mensen die je misschien niet helemaal liggen. Allemaal ei genschappen die je van pas ko men. Maar je kan het wel verge ten datje bedje gespreid is al leen maar omdat je bij Minerva zit." Marijn Koelewijn, derdejaars student rechten, lid van Au- gustinus, verantwoordelijk voor het pandbeheer: „Tom Koek, de scheidend partijvoor zitter van D66, was lid van Au- gustinus. En Jaap de Hoop Scheffer. Die was trouwens ook lid van Minerva, overigens niet vreemd hoor in die tijd. Was het in het verleden zo dat de corpora, dus niet alleen Miner va, een dikke vinger in de pap hadden in de advocatuur, te genwoordig zitten er ook be hoorlijk veel Augustijnen tus sen. Een advocatenkantoor als De Brauw, Blackstone en West broek in Den Haag heeft vol gens mij traditioneel een hoog corpsgehalte. Maar misschien is dat een imagokwestie. Het netwerk an sich is tegenwoor dig belangrijker. Als je een in gang hebt ergens en je kent mensen, dan maakt het niet uit of je Minervaan of Augustijn bent. Minerva heeft toevallig een langere traditie." N. van Waes assistent op de af deling juridische personeels zaken van De Brauw Blacksto ne en Westbroek in Den Haag: „Elk jaar organiseren we een weekend voor aankomende ju risten. Overdag worden ze geïn formeerd en pleiten ze tegen el kaar. 's Avonds heeft het alle maal een meer informeel karak ter en wordt er geborreld en ge hockeyd. Van de vierhonderd aanmeldingen die we binnen krijgen, kunnen wij 25 studen ten plaatsen. Daar bovenop ne men Shell, KLM en Unilver nog 15 studenten voor hun reke ning. We moeten dus een be hoorlijke schifting maken. Daarbij kijken we alleen maar naar het totaalplaatje en of we een beetje goede spreiding van studentensteden hebben. Ook studenten uit Nijmegen bij voorbeeld en niet alleen maar studenten van verenigingen. Juist om de vriendjespolitiek zo ver mogelijk terug te dringen. Hoeveel van onze compagnons ex-corpsstudenten zijn? Poeh, er zouden ongetwijfeld wel wat bij zitten. Maar hoeveel, dat houden we niet bij." Harry Mens, makelaar en self made man te Lisse, werd in '92 door het establishment wegge houden van een verkiesbare plaats op de WD-lijst: „Ja na tuurlijk, dat old boys network bestaat nog steeds. Het wordt alleen steeds kleiner. Er zijn te genwoordig zoveel manieren om je contacten te onderhou den. Daar heb je geen Ajax-sky- box of studentenvereniging voor nodig. Sommige lui in het bedrijfsleven organiseren ten nis- of golftoemooien. Die tra ditionele incrowd van de cor pora loopt voornamelijk in de advocatuur en in het notariaat rond. Daar heb ik weinig mee te maken, dus ook weinig last van. Ja in '92 was er een bepaalde incrowd bij de WD waar ik niet in doordrong. Soit, in elke ge vestigde orde heb je groepjes. Ik neem het met een glimlach en een korrel zout. Na mijn mid delbare school ben ik gelijk het bedrijfsleven ingerold. Nooit lid geweest van een studentenver eniging, nooit nodig gehad en ik zie er ook niets in. Net zoals mijn dochters. Die studeren al lebei in Amsterdam en hebben er geen behoefte aan om lid te worden van het corps." W. van Noort socioloog ver bonden aan de universiteit Naar aanleiding van de inge zonden brief onder de kop 'De complimenten voor wethouder Molkenboer', in het Leidsch Dagblad van 7 juli, waarin de de heer of mevrouw Zandstra zijn/haar mening geeft over het verkeersbeleid in Leiderdorp, doe ik hierbij mijn reactie toe komen. Veertig minuten in de file staan of naar Hoogmade rijden noemt u in het begin van uw brief 'een ramp'. Vervolgens prijst u de heer Molkenboer voor zijn doortastende optre den. Uit het feit dat u het heeft over het wegbrengen van uw kleinzoon maak ik op dat u tot de wat oudere inwoners in Lei derdorp behoort, mogelijk bent u VUT'er of 65+. Is he; schien zelfs zo, dat u gee: kelijke schade ondervind dat uw tijd geen econon waarde vertegenwoc Maar zelfs dan spreekt een ramp. Ik weet het natuurlijk a ker, maar als het zo is tijd geen belangrijke meer speelt in uw leven wil zeggen: geen econoi factor - dan vind ik dati wel heel erg asociaal start inneemt in deze kwestii treft mij bij het lezen vani tikel: het zet het verkeer: Z n van de heer Molkenboer inziens precies in het juis er v spectief. J. Leidefcns md zo vraag ik me af. Ik begrf So smaken verschillen, ma; restaurant afkraken, kan een. Zondag 4 juli, op de dag van mijn man, gir eten in... jawel Het Kot een restaurant waar ik rej tig ben te vinden. Het struisvogel, eend en pan epi - was één van de beste cc heerlijkheden die ik in n linl ven heb gegeten. De bet was fantastisch. Helaas, i it n uw stukje, hadden mijn i re noot en ik drie man per lel en de hele keukenbrigad )ui voor ons alleen. Dit heeft Het Koetshu 1 verdiend, vind ik - efifu vrienden, collega's met mij. Ik ga met maat uit eten (één tot tw ker per week) en daarom ben mening dat ik een goede kan vellen. Ik ken bijna e var taurant/eetcafé in Leider vind Het Koetshuis bij dt ze behoren. Ik blijf daaroü z'n klant! (Uiteraard blijft gen gebakken eendenbff ak bosbessensaus behoren top 3.) Gerda van Groe: rdi Leidt me Beleef met Het Huis opticiens en Rodenstock de zonsverduistering op 11 augustus. Nu gratis actiepakket met veilige Eclipsebril, informatiebrochure én voordeelcoupons. Plus kans op een Caribbean Cruise t.w.v. f 10.000,-1 Hierbij wil ik reageren op de ru briek 'Uit eten' geschreven door Stella Carson in de UIT-bijlage van het Leidsch Dagblad van 1 juli. Kan Stella zelf wel koken, VAN DE ZON GENIETEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16