Metselaar stapt over van steiger naar Theoloog Rijksen voorziet 'helpdesk' voor levensvrad! Kerk Samenleving ZATERDAG 10 JULI 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, VANDAAG (f| Omstreeks 162 na Christus zou de Romeinse IU keizer Antonius de dood hebben geëist van ene Felicitas, een vrouw met zeven zonen. Ook de zonen moesten eraan geloven als ze bij hun christelijke geloof bleven. Ondanks martelingen bleven Felicitas en haar zeven zonen standhouden, wat haar een heilige feestdag opleverde op 23 november, en haar zonen op 10 juli. Ze werden allen, naar Romeins gebruik, ont hoofd. -4 -ji Grootvorstin Olga (915-969) regeerde over het hertogdom van Kiev, nadat haar man Igor in 945 stierf. Ze was van eenvoudige komaf, maar haar schoonheid deed haar in de armen van de hertog belanden. Het was een vrome vrouw die zich in Constantinopel, het huidige Istanbul, liet dopen. Daarna liet ze zich Helena noemen. Aanvankelijk kreeg ze weinig navolgers in haar eigen land. Later veranderde dat. en werd ze ook nog eens heilig verklaard, met een feestdag op 11 juli. Kunstenaars verbeelden bijbelverhaal Rotterdam Drie beeldend kunstenaars gaan in opdracht van het bisdom Rotterdam hun visie op het bijbelverhaal van de Emmaüsgangers verbeelden. Het initiatief is bedoeld om de tot standkoming van hedendaagse religieuze kunst te stimuleren. De werken van de kunstenaars J. Tas, P. Langeveld en R. Camp- man worden op 13 november onthuld tijdens de manifestatie Kerk te Kijk. De Emmaüstentoonstelling, waarvan ook werken uit de privé-collectie van bisschop Van Luyn deel uitmaken, maakt in 2000 een reis langs kerken. Dat gebeurt in het kader van het project Jubileumdeuren. De paus heeft de kerken opge roepen in het jubeljaar bij toerbeurt hun deuren open te zetten voor het publiek. Islamitische federatie verliest geding den haag De overheid maakt bij het al of niet toelaten van imams uit Turkije geen inbreuk op de vrijheid van godsdienst. Een volgens een moskee in Nederland geschikte voorganger is nog nooit op oneigenlijke gronden afgewezen. Dat oordeelde de Haagse rechtbankpresident A. van Delden gisteren in een kort geding dat de Turks-Islamitische Culturele Federatie (TICF) en 19 moskee-organisaties tegen de staat hadden aangespannen. De TICF en de moskee-organisaties eisten dat de overheid hen niet langer beperkingen oplegt bij het aanstellen van imams uit Turkije. Doopsgezinden blijven lid IKV amsterdam De Doopsgezinde Broederschap blijft vooralsnog lid van het IKV, het Interkerkelijk Vredesberaad. De mededeling van voorzitter P. Beun dat de doopsgezinden hun deelname al hadden opgeschort, was voorbarig. Dit blijkt uit een brief van de Broederschapsraad, het bestuur van de Algemene Doopsge zinde Sociëteit (ADS), aan het IKV. Daarin staat het voorstel waarover de Broederschapsvergadering op 20 november een besluit neemt. Overigens blijft het mogelijk dat die alsnog tot opschorting besluit Volgens het voorstel komt er een proeftijd van een jaar. Daarin beldjkt de ADS of en in hoeverre het IKV een platform voor vredesvraagstukken is en of het doperse ge luid voldoende doorklinkt. De doopsgezinden verwijten het IKV, dat het de Navo-bombardementen op Servië steunde. Roermond wil eigen pastoraal werkers roermond Bisschop Wiertz van Roermond wil een eigen oplei ding voor pastoraal werkers. Tot dusver kregen de pastoraal werkers die in het bisdom werkzaam zijn geen erkenning van de Roermondse bisschop. Zij hadden elders hun opleiding geno ten. Het Limburgse bisdom, dat niet op eigen kracht een oplei ding kan opzetten, voert overleg met het Theologisch Kateche- tisch Instituut, dat onderdak vindt bij de Fontys Hogeschool in Sittard. De nieuwe opleiding zal ook openstaan voor pastoraal werkers die al actief zijn in het bisdom. Zij moeten dan wel het kerkbeeld van Wiertz onderschrijven. „Het bisdom wil geen vreemde eenden in de bijt", meldt de woordvoerder. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Exloërmond (SoW), N.W. van den Houten, kandidaat uit Benschop. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Duisburg-Ruhrort (Did.), wijk Zuid-Duitsland, R.J. Visser te Uelsen (Did.). UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Stavoren, A.J. Boerrigter te Ede. Aangenomen: naarVeendam, R.C, Meijer te Vriescheloo. 'Ik wil nu met mensen bouwen' 'Mensen knutselen het liefst zelf een antwoord bij elkaar' tilburg gpd Er ontstaat een nieuwe beroepsgroep voor hulp bij levensvragen. Mensen keren de kerken de rug toe en kunnen met die vragen niet meer terecht bij dominee, pastoor of humanistisch geestelijk verzorger. Zelfstandig geves tigde theologen, filosofen en anderen zullen in die behoefte voorzien en hun loketten er openstellen. Een soort helpdesk dus. Dat verwacht de theo loog Henri Rijksen van het Centrum voor Levensbeschouwing en Ethiek van de Fontys Hogescholen in Tilburg. Maatschappelijk werkers en hulp verleners in de geestelijke gezond heidszorg worden steeds vaker gecon fronteerd met diepere levensvragen. Rijksen en Annelies van Heijst schre ven er een boek over: 'Levensvragen in de hulpvraag'. Het moet maatschap pelijk werkers en GGZ-medewerkers helpen bij het vinden van de echte vraag van de hulpzoekende en biedt een handleiding hoe hiermee om te gaan. „Want er kan een heel andere vraag schuilgaan achter die waarmee de mensen in eerste instantie bij de hulpverlener aankloppen", weet Rijk sen. „En dat kan ook veruit de belang rijkste vraag zijn." „Een stel van middelbare leeftijd klopt bijvoorbeeld bij het maatschap pelijk werk aan met financiële proble men," legt de theoloog uit. „Die zijn er dan ook wel, maar daaronder kan een heel andere vraag schuilgaan. Het blijkt dat die vrouw het hele leven van die man heeft geregeld en bedisseld. Dat heeft hij lang gepikt, maar hij twij felt nu of hij zo verder wil. In dat geval kun je de geldzaken wel netjes regelen, maar deze kernvragen mag je als hulp verlener niet missen." Een levensvraag is volgens de theo loog 'waar het ten diepste om gaat'. Bijvoorbeeld: hoe kijk ik tegen mijn partner en kinderen aan? Hulpverle ners komen zulke vragen moeilijk op het spoor en als ze er al achter kómen weten ze vaak niet wat ze ermee aan moeten. Het handboek vertelt hoe zul ke vragen herkend kunnen worden en geeft aan hoe hulpverleners ermee om kunnen gaan. „Daarbij staat niet de een of andere religieuze levensvisie centraal," legt Rijksen uit. „Wij gaan uit van de le vensvragen zelf. De mens is een le vensbeschouwelijk wezen. Als iemand in zijn omgeving sterft komt hij te staan voor het probleem van het losla ten. Misschien heeft hij een schuldge voel tegenover de overledene of weet hij niet hoe om te gaan met de pijn van het verlies. De vraag naar de zin van het leven, is er net zo een." De hulpverlener draagt niet één ant woord aan. Die probeert slechts de vraag te verhelderen en te helpen met het zoeken naar antwoorden. „Op alle vragen in het leven is een antwoord te vinden, op economisch, technisch en maatschappelijk terrein, maar voor le vensvragen geldt dat niet," zegt Rijk sen. „De kerken mogen dit dan wel be weren...," aldus de kerkelijk meeleven de rooms-katholiek, „maar veel men sen knutselen het liefst zelf een ant woord bij elkaar, nemen wat uit deze hoek en wat uit een andere." „Mensen willen steeds meer baas zijn over hun eigen antwoorden en niet die van een kerk overn kunnen bijvoorbeeld niet uit met mijn katholieke levensoi dil Het zijn hün levensvragen e bei nen dan ook hun antwoordfcha Daarom is een richting zoekf i, rijker dan het antwoord zelf. ting kan zijn het zoeken na de overtuiging dat er een oe alle mensen zelf verscholen Rijksen noemt het de dei ring van de levensbeschouw iIer sen horen een tijdje bij een weer niet en daarna weer we en andere levensbeschouwe kaï tuties veroorzaken nogal soort vervreemding bij met. weten niet wat ze aanmoeti foc opvatting 'Jezus is voor jou gestorven' of de uitspraak 'Je mn van jou'. So what, denken ze WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuiden meest droog en flink wat zon, in de noordelijke helft veel meer wolken af en toe wat regen. Maxima uiteenlopend van 19 in het noorden tot lokaal 27 graden in het zuiden. Zweden: Perioden met zon en meest droog, in het noorden uiterste noorden wolkenvelden en zondag af en toe regen. Maxima van 20 graden in het noorden tot plaat selijk 30 graden in het zuiden. Denemarken: Zonnig en warm. Middagtempe- ratuur ruim 25 graden, bij zee la ger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon en alleen in Ierland en Schotland eerst nog mogelijk een bui. Maxima van 16 graden in Schotland tot 25 in de omgeving van London. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon, in Luxemburg soms ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog, in het oosten soms ook wat wolken. Maxima rond 26 graden, langs Het Kanaal iets frisser. Portugal: Zonnig bij maxima tot 40 gra den. Zondag meer wolken en mo gelijk een onweersbui. Alleen vlak aan de kust en zondag ook in het binnenland iets minder heet. Madeira: Perioden met zon en meest droog. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Spanje: Droog en veel zon, maar zondag meer stapelwolken en mogelijk een onweersbui. Middagtempe ratuur veelal tussen 35 en 40 graden, alleen langs de golf van Biskaje flink koeler. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, maar aan de noordzijde van de eilan den soms ook wolkenvelden. Middagtemperatuur omstreeks 28 graden. Marokko: Westkust: vrij veel zon, maar soms ook wolkenvelden en droog. Zondag mogelijk een on weersbui. Maxima rond 31 gra den, in bewolkte gebieden een stuk lager. Tunesië: Overwegend zonnig bij maxima van 30 graden aan zee tot 36 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Veel zon en meest droog. Maxi ma tussen 27 en 32 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon en droog bij maxima rond 31 graden. Italië: Perioden met zon, maar ook en kele regen- of onweersbuien. Maxima rond 27 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en slechts een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxima omstreeks 29 graden. Malta: Overwegend zonnig en waar schijnlijk droog bij maxima rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig, maar in het noorden meer wolken en kans op een onweersbui. Maxima aan zee Frankfurt no 6 20 16 2.0 ZONDAG 11 JULI 1999 Genève half bew. ono8 24 17 0.0 Zon- en maanstanden onbew nw8 20 10 0.0 1.0 Maan op 05.33 Zon onder 21.56 04.01 Maan onder20.15 Innsbruck regen zo2 17 12 Istanbul onbew. no 8 32 25 0.0 Waterstand Klagenfurt regen ver. 1 25 14 0.1 IJmuiden Katwijk Hoog 02.35 15.06 02.08 Laae 10.30 22.54 10.11 14.39 22.35 Kopenhagen Las Palmas onbew. half bew. n7 nno 20 18 13 0.0 0.0 Lissabon half bew. w4 37 29 24 16 0.0 0.0 Locarno MAANDAG 12 JULI 1999 Londen zwaar bew. no 5 28 18 0,0 Zon- en maanstanden Luxemburg licht bew. ono6 22 14 0.1 05.35 Zon onder 21.56 Madrid onbew nw4 37 19 0.0 Maan op 04.54 Maan onder21.18 Waterstand Malaga zzo6 29 20 0.0 IJmuiden Kat*" half bew. zzw7 31 16 0.0 Hoog 03.28 15.59 O3.0ita wnwlO 28 21 00 Laag 11.45 23.55 11 .@&kou München regenbui o3 onol 34 15 19 13 25.0 0.9 Weerrapporten 09 juli 17 uur: Oslo 'licht bew. onbew. z3 zzw3 24 24 20 13 0.2 0.0 station weer wind temp neersl Parijs licht bew. no 6 24 15 0.0 min Praag nno 6 16 14 0.0 Amsterdam licht bew. no 6 23 14 0.0 Rome half bew. n 6 27 17 0.0 De Bilt licht bew. ono4 23 12 0.1 Split half bew. w.s. 0 0.0 Deelen onbew. o 5 23 13 0.1 Stockholm licht bew. zw5 18 6 0.0 Eelde onbew. ono6 23 10 0.0 Warschau zwaar bew. no 5 20 15 10.0 Eindhoven licht bew. no 6 23 13 0.0 Wenen zwaar bew. nnw4 16 15 0.1 Den Helder onbew. nno6 21 17 0.0 ZOuch zwaar bew. no 6 21 13 0.7 Rotterdam licht bew no 6 23 13 0.0 Bangkok half bew. zzw8 36 27 0.0 Twente licht bew, o3 23 11 0.0 Buenos Aires licht bew. no 6 8 -1 0.0 Vlissingen licht bew nno7 23 15 0.0 Casablanca half bew. nw4 27 21 0.0 Maastricht licht bew. no 6 23 14 0.0 Johannesburg onbew. nno 3 20 4 0.0 Aberdeen zwaar bew. z 7 25 13 0.0 Los Angeles onbew. w2 25 19 0.0 Athene onbew. o 5 35 25 0.0 New Orleans licht bew w.s. 0 32 24 0.1 Barcelona licht bew. zw7 20 0.0 New York zwaar bew, ver. 2 31 23 0.0 Berlijn onbew. nno 7 22 16 0.1 Tel Aviv onbew. nw6 32 22 0.0 Boedapest licht bew. n3 26 18 1.0 Tokyo onbew. no 5 25 17 0.2 Bordeaux licht bew. no 4 27 18 0.0 Toronto regenbui o4 25 15 0.9 licht bew. ono4 23 14 0.0 licht bew. nw9 32 22 0.0 Cyprus onbew. wzw8 30 23 0.0 Vancouver onbew n2 19 11 0,0 Dublin zwaar bew. ozo5 23 13 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) bewolkt •ÈpSi onweer V warmtefront regen EsSa sneeuw V koufront opklaringen hagel X lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX u Advertenties; 071- 5323 SOf11 Familieberichten: 023- 531i 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEI Maandag t/m vrijdag 071- 5143 545 ABONNEMENTE bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging gjj' het automatisch afschrijven van abonnements- geld, ontvangen J betaling. VERZENDING PER PI Voor abonnementen die per post i, worden verzonden geldt een toesjjg, in portokosten per verschijndag in c Turl LEIDSCH DAGBLAD OP CAS rsa: Voor mensen die moeilijk lezer an i hebben of blind zijn (of een ar leeshandicap hebben), is een s van het regionale nieuws uit h Dagblad op geluidscassette bei3ari informatie 0486-486486 H (Centrum voor Gesproken Lecti!l' rond de 29 graden, op het vaste land meest boven de 30. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Maxima onge veer 33 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon, maar in het zuiden meer wolken en enke le regen- of onweersbuien. Maxi ma rond 25 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en af en toe een regen- of onweersbui. Maxi ma rond 26 graden. Oostenrijk: Tamelijk veel bewolking en gere geld regen- of onweersbuien, met vooral in Karinthie plaatse lijk veel neerslag. Middagtempe ratuur ongeveer 24 graden. Polen: Flinke perioden met zon en waarschijnlijk overal droog. Maxima ongeveer 26 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en vooral in het oosten en zuiden van Tsje chië en in Slowakije enkele re gen- of onweersbuien. Maxima rond 27 graden. Hongarije: Tamelijk veel bewolking en gere geld stevige regen- of onweers buien, met name in het westen plaatselijk met veel neerslag. Middagtemperatuur rond 26 gra den. z i K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. n'! Hij stond vijfentwintig jaar op de steigers met troffel en specie. Bouwde huizen en zwembaden. Maar de in Salland geboren metselaar Willy Bekveld werkt al een tijdje niet meer met stenen en cement. „Ik wil nu met mensen bouwen", zegt de omgeschoolde bouwvakker, die op 25 september door kardinaal Simonis tot priester wordt gewijd. In oktober gaat hij aan de slag in de Twentse parochies van Hengevelde en Bentelo. „Ik ben een pastor die mensen nabij is." bentelo theo krabbe Al zijn zeven broers en zussen zijn getrouwd, maar zelf is hij de ware nooit tegengekomen. „Als ik de vrouw van mijn leven had ontmoet, was ook ik vast en zeker ook getrouwd." Willy Rekveld (48) lacht. „Maar ik ben haar gewoon niet tegengeko men." Dan, serieus: „Met mijn dia kenwijding heb ik beloofd on getrouwd te blijven. Ik ben niet tegen gehuwd priesterschap, maar ik denk dat het pastorale werk me zo in beslag zal ne men, dat ik dat een vrouw niet aan wil doen. Ik werk al gauw zeventig uur per week, en na tuurlijk heel vaak 's avonds en in het weekeinde. Eigenlijk heb ik een huwelijk met God en Zijn geloofsgemeenschap gesloten." Rekveld werd als vijfde kind geboren in een traditioneel ka tholiek gezin in Heeten bij Raal- te, Salland. Zijn vader was huis schilder in Lettele bij Deventer, waarnaar het gezin al snel na de geboorte van Willy verhuisde. Op de LTS koos Rekveld voor het vak van metselaar. Zo'n vijf entwintig jaar werkte hij in de bouw. Zes jaar geleden stopte hij, toen hij na een reorganisa tie van zijn bedrijf in de WW, en later zelfs in de bijstand be landde. „Ik heb altijd met plezier in de bouw gewerkt", blikt hij te rug op zijn 'vorige leven'. Op Bovendonk, het priestersemi narie voor 'late roepingen', be gon hij aan zijn omscholing. „De bouw is een harde wereld. Eigenlijk was het niet echt mijn wereld. Iedereen kent wel de verhalen over bouwvakkers, die bij hun baas dreigen weg te gaan als ze niet meer kunnen verdienen. Zo'n type was ik niet." Toch kwam de overstap van de steigers naar het altaar en de pastorie voor Willy Rekveld niet als een plotselinge opwelling of een noodsprong. Al tijdens zijn werk als metselaar was hij zeer actief in zijn parochie in Lettele. Eerst als lid van het herenkoor, acoliet en lector (voorlezer), la ter als lid van de werkgroep die de avondwake (een gebedsvie ring aan de vooravond van een uitvaartdienst) voorbereidt en uitvoert. „Daar kwam ik voor het eerst in aanraking met het lijden en de betrekkelijkheid van het leven. Ik herinner me twee jonge mensen die stierven na een ongeluk." Ondertussen runde Rekveld met zijn broer en een vriend ook nog een drive-in-disco- theek. De discotheek 'draaide' met carnaval en voor voetbal feestjes en bruiloften. „Dat was een hobby. Ik heb altijd met beide benen in de maatschap pij gestaan. En dat doe ik trou wens nog steeds." In de bouw begon hij zich in de loop der jaren steeds minder thuis te voelen. „Dat is toch een wereldje van ikke, ikke, ikke, en de rest kan stikken." In de kerk wilde Rekveld meer gaan bete kenen dan 'een goede vrijwilli ger'. Zo rijpte zijn roeping. Maar net voor hij zou beginnen aan zijn zesjarige deeltijd-pries teropleiding in Bovendonk sloeg in 1990 de twijfel toe en trok hij zich terug. Drie jaar later meldde hij zich toch weer aan. „Ze hadden mijn papieren bewaard, want ze dachten: die komt wel te rug." Trots toont Rekveld het diploma, dat hij het afgelopen weekeinde uitgereikt kreeg. De voormalige bouwvakker is zich ervan bewust, dat hij niet voor een gemakkelijke weg heeft gekozen. De kerk is naar de marge van de samenleving gedrongen. Toch ziet hij moge lijkheden in zijn nieuwe profes sie. „Ik wil net als Jezus met mensen op weg gaan, vooral met mensen die verdriet heb ben en aan de rand van de sa menleving zitten. In dezè ik-ge richte maatschappij is de be hoefte aan saamhorigheid, on derling contact en warmte groot. Op die behoefte kan de kerk inspelen." De sacramentenbedieningen zoals het huwelijk, de doop en de communie ziet Rekveld als geschikte mogelijkheden om met mensen in gesprek te ko men over het geloof. „De kerk heeft een goede boodschap. Je mag naar de kerk komen, je moet fiiet. Dat is een grote vrij heid." De afgelopen twee jaar liep Willy Rekveld stage in de paro chies van Cothen en Duurstede. Na zijn komt hij naar Twentfa parochies van Hengi Bentelo onder zijn ho men. „Een beetje ken wel. Vroeger ging ik di Dikka van de KruuswiiP'' kelo en naar de Hecj zomerfeesten. En zo re] schilt de Sallandse niet van de Twentse.' Oud-bouwvakker Willy Rekveld gaf gehoor aan een late roeping en is binnenkort verantwoordelijk voor de parochies Bentelo en Henge Twente.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14