5PORT Armstrong is de te kloppen man Nederlandse roeiers kruipen naar mondiale top toe Schumacher breekt been Wereldtitel vrouwen VS Ronaldo is eindelijk weer eens de held '•willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071-5356463 'ech voor Nederlanders bij Schalke De Nederlandse spelers bij Schalke'04 haken on- jjwüïïgTén voor één af. Na Youri Mulder moet ook Niels Oude unphuis een tijdje rust houden met een blessure. De oud-spe- r van FC Twente loopt op krukken, nadat hij vrijdag op de aining een middenvoetsbeentje had gebroken. Oude Kamp- iiis, geopereerd in Gelsenkirchen, staat zeker zes weken bui- gnspel. De Nederlandse inbreng blijft voorlopig nog beperkt tot ihan de Koek, die zaterdag tegen een Oldenzaals amateurteam 1-7) een uurtje speelde. De vierde Nederlander, Marco van oogdalem, werd uit voorzorg met een lichte blessure aan de mt gehouden. [eerenveen tegen Hammarby Heerenveen speelt in de derde ronde van het Interto- toernooi tegen Hammarby IF. De Zweedse ploeg schakelde de tweede ronde het Wit-Russische Gomel uit. De wedstrij- ,>n voor de derde ronde worden gespeeld in de weekeinden in 17/18 en 24/25 juli. Heerenveen speelt eerst thuis. Na de >rde ronde volgen zes halve finales, dan drie finales. )e Wilt verbetert record iut nf mallorca Monique de Wilt heeft tijdens de Universia- e haar eigen Nederlands record polsstokhoogspringen verbe- ,rd. Zij sprong zaterdag over 4,20 meter. Dat was twee centi- 58 eter hoger dan haar oude topprestatie, die ze op 12 juni in 1,1 jiden leverde. De Wilt veroverde tijdens de studenten kampi- N enschappen op het eiland Mallorca de zilveren medaille. Ju- n Hagen zorgde zaterdag voor een goede tijd op de 400 me- De atleet van Hellas liep in de halve finale 45,98 seconden, jd voor de vijfde plaats. Het was voor het eerst sinds twaalf h(l ar dat een Nederlandse atleet onder de 46 seconden bleef. Het 'fe itionaal record staat op naam van Arjan Visserman (45,68). [ruys mist eerste training hiwarden Cambuur Leeuwarden heeft zaterdag de eerste aining hervat zonder coach Gert Kruys. De technisch directeur in de Friese eredivisionist moest verstek laten gaan omdat hij jg op zijn vakantieadres in het Portugese Faro verbleef. Aan- inkelijk zou Kruys vrijdag met het vliegtuig naar Nederland zen. De vlucht werd wegens mist met een dag uitgesteld. imm's Cassandra soleert in Derby ihaac De Delmonte Derby der Volbloeds is gisteren op ibaan Duindigt met overmacht gewonnen door Timm's Cas- ndra met jockey Adrie de Vries. De driejarige merrie bleef in twintigkoppige veld met achteneenhalve lengte voorop, de ootste winnende marge sinds jaren. Ballykissangel won de m irint van het peloton en werd tweede, voor Sea Wings. Voor 1,11 -Vries was het de vijfde derbywinst in zijn carrière, voor trai- lan Pubben de achtste. Jockey De Vries keek na afloop ichter terug op de race. „Ik was bij de start slecht weg omdat struikelde. Eenmaal terug in het veld zat ineens eer alles mee." 5 korfballers voldoen aan verwachtingen elaide Geheel volgens verwachting hebben de korfballers de tste twee wedstrijden bij het WK in Adelaide met ruime cijfers wonnen. De titelverdediger klopte Duitsland met 32-9 en Ja nmet 42-8. „Ik heb de ploeg drie opdrachten gegeven", keek ndscoach Jan Hof op de tweede wedstrijd terug. „De concen- tie vasthouden om blessures te voorkomen. Alleen aanvallen «I combinatiespel en daarna pas schieten. De verdediging wstde Japanners per aanval minstens eenmaal laten schie- n.Verder zegt deze wedstrijd mij natuurlijk niets." i de Wolf sluit vrede mond De problemen tussen John de Wolf en Helmond zijn opgelost. De voetballer heeft bij de club uit de eerste lids Ovisie zijn handtekening gezet onder een contract voor ko- end seizoen. De Wolf en Helmond Sport kregen bij de afron- bde gesprekken over een nieuwe verbintenis een conflict iverde uitbetaling van zijn salaris. Volgens het bestuur van telmond Sport had sponsor VKS hier voor een deel aan moeten ragen. De Wolf vond dat de club dat met de.geldschieter !st regelen. Met behulp van de spelersvakbond WCS zijn Ie partijen tot een oplossing gekomen. uitse regering wist van doping DDR inn- De toenmalige West-Duitse regering wist dat in het mid- n van de jaren zeventig in de DDR verboden middelen wer- n toegediend aan sporters. De radiozender Deutschlandfunk eidde dit gisteren. De zender heeft documenten in handen kregen van de veiligheidsdienst Stasi. Hierin wordt melding maakt dat West-Duitsland via spionage de doping heeft ont- kt en de regering daarvan op de hoogte heeft gebracht. In de ïcumenten wordt ook gewezen op de gezondheidsrisico's van Agebruik van verboden middelen. Zo staat omschreven dat 0L: nee sporters, een atlete en een kogelstoter last hebben van bij- Tkingen als leverbeschadiging en verandering van de stem. Amerikaan kan zich na tijdrit niet meer verschuilen Het beeld is grappig en aandoenlijk tegelijk. Een hoog blonde Amerikaanse die in de chaos van het moment haar schoothondje in de mensenmenigte dreigt kwijt te raken en ten einde raad de hulp van omstanders inroept. „Wilt u Boone even vasthouden?" ten meer nodig en Abraham Olano (vierde) gaf, mede als ge volg van een val in één van de vele gevaarlijke bochten, 2.22 minuten toe. Als ze al als con currenten mochten gelden, zijn Alexandre Vinokourov (op 6.32) en Fernando Escartin (op 6.36) dat voorlopig even niet meer. „Maar schrijf niemand af, want Lance is er nog niet", zegt Kris ten Armstrong, die samen met haar moeder sinds gisteren in de Tour is. Omdat het voor de Franse te levisie onmogelijk is zo kort na de race tegen de klok de man van de dag in beeld te krijgen, is Kristen Armstrong een redelijk alternatief. Er is alleen één pro bleem: hoewel sinds enige tijd in Nice woonachtig, spreekt ze maar een paar woorden Frans. Het is genoeg om haar gevoe lens voor haar man uit te druk ken. „Hij is een geweldenaar. Dat hij dit kan? Lance was vre selijk nerveus vanmorgen, maar fk was nog véél zenuwachti ger." Ze neemt dan plaats achterin de interviewruimte, waar enke le ogenblikken later haar man verschijnt. Armstrong ziet er versleten uit. „Kan kloppen, want ik ben nog nooit zo diep gegaan als vandaag. Shit man. De vrouw in kwestie is de echt genote van Lance Armstrong. Behalve haar hondje draagt ze een Amerikaanse vlag en het pluche leeuwtje dat de dagwin naars in de Tour de France tra ditiegetrouw van een sponsor krijgen uitgereikt. De speelgoedbeesten krijgen een plaats in de babykamer. Mevrouw Armstrong is zwan ger. Het kind wordt in oktober verwacht. Eind deze maand al hoopt ze de woonkamer van hun huis in Nice op te sieren met de gele trui uit de Tour de France. Haar man heeft het haar beloofd en ze weet: als Lance iets belooft, moet het wel heel raar lopen wil hij die belof te niet nakomen. Zo had hij haar ook voorspeld dat hij gisteren, in de eerste echte krachtmeting van de 86ste Tour de France, een gat zou slaan met de concurrentie. En zie? Armstrong gaat morgen in het geel op weg naar het Ita liaanse wintersportplaatsje Se- strières. Hij was in de 56,5 kilometer lange chrono 58 seconden snel ler dan nummer twee Alex Zül- le. De verrassende Christophe Moreau (derde) had 2.05 minu- Toen werd aangegeven dat ik nog veertig kilometer moest, was ik al helemaal op. Ik dacht: hoe moet het nou verder?" Vijftien kilometer later kreeg Armstrong (27) zicht op de rug van Abraham Olano, de twee minuten eerder gestarte Span jaard die tijd had verspeeld door een val. Dat gaf moed. Olano miste een scherpe bocht naar links en reed de strobalen in. De gevolgen van de val van Bobby Julich, vorig jaar derde in Parijs, waren ernstiger. De coureur van de Cofidisploeg kon de koers niet vervolgen. Hij bleek een paar ribben te heb ben gebroken. „Ik vind het jam mer voor Olano en ook voor Bobby (Julich), maar zo gaan die dingen nu eenmaal." Armstrong vond nadien nog steun in de aanwezigheid van Tom Steels, die voor hem als ideaal richtpunt diende. „Maar het heeft ook mij even tegen ge zeten. Plotseling stak er een kind over dat ik nog maar nét kon ontwijken. Ik moest een manoeuvre maken om niet te gen hem op te rijden. Heel ge vaarlijk. Kennelijk is het een nieuw spelletje om voor de ren ners te springen en pas op het laatste moment aan de kant te gaan." Armstrong had het parcours eerder dit jaar drie keer gereden en de gevaren van het traject goed in zich opgeslagen. „Het was twee dagen voor de Amstel Goldrace dat ik hier met Johan Bruyneel (ploegleider) ben ge weest. De omstandigheden wa ren toen anders. Het regende, maar toen constateerden we al dat het een heel zwaar parcours was. We zeiden tegen elkaar: degene die hier wint, moet heel sterk zijn." Ongewild zei Armstrong daarmee meer dan hij wilde. Zich verschuilen is onzin: Arm strong maakt op dit moment de beste indruk. De vraag is: wat kan hij in de bergen? In de Tour de Sud won hij dit jaar de uiter mate zware etappe naar Plateau de Beille en tijdens trainings stages in de Alpen heeft hij eveneens een goede indruk achtergelaten. Bovendien heeft hij een redelijke ploeg om zich heen. „Maar mannen als Escar tin, Zülle en Gotti, schrijf ik nog zeker niet af. We gaan gewoon proberen die trui te verdedigen en zien wel hoever we daarmee komen. It's a long way to Pa- silverstone Michael Schumacher heeft bij een crash in de eerste ronde van de Grote Prijs van Groot- Brittannië op het circuit van Sil verstone een dubbele breuk in zijn rechterbeen opgelopen. Schumacher vloog met een snelheid van zo'n 200 kilometer uit de eerste bocht. De Duitser knalde tegen de bandenstapel doordat de voorwielen van zijn Ferrari blokkeerden. Dit werd veroorzaakt door een probleem met de achterste remmen. Sc humacher was enkele minuten buiten bewustzijn en werd met een helikopter naar het zieken huis vervoerd. „Hij was dood geweest als de banden de klap niet hadden opgevangen", al dus Ferrari-voorlichter Buchin- ger. David Coulthard won in Sil verstone. De Fin Mika Hakkin- en blijft leider in de WK-stand. pasadena anp/afp De Verenigde Staten hebben in de Rose Bowl in Pasadena, Cali- fornië ten koste van China de wereldtitel voetbal voor vrou wen behaald. Daarvoor was een strafschoppenserie nodig. Na verlenging was er voor 90.185 toeschouwers nog niet ge scoord. In de serie penalties waren de Amerikaansen beter: 5-4. Doelvrouw Briana Scurry werd de heldin van de avond, door een strafschop van Liu Ying te keren. Brandi Chastain werd matchwinner. De Ver enigde Staten, regerend olym pisch kampioen, wonnen de ti tel in 1991 ook al. Bij het afgelo pen WK, in 1995, was er slechts brons. In AÜanta 1996 ging de olympische finale eveneens tussen China en de VS. Toen won het gastland met 2-1 Eerder op zaterdag behaalde Brazilië in Pasadena brons. De Zuid-Amerikaansen versloegen titelverdediger Noorwegen na strafschoppen. Na verlenging was de stand 0-0. President Clinton woonde de finale bij, na eerder al de kwart finale van de VS tegen Duits land te hebben gezien. Ook voor de Chinezen was er presi dentiële ondersteuning. Voor de finale kreeg de ploeg een te lefoontje van president Jiang Zemin. De finale was de best bekeken sportwedstrijd voor vrouwen ooit, met 90.185 toe schouwers. lllandse hoop groeit op Rotsee Nederlandse roeiers zijn be nen aan de eindsprint. Met llympische Spelen van 2000 on oemend aan de einder wor- (V, alle krachten gebundeld. nweekend zetten de Neder- lers de inhaalrace op de in- lationale concurrentie in id een opvallend optreden tij- de Rotsee Regatta in Lu- Zeven finaleplaatsen in de npische nummers leverden 'ten drie zilveren en een nzen medaille op. nut 'et zeven ploegen die zich deze manier overtuigend Üficeerden voor het wereld- ipioenschap, eind augustus iet Canadese St. Catharines, ai ikende de finale van het ie i dd-Cupcircuit een groot [rast met de twee vorige 'es. Een jaar geleden nog besten Eeke van Nes en Piëta Dishoeck in de dubbeltwee Nederlandse eer redden. 1st hun gouden plak viel en- een. bescheiden, finale- 11 ats voor de lichte dubbel man Pepijn Aardewijn en lm aten van der Linden te no- n De magere resultaten !en daarna een naadloos r°lg op het WK in Keulen, ir Van Nes en Van Dishoeck naar zilver reikten maar der alleen in het niet-olym- ■h nummer van de onge le vrouwenvier brons veroverd. voor de opmerkelijke vooruit gang in prestaties wees L^urien Vermulst op het herwonnen zelfvertrouwen bij de boordroeiers. De 39-jarige lichtgewicht keerde dit jaar na een absentie van twee jaar te rug in de nationale ploeg en verdiende gisteren tot haar ei gen verbazing samen met de dertien jaar jongere Hedi Poot een ticket naar St. Catharines. Vermulst, viermaal winnares van WK-zilver in de lichte skiff en in 1988 met Ellen Meliesie wereldkampioen in de dubbel twee, benadrukte de inbreng van routiniers als Nico Rienks en Niels van der Zwan. „Zij hebben met hun ervaring voor een nieuw elan gezorgd." De door Vermulst aangehaal de lichte vier-zonder blijft een verhaal apart. Maar in de enor me klap van Tjark de Vries op de schouder van Rob Jonkman, de coach van de jonge 'Twente Vier', kwam wel het hele roei- weekeinde samen. Tot voor kort gunde de door De Vries voorgezeten CTR die eigenhei mers uit Enschede geen blik waardig. Zaterdagmiddag knuf felde hij 'Sjors' Jonkman zowat dood nadat diens rebellenclub de finale had bereikt. En op dat moment wist nog niemand dat de onervaren Nederlanders een dag later de Dehen de stuipen op het lijf zouden jagen. De olympische kampioenen, sinds AÜanta ongeslagen in officiële wedstrijden, hadden aan de meet zegge en schrijve drietien- de van een seconde over op de aanstormende Nederlanders. 61- W ,r ff d De perspectieven voor de af vaardiging in Canada zijn een stuk beter. Niet zozeer bij Van Nes en Van Dishoeck, die door de terugkeer van de Duitse gi gant en medaille-veelvraat Ka- thrin Boron een niet te nemen hindernis op de weg naar goud lijken tegen te komen. Ook niet bij hun collega-scullers Aarde- wijn en Van der Linden, die gis teren als laatste eindigden in het veld van de lichte dubbel twee en eigenlijk de enige dis sonant vormden in het Neder landse kamp. Maar met name bij de boordroeiers is sprake van een spectaculaire progressie. „Mis schien willen we wel te veel met te weinig talent", luidde Tjark de Vries, voorzitter van de Commissie Toproeien (CTR), vorig jaar in Luzern nog .de noodklok. Om vervolgens te pleiten voor concentratie in de kleinere roeinummers. Maar Nico Rienks zei het al eerder: .Alleen roeiers maken uit of er een acht komt." De tweevoudig olympisch kampioen zette zijn rentree in de acht op het Zwit serse water luister bij met een wereldrecord in een stormach- üge voorwedstrijd op vrijdag en een bronzen medaille twee da gen later. Het zusje van de Hol land Acht veroverde zelfs het zilver, alleen de onaantastbare Roemeensen toonden zich sneller. „Dit was voor ons op dit moment echt een optimale race", zei vrouwencoach René Mijnders na afloop. „Maar we hebben bewezen dat we er he lemaal bij horen. Met onze mix van routine en jong talent moet het nog harder kunnen." En dan te bedenken dat Nederland tijdens het WK in Keulen zowel bij de mannen als vrouwen niet eens in het koningsnummer was vertegenwoordigd. Op zoek naar een verklaring Luzern scherprechter voor WK luzern gpd Na de Rotsee Regatta, de traditionele generale repetitie voor het Wereldkampioenschap, zijn üen Nederlandse roeiboten eind augustus verzekerd van een transport richting Canada. Naast de zeven finalisten in Luzern wees de roeibond ook skiffeur Merlin Vervoom, de ongestuurde twee van Anneke Ve- nema en Christine Vink en de lichte mannen-acht aan voor het WK in St. Catharines. De lichte dubbeltwee van Pepijn Aarde- wijn en Maarten van der Linden, die in Zwitserland compleet door het ijs zakten, krijgen op basis van hun zilveren medaille in AÜanta waarschijnlijk het voordeel van de twijfel. De zware dubbeltwee van Gerritjan Eggenkamp en Gerard Egelmeers krijgt een herkansing. ciudad del este rtr/anp Ronaldo heeft in Paraguay ein delijk weer eens de aandacht op zijn voetbalkwaliteiten geves tigd. De aanvaller stuurde Bra zilië in de Copa America langs aartsrivaal Argentinië: 2-1. De Brazilianen bereikten daardoor de halve finale van het Zuid- Amerikaans kampioenschap en ontmoeten nu Mexico. Een Braziliaanse voetballer die de Argentijnen weet te over winnen, maakt zich in eigen land onsterfelijk. Ronaldo speelde tot de kwartfinale al een goede Copa America, met drie treffers. Zijn vierde tegen Argentinië was de belangrijkste. Ronaldo is weer de held van Brazilië en had die opwaarde ring hard nodig. Sinds de verloren WK-finale van 1998 - Brazilië verloor met 3-0 van Frankrijk - is de aan dacht massaal gericht op zijn li chamelijke gezondheid. Ronal do was chronisch geblesseerd aan de knie, kreeg voor de WK- eindstrijd een toeval, maar werd toch opgesteld. Hij beleef de sindsdien geen gouden tij den meer en speelde een matig seizoen bij zijn club Inter. Tegen Argentinië nam hij re vanche. Sorin zette de Argentij nen nog op voorsprong. Rival- do, bij Louis van Gaal in Barce lona in dienst, maakte gelijk. Ronaldo maakte het karwei voor 26.000 toeschouwers in de 48ste minuut af. Ook Chili plaatste zich voor de halve finale. De Chilenen versloegen in de kwartfinale Colombia met 3-2. Chili stond bij rust nog met 2-1 achter, maar sloeg in de tweede helft toe. Aanvaller Ivan Zamorano van Inter maakte de winnende treffer. Chili treft in de halve eindstrijd Uruguay. Mexico en Uruguay plaatsten zich tegen respectievelijk Peru en gastland Paraguay via straf schoppen voor de halve Finales van de Copa America. In de re guliere speeltijd eindigde Mexi co - Peru in 3-3. Het Peruaanse elftal kwam in de eerste helft met 0-2 voor, dankzij treffers van Palacios en Pereda. Her nandez bracht de ploegen met twee doelpunten gelijk, maar Solano zorgde voor de rust stand van 2-3 voor Peru. Twee minuten voor het einde teken de Torrado de gelijkmaker aan. Ondanks de problemen rond de twee op doping betrapte spelers hadden de Mexicanen de zenuwen vanaf elf meter het beste in bedwang. Doelman Jorge Campos zag de inzet van Soto en Reynoso hoog over gaan. Hierdoor won Mexico de serie met 4-2. Paraguay begon met de steun van 45.000 toeschouwers sterk aan de kwartfinale tegen Uru guay. Beniiez zette het team na een kwartier op een 1-0 voor sprong. Mede dankzij de uitste kend spelende aanvoerder en verdediger Gamarra hield Para guay deze marge lange tijd vast. Met nog 25 minuten op de klok trok Zalayeta de stand toch ge lijk. In de strafschoppenserie (5- 3) schoot uitgerekend doelpun tenmaker Benitez mis. Magalla- nes bezorgde Uruguay met zijn benutte penalty een plaats in de halve finales. „Dit is de grootste teleurtstelling voor ons land", zei Gamarra. „Het zal moeilijk worden de mensen on der ogen te komen die de illus- sie hadden dat we in de finale zouden komen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17