Leiden Regio Pechtold aast op rijksgeld voor archief Kunstenaars sluiten kantoor van Stichting Tegenbeeld tfvalprobleem snel verholpen Waterkracht 'Grachten en singels niet om in te zwemmen' Fietsen voor asielzoekers Als Bill Clinton hier toch van had geweten... Een hoogst opmerkelijke deal ^INL-TAV-I I 3/1 Ef»WlM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERAAAN JOUSTRA, 071-5356430 Aanhouding te water HOEN De arrestatie was spectaculair, maar het resultaat was jjhOTbe man die enkele agenten afgelopen zaterdag in de kraag jakten op verdenking van diefstal, moesten ze wegens gebrek ,an bewijs laten gaan. De agenten kregen melding dat twee liannen uit een winkel in de Haarlemmerstraat een gsm had- jen gestolen. In de Van der Werfstraat zagen ze een man op een nountainbike die aan een van de signalementen voldeed. In de jruckerstraat reed hij zich klem, waarop hij richting Oude Vest *0 ende, achtervolgd door de agenten. Daar sprong hij in het wa- er, maar voor hij de overkant bereikte werd hij in zijn kraag ge- ivee fat door een van de agenten die op een passerend bootje was lea restapt. Waarom hij in het water was gesprongen wilde de man d,ij liet zeggen. En hoewel de kleding van de man voldeed aan de g( )pgegeven beschrijving, herkende de getuige die de politie had nu «ewaarschuwd de man niet. De politie moest hem daarom sti loodgedwongen laten gaan. Camper gaat in vlammen op iKa LDEN 'n Witte Rozenstraat is in de nacht van zaterdag op cto :ondag een camper uitgebrand. Hoewel de brandweer snel ter ilekke was, moet de kampeerwagen als verloren worden be- chouwd. Waarschijnlijk is er brand gesticht in een groene ver- jjdbare afvalcontainer die naast de cabine van de camper tond. Vervolgens is het vuur overgeslagen. •m Mishandeling op Lammermarkt den» Een 33-jarige Leidenaar is zaterdagavond rond midder- ïcht op de Lammermarkt mishandeld door zeven andere nannen. Hij liep onder meer een steekwond aan zijn hand op n moest naar het LUMC. Vervolgens deed de man aangifte, leiding voor de knokpartij was een al langer bestaand me- lingsverschil met één van de verdachten. vee hijn 131 Op heterdaad betrapt eiden Een 18-jarige Leidenaar is vanochtend rond kwart voor es aangehouden aan de Haven. Een getuige had gezien dat de nan via een raam een kantoor was binnen geklommen. Daar ys,ei verd hij door de politie gevonden maar vluchtte weer naar bui- aPf* en. Op het platte dak werd hij alsnog in de kraag gevat. S Geen rijbewijs bden Op de A4 ter hoogte van Leiden, is gistermorgen een 20- arige Amsterdammer aangehouden. De man reed met zijn auto ide richting van Den Haag, maar was daarbij tegen de vangrail ;botst. Hij hield daar een pijnlijke nek aan over. Omdat hij niet ihet bezit was van een rijbewijs, kreeg hij een proces-verbaal lu®mzijn broek. leiden Het krachtige team van Ladan ploegt door het water tij dens de Drakenbootrace, een vast onderdeel van de Lakenfees- ten. Maar het was een niet-Leids team dat afgelopen zaterdag met de eerste prijs aan de haal ging. De Den Haag Dragons wa ren in de finale sterker dan Aerofit. De Haagse roeiers kregen van nachtburgemeester Hans Wolting een zilveren champagnekoeler uitgereikt. Derde werd de roeiploeg van Asopos-De Vliet. Bij de dames won Asopos-De Vliet wel. Ook dat team kreeg een champagnekoeler van Wolting. Fitnesscentrum De Spartaan werd tweede, derde werden de rugbysters van DIOK. FOTO HENK BOUWMAN Om de archieven van de gemeente Leiden te kunnen be houden is naar schatting bijna 9,5 miljoen gulden nodig Wethouder A. Pechtold (cultuur) aast op geld van hel Rijk om het verzurende papier in het Leidse gemeentear chief te kunnen restaureren. leiden robbert minkhorst Het in stand houden van een gemeente-archief is een wette lijke taak. „Het is heel vervelend en heel erg verplicht", zegt Pechtold, daarmee doelend op de hoge kosten die de restaura tie met zich meebrengt. „Ik ver wacht ook dat, gezien die grote bedragen, de rijksoverheid met een regeling komt. Het schiet mij alleen nog niet genoeg op." Daarom heeft de gemeente besloten om in kaart te brengen hoe het papier in het Leidse ar chief er aan toe is. Leiden trekt daarvoor 75.000 gulden uit. De rapportage moet duidelijk ma ken wat gerestaureerd moet worden, wanneer dat moet en hoeveel het exact kost. „We lo pen daarmee alvast vooruit. Met het rapport in de hand kan ik extra druk uitoefenen bij het rijk." Als de gemeente de restaura tie helemaal zelf moet betalen, heeft ze een groot probleem. Er is nog geen bedrag in de begro ting voor gevonden. Verzuring is een chemisch proces wat papier doet verbrok kelen. Het alleroudste papiei heeft geen last van dat pro bleem omdat dat van oude j lompen is gemaakt. In jonger papier is hout verwerkt. De houtcellen worden steeds zuur der en maken het papier uitein delijk kapot. „Het gaat vanzell en is niet tegen te houden", al dus gemeente-archivaris A. Ne tiv. Vocht, licht en temperatuui hebben geen invloed op de ver zuring. Kritiek is de situatie (nog) niet, vervolgt Netiv. Het is zaak dat de gemeente 'ingrijpt voor dat het papier echt verbrokkelt laat ze weten. „Maar hier en j daar zie je het al wel." Volgens Netiv is het bedrag van bijna 9,5 milljoen 'een grove schatting omdat er nog te veel onduide lijk is. Hoeveel moet worden gerestaureerd en óf het alle maal wel moet worden geres- i taureerd. „We kunnen ook de len van het archief op micro film zetten." afvalbeleid van gemeente len verloopt niet geheel kkeloos. Berichtte deze krant eerder over het vuilnispro- em in de Prins Hendrik- aat, in de Stevenshof is de lnisophaaldienst ook niet .iefd. Sinds twee maanden c'eni irden daar de groente-, fruit- ")V1 tuinafvalcontainers niet op ■ij l geleegd. „Het probleem is kend, volgende week wordt m [opgelost", belooft F. Dele- m ine, voorlichter van r 0 enst Milieu en Beheer. De stank voor mijn huis is meer te harden", aldus de F. Keizer, bewoonster van I Truus van Lierpad. „Onze hel straat loopt dood, waardoor de vuilniswagens er niet in zouden kunnen. In een gesprek met de gemeentelijke reinigingsdienst bleek dat onze containers ver keerd zouden staan. We plaat sen ze nota bene keurig naast de groene streep." In een gesprek is besloten de containers niet meer, zoals het hoort, naast de groene streep te plaatsen. „Dat heeft de ge meente nooit algemeen bekend gemaakt", vertelt Keizer. Delemarre erkent het pro bleem: „Als dat alles is, is het natuurlijk alsnog eenvoudig te verhelpen met een brief naar de bewoners. Dan is het ongenoe gen volgende week simpel ver holpen." leiden eric-jan berendsen Het begon al op donderdag avond tijdens en na de Peur- bakkentocht. En ook het afgelo pen weekeinde was het een re gelmatig terugkerend tafereel in de Leidse binnenstad. Zwem mende mensen in grachten en singels. Bij het Van der Werf- park zochten bezoekers van Werfpop verkoeling, diep in de nacht gevolgd door studenten die het Minerva-feest in het Ka- merlingh Onnes Laboratorium verlieten en nog een frisse duik namen in het Rapenburg. Maar ook kinderen poedelen in de Zijlsingel of springen vanaf de Wilhelminabrug bij de Hoge Rijndijk of de Wouterenbrug bij de Jan van Goyenkade met overgave in het water. Volgens een woordvoerster van de GGD Leiden is het water in Leiden niet bedoeld om in te zwemmen. „Wat spetters in een boot kunnen natuurlijk geen kwaad. En als iemand eens een keer per ongeluk in het water valt, is er ook nog niets aan de hand maar de singels en grach ten zijn natuurlijk niet bedoeld als zwemwater. Daarom wordt de kwaliteit van het water ook niet gemeten en is het moeilijk om te zeggen of het al dan niet geschikt is om in te zwemmen. Maar er zitten zonder twijfel ratten in het water en andere beesten die bacteriën kunnen overbrengen. Dus bevorderlijk voor de gezondheid is zwem men in Leiden niet." Openbaar zwemwater in plassen, meren, kanalen en wa terspeelplaatsen wordt door de provincie in de gaten gehou den. Als de temperatuur stijgt, neemt de hoeveelheid zuurstof in het water af. Regelmatig wordt daarom gecontroleerd op blauwwier en andere bacteriën. De waterspeelplaatsen Cro- nestein en in de Stevenshof hebben van de provincie het predikaat 'goed' gekregen. In Leiden en omgeving geldt al leen een zwemverbod in plas Buitenhof in Leiderdorp. „Maar", zegt een medewerkster van de provincie Zuid-Holland „met dit warme weer kan de kwaliteit van buiten-zwemwa ter snel veranderen. Het is daarom raadzaam de zwemwa tertelefoon (070-4417550, red) te raadplegen." m Eindelijk was het zover. Na verschillende theorielessen en een rijvaardigheidstest, stap ten 55 zogeheten AMA's, Al leenstaande Minderjarige Asielzoekers, vanochtend op de fiets. Hun eigen fiets. Voor een tochtje van het opvang centrum aan de Willem van der Madeweg naar de zomer school aan de Oude Vest. In november 1998 ontstond het idee bij het opvangcen trum de jongeren, net als hun Nederlandse leeftijdsgenoten, op de fiets naar school te laten gaan, in plaats van met de bus. Het centrum plaatste daarom een paar oproepen in de krant, waarin het vroeg om tweedehands fietsen. Dat leid de vanuit Leiden en omgeving tot tientallen reacties. Sommi ge mensen brachten hun ou de karretje zelf naar de van der Madeweg. En een gepen sioneerde fietsenmaker kwam drie keer met een volle aan hangwagen langs. Medewer kers van De Zijl Bedrijven knapten de rijwielen op. 'ondermiddeltjes moeten Leidenaars paaien Geschil over servicekosten •robbert minkhorst latl li half dopje is genoeg, sa- :n met een kopje water. Voor an Schaik liggen drie vloerta- len, bedekt met een vette ig vuil die hier en daar zijn derbroken door hagelwitte len. De standwerker uit Hui- heeft een plek bemachtigd or het Leidse stadhuis. Zijn is doorspekt met open g gii wen, algemeenheden en inen inkslagen, maar blijkt niette- n onderhoudend genoeg om gevolg wat zich om hem n heeft geschaard, te laten are| ven luisteren. „Mijn schoon den ieder is er twee weken gele- sefc n per ongeluk mee in bad ge inen est. Ze is 25 jaar jonger ge it na let middel dat Van Schaik :hiji ndag aan de man probeert te n.D engen, is natuurlijk geen in- i da nt-verjongingskuur, maar geh a schoonmaakmiddel dat, zo de(fet de naam verwachten, nderen verricht. In de plastic s pli ssen zit een groene vloeistof, mi» 'gens het etiket op basis van ;rte uwspar-extract. Met een fij ntes bezem klopt hij het middel i hu i' het kopje water op tot een Iholle afwasteil met schuim, boent het vloerkleed vervol- is niet schoon, maar maakt te bewegingen heen en weer i(^e kezem- En verrek, het J I verdwijnt nog ook. )p het standwerkerscon to's van de Lakenmarkt, in kader van de Lakenfeesten, 'ft een tiental standwerkers •beste van wat ze in zich bben. Het is net als de huis- udbeurs Leidato, maar dan de zon. Tussen de verkopers 'den anderen koopwaar aan, I uiteenloopt van knoflook- Rten tot oude elpees, van "•Pe klokken tot tuingnomen. prullaria van de fancy fair ?en voornamelijk op de kra- 'n in de Burgsteeg en de euwstraat. Druk is het alleen tot in het >in van de middag: na drieën' tot voor een aantal kennelijk warm. Ze zoeken een terras leiden cees van hoore De Stichting Tegenbeeld mag haar kantoor niet meer in. De kunstenaars Allart Lakke en Onno Schilstra, die in de Leidse Hartesteeg een ruimte aan de stichting onderverhuren, heb ben deze ruimte na een geschil over servicekosten afgesloten. Het tweetal wil dat de stichting 90 gulden servicekosten per maand gaat betalen. Tegen beeld weigert dat omdat er een contract is aangegaan met Lak ke en Schilstra, waarin slechts voor water, gas, licht en huur zou worden betaald. Ook bij de Leidse toneelgroep Arsenaal, die een gedeelte van de ruimte aan de Hartesteeg huurt, zijn door Lakke en Schilstra service kosten in rekening gebracht. Ben Walenkamp, bestuurslid van Stichting Tegenbeeld: „Wij hebben een ruimte in gebruik voor bijzondere projecten, zo als het sonnettenfestival en de manifestatie over Van der Lub- be. Toen ik kwam voor de sleu tel, weigerden de heren die te geven. Wij voelen ons behoor lijk gedupeerd. Schilstra en Lakke zijn intussen vrolijk met vakantie gegaan en ook de heer Van der Nat, die bij Grondza ken van de gemeente Leiden een en ander behandelt, is de zon achterna. Ik vind dit echt grof. Morgen stap ik naar de rechtswinkel." De toneelgroep Arsenaal kan nog wel gebruik maken van haar kantoor. Ruud Wessels, leider van deze groep: „Wij zit ten beter dan de Stichting Te genbeeld omdat we een eigen contract hebben met de ge meente. Lakke en Schilstra heb ben ons gevraagd 150 service kosten per maand te betalen En ze willen daar bovenop, nu we het pand intensiever gaan gebruiken voor de productie van OntZ, 250 gulden per week extra hebben. Ze durven wel, ja We hebben contact opgeno men met de gemeente en men heeft ons daar aangeraden ab soluut niets te betalen. Het zou namelijk betekenen dat deze heren een hoop geld extra van gen voor een pand waarin ze zelf bijna gratis en voor niks zit Standwerker A. van der Ruit laat zien hoe je een jodiumvlek weg kunt krijgen. op, of de tuin thuis waar ze voor hun pas gekochte Laaf een plekje kunnen zoeken, of ver kiezen wellicht een verblijf op het strand boven de markt in de binnenstad. Het publiek doet wat publiek altijd doet op een zomermarkt, het kijkt, snuffelt en slentert. Een ijsje voor de kinderen, een kroketje voor pa pa. Of een broodje beenham of een lekkerbekje, want dat is ook te koop. De standwerker die op de Bo termarkt handdoekenlipjes aan de man probeert te brengen, heeft het moeilijk vandaag. Slechts weinigen zijn in zijn product geïnteresseerd en hij maakt na een aantal uren werk nauwelijks nog de indruk daar verandering in te willen bren gen. Toch lukt het hem om even de aandacht van een vrouw te krijgen, terwijl zij ei genlijk veel liever was doorgelo pen. De vrouw die met hulp van een headset en een kleine soundmixer haar product op de Vismarkt aanprijst, doet het een stuk beter. A. van der Ruit uit Capelle aan den IJssel maakt ook duidelijk werk van haar presentatie. Ze draait de dop van een klein bruin flesje en houdt dat de omstanders voor. Jodium zit er in en met veel en thousiasme smeert ze haar mouw er mee in. „Wat doe je als je man thuis komt met zo'n vlek in zijn bloes? Dan pak je de schaar en knip je de mouw eraf. Want morgen wordt het toch dertig graden." „Maar wat doe je als die vlek hier zit?" Ze wrijft enthousiast haar kruis in met jodium. „Die knip je er niet uit. Niet alle mannen zijn Tjippendelers." Van der Ruit probeert de vlek met wasbenzine te verwijderen. Het helpt niet. „Daar wordt de vlek alleen maar groter, donker FOTO HENK BOUWMAN der en gemener van." Ossen- galzeep en bleekmiddel bieden ook geen redding. Dan laat ze zich een doosje aanreiken van een toehoorder. Er zit een stuk lichtgroene zeep in. Ze wrijft er mee over de mouw en warem pel: de vlek lost op als sneeuw voor de zon. Niet alleen jodi um, maar alles overleeft een be handeling van haar zeep niet, zegt ze, inkt, soep, vruch tendrank en kattenpies. „Als president Clinton van het be staan hiervan had geweten", besluit ze haar verhaal, „dan was 'ie nooit de sigaar ge weest." Een hoogst opmerkelijke deal. Dat is het minste wat je kunt zeggen over de afspraak tussen de gemeente Leiden en het onderzoeksbureau Re search voor Beleid, waarbij de laatste kansarme groepen op de arbeidsmarkt probeert een baan te geven in ruil voor meer par keerplaatsen. Leiden profileert zich graag als een gemeente met een sociaal gezicht. Voor het armoedebeleid en het vluchtelingenbeleid krijgt de gemeente geregeld complimentjes. En toe gegeven, die zijn meestal terecht. Het is ook no bel als een gemeente haar eigen beleid projec teert op bedrijven binnen haar grenzen. Maar het is triest wanneer een gemeente een bedrijf moet paaien om daar allochtonen, mensen die deels arbeidsongeschikt zijn en langdurig werk lozen in dienst te laten treden. Bij Research voor Beleid is het aantal parkeer plaatsen als lokkertje gebruikt. Het bureau is kennelijk zo'n belangrijke werkgever voor Lei den, dat het de macht heeft om meer parkeer ruimte af te dwingen. Die macht heeft de groenteboer in de Maredijkbuurt niet, en de be woners van die wijk hebben die ook niet. „We gaan er allemaal op vooruit", zei wethouder Kruijt donderdag. Daarmee wuifde hij de even tuele morele verontwaardiging bij voorbaat weg. Het convenant biedt evenwel geen garan tie dat over een jaar ook daad werkelijk dertig allochtonen, arbeidsongeschikten of lang durig werklozen bij Research voor Beleid in dienst zijn getreden. Met de allochtonen is di recteur Coenen wel blij, liet hij zich ontvallen bij de ondertekening van het convenant. De Turkse en Marokkaanse gemeenschap spelen steeds meer een rol van betekenis in de samen leving. Als zij kunnen worden geïnterviewd door iemand die dezelfde taal spreekt, is dat dan alleen maar goed. Hij bezigde amper een woord over langdurig werkzoekenden en ar beidsongeschikten. Het enige wat zeker is, is dat Research voor Be leid elf extra parkeerplaatsen krijgt van de ge meente. robbert minkhorst

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9