Ouder en wijzer Knuffels voor een schurftig schaap Film Tim de Cler wil basisplaats bij Ajax Hoewel de zomer zijn einde nog lang niet heeft bereikt, trainen de selectie van de betaaldvoetbalorganisaties alweer op volle kracht. Ajax, Feyenoord en PSV hebben zich aan de fans voorgesteld en stukje bij beetje worden de trainingsvelden omgeploegd. Ook Tim de Cler voelt het gras weer onder de noppen. Vorig seizoen bracht de Leidse Ajacied wisselend succes. De Cler kwam terug van een beenbreuk en dwong onder Jan Wouters een basisplaats af in een team dat een van de slechtste jaren uit de clubhistorie beleefde. De Cler zelf kreeg als een van de weinigen lovende kritieken, maar ondervond in een teleurstellend debuut bij het Olympisch elftal meteen hoe vergankelijk roem kan zijn. Basisplaats „Toen ik aan het terugkomen was van mijn blessure, was ik bezig om een basisplaats te veroveren in het tweede. Ik wilde zo snel mogelijk weer op mijn oude niveau terugkomen en daarna uitkijken naar het sei zoen dat nu komen gaat. Maar door het tussentijdse vertrek van Frank de Boer en de blessure van Tom Sier zat ik ineens bij het eerste. Toen ik bij de selectie kwam, stonden we er niet zo heel slecht voor. De sfeer was goed en iedereen was ervan overtuigd dat we de tweede plek gingen halen. Doordat bepalende spelers geblesseerd raakten, werden de resultaten minder. Voor mezelf heb ik me toen maar voorgeno men om zo goed mogelijk te voetballen. Er lag niet veel druk op mij. Ik was jong en nieuw." Doelen „Die zijn bijgesteld. Eerst wilde ik dit jaar bij de A-se- lectie komen en nu wil ik een vaste basisplaats. De aankopen van Ajax zijn heel goed, zeker als je kijkt naar de Nederlandse competitie. Er zijn routiniers te ruggekomen. Aron Winter heeft al een heel voetballe ven achter de rug en van zijn routine kan ik veel le ren. Meer dan van een buitenlandse voetballer. Ik heb verhalen over Michael Laudrup gehoord. Dat was een echte topper en zijn broer Brian is natuurlijk ook een wereldspeler, ook al is hij er een jaartje uit geweest." Jan Wouters „Het zal voor hem heel moeilijk geweest zijn om het over te nemen nadat Morten Olsen was ontslagen. Hij moest iets maken van een team dat niet best draaide. Nu kan hij aan zijn eigen elftal bouwen. Ik ken hem nog goed van de tijd dat hij het tweede trainde. Hij heeft altijd vertrouwen in mij gehad en me altijd in de basis opgesteld. Hij zei dat ik nog een hoop van hem kon gaan leren." Leiden „Ik zit nog goed bij mijn ouders. Mijn eten staat altijd klaar en mijn kleren worden gewassen. Het is thuis toch gezellig, dus waarom zou ik weggaan. Veel spe lers die bij het Olympisch elftal zitten, wonen nog thuis. Ik heb geen behoefte om op mezelf te gaan wo nen. Zo lang ik bij Ajax speel, blijf ik sowieso in Lei den. Het is lekker dicht bij Amsterdam. Ik ben toch al geen jongen die zomaar uit zijn omgeving weggaat. Ik heb ook getwijfeld of ik van Lugdunum naar Ajax zou gaan." Kooiboys „Daarmee voetballen we altijd op toemooitjes, met na afloop een lekker barbecuetje. Ik ben in De Kooi opgegroeid met heel veel jongens van mijn leeftijd. Voetballen, honkballen, verstoppertje spelen; een heel leuke tijd. Als het kan, ga ik nog steeds voetbal len op het pleintje. Dan begin ik wel voorzichtig, maar als je bezig bent ga je vanzelf weer harder spe len. Voorzichtig voetballen is minder leuk en je loopt juist eerder een blessure op. Na mijn beenbreuk ben ik niet echt bang geweest voor nieuwe blessures. Zo'n tegenslag maakt je mentaal sterk. Je leert de andere kant van de medaille kennen. Thuis liep ik in die tijd veel te zeuren. Mijn ouders lieten mij m'n gang gaan. Bij Ajax hield ik mijn mond dicht. Behalve bij Niels Tamminga, de fysiotherapeut. Bij hem was het zelfs leuk om te revalideren. Ik heb hem goed leren ken nen." Vrienden „Veel van mijn vrienden bij Ajax zijn naar een andere club vertrokken. Af en toe spreken we nog met elkaar af. Als ik met mijn vrienden uit Leiden op stap ga, maken ze wel eens een geintje dat ik de rondjes moet halen, omdat ik veel verdien. Maar ze hebben zelf al lemaal een baan met een goed salaris." Rijkdom „Ik ben negentien jaar en verdien veel geld. Dat is raar, maar zo gaat het in het voetbal. Ik blijf hetzelfde doen als hiervoor. Ik doe niet in aandelen, maar kan wel bij iemand terecht die me op financieel gebied adviseert. Ik heb nog steeds hetzelfde contract dat ik twee jaar geleden tekende. Ik ben weg bij de WCS. Rob Jansen van Sport Promotion regelt nu mijn za ken. Dat leek me beter. Er komen gesprekken over een nieuw contract. Als je in het eerste van Ajax speelt, moet je er toch bij horen. Ik wil graag tussen tijds bijtekenen." Champions League Als je ziet dat Willem II wel in de Champions League speelt en Ajax niet, dan is het jammer dat je het mist. Ajax heeft toch meer te bieden. De UEFA-cup is ook leuk. Het blijven bijzondere wedstrijden. En je komt nog eens ergens. Ik ben door het voetbal al op heel wat plaatsen geweest. We gaan over een week op trai ningskamp naar Amerika. En in januari ga ik met het Olympisch elftal naar Brazilië. Op mijn debuut tegen Spanje wil ik liever niet meer terugkijken. Ik wilde te goed spelen, was overgeconcentreerd. De laatste tien minuten herstelde ik mezelf en ik was klaar voor een goede tweede helft. Nadat ik in de rust was gewisseld, heb ik mijn pak aangetrokken en ben ik in de dug-out gaan zitten. Ik heb nog wel gekeken, maar zat aan an dere dingen te denken. Han Berger, de bondscoach, dacht dat ik er te gemakkelijk over had gedacht of te zenuwachtig was. Jan Wouters stelde me gerust en vertelde dat zoiets kan gebeuren. In de wedstrijd te gen PSV stond ik bij Ajax gelijk weer in de basis. Het vertrouwen bleef er." Wereldbeeld „Ik heb geen oogkleppen meer op. Er is meer dan voetbal. Je wordt ouder. Als ik beelden van massagra ven in Kosovo zie, vraag ik me toch waar het nu alle maal om gaat. Mensen in je omgeving praten erover en dan wil je niet met mijn mond vol tanden staan. Dus ga je je er vanzelf in verdiepen door de krant te lezen." Amstel Cup ,,Je ziet hoe snel het kan gaan. Zo breek je je been en zo win je de op een na grootste prijs van Nederland. Voor Ajax was het belangrijk om het seizoen nog enig aanzien te geven en om Europees voetbal te halen. We waren op dat moment toch de beste van Neder land. In de jeugd heb ik altijd alles gewonnen en vorig seizoen heb ik geleerd wat verliezen is. Voor mij was het goed om mee te maken, voor Ajax niet. Ik trek er lering uit voor het komende seizoen." Virenque wordt elke dag een beetje meer held ïen week geleden werd Richard Virenque log met de nek aangekeken in Le Puy du rou. Op het parcours van de proloog stond jekalkt: 'Virenque epo'. De voormalige volksheld werd verketterd, ook door een jroot deel van het publiek. En zijn collega- enners zaten al helemaal niet te wachten >p de man die volgens ex-verzorger Willy Zoet de grootste junkie was in het Festina- ijdperk. Maar Virenque heeft de eerste itorm overleefd, is niet afgestapt en rijdt tomende week zijn terrein binnen: de ber- jen. „Een goeie etappe ën hij is weer net io'n held als voor de Tour van vorig jaar." Stemmingen in en rond het peloton. let is woensdagochtend in Laval. Het 'villa- je départ', het scherp van Jan-Publiek afge schermde minidorpje waar onder anderen [enodigden, sponsors, VIP's en journalisten ich kunnen laven aan de culinaire geneug- en van de streek. Het oog valt op een jonge man. Hij is gehuld in een felrood trainings lak. Op de achterzijde van het jack staat met ierlijke letters de naam Richard Virenque. tan de voorkant staat een logo met de op- Iruk: Supportersclub Richard Virenque. •Nee, ik schaam me hier absoluut niet voor, ntegendeel", zegt Fabien Houdayer. „Ik ben tots op Richard en ik laat dat zien. Nee, ik leb daar geen negatieve reacties op gehad, sJleen maar positieve." Hij heeft waarschijnlijk eerder die week de ïant Aujourd'hui niet gelezen. Daarin heeft [e 25-jarige renner met het babyface, Vhristophe Bassons, een column gekregen. Peze Bassons maakte vorig jaar ook deel uit Rn de Festina-équipe maar rijdt inmiddels p dienst van Francaise des Jeux. Hij is jong, onervaren en roept tegen wie het maar ho ren wil dat hij 'op helder water' koerst. Dat schijnt zo bijzonder te zijn dat hij maar met een een vaste rubriek bij de krant mag vul len. Maar deze Bassons neemt geen blad voor de mond. Hij vindt dat men Virenque keihard moet laten vallen en vraagt zich hardop af waarom zijn tegenwoordige Polti- collega elke dag de kolommen en de tv haalt. „Terwijl een aantal goede, jonge Franse cou reurs totaal geen aandacht krijgt." Oud-renner Hennie Kuiper loopt ook in het village départ rond, samen met wat gas ten van de Rabobank. Achterop de fleece- truien die speciaal voor iedere etappe wor den vervaardigd voor de bankiers-VIP's staat 'Genieten van fietsen'. Dat doen de heren en Kuipertje nog steeds. Maar als het om Viren que gaat, betrekt het altijd blozende gezicht van de man die in 1977 tweede werd in de Tour achter Bernard Thévenet, de Fransman die later toegaf dat hij die Tour flink in de trommel met verboden snoepjes had ge graaid. „Ik vind het niks, die vent hoort hier niet", zegt Kuiper opmerkelijk scherp. „Waarom niet? Vorig jaar werd de hele ploeg nog uit de Tour gehaald, er werd geconsta teerd dat er systematisch doping werd ge bruikt. Renners als Zülle en Dufaux hebben daarvoor moeten boeten. Terwijl zij op een houtje beten, reed Virenque gewoon rond en nu zelfs in de Tour. 'Dankzij het gedoe achter de groene tafel. En dat hoort niet zo in deze sport. Het gezond verstand dient te zegevieren, daarmee is deze sport groot ge worden. Maar ik mag dit niet eens zeggen. Als jij er mee naar de politie loopt, zit ik morgen in de gevangenis.' Intussen komen de ploegleidersauto's van Polti met de renners het terrein oprijden. De renners lijken allemaal in de gele camper te De Franse renner Virenque lacht, zet een krabbel en zwijgt. zitten. Maar een golf van gegil, gejuich en de aanmoedigingen begeleidt de gele Polti- ploegleidersauto die iets later aankomt. Het kan niet mis, daarin moet Richard Virenque zitten. En inderdaad, hij is het. Als een vrouw van middelbare leeftijd naar voren schiet met een foto om hem te laten signe ren, draait Virenque het raampje open, lacht vriendelijk en zet zijn krabbel. Hij lacht, maar zwijgt vooral. Want er staan in mum van tijd weer journalisten en camera's om hem heen. „Ja, ik voel met uitstekend. Ik heb de slag van maandag overleefd en alles goed doorstaan." Hij bedoelt daarmee lichame lijk. Hoe het geestelijk zit, is niet helemaal duidelijk. „Die man heeft een enorme plaat voor zijn kop, dat hij hier toch van start gaat", stelde Erik Dekker voor de proloog al vast. „Maar", zo moet Dekker er aan toevoegen, „stel, ik herhaal, stel dat hij niks gebruikt heeft. Want er is nog niets bewezen." Maar hij zegt het op een manier waaruit een dove kwartel nog kan concluderen dat het alle maal bepaald geen zuivere koffie is geweest van monsieur Virenque. Het merendeel van de collega's dacht er een week geleden net zo over. Virenque pro beerde dat te bagatelliseren door te roepen dat 80 procent van het peloton hem heeft gefeliciteerd na zijn ritzege in de Giro d'Ita- lia, die hij overigens verder als een naamloze afsloot. Maar deze week kon hij toch ook niet ontkennen dat het peloton hem als een paria is gaan beschouwen. Of, zoals Viren que het zelf uitdrukt: 'een schurftig schaap.' Die uitspraak verleidde een toeschouwer aan het parcours tot het maken van een spandoek waarop Virenque een lief lamme tje wordt genoemd dat ze graag zouden knuffelen. Links en rechts zijn er langs het parcours de laatste dagen steeds meer steunbetuigingen verschenen. 'Vive Viren que' en 'Virenque: de Tour van 99 is van jou'. Volgens Virenque zelf zijn er nog veel meer adhesiebetuigingen. „Maar de Tour organisatie heeft ze overgeschilderd", be weerde de renner even strijdlustig als ge waagd. Het valt de meesten wel op dat de stem ming richting Virenque milder wordt. Niet alleen in het peloton maar ook daarbuiten. Mapei-manager Patrick Lefevere heeft het ook gemerkt: „Bij de proloog keken de meeste supporters nog de kat uit de boom, was de stemming half om half. Langzaam slaat de balans nu door naar enthousiasme en aanmoedigingen. Als Virenque straks in de bergen een keer toeslaat, heeft iedereen alles vergeten en is hij weer de oude held, net als vroeger." Fabien Houdayer hoopt dat van harte en is vol vertrouwen voor de komende twee we ken. Hij betaalt jaarlijks 110 Franse Francs voor het lidmaatschap en krijgt daar onder meer het volledige raceprogramma van Vir enque cadeau. De club is opgericht door de moeder van Virenque en telt inmiddels zo'n 3000 tot 3500 leden. Houdayer blijft lid, voor het leven. „Let op, ik zeg het u. Richard heeft tot nu toe weinig tijd verloren, hij is in vorm en zal alleen maar sterker worden. Richard heeft een grote kans de Tour te winnen." \\Jaarom is er nooit een goede r r Nederlandse speelfilm ge maakt van het WK 1974? Een slechte, desnoods. Het script van de opmerkelijke opkomst en ondergang van Oranje had zichzelf in die drie weken durende voetbalzomer al min of meer geschreven. Aan drama geen gebrek. Neem de nooit opgehelderde ruzie tus sen Rinus Michels en Piet Keizer, waardoor in de finale aan de manke Rob Rensenbrink de voorkeur werd gegeven (zoals we nu weten een vergissing) en die de supervisor, toen diez'n vergissing inzag, ertoe bewoog de linksbuiten niet door Keizer maar door René van de Kerkhof te vervangen (tiveede vergissing, hoewel het de vraag is of Keizer het beter had gedaan). En denk aan het zwembadmysterie in het Waldhotel na een avondje The Cats en de krantenkop de volgende dag in Bild. Cruijff, Sekt und nackte Madchen. Me dunkt een script om van te watertanden, waarbij ik er voor zou pleiten The Cats zichzelf te laten spelen. Je begint de film met het doel punt van de Belg Jan Verheyen in het Olynipisch Stadion. Een zuivere goal - waardoor België zich zou plaatsen voor het WK - die door de Russische scheids rechter werd afgekeurd. Vanwaar deze arbitrale black out? We waren veel te blij dat we naar het WK mochten, dus waren we in het waarom toen niet bijster geïnteresseerd, maar voor 'n beetje filmmaker moet een fraaie in Yab Yum geënsce neerde omkoping (rol geknipt voor Willeke van Ammelrooy, toen de godin van de Neder landse film) toch een fluitje van een cent zijn geweest. Waarom wel de Soldaat van Oranje in de bioscoop, maar nooit de Generaal van Oranje? Omdat de Soldaat wél de Duit sers versloeg en de Generaal in 1974 niet? Zit wat in. Een film zonder happy-end garandeert geen volle zalen. Bovendien was de ontreddering over de verloren finale zo groot dat we met ons allen zó ons best hebben gedaan de herinnering te verdringen. Maar woensdag was het wel 25 jaar geleden dat we met 2-1 van Duitsland verloren. Correctie: West-Duitsland. Sport in Beeld stond er bij stil. Anderhalf uur nog wel. Herinnert u zich de eerste mi nuut nog? De eerste minuut van de finale. Hoe lang duurde dat nou eigenlijk? Ons balbezit. Hoe lang werden de Duitsers getrei terd? Hoe kwam commentator Herman Kuiphof die minuut door? Zó: „Nederland speelt in de be kende oranje shirts en witte broeken van links naar rechts. Krol. Rijsbergen. Arie Haan. Suurbier. En daar komt Cruijff zich melden om over te nemen, 'n Duidelijke intimidatiepoging van Nederland. Zo lang de bal in bezit. Dat is geloof ik nu al de zevende pass. Zo niet de achtste. Zonder dat er een Duitser aan de bal is geweest. Cruijff. Cruijff Heeft Vogts bij zich. Cruijff gaat alleen door. Wordt neergelegd!! En het is een penalty!!! In de eer ste minuut! Jaahhliü! Jongen, jongen, jongen. Een penalty!" Met terugwerkende kracht alle lof voor Kuiphof. Die begreep d la minute dat Cruijff c.s. zich wilden wreken op Bild (foor de Duitsers met niet eerder vertoond, brutaal machtsvertoon voor gek te zet ten. En hij vertelde dat ons op intieme, vaderlijke toon. met recht zoals een vader het z'n zoon zeggen zou: „Jongen, en toen kregen we een penalty. Dat was na 54 seconden (het antwoord op de vraag hoe lang die minuut eigenlijk duurde!). Dat Kuiphof niet wist hoe vaak de bal van Nederlandse eige naar veranderd was - Herman dacht zeven, acht keer, in wer kelijkheid waren het 16 passes! - doet hier niets aan af. Stel nu eens dat het wel tot een film gekomen was... het waren de jaren zeventig... Floris, Turks Fruit, enz.... hoe zou dat erop een wit cloek hebben uitgezien? Met Duitssprekende Monique van der Ven in het zwembad, okay. Maar Rutger Hauer met een bal aan zijn voet, temidden van een stel figuranten, zich een weg solerend naar een straf schopgebied? Rutger als Cruijff? Alleen al het idee. Zou dat de reden zijn dat die film er nooit gekomen is? Frank Snoeks is verslaggever I van Studio Sport Belaagd door Mamadou Zongo van Vitesse. FOTO HANS VAN WEEL Tim de Cler blijft voorlopig nog in Leiden wonen. Bij zijn ouders. „Het is thuis toch gezellig, dus waarom zou ik weg gaan." FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25