India blijft rebellen Kashmir beschieten Afrika maakt ruzie over Congo-akkoord Barak en Arafat opgewekt verder 2 HALEN 1 BETALEN BuiTenland 'Het gaat wel degelijk beter met de wereld' Records bij Love Parade Waterpost NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Eindelijk is er een vredesakkoord, maar de rebellen in de Democratische Repu bliek Congo (DRC) vechten voorlopig gewoon door. Onenigheid over wie van de twee rebellengroepen z'n handteke ning onder het akkoord mag zetten, heeft de uitvoering ervan uiterst onzeker gemaakt. Veel zal nu afhangen van de belangrijkste steunpilaren van de rebel len, Rwanda en Uganda, die het akkoord wel hebben getekend. Ruim twee weken hebben vertegen woordigers van alle betrokken partijen - het regime van president Kabila, Ango la, Namibië, Zimbabwe, Rwanda, Ugan da en de rebellen - aan de onderhande lingstafel gezeten om een uiterst com plex akkoord in elkaar te timmeren. An ders dan eerder werden nu ook de rebel len bij het overleg betrokken. Toen ie dereen het uiteindelijk eens was over de inhoud, werden alle leiders van de be trokken partijen naar Zambia gehaald om hun handtekeningen te zetten. De zes regeringsleiders deden dat zaterdag. Wat er nog aan schortte, was een krab bel van de rebellen. Maar dat ging op het allerlaatste moment toch nog mis. Emile Ilungu van de RCD, de Congolese Beweging voor Democratie (RCD) meent dat hij de enige aangewezen per soon is om te tekenen. Ernest Wamba Dia Wamba, die tot voor kort de belang rijkste leider was maar nu een afgeschei den groep leidt, wil echter van geen wij ken weten. Wamba dia Wamba ging daarom zaterdag als eerste pontificaal op de rebellenstoel in Zambia zitten. Als dit gekrakeel één ding nogmaals dui delijk maakt, dan is het wel dat het con flict in de DRC zeer complex is. De ach terdocht tussen de strijdende partijen is enorm, en de kans op een snelle uitvoe ring van welk vredesplan ook bijzonder klein. Het akkoord is weliswaar na hard onderhandelen en veel wikken en wegen tot stand gekomen, maar is op een aan tal punten niet erg realistisch. Vooral de inzet van neutrale vredestroe pen van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) en de Verenigde Naties, is in dit soort gevallen steeds moeilijker te realiseren. Bij de leden van de VN is de animo om in Afrika vredestaken te verrichten jaren geleden al tot een nul punt gedaald, terwijl het voor de OAE niet makkelijk zal zijn landen te vinden die niet op de een of andere wijze bij het Congolese conflict betrokken zijn ge weest, en derhalve voor alle partijen aanvaardbaar. Zowat heel Afrika onder de Sahara is de afgelopen elf maanden gewild of onge wild aan de kant van één van de strij dende partijen komen staan. Zo wordt Zuid-Afrika, dat bij monde van presi dent Thabo Mbeki als eerste troepen toezegde voor een vredesmacht, geasso cieerd met Rwanda en Uganda (en dus de rebellen). Het zal door Kabila en zijn bondgenoten niet zomaar worden geac cepteerd. Voordat de internationale troepenmacht wordt ingezet, dienen de oorlogvoeren de partijen echter eerst zelf de handen ineen te slaan en een militaire commis sie te vormen. Die moet ervoor zorgen dat de wapenstilstand wordt nageleefd en de extremistische Hutu-milities in Oost-Congo, de Interahamwe, worden ontwapend en uitgeschakeld. Vooral voor Rwanda en in mindere mate Uganda is dit het meest cruciale onder deel van het akkoord. De Interahamwe zijn vanaf 1994, toen zij uit Rwanda wer den verdreven, vanuit Oost-Congo aan vallen öp het land blijven uitvoeren. Rwanda heeft dat steeds als belangrijk ste reden aangevoerd voor haar betrok kenheid bij de rebellie tegen het regime- Kabila. Kabila, 14 maanden eerder zelf aan de macht geholpen door Rwanda en Ugan da, zou de Hutu-strijders niet lang daar na zijn gaan steunen in hun strijd tegen Rwanda en moest daarom weg. Een land als Zimbabwe is echter nauwelijks anti-Hutu maar juist erg anti-Tutsi (de Tutsi's domineren het huidige regime in Kigali) en heeft daarom een heel andere agenda en prioriteiten, wat broederlijke samenwerking met Rwanda en Uganda er niet gemakkelijker op zal maken. Vervolgens dienen alle buitenlandse strijdkrachten uit de DRC te worden te ruggetrokken, en moet er een nieuw na tionaal leger worden gevormd, waarin ook de rebellen een plaatsje krijgen. Laatsgenoemden mogen daarom voor lopig in de door hen gecontroleerde ge bieden blijven zitten. Het nieuwe leger dient een van de uitkomsten te zijn van een nationaal debat over de politieke en militaire toekomst van het land. Het Kabila-regime is zowat onmiddellijk na zijn aantreden in 1997 beschuldigd van corruptie, slecht bestuur en onder drukkende praktijken. De rebellen eisen dat aan alle wandaden een eind komt, en dat zij en andere oppositiegroepen volledig kunnen deelnemen aan het po litieke leven. Of daar in de praktijk iets terecht komt, hangt grotendeels af van de RCD en de Congolese Bevrijdings Be weging van Jean Pierre Bemba, die bei den hebben aangekondigd hun offensief voorlopig te zullen voortzetten in de ge bieden die ze controleren. Zij wachten op wat Rwanda en Uganda gaan doen. Besluiten zij zich aan het ak koord te houden en de strijd te staken, dan zullen ook de rebellen gedwongen zijn zich bij het vredesakkoord neer te leggen en hun wapens in te leveren. co» W WASMIDDEL COMPACT ULTRA OF COLOR 2 navulzakken A 1,5 kilo van 13-3Ü" A K «SS GERASPTE KAAS JONG BELEGEN 2 zakjes k 150 gram van co» IS PET ITS PAINS WIT OF TARWE 2 zakken k 8 stuks van 598" IDAG 12 JUL11999 ia ban leveren Bin Laden niet uit lin !flt De heersende Taliban in Afghanistan sluiten uit dat zij bin Laden aan de Verenigde Staten zullen uiüeveren. De jche multimiljonair wordt eryan verdacht dat hij de bom- gen op de Amerikaanse ambassades in Tanzania en Ke- rig jaar augustus heeft beraamd. Daarbij kwamen meer iO mensen om. De belangrijkste woordvoerder van de Ta- Wakil Ahmad Muttawakil, zei zaterdag dat de fundamen- sche militie geen uitleveringsverdrag met welk land ook Bovendien hebben de VS nooit bewijsmateriaal over Bin s betrokkenheid bij de aanslagen kunnen overleggen. igemann bijt van zich af pc» De Duitse ex-eurocommissaris Bangemary-i heeft gis- n een interview met Welt am Sonntagvan zich-afgebeten jver zijn critici. Vrijdag hadden de regeringen van de vijf- J-lidstaten besloten dat hij zich voor het Europese Ge- •5 hof moet verantwoorden voor zijn overstap naar de se telecommaatschappij Telefonica. Maar Bangemann zei ne :n dat hij zichzelf niets te verwijten heeft. „Ik ben mij van waad bewust. En als ik weer voor zo'n besluit zou komen n, zou ik het weer doen".Als er regels zouden zijn voor >rstappen naar de particuliere sector door EU-commissa- dan zou ik mij daar aan hebben gehouden. Maar zulke jjn er niet". tie arresteert dreigende Ier De Ierse politie heeft zaterdag een man gearresteerd die idü dreigd 'massamoord' te plegen door het Engelse drink- te vergiftigen met een bestrijdingsmiddel als er geen 'vol- permanente en onvoorwaardelijke Britse militaire en po- terugtrekking' uit Noord-Ierland plaats zou vinden. De Afeen vijftiger, heeft rond 10 juni drie dreigbrieven geschre- rHn aan de vertegenwoordiger van de paus in Ierland, een toezichthouder van de Britse drinkwatervoorziening en de Britse ambassadeur in Ierland (met het verzoek deze sturen naar premier Tony Blair). De brieven waren on- ind door een vooralsnog onbekende Ierse terreurorgani- Republikeinse Wraakgroep. rdosis dioxine in Brits moedermelk Dioxine is de ergste van alle ruim 350 verontreinigende in moedermelk van Britse vrouwen. Er zit 42 maal de _:ane hoeveelheid in. Daarnaast bevat de moedermelk 0 :aliën van parfums, zonnebrandolie, droge huidreinigers, ^nverdelgers en industriële grondstoffen. Dat meldde de tfant The Independent gisteren. Het blad put uit een rap- 19 n het Worldwide Fund for Nature dat vandaag ver- De stoffen zijn gedurende het leven van de moeders op- •n in het vet in hun lichaam, maar kunnen vrijkomen als y's zogen. De Britse regering wil naar aanleiding van het een grootschalig onderzoek instellen. iw krijgt bij vergissing chemokuur Een Italiaanse vrouw van vijftig jaar heeft twee maanden imokuur ondergaan tegen botkankef, hoewel ze de ziek- onder leden had. Haar dossier was verwisseld met dat man die dezelfde achternaam had. Toen Anna Maria zich voor een routinecontrole in het ziekenhuis van de aliaanse plaats Lanciano meldde, werd haar gezegd dat botkanker leed. De man die de kuur wel had moeten on- i, is een maand later gestorven. Rosato ondërging twee in de zeer zware kuur, totdat haar dochter, een verpleeg- ar nog eens liet onderzoeken. Toen kwam aan het licht rouw niet aan kanker leed. De vrouw heeft een klacht nd tegen de medisch directeur van het ziekenhuis en lil istent. ri renica na vier jaar herdacht Duizenden vrouwen en kinderen die in Srebrenica de j massamoord van de Bosnische oorlog overleefden, zijn de straat opgegaan om te herdenken dat vier jaar gele- lanschappen van de Servische generaal Ratko Mladic ïclave op enkele honderden Nederlandse blauwhelmen den. Ongeveer 8.000 mannen en jongens boven de 14 vermist. De Nederlandse blauwhelmen waren machte- :el familieleden weten nog steeds niet waar de mannen en zijn. Jasmin Odobasic, plaatsvervangend hoofd van de nds i Commissie voor Vermiste Personen, vertelde dat onge- }|a( '00 slachtoffers van Srebrenica zijn opgegraven. „Maar 50 van hen zijn geïdentificeerd. he is" en door hittegolf in Roemenië £Li In Roemenië is de afgelopen dagen een tiental men torven als gevolg van de aanhoudende hitte in het land. :ste doden vielen volgens medische bronnen onder boe- jre( andarbeiders die op het veld werkten. De meeste slacht- mder wie een kind van 12 jaar, liepen een zware zonne- De temperaturen in Roemenië liepen de afgelopen da- tot 40 graden Celsius. onden bij ontploffing Turkije l!R_i Bij een ontploffing in een café in het Turkse Van zijn i zeven mensen gewond geraakt. De ambtswoning van emeester in de oost-Turkse stad bevindt zich in hetzelf- tiblok als het café. Vlak voor de ontploffing werd een cir- rige man gesignaleerd die een pakketje achterliet in de ir is geen duidelijkheid over' de identiteit van de daders aanslag. Sinds het doodvonnis tegen de leider van de >che Arbeiderspartij PKK, Öcalan, eind vorige maand, ientallen aanslagen gepleegd tegen Turkse doelen. ibeving in Centraal-Amerika ma-Tegucigalpa Een aardbeving met de kracht van 6,6 ichaal van Richter heeft gisteren de Caribische kust van ü-Amerika opgeschrikt. Het oosten van Guatemala is het te getroffen. Daar vielen zeker een dode en veertig ge- i. De gevreesde vloedgolf is echter uitgebleven. Het epi- n was in zee, slechts 32 kilometer ten oosten van de ïalteekse stad Puerto Barrios. Er is schade in de wijde j, onder meer in de plaatsen Chiquimula, Livingston ales. De schok is in vijf landen binnen een straal van 650 ter gevoeld. 'klui waarschuwen voor ramp Zes werknemers van Alyeska, een bedrijf dat een olie- runt, waarschuwen voor eeh milieuramp in Alaska. Vol- :t zestal zal de ramp groter zijn dan de catastrofe met de Exxon Valdez van tien jaar geleden. Op 24 maart 1989 olietanker Exxon Valdez vast op een rif in Prince William Hierbij kwam 11 miljoen liter olie terecht in een van 's i meest bijzondere ecosystemen. Volgens de werknemers nieuw een milieuramp in aantocht. „De vraag is niet of, anneer het gaat gebeuren", aldus een van de zogeheten duiders. Het zestal noemt als concrete mogelijkheden iuk in de verouderde pijplijn die 1.280 kilometer lang is explosie in het olietankerstation. «peace bezet kranen Cherbourg Elf actievoerders van Greenpeace hebben gister twee grote hijskranen in de haven van het Franse Cher- )ezet. De milieuorganisatie protesteerde daarmee tegen itoniumtransport van Frankrijk en Groot-Brittannië naar Aan de actie deden ook vier Nederlandse Greenpeacele- !e. De politie heeft de actievoerders in de loop van de en avond van de hijskranen verwijderd. De politie ar te daarop de elf actievoerders. Een Nederlandse woord van Greenpeace zegt dat de kranen gebruikt worden itainers met 221 kilo plutonium uit de Franse opwer- ibriek La Hague aan boord te brengen van de Pacific of van de Pacific Teal. De organisatie denkt dat de totale 'oldoende is om zestig kernwapens te maken. Ondanks door Pakistan aangekondigde terugtrekking India blijft de mosliminfiltranten in zijn deel van Kashmir aanvallen, ondanks de aankondiging van Pakis tan dat de strijders zullen vertrekken. Afgelopen nacht werden weer artilleriebeschietingen uitgevoerd. De In diase regering liet weten dat de luchtaanvallen wel wor den gestaakt. Een woordvoerder in New Delhi bevestig de dat de terugtrekking van de infiltranten naar Pakistan aan de gang is. NEW DELHI-ISLAMABAD PPA-Rtr De terugtrekking komt onge veer twee maanden nadat het conflict over Kashmir plotseling oplaaide. Toen bleek dat vele honderden infiltranten uit Pa kistan het Indiase deel van Kashmir waren binnengetrok ken. De eerste gesprekken tus sen hoge Indiase en Pakistaan se militairen sinds het begin van de gevechten leidden giste ren tot een akkoord tussen de aartsrivalen. Volgens Islamabad is de te rugtrekking binnen twee weken voltooid. Minister Aziz van bui tenlandse Zaken zei dat zijn land de moslimstrijders ervan had overtuigd dat zij moesten weggaan. Maar India zegt dat de meeste strijders reguliere Pakistaanse militairen zijn. De ze mening wordt gedeeld door de meeste andere landen, zoals de VS en de EU. Zelfs bondge noot China liet Pakistan vallen. Nu hoopt Pakistan dat de in ternationale gemeenschap er bij India op aandringt een vreedzame oplossing te zoeken voor de 52 jaar oude strijd om Kashmir. De buurlanden, alle bei kernmachten, hebben al twee oorlogen om het gebied gevoerd. De recente strijd, het ergste conflict tussen beide lan den in dertig jaar, eiste volgens New Delhi 333 doden aan In diase en 679 aan Pakistaanse zijde. Volgens de Pakistaanse pers sprak premier Sharif met lei dende figuren van vijftien isla mitische guerrillagroepen over terugtrekking uit de Kargilsec- tor in het noordoosten van Kashmir. Ruim een week gele den meldde Sharif na een be zoek aan Washington dat hij 'concrete maatregelen' zou ne men om de demarcatielijn tus sen beide landen te herstellen. Invloedrijke Pakistaanse islami tische organisaties en opposi tiepartijen verwijten Sharif nu te zijn gecapituleerd voor de vijand. Ruimtestation Mir ook nog lek MOSKOU ANP-AFP-DPA Sedert enkele weken ontsnapt er door een lek zuurstof uit het Russische ruimtestation Mir. Dat is zonder gevaar voor de bemanning, omdat het station voldoende zuurstof kan maken om het verlies te compenseren. Dit heeft het Russische persbu reau Interfax het weekeinde ge meld, onder aanhaling van de vluchtleiding. De bemanning laat Mir in au gustus onbemand achter, om dat Moskou geen geld heeft voor een nieuwe bemanning. Als geld uitblijft, hakt premier Stepasjin in september de knoop door of het complex al dan niet in de eerste vier maan den van 2000 naar beneden wordt gehaald. Kazachstan gaf gisteren nog geen toestemming voor lance ringen vanaf Bajkonoer. Het eist dat Moskou eerst enige mil joenen dollars schadevergoe ding betaalt voor het neerstor ten van een Protonraket vorige week maandag. Belgisch kabinet vandaag van start brussel anp-belga De eerste paars-groene regering in België kan minder dan een maand na de verkiezingen van 13 juni van start gaan. Beoogd premier Verhofstadt maakte vanmorgen met zijn ploeg zijn opwachting bij koning Albert om de eed af te leggen. Verhof stadt legde gisteren de laatste hand aan de verdeling van de portefeuilles tussen de zes coa litiepartijen. Hij kon dat met een gerust geweten doen, nadat de partij congressen zaterdag zonder veel morren hadden ingestemd met het ontwerp-regeerak- koord. De Vlaamse liberalen le veren naast Verhofstadt minis ter van justitie Mare Verwilghen (oud-voorzitter van de parle mentaire onderzoekscommis- sie-Dutroux) en minister van begroting Rik Daems. Minister van buitenlandse za ken wordt de Waalse liberaal Louis Michel, infonnateur en wegbereider van paars-groen. Voor de Vlaamse socialisten van de SP zullen Johan Vande Lanotte, Frank Vandenbroucke en Luc Van den Bossche minis tersposten vervullen. De Vlaamse groenen van Agalev zullen twee bewindslieden leve ren, de Waalse socialisten van de PS drie bewindslieden, en de Franstalige groenen van Ecolo twee. correspondent De eerste Israëlisch-Palestijnse topconferentie in zeven maan den heeft voor opgewekte ge zichten gezorgd, maar niet voor nieuwe gezichtspunten. Op een persconferentie vertelden de Palestijnse president Arafat en de Israëlische premier Barak gisteren dat het pu echt de goe de kant op gaat met het vredes proces. Maar het was ook dui delijk dat er verschil van me ning bestaat over het tempo en de manier van aanpak. Na drie jaar stagnatie zijn de Palestijnen het wachten meer dan zat. Ze willen dat Israël het vorig jaar gesloten Wye-ak- koord zo snel mogelijk uitvoert. Maar Barak waarschuwde giste ren dat er 'een lange diploma tieke weg' voor de boeg ligt. Hij geeft de voorkeur aan het com bineren van Wye en het overleg over de definitieve status van de bezette gebieden. Beide par tijen hopen dat de Amerikaanse president Clinton kan helpen bij het vinden van een aan vaardbare onderhandelingsfor mule. Woensdag reist Barak naar Washington voor twee uit voerige gesprekken met Clin- den haag gpd Er is hoop voor de ontwikke lingslanden, alle ellendige be richten en sombere statistieken ten spijt. Met deze boodschap presenteert de UNDP, de ont wikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties, vandaag haar tiende jaarrapport. Liefst 97 landen waarover betrouwbare statistieken voorhanden zijn, staan er nu qua menselijke ont wikkeling beter voor dan een kwart eeuw geleden. Net als de negen voorgaande rapportages biedt ook dit rap port een zeer gemengd beeld. Spectaculaire voorbeelden van vooruitgang worden geflan keerd door trieste voorbeelden van armoede en stagnatie. Zo hadden in 1997 nog altijd 880 miljoen mensen onvoldoende toegang tot eenvoudige ge zondheidszorg, konden 850 miljoen mensen niet lezen en Clinton heeft in de afgelopen drie jaar hemel en aarde bewo gen om de Israëlische premier Netanyahu en Arafat nader tot elkaar te brengen, maar zonder j veel resultaat. De top van zeven j maanden geleden draaide uit J op een jammerlijke mislukking. Vergeleken bij toen leek er gis- teren geen vuiltje aan de lucht. Arafat en Barak drukten elkaar warm en uitbundig de hand. Het belangrijkste is dat de Is- raëlische kant na drie jaar suk kelen weer bereid lijkt ernst te maken met het verbeteren van de betrekkingen met de Pales- j tijnen. Arafat toonde zich daar- i over zeer tevreden. Wat hem betreft, zijn met de verkiezing van Barak de tijden van 'mijn partner Jitschak Rabin' weerge keerd. De verwachting is dat Barak en Arafat elkaar over een paar weken opnieuw zullen ontmoe ten, als de Israëlische premier uitvoerig ruggenspraak heeft gevoerd met de Amerikanen. In de komende dagen praat hij ook met de Jordaanse koning Abdallah, president Demirel van Turkije, de Britse premier Blair en de Franse president Chirac. schrijven en waren er 840 mil joen ondervoed. Maar: tussen 1990 en 1997 steeg het percentage geletter den op de wereld van 64 naar 76. In 1997 waren er 84 landen waar men gemiddeld 70 jaar oud werd, in 1990 was dat nog maar in 55 landen het geval. Ook de voedselproductie per hoofd van de bevolking steeg spectaculair, en het aantal calo rieën dat alle mensen op de we reld gemiddeld per dag binnen krijgen eveneens. De UNDP plaatst Nederland deze keer achtste op haar 'ont wikkelingsindex', een ranglijst, waarin inkomen, levensver wachting en scholingsgraad worden gecombineerd. Ons land is de afgelopen jaren een paar plaatsen gedaald, maar de verschillen in 'menselijke ont wikkeling' tussen Nederland en de andere rijke landen zijn mi nimaal. Ontwikkelingsorganisatie van VN: Berlijn Een groep Beverwijkers loopt mee in de Berlijnse Love Parade. Het techno-festijn trok het afgelopen weekend anderhalf miljoen bezoekers, een record in het elfjarig bestaan van het enorme straatfeest. Er werd ruim 200 ton afval opgehaald. Het festival beleefde nog een andere primeur. Voor het eerst viel er een dode. Tijdens een vechtpartij werd een 27-jarige man doodgestoken. foto paul van weel susami Een duikster post een plastic brief op de bodem van de zee. De brievenbus is daar neergezet door de baas van een Japans postkantoor. Hij wil hiermee in het Guinness Book of Records terecht komen. Tot nu toe zijn er al meer dan 1.000 brieven in de onderwater-bus gepost. foto afp Aanbiedingen gddg van ma. 12 l/m za. 17 jii 1999. A&P Sen/tax B.V. ld. 035-5483333

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5