jazz Het schokkende van gewone mensen Monaco in ban Kees Ver kade Een bijna vergeten hitmaker rth Sea Jazz: Borsato niet, Brood wel Cultuur Kunst nORTH SEa Veiling brengt 48 mille op IRDAG 10 JULI 1999 CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 'Festal Caspar Berger maakt intieme beeldengroep van zijn familie H' ione Schijn i,s iet vakantie opese nning voor Abeltje .Ier r, KCr d< i(t levisiemaker Burny Ier meer bekend als nt van de succesvolle Abeltje, zag zijn werk :ek bekroond met de opean Children's Tele- ibute, een onderschei- het European Child- evision Centre (ECTC). iriekse organisatie is Europese Commissie it ter bevordering van liteit van kinder- en ,e ïvisie. Het productie- Bumy Bos, Bos Bros., eigens de ECTC conti- scellente kwaliteit. Kees Verkade is overal in Monaco deze da gen. Toegegeven, we praten over een dwergstaatje, maar toch valt het op dat links en rechts affiches in overvloed han gen en dat talloze lantarenpalen en ver keersborden zijn voorzien van speciale wegwijzers richting Salie du Canton. En dan praten we nog niet eens over de vele beeldhouwwerken die hier van zijn hand op straat en in parken zijn te bewonderen. Monaco is trots op de van oorsprong Haarlemse kunstenaar die al twintig jaar met zijn vrouw Ludmilla aan de Middel landse zee woont. Vandaar dat de Salie du Conton maar wat graag een overzichtsten toonstelling van veertig jaar beeldhouwen door Kees Verkade presenteert; een exposi tie met maar liefst 210 sculpturen onder patronage van prins Rainier, die aan de rol nog een extra betekenis gaf door zijn eigen collectie Verkades voor het retrospectief beschikbaar te stellen. Bovendien verricht te hij persoonlijk - en in bijzijn van kroon prins Albert - de opening. Die ceremonie was ook een Hollands feestje, met een zwaar Haags accent. Kees Verkade is weliswaar in Haarlem geboren, maar heeft zelf sterk het gevoel dat zijn ar tistieke wortels in Den Haag liggen, waar hij de Koninklijke Academie volgde. En sinds hij vorig jaar in Pulchri exposeerde en het Couperusbeeld op het Voorhout reali seerde, zijn die contacten met de Hofstad alleen maar sterker geworden. Geen won der dat de plannen inmiddels rond zijn om de expositie 'Veertig levensjaren gewijd aan kunst' na Monaco (tot 1 augustus) ook in Den Haag te presenteren van november tot en met december in de Schamhartvleugel van het Haags Gemeentemuseum. Opmer kelijk is, dat daar ook de werken uit de pri- vé-collectie van prins Rainier zullen zijn te zien: sculpturen die normaliter het land nooit verlaten. De 57-jarige Kees Verkade mag zich dan ook tot de intimi van de Grimaldi's reke nen, een positie die alleen maar sterker is geworden nadat de kunstenaar in 1984 een beeld van de omgekomen prinses Gracia heeft gemaakt. 'Prinses van de rots' heet het en het staat prachtig temidden van de rozen, in de tuin die naar de omgekomen Gracia (Grace Kelly) is vernoemd. Bij het 700-jarig jubileum van de Grimal- di-dynastie zamelde de bevolking dan ook geld in om Kees Verkade een cadeau te la ten maken. Het werd een beeld van Mali- zia, de Grimalidi die gezien mag worden als de stichter van het prinsdom. De expositie die nu te zien is, imponeert alleen al door de enorme productie die Verkade aan de dag legt. Elke ochtend gaat hij om zes uur naar zijn atelier: hij heeft zo wel een studio in Monte Carlo als in het pottenbakkersdorp Biot. De tentoonstelling omvat niet alleen sculpturen uit de twee periodes die het oeuvre van Verkade mar keren; de tijd voor 1997 waarin hij vooral verstilde, in beweging zwevende figuren maakte en de periode daarna waarin hij overging tot het maken van torso's, waar van hij de vorm terugbracht tot de essentie. 'Daarnaast zijn er veel portretten (ook uit zijn eigen bezit), maar ook studies op pa pier, zeefdrukken en documentair materi aal. Overigens hoeft men in Nederland niet helemaal tot november te wachten: een deel van het werk de kleinere stukken die ook nog worden verkocht zal reeds van 14 augustus tot en met 24 oktober zijn te zien bij de Haagse kunsthandel Smelik Stok- king. Guy Mitchell (1927-1999) Hoe betrekkelijk roem is, wordt bewezen met het overlijden van Guy Mitchell. In de jaren vijf tig had de zanger zestien hits, waarvan miljoe nen exemplaren werden verkocht. Bij het horen van titels als 'Heartaches by the number', 'Sin ging the blues' en 'My truly, truly fair' spelen de melodieën nu nog steeds door de hoofden van vijftigplussers. Begin juli overleed Guy Mitchell aan de complicaties van een operatie in Las Ve gas. Tweeënzeventig was hij en bijna vergeten. Een week later drong het nieuws van zijn dood pas door tot Nederland. Guy Mitchell beleefde de Amerikaanse droom. Als zoon van Joegoslavische immigranten werd Albert Cemick (zijn eigenlijke naam) ontdekt door orkestleider Mitch Miller, die tevens hoofd van het platenlabel Columbia was. Miller had problemen met Frank Sinatra, wiens carrière in het slop zat, en zocht een nieuw gezicht en een dito stem. Hij vond dit alles in de welwillende Albert Cemick. Mitch Miller stelde zijn protégé voor een andere naam te kiezen. Het werd Guy Mitchell, samengesteld uit zijn bijnaam 'Guy' (jongen) en een deel van de voornaam van de orkesüeider. De eerste plaat werd direct een grote hit. Het was 'My heart cries for you', een nummer dat Frank Sinatra eerder had geweigerd. Vele hits op 78-toerenplaten zouden in de jaren vijftig volgen. Hij maakte ook goede sier met coun- trysongs, een genre dat toen nog niet zo goed lag en werd afgedaan als hillbilly 'Singing the blues' van Marty Robbins en Heartaches by the number' van Ray Price bereikten in de uitvoe ring van Guy Mitchell veel hogere verkoopcij fers dan die van zijn concurrenten. Saillant de tail: toen Guy Mitchell in latere jaren overstapte naar het countrygenre werd hij grotendeels ge negeerd. Uiteindelijk zouden de rock 'n' roll en een paar jaar later de Beatles een eind aan de succesvolle carrière van de keurig nette Guy Mitchell ma ken. Hij belandde in het nostalgiecircuit en werd ouder, net als zijn fans. In Las Vegas, waar hij sinds 1981 woonde, trad hij regelmatig op in casino's en zong nog uitsluitend zijn grote hits van weleer. TOM VAN RUSWUK Als een streng ontvangst comité wachten ze je op, de familieleden van de Amsterdamse kunstenaar Caspar Berger. Zijn vader, moeder en drie broers heeft hij gegoten in was. Doodstil zitten ze in hun lederen fauteuils in De Waag. Elk detail is te zien. Het kettinkje om de nek van de moeder, de plooien in de broek van de vader, de gaatjes in de brogues van een van de broers. Ze leiden een 'bruin' leven, maar dan van een bruin heid die veerdijken heb ben. 'Gewone mensen' die tot standbeeld zijn verhe ven. Hun blik op oneindig. Een schokkend, intiem kunstwerk. LEIDEN CEES VAN HOORE Caspar Berger is in De Waag bezig met een laatste inspectie. „Ik ben eerst kleren gaan kopen voor mijn familie, kledingstuk ken waarin ik ze graag zag afge beeld. Die hebben ze aange trokken. Daarna heb ik de 1de- ding met een dikke laag vaseli ne ingesmeerd. Op het moment dat ik vond dat ze er ontspan nen bij zaten, heb ik ze van top tot teen in gipsverband gewik keld en ze zo'n drie uur laten zitten. Later heb ik dat verband er in segmenten afgehaald en daarmee deze wasafgietsels ge maakt." Roosevelt „Zelf maak ik geen deel uit van dit beeld. Kijk, ik ben het pro duct van de mensen die daar zitten en als ik er zelf bij zou zijn, is dat teveel. Als je een per zik eet, word je ook een beetje perzik. Begrijp je? Ik ben dat ontvreemd voordat ze dood zijn? Berger heeft in zijn werk aan dacht voor het nederige, voor wat wegraakt in de geschiede nis. Aan een van de wanden van De Waag hangt een foto triptiek van drie monniken uit een Amsterdams klooster. De kapucijner monniken zijn meer dan levensgroot afgebeeld in een moderne ruimte. Door het matglas ziet de aandachtige toeschouwer een roosvenster van het oude klooster waarin het drietal zich voor het oog van de wereld verbergt. Berger heeft monumenten van deze mensen gemaakt. „Ik woon in de buurt van dat klooster en ken deze drie monniken", zegt hij. „Ik had niet gedacht dat ze zich zo zouden laten fotografe ren. Deze mensen blijven nor maal altijd op de achtergrond. Ze zijn deemoedig. Nu ze hier zo groot zijn afgebeeld, geeft dat een bepaalde spanning. Wat geen enkele aandacht voor zichzelf vraagt, staat opeens in de spotlights. Ze horen hier na tuurlijk niet. Ze horen achter dat roosvenster." Angstaanjagend Net zoals de beelden van Ber gers familie hier eigenlijk niet horen. Zo creëert de kunstenaar een nieuwe 'ruimte', een ruim te tussen dood en leven in. Hoe angstaanjagend levend Berger zijn familie heeft gelaten, blijkt uit een opmerking van Willem, de man die bezig is met de in richting van de tentoonstelling. „Ik stond hier gisteren een spot op te hangen en verstijfde op eens. Het was net alsof er een van de figuren uit zijn stoel op stond." 'Familie' van Caspar Berger is bij het CBK in de Waag, Aal markt 21, Leiden tot 30 augus tus te zien: woensdag t/m za terdag van 12-17 uur; bij de expositie verschijnt een cata logus met tekst van Sandra Smallenburg. festival zou te populair zijn NOORDWUKDe benefietveiling van Russische kunst in het Noordwijkse Hotel Huis ter Duin heeft 48.000 gulden opgebracht. Hiervan is 10.000 gulden bestemd voor het Menno Oosting Memorial Fund ten bate van de tennissport. Tennisser Oosting kwam begin dit jaar bij een auto-ongeluk om het leven. Ongeveer vijftig schilderijen van Russische kunstenaars uit de periode 1932-1992, vooral realistisch en figuratief werk, zijn in Noordwijk geveild door veilingmeester J. Ubbens, directeur van het Amsterdamse veilinghuis Christies. Een aantal doeken is aangekocht door grote tennisbonden uit onder meer Australië en de Verenigde Staten. Het is volgens de organisatie, Fine Arts International en de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB), de eerste keer dat op deze manier een link wordt gelegd tussen cultuur en sport. foto taco van der eb uden Leeuw voor Jerry Lewis De Amerikaanse acteur en regisseur Jerry Lewis krijgt zijn gehele filmoeuvre een Gouden Leeuw van het filmfes- van Venetië. Festival-directeur Alberto Barbera heeft dat ig bekendgemaakt. De onderscheiding wordt begin sep- er tijdens het komende festival uitgereikt. Barbera zei dat een van de sleutelfiguren is in de geschiedenis van de ko- ie film op Amerikaans en internationaal niveau. Hij roem- uitzonderlijke veelzijdigheid van Lewis, die naast acteur- gisseurswerkzaamheden ook zijn eigen filmscenario's JW ef. Als eerbetoon aan Lewis is tijdens het festival zijn film jell Boy te zien, opgenomen in 1960. llturele uitwisseling Familie van Caspar Berger. „Kijk, ik ben het product van de mensen die daar zitten en als ik er zelf bij zou zijn, is dat teveel. foto henk bouwman een beetje zelf en dan ga ik er niet nog eens naast zitten." „Dit soort beelden worden normaal alleen van beroemde mensen gemaakt. Van een Queen Victoria of een president Roosevelt. Ik vond het interes sant om te zien wat er gebeurde als ik gewone en nog levende mensen monumentaal zou vastleggen. En dan zie je dat ze uit de werkelijkheid worden ge tild, een vreemd soort voor naamheid en ernst krijgen." „Beelden zijn eigenlijk dode objecten. Maar het paradoxale is dat deze beelden door het materiaal waarvan ze zijn ge maakt net als levende mensen aan verandering onderhevig zijn. Als je ze aanraakt, maak je letterlijk een indruk op ze." De beelden van Caspar Ber ger staren voor zich uit. In tran ce, zo lijkt het wel. Een levende die in trance gaat, wil contact met de schimmenwereld, met het bovennatuurlijke, met - la ten we zeggen - het leven na dit leven. Maar een levenloos beeld dat in trance gaat, wat wil dat? Wil dat beeld in het leven terug? Het geeft iets schrijnends aan de beeldengroep van Berger. Zijn familieleden zitten gewoon ontspannen. Maar waar komt die droevig heid dan vandaan? Is het hun roerloosheid, is het de kleur? Zijn ze al uit hun omgeving gankelijke muziek voor jonge mensen op het programma te zetten. Er is dus niets nieuws onder de zon. Wij nemen veel, ook omdat we nu "een groot fes tival zijn, maar van alle Europe se jazzfestivals zijn we mis schien wel het conservatiefst." Volgens Van den Hoek is het met zestien podia en 70.000 be zoekers onontkomelijk een bre de selectie te maken. „Je kunt niet iedereen bij hetzelfde podi um kwijt. In de Statenhal, de grootste ruimte, bedienen we een ander publiek dan in de Van Goghzaal, waar maar acht honderd mensen in kunnen. Het is de enige manier om het kaartje betaalbaar te houden en toch experimentele muziek te kunnen aanbieden. Als je niet naar Earth, Wind and Fire wilt, dan hoef je daar niet heen. Ie dereen stelt z'n eigen North Sea Jazz Festival samen. Liefheb bers van mainstreamjazz ko men volop aan hun trekken." Staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur heeft drie e'st edrijke buitenlandse kunstenaars uitgenodigd voor een be- aan Nederland. Robert Menasse, Thomas Levin en Joel n (VS) gaan onder meer gastcolleges geven op universitei- b [het land. De Oostenrijker Menasse is een groot schrijvers- a- Levin en Cohen komen beiden uit de Verenigde Staten, n is musicoloog, luitist en leider van de Boston Camerata. is als filosoof en historicus verbonden aan de Princeton ERI «rsity. De bezoeken maken deel uit van het programma Ar- Residence. Doel is het uitwisselen van culturele kennis en erk) .rbeteren van de kwaliteit van cultuurbeoefening. 0 vocaat met sousafoon Mr. Max Moskowicz blies gisteren met zijn sousafoon utduiven in het park de Leidse Hout van hun tak, samen e King Zulu Brass Band. Dit ter gelegenheid van het vijftig- Libileum van het Theehuis De Leidse Hout, het etablisse- vvaar half Leiden zijn eerste glaasje prik kreeg en het ge- Ite getuige is geweest van menige opbloeiende romance, ter Bernard Stöxen toonde zich zeer verguld met de mede- ngvan de beroemde strafpleiter aan zijn feestje. „Toch or "kt at zo'n man aan jouw kant staat. Je weet nooit of je hem pio: »n keer nodig hebt. Zondag serveer ik ter ere van Mosko- illeen nog maar advocaat. Met slagroom, dat spreekt." B<Kdii juder Jan Laurier plaatste een nieuwe windvaan op het in het theehuis. „Hij kan er net zo goed zelf op gaan grapte een van de omstanders. Borsato niet, Herman wel. Ilse DeLange niet, Oosterhuis wel. De Spi- niet, Gary Moore wel. i.oijkstreet Boys niet, Elvis wel. ijn absoluut grenzen", festivaldirecteur Theo Hoek zich tegen het lat 'zijn' North Sea Jazz - te populair program- ,Er moet altijd een dui- ink zijn met jazz, blues Marco Borsato zullen vragen. Die staat echt te ons af. Las Vegas-zan- Tom Jones en Paul An- Overigens zijn die rekbaar. „Blondie met ^IQzband kan weer heel vis Costello zouden we tewwavetijd nooit heb- 1. Nu hij die cd met charach heeft gemaakt tier prima." en Hoek is stilaan wel we 'd geraakt met de kri- net ,zo bij het festival ls de optochten van stjes lang de Scheve- ïoulevards. Jaar in jaar r. t hij uitleggen wat lie- nendi Phü Collins en Carlos mum' 0p een jazzfestival ,mut« teZoeke.n- )en Rj ar was het programma aangekondigd of er weer een verontrust te- op het antwoordappa- Herman Brood tijdens North Sea Jazz. „Er moet altijd een duidelijke link zijn met jazz, blues of R&B. Marco Borsato zullen we niet vragen", zegt festivaldirecteur Theo van den Hoek. foto anp raat van Jos Acket, weduwe van de beroemde grondlegger van het inmiddels over de hele we reld bekende festival: Wat Her man Brood in hemelsnaam komt doen. „Als wijlen Paul Ac ket dit had geweten.." „Nou", verzucht Van den Hoek - sinds 1993 eindverant woordelijke voor North Sea Jazz - „ik heb het voor de zekerheid nog even nagekeken, maar die zelfde Herman Brood was hier begin jaren tachtig al eens." „Toen Paul Acket 24 jaar ge leden begon met zes podia en 9000 bezoekers, was het zijn fi losofie ook al om naast jazz toe- k! Ti

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 31