Weer fotorolletje uit Srebrenica weg BEL-AANBIEDING BIJ VAN TIL Binnenland Onderzoek OM naar racisme en discriminatie Dutchbatters Westerscheldetunnel in startblokken Kolonie reuzenmieren ontdekt in Haaksbergen Chronisch zieken vrezen rekening van apotheek Nederland dreigt veel EU-geld mis te lopen uid-Holland voor miljoen het schip in Milieudefensie dreigt Schiphol met rechter van tiMïïïSran IRDAG 10 JULI 1999 ssages Anne Frank taboe •RDAM Het Parool heeft met het publiceren van onbeken- «gboekfragmenten van Anne Frank, vorig jaar augustus, het ursrecht geschonden van het Anne Frank Fonds. Dat heeft rant gisteren gemeld op last van het gerechtshof in Amster- i. Het hof oordeelde donderdag dat het Amsterdamse mid- jlad onrechtmatig had gehandeld. Het gaat om fragmenten jine's dagboek dat haar vader Otto heeft achtergehouden, S elijk omdat ze een minder florissant beeld schetsen van de ie tussen het echtpaar Frank en tussen ouders en dochter. Anne Frank Fonds spande meteen een kort geding aan te- Het Parool, maar verloor dat. De rechtbank oordeelde dat jelang om te kunnen informeren in dit geval zwaarder en tog dan het auteursrecht. Het Anne Frank Fonds ging in ho- jeroep en kreeg donderdag bij het hof gelijk. Het hof vindt luteursrecht toch belangrijker. ''^lijfde baan moet heel snel' op b issei IAAG De nieuwe vijfde baan voor luchthaven Schiphol kan minister Netelenbos van verkeer betreft niet snel genoeg den aangelegd. Na haar oproep enkele weken geleden aan ita lil phQi om alvast met de bouwwerkzaamheden te beginnen, tar. I jelt de bewindsvrouw nu een indringend gesprek met pre- nt-directeur Cerfontaine. Netelenbos is voorstander van versnelde start van de aanleg, zei ze gisteren. Schiphol en ïinister verschillen van mening over de wijze waarop de van State nog roet in het eten kan gooien bij de bouw van meer dan dertien jaar besproken vijfde baan. De Raad t zich nog buigen over bezwaarschriften die mensen kun- indienen tegen de nieuwe aanwijzingsbesluiten van het ka- t- t. Zo lang er van de Raad geen definitief oordeel is, wil phol geen risico lopen. Netelenbos vindt daar maar onzin. 1 tieepswrakken mogelijk monument |iM» Twee scheepswrakken die in het IJsselmeer liggen len mogelijk een archeologisch rijksmonument. De provin- loord-Holland heeft hierover positief geadviseerd aan ssecretaris Van der Ploeg van Cultuur. Het gaat om een 15e eded vs wrak van een zeeschip, dat ligt voor de kust bij Medem- )lk'. 1 Bn om een zeventiende eeuws waterschip in de Regatta-ha- berof jn dezelfde plaats. Het provinciebestuur vindt dat de wrak- :en monumentale en wetenschappelijke waarde vertegen- i digen. Daarom zouden zij moeten worden beschermd. Als akt o rakken inderdaad rijksmonument worden, dan worden ze 1 lekt met zand om ze te beschermen. en resultaat kortere schoolweek adwe rmeer Een eerste gesprek tussen de bedenkers van het n de stel tot een vierdaagse schoolweek en ambtenaren van het lag d( sterie van Onderwijs is zonder resultaat gebleven. Afge- doe ken is dat er eerst een notitie wordt opgesteld over de vraag r hee welke eisen de school moet voldoen bij zaken als kinderop- Vade en dergelijke. In september volgt een nieuwe gespreksron- beïi en woordvoerster van het ministerie was gisteren na het Spa; eg wat minder afwijzend. „De standpunten liggen minder it de iteen dan we eerder dachten". De Vereniging voor Open- Onderwijs maakte tijdens het gesprek duidelijk dat ze niet een vierdaagse werkweek is. Docenten zouden de vijfde :chter nodig hebben voor vervulling van de vele andere ta lie ze buiten het lesgeven nog hebben. Daarmee zou het leerlingen wel neerkomen op vier dagen school. ertienjarige bekent verkrachting 'ven Een veertienjarige jongen uit Valkenswaard heeft nd dat hij in Veldhoven een meisje heeft verkracht en een ir aangerand. Zijn slachtoffertjes zijn tien en zeven jaar oud. n van >e in r Ger nent. t de /an 0 stte ?et hi vee zedendelicten vonden vorige maand kort na elkaar s in dezelfde wijk in Veldhoven. Dat leidde tot grote onrust, olitie formeerde een onderzoeksteam van twaalf recher- rs. De jongen wordt maandag voorgeleid aan de officier et Prijustitie in Den Bosch, iiurti sovaren krijgen 'zakcentje' mee ;n, Ba iaag De 4000 Kosovaren die Nederland vanaf april vanuit krijg edonië heeft laten overkomen, krijgen bij hun terugkeer Kosovo een 'zakcentje' mee. Hoeveel geld de zij precies (rijgen om bij terugkomst in hun eerste levensonderhoud orzien, is nog niet duidelijk. Het kabinet heeft vrijdag be- n om Kosovaren geen tijdelijke verblijfsvergunning meer te n. Die regeling was sinds april van kracht. De Kosovaarse itelingen kunnen in principe niet doorprocederen voor een f verblijfsvergunning. Deze mogelijkheid ligt pas na een jaar C 2 l Nederland zal ook niet meer extra soepel omspringen het verstrekken van bèzoekersvisa aan eerstegraads familie- kVCl i (echtgenoten, ouders en kinderen) en grootouders van in erland verblijvende Kosovaren. Dat betekent ook dat ver- n vo je yjgg njet meer worden verlengd. md® aandelen Ceteco jrsha edrij\ et joi zijn ie be aar bi provincie Zuid-Holland 47,5 miljoen gulden mis me( >en die zij had géïnves- in het zieltogende han- tis Ceteco. Eerder deze kreeg de Hagemeyer- er uitstel van betaling, antwoordelijk gedepu- De Jong van financiën gisteravond in een in- commissievergadering ïdgemaakt dat de provin- ïderhalf jaar geleden twee ;en aan Ceteco heeft ver- De Jong hoorde daarover Drige week, toen al duide- as dat het bedrijf diep in oblemen zat. De kans dat ^ra ovincie nog iets terugziet e miljoenen is volgens de gedeputeerde niet groot. Oppositiepartijen hebben kenbaar gemaakt dat het pro vinciebestuur had kunnen voorzien dat de Ceteco-investe- ring riskant was. De activiteiten van het handelshuis concentre ren zich namelijk in Zuid-Ame- rika, waar het handelt in wit goed. Na de orkaan Mitch kon den consumenten hun gekoch te artikelen niet meer afbetalen en daardoor kwam Ceteco in de problemen. De diverse partijen in Provin ciale Staten vinden het vreemd dat De Jong hen niet eerder in lichtte. Het Utrechtse bedrijf zit in dieprode cijfers. Zo schreef het over vorig jaar een verlies van ruim 44 miljoen dollar. w; 1'IWIIlll rnM BEL I eetfauteuil 'Aletta' Ontwerp; Gerard van den Berg. ieding in diverse leerkleuren: normaal 1295,- Nu 795,- ANP Algemeen Nederlands Persbur erde Pers Diensten Opnamen van geëxecuteerde moslims verdonkeremaand arnhem anp den haag gpd Opnieuw is een rolletje met foto's van een Dutchbatter uit Srebrenica verdwenen. Hét rolletje is op het ministe rie van defensie zoekgeraakt, onthulde het televisiepro gramma Nova gisteravond. Het Openbaar Ministerie on derzoekt hoe dat mogelijk is, zo bevestigt een woord voerder van het ministerie van defensie. De Nederlandse adjudant heeft het rolletje bij zijn superieuren ingeleverd, waarna het is ver dwenen. In september vorig jaar heeft de Dutchbatter contact opge nomen met zijn toenmalige ba taljonscommandant Everts en hem het hele verhaal verteld. Everts is daarmee vervolgens naar de bevelhebber van de landmacht gestapt. Die heeft de zaak opgenomen met minister De Grave van defensie. In overleg met de mare chaussee heeft het Openbaar Ministerie tot een strafrechtelijk Het gaat niet om foto's van de val van Srebrenica in juli 1995. Het zijn foto's, die een adjudant van Dutchbat II gemaakt heeft. Die was van juni 1994 tot janu ari 1995 in de enclave gelegerd. Hij heeft in die periode buiten de Nederlandse compound in de enclave opnamen gemaakt van een 'schermutseling', aldus de zegsman van Defensie. Op de foto's staan vijf lijken van moslims die op last van hun ei gen commandant Oric zijn doodgeschoten, meldde Nova. onderzoek besloten. De adju dant heeft op 1 oktober vorig jaar aangifte gedaan van het 'wegmaken van bewijsstukken'. Sinds januari van dit jaar loopt een gerechtelijk vooronderzoek, en de rechter-commissaris heeft inmiddels een aantal mensen gehoord, bevestigt de militaire kamer van de recht bank in Arnhem. Foto's en Srebrenica zijn een gevoelig onderwerp voor De fensie. Eerder ontstond veel commotie toen bleek dat er bij Defensie opnamen van moge lijke oorlogsmisdaden tijdens de val van de enclave waren zoekgeraakt. Een rolletje was door een fout bij het ontwikke len op het ministerie mislukt en van een ander rolletje zouden de opnamen te onduidelijk zijn om als bewijsmateriaal te kun nen dienen. Het Openbaar Ministerie (OM) in Arnhem heeft besloten een nieuw strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar de gedragingen van vier Dutchbat ters in voormalig Joegoslavië. Het zou gaan om racisme en discriminatie. Het OM baseert zich op rapporten van de Militaire Inlichtingen Dienst (MID), die vorige week vrijdag door Defensie aan het Openbaar Ministerie ter beschikking zijn ge steld. De MID-rapporten geven justitie aanlei ding voor verder onderzoek. In september 1998 had justitie besloten dat er onvoldoende aanleiding was voor een strafrech telijk onderzoek naar rechtsextremistische gedra gingen. Het OM had toen alleen de beschikking over het feitenrelaas van de debriefing Srebreni ca. Het gaat om de gespreksverslagen van de Mili taire Inlichtingendienst (MID) met vier betrokke nen, aldus een woordvoerder van Defensie. De verslagen dateren al van drie jaar geleden, maar zijn nooit door de MID aan de politieke top door gegeven. Ook de Noordhollandse commissaris der koningin Van Kemenade, die door minister De Grave gevraagd was een onderzoek naar Sre brenica in te stellen, had niet de beschikking over het materiaal. Volgens de defensiewoordvoerder 'is er sprake van iets dat niet goed gegaan is'. De Grave had al snel bij zijn aantreden duidelijk gemaakt dat alles wat betrekking had op de gang van zaken in de moslimenclave in Bosnië, aan hem gemeld moest worden. De minister constateert dat de MID twee beoordelingsfouten heeft gemaakt door de zaak noch aan zijn voorganger Voorhoe ve, noch aan hem te melden ten behoeve van het onderzoek van Van Kemenade. Voor hem is dat aanleiding het plan van aanpak van de in maart aangekondigde reorganisatie van de dienst nog eens tegen het licht te houden. Het materiaal komt overigens niet voort uit het zogeheten feitenrelaas, de debriefing van de Dutchbatters die in Srebrenica hebben gezeten. De MID kwam de zaak in september 1996 bij toe val op het spoor tijdens een routine veiligheids onderzoek van een voormalige blauwhelm. De i militair maakte de dienst duidelijk dat hij weet had van racistisch en discrimerend gedrag van collega's en dat hij er moeite mee had dat daar nooit iets mee gedaan was. De MID begon ver volgens een serie gesprekken met vier betrokke- nen, maar heeft uiteindelijk niets met de versla gen gedaan. CDA-woordvoerster Van Ardenne heeft inmid dels de moeite genomen het eveneens vetrouwe- lijk ter inzage gegeven feitenrelaas door te ne men. Zij noemt het 'verbijsterend' dat het rap port nog nooit tot veroordelingen heeft geleid. „Er staan afschuwelijke dingen in." haaksbergen anp In Haaksbergen is een kolo nie reuzenmieren gesigna leerd die thuishoren in Italië en het voormalige Joegosla vië. De zogeheten 'campono- tus vagus' is twintig keer zo groot als de gemiddelde Ne derlandse mier. De opmerkelijke ontdek king is gedaan door de 29-ja- rige Jörgen Kienstra. „De mieren leven in een spoor biels in het centrum van Haaksbergen, dicht bij mijn woning. De biels ligt in een groenvoorziening en doet dienst als afscheiding". De Haaksbergenaar is een insectenkenner en lid van de Mierenwerkgroep Nederland. „Ik heb de kolonie enige tijd geleden ontdekt, maar ik heb er geen ruchtbaarheid aan gegeven. Ik wilde eerst met zekerheid weten dat het om de 'camponotus vagus' gaat." Kienstra vermoedt dat de biels uit Midden-Europa af komstig is en de reuzenmier is meegelift. „Het is heel goed mogelijk dat de kolonie er al jaren huist, maar nooit eerder is opgemerkt. Het gaat om een kleine populatie van dui zend dieren." Volgens de Haaksbergenaar kan de camponotus vagus flink bijten en spuit hij mie- renzuur in de wond van zijn slachtoffers. De reuzenmier voedt zich onder meer met insecten, suikers en koolhy draten. terneuzen Tunnelsegmenten staan klaar voor gebruik bij de bouwput van de Westerscheldetunnel. In totaal worden de 52.800 van deze seg menten gebruikt om de tunnelbuis te maken. Na de boring en de plaatsing van de delen zal er nog een brandwerende laag aan de binnenkant van de segmenten worden bevestigd. foto anp Raymond rutting brussel anp Nederland dreigt jaren te moeten wachten op de uitbetaling van Europese steun voor regionale projecten zoals wegenbouw of de aanleg van havens. Met deze stok achter de deur hoopt de Europese Commissie Neder land alsnog een richtlijn voor de bescher ming van flora en fauna uit te laten voeren. In totaal gaat het om een bedrag van 2,6 miljard euro (5,7 miljard gulden) voor de komende zeven jaar dat Brussel voorlopig op de plank wil laten liggen. In een brief dringen de Europese commis sarissen Wulf-Mathies van regionale ont wikkeling en Bjerregaard van milieu aan op een snellere uitvoering van de zogeheten Habitat-richtlijn. Deze bepaalt dat elke lid staat beschermde gebieden voor flora en fauna moet aanwijzen. Daarbij ligt de na druk op de bescherming van bedreigde vo gelsoorten. Ook Frankrijk, Duitsland, Ierland en Portu gal hebben een vergelijkbare brief ontvan gen. Volgens gegevens van de Europese Commissie zou Nederland slechts voor 6,7 procent van het totale grondgebied hebben aangegeven waar sprake moet zijn van be schermende maatregelen voor flora en fau na. Eigenlijk had Brussel juni vorig jaar al een complete lijst rtioeten ontvangen. Alle vijftien EU-lidstaten tonen zich vol gens de woordvoerster van Wulf-Mathies traag in het aanwijzen van beschermde ge bieden. Nederland en de vier andere lidsta ten vertonen echter een erg grote achter stand. Duitsland heeft pas voor 1,5 procent van het grondgebied beschermende maat regelen genomen. In de brief wijzen de twee eurocommissa rissen Nederland er op dat een definitief besluit over de toewijzing van steunfond sen pas kan geschieden als een lidstaat aan alle belangrijke EU-regelgeving voldoet. Ook de zogeheten Habitat-richtlijn behoort daartoe. Het Wereldnatuurfonds (WNF) onder steunt de aanpak van de twee scheidende eurocommissarissen. Volgens directeur Long van het WNF-kantoor in Brussel „kunnen de vijf betrokken lidstaten wel eens een heel hoge prijs betalen voor het niet naleven van belangrijke regelgeving voor het natuur- en milieubeleid". Long meent verder dat vooral Frankrijk grote risico's neemt door de Habitat-richt lijn zo traag in te voeren. Bjerregaard sleep te de Franse regering vorig jaar al voor het Europees Hof van Justitie in Luxemburg, omdat het jachtseizoen voor bepaalde soorten vogels in Frankrijk veel te vroeg be gint. Ook dat is iri strijd met de Habitat richtlijn. den haag gpd Het Werkverband Chronisch Zieken (WCZ) maakt zich zor gen over de datum van 1 sep tember. Vanaf die dag moeten Nederlanders veel medicijnen die niet onder de Wet Tarieven Gezondheidszorg vallen zelf be talen. Ook chronisch zieken, tenzij de arts op het recept 'c.g.' (chronisch gebruik) vermeldt. Volgens Guido Bakker van het WCZ wordt het er voor de chronisch zieken alleen maar moeilijker op. „Assertieve men sen zeggen makkelijk tegen een arts: ik ben chronisch ziek, dus moet u 'c.g.' op het recept zet ten. Maar zo is niet iedereen. Bovendien weten veel patiën ten niets van deze maatregel en krijgen dus plotseling extra kos ten, terwijl dat niet nodig is. We zijn bang dat Borst iets heeft verzonnen waar ze geld mee denkt te verdienen, terwijl het in de praktijk niet werkt." De maatregel van minister Borst van volksgezondheid gaat over medicijnen die ook bij de drogist te koop zijn, zoals pijn stillers en middelen tegen hooi koorts en chronische obstipa tie, kortweg: zelfzorgmiddelen. Aanvankelijk moesten ook de .DESIGNCENTRUM hoofddorp richard mooyman De milieubeweging wil bij de rechter de tijdelijke sluiting van een of meer startbanen afdwin gen als er geen akkoord komt over betere milieunormen voor Schiphol. Met dit dreigement zette Milieudefensie gisteren de onderhandelingen met de luchtvaartsector zwaar onder druk. De partijen slaagden er op het raadhuis in Hoofddorp niet in om overeenstemming te be reiken over een gezamenlijk ad vies aan minister Netelenbos van verkeer. De luchtvaartsec tor en de milieubeweging heb ben twee weken extra de tijd genomen in een uiterste poging om het alsnog eens te worden. Schiphol wil de komende jaren fors groeien, terwijl de milieu beweging harde garanties wil dat geluidshinder, gevaar en luchtvervuiling niet toenemen. Diepgaande meningsverschil len over met name lawaaihin der en veiligheidsrisico's staan een akkoord echter in de weg. Voorzitter Van der Vlist van het zogenoemde Tijdelijk Over legplatform Schiphol (TOPS) wilde gisteren op een perscon ferentie weinig kwijt over de in houd van de onderhandelingen 'om de broedende kip niet te storen'. Maar Schiphol-direc- teur Cerfontaine en Milieude fensie-onderhandelaar W. Duy- vendak vlogen elkaar al snel publiekelijk in de haren. Cerfontaine reageerde geïrri teerd op de mededeling van Duyvendak dat de milieubewe ging naar de rechter stapt als er geen oplossing wordt bereikt. Die gelegenheid doet zich naar verwachting binnen enkele maanden voor omdat Schiphol dan hoogstwaarschijnlijk de be staande wettelijke geluidsgren- zen zal overschrijden. Een rechterlijke uitspraak kan mogelijk leiden tot de tijdelijke sluiting van één of meer start banen, een maatregel die Schiphol met angst en beven tegemoet ziet. Minister Nete lenbos heeft weliswaar eerdere overschrijdingen gedoogd, maar het is zeer de vraag of de rechter dat opnieuw zal toe staan. De Schiphol-directeur zei te betwijfelen of verder overleg zinvol is als de milieubeweging naar de rechter stapt. Daarmee zou opnieuw een juridisch ge vecht ontstaan rond de milieu- grenzen van Schiphol. Het 'groene poldermodel' onder lei ding van Van der Vlist was juist bedoeld om verder geruzie over cijfers en normen te voorko men. chronisch zieken deze zelf gaan betalen, maar na protesten uit de Tweede Kamer wijzigde Borst de regeling. De verwacnte besparing is nu geen 300 mil joen, maar 130 miljoen gulden. Artsen, apothekers, drogisten en patiëntenorganisaties zijn op tijd ingelicht, maar de pati ent weet nog van niets. Bakker: „Onze patiëntenbladen waren al naar de drukker toen de rege ling werd vastgesteld. We ho pen dat de artsen hun informa tie goed hebben gelezen, en de patiënten goed voorlichten." Een probleem daarbij is volgens Bakker dat in de regeling is be paald dat 'nieuwe chronische patiënten' pas na 14 dagen de bewuste medicijnen vergoed krijgen. „Maar wie is nieuw? Een chronische patiënt die jaar lijks een spuit tegen hooikoorts haalt. Is die ieder jaar nieuw?" De hulplijnen zullen in sep temberroodgloeiend staan, verwacht Bakker. „We hopen dat het op den duur mee zal vallen, als iedereen er aan is ge wend. Een positief effect is mis schien dat patiënten nu wel naar hun arts toe moeten om hun chronische ziekte te be-, spreken." CDA-voorzitter maakt scheiding publiek bekend den haag gpd Met een in politiek Den Haag zeldzaam vertoon van open heid heeft CDA-voorzitter Mar- nix van Rij gisteren via de me dia een verklaring uitgegeven over zijn privé-leven. De begin dit jaar aangetreden voorzitter maakte bekend dat zijn huwe lijk is stukgelopen en dat zijn vrouw een lesbische relatie is aangegaan. Van Rij liet via zijn woord voerder weten dat hij openheid van zaken geeft, omdat hij een publieke funktie heeft, maar ook omdat hij vreest dat hij an ders voeding zou geven aan roddel en achterklap. In het CDA wordt verbaasd gereageerd op deze verklaring. Volgens een woordvoerder van het partijkantoor wordt de be slissing van Van Rij gerespec teerd. In de Kamerfractie zit men met het nieuws in de maag, omdat de partij een ac tieve gezinspolitiek voorstaat. Van Rij en zijn vrouw hebben vier kinderen. Actievoerders maakten bij aanvang van het TOPS-overleg duidelijk hoe zij over Schiphol denken. foto anp marcel antonisse

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3