Wilma Landkro on: het leven als smartlap WEER I f Het Gesprek van de Dag Mein Kampf vrij verkopen Moskou krijgt vijf-sterren hotel voor honden Willem Alexander geeft aftrap Koninkrijkspelen 175 ZATERDAG 10 JULI 1999 152 COMMENTAAR Vrijheid van meningsuiting is een groot goed. Mensen zijn heel goed in staat om zelf te beslissen wat de inhoud van een publicatie waard is. Dat geldt zeker voor de walgelijke wereldvisie die Adolf Hitler in Mein Kampfte boek stelde. Het is een potsierlijk en nage noeg onleesbaar boek. Zijn enorme populariteit destijds moet dui delijk meer worden verklaard uit zijn retorische dan uit zijn stilisti sche gaven. Wie dat zelf wil vaststellen, moet zich inlaten met de onfrisse cir cuits waarin de Hitler-verering voortleeft of kan de trein naar Bel gië nemen, waar het boek vrij verkrijgbaar is. In Nederland is ver koop verboden en wordt het zelfs niet gedoogd, zo onlangs weer uit de inbeslagname van twee exemplaren van Mein Kampf op een boekenmarkt in Dordrecht. Als het aan het kabinet ligt, blijft dat zo, al is er een bescheiden opening gemaakt om een wetenschap pelijke editie op de markt te kunnen brengen. Nederland is zo langzamerhand bijna het enige land waar dit standaardwerk niet vrij verkrijgbaar is. Als de staat van de bescha ving in een land valt af te lezen aan het vrije verkeer in de boek handel, dan staat het er bij ons dus slecht voor. Zelfs in Israel is Mein Kampf in elke boekhandel te koop. En terecht. Behalve het principe van de vrijheid van drukpers en de vrijheid van meningsvorming, is er ook het belang van de historische waar de van het boek. Met het verbod op publicatie en verspreiding be tuttelt het kabinet de burgers en belemmert het de bestudering van één van de meest besproken, maar minst gelezen boeken van het land. Moskou gaat een speciaal hotel voor honden bouwen. Goed be talende eigenaars kunnen voor hun huisdier een onderkomen huren met het vijfsterrenkeur- merk. Minder vermogenden kunnen gebruikmaken van driesterrenonderkomens. De honden krijgen de beschikking over een speciaal trainingster rein en staan onder controle van een aantal artsen. Het hondenhotel gaat daar naast een speciale ruimte reser veren voor op straat gevonden soortgenoten. De verwachting is dat deze afdeling snel vol zal zijn. Moskou wordt namelijk geconfronteerd met een snel toenemend aantal zwerfhon den. Vooral de economische crisis zou mensen ertoe dwin gen hun viervoeter op straat te zetten. Maar ook het grote te kort aan hondenpensions in de vakantietijd speelt een niet te onderschatten rol bij deze groei. Russische media beweren dat de toename vooral te wijten is aan het lakse gedrag van de zo genoemde rijke 'nieuwe Rus sen'. Die zouden voor veel geld een (ras-)puppie voor hun kin deren aanschaffen om deze na korte tijd weer even makkelijk op straat te zetten als blijkt dat hij te lastig of te groot wordt. Het grote aantal straathonden veroorzaakt veel overlast. Zo zijn er het afgelopen jaar maar liefst 20.000 Moskovieten door straathonden gebeten en een klein deel van hen liep daarbij zelfs hondsdolheid op. In 1998 ging het om 1400 gevallen in heel Rusland. Ook vallen troe pen honden regelmatig mensen op straat aan. Het afgelopen half jaar leverde dat al minstens vijf doden op, voornamelijk in het oosten van Rusland. Aange zien er nauwelijks dierenasielen bestaan, bestrijden de autoritei ten de straathonden voorname lijk door ze te vangen en dood te schieten. Prins Willem-Alexander geeft op zaterdag 24 juli op Sint Maarten de aftrap voor een voetbalwedstrijd tussen Neder land en de Antillen. De jeugd wedstrijd volgt op de opening door de Prins van Oranje van de Koninkrijksspelen, in 1995 heringevoerd om meer begrip te kweken tussen deelnemers (14-19 jaar) uit Aruba, de Ne derlandse Antillen en Neder land. Dat moet het besef tot één koninkrijk te behoren bevorde ren. De spelen worden om de twee jaar gehouden. De allereerste Koninkrijkspelen werden gehouden in 1965. Toen deed ook Suriname mee. Door de onafhankelijkheid van dit land werden de Koninkrijk spelen tien jaar later onderbro ken. In 1979 werden ze hervat, maar in 1983 raakten ze weer in het slop. Drie bewindsvrouwen voor sport besloten in 1994 de Koninkrijkspelen nieuw leven in te blazen: Lili Beke van Aru ba, Martha Dijkhoff van de Ne derlandse Antillen en Erica Terpstra van Nederland. Willem-Alexander zal tijdens zijn weekend op Sint Maarten niet alleen aandacht aan sport besteden. Hij onderneemt ook een duikexpeditie met de Stich ting Natuur Sint Maarten en maakt verder een excursie langs herstelprojecten die nodig ble ken na de orkaan Luis. Voordat hij naar Sint Maarten gaat, verblijft de Prins van Oranje drie dagen op Curasao, dat viert dat het vijfhonderd jaar geschreven geschiedenis heeft. De prins zal hieraan ui teraard aandacht besteden, maar zijn bezoek is veel breder. Zoals bekend verdiept Alexan der zich serieus in waterbeheer. Op Curasao gaat hij daarom een kijkje nemen op de Planta ge Port Marie. De Plantage is druk doende overbruggingen te vinden voor de lange perioden van droogte op het eiland. Alexander zal tevens kennis ne men van het rioolwaterzuive ringsproject Klein Hofje-Klein Kwartier. Verder gaat de prins kijken naar een woonproject aan het water, een strandrecreatieproject met oog voor natuurbeheer en een sociale werkplaats. Hij gaat naar het Maritiem Museum, het Curasao's Museum en naar de nieuwe wandelboulevard Otra- banda. Zonnig en warm 'Toen ik elf was had ik een half miljoen, nu leef ik van de bijstand' NNlC nog dagen Het leven van de artiest is vluchtig. Zo zijn ze Bekende Nederlander, zo hoor je tijden niks van ze. Even geen hit of show en De Beroemd heid gaat schuil achter vergeten kleedkamer deuren. De rubriek 'Gedoofde Sterren' zet die deuren weer open. Vandaag aflevering één: Wilma Landkroon. Als kind een vedette, als vol wassene in de verdrukking.Wilma: wonderkind van de rekening.Asjeblieft, nooit meer!" Wilma baalt van de bühne. De zangeres die bij vader Abraham op schoot kroop met de vraag 'Zou het erg zijn, lieve opa?', heeft de showbusiness de rug toegekeerd. En nu voorgoed. Nog altijd is er de kater bij het toenmalige kindsterretje. „Toen ik elf was, had ik een half mil joen bij elkaar gezongen. Ik heb er nooit een cent van gezien." Pogingen om opnieuw in het platenvak aan de bak te komen, strandden. „Nu leef ik van de bijstand." Het leven als smart lap. Ze was negen toen haar ouders uit elkaar gingen. Wilma Land kroon (1957) bleef bij haar va der, in Enschede. Prachtig, vond die het, als zijn dochter zong. Die stem, dat kon best wat worden, dacht-ie. Dus stonden ze samen op de stoep bij Gert en Hermien Timmer man, destijds de grote namen in de Hollandse showbusiness. En omdat het duo van de 'Dui ven op de Dam' in de buurt woonde, viel het gemakkelijk te proberen. Timmerman zag er wel wat in, dat kleine meiske met die hel dere stem. Had dat Limburgse jongetje Heintje in die jaren ook niet zo'n succes met zijn kin dergezang? De eerste plaat van Wilma was een rechtstreekse verwijzing naar de jonge nach tegaal uit het zuiden: 'Heintje baue ein Schloss für mich', zong ze refrein na refrein. Het ongelooflijke gebeurde: haar debuut was in 1968 meteen goed voor 500 duizend ver kochte exemplaren, die vooral in Duitsland aftrek vonden. Hollandse hits volgden: 'Een klomp met een zeiltje', 'Tachtig rode rozen' en 'Suikerspin' maakten Wilma rond 1970 tot een begrip. Ze trad op in televi sieshows, Gert Timmerman be dong 90.000 gulden voor haar bijrolletjes in drie Duitse films en ze trok vrijwel elk weekend de grens over in om schnabbels af te werken. Elf jaar was ze. Maar drie optredens per avond was heel normaal. Achter de schermen werd het kind intussen verscheurd door verdriet. Hermien Timmerman zei daarover in het boek 'Gert en Hermien, het ware verhaal': „Het meisje was gek op haar moeder, maar zag haar bijna nooit. Met haar vader wilde ik geen ruzie over interne familie aangelegenheden. Aan de ande re kant kon ik Wilma dit grote plezier niet weigeren. Dus ging ik zo onopvallend mogelijk met haar naar haar moeder." Omdat Gert Timmerman zijn aandacht nodig had voor zijn eigen optredens, bracht hij Wil ma onder bij manager Ben Es- sing, die in die tijd een grote naam had in showland. Als or ganisator van de Blokker-festi vals in zijn oude woonplaats haalde Essing eerder wereld sterren als The Beatles, Jacques Brei en Louis Armstrong naar Noord-Holland. Zeilend op de wind van die suc cessen begon hij in Alkmaar (en later Heerhugowaard) een ar tiestenbureau waar Wilma kon worden geboekt. „Ik geef je 25 gulden", schreef Essing bij een bespreking op een bierviltje dat hij ontdekker Timmerman toe schoof. Hermien in 'Het ware verhaal': „Daarmee was Wilma verkocht." Wilma zelf: „Dat van dat bierviltje klopt. Maar het bedrag niet. Timmerman ver kocht me voor 30.000 gulden. Manager Essing regelde woon ruimte voor het zangeresje en haar vader in Alkmaar (en later Oudorp), waar ze ook een paar jaar naar school ging. „Vraag me niet naar namen, want ik weet er weinig meer van. Door al die optredens heb ik wel drie keer in de zesde klas gezeten. Wat ik me nog wel kan herinne ren is dat we in de Prunuslaan woonden en dat ik op woens dagmiddag Engelse les kreeg van meester Eecen. Alles na tuurlijk met de bedoeling om me in Amerika of Engeland te laten doorbreken. Maar ik vond het een straf. Op de middag dat elk kind vrij was, had ik weer een verplichting." „Die tijd met mijn vader was verschrikkelijk. Hij liet me nooit met rust. Eigenlijk was hij ziek. Als ik geen zin had om op te treden, sloeg hij me gewoon het podium op. Maar ik was ook behoorlijk moeilijk, hoor. Door al die aandacht die ik kreeg, werd ik een eigenwijs kind. Ik wilde alleen zingen op de mo menten dat het me uitkwam. Voor televisieshows met vaste Wilma wil nooit meer terug in de showbusiness. schema's was dat natuurlijk een ramp. Met kleding had ik ook een beetje sterallures. Als ik een bepaalde jurk niet aan wilde, gebeurde het niet. Ook al moes ten ze een half tv-decor over schilderen omdat de kleur niet paste bij de jurk die ik wel aan wilde." Na de topjaren bij Timmerman en Essing kwam Wilma onder de vleugels van Pierre Kartner. In zijn rol van Vader Abraham nam die het kindsterretje op schoot voor het liedje 'Zou het erg zijn, lieve opa?'. En nee, hoor: opa vond het nooit erg. Vooral niet toen ze in 1971 een nummer één hit met het num mer scoorden. Bijna vier maan- den stonden ze in de hitpara des. Avond aan avond stonden ze overal in het land voor volle zalen met de Vader Abraham Show. Wilma: „In de tijd dat het thuis zo beroerd was, hield het zin gen me op de been. En er wa ren ook momenten dat ik ge noot van het artiest-zijn. Ieder jaar kochten ze een nieuwe Vol vo om me rond te rijden. Iep, de chauffeur, was erg goed voor me. En wat dacht je van de rei zen naar Suriname en de Antil len? Prachtig was dat. We slie pen daar in de mooiste hotels. Maar ik hield geen cent over aan al het succes. De vier gou den platen die ik bij elkaar heb gezongen, hebben zeker een half miljoen gulden opgeleverd. Ik zou dat geld krijgen als ik 21 was. Maar toen ik veertien was, was alles al verdwenen. Essing en Timmerman hadden iets met een BV geregeld. Alles was dus weg. Heel lullig, maar voor Wilma bleef er helemaal niks meer over. Op mijn vijftiende ging ik terug naar Enschede. Daar zat ik in een tijd in een tehuis. Alles was voorbij. En grote desillusie. Toen ik achttien was, trouwde ik. Veel te vroeg natuurlijk. Het was een vlucht, een ontsnap ping aan thuis. En aan de mu ziek." Kort daarna overleed haar vader. En na een moeiza me tocht bergafwaarts overleed ook Ben Essing. Zelf scheidde Wilma na zes jaar huwelijk. Nu woont ze met haar twee zonen weer dicht bij haar moeder. Gelukkig? Niet echt. Wilma komt bij van jaren ellende. In 1994 zat ze nog een paar dagen in een politiecel. De recherche verdacht haar ervan dat ze haar FOTO GPD ROBERT HOETINK eigen huis in brand had gesto ken. „Ze vermoedden dat ik uit was op het geld van de verzeke ring. Maar je dacht toch zeker niet dat ik mijn gouden platen en mijn foto-albums zelf in de hens zou zetten? Ik was alles kwijt." Na vier dagen was ze weer vrij. Bij de rechtbank vonden ze het bewijs te dun. Nog een paar keer heeft ze geprobeerd om in de showbusiness terug te ko men. „Met het liedje 'Het leven is oneerlijk', zei ik eigenlijk alles wat er over vroeger te zeggen is. Maar het sloeg niet aan." In 1995 maakte ze nog een cd. 'Recht op een beetje geluk' heet het nummer dat haar broertje voor haar schreef. De tekst kwam rechtstreeks uit haar ziel, maar het nummer haalde de hitlijsten niet. Nu hoeft heet niet meer, zegt ze. „Ik heb er geen zin meer in. En als het zou lukken, flessen ze me toch weer. Laat me maar. Intussen heb ik geleerd om van weinig geld te leven. En er is nog zo veel verdriet dat ik een plaats moet geven." JAN VRIEND An He bel Nog 175 dagen en h g d nieuwe millennium 'er aan. Reden voor deiUt om in een dagelijks ju terug te kijken op b J rijke gebeurtenissei plaatsgrepen op co ponderende data in gelopen 1000 jaar. I )el week: 5 juli 1946: ee nt- kini Louis Reard in vei juli 1895: helden Lo j1" en Wilhelmina op l n: veld; 7 juli 1974: Ne tz verliest WK-voetbal in! 8 juli 1695: Christia V Huygens overlijdt; 1877: Wimbledon-t komt totstand; 10 ji Willem van Oranje jjj moord. ]o( 10 JULI 1584 ssi 'Mijn God, heb meded ys mij en dit arme volk'.en misschien wel de beroijn i zin uit de vaderlandse eei denis. Op de drempel j-di dood en ineengezakt o Ta in het Prinsenhof zou I jel van Oranje deze befaai woorden in het Frans 1 gepreveld. De vraag is lijk of de prins daadwe m heeft gesproken in de ste middag van dinsdag d( st< juli 1584. Eigenlijk doe ke niet toe. Daarvoor heeiwe van de Vader des Vade ei veel Nederlanders be'ir er Tot woede van de Spa: [e^ ning Filips II toont de j iit< een openlijk en onvern 0 strijder tegen de Spaan et derdrukking. In 15801< ;ci daarom een som geld i die degene die Willem van le wil ombrengen. De in I geboren Balthazar Ger p, wordt zijn instrument, gelooft met het uit de kv men van Willem van Ojnc zijn God een dienst te Zonder moeite weet hi te werken in de prinsel gen. Op de fatale midd het middageten, komt ter een pilaar in het Pri us tevoorschijn en vuurt gels af. De prins sterft dagen later, onder hels van de martelingen, B< jaa Gerards. De prins krijg ed ter een praalgraf. Een i klaring door Rome zit tri de moordenaar niet iityoi TACO VAN DER MARK ltl Defensie gÊ. flitsend wet er. De examens zijn vojg jeugd heeft vakantie. I moment om de Mega houden. Vanaf vanda: Utrechtse Jaarbeursha een week lang het tel actie, avontuur, muzielj Zo'n beetje alle bedrij\D stellingen die met joiw maken hebben, zijn F woordigd. Daartoe bell Defensie, want daar bi als bij veel grote conp bedrijven een probleea werving van personeeJP! ninklijke Landmacht f daarom van zijn mer? tuurlijke kant laten ziei V De eenzame guerrilla van Ronald Levie MENSELIJK De Berlijnse voorspeller Wolfgang Roder keert niet op zijn schreden te rug. Hoewel de luchtdruk over de maand juni boven het noordwesten van Rusland en de Baltische regio aanmerkelijk hoger was dan voor zien, blijft de Berliner bij z'n warme hoogzomerprognose. De overige luchtdrukafwijkingen in juni op het Noordelijk Halfrond waren wel in overeenstemming met hetgeen hij had verwacht. Röder schat de kan sen op een warme hoogzomer zowaar groter in dan een maand gele den. Hij gaat er van uit dat de grootste positieve drukafwijkingen in juli zich boven het zuiden van Scandinavië zullen voordoen en in augustus wordt volgens hem een reusachtige Noordzeeblokkade opgetrokken. Het aantal jaren met in de voorafgaande tijd vergelijkbare drukafwij kingen als 1999 is geslonken tot 9 maar er zitten wel diverse ge renommeerde zomers bij. Dat zijn 1899, 1911, 1975 en 1983. Zoals het zich nu laat aanzien, trekt het Noordzeehoog vol gende week aan zijn stutten. Het systeem koerst helemaal naar j het westelijk deel van de Atlantische Oceaan. De consequen ties zijn evenwel niet alarmerend. Een uitloper van het hoge- drukgebied blijft tot boven de Noordzee overeind en een de pressie tussen IJsland en Noorwegen vertoont weinig animo. Op de meest verre verwachtingskaarten (tot 10 dagen voor uit) zinspelen de modellen zelfs alweer op een terugkeer van hogedruk boven West Europa en/of de Noordzeeregio. Vandaag zonnig en warm met temperaturen tot 27 graden. De wind waait uit het noordoosten tot oosten en is overwegend matig. Langs de kust neemt de wind in de middag toe tot vrij krachtig, windkracht 5. Ook morgen zomers met maxima tot 28-29 graden. De noordoostenwind kan aan de kust enige tijd krachtig zijn. Het was in die dagen van Sport-7 CWij gaan iets heel nieuws beginnen'). Die dagen dat er oorlog woedde tussen Studio Sport en de commerciële apen. En elke oorlog heeft zijn stille helden. De held van dit verhaal zetelde in een klein kamertje van het NOS-gebouw. Vandaar uit bestierde hij het archief van Studio Sport. Zijn naam: Ro nald Levie. Machten hoger dan die van de heer Levie hadden be paald dat de NOS wed strijdsamen vattingen mocht blijven uitzen den. In ruil daarvoor had Sport-7 vrij entree in Levie's archief Elke week mochten de com- merciëlen zeventig frag mentent uit de NOS-archieven plunderen. De mooiste doelpunten van Cruijff, de overwinningen van Ard Schenk, die ene op film bewaard gebleven dribbel van Wilkes, dat alles zou spoedig in het bezit van de vijand zijn. Levie s eerste list stamde recht streeks van Vondel„Een krijghsman wint al veel al wint hij niet dan tyd" (Gysbrecht van Aemstel). In die eerste weken ver- liepen de dialogen tussen Sport-7en de oude archivaris als volgt: Sp.-7: Wij hadden graag het doelpunt van Litmanen uit 1994 tegen Sparta.' Levie: 'Bedoelt u Sparta uit of thuis?' Sp.-7: 'Sparta thuis.' Levie: Voor of na de rust?' Sp.-7: 'Na.' Levie: 'Kwam de voorzet van links of rechts?' Sp.-7: Van links.' Levie: 'Hebben we niet. Zo hield hij een tijdje de boot af. Van de fragmenten die hij wel stuurde wiste hij de commentaarstem. „Kijk"', legde hij me in de kantine uit, „ze hebben om een ons je doelpunten gevraagd voor die quiz van Masmeier. Om te beginnen geef ik ze geen omhalen natuurlijk. Geen mooie kopbal len. Ze krijgen intikkertjes, balletjes voor de slappe lui Maar ja, die redacteuren daar zijn voor vijfcent van de straat ge haald. Die gasten weten niks. Zien ze Ma rio Been dan weten ze zonder commen taar niet dat het Been is. Problemen. Vori ge week ben ik door mijn eigen directie gemaand dat ik voortaan het geluid erbij moet leveren. Dus heb ik het commentaar eraf gehaald en er stadionlawaai op ge zet, geschreeuw aplaus, dat werk. Geluid is geluid. Vanmiddag om vijf uur moeten ze die quiz monteren. Om vijf over vijf gaat bij mij de telefoon. Dan laat ik mijn assistent opnemen: De heer Levie is in be spreking en mag helaas niet gestoord worden. Met de kijkcijfers voor die quiz wil het maar niet lukken, geloof ik. Een week later kwam ik in een studio een Sport-7 jongen tegen. „Wat me nou is overkomen", zei hij, „ik was bezig aan een prachtprogramma over Rensenbrink. Mooie acties erbij natuurlijk. Hebben die klojo's van hetNOS-archief doelpunten gegeven van een Rensenbrink die ooit in het zaterdagvoetbal gespeeld moet heb ben. Kan ik weer overnieuw beginnen. Trouwens, een collega van me is bezig aan een documentaire over de elfsteden tocht. Blijkt het gefilmde materiaal uit de jaren vijftig en zestig verdwenen te zijn. Niet te geloven toch. Toen ik de heer Levie om uitleg vroeg zei hij: „Tja. van die jaren vijftig is minder materiaal bewaard gebleven dan je denkt. Dat ga ik natuurlijk niet aan Jan en alleman ter beschikking stellen. Ik heb al die kostbare banden in een kelderkast gedaan. En die kast heb ik met de deur naar de muur gedraaid. Datspul vinden ze nooit meer. Wat denk je, zou Sport-7 de Kerst halen?" Twee weken daarna trokken de geldschie ters de stekker uit het commerciële stop contact. Ik liep naar het kantoortje van Ronald om hem te feliciteren. „De heer Levie is even naar de kelder", zei zijn as sistent. „Hij zal zo wel terugzijn." JOOST PRINSEN 'A star is born' grapt het Engelse weekblad The Economist over BARBRA STREISAND, die sa men met KRIS KRISTOFFER- SON in deze film uit 1976 schit terde. Een ster, wel te verstaan, in de financiële wereld. De dame won twee Oscars en verkocht meer platen dan welke andere zangeres ook. ,,Zij is een gewel dige belegger", liet haar financi ële adviseur laatst optekenen. Het roddelcircuit veronderstelt dat Barbra haar fenomenale han delsinstinct onder meer dankt aan haar vriendin HILLARY CLINTON. Hillary heeft een flin ke staat van dienst opgebouwd op de termijnbeurs met handel in varkensbuiken. Volgens The Economist is het succes met be leggen mevrouw Streisand niet naar het hoofd gestegen. Voor haar vriendin, de beroemde mo deontwerpster DONNA KARAN, had ze een miljoen dollar geïn vesteerd. Na een maand of vijf stortte ze het geld, inmiddels aangegroeid tot 1,8 miljoen, weer terug omdat ze te bezorgd was dat ze het zou verspelen. Terwijl Streisand aan Karan eerst nog had gevraagd of ze het niet erg vond veel geld te verliezen. Kom daar maar eens om bij je ei gen beleggingsadviseur. Japanners kunnen voortaan niet alleen hun kleren, maai.j zichzelf in de wasmach pen. Het bedrijf AVAN13 j naar eigen zeggen de e< Dr machine voor mensen o markt gebracht. Het ap' dat de vorm heeft van le, maakt met waterstri zeep het lichaam sch< na wordt de bader om| een gearomatiseerde geföhnd. De hele wasl neemt achttien minutej slag. Enig nadeel van raat is dat gezicht en hi worden gereinigd. Een Australisch winkelt heeft dé manier gevondM van rondhangende tienf komen. 'Hangjongeren'! 1 het stemgeluid van BIN BY zo verschrikkelijk telI dat ze wegblijven uit haf trum. De hit 'My heart ij lessons', die de Amerik! zanger in 1938 opnam! voortdurend gedraaid b| gang van het winkelcenL Warrawong in het zuide|^ deelstaat New South VII halve door het zwoele sil van de in 1977 overledlj, van White Christmas wT pubers ook weggejaagdh» fluorescerende lampenlul nerpuistjes erg laten uit,!"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2