Zorgwijzer nog niet uit de problemen ai Chi: energie opdoen voor de rest van de dag Rijn Veenstreek }een terreur, maar wordt ruw gespeeld Stapvoets langs de kramen Strijd tegen lasergun woedt voort Vijf winkeldieven gepakt Regio Alphen krijgt wellicht zorgboerderij chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft. 071-5356411 ikkenrollers actief in Alphen ^aan den run De politie Rijn- en Aarlanden waarschuwt jekers van de Alphense zomermarkt en andere zomerse ac- eiten voor zakkenrollers. Eind vorige week deden twintig lSen aangifte bij de politie van diefstal van hun portemon- De politie onderzoekt nog of vier vrouwen die begin deze md in Gouda werden aangehouden, de afgelopen week in ijl ien toesloegen. SI- Ijj inrijding door rijden onder invloed aan den run Een 23-jarige Alphenaar veroorzaakte zater- ha ivond een aanrijding op de President Kennedylaan bij win- el entrum De Ridderhof in Alphen. De man reed onder in- a d van alcohol en remde te laat voor het rode stoplicht. ?ti rdoor reed hij een 22-jarige automobiliste uit Alphen aan, ll iroor het licht stond te wachten. De man moest zijn rijbewijs )te veren. Regionaal indicatieorgaan pas in 2001 goedkoper h| yivereniging bezorgd over veiligheid n aan den run marieke de wit De financiële problemen van de Stichting Zorgwijzer zijn ook volgend jaar nog niet voorbij. Voor het jaar 2000 heeft de stichting net als dit jaar waarschijnlijk meer geld nodig dan aanvankelijk bij de oprichting was begroot. Zorgwijzer, die sinds januari beoordeelt hoeveel en wel ke zorg ouderen en gehandicapten in de Rijnstreek no dig hebben, komt dit jaar negen ton tekort. De Rijn- woudse wethouder welzijn G. van der Lecq verwacht dat de stichting pas in 2001 goedkoper kan werken. et io (11) heeft al een paar je meegemaakt dat een groep op ins uit de buurt zomaar stenen naar haar gooide, soms rennen ze met een achter je aan." Bijna elke :w d hangen de jongens rond ïot et Topaasplantsoen waar l.l io speelt, maar ze is niet uitgevallen. „Als ik ze zie, niks en speel ik gewoon in als ze iets doen haal ik mijn broer erbij." meeste kinderen uit de tenenbuurt in Alphen ko- spelen in het Topaasplant een groot plein tussen flats ingeklemd, met on- neer een basketbalveld en a peeltuintje. Nu er aan het eD wordt gewerkt, liggen He bakstenen en zandheu- maand geleden sloeg ied (vereniging Topaas alarm ie n brief aan het college van imeester en wethouders llphen over de sfeer in het fl asplantsoen: meiden wor- astig gevallen, kleintjes uit ogj peeltuin geslagen en de erj ins met de grootste bek re en Na een gesprek met de og gent van de Edelstenen- n.' t, noemde burgemeester ze )f van Alphen die bewe- n'onzin'. deze hete zondagmiddag rustig op het plein. Een jongens basketballen, een ;r Idautert over een berg en Najmo doet samen met riendinnen Hatice (11) en a (12) een hinkelspelletje, latice en Andrea zijn tij- het spelen wel eens gepest I jongens. Andrea 'nog één keer', Hatice al vaker, jugen en duwen je van de mmel." Najmo kent een j„t niet meer naar bui- omdat haar moeder gevaarlijk vindt, heb hier nog nooit iets emaakt", zegt Betoul 3 v aoui die met haar zoontje (j nderhalf over straat loopt. Jrt r", ze wijst naar één van ts, „is laatst iemand neer- <en, heb ik gehoord. Maar rk niets van die dingen. Ik voel me ook niet bedreigd als ik 's avonds over straat loop." Toch is ze er niet helemaal ze ker van dat het veilig is in de buurt. „Je hoort wel van dingen die gebeuren. Als mijn zoontje vijf of zes is en buiten wil spe len, gaan we misschien toch maar op zoek naar een ander plekje om te wonen. Volgens Nel Dijkhuis van Buurtvereniging Topaas zijn er het afgelopen jaar vijf gezinnen met kinderen verhuisd vanwege de sfeer op straat. Regelmatig komen ouders bij haar langs van wie de kinderen niet meer op straat durven te spelen. Van buurtterreur willen zij en voor zitter Hannelore den Tonkelaar echter niet spreken. Terwijl je daar wel meteen aan denkt als je de brief van Topaas aan de gemeente leest. Die brief is nogal scherp gesteld, geeft Den Tonkelaar toe. „Om gehoord te worden, maar alles draait nu ineens om die paar zinnen." „Er zijn echt niet elke avond grote vechtpartijen waar doden vallen, maar er wordt regelma tig ruw gespeeld, gescholden en geslagen. Er wonen hier veel al lochtonen en die weten niet hoe ze moeten spelen. Daarom pleiten we er in die brief voor dat in Alphen een Thuis Op Straat project komt, dan leren kinderen onder begeleiding op straat te spelen." Over de reactie van de wijk agent, waar de burgemeester zich op baseerde toen hij de be weringen van Topaas 'onzin' noemde, zegt ze: ,,Als je de wijkagent vraagt of er hier buurtterreur is, zegt hij 'nee'. Maar als je hem zou vragen of er een Thuis Op Straat-project moet komen, zal hij volmondig 'ja' zeggen." De buurtvereniging zal voor lopig nog geduld moeten heb ben. Burgemeester Schoof heeft geantwoord dat hij geen nood zaak ziet om maatregelen voor deze wijk te treffen die vooruit lopen op de notitie voor het jongerenwerk. Als die notitie volgend jaar af is, kan de ge meenteraad daarop reageren en prioriteiten aangeven, aldus de burgemeester. runstreek marun kramp De deelnemende gemeenten Alphen, Rijnwoude, Ja- cobswoude, Ter Aar, Nieuw koop en Liemeer betalen dit jaar al ruim 2,3 miljoen gulden voor de stichting. Het tekort van 9 ton dat snel na de oprich ting aan het licht kwam, was voor de gemeenten aanleiding om een extern bureau aan te trekken voor een onderzoek naar de financiën en werkwijze van Zorgwijzer. Dit onderzoek is nu afgerond. Van der Lecq, die namens de portefeuillehouders van de Rijnstreekgemeenten het woord voert, wil nog niet inhoudelijk ingaan op het rapport. Eerst moeten de colleges van de Rijn streekgemeenten hun stand punt bepalen. Wel is duidelijk dat de stichting het komend jaar nog niet goedkoper kan werken. Voor de gemeenten is dit een heikel punt. Met name Liemeer en Jacobswoude had den grote problemen met het extra geld dat hun werd ge vraagd om het tekort voor dit jaar te dichten. Ook de Alphen se politiek leverde forse kritiek op de gang van zaken bij Zorg wijzer. De financiële problemen van Zorgwijzer zijn volgens Van der Lecq deels te wijten aan in schattingsfouten en deels aan startproblemen bij de nieuwe organisatie. Zo valt het aantal indicaties een stuk hoger uit dan de stichting had verwacht. Met name het aantal indicaties voor de Wet Voorziening Ge handicapten (WVG) groeit sterk vanwege de vergrijzing en de toenemende bekendheid van de wet onder de inwoners. De startproblemen betreffen volgens Van der Lecq onder meer een nog niet soepel lo pende organisatie en een indi catieprocedure die verbetering behoeft. „Het doel van Zorgwij zer is om integraal te indiceren: de zogenaamde één-loketfunc tie. Als iemand bijvoorbeeld ge handicapt raakt en tijdelijk moet revalideren in een ver pleeghuis wordt direct bekeken wat voor aanpassingen in het huis van de cliënt nodig zijn en wat hij nog meer nodig heeft om zelfstandig te kunnen blij ven functiofteren. Kortom er wordt een heel pakket op losge laten wat tijd en geld kost. Maar deze werkwijze kun je ook over drijven. Bijvoorbeeld als ie mand een paar weken met een slechte heup zit en gedurende die week tafeltje-dekje nodig heeft, hoef je met hem niet de hele procedure door te lopen. Dat gebeurt nu dus nog wel en dat moet worden bijgesteld." In de toekomst levert dat wat besparing op maar de indicatie stelling zal nooit op de prijs ko men die de stichting aanvanke lijk voor ogen had. Zorgwijzer had een veel te rooskleurig beeld van de tijd die nodig is om vast te stellen welke zorg een cliënt nodig heeft. Van der Lecq verwacht dat de stichting in 2001 beter aan de oude wetering Het kilometers lange lint van zo'n 170 kramen in Oude Wetering bracht zaterdag honderden mensen op de been. Wie niet lopen wilde, zwom op deze zonovergoten dag in de er naast gelegen Oude Wetering. Vooral de ijscoman en de kroe gen deden goede zaken. Hoewel, de plaatselijke kapper mag ook niet klagen over zijn dropver koop. Heel wat minder hadden de verkopers te doen van dikke wollen truien. Opvallend was de kraam van de 'Goudse stoomfamilie'. Een in een zwart pak gestoken echtpaar demonstreerde de werking van een kolengestookt gemaal. De man en vrouw gaven aan de hand van een zelfgemaakt schaalmodel uitleg over hoe een gemaal water uit de polder weg kan pompen in een hoger gele gen water. Maar liefst tien jaar deed de Goudse stoomfamilie (vader, moeder en hun dochter) erover om het complexe bouw werk in elkaar te zetten. „Doordeweeks werken we er aan en zo'n twintig weekeinden in het jaar gaan we ermee het land in", zei de man. Hij wil niet met zijn naam in de krant om zijn rust te kunnen behouden. Mo menteel werkt de familie aan een baggermachine. „Het is allemaal hobby", glimlacht hij. „Ik heb al tijd een hoveniersbedrijf gehad. Dit is iets heel anders. Je ziet wel vaker dat hobby en beroep ver uit elkaar liggen. Een dokter slaat aan het timmeren en een timmer man duikt de boeken in." FOTO HENK BOUWMAN wensen van de gemeenten vol doet. „Momenteel is nog niet duidelijk wat de indicaties af zonderlijk kosten. Die gegevens zijn nog niet voorhanden maar die hebben we wel nodig voor de afrekening met de gemeen ten. Nu is de kostenverdeling nog gebaseerd op het inwoner aantal, maar daar willen we van af omdat de bevolkingssamen stelling van de gemeenten niet gelijk is. Sommige gemeenten hebben meer ouderen en dus meer in dicaties. Voor de begroting van 2001 verwacht ik dat de prijs per indicatie bekend is. Tegen die tijd moeten ook de startpro blemen verholpen zijn en zal de stichting goedkoper werken. Ik denk dat er dan tien procent van de kosten afgaan." den haag/lisse De ruzie tussen twee bedrijven die laserapparaten produceren die snelheidscontroles door de politie tegenwerken, duurt nog voort. Het Lissese bedrijf Stin ger Electronics hoeft geen scha devergoeding te betalen aan Rhyco Trading uit Soest, omdat het in het openbaar ongezou ten kritiek levert op het product van de concurrent. Dat heeft rechter A. van Delden bepaald. De onenigheid tussen de partij en is daarmee nog niet uit de wereld. In augustus komt er een vervolg op de zaak. Volgens Stinger is de Target Laser Echo, een apparaat dat via laser jamming - het terugkaat sen van de snelheidmetende la serstraal van de politie - snel heidscontroles onmogelijk moet maken, levensgevaarlijk, onbetrouwbaar en illegaal. Wel iswaar noemde de Lissese on derneming in brieven aan dea lers niet letterlijk de naam van het artikel uit Soest, maar de omschrijving van product en methode liet aan de verbeel ding weinig te wensen over. Ook Stinger verkoopt radar en laserdetectoren, die vaak door automobilisten worden gebruikt om de politie te snel af te zijn. De methode Laser Shield die de Lissenaren ge bruiken, zou volgens hun raadsman echter veiliger zijn. Rhyco was niet gediend van de zwartmakerij van de concur rent. Het bedrijf eiste op 28 juni staken van de kritiek en alvast een schadevergoeding van tien duizend gulden. Rechtbankpresident Van Del den wees alle vorderingen ech ter af. Allerlei sportactiviteiten op de vroege zondagmorgen langs de Zegetplas alphen aan den run ïosterveen te, een strakblauwe lucht, water en weinig wind. De oden doen op deze stra- zondagmorgen hun ui- best om het de sporters de Zegerplas in Alphen H sn Rijn naar de zin te ma- I i is veel te doen voor de ölponderd deelnemers aan r^oeg Vogelen'. Ze kunnen rbeeld waterskiën, sport- i of meedoen aan inline g.Tai Chi en boottochten, aanvang, zo rond negen ienen zich de eerste deel- saan. „Kijk, nu komen er ongeren, die doelgroep we de vorige keren", leny Ponjée, medeorga- ice van Vroeg Vogelen, j het waterskicomplex is okje voor de organisato- lergezet. Er staat een gro- uwe bak naast. Die bak gevuld met 25 kuub wa- ierin zullen straks liefheb- sD -en duikje wagen onder tit van een duikinstruc- let water voor het bassin 'nistig uit een tankwagen, beth Beeks van een plaat sportschool verzorgt de up. Vanaf de hoger or^ weg instrueert zij de °p het aan het water inde grasveld. Daarna eiden de sporters zich. begeeft zich naar de an- II u jant van de plas om een li Chi te geven. Tai Chi is loort oosterse ochtend- jjj »stiek die doorgaans bij 'gang wordt geprakti- ■•Het gaat er bij Tai Chi ,ergie op te doen voor de g in de dag", legt Beeks (36) *en en ander heeft te ma- net de ademhaling. De C westerlingen weten niet „Doe alsof je een fles bent die langzaam wordt gevuld", instrueert Liesbeth Beeks de deelnemers aan de Tai Chi les. „Ga rechtop staan alsof je een touwtje aan je kruin hebt zitten, buig lichtjes door je knieën met je stuit in de zitstand en beweeg je armen naar boven en beneden." FOTO HENK BOUWMAN hoe je op een betere manier kan ademhalen." Als je het goed doet, word je van Tai Chi balans. Je moet jezelf als het mensen hier hebben al snel last vuld", instrueert zij bij aan- ware Teeg' maken. Volgens Beeks vinden de Ne- van géne, omdat zij bang zijn vang. „Ga rechtop staan alsof je heel relaxed. „Je voelt dan prik- derlanders het niet prettig om keltjes in je benen. Het bloed Tai Chi te doen. „Bij deze gym- gaat beter stromen en je li- nastiek maak je duwende be- chaam en geest komen meer in wegingen met je armen. De bekeken te worden." En bekijks hebben ze, de deelnemers. Maar Beeks stoort zich aan nie mand. „Doe alsof je een fles bent die langzaam wordt ge- een touwtje aan je kruin hebt zitten, buig lichtjes door je knieën met je stuit in de zit stand en beweeg je armen naar boven en beneden. Adem rustig in en uit. Verbeeld jezelf dat luchtbelletjes je spieren losma ken. Voel je de prilckeltjes al?" Rust Dan gaat het echte werk begin nen. Superontspannen staan voeten netjes achter elkaar en maken armen duwende bewe gingen. Eddy Bennekamp (43) doet mee voor de 'innerlijke rust'. „Ik doe al aan Tai Chi, dus ik weet wat het is. Daarom doe ik vandaag mee. Maar al leen aan dit onderdeel dan. Ik ben niet zo'n gezelschapsdier." Bij het duikbassin, aan de overkant, heeft zich inmiddels een groep belangstellenden ge vormd. „De meeste personen die voor het eerst gaan duiken zijn heel enthousiast als ze uit het water komen", weet de 33-jarige 'DiveCon' Nico de Jong. „Deze demonstraties zijn vreselijk leuk om te doen. We promoten de duikhobby. Bo vendien willen wij door middel van dit soort evenementen on ze duikkennis overbrengen op andere mensen." Eindelijk gaat dan om half twaalf de eerste nieuwsgierige te water. Een paar minuten blijft Peter Blaauw (34), bege leid door een instructeur, onder water. „Het was geweldig", meldt hij als hij weer op het droge staat. „Ik had nog nooit eerder gedoken. Die ervaring van die kou op je hoofd. En dan ook nog kunnen doorademen!" Nog zenuwachtig geweest? „Ik was een klein beetje gespan nen", bekent de dertiger eerlijk. „Maar dat komt omdat ik niet durf te snorkelen. Onder water raak ik snel in paniek, maar daar had ik nu geen last van. Perfect, gigantisch. Mijn dag is zeker geslaagd!" De politie van Alphen heeft vijf meisjes en vrouwen aan gehouden die zich schuldig hebben gemaakt aan winkel diefstallen. Agenten in burger zagen het vijftal (8, 13, 16, 32 en 38 jaar) uit Alphen en Den Haag in winkelcentrum De Aarhof lopen. Hun signale ment kwam overeen met dat gene wat was opgegeven bij verschillende winkeldiefstal len van de afgelopen tijd. De meisjes en vrouwen hebben bekend. regio alphen constantun hoffscholte Zo'n twintig mensen met een verstandelijke handicap kun nen binnenkort voor de dagop vang terecht op een zorgboer derij in de regio Alphen. Stich ting De Dignitate Hominis is op zoek naar een locatie. De zorgboerderij is qua opzet vergelijkbaar met de Alphense boerderij Valkendam. Het initi atief voor De Dignitate Homi nis, dat staat voor 'waardigheid van de mens', is afkomstig van Alphenaar Fred de Vos. Drie jaar lang deed hij onderzoek naar de behoeften en mogelijk heden, wat inmiddels uitmond de in een uitvoerig bedrijfsplan. De nieuwe zorgboerderij is bedoeld voor verstandelijk ge handicapten en ex-psychiatri- sche patiënten die niet binnen een zorgprofiel passen en daar door onvoldoende opvang krij gen. Door te werken op een boerderij kunnen zij toch aan het arbeidsproces deelnemen. „Aan de ene kant willen we zorg verlenen, aan de andere kant maken de mensen deel uit van een agrarisch bedrijf. Via de boerderij bieden we een werk plek waarbij ze vanuit hun mo gelijkheden arbeid kunnen ver richten", zegt De Vos, die in de stichting de rol van bestuurs voorzitter vervult. Voor de activiteiten van de zorgboerderij is minimaal vijf hectare nodig. Een belangrijke deel daarvan is ingeruimd voor de verzorging van dieren. Daar naast is het de bedoeling dat er een moestuin wordt aangelegd en houden de deelnemers zich bezig met het verbouwen van landbouw- en zuivelproducten. Naast de dagelijkse opvang van twintig mensen bestaat het plan om vijf fulltime woon plaatsen voor verstandelijk ge handicapten te realiseren. Mogelijk zet de stichting een nieuwe boerderij neer. Maar vanwege de hoge kosten daar van, voelt De Vos meer voor het overnemen van een bestaande onderneming. De zorgboerderij moet binnen een jaar van start gaan. Het initiatief staat overigens los van de nieuwe kinderboer derij die de Stichting Alphense Kinderboerderijen in samen werking met Gemiva wil ope nen in het Zaanse Rietveld. Het is de bedoeling dat ook daar verstandelijk gehandicapten worden ingezet voor het verzor gen VEin dieren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13