>jïiden Regio Onderzoek: LWO functioneert slecht n zuster op blauwe gympies Ganzen spoorloos Dominicus Schretlen, een man van gietijzer at jleurige trottoirtegels Stevenshof op meente Leiden dacht niet e met duivenmelker Kok -1PAG 10 JULI 1999 971 13 |m wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 jno havermans Inge van den Broek (links) en Lotte Leve ring met in hun midden mevrouw Dharma, die hen in Jakarta onderdak gaf en begeleidde. foto t. levering leiden eric-jan berendsen De buurtbewoners zijn op zoek, het personeel van de Sterrewacht staat op de uitkijk en ook mensen van de diëtist milieu en beheer van de ge meente nemen deel aan de speurtocht. Maar van de zestig ganzen die tot vorige week za terdag de walkant van de Wit te Singel tegenover café De Tregter bevolkten, ontbreekt nog elk spoor. De zestig waren de overge blevenen uit een groep van negentig die volgens de ge meente bij de Koepoortsbrug voor de nodig overlast zorgde. Daarom werden dertig ganzen vorige week vrijdagmiddag door medewerkers van de ge meente meegenomen en afge leverd bij boer Van der Geest in Oud Ade waar ze worden gebruikt voor de bewaking van de landerijen. De rest van de groep is sindsdien verdwenen bij de Koepoortsbrug. Een aantal buurtbewoners beweert dat de dieren in een vrachtauto- tje zijn geladen. De gemeente weet echter van niks. Volgens boer Van der Geest zijn de zestig 'gewoon' geschrokken en tijdelijk van slag door de verdwijning van hun soortge noten, maar komen ze weer op hun oude plek terug. Weer anderen menen de groep in de buurt van Molen De Valk te hebben gezien. Fons Delemarre, voorlichter van Milieu en Beheer zit be hoorlijk met de ganzen in zijn maag. „Eigenlijk zijn die gan zen van niemand. Maar als de situatie uit de hand loopt, moeten we ook maatregelen nemen. Kijk, een aantal buurt bewoners vindt die beesten prachtig en een ander aantal vindt ze maar niks. En wij moeten iedereen te vriend houden, inclusief die ganzen zelf. En dat valt niet mee." De Leidse Welzijnsorganisatie functioneert slecht. De communicatie tussen directie, managementsteam en medewerkers laat te wensen over. Medewerkers voelen zich niet gewaardeerd en niet serieus genomen. De ken nis en contacten van medewerkers worden te weinig be nut. En de samenwerking en afstemming van de ver schillende onderdelen binnen de organisatie komen on voldoende van de grond. Dat zijn de belangrijkste, voor lopige, conclusies die het organisatiebureau Twynstra Gudde heeft getrokken uit het onderzoek naar de onrust binnen de LWO. Het personeel is hiervan per brief op de hoogte gesteld door het bestuur. leiden bestaat: de verschillende 'stads- herman joustra delen' waarin wordt geopereerd herkennen zich onvoldoende in Het onderzoeksbureau consta- de centrale strategie. Het geza- teert verder onder meer dat de menlijke 'LWO-gevoel' ont- welzijnsorganisatie uit eilandjes breekt, ondanks het feit dat er bij de medewerkers wel een grote betrokkenheid bij het werk bestaat. Bij alle genoemde mankementen spelen directie en managementsteam een sleu telrol, constateren de onder zoekers. De medewerkers vin den dat de rol van beide onvol doende duidelijk is. Daarnaast vindt het personeel dat het be stuur te lang op grote afstand is gebleven. In de intenties en kwaliteit van dat bestuur be staat wel vertrouwen. Het on derzoek maakt in elk geval dui delijk, constateert Twynstra Gudde dat de problemen van de laatste tijd geen - of niet al leen - incidenten zijn. Er is sprake van verschillende struc turele problemen, die samen een complex geheel vormen. Op basis van het nog te ver schijnen eindrapport, wil het bestuur van de LWO in de tweede helft van augustus een zogeheten 'plan van aanpak' opstellen, met de te nemen maatregelen. „Dat er wat aan de hand is, was natuurlijk al duidelijk voor ons", laat voor zitter A. Timmermans-Kuiken, in een eerste reactie weten. „We laten zo'n onderzoek na tuurlijk niet voor niets uitvoe ren. De organisatie beraadt zich nog op het advies. Het is overi gens zo dat de organisatie in ja nuari al is begonnen met struc tuurverbetering, met het aan pakken van een aantal proble men die gesignaleerd werden, waaronder de verschillende ei landjes. Dat die voorkomen is niet zo vreemd, De Leidse Wel zijnsorganisatie is natuurlijk ontstaan uit verschillende fu sies. Dan kun je verwachten dat de organisatie geen geheel vormt en dat de communicatie zo nu en dan te wensen over laat. Dat is op zich niet erg, maar het is zaak daar nu verbe tering in te brengen." Het bestuur besloot tot het laten uitvoeren van een intern onderzoek na aanhoudende kritiek op het management en op directeur A. Flapper in het bijzonder. De crisis bij de LWO barstte in alle hevigheid los door de asbestaffaire van een paar maanden geleden bij het inmiddels gesloten jongeren centrum 't Stathuys aan de Breestraat. De coördinator van dit centrum begon een rechts zaak tegen de LWO - haar werk gever - omdat deze willens en wetens het personeel zou heb ben laten werken onder om standigheden die bedreigend kunnen zijn voor de gezond heid. In het pand was op tal van plaatsen asbest aangetroffen. De kantonrechter stelde de co ordinator in het gelijk, de LWO had verzuimd het personeel in te lichten. Overigens bleek re cent dat de hoeveelheid aange troffen asbest binnen de wette lijke normen viel en geen ge vaar voor de volksgezondheid opleverde. ïaren van de gemeente ^■hadden de Leiderdorpse ^Tnelker Kok moeten wij- 95,-| de mogelijkheden om ekdlng te krijgen van de be- in hel bestemmings- r dor de Lage Rijndijk. Dat IH commissie voor de be- 25(n bezwaarschriften in g5des aan het college van -Zu noet met zijn duiven- Lid/ plaatsmaken voor ver van de A4 en aanleg ïogesnelheidslijn bij Al- Hij wil nu de bloe- af /fikel van Karin van der de Lage Rijndijk ko- ijn duivenhokken neer- de tuin. Maar de Leid ienaren hebben hem dat en, omdat het bestem- lan ter plekke dat niet laten. ns de commissie had de .te Kok moeten laten F/ff lat de Wet op de Ruim- )rdening vrijstelling van j.palingen in het bestem- mogelijk maakt. Kok een bouwvergun- nvraagt, moet die tege lijk als een verzoek om vrijstel ling worden opgevat, aldus de commissie. De ambtenaren hadden hem moeten vertellen hoe groot de kans is dat zo'n verzoek wordt gehonoreerd. De tuin, die ligt ingeklemd tussen de Lage Rijndijk en de Kooilaan, heeft de bestemming verkeer en vervoer. Kok en Van der Meer zijn bang dat de ge meente hier over een paar jaar een parkeerterrein wil aanleg gen bij een nieuw appartemen tencomplex op de hoek van beide straten. Volgens de ge meente is van zo'n bouwplan geen sprake, maar Kok en Van der Meer zeggen al schetsen te hebben gezien. De commissie wilde echter niet inhoudelijk op het bezwaar van Kok ingaan. In feite kan hij nog geen bezwaar maken, om dat er nooit een gemeentelijk besluit is gevallen. Kok heeft immers nog geen bouwvergun ning aangevraagd, omdat hij eerst wilde aftasten of hij er wel verstandig aan doet de bloe menwinkel te kopen. Juist daar om had hij de ambtenaren ge vraagd of hij zijn duivenhokken in de tuin mag zetten. De Kerkbrug is een van de bruggen die werden vervaardigd door 'De Nijverheid' van Schretlen. foto mark lamers leiden herman joustra De Nijverheid heette de fabriek. De ijzer- koper- en metaalgieterij van een zekere Dominicus Antonius Schretlen. Halverwege de vorige eeuw een begrip in Leiden, in de tijd dat het gietijzer als bouwmateriaal een geweldige opgang maakte. Op tal van plekken in de stad was er wel iets van Schretlen te vinden, of het nu een brug was of iets anders van ijzer. In de loop der jaren is de naam echter in de vergetelheid geraakt. Van de huidige generatie Leidenaars zal slechts een enkeling van de Nijverheid gehoord hebben. Het nieuwe jaarboekje van de Dirk van Eckstichting, die zich bezig houdt met de sociale en economische geschiedenis van Leiden en omstreken, brengt de man, de fabriek en zijn crea ties weer voor even tot leven. Het leven van Schretlen, geboren in 1811, begon in zakelijke zin in 1834, toen hij in een pakhuis op de hoek van de Herengracht en de Groenesteeg zijn gieterij vestigde. Twee jaar later kreeg hij toestemming van Gedeputeerde Staten om een stoomwerktuig te plaatsen. Het bleek het begin van een tijdlang onenig heid met zijn buurman Lisman, die al snel begon te klagen over de herrie die dat apparaat produceerde. Het bleek dat de draaibanken die het bedrijf gebruikte aan de stoommachine waren gekoppeld. Dat was niet het enige. P. de Baar, schrijver van het hoofdstuk in het jaar boekje, meldt dat er in die tijd heel wat meer klachten vielen te noteren over Schretlen. Zo zou hij sintels en as van de gieterij in het water van de Herengracht hebben gegooid en zou hij soms tegen de regels van de wet hele nachten door werken. Schretlen verhuisde in 1855 met zijn fabriek naar de Maresingel, maar ook dat ging niet zonder rumoer gepaard. Vooruitlopend op de toestemming van de gemeente daar een loskade te maken, had Schretlen zelf alvast een paar proef- palen in de grond geslagen. Op een an dere plek dan de gemeente voor ogen had. Toen de betrokken ambtenaar daar iets van zei, moet hij een grote mond te rug hebben gekregen: 'Ik wil hier niet te ruggeven de hoogst onbeschofte en bele digende taal daarop door dien Heer aan mij toegevoegd temidden van een aantal werklieden omdat ik niet dadelijk met de door hem gekozen lijn kon instemmen.' Uiteindelijk werd het conflict gesust. Hoe is helaas niet duidelijk. Schretlen overleed in 1883. Zijn zoon verkocht de farbriek in 1887 aan Seret Barneveld. Die er een bedrijf van maakte 'tot vervaardiging van en handel in stoommachines'. Een paar jaar later was het afgelopen. Het nieuwe bedrijf redde het niet. De gebouwen werden vervol gens verkocht en toegevoegd aan die van de gasfabriek. Nu zijn al die gebouwen verdwenen, net als de meeste creaties van Schretlen, die vooral bekend was vanwege zijn bruggen. Ook daarvan is niet veel meer over. Een greep uit die bruggen: de Oranjebrug over de Oranjegracht (giet ijzeren troggewelfjes, in 1978 vervan gen), de bovenbouw van de Kraaierbrug tussen de Kraaierstraat en Nieuwe Rijn (in 1922 vervangen), de Herenbrug over de Herengracht in de Nieuwe Rijn (in 1979 bij de algehele restauratie werd een gewone stenen boogbrug gelegd), de Singelbrug tussen de Zijlsingel en het Utrechtse Veer (in 1972 vervangen door de uit Haarlem afkomstige Buitenrust- brug), de balans aan de Spanjaardsbrug over de Zijl in de Lage Rijndijk (ver nieuwd in 1934), de ijzeren bovenbouw van de Wittepoortsbrug over de Witte Singel tussen het Noordeinde en het Noordeindeplein (in 1936/37 werd deze brug sterk verbreed en verlaagd), de ijze ren bovenbouw van de Janvossenbrug (vervangen), de Groote Havenbrug over de Oude Vest tussen de Haven en de Haarlemmerstraat (in 1893 al vervan gen), de Kippenbrug over de Rijn in de Vrouwensteeg (vernieuwd in 1905, ver breed in 1909, betonnen dek aange bracht in 1978) en de Alkemadebrug over de Korte Mare in de Oude Singel (vernieuwd in 1953). Ook ijzer is vergankelijk, zo blijkt uit het verhaal van De Baar. Toch is er nog wel iets over van het werk van Schretlen: de Kerkbrug van de Hooglandsekerk- gracht naar de Oude Rijn. De beweegba re delen van gietzijer zijn de laatste nog bestaande door zijn fabriek geleverde brugonderdelen. Inspectie geeft fouten toe in tekening Noorderstraat leiden ruud sep De verbeterde en gewaarmerk te, definitieve tekening van de sanering aan de Noorderstraat kan de prullenmand in. Die conclusie trekt de Goudse jurist P. Ruijs nadat hij deze week voor de tweede keer in korte tijd een gesprek heeft gehad met de regionale inspectie mi lieuhygiëne en mensen van het ministerie van VROM. Waarne mend regionaal inspecteur P. Müskens erkent dat de omstre den tekening 'aan herziening toe is'. „Er zijn dingen op de te kening die niet kloppen met fo to's die tijdens de ontgraving zijn gemaakt. En dan kies ik voor de foto, omdat die toch dichter bij de werkelijkheid staat", aldus Müskens. De tekening is cruciaal voor de vraag of er bij de sanering op de plek van het galvaniseerbe- drijf Cupera al dan niet is ge fraudeerd. Ruijs, die optreedt namens de voormalige eigenaar van het bedrijf, heeft steeds be toogd dat er op papier meer vervuilde grond is afgevoerd dan er ooit uit het gat gekomen kan zijn. Gemeente en provin cie hebben, gesteund door di verse onderzoekers, steeds vol gehouden dat er niets aan de hand is. Op grond van tekenin gen van de sanering rekenden zij voor dat er niets mis was met de hoeveelheid afgevoerde grond. Nu wordt erkend dat de teke ning niet betrouwbaar is, komt het vermoeden dat er met de grond is gefraudeerd weer na drukkelijk in beeld. Müskeris wil echter nog niet zo ver gaan om dat vermoeden op dit mo ment uit te spreken. „Indertijd hebben we geconcludeerd dat er niet is gefraudeerd op grond van de tekeningen, doorgere kend in een grondbalans. We zijn nu zo ver dal we hebben vastgesteld dat er fouten zitten in de tekening. In augustus hebben we een vervolgafspraak gepland waarin we samen een nieuwe tekening gaan opstel len. Die moet dan eerst nog worden doorgerekend in een grondbalans voordat we con clusies kunnen trekken", aldus de inspecteur. Wethouder A. Pechtold van milieu sluit zich bij de reactie van Müskens aan en heeft geen behoefte er nog wat aan toe te voegen. „Op lokaal, provinciaal en landelijk niveau is een keer gezegd dat alles oké was. Ik wacht wel af." woon niet betalen", vertelt Lot te. „Daarom hebben we ons onderwerp moeten veranderen en zijn we gaan kijken naar nierdialyse." Inge: „Maar dat is geen continu proces. Die pati ënten komen voor een paar uur naar het ziekenhuis om hun nieren te laten spoelen, daarna gaan ze weer naar huis." Inge en Lotte onderzochten in hoeverre de cultuur van in vloed is op de zorgverlening in het ziekenhuis. „De patiënten daar krijgen minder informatie, om ze niet bang te maken", al dus Inge. „De zorg is veel meer dan bij ons gebaseerd op het geloof. Je merkt hoeveel kracht mensen daaruit putten, daar door accepteren ze ook dat ze ziek zijn. Heel bijzonder om dat mee te maken." Daarnaast viel de lijfelijkheid op. „Iemand even aanraken, een klein bemoedigend woord je", zegt Inge. Lotte: „Hier in Nederland hebben we een meer zakelijke relatie met de patiënten. Ik denk ook niet dat een Nederlandse patiënt het op prijs stelt als we hem bij de eer ste ontmoeting meteen even aanraken." De twee Leidse leerling-ver pleegkundigen brachten zeven weken door in Jakarta, waar ze op zes afdelingen meeliepen. Ze zijn erg enthousiast over de belangstelling van hun Indone sische collega's, die ondanks het taalprobleem hun best de den ervaringen uit te wisselen. De verschillen waren soms groot. „Tegen de arts wordt daar nog opgekeken. Verpleeg kundigen hebben geen eigen verantwoordelijkheid voor de patiënten", aldus Inge. „Een goed voorkomen en beleefd heid zijn erg belangrijk", merk te Lotte. „Ze lopen allemaal op witte pumps. Kwam ik aan op mijn blauwe gympies en Inge in een lange broek. 'Mag dat in Nederland?' Inge: „Toen we uitlegden dat het voor je eigen gezondheid, je mg en je voeten, veel beter is om in gemakkelijke kleding en schoenen te lopen, begrepen ze dat ook wel weer. Ze schopten als het effe kon die pumps ook meteen uit." Ook het klasseverschil onder de patiënten is in Indonesië veel groter dan hier, zo bleek. „We zijn van hoog naar laag ge gaan", aldus Inge. „Op de eer ste afdeling waar we kwamen lagen de mensen apart in een kamer die van alle gemakken was voorzien. Uiteindelijk kwa men we op een afdeling waar elf patiënten op dezelfde kamer lagen, zonder airconditioning en faciliteiten." Lotte: „De prijs varieert van honderd tot zes gulden per nacht. En de patiën ten moeten alles zelf betalen. Sommigen verkopen zelf hun huis om de beste zorg te krij gen." Inge: Maar soms kiezen ze ook om te sterven omdat het geld op is." kruid tussen de spaken Als je je fiets even niet nodig hebt, zet je hem neer. Om >43|iaarna weer op te halen. Maar soms duurt dat wat langer •bruikelijk. Dan kan het gebeuren dat het onkruid door de n groeit, zoals hier op de Korte Mare. van de speel- Stevenshof van Bruggen- vandaag een kleuri- Kinderen uit de buurt dan honderd met als thema Maandag zal wet- J. Laurier om 10.30 de tegel 'straten'. Stevenshof is op initi- de bewonerscom- Poldermolen in sa- met de Woning- de Leidse en Wijk beheer stadsdeel West het project: 'Maken we het te bont' ontwikkeld. Hiermee willen ze de woonomgeving in de Stevenshof kleuriger maken. Bewoners van de Charley Tooropweg, Pauline de Haan straat en de Cornelis van Zan- tenstraat hebben geklaagd bij hun bewonerscommissie. Zij vinden de woonomgeving 'erg saai en kleurloos'.Om de buurt op te vrolijken wordt nu gedacht om onder andere be- tonranden deels te verven, trottoirtegels te beschilderen en elektriciteitshuisjes op te fleuren. tl tijd voor de pati- s het eerste wat Inge oek en Lotte Leve- tijdens hun afstu- het Cikini Zieken- arta, Indonesië. Ze hun scriptie over de in een andere cul- succes. Inmiddels lun diploma van de Leiden op zak, of- hun doel niet kon- februari vertelden Inge i in deze krant dal ze fctocol wilden opstellen J zorg na een niertrans- fe. Nederlandse zieken- I met Indische mensen [hun patiënten zouden kunnen profiteren, b spijt mislukte dit plan, 1 omdat er tijdens hun [in Jakarta geen trans- ;|es werden uitgevoerd, patiënten konden het ge- In het artikel op de voorpagina van de krant van don- g 8 juli j.l., over de begrafenis van rij-instructeur Walter stond dat het onduidelijk is of de rijschool op de hoek 0 gracht/Volmolengracht ooit nog open gaat. De afgelopen sei veken was het kantoor echter wegens vakantie gesloten, maandag 12 juli is de rijschool voor auto's en motoren jeopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot ichool Volmolengracht open stocht buurthuis Matilo Buurthuis Matilo en Zomer 55+ houden dinsdag 13 juli etstocht door mooie stukjes van Zuid-Holland. Na afloop :n er in het buurthuis pannenkoeken geserveerd. Vertrek- na 0 uur vanaf de Zaanstraat. I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13