oorschoten oekt huizen oor ouderen 'Naar parfum mikt het bepaald niet' )e Vriendschap weer restaurant of woonhuis ^t/löruL tólyn u) ttn Regio Netelenbos bezoekt Duinrell Comité Doesbrug bezorgd over kortere tunnel-optie Tunnelgrond vervuilt Munnikenpolder niet lENSDAC ilitie zoekt twee pinnende jongens UpewouDEDe politie is op zoek naar twee jongens die vorige Cl ^donderdagochtend omstreeks kwart voor twaalf hebben ind bij de Rabobank aan de Dr. Bouwdijkstraat in Zoeter- ide-Dorp. De twee pinden, nadat twee mannen een pinpas Op 1 iruikten die was gestolen uit een tas van een winkelende De twee mannen probeerden ook nog een andere pas, at mislukte. Toen de jongens daarna wilden pinnen wei de het apparaat, waarna zij een medewerkster van de bank trieste irschuwden. De politie vraagt de jongens contact op te ne- sscho nmet telefoonnummer 071-5810101. jverbod voor dronken bestuurder Een 43-jarige Leiderdorper is vannacht in zijn op de Engelendaal van de weg gehaald omdat hij te I had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en een ces-verbaal. ?1 in d sdoir irdel woningbouwverenigingen Woonzorg en Zijl en Vliet oorschoten gaan met de gemeente op zoek naar hui die gemakkelijk zijn aan te passen voor ouderen met handicap. Op korte termijn wordt een inventarisatie van alle woningen van beide corporaties en in ember wordt bekeken of doorstroming mogelijk is. einefscHOTENjan preenenVerder wordt gekeken naar het beschikbaar stellen van geld uit de WVG-pot voor collectieve aanpassingen van bijvoorbeeld entrees van wooncentra voor ouderen. Daarbij wordt gedacht aan deuren die automatisch open en dicht gaan. Wethouder P. Verschoor: „Het probleem is dat de WVG bedoeld is voor in dividuen. We gaan na of het geld ook aan een groep kan worden gegeven." Geerink is net als Verschoor tevreden over de gesprekken: „Er moest wat gebeuren. Vol gend ja ar komen veertig wonin gen aan de Prins Bemhardlaan beschikbaar voor ouderen. Die appartementen zijn helemaal afgestemd op ouderen. Maar veertig is lang niet voldoende." Gemeente en woningbouw verenigingen plegen na de va kantie ook nog overleg over de huisvesting van vluchtelingen met een tijdelijke status. Voor schoten moet er dit jaar 27 huisvesten, maar heeft er pas acht kunnen onderbrengen. zaan tie d|eente en woningbouwver- hebben om twee re- cistlifvoor deze aanpak geko- en) i Enerzijds om de doelgroep geschikte huisvesting te »n. Anderzijds om minder n de [toeroep te hoeven doen op verd I fet Voorzieningen Gehan- ad toi iten (WVG). „Daarom is Ord jesteld om woningen in )e vei lantal gevallen niet aan te in h n", aldus B. Geerink, re- doö anager van Woonzorg, aan irschoten wil af van dure p Vai luwingen. Als voorbeeld Geerink een ouder echt- in een eengezinswoning, 'grc an de man of vrouw ge- buiti :n gaat vertonen en niet de trap op kan. „In dat zal er een lift moeten ko- Met allerlei andere voor- igen in douche en toilet ibiley dat gauw zo'n 40 a 50.000 en Lu n kosten. Het is dan beter li Op edkoper om mensen te la- en D erhuizen naar een bene- ur vi oning. veger Gesp (19! ïoem ht' da :n di- r;ïi:i!: :nten Columbus eieren Gelegd door scharrelkippen gevoed met een natuurlijke, 100% plantaardige voeding. - Doosje a 6 stuks 4-{A CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 korter wordt is volgens de pro jectorganisatie HSL-Zuid nog onbekend. „Wéér onrust voor de bewoners, bedrijven, belan genorganisaties en andere be langhebbenden", schrijft Comi té Doesbrug in een persbericht. De sticihting vindt het 'schrij nend' dat het besluit voorbij gaat aan de cultuurhistorische waarde en het natuur- en agra rische belang van de 'vrijwel ongeschonden Achthovener- polder', en kondigt aan zich zo nodig tot het uiterste te zullen verzetten tegen een kortere tunnel. Volgens het projectbureau HSL-Zuid wordt in september bekend of er een aannemer is die de kruising van de snelweg en de spoorlijn goedkoop ge noeg kan aanleggen. leiderdorp afke van der toolen De Leiderdorpse stichting Co mité Doésbrug maakt zich ern stig zorgen over het kabinetsbe sluit over de HSL-tunnel onder het Groene Hart. Dat besluit houdt in dat er gestreefd wordt naar een lange tunnel en een verlaagde kruising met de A4, behalve als die lagere kruising duurder uitvalt dan de verguis de 'pergola' bij Hoogmade. In dat geval komt aan de Leider- dorpse kant toch weer een ver korting van de HSL-tunnel in beeld, om geld uit te sparen dat vervolgens in de kruising kan worden gestopt. Een verkorte tunnel is volgens de stichting in strijd met de voorwaarde het Groene hart te sparen. Hoeveel de tunnel eventueel wassenaar Minister T. Netelenbos van ver keer bracht gisteren een bliksembezoek aan het Wassenaarse pretpark Duinrell. De be windsvrouw feliciteerde de directie met de promotie van het openbaar vervoer naar Duinrell. Het pretpark heeft in samenwerking met Connexxion - voorheen NZH en ZWN - een Duinrell Sneldienst (vanaf Den Haag), een Strandexpress (Voorschoten Duinrell Wassenaarse Slag) en een Regio Hopper (Noordwijk Katwijk Duinrell) geregeld. Op de foto van links naar rechts: de Wasse naarse verkeerswethouder H. Klooster, minis ter Netelenbos en Duinrellgraaf H. van Zuy- len van Nijevelt. foto henk bouwman Politie sleept woonboot Leiderdotp weg leiderdorp afke van der toolen vervolg van voorpagina Een politieagent doet rubberen handschoenen aan. „Waarom? Als jij binnen was geweest zou je dat ook doen." De agenten lachen. „Nee, naar parfum ruikt het daarbinnen bepaald niet." Woonschip De Stoel ziet er in derdaad uit alsof het betere tij den heeft gekend. In plaats van ramen zitten er platen triplex tegenaan getimmerd. Aan de zijkant komt glaswol uit de ga ten in de wand piepen. Als een agent samen met een provin cieman een vermolmd plankje tussen de schuit en en walle- kant wil verwijderen knalt dat in één grote stofwolk uit elkaar. De aanwezige politie- en pro vinciemensen zien er eens te meer een bewijs in dat de boot in feite niet werd bewoond. Ei genaar Hovius houdt echter vol van wel. „Als het er een tijdje onbewoond heeft uitgezien, dan komt dat doordat mijn moeder is overleden en ik in cüe tijd afwezig was." Een paar jaar geleden kocht hij de schuit waar het vandaag allemaal om draait, De Stoel. Dat was het startsein van een slepende zaak, waar meerdere rechters door de jaren heen hun licht over hebben laten schijnen. Hovius kocht met De Stoel namelijk een woonschip zonder ligplaats. De boot was eerst van zijn zus, die hem ver kocht en op dezelfde plek een nieuwe afmeerde. Later kocht Hovius de boot van de eerste koper. Sassenheim joeg hem onder dreiging van een dwang som uit de gemeentelijke wate ren en De Stoel kwam in de Zijl terecht. De provincie Zuid-Hol land heeft er lang over gedaan om hem daar weg te krijgen. Hovius beschouwt deze te genstand als discriminatie van een woonbootbewoner en noemt de actie van vanmorgen vroeg een 'deportatie'. „Ik heb officieel de status van woonwa genbewoner. Dat zit heel vreemd in Nederland. Iedereen is gelijk, behalve de koningin die van adel is en ik als woon wagenbewoner." Die status is hetgeen waar Hovius zich in zijn juridische strijd op beroept. Uit het stof der eeuwen heeft hij een oude wet opgediept, die hem in zijn visie recht geeft op een lig plaats. De provincie - en ook de bestuursrechter - heeft daar echter geen boodschap aan. De schuit figt illegaal in de Zijl, en daarmee uit. De Stoel is nu naar de opleg haven in Waddinxveen. „Slim bekeken", merken de slepers droogjes op. „Als hij hem zelf had moeten afbreken had 'm dat een fortuin gekost." afke van der toolen De grond die vauit de HSL-tun nel in de Leiderdorpse Munni kenpolder terechtkomt, levert daar geen vervuiling op. Dat zegt niet alleen de woordvoer der van projectbureau HSL- Zuid, maar ook directeur J. Ad miraal van het Centrum Onder gronds Bouwen (COB) in Gou da. Het Tweede-Kamerlid Leers (CDA) vreest van wel en heeft vragen gesteld aan de minister. Tijdens het procédé dat hoogstwaarschijnlijk voor de HSL-tunnel wordt toegepast komt er bentoniet - gebruikt als boorvloeistof - in de 1,5 miljoen kuub uitgeboorde poldergrond terecht. Dat wordt er boven gronds direct uitgehaald, maar een restje zal altijd blijven zit ten. CDA'er Leers, die tegen de dure natuurbesparende boor- tunnel is, noemt dit vervuiling en vraagt de minister wat de ge volgen zijn als deze grond in een landschap wordt gestort. De Munnikenpolder is aange wezen als tijdelijke opslagplaats voor de tunnelgrond en wordt uiteindelijk een recreatiegebied. Directeur Admiraal van het COB - een instituut waarin overheid, bedrijfsleven en on derzoeksinstellingen zijn ver enigd - meldt dat het achterge bleven bentoniet de Munniken polder niet zal aantasten. „Ben toniet is een kleiachtig materi aal en volstrekt onschuldig, een natuurproduct. Het wordt ook in de oliewinning gebruikt, en daar worden er enge stoffen aan toegevoegd, zoals barium." Daarvan is bij de HSL-tunnel geen sprake. Ook B. Kiel van het project bureau HSL- Zuid benadrukt dat bentoniet geen vervuilende stof is. „Overigens wordt niet alle uitgeboorde grond in de Munnikenpolder gestort: het is de bedoeling om zoveel moge lijk grond direct af te voeren voor hergebruik. Dat transport is erg duur, dus we zoeken naar zo dichtbij mogelijk gelegen toepassingen. We denken aan spoordijken voor de HSL zelf, aan ophoging van Vinex-loca- ties en aan het 'verondiepen' van oevers van meren in de re gio." Ook een andere mogelijke boormethode, waarbij polyme ren worden gebruikt, levert vol gens Admiraal geen gevaar op. „Die methode is bij de Botlek tunnel toegepast, en daar had de milieudienst geen proble men mee." stompwuk erna straatsma Anky van Grunsven en Lee Towers in Stompwijk Zaterdagmiddag om 14.00 uur kunnen kinde ren naar een show met clowns in de feesstent. Gelijktijdig zijn er springwedstrijden voor pony's en paarden op het naastgelegen weiland. De winnaar krijgt de Cor Jansen-trofee, die is ver noemd naar het in 1979 overleden bestuurslid van de Stompwijkse harddraverij. Aansluitend kan het publiek kijken naar ringsteken met aan gespannen paarden. Deze wedstrijd begint om 19.30 uur. Het optreden van Anky van Grunsven is een pauze-act tijdens de wedstrijden ponyrennen, die zondag beginnen om 13.00 uur. Die wedstrij den worden ook onderbroken voor de 'ouwe dib- besenrace', bedoeld voor oudgedienden van het Stompwijkse Paardenfeest. Maandag staat de jaarlijkse kortebaandraverij op het programma (aanvang 13.30 uur), waarbij gestreden wordt om de 'Grote Prijs van Stomp wijk'. Er is een prijzenpot beschikbaar van ruim 10.000 gulden. Voor het eerst is dit jaar een prog nose van de kortebaandraverij te zien op internet (www.kennisconsult.nl), vanaf om 15.00 uur. Anky van Grunsven en Lee Towers zijn de speci ale gasten tijdens de 90ste editie van het jaarlijkse Stompwijkse Paardenfeest. Het evenement be gint vrijdag met een optocht door het dorp en gaat door tot en met maandag. Van Grunsven geeft zondagmiddag een dres- suurdemonstratie op het wedstrijdterrein. De Brabantse was Wereldkampioene dressuur in 1994 en en won tijdens de Olympische Spelen van Atlanta (1996) twee zilveren medailles. Direct na de demonstratie treedt Lee Towers op in een grote feesttent op het terrein. Het paardenfeest, georganiseerd door de hard draverij Nooit Gedacht, begint vrijdagavond om 19.00 uur met een feestelijke rondgang door het dorp. De optocht wordt begeleid door de Flora- band uit Rijnsburg. Voorafgaand aan die optocht is er een klaverjaswedstrijd voor ouderen in café De Gouden Leeuw (aanvang 13.30 uur). Na de optocht, om 19.45 uur, is er een hindernisspel voor bromfietsers op het feestterrein naast de kerk. ise familie koopt karakteristiek pand in Zoeterwoude leenen eidse familie Verbeek wil Jrant De Vriendschap in irwoude-Dorp voor 'enke- inen' opknappen en her en. Daarvoor wordt ge- naar een exploitant, iten de vier broers John, d, Piet en Henri Verbeek nieuwe uitbater kunnen «In, dan wordt het pand derd in een woonhuis. Vriendschap is tweehon- jaar oud. Aanvankelijk was (b een dorpsherberg. Later toeslat het een restaurant, dat op dit jaar werd gesloten, cassf 11 expl°itant P. van Rijn ezen.i e. Op 15 juni werd het ka- nande istieke pand aan de Mie ensan» verkocht aan projectont- p'hpscf !'aar Hartman uit Oegst- en A. van Dijk, directeur lobo de Bouwers uit Lei- Hartman: „Wij hebben de - huurder gevraagd of hij doorgaan. Die zag er geen meer in. Dat was ook verhaal voor ons." Kort 3 'P werd De Vriendschap ^verkocht aan de familie lek. Vriendschap is een be- Zoeterwoude en omge- tedereen kent het en vindt 'uk. Wij kregen het aange- 111 en hebben het gekocht, 11 het een markant en her aar pand is. Aan het water, e polder en toch in de Restaurant De Vriendschap wordt voor 'enkele tonnen' opgeknapt. Randstad. Het is opvallend dat voorgoed) geen doorgaande het daar zo mooi en stil kan route meer is. zijn", zo licht John Verbeek de Verbeek is architect, verbon- koöp toe. Nadelen van de den aan het bureau Van Reijzen Vriendschap zijn dat er zo wei- en Verbeek architecten aan de nig parkeergelegenheid is en Lammenschansweg. Van zijn dat het restaurant moeilijk te broers kreeg hij de 'opdracht' bereiken is. Zeker nu de Vrou- een mooi ontwerp te maken wenweg voorlopig (en mogelijk voor De Vriendschap. Verbeek: foto henk bouwman „Dat was niet zo gemakkelijk. Het pand is jarenlang helemaal niet onderhouden, terwijl het toch een karakteristiek stukje Zoeterwoude is. De kozijnen zijn slecht, het dak is niet origi neel en er zijn lelijke serres aan gebouwd. Renovatie is daarom absolute noodzaak." De broers willen De Vriend schap in de oude luister her stellen. John Verbeek is daar voor in de archieven van de ge meente Zoeterwoude gedoken. „Ik heb alle tekeningen tevoor schijn gehaald. Als je die met elkaar vergelijkt, zie je dat er in de loop der jaren erg veel is ver anderd. Bouwkundig klopt het daardoor niet meer. Het oor spronkelijke pand was veel mooier. De tuin is helemaal volgebouwd met serres en een toiletgroep. Die willen we slo pen." De broers hebben eerder er varing opgedaan met de hore ca. Enkele jaren geleden koch ten zij in Leiden tegenover het stadhuis een pand, waarin eer der een ijssalon en een Grieks restaurant waren gevestigd, en begonnen daar het restaurant Burgerzaken. Voor De Vriend schap hebben zich inmiddels ook enkele kandidaat-exploi tanten gemeld. Na de zomerva kantie wordt een beslissing ge nomen, waarna zo snel moge lijk met de verbouwing wordt begonnen. Verbeek: „De mogelijkheid bestaat dat het beneden weer restaurant wordt en boven woonhuis, zoals het de afgelo pen jaren het geval was. Moch ten we het niet eens worden over de exploitatie, dan wordt het hele pand een woonhuis. Misschien voor een van ons of een van de kinderen." t de Leidsch Dagblad/1 IK II11 ANNO 1899 Vrijdag 14 Juli LEIDEN - Uit het Gemeenteverslag. Aan het verslag van den toestand dezer ge meente over 1898 wordt het volgende ont leend: De bevolking, die op 1 Januari van dat jaar bestond uit 25416 mannen en 28287 vrou wen, totaal 53703, vermeerderde door geboor te met 887 m. en 804 vr. en door vestiging in de gemeente met 1754 m. en 1443 vr., totaal 4888. Zij verminderde door overlijden met 438 m. en 445 vr. en door vertrek uit de ge meente met 2177 m. en 1616 vr., totaal 4676. De bevolking vermeerderde alzoo in het geheel met 26 m. en 186 vr., totaal 212. De geheele bevolking bestond dus op 31 De cember 1898 uit 25442 m. en 28473 vr., to taal 53915 personen. Daarvan behoorden er tot de landmacht 464. Het aantal voor bewoning bestemde percee- len bedroeg bij het einde van 1898: 12171. 85 perceelen werden in den loop van het jaar bijgebouwd, terwijl 12 perceelen werden afge broken of door verbouwing vervielen. ANNO 1974 Maandag 15 juli LEIDEN - Het hoogtepunt van de viering van het eerste lustrum van de jongerengroep 'The Lord's Folks' is niet ongemerkt voorbijgegaan. De 'dynamische' groep had Kardinaal Alfrink bereid gevonden samen de eucharistie te ko men vieren, een idee dat de kerkgangers, ge zien de grote drukte in de Jozefkerk, aansprak. Hoofdthema in deze eucharistieviering was het 'Levensideaal'. Na een welkomstwoord van een der jongeren en een muzikaal gedeelte, ging Kardinaal Alfrink wat verder in op het thema. Inhakend op een van de gezongen liederen, 'Op mijn manier', wist de kardinaal dat ieder op zijn eigen manier tot God komt, hoe vreemd het soms ook mag gaan. "We kunnen niet alle maal heiligen zijn, maar wel is het erg belang rijk dat de mensen elkaar vinden: dat liefde en vrede geen loze kreten blijken te zijn." De kar dinaal besloot z'n toespraak met te zeggen dat het hem zeer verheugde zoveel jonge mensen "onder ons" te hebben. Het dankgebed, het eucharistiegebed, de communie en de voorbe den besloten deze dienst, waarin The Lord's Folks opnieuw aantoonden met hun muziek en zang een nieuwe dimensie aan het kerkgaan te hebben toegevoegd. MEXICO (AP) - De politie in de zuidelijke Mexicaanse staat Guerro heeft een polygamist van 16 jaar gearresteerd en zoekt nu uit, wat men met dit heerschap moet. Hij wordt ervan beschuldigd in de afgelopen twee jaar vijfmaal getrouwd te zijn, zonder eerst gescheiden te zijn, en in die tijd zes kinderen te hebben ver wekt bij diverse echtgenoten. De bruiden wa ren nog niet op jaren: Margarita Aguerro Garcia was 15 jaar oud, Ernesta Arbajal Escobedo 14 en de leeftijd der drie anderen varieerden van 13 tot 15 jaar. Als de jongen schuldig wordt bevonden aan alles wat hem ten laste is gelegd kan hij veroordeeld worden tot ten hoogste vijf jaar en een geldboete van, omgerekend, 300 gulden. De zaak was gaan rollen toen Margarita en Ernesta elkaar op een dansfeestje tegen kwamen en ontdekten dat zij officiéél, met de zelfde jongeman waren getrouwd. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen ovcrschrljvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad. t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15