dingen die veranderen jonge dassen lui Uitvinder zoekt en erg verwend j De schrik van het strand In Natura WOENSDAG 14 JULI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Q2i CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: 1. Aansporing om te studeren voor de coalitie (4); 4. Die kunst is erg in orde (5); 7. Musicus die voor vuurwerk zorgt (7); 8. Het blijft weinig, ook als er wat bij komt (3); 9. Gewicht met zelf kennis (3); 10. Stal uit de stal (7): 12. Dienstverlening van een tennisser (7). VERTICAAL: 2. Blik om een paard terug te zien (4); 3. Ontevreden rund (6): 4. Broodzwemmer? (8): 5. Ge was dat opkomt (4); 6. Een heel werk om de wagen aan land te krijgen (6): 9. Tussen nooit en nimmer (4); 11. Ten aanzien van het verleden (3). Oplossing van dinsdag: 1. eren - enter - Venter 2. geer - regen - Engerd 3. toen - netto - Rotten 4. geen - negen - Ge noeg 5. nest - steno - Oosten 6. game - magie - Enigma 7. knap - kneep - Dakpan 8. lias - salie - Israel 9. land - laden - Nadeel 10. tong - genot - GenootGe- vraagd woord: VERGOEDING. Jonge dassen gaan liever zwemmen gen. JOHAN LAMORAL* De das staat niet erg bekend om zijn werkijver. Oude Neder landse volksspreuken getuigen daarvan. Lui als een das, vet als een das en slapen als een das liegen er niet om. De das als zorgeloze en werkschuwe da genplukker? Wetenschappers van de Oxford University wil den wel eens te weten komen of dat populaire beeld met de werkelijkheid overeenstemt en installeerden zeer gevoelige in- fraroodcamera's in enkele das- senholen in Oxfordshire. Meer dan honderd nachten konden zij op die manier de ietwat plompe, marterachtige roofdie ren observeren in hun activitei ten. Wat bleek? De dassen munten inderdaad niet uit door een ac tieve levenswijze. Met dat ver schil dat er in een dassenkolo- nie van gemiddeld dertig tot vijfendertig dieren een duidelij ke generatiekloof bestaat. Een ondergrondse dassenburcht vereist een zeer intensief on derhoud. Het tunnelsysteem moet regelmatig verbreed wor den, binnengestroomde aarde moet worden verwijderd en de slaapplaatsen moeten om de zoveel dagen van schoon droog gras worden voorzien. Want van hygiëne hebben dassen niet veel kaas gegeten en dus gaan de woonplaatsen al gauw onhoudbaar stinken door de willekeurig gedeponeerde uit werpselen. De infraroodcamera's gaven volgens het verhaal van de we tenschappers in het vaktijd schrift Animal Behaviour' te zien, dat in een kolonie slechts en zonnen of op lekkere hapjes ja- foto pr weinig dassen daar wakker van liggen. Vooral de jonge dassen leggen een onbeschaamde nonchalance aan de dag. Zij gaan liever zwemmen en zon nen of op lekkere hapjes jagen, waarna zij zonder veel scrupu les thuis komen uitrusten en daarbij nog de service van een vijfsterrenhotel verwachten. Merkwaardig genoeg schept dat geen spanningen in een das- senkolonie. De oudere dassen en vooral de oudere wijfjes vin den het blijkbaar heel normaal dat de jongeren thuis onbeta melijk verwend worden. Het zijn de oudere dassen en vooral de wijfjes die de tunnels schoon houden, droog gras en planten resten voor de slaapplaatsen aanslepen, nieuwe en comfor tabele holen graven waar zwan gere wijfjes rustig kunnen be vallen en waar zij na het baren van voedsel worden voorzien. Onder het dassenvolkje heerst dus een nooit geziene leeftijds discriminatie en van enige emancipatie is geen sprake. In plaats van rustig van hun vut te genieten, sloven de oudjes zich onwelvoeglijk uit en het zijn precies de dominante manne tjes en de in de hiërarchie hoogst geplaatste wijfjes die het hardst werken. De wetenschappers ontdekten wel dat daar voor de uitslovers een paar voordelen tegenover staan. Zij genieten immers bij het andere geslacht duidelijk de voorkeur. Zo zal een vlijtige, oude das sneller aan de bak ko men bij wijfjes dan zijn mis schien meer viriele maar luie jongere'soortgenoten. Voor wat hoort wat, zou je kunnen stel len. Zelfbouwende bruggen, ruim testations die zichzelf assem bleren, wegen die zelf schade herstellen, toestellen die auto matisch defecte onderdelen vervangen door nieuwe en wa pens die ineens van vorm ver anderen om afweervuur van de tegenstander te misleiden. Dat zou wel eens werkelijkheid kunnen worden dank zij een nieuwe kijk op begrippen als materie en beweging. De 36-jarige, Engelse software- specialist Joe Michaels piekert er al zo ongeveer sinds zijn vijf tiende over: hoe dingen van vorm te veranderen, waardoor ze een totaal andere geaardheid en andere functies krijgen. En het liefst helemaal automatisch. Zoiets als de machtige robots in de populaire tv-tekenfilms die in een oogwenk, onder dave rend gebam en geboem en te midden van intense kogel- en granatenregens, veranderen in snelle tanks of nog snellere straalvliegtuigen. Als het aan hem ligt duurt het geen tien jaar meer of dergelijke dingen komen binnen bereik. Najaren soebatten om geld voor verder onderzoek bij managers en di recteuren van groten firma's krijgt Michaels nu gehoor. Sinds kort sleept hij het ene pa tent na het andere binnen. Misschien lag het ook wel een beetje aan mezelf," zegt Mi chaels. „Ik ben nu eenmaal een denkende doener, geen prater. Een prater moet je in het uit vindersvak vooral niet zijn. Zelfs je eigen muren krijgen oren, zeker als de indruk ont staat dat je met iets spectacu lairs bezig bent. Ze gaan zo met je ideeën aan de haal. Praten is taboe in dit vak. Behalve wan neer je je ideeën moet presen teren bij firmamanagers. Bij die gelegenheden wreelrte zich kennelijk mijn onvermogen, misschien ook wel achterdocht, om al te duidelijk te zijn, om uit te leggen waar het nu precies om gaat." Tja, waar gaat het nu eigenlijk om wat Joe Michaels op het zolderkamertje van zijn ouder lijk huis nabij het Finsbury- park in noord-Londen heeft uitgedokterd? „Het principe van mijn vinding luistert naar de aanduiding 'fractal shape changing robot'. Vrij vertaald: een robot die volgens fractals van vorm verandert. Michaels geeft toe dat zoiets vrij moeilijk voor te stellen is. Hij zegt aan- Joe Michaels met een aantal zelfdenkende, multifunctionele aluminium kubusjes, foto gpd/chris mikimi vankelijk begonnen te zijn met piekeren over een manier om atomen zodanig te manipule ren dat ze andere eigenschap pen kregen. Daarmee zou een voorwerp of een organisme, immers bestaande uit atomen, totaal van vorm, kleur, afmetin gen en noem maar op kunnen veranderen. Leuke gedachte, maar op atomaire schaal niet haalbaar. Kubusjes „Dat lag eigenlijk ten grondslag aan m'n idee om de aard van de materie digitaal, dus per computer, te kunnen controle ren," aldus Michaels, „maar atomen laten zich natuurlijk niet direct manipuleren. De plaats van de atomen werd in genomen door aluminium ku busjes met daarin mini-compu ters. Daarmee ontstaat een ku- bisch organisme, net als een se rie cellen in een echt organis me." „Kijk maar eens naar kinderen die bezig zijn met de bouw van bijvoorbeeld een huis van Lego. Al die bouwsteentjes en onder delen zijn in feite mijn gediffe rentieerde alu-blokjes. In mijn concept zijn de kinderhanden vervangen door zelfdenkende soft- en hardware in elk blokje. Met andere woorden: een zelf- bouwend huis op basis van voorprogrammering. Goed, dat heet dan dus fractal shape changing robot. Bij dat 'shape', 'changing' en 'robot' kun je je nog wat voorstellen maar wat is nu de rol van dat 'fractal' in het geheel? „Het is afgeleid van het Latijnse woord fractal" zegt Michaels, „wat gebroken betekent. Te genwoordig wordt het be schouwd als een steeds terug kerende onregelmatigheid in een vorm of oppervlak door wiskundig herhaald opdelen. Rond 1870 werd dit fenomeen voor het eerst beschreven door de Duitse wiskundigen Cantor en Weiers trass." „De in 1924 geboren Pools- Amerikaanse wiskundige Be- noit Mandelbrot verzon de term 'fractale geometrie' om er in steeds kleinere opdelingen opgesloten, geometrische figu ren mee aan te duiden. Fractals worden onder meer in compu ter art gebruikt en je kunt het ook aanwenden voor het na bootsen van geografische of biologische processen zoals een eroderende kustlijn of de groei van een plant. Het is min of meer een grafische uitvoering van het onontkomelijke." „De functie van fractals in mijn uitvinding is dat je een wille keurig aantal kubusjes, in allé soorten en maten, bij elkaar kunt gooien en dat ze zich door voorprogrammering zelf in de vereiste positie rangschikken. Dat is met fractals ook zo: het gebeurt vanzelf." „Ongelofelijk, dat niemand eer der op dit gouden idee is geko men," roept professor George Rzevski, directeur van de afde ling Kunstmatige Intelligentie van de Londense Brunei-uni versiteit, opgetogen. „Dit idee is zonder meer briljant en als het lukt om daarin de vereiste soft en hardware te implementeren dan zijn we met de automatise ringstechnologie een geweldige stap verder." Het Engelse woord voor kwal is 'jelly-fish'. Jelly betekent gelati ne en kwallen lijken inderdaad daarvan te zijn gemaakt. Ze hebben ook wat hun vorm be treft wel iets weg van gelatine- pudding, maar een vergelijking met een paddestoel of een dik kige paraplu kan er net zo goed mee door. Het lijf bestaat na melijk uit een scherm, dat ook wel 'klok' wordt genoemd, en uit een soort steel die zich op splitst in vier lobben. Het ge heel is min of meer doorzichtig, omdat het voor 98 procent uit water bestaat. Opmerkelijk is de vierzijdige symmetrie: alle onderdelen ko men voor in viertallen of meer vouden daarvan. Een kwal be schikt zelfs over vier geslachts organen! Da's niet mis, of schoon zij in het algemeen van seks maar een potje maken. Het mannetje loost zijn sperma zo maar in het water en het vrouwtje slobbert dat mengsel vervolgens ongeïnteresseerd op. Nee, het is beslist niet die seks die ons ontzag inboezemt. Dat kwallen steken, dat jaagt ons de stuipen op het lijf. Dat verpest ons dagje aan zee! Wat spinnen in huis en wespen in de tuin zijn. dat zijn voor ons kwallen aan de kust. Waar zijn we nu eigenlijk zo bang voor? Voor een franje van tentakels die langs de klok van de kwal afhangen. Deze tenta kels zijn bezet met netelcellen. Elke netelcel is gevuld met ne- telzuur en bovendien met een lange holle draad die aan de top voorzien is van een vlijm scherp harpoentje. Komt de tentakel ongelukkigerwijs met uw blote bast in aanraking, dan flitsen uit duizenden netelcel len even zovele draadjes te voorschijn waarvan de har poentjes zich ogenblikkelijk in uw huid boren. De vlijmscherpe puntjes van de harpoentjes breken op het zelf de moment af, waarna de gifti ge inhoud van de netelcellen door de draadjes bij u naar bin nen wordt geperst. Mocht u dit alles zijn overkomen, dan wordt u geadviseerd de pijnlijke plek ken te behandelen met azijn of met een speciale kwallencrème. U dient dergelijke middelen op de wondjes te deppen: vooral niet wrijven! Ook wordt drin gend aanbevolen het getroffen lichaamsdeel niet met zoet wa ter af te spoelen! Meestal is echter niet de mens het slachtoffer van een kwal, maar een visje of een ander zeediertje. Kwallen voeden zich namelijk met levende prooi. Op de manier zoals zojuist werd beschreven worden dergelijke beestjes verlamd of zelfs ge dood, waarna ze door de onder de kwal bungelende lobben naar de 'mond' worden ge bracht om vervolgens in de maagholte te worden verteerd. Die 'mond' is eigenlijk niets meer dan een centrale li chaamsopening, waar van alles in- en uitgaat. Sommige vissen, zoals jonge wijtingen en makre len, zijn echter ongevoelig voor het netelvocht en zwemmen rustig te midden van de tenta kels. Zij zijn er veilig voor roof vissen, terwijl de kwal van hen profiteert doordat ze andere vissen aanlokken. Van de vijf of zes kwallensoor- ten die bij onze kust voorko men zijn er maar een paar die echt venijnig steken: de lichten de kwal en de gele haarkwal. Eerstgenoemde heeft een door snede van slechts tien centime ter. Hij is bijna geheel doorzich tig, maar is bespikkeld met paarse tot roodbruine vlekjes. Opmerkelijk is dat hij bij versto ring 's nachts een zacht licht uitstraalt. Hiertoe is de veel gro tere gele haarkwal niet in staat. Even zo goed ziet men ook hem al van verre, aangezien hij vaal geel van kleur is. De tot één me ter grote geschulpte klok is voorzien van talloze fijne, soms meterslange tentakels, die dik wijls in een omvangrijke krans rond de kwal uitgespreid liggen, zodat men al op grote afstand gestoken kan worden. Niet voor niets heeft deze kwal de bij naam straalkwal. Dit is de meest beruchte soort: zijn steek is uiterst pijnlijk en kan nare gevolgen hebben voor mensen die zo overgevoelig zijn voor netelvocht dat ze, zelfs na door brandnetels te zijn gestoken, zich al een dag niet lekker voe len. De overige aan onze kust voor komende kwallen zijn de oor kwal, de kompaskwal, de bloemkoolkwal en de blauwe haarkwal. De oorkwal is licht blauw met een witte tekening en heeft een diameter van een centimeter of dertig. De langs de rand hangende tentakels zijn fijn, maar kort en bevatten ne telcellen die ongeveer hetzelfde effect hebben als brandnetels. De steek van de kompaskwal is iets sterker. Deze kwal straalt, net als de lichtende kwal, bij nacht een zwak licht uit, waar door het lijkt alsof er een sche merlampje in het water drijft. De bloemkoolkwal lijkt in geen Etruskische ontdekking Bronzen tablet met tekst kan nieuw licht werpen op Etrus kische taal Italiaanse archeologen heb ben in Florence een Etruski sche tekst onthuld die nieuw licht kan werpen op de Etrus kische taal. De tekst staat ge graveerd in een bronzen plaat en dateert uit de tweede of derde eeuw voor Christus. De tekst werd al in 1992 gevon den, maar is niet aan publiek getoond opdat onderzoekers er optimaal gebruik van kon den maken. Het bronzen ta blet, dat op beide zijden is be schreven, was in acht recht hoekige stukken gebroken waarvan er zeven werden te ruggevonden in de Toscaanse stad Cortona. Er staan onge veer 25 woorden in die nog nooit in andere Etruskische inscripties zijn aangetroffen. Volgens de Florentijnse arche- Het Amerikaanse ruimtevaart- bureau NASA gaat een projec tiel afschieten om binnen te dringen in de komeet P/Tem pel 1. Bij de Deep Impact Mis sie wordt in januari 2004 een koperen projectiel van 500 ki lo naar de staartster afgescho ten. Bij de inslag met en snel heid van 10 kilometer per se conde in de komeetkem op 4 juli 2005 moet een krater ont staan zo diep als een flatge bouwvan zeven verdiepingen oloog Angelo Bottini is jj tekst een transactie vasti tussen twee families. Et '4 zo'n 20 namen in, eengf dat vermoedelijk een prj weergeeft, en de naamv een functionaris die dei actie officieel bekrachti Het Etruskisch is voorv schappers nog steeds ef '3 mysterieuze taal. Er zijn al korte fragmenten van gevonden, meestal grafi ten. De fragmenten besi een periode van de 7e voor Christus tot ongesi jaar 0 en bevatten in to zo n tweehonderd vvo 19 Het Etruskisch lijkt niei want aan enige andere '9 pese taal. Vanaf septeiü de bronzen 'Tabula Cot - worden tentoongesteld Archeologisch Museum Florence. 19 10 !9 10 hoog en zo groot als een balveld. De sonde heefl camera en een infrodêi trometer om samen me nemingen vanaf aardei brokstukken en binnen materialen van het hein chaam te bestuderen. E Impact kost 240 miljoa lar. Het programma wei leid door het Jet Propuli Laboratory van NAS An dena. Bouwer van heta raat is Ball Aerospace. Inslaan in komeet velden of wegen op een bloem kool, maai- vertoont alleen bo ven aan de lobben een struc tuur die doet denken aan die van een bloemkool. Net als de bloemkool zelf is deze soort volstrekt ongevaarlijk. De blau we haarkwal weet weer wat pit tiger te steken. Hij ziet er wat vorm betreft precies zo uit als de gele haarkwal, maar is veel kleiner en paarsblauw van kleur. Ratten bedienen robotarm Alle kwallen kunnen zich voort bewegen door water uit hun klok te stulpen, maar meestal laten ze zich willoos meevoeren met de heersende stroming. Is deze landinwaarts of staat er een aanlandige wind, dan ver tonen zich ineens massa's kwallen vlak voor en zelfs op het strand. Dan is het dus uit kijken geblazen. THEO SCHILDKAMP Een rat die met hersensigna- Ien een robotann aanstuurt, het lijkt bijna sciencefiction. Toch zijn Amerikaanse onder zoekers juist daarin geslaagd. Zij hebben een methode ont wikkeld om hersensignalen op te nemen door middel van elektrodes in de hersenen van proefdieren. Die signalen kun nen er op hun beurt weer voor zorgen dat de ratten een ro botarm in beweging brengen zonder enige inspanning van spieren. Volgens de onderzoe kers opent de uitkomst van hun proeven de mogelijkheid om in de toekomst ook elek troden te implanteren in men selijke hersenen die kunstma tige ledematen aansturen. Het resultaat van het onderzoek is gepubliceerd in het Britse we tenschapstijdschrift Nature Neuroscience. In experimenten werd ratten eerd een robotarm te be dienen door een handel in te drukken, waarop een beloning volgde. Tijdens die experi menten namen de onderzoe- kers via elektroden des - len uit de hersenen van ten op. Dat zijn alle si] van de 'neuronen' in sengebied die de spierii y ning beheersen. Daarn keiden de onderzoeken u gevens over de beloni het indrukken van de 1: door naar de elektroden 'n hersenen van de ratten. 1 ratten hadden heel snel|^ gaten dat ze de belonin den krijgen door louter senactiviteit, zonder ee te bewegen. Met die bei tiviteit bedienden ze we le robotarm. Het direct g( ken van de signalen var ronen voor de aanstüni kunstmatige ledematen tot nu toe een droomw neurologen. Mensen di danig verlamd zijn dat in staat zijn te commin zouden gebaat kunnen ln de ontdekking, evenals sen met beschadiginge hersenstam en de ruj graat. Dl Mosasaurus op Antarctica Geologen hebben enkele hele skeletten gevonden van mc russen, gigantische reptielen die 64 miljoen jaar geledeni dwenen. Zij deden hun vondst in januari op het eiland mour, dat Argentinië toebehoort, maar maakten die r»"il bekend tijdens een internationaal symposium in Nieuw-" land. Resten van mosasaurussen zijn overal ter wereld ai troffen, maar nog nooit op Antarctica. De monsters die veertien meter lang waren met een één meter groot men waarschijnlijk 75 a 80 miljoen jaar geleden op de De mosasaurus had enorme kaken met vlijmscherpe e gewoon puntige tanden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10