,eiden Regio Kort geding ambtenaren van de baan ,eidse scholiere wordt eventjes astronaut Caravan van Leidenaar fcchaart in Wijkertunnel uits-Poolse schenking jor stedenbandhuis dienstverlening na steekpartij Tomaten in de morgen en 's avonds brood Hoge celstraffen geëist voor ruzie over vrouw Oplichtster naar afkickcentrum Anderhalfjaar celstraf voor brandstichting KNSDAG 14 JULI 1999 I WlM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 caravan van een 49-jarige n uit Leiden is gisteravond i tien uur zwaar bescha- ikt in de Wijkertun- De Leidenaar reed in zijn met caravan in zuidelijke itiiig op de A9 toen de combinatie plotseling begon te scharen. Auto en caravan raakten verschillende malen de zijkanten van de tunnel buis en liepen flinke schade op. Een sleepbedrijf heeft de combinatie uit de tunnel ge haald. Niemand raakte ge wond. idse stichting 'Het poortgebouw aan de Podmurna', geli- aan de stedenband Leiden-Toruri, heeft onverwacht steun uit itenland gekregen. Een Duits-Poolse stichting heeft voor de ratie van het poortgebouw een bedrag van 250.000 D-mark leer dan 280.000 gulden) geschonken, poortgebouw moet na de restauratie het centrum worden le internationale contacten van de Poolse stad. De Leidse ting heeft zich ingezet voor het opknappen van het gebouw melde zelf 20.000 gulden in. De gemeente Leiden heeft enige terug al 50.000 gulden gegeven. Nu komt daar een veelvoud lie bedragen bij. nfcl t poortgebouw stamt voor een deel uit de 13de eeuw meldt de stichting en bij de bouw zijn bakstenen gebruikt van de plegen ruïne van een burcht van de Duitse Ridderorde. Dat P voor Göttingen, een Duitse zusterstad van Torun, reden om ''I voor het pand in te gaan zetten. De stichting die 250.000 D- beschikbaar heeft gesteld, heeft als doel het in stand houden PÊ* )uits cultureel erfgoed in voormalig Duitse gebieden. Dankzij jdrage wordt de restauratie mogelijk al dit jaar voltooid. pkai Gemeente willigt eisen OR in Het kort geding tussen de ondernemingsraad (OR) van de gemeente en het gemeentebestuur is van de baan. De partijen, die elkaar elkaar vanmiddag voor de rechter zouden tegenkomen, bereikten gisteren alsnog overeen stemming over de toekomstige huisvesting van een groot aantal ambtenaren. De OR vond dat het gemeentebe stuur te veel ambtenaren in het verbouwde stadhuis wil de huisvesten en eiste stopzetting van de verbouwing en de geplande verhuizing. Afgesproken is nu dat verbou wing en verhuizing voorlopig slechts voor een deel door gaan. De 'Leidse' ganzen zwemmen vrolijk rond in het water van de Glazen Stad. 'Leidse' ganzen oorzaak van kettingbotsing 's-Gravenzande FOTO WlM DIJKMAN 'S-GRAVENZANDE ERIC-JAN BERENDSEN Ze krijgen trostomaten in de morgen en 's avonds brood. Ze zitten langs een vaart in een weiland temidden van herten, tamme duiven en vijf Friese paarden. De 'Leidse' ganzen hebben het in het Westland om ringd door kassen prima naar hun zin. Tenminste, als het de circa 60 sinds een kleine twee weken in Leiden vermiste exemplaren zijn. En dat lijdt geen twijfel volgens A. Alleblas uit 's-Gravenzande, op wiens land de dieren vorige week donder dag zijn neergestreken. De eigenaar van een sloopbedrijf onder de rook van Den Haag had in een krant ge lezen dat er in Leiden ongeveer 60 ganzen spoorloos zijn. De link was snel gelegd. Want Alleblas weet ook hoe de dieren in de Glazen Stad zijn verzeild geraakt. „Ze zijn hier gewoon neergedonderd. Vliegend kun nen ze hier niet zijn gekomen, want er zit ten jongen bij de groep. Nee, die zijn uit een auto gezet. Dat heb ik niet zien gebeu ren, maar het kan niet anders." Alleblas laat de dieren rustig op zijn ter rein ronddartelen. Ook al hebben zij afge lopen zondag al voor een kettingbotsing gezorgd. Zijn land ligt naast de dijk richting Hoek van Holland. Toen de badgasten het afgelopen weekeinde massaal op de dijk in de file stonden, werden zij door de onge wone aanblik van de troep ganzen afgeleid en klapten vervolgens op elkaar. „Een bot sing met zeven auto's. Ongelooflijk toch", verbaast Alleblas zich nog steeds. „Drie jaar geleden heb ik ook al eens ganzen op mijn land gehad", herinnert Al leblas zich. „Maar nog nooit 57. Ik heb ze hoogstpersoonlijk geteld." Ondanks het feit dat de dieren al een spoor van veren en uit werpselen hebben getrokken, heeft Alleblas geen last van de beesten. „Ze zitten niet op m'n rug. Ze lopen mij niet in de weg. Ze zit ten mij daar goed." Met zijn buurman, een kweker, heeft hij geregeld dat er dagelijks een portie tomaten van eigenaar verandert. En de plaatselijke bakker levert bij Alleblas elke dag het onverkochte brood voor de ganzen af. „Dus die beesten gaan hier voorlopig niet weg." Een groep van 90 ganzen zorgde in Lei den in het voorjaar voor overlast. Voor café De Tregter werd het gras van de walkanten van de Witte Singel kaal gevreten, werd de grond besmeurd met uitwerpselen en zorg den de beesten voor gevaarlijke verkeerssi tuaties. Uiteindelijk besloot de gemeente een kleine twee weken geleden er 30 weg te halen. Sindsdien ontbreekt van de andere zestig elk spoor. Volgens sommige omwo nenden zijn de beesten in een busje gela den. Volgens 'ganzenkenners' zijn de 60 dermate geschrokken van de verdwijning van hun 30 soortgenoten, dat ze tijdelijk er gens anders 'onderdak' hebben gezocht. Gisteren zagen medewerkers van de Leidse Gemeentereiniging 8 ganzen rond dobberen op hun oude stek bij de Koepoortsbrug tussen Herenstraat en Doe- zastraat. Toch houdt 's-Gravenzander Alle blas vol dat de dieren op zijn land afkom stig zijn uit Leiden. Gakken ze soms met een Leidse accent? „Dat weet ik niet want ik ken geen Leids", aldus Alleblas. „Maar zo veel ganzen als nu heb ik hier nog nooit gezien. En ik weet wèl dat ze géén Haags accent hebben want dat herken ik wel. Dus moeten ze uit Leiden komen." LEIDEN HERMAN JOUSTRA De gemeente wilde oorspron kelijk komende maandag be ginnen met het overplaatsen van verschillende diensten uit andere plekken in de stad naar het stadhuis in de Breestraat. Dat stadhuis zelf is het afgelo pen jaar ingrijpend verbouwd om onderdak te bieden aan de nieuwe groep ambtenaren. De ondernemingsraad protesteert echter al geruime tijd tegen de ze plannen. Zo zouden veel ambtenaren niet weten op wel ke plek ze in het stadhuis te rechtkomen. Bovendien zou het gebouw te klein zijn om al dat nieuwe personeel fatsoen lijk te kunnen opvangen. Een ultimatum van de OR. die meer duidelijkheid wenste van de ge meente over de huisvesting van deze ambtenaren, verstreek op 23 juni. Afgesproken is nu dat alleen de verhuizing van de dienst Burgerzaken en de daarmee sa menhangende verbouwings werkzaamheden doorgaat. De verhuizing van alle overige af delingen, zoals Fiscaal-juridi sche zaken en Belastingen vindt pas plaats wanneer de gemeen te in de ogen van de onderne mingsraad en goed doortim merd herhuisvestingsplan op papier heeft gezet. Zo moet de gemeente aangeven welke functies precies in het stadhuis moeten worden gehuisvest. Bo vendien moet men eerst inven tariseren hoe groot de 'ruimte behoefte' is van de verschillen de diensten die in het stadhuis worden gedacht, afgezet tegen de ruimte die daadwerkelijk be schikbaar is. Ook moet de ge meente aangeven hoe zij de be schikbare kamers over de ver schillende diensten denkt te verdelen. Het is de bedoeling dat Lei den uiterlijk op 15 september een huisvestingsplan klaar heeft, waarin al die punten zijn uitgewerkt. Is dat niet het geval, of is de inhoud naar het oordeel van de ondernemingsraad on voldoende, dan moet de ge meente de verbouwing alsnog stopzetten. Houdt haar zomerstop tot 5 augustus Voorstraat I33a, 2201 HS Noordwijk (Binnen) tel. 071-3648932 fax 071-3647149 vanaf 17.00 uur. Dinsdags gesloten DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS Hoog oplopende emoties over een vrouw leidden op 2 april van dit jaar tot een uitbarsting van geweld in het asielzoekers centrum in Leiden. Een uit Bos nië afkomstige bewoner van het centrum kreeg klappen met een beddenpoot op het hoofd en liep een messteek in zijn zij en een gebroken enkel op. Gisteren werden bij de Haag se rechtbank door officier van justitie, mevrouw mr. M. Koele- wijn tegen de verdachten van het geweld, twee mannen uit Kosovo van 26 en 20 jaar, voor poging tot doodslag celstraffen van respectievelijk vierentwin tig en dertig maanden geëist. De hoogste eis was voor de jongste van de twee omdat deze met het mes gestoken zou heb ben. Het slachtoffer nam op 2 april afscheid omdat hij naar een ander asielzoekerscentrum werd overgeplaatst. Toen hij bij de 26-jarige langs ging ont stond de ruzie over de vrouw. „De man, die ik voor mijn vriend hield, vertelde mij dat hij seks had gehad met mijn vrien din. Toen heb ik hem een klap op het hoof gegeven", verklaar de de 26-jarige tegenover de rechtbank. Merkwaardig is ech ter dat de 'vriendin', een mede werkster van het asielzoekers centrum, zegt nooit een relatie met de 26-jarige te hebben ge had. Over het gebruikte geweld lo pen de lezingen eveneens uit een. De 26-jarige zegt slechts een keer met de beddenpoot uitgehaald te hebben. Het slachtoffer en diverse getuigen zeggen echter de man twee keer te hebben zien slaan. De 20-ja- rige ontkent met een mes ge stoken te hebben. Daar staan verklaringen van het slachtoffer en een getuige tegenover dat de 20-jarige wel met een mes heeft gestoken. Advocaat mr. T. Ponsoen vroeg voor de 26-jarige vrij spraak van de poging tot dood slag omdat de verwondingen van het slachtoffer meevallen. Het hele voorval is volgens de advocaat toe te schrijven aan een medewerkster van het asielzoekerscentrum, die met twee mannen tegelijk een sek suele relatie heeft aangeknoopt. „Mijn cliënt gaat naar bed met de vrouw omdat hij denkt dat zij van hem houdt", zei de ad vocaat. „Vervolgens merkt hij dat de man, die hij voor zijn beste vriend houdt, ook seks met haar heeft en ontvlamt zijn zuidelijke temparement". De rechtbank doet over twee weken uitspraak. M( :e, gg| N ROBBERT MINKHORST iad nog geen vakantieplan dus dat kwam mooi uit. eHarteveld (16) uit Leiden een droomreis maken. Ze zich een ruime week lang ïnaut voelen in de Verenig- itaten, op het ruiratevaart- tum in Huntsville, Alaba- haar kamer ligt op de luw een videoband van in Space. Aan de muur gen geen posters van Leo- JWI lo di Caprio, Matt Dillon of i-voetbailer Dani, maar van de maan, het pla- rastelsel en andere afbeel- |en uit het heelal. Ze heeft raket als bureaulamp. Her der staan schaalmodellen ruimteschepen, zoals bij- 'beeld de Voyager uit Star modellen die ze zelf in el- heeft gelijmd. yce is gefascineerd door heelal en het verstand zegt dat een verblijf op het ce Camp van NASA in de lai een eenmalige buitenkans Beseffen dat zij een van de üge uitverkorenen is, doet ■nli imper nog. Haar enthousi- 99 le en blijdschap kan ze ilijk onder woorden ngen. „Ik vind het heel erg juend. Ik kan echt niet •hten", zegt ze. Joyce ver- 1 op 30 juli. Haar moeder koffer is al gepakt" jVaarorn het me zo fasci- vind ik heel moeilijk om ;en. Het heelal is zo Joyce Harteveld: „Ik vind het heel erg spannend. Ik kan echt niet wachten." FOTO TACO VAN DER EB mooi. Misschien dat daar er gens ander leven is. De Hub- ble-telescoop liet plekken zien waar we nog nooit geweest zijn. Je zag nevels in de ruimte die we nog nooit gezien had den. Dat boeide me enorm." Het is dat ze enkele weken terug naar Space Expo in Noordwijk is geweest en daar heeft meegelopen met een rondleiding. Want als ze toen zich niet bij een groepje had aangesloten... De gids in het ruimtevaartcentrum ontdekte namelijk dat Joyce wel erg veel kennis had van het heelal voor een meisje van toen nog 15. Enkele dagen later belde hij de havo-scholiere van het Bona- ventura thuis op.' „Ik dacht eerst dat het om een baantje bij Space Expo zelf ging. Dat zei hij in eerste instantie ook." Daar zou ze al dolgelukkig mee zijn geweest, vertelt Joyce. Maar het ging om meer. Om iets veel groters. Na een sollici tatiegesprek kreeg ze te horen dat ze was toegelaten tot een select gezelschap van 32 kids uit Westerse landen. In Hunts ville krijgen die een verkorte ruimtevaartopleiding. „We gaan missies naboot sen. Eén missie duurt zes uur. Iedereen krijgt een eigen rol. Teamwerk is dan heel belang rijk. We moeten een satelliet in de ruimte brengen. En we wor den geconfronteerd met aller lei problemen. Ik ga ook in een heel groot bassin duiken, want dan merk je het gevoel van ge wichtloosheid." Ook moet ze het een tijd uithouden in een soort centrifuge, „een ton die heel hard rondgaat". Zo ont dekt ze of ze ooit een reis in de ruimte ook fysiek aan kan. Afgelopen dinsdag was de scholiere opnieuw in Noord wijk, dit keer op uitnodiging van het televisieprogramma 5 In het land van RTL5. Ze ont moette er Wubbo Ockels, tot nu toe Nederlands enige ruim tevaarder. Ockels ('een hele aardige man') gaf haar het as tronautendiploma. Of ze ooit in zijn voetsporen zal treden, weet de scholiere niet. Natuur lijk zou ze best astronaut willen worden. „Maar het is een hele zware opleiding. Ik wil later wel iets met astronomie gaan doen." In plaats van meidenbladen of romans leest ze daarom veel liever een boek van Steven Hawking, de grote heelal-des- kundige. „Mijn grote droom is om hem nog een keer te ont moeten." DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS Een 30-jarige Leidse, die in haar woonplaats meer dan zeventig mensen oplichtte, mag van de rechtbank naar een afkickcentrum voordat ze opnieuw terecht moet staan op 17 augustus. De drugsverslaafde vrouw stond gisteren al bij de Haagse rechtbank terecht, maar haar zaak werd uitgesteld om formele redenen. De raadsvrouw van de verdachte, mr. I. Meis sen, maakte echter gebruik van de gelegenheid om haar haar cliënt uit voorarrest los te praten, en met succes. Want ze kreeg ook nog voor el kaar dat de Leidse op 29 juli een dagje op bezoek mag naar haar kind, dat wordt verzorgd in een jeugdhuis te Voorburg. De Leidse was zichtbaar verheugd met de beslissing van de rechtbank. Ze zit al enige maanden in voorarrest. De vrouw bel de 's nacht overal aan en deed zich dan voor als een buurvrouw in nood. Ze deed bijvoorbeeld alsof ze haar sleutels kwijt was, haar huis niet in kon en reisgeld nodig had om nieuwe sleutels bij kennissen op te halen. Ze wist zo vele tientallen malen (kleine) geldbedragen los te krijgen van hulpvaardige slachtoffers. Van dat geld kocht ze drugs. De raadsvrouw van de verdachte had on der meer aangevoerd dat er op de 17de augustus plaats was voor haar cliënt en dat het zonde zou zijn als die kans niet gegrepen zou zijn. Voor dat argument bleek de rechtbank gevoelig. DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS Voor brandstichting in zijn ei gen flat aan de Beethovenlaan in Leiden is een 26-jarige inwo ner van die plaats gisteren door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een celstraf van acht tien maanden. Tegen de man was door de officier van justitie een gevangenisstraf van dertig maanden geëist. De rechtbank legde echter een lagere straf op omdat de Leidenaar zich voor de eerste keer in zijn leven schuldig heeft gemaakt aan brandstichting. De man rea geerde woedend: „Ik ben on schuldig en ga in hoger beroep. Jullie zijn een stelletje zwijnen en ik hoop dat jullie allen op jonge leeftijd doodvallen". Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 10 augustus. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad _Z HAAG/ |40-jarige Leidenaar is gis- i door de Haagse recht- ic tot 84 uur dienstverle- I veroordeeld omdat hij op lovember een gewezen Jnaar van zijn vriendin met [mes had verwond tijdens schermutseling, jen de vriendin benaderd If worden door de gewezen jnaar, zei haar vriend daar van tegen hem. Daarop de liefdesrivaal woe- jd naar het huis van de Lei laar. Die kwam met een fcenmes naar buiten en tij- Is het gevecht waarbij par tijen over de grond rolden liep de rivaal een snee in diens rug op. Het slachtoffer had zelf overigens een ijzeren staaf in mouw verstopt, maar kreeg niet de kans die te gebruiken. De gewraakte liefdesaffaire had zich afgespeeld toen de verdachte zich in de gevange nis bevohd na een veroorde ling wegens XTC-handel. Het zou nu allemaal weer goed zijn tussen hem en de vrien din. De aanklager had tijdens de behandeling van de straf zaak twee weken geleden een celstraf van acht maanden, warvan vier maanden voor waardelijk geëist Aanvragen van e.d. niet op maandag 19 juli a.s. met de verhuizing naar de nieuwe werkplek in het atrium stadhuis is de afdeling Burgerzaken op maandag 19 juli a.s. 0dag gesloten. U kimt die dag niet terecht voor paspoorten, ibewijzen, uittreksels e.d. Alleen voor het doen van aangifte van geboorte is de afdeling Burgerzaken geopend van 10.00-14.00 uur. lestuursdienst ra Leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13