Leren omgaan met Alzheimer Gevolgen van kustplannen te onduidelijk Prodi predikt revolutie B innenland/ Buitenland i olkestein als eerste ederlandse liberaal in uropese Commissie Nieuwe Europese Commissie Amsterdams zonnedak IERDAG 10 JULI 1999 Leit Onderzoek gedeputeerde Wildekamp onzteen kustlijn als een kerst- loom: voor de Noord-Hol- andse gedeputeerde A. Wil- lekamp (PvdA) in elk geval iu nog tien stappen te ver. 4eer ruimte geven aan de ;ee kan goed uitpakken ïaar kan net zo goed desa reuze gevolgen hebben. En zolang niet goed is oorgemeten wat het effect 14,(Dp langere termijn is, ver- •ouw ik niet zo maar op de ituurlijke veerkracht van e kust als zeewering.'' De gedeputeerde is eigen- jk stomverbaasd. Over de tnanier waarop het rijk een lieuw kustbeleid voor de ko- Haarl ïende decennia wil uitstip- elen. „Zonder dat er fat- lenlijke berekeningen zijn 5f! emaakt van de effecten van liverse manieren van kust- gf; ieheer, wordt burger en be- ■I tuur gevraagd een keuze te taken. Het rijk neigt ertoe zee meer ruimte te geven: ïeer kustdoorbraken zoals ij de kerf in Schoorl, maar at gaat mij voorlopig nog ven te ver." Het is voor Wildekamp wel lidelijk dat er iets moet iranderen. De zeespiegel ijgt, het land daalt, land- mwgronden verzilten. sliets doen maakt van trecht en Rotterdam bad- aatsen. Maar je kunt pas ezen voor een nieuw kust- ïleid als je weet wat de ge- ilgen van die nieuwe koers jn." Aangezien het rijk dat iderzoek niet doet heeft de oord-Hollandse erde het maai- zelf op po tt gezet. Samen met buur- istprovincie Zuid-Holland, [ach Het onderzoek moet de ivolgen in kaart brengen r in drie mogelijke vormen kustbeleid: zandsupple- zoals tot nu toe, uitbrei- g van de kust landin- aarts of in de richting van zee, of vóór de kust een reede kusüijn maken door ;t opspuiten van zand. Het niet makkelijk om te on- irzoeken wat de gevolgen jn van de verschillende op- es. De twee provincies wor- :n dan ook bijgestaan door :n keur aan deskundigen techneuten, onder meer van Rijkswaterstaat. Halver wege volgend jaar moet het onderzoek zijn afgerond. Hoewel Wildekamp geen keuze wil maken -„dan doe ik hetzelfde als wat ik de rijksoverheid verwijt"-, heeft ze gevoelsmatig grote twijfels bij het landinwaarts laten komen van de zee, de koers waar het rijk in de nota Kust op koers voor lijkt te kiezen. De zee mag in dat geval op een aantal plaatsen binnen dringen: de kerstboomlijn. Kust op koers noemt de Noordzee waardevol en wil daarom best wat land opof feren. „Waarom zou je de Noordzee voorrang geven boven de mens? Dat klinkt mij onlogisch in de oren. We hebben het namelijk wel over verzuipen. Nederland is een kei in het bedwingen van de zee, dus dat is vol strekt onnodig." Totdat het nieuwe rijksbe leid voor kustbeheer is gefor muleerd - aangezien het het beleid voor de decennia na de eeuwwisseling betreft, zal dat nog wel even duren- blijft voor Wildekamp het kustbeleid zoals het was. Zandsuppletie als er strand is weggeslagen en -op hoge uitzonderingen na- geen nieuwe bebouwing in de zeereep. Haar Zuid-Hollandse col lega-gedeputeerde J. Heij- koop (CDA) bewaart ook zijn definitieve mening tot na het onderzoek. „Ik denk wel dat we toegaan naar een gediffe rentieerder kustbeleid. In landelijke gebieden de zee meer landinwaarts laten ko men, en ter hoogte van ste den en badplaatsen de zee wering jüist richting zee leg gen." Evenmin als Wildekamp wil Heijkoop de zee voorrang geven. „Kustplaatsen zijn economisch belangrijk. Daar moet je gewoon rekening mee houden." De CDA'er verwacht veel van het onder zoek: „De aanpak is veelbe lovend. Alle kanten van het kustbeheer worden bekeken en meegewogen; veiligheid, ruimtelijke ordening, natuur, recreatie en toerisme komen allemaal aan bod. En dat is Dementeren is voor velen een lijdensweg. In het Alzhei mer Café in Leiden kunnen patiënten, partners en ver zorgers elkaar ontmoeten en voorlichten. ,,Het moet vanzelfsprekend worden dat je erover praat. Dat maakt het pad niet gemakkelijker, maar wel meer begaanbaar." WARMOND HANS SONDERS Demente mensen beseffen veel beter wat hen overkomt dan al gemeen wordt aangenomen. Hun 'vreemde' uitingen zoals agressie, claimgedrag en intens verdriet zijn daarvan het beste bewijs. Dat zijn geen uitingen van dementie, het zijn de reac ties van de patiënt daarop. „De patiënt reageert heel natuurlijk op wat hem overkomt door de ziekte te ontkennen en er niet over te spreken. Want het is een trauma, een regelrechte ramp en dat realiseren patiënten zich heel goed," zegt psycholoog dr. Bère Miesen. Hij is schrijver van het boekje Dement: zo gek nog niet en initiatiefnemer van het Alzheimer Café in Leiden, een ontmoetingsplaats voor de menterenden, hun partner, fa milie en verzorgenden. „Zo'n jaar of dertig geleden bestond de kennis over demen tie uit enkele pagina's tekst. Dat was alles. Dat was ook geen wonder, want de medische we reld zag dementie als iets dat langs de patiënt heen gaat. Als een ziekte waarvan de patiënt zich niet bewust is." Maar de menterenden beseffen vaak maar al te goed wat hen over komt. Naast het geheugen ver liest de patiënt ook het besef voor de werkelijkheid om zich heen. Dat kan leiden tot grote angstgevoelens. „Mensen vluchten daarom in hun ge dachten dan soms naar veilige situaties van vroeger, zoals de kindertijd in het ouderlijk huis. Ze spreken over hun ouders alsof n°g bestaan," legt Miesen uit in zijn onderzoeks- en behandelkamer, die is inge richt als een huiskamer uit de jaren dertig. „De grootste fout die je dan kunt maken is zeggen dat de ouders zijn overleden. Het is alsof je de grond onder hun voeten wegmaait. Alle ge voel van veiligheid en gebor genheid verdwijnt." Volgens Miesen is het van het allergrootste belang dat patiën ten, hun partners en familie zo snel mogelijk na de diagnose de ziekte erkennen. En daaraan wil de maandelijkse ontmoetings plaats, het Alzheimer Café, bij dragen. „Dan kun je ermee le ren omgaan." Lijden aan dementie is ook letterlijk lijden: het veroorzaakt psychische pijn. „Patiënten vechten er ook vaak tegen, maar het is een gevecht tegen de bierkaai. Verliezen doe je het altijd." De voorlichting die in het café wordt gegeven, moet misverstanden en onbegrip wegnemen en het gedrag van de patiënt begrijpbaar maken, zowel voor hemzelf als voor de naaste familie. Het ontkennen van de ziekte, zowel door de patiënt zelf als door de partner, leidt tot mis communicatie en isolement, zegt de psycholoog, die zich in demente ouderen heeft gespe cialiseerd. ,Als mijn vrouw zou weten dat ik kanker heb en ik niet, dan raken wij beiden in een isolement. Zeker in een vroegtijdig stadium kunnen de mentiepatiënten heel goed be grijpen dat ze deze ziekte heb ben. En dankzij dat besef kun nen ze hun leven weer een beetje in eigen hand nemen." De kern van het drama voor de familie is volgens Miesen dat niemand aanvankelijk aan de patiënt ziet dat deze de 'ziekte van Alzheimer heeft. „Niemand beseft dat je je partner aan het verliezen bent, want dat is het: de ziekte leidt onvermijdelijk tot de dood. Maar jij bent ie mand aan het kwijtraken terwijl die er nog is." „Het is eigenlijk het omge keerde van een vermissing. Als iemand wordt vermist, is die lij felijk niet meer aanwezig, een partner die dementeert is lijfe lijk nog wel aanwezig, maar fei- telijk steeds minder. En uitein delijk, geestelijk, helemaal niel meer. Soms wensen partners zelfs dat de ander al dood is Dan kun je tenminste afscheic nemen en rouwen. In beide ge vallen, bij vermissing en de mentie, is er sprake van eer zeer gecompliceerd rouwpro ces. Ook dat te beseffen is hee belangrijk voor de partner. Ook daarvoor is het Alzheimer Ca fé." Het café vond met steeds gro tere toeloop al tientallen kerer in Leiden plaats. Inmiddels vindt het ook elders in het lanc navolging. Teleac wijdt vanaJ oktober een serie tv-uitzendin- gen aan Alzheimer, opgenomer in het Leidse café. lerste liberale Nederlandse lier van deze eeuw zal hij meer worden. Wel is hij de e Nederlandse liberaal in iuropese Commissie. Frits estein (66) mag als com- aris voor de interne markt politieke loopbaan afslui- Dat is niet de door de 'Eu- :epticus' gewenste post. Hij voorkeur uitgesproken concurrentiebeleid, de er van de Belg Van Miert. In uropese tombola ging die :ie echter naar de Italiaan ti, wiens portefeuille Bol- iin overneemt, it Bolkestein in was voor Europese post gold enige geleden nog als een verras- Zeker voor de lezers van vorig jaar verschenen dag- over de Kamerverkiezin- en de kabinetsformatie, mensen uit zijn directe [eving bekroop toen het ge- dat hij de politiek wel had .in. >lkestein riep het beeld op een staatsman in ruste. Een delaar tussen het volkstuin- an zijn eega, verantwoorde tervoorstellingen en de lisbaan met de binnenland- lolitiek als een vervelende tak. Nadat hij het leider- p van de WD had overge- en aan Hans Dijkstal was 1 zelden wat van hem ver ft. it wilde er bij politieke nemers niet in dat Bolke- nog trek had in een Euro- vervolg op zijn volgens ld en vijand imponerende baan in de Nederlandse iek. In 1977 was hij in de ede Kamer gekomen met voornemen het toenmalige e tij aan het Binnenhof te Hij was toen 44 jaar en Ier enige politieke ervaring, it hij circa twintig jaar als 3oer' voor Shell in het bui- tnd had gewerkt. Zelfs in igen fractie waren er maar ig die de even vormelijke als zelfverzekerde 'Amsterdam se koopman' toen serieus na men. Dat was ten onrechte. Bolke stein werd in de jaren tachtig achtereenvolgens staatssecreta- ris van economische zaken, mi nister van defensie en vice- vporzitter van de fractie, tot hij begin jaren negentig zelf het heft van zijn partij in handen nam. Onder zijn leiding groeide de WD van een diep verdeelde oppositiepartij met slechts 22 Kamerzetels uit tot de zelfbe wuste regeringspartij van te genwoordig, die met 38 Kamer zetels vijf van de dertien minis teries bestiert. Het waren prestaties die ook buiten de landsgrenzen opvie len. De WD trekt inmiddels bij nationale verkiezingen meer kiezers dan bijna elke andere li berale partij in Europa, zowel in procenten als in absolute aan tallen. Alleen de meer aan D66 •dan aan de WD verwante Brit se liberalen hebben nog een grotere aanhang. In de liberale fractie in het Europees Parle ment (inclusief D66) heeft bijna een kwart van de leden de Ne derlandse nationaliteit. Vrijwel elke Europese liberale partij spiegelt zich tegenwoordig dan ook graag aan Bolkesteins suc ces met de WD. Hoewel hij zich er in het openbaar zelden over uitliet, was het Bolkestein vaak een doorn in het oog dat dat inter nationale aspect van zijn poli tieke succes in Nederland de af gelopen jaren nogal onderbe licht bleef. Zo kreeg zijn voor zitterschap van de Liberale In ternationale de afgelopen jaren zelden meer dan ironische aan dacht en werden zijn interna tionale contacten uit hoofde van die functie vaak nogal ge bagatelliseerd. Daarom moet het Bolkestein goed doen dat hij met zijn benoeming als Ne derlands lid van de Europese Commissie zijn politieke loop baan in een internationale are na kan afsluiten. Voorzitter Romano Prodi van de nieuwe Europese Commis sie vindt dat er „een echte revo lutie nodig is in de manier waarop de commissie werkt". Hij heeft er alle vertrouwen in dat dat met de 'evenwichtig' sa mengestelde commissie zal luk ken. Mochten commissarissen toch niet goed functioneren, dan zal Prodi zo nodig porte feuilles wijzigen of zelfs een commissaris vragen zijn ontslag in te dienen. Dat zei hij gisteren bij de presentatie van de nieu we commissie. Prodi wil zorgen voor meer helderheid en minder bureau cratie in de werkwijze van de commissie. De kabinetten die de commissarissen ondersteu nen moeten niet uitsluitend be staan uit landgenoten van de betreffende commissaris. De commissarissen dienen in de eerste plaats het Europese be lang voor ogen te houden en niet dat van hun land van her komst. Prodi wil ook de contac ten met de media verbeteren. Hij roept daartoe een nieuwe dienst in het leven. De voorzitter zei ervan over tuigd te zijn dat Europa een steeds groter gewicht krijgt, ter wijl het vertrouwen in de Euro pese Commissie is afgenomen. Hij rekent het als zijn taak dat vertrouwen te herstellen. De commissieleden die hij om zich heen heeft verzameld zullen gaan werken als een 'echt team'. De leden zijn volgens Prodi kwalitatief goed en be schikken over politieke erva ring. Zij zullen samen een 'ech te regering' vormen, die beter is dan de regeringen van de ver schillende lidstaten. „Het ni veau is erg hoog." Volgens de Italiaan heeft de nieuwe samenstelling de in stemming alle staatshoofden en regeringsleiders van de lidsta ten. Zij zijn „erg tevreden", meldde hij. Prodi rekent ook op ruime steun van de twee be langrijkste fracties in het Euro pees parlement, de socialisten en de Europese christen-demo craten EVP. Prodi zei met alle kandidaat commissarissen lange gesprek ken gevoerd te hebben. Pas ir 1 de afgelopen dagen heeft hi een beslissing genomen over de verdeling van de posten. Alle commissarissen hebben herr gebeld om hun genoegen uit te drukken over de portefeuille die ze toebedeeld hebben gekre gen. De verdeling is zodanig dal 1 er „geen overlappingen of grijze zones zijn, zoals in het verle- den", denkt hij. De nieuwe commissie komi op 16 juli voor het eerst infor meel bijeen. Op 21 juli worder 1 de leden aan het Europees Par lement voorgesteld. Dat houdi begin september hoorzittingen met de nieuwe commissaris- sen. Op 15 september zal hei 1 parlement over hen stemmen Op 22 september zal de nieuwe commissie voor het eerst for meel bijeenkomen. Voorzitter Romano Prodi van de nieuwe Euro pese Commissie maakte gisteren de namen be kend van de nieuwe commisarissen in het da gelijks bestuur van de Europese Unie: Neil Kinnock (Groot-Brittannië) vice-voorzitter en interne hervormingen Chris Patten (Groot-Brittannië) buitenlandse betrekkingen Loyola de Palacio (Spanje) vice-voorzitter en transport, energie en betrek kingen met het Europees Parlement Pedro Solbes-Mira (Spanje) economisch en monetair beleid Günter Verheugen (Duitsland) uitbreidingsonderhandelingen Michaele Schreyer (Duitsland) begrotingszaken Pascal Lamy (Frankrijk) buitenlandse handel Michel Barnier (Frankrijk) regionaal beleid Philippe Busquin (België) onderzoek en ontwikkeling Poul Nielson (Denemarken) ontwikkelingssamenwerking en humanitaire zaken Erkki Liikanen (Finland) industrie en informatiemaatschappij Anna Diamantopoulou (Griekenland) sociale zaken en werkgelegenheid David Byrne (Ierland) volksgezondheid en consumentenbescherming Mario Monti (Italië) concurrentiebeleid Viviane Reding (Luxemburg) onderwijs en cultuur Frits Bolkestein (Nederland) intern marktbeleid, belastingharmonisatie, douane en financiële diensten Franz Fischler (Oostenrijk) landbouw en visserij Ant'onio Vitorino (Portugal) justitie en binnenlandse zaken Margot Wallström (Zweden) milieu De nieuwe Eurocommissaris Frits Bolkestein. Hij volgt de Italiaan Monti op. Maandelijkse ontmoetingsplaats voor dementerenden, hun partner, familie en verzorgenden in Leiden Amsterdam De hoofdstad heeft er op het nieuwe ingerichte Museumplein een nieuw zonneterras bij. Onder het schuin oplopende deel van het plein - belegd met gras - bevindt zich een toegang tot de parkeergarage. FOTO ANP HANS STEINMEIER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5