Opluchting na besluit kabinet loemen en zoenen voor rmoeide Laurarijders CHDR Vrijwilligers gezocht 'Nukunnen we met z'n allen zwemmen' Rijn Veenstreek Bedrijven Rijnwoude lopen warm voor collectieve beveiliging Kampvuurtje vervangt verbranden van hutten 'ERDAG 10 JULI 1S chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta kroft. 071-5356411 M ex ilameuer 1 Dl n met armen vol bossen en staan al ongeduldig te :n langs de kant van de ie k(an van Avifauna. De eer- sers, die aankomen, wor- mhelsd en gezoend. De iwoudse S. Hoogeveen Hazerswoude-Rijndijk vitte en rode bossen ro zijn drie dochters. Zijn van zestig kilometer zit Vitaal blozend, met de lruppels nog op het voor zegt hij: "Ik heb zeven leegedaan, maar dit was mooiste rit tot nu toe. is fantatastisch." mevrouw brak gisteren pvenarm door een onge- val op de Gemeneweg. rliep deze 52e Laura 'oon rustig. Het totale H deelnemers bedroeg etsers. De fietsvierdaagse M vandaag via Boskoop, ixveen, Zevenhuizen le Rottemeren. Bij het stukje voor Alphen, er- ip het Spookverlaat, is ider Diederik van der leerstadt per ongeluk het [edoken, meldt Bets Ver- Ij zag te laat de bobbels 'egdek en ging vol op de in staan", aldus de oog- |Cok van Dam (54), voor- lan de Laura, zit het er lecht helemaal op. Vanaf |eeft Van Dam zijn lijf en net veel plezier ingezet Laura. In maart 1993 trad hij aan als voorzitter. Na ruim 11 jaar draagt hij de taken over aan Hans 't Hart. Van Dam vindt het mooi geweest. „Het zit in de familie, we hebben wat met de Laura. Mijn oom was in 1947 een van de mede-oprich ters van de rijwielvierdaagse. Een tante, Loes van Dam, heeft jaren in het bestuur gezeten als secretaris. En Poedel van Dam, ook een familielid, is de enige deelnemer die alle 52 Laura's gereden heeft." Van Dam neemt straks in het gezelschap van de andere be stuursleden, informeel af scheid, samen met Joop de Moei. Behalve het fietsen heb ben de twee mannen nog een andere hobby. „Samen een lek ker droog sherrytje drinken, hè Joop", lacht Van Dam tegen zijn collega, die net met een al coholvrij biertje aan komt lo- pen.Van Dam is nooit afgunstig geweest op de omvang van de jaarlijkse rijwielvierdaagse in Drente. „Nee, hoor. Zie je ze al fietsen, 30.000 mensen in de Randstad?" Tweeduizend deelnemers is het maximale aantal, daarbo ven uitgaan is onverantwoord, volgens hem. Onder zijn voor zitterschap zijn de formele col berts en stropdassen afgeschaft. Alle Lauramedewerkers hebben nu een wit poloshirt aan mei daarop het bekend oranje Lau ralogo. Voor het eerst is de Lau ra dit jaar vanuit Avifauna geor ganiseerd. Tot grote tevreden heid van iedereen. "Mensen willen graag bpiten zitten op een terras. Bij gebouw Nabij was daar geen gelegenheid voor." Mede daarom is uitgeweken naar het vogelpark aan de Hoorn. Het weer bevestigt nog eens de wijze keuze van de or ganisatie. Alle stoelen op het terras zijn bezet. Serveersters manoeuvreren tussen lijven en bossen bloemen door. Op het grasveld is een stel 150 km vre ters neergestreken. Wim Tuijn voorziet hen van een smakelijke sorbet, bedekt met slagroom. Van Dam vindt niet dat de mentaliteit van de mensen is veranderd. Volgens hem is het net nog zo gezellig als altijd. „Ja, alleen die groep van 18 tot 35 krijg je nauwelijks mee, dat blijft zo. Die heeft het te druk." Binnen het bestuur wordt er over gedacht de 150 km rit af te schaffen. Dit jaar meldden zich slechts 64 gegadigden. Dit is al het tweede jaar dat het aantal liefhebbers van deze lange rit onder de honderd blijft steken. „Misschien moet je de afstan den veranderen in tochten van 50, 75 en 100 km." Maar dat moet zijn opvolger maar uit zoeken, zo geeft Van Dam aan. Centre lor Human Drug Research (CHDR) t zich bezig met onderzoek naar en ontwik- g van geneesmiddelen, in samenwerking met -eids Universitair Medisch Centrum (LUMC). fdeling Maag-, Darm- en Leverziekten van het C en het CHDR zoeken voor wetenschappelijk rzoek naar de werking van het maag-darm- ronde, niet-rokende mannen en uwen tussen 18 en 45 jaar oud. deelname aan het onderzoek ontvangt u een Bent u geïnteresseerd in deelname? Of wilt u eerst meer informatie? Bel 071 -52464 97 Of bel 071 - 524 64 35, op werkdagen tussen 09.00 en 17.00 uur. U kunt vragen naar mevrouw I. Kamerling. Ons onderzoekscentrum is makkelijk bereikbaar per auto en openbaar vervoer. Zernikedreef 10 (Bio Science Park) 2333 CL Leiden. E-mail: recruit@chdr.nl Uitgebreide informatie over lopende onderzoeken vindt u op onze internet-site: http://www.chdr.nl constantun hoffscholte Het bedrijfsleven in Rijnwoude is geïntereseerd in collectieve beveiliging. Dat is de uitkomst van een enquête in opdracht van de Stichting Bevordering Beveiliging Rijnwoude (SBBR). Voor het onderzoek huurde de SBBR vijf heao-studenten van de Haagse Hogeschool in. Zij schreven de afgelopen maand 254 bedrijven en instel lingen in Rijnwoude aan, waar van 75 binnen de gestelde ter mijn de vragenlijst retourneer den. Bijna zestig procent van de beantwoorders reageerde posi tief op de vraag of zij geïnteres seerd zijn in deelname aan col lectieve beveiliging. De helft van de ondernemers geeft aan dat het in de afgelo pen vijf jaar weieens te maken heeft gehad met criminaliteit. In de meeste gevallen ging het daarbij om inbraak, diefstal en vandalisme. Om dit tegen te gaan, hanteren 49 bedrijven een elektronisch alarmsysteem en wordt in vier gevallen ge bruikgemaakt van surveillance. De meeste ondernemers noe men de beveiliging van hun be drijf voldoende, maar geven wel te kennen dat zij interesse heb ben voor deelname aan de SBBR. De uitvoering van de enquête kwam voor rekening van Bas van Nispen, Bram van Beers, Michel Richardson, Reshma Roopram en Marleen Vrolijk, allen studenten commerciële economie. Zij zijn positief over de invoering van collectieve be veiliging in Rijnwoude, temeer omdat het aantal ingestuurde enquêtes na de sluitingstermijn nog opliep tot zo'n honderd stuks. De studenten benadruk ken dat veel ondernemers in formatie willen over de financi ële gevolgen van gezamenlijke afspraken. Volgens bestuurslid W. Smits gaat de SBBR daar na de zomer mee aan de slag. „Dit onder zoek is een aanzet om verder te gaan. We streven ernaar om vanaf 1 januari 2000 een collec tief systeem in werking te heb ben. Het probleem in Rijnwou de is dat de kernen ver uit el kaar liggen, dat maakt het moeilijk de financiering rond te krijgen. Daarom is het van be lang dat er veel bedrijven mee doen." Volgens Smits streeft de SBBR naar een systeem waarbij een surveillance-auto binnen vijf minuten na een melding op de plaats des onheils is. Uit de enquête blijkt dat Rijnwoudse ondernemers de lat iets lager leggen. Zij nemen gemiddeld genoegen met bijna negen mi nuten. De uitkomst van de enquête wordt nu eerst besproken door de SBBR zelf en in de Onderne mersvereniging Rijnwoude. Voor de studenten zit het werk er voorlopig op: hun project werd beoordeeld met een acht. Vervolg van voorpagina De Leiderdorpse wethouder V. Molkenboer ziet de kan sen dat de A4 ook door Leiden en Leiderdorp verdiept komt te liggen, stijgen na het gisteren genomen kabi netsbesluit. Hij is dan ook erg blij met het onderzoek naar een verdiepte ligging van de A4 bij Hoogmade, waardoor de HSL er op maaiveldniveau overheen kan. Wethouder J. Haasbroek van Jacobswoude deelt zijn blijdschap. „De kans dat die hoge pergolaconstructie wordt afgeblazen, mag dan volgens minister-president Kok klein zijn. Toen we anderhalf jaar geleden met deze discussie begonnen, was er helemaal geen kans. Dus we zijn al een stap verder." leiderdorp/rünwoude marieta kroft Molkenboer is ervan overtuigd dat het onderzoek een resultaat is van de inspanningen 'van Haasbroek en van de gemeente Leiderdorp'. „Initiatieven ne men en gesprekken aangaan leiden vaak tot nieuwe inzich ten. Dat zie je ook nu weer. Het kabinet is tot het inzicht geko men dat die pergolaconstructie eigenlijk weg moet. Ik ben blij met het kabinetsbesluit, ook omdat de lange tunnel blijft ge handhaafd. Dat was altijd ons uitgangspunt." In Rijnwoude heerste gister avond grote opluchting. Vooral de bewoners van het Westeinde in Hazerswoude-Dorp hebben de afgelopen maanden in span ning gezeten. Als het kabinet voor de korte tunnel had geko zen zou de flitstrein boven gronds het dorp passeren en zouden de bewoners tegen me tershoge geluidsschermen moeten aankijken. Eind april hielden ze nog een protestde monstratie. Hun protest, met steun van de gemeente, lijkt te hebben geholpen. „Ik ben na tuurlijk blij", reageert A. Dorre- stein van de Werkgroep Inpas sing HSL Rijnwoude. „Maar het is ook een logisch besluit gezien alle tegenwerpingen. De rust kan nu weer terugkeren." Wethouder F. Uljee van Rijn woude kon zich gisteravond geen mooiere terugkeer van zijn vakantie voorstellen. Twee maanden geleden schatte hij de kans op een korte of een lange boortunnel nog op fiftyfifty. Een maand geleden is hij nog in het geheim wezen rondtoeren met minister Netelenbos door zijn gemeente. Hij is verrast na het horen van het nieuws. „Is het echt? Ik heb net nog de bur gemeester gebeld, of hij al iets wist. Maar hij had ook nog niks op teletekst gezien. Dit is prachtig nieuws." M. Mijs van de onlangs opge richte gebiedscommissie Land van Wijk en Wouden heeft gis teren de hele dag zitten wach ten totdat het besluit viel. „We gaan een groot feest vieren als de lange boortunnel erdoor komt", zei ze gisterochtend nog voor het besluit was gevallen. Hoe blij ze gisteravond ook was, dat feestje wordt nog even uitgesteld. „De dreiging van de korte tunnel heeft iedereen moe en akelig gemaakt. We krij gen pas weer vertrouwen in de regering als het besluit ook door de Tweede Kamer is. We zijn nu een beetje kopschuw geworden." jacobswoude marijn kramp De traditionele brandstapel na afloop van de huttenbouw in Leimuiden en Woubrugge behoort tot de verleden tijd. De ge meente Jacobswoude vindt een enorme fik niet langer verant woord voor het milieu. Zij stelt de organisaties van de kinderva kantieweken daarom voor dit jaar af te sluiten met een klein kampvuur. Burgemeester W. van Beek vindt dit voorstel een net compro mis. Het alternatief voor de organisaties is helemaal geen fik en alle resten van de huttenbouwdorpen afvoeren naar een ver werkingsbedrijf. Deze oplossing kost de gemeente zo'n 6000 gulden. Van Beek: „In omliggende gemeenten zie je dat ze de ver branding helemaal hebben afgeschaft vanwege de overlast voor het milieu. Jacobswoude kan dan niet als enige doorgaan met een enorme brandstapel waarin ook geverfd hout ligt, spijkers, een beetje plastic en andere materialen die vervuilen. Dat willen we zelf ook niet. Maar om een fik helemaal af te schaffen vinden wij niet leuk voor de jeugd. Een klein kampvuurtje van schoon hout is in onze ogen een mooi compromis. De kanderen kun nen daar omheen zitten en het vuur mag onder begeleiding van wat brandweermensen best een tijd doorgaan." Van Beek denkt dat het besluit met name voor de Leimuiden- se jeugd wennen zal zijn. In dit dorp bouwen de kinderen vijf dagen lang aan hun hut en is de verbranding traditioneel een grootse afsluiting. In Woubrugge duurt de huttenbouw een stuk korter: één dag bouwen en de dag daarop slopen. De houtstapel is in dit dorp kleiner en de interesse voor de huttenverbranding is de afgelopen jaren behoorlijk afgenomen. Vrijwilliger helpt Koudekerks gezin de vakantieperiode door koudekerk aan den run mgji luyke van der kooi Zwemmen met het hele gezin is voor de familie De Kleer uit Koudekerk deze zomer weer mogelijk. Vrijwilliger Sylvia Jonkma houdt immers ook een oogje in het zeil waardoor de kinderen niet zoek kunnen ra ken. Jonkma is een van de circa 30 vrijwilligers die deze zomer door de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland naar een gezin worden gestuurd dat wel een extra paar helpende handen kan gebruiken. Familie De Kleer lijkt een heel normaal gezin. Toch heeft het de hulp ingeroepen van de Stichting Thuiszorg Groot Rijn land. De vier jaar oude dochter Emily heeft een geestelijke han dicap. „Op het eerste gezicht is Emily een normaal meisje", vertelt moeder Cathy de Kleer. „Mensen die haar zien zijn di rect verkocht. Maar Emily is an ders. Ze is vreselijk impulsief en er moet constant op haar wor den gelet. Ook raakt ze snel in paniek en heeft heel snel de neiging om te vluchten. Als je dan even niet oplet ben je haar kwijt. Zij vraagt gewoon 200 procent aandacht van mij." Vooral omdat ze nog twee kin deren Rodger (2) en Jennifer (5) hebben die zorg en aandacht nodig hebben, zijn ze erg blij met de komst van Jonkma. Sylvia Jonkma is via een vriendin bij de Stichting Thuis zorg Groot Rijnland terechtge komen. Jonkma: „Ik heb me aangemeld omdat dit werk goed aansluit bij mijn opleiding en bovendien heb ik nu het ge voel dat ik iets voor iemand kan betekenen." Dat ze wat voor het Koude- kerkse gezin kan betekenen bleek meteen de eerste dag al. Cathy de Kleer: „Voorheen durfde ik bijvoorbeeld niet met Emily naar het zwembad omdat Familie De Kleer komt deze zomer dankzij vrijwilliger Sylvia Jonkma geen handen meer tekort. Jonkma is een van de circa dertig vrijwilligers die via de Thuiszorg Groot Rijnland naar gezinnen worden gestuurd die even wat hulp kunnen gebruiken. foto mark lamers je haar natuurlijk zo kwijt bent als je even niet oplet. Met Sylvia erbij die een extra oogje in het zeil kan houden, kon ik dan eindelijk met de kinderen gaan zwemmen." Mieke Wieser, coördinator van de afdeling Praktische Thuishulp van de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland, is blij dat er dit jaar weer een sponsor is gevonden voor dit vakantie project. Wieser: „Vorig jaar konden wij helaas het project niet laten doorgaan omdat wij geen sponsor konden vinden die ons uit de brand wilde hel pen. Voor het project is 10.000 gulden nodig. De Sociaal Peda gogische Dienst (SPD) stelt elk jaar 8000 gulden ter beschik king, de resterende 2000 gulden proberen wij door middel van sponsoring bij elkaar te krijgen. Dit jaar hebben wij het Schip- holfonds bereid gevonden ons de 2000 gulden te doneren. Van die 10.000 gulden kunnen wij de vrijwilligers dan een kleine vergoeding geven van 8 gulden per uur." De thuiszorgorganisatie stelt wel een limiet aan het aantal uren dat vrijwilligers worden in gezet. Een vrijwilliger mag maximaal 120 uur worden inge zet. Als hij of zij meegaat op va kantie, is het maximum gesteld op drie weken. Het idee kwam van een soort gelijk project van de Landelijke Vereniging Oppascentrales voor Gehandicapten. Dat project werd in 1991 stopgezet. „Uit contacten met de ouders van gehandicapte kinderen bleek dat zij enorm tegen de vakan tieperiode opzagen", zegt coör dinator Wieser. „Veel gezinnen zagen zich gedwongen in de zomervakan tie thuis te blijven omdat het te moeilijk was om iets leuks te gaan doen. Een vrijwilliger die al bezig is met een studie in de richting van de gehandicapten verzorging of al wat ervaring in die richting heeft, kan er dus voor zorgen dat gezinnen die normaal de zomervakantie thuis doorbrengen nu eindelijk eens kunnen genieten van een welverdiende vakantie", aldus Wieser. Vrees voor vervuilde grond DEN HAAG HANS JACOBS Het boren van een tunnel on der het Groene Hart levert straks één miljoen kubieke me ter vervuilde grond op die niet kan worden vervoerd of herge bruikt. Dat vreest het Tweede- Kamerlid Leers (CDA), fel te genstander van de boortunnel. Leers heeft minister Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) ge vraagd wat zij met de vervuilde grond denkt te gaan doen. „Ko men er misschien heuvels bij Hazerswoude?", vraagt het Ka merlid zich af. Volgens Leers komt bij de techniek grond vrij met resten bentoniet of schuim/polyme- ren. „Als je dat toch weet, dan snap ik niet dat het kabinet met de oogkleppen op vasthoudt aan die lange tunnel en aan het boren daarvan", aldus Leers. „De vervuilde grond moet wor den opgeslagen, verslepen is onbetaalbaar." „Dezelfde technieken worden gebruikt bij het aanleggen van de Westerschelde en de Hei- nenoordtunnel", zegt collega Verbugt (WD). „Ik ga er vanuit dat alles goed is overwogen en dat er geen problemen zijn". aoull Wallenbergplein bijna af pi aan den run» Het Raoull Wallenbergplein in het centrum .Alphen is bijna klaar. Wethouder Hans Groen in 't Wout ."ft vrijdagmiddag samen met de aannemer en de leidingbe- •rders die aan het plein hebben gewerkt, het plein weer vrij het verkeer. ewond bij ruzie op het werk ipekfrk aan den run Een 37-jarige man uit Alphen is deze I «k tijdens een ruzie met een even oude collega uit Leiden op werk in Koudekerk aan den Rijn gewond geraakt. De Alphe- /er ar kreeg een container tegen zich aan geduwd door de colle- de Toen hij er wat van zei gaf de Leidenaar de man een knietje ies jjn kruis en een klap op zijn oog. Het slachtoffer liep een ng ieur in het oog op en deed aangifte van mishandeling bij de itie. ïo, jg plaats voor boottocht ihj aan den run Ouderen in Alphen die meewillen met de tiocht die het Overleg Samenwerkende Ouderenbonden derdag 2 september houdt, kunnen zich nog opgeven. De ,r£. faunaboot vaart die middag richting Zwammerdam. Stads- inq sen van het Gilde geven uitleg over de historie en wat er zoal jn ;s de Rijn te zien is. Opgeven kan bij het OSO-kantoor, J.P. nlaan la, 2404 AL Alphen aan den Rijn. Cok van Dam krijgt de laatste stand van zaken van de Laura. 'knuffel' van het jaar Het Comité Jaar van de Ouderen in Alphen Knuffel van het jaar. Deze knuffel gaat naar voor een oudere doet, zoals een bood- hond uitlaten, iemand in een rolstoel rijden enzo- Ouderen kunnen jongeren schriftelijk aanmelden bij het (J.P. Coenlaan la, 2404 AL Alphen aan den Rijn). Voor informatie: 0172-491607. De 'knuffel' wordt op 4 novem- in de Salvatorikerk. Tracé Hogesnelheidslijn DEN HAAG Spoorviaduct ALPHEN a ld RIJN VGeboorde Tunnel GOUDA

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17