Nederlanders steeds grotere koffieteuten 'Eén piloot is geen piloot' u Economie Miljoenenclaims tegen -managers piramidespel Geit groeit uit tot een nieuwe agrarische ster Olympic Airways raakt dieper in de problemen Topman van Ericsson stapt onverwacht op koei economie in regio Amsterdam houdt aan Winkelen bij kleintje ONDERDAG 8 JULI 1999 'hilipsbewakers voeren opnieuw actie ■dhoven Bewakers van Philips in Eindhoven voeren vandaag ipnieuw actie voor het behoud van hun arbeidsvoorwaarden. S e zijn van plan een demonstratieve tocht te houden vanaf het xpositiecentrum van Philips Evoluon door Eindhoven langs de erschillende complexen van Philips. Aansluitend willen ze de irectie een petitie aanbieden. Het bedrijf wil de bewaking van ier complexen in Eindhoven overdoen aan Randon Beveili- ing. Voor de tachtig betrokken bewakers betekent dit dat ze iigii ngeveer een kwart van hun inkomen moeten inleveren. Nu )en< eldt voor hen de CAO van Philips, ssei jij!,1" Cadeautje bovenop pensioen PGGM wolle Rond de 130.000 gepensioneerden, die hun uitkering mge ntvangen via het PGGM in Zeist, hebben dezer dagen 300 gul- ;rlijl en extra op hun rekening ontvangen. Een cadeautje, zo bleek, lost anwege het dertigjarig bestaan van het fonds. Het PGGM, met paa en beheerd vermogen van 92 miljard gulden, trok er zo'n 39 mot [liljoen gulden voor uit. Volgens woordvoerder A. Kool hangt le je et pensioenfonds, dat werkzaam is in de sectoren zorg en wel- chol jjn, de gratificaties gewoonlijk niet aan de grote klok, maar laat et de 'cliënten' stilzwijgend delen in de feestvreugde. I Jteeds minder ontslagaanvragen 31 haag Werkgevers hebben vorig jaar voor bijna 40.000 - werknemers een ontslagaanvraag ingediend bij de arbeidsbu- :ec^ ?aus. Daarmee is het aantal ontslagaanvragen opnieuw ge- aald. Dat heeft minister De Vries van sociale zaken en werkge- aan 'genheid gisteren bekendgemaakt. Ontslagaanvragen lopen via e*st iet arbeidsbureau of via de kantonrechter. Uit de Jaarrapporta- oe v e Ontslagstatistiek 1998 blijkt dat vorig jaar via de arbeidsbu- 18e' ;aus twintig procent minder aanvragen voor ontslag zijn ge- mt' aan dan in het jaar ervoor. Wel zijn er ongeveer tweeduizend leer aanvragen bij de kantonrechter ingediend. Smart straks ook bij Mercedes-dealer inningen Het modieuze stadsautootje Smart is straks ook te evvonderen bij de Mercedes-dealer. Dat heeft Micro Compact ai (MCC), dat de auto's produceert, gisteren laten weten. De utofabrikant, een dochter van DaimlerChrysler die ook de iercedes op de markt brengt, hoopt zo de tot dusver tegenval- :nde verkoopresultaten op te krikken. Het autootje werd tot op eden alleen nog verkocht in de karakteristieke glazen blokken- ozen op 104 plaatsen langs snelwegen in Europa. Half mei ond in het Duitse blad Der Spiegel dat DaimlerChrysler-top- ïan J. Schrempp Smart een ultimatum zou hebben gesteld. Er ïoesten minstens 80.000 exemplaren aan de man gebracht rorden, anders gaat de geldkraan dicht. De prijs is overigens al om de populariteit te verhogen. ïotelbranche in Rotterdam 'netjes' otterdam In tegenstelling tot eerdere onderzoeken van het egionaal Interdisciplinair Fraudeteam Rotterdam (RIF) in an- erzo ere branches blijken hoteleigenaren in die stad zich over het gemeen aan de regels te houden. Tussen september 1998 en anuari 1999 deed het RIF onderzoek naar mogelijke fraude met °or itkeringen, premies en belastingen bij 55 hotels in Rotterdam. i^erf 0 schrikbarend als de uitkomsten waren van soortgelijke on- "ei? erzoeken in de taxibranche, het marktwezen en de thuiszorg, etsb weinig spectaculair bleken de uitkomsten in het hotelwezen. .te 1 an de 175 gecontroleerde werknemers bestond bij 35 het ver- je to loeden van fraude. Er bleek geen bewijs voorhanden. Bij twee 'ordi otelbedrijven werden negen werknemers gecontroleerd die il- 8^ gaal in Nederland verbleven. Tegen deze bedrijven is inmid- len els actie ondernomen. )ijvo Ikl Vilde staking op Deense luchthaven )penhagen Grondpersoneel van de Scandinavische lucht- lartmaatschappij SAS heeft gisteren een wilde staking gehou- en op de luchthaven van Kopenhagen, Kastrqp. Aan de actie, ie na vier uur werd beëindigd, werd meegedaan door perso- leelvan de incheckbalies, bagageverwerkers en administratief ersoneel. Volgens berichten deden zo'n 1.000 werknemers van AS mee. De aanleiding is dat SAS, gemeenschappelijk eigen- om van Denemarken, Zweden en Noorwegen, kostenbespa- inde maatregelen wil invoeren. Door de actie raakte het vlieg- ïrkeer op Kastrup ernstig verstoord. Veek vol stakingen Italiaans vervoer ime» Met een vier uur durende staking van het openbaar ver loer (metro's, bussen en trams) hebben Italiaanse werknemers fact «teren het startsein gegeven voor een serie stakingen die het )0IÏÏ ads- en streekvervoer deze zomer in Italië ernstig zullen ontre- rïscj elen. Het spoorwegpersoneel is van plan vanavond een 24- zieki ^staking te beginnen. Op enkele doorgaande routes zullen aj, rel treinen rijden. Voor zaterdagmiddag staat een staking van a e luchtverkeersleiders in Palermo op de agenda, el arili lat issiNGENVerbrugge Terminals gaat in de haven van Vlissingen cennfen terminal bouwen voor de overslag van papier en cellulose, liermee is een bedrag gemoeid van zo'n 20 miljoen gulden. De ieuwe terminal, die op termijn 150 arbeidsplaatsen oplevert, rordt volgend voorjaar in gebruik genomen. De bouw gaat in auw overleg met een van Verbrugges grootste klanten, Gear- ulk, wereldwijd marktleider van vervoer per schip van onder teer hout en ander bulkvervoer. erbrugge investeert 20 miljoen üantgegevens simpeler naar politie ■n haag Bedrijven moeten binnenkort adresgegevens van anten aan de politie verstrekken als dat nodig is voor de op- ngiii Joring van strafbare feiten. Er komen nieuwe en eenduidige c tijc 'gels. Dat maakte minister Korthals van justitie gisteren be- ferte end. Korthals wil dit eerst regelen voor bedrijven in de tele- amsector. De huidige regels zijn onvoldoende toegespitst op risi e opsporingspraktijk, oordeelt de WD-bewindsman. Boven- ien mag deze informatie alleen worden verstrekt als er een arlijl waarwegend opsporingsbelang mee gediend is en als de priva- tS w y van de betrokkene niet te zeer wordt geschaad. Wereldproductie naar nieuw record DEN HAAG GPD Nederlanders blijven één van de meeste koffie weg slurpende volke ren van de wereld. Vorig jaar werd er gemiddeld 160 liter per hoofd van de bevolking geconsumeerd, ofwel 3,5 kopje per dag. Dat is iets meer dan in 1997. Alleen in Finland, Zweden en Noorwegen blijkt het bruine vocht populairder. maar haalt maar 87 liter per persoon per jaar. Engeland, Ierland, Turkije en Japan blijven de onbetwiste theelan- den. Van de Nederlandse bevolking van vijftien jaar en ouder drinkt 91 procent koffie. Van die groep doet 85 procent dat elke dag. Zestig procent van alle koffie wordt thuis gedronken. Op het De Vereniging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers (VNKT) con stateert in het gisteren gepubliceerde jaarverslag tevreden dat in Nederland alleen leidingwater meer wordt ge dronken dan koffie. De theeconsump tie neemt ook toe, zo'n vijf procent, werk blijkt 51 procent van alle vloeiba re consumpties koffie te zijn. In de ho reca is dat aandeel twintig procent. Sa men blijken koffie en thee de helft van alle vloeibare consumpties in Neder land te vormen. De consument kiest volgens de kof- fiebranders voor meer kwaliteit en vooral variatie. Extra sterke of milde koffies zijn in trek. Het aandeel van ca feïnevrije koffie (13,8 procent) stijgt, evenals dat van oploskoffie. De nieuwe instant-producten als espresso en cap puccino groeien, gemeten naar omzet, met tien procent. De echte espresso blijft populair, vooral in de horeca, waar 33 procent van alle geschonken koffie van Italiaanse, origine is. Het aantal espresso-apparaten groeit met achttien procent. De gemiddelde prijs van een pak koffie van 250 gram was in 1998 3,72 gulden. Door de dalende koffieprijzen op de wereldmarkt ging voor het eerst sinds jaren de prijs voor de consument ook omlaag. In Nederland heeft marktleider Douwe Egberts zijn prij zen sinds april vorig jaar met tachtig cent verlaagd. Het oogstjaar 1998-1999 zal volgens berekeningen van het Amerikaanse ministerie van Landbouw voor koffie een recordomvang bereiken van 6,4 miljoen ton, een stijging van negen procent ten opzichte van '97/'98. Dit is vooral te danken aan de extreem posi tieve situatie in Brazilië, 's Wereld grootste koffieproducent ziet haar oogst met 51 procent stijgen. Aanwij zingen voor die groei, samen met de devaluatie van Brazilië's nationale munt, de real, waren de belangrijkste impulsen voor de dalende koffieprijs vorig jaar en in de eerste helft van dit jaar. ENSCHEDE-AMSTERDAM GPD De Vereniging Tegen Pyramide- spelen probeert managers van het piramidespel Titan kaal te plukken ten gunste van 3.300 gedupeerde deelnemers. Bij de rechtbank in Almelo werd giste ren vijf miljoen gulden ge claimd van 100 managers. Eer der al werd van 24 Titan-kop stukken drie miljoen terugge vraagd. De rechter kende die claim toe. Ondanks de juridische suc cessen verloopt het innen van de miljoenen moeizaam. Om dat de kosten ook hoog zijn ver wacht de advocaat dat deelne mers uiteindelijk maar 'een fractie terugkrijgen' van het geld dat ze in het spel hebben gestoken. Bij twintig managers is in middels beslag gelegd op hun huis. Ook een peperdure Jeep Cherokee is geconfïskeerd op de luchthaven Schiphol. Toen de manager zijn wagen kwam ophalen, kon hij bovendien zijn gouden Cartierhorloge afgeven aan een deurwaarder. Honderden deelnemers aan het piramidefonds Eurobizz Dia mond Circles (EDC) zien moge lijk ook iets van hun geld terug nu de Amsterdamse rechtbank de organisator failliet heeft ver- klaard. Volgens de Vereniging Consument en Geldzaken, die de belangen behartigt van tien tallen gedupeerden, zijn de deelnemers voor enkele miljoe nen het schip ingegaan. Het pi- 1 ramidefonds was in de jaren '96 en '97 vooral geliefd onder Suri- 1 namers en Antillianen in de j Randstad. De klad kwam er in I toen na de ineenstorting van de piramidefondsen in Albanië j Nederlandse fondsen ook in een kwaad daglicht kwam te 1 staan. EDC zegt niets onoirbaars te hebben gedaan en beweert vijf miljoen op een rekening te heb ben staan in België. Wel heeft de Belgische justitie daarop be slag gelegd, aldus Eurobizz. Traditionele koeienboeren ontdekken de geit als extra melkleverancier. foto gpd brand overeem ATHENE ANP-AFP BREUKELEN GPD Allergische Nederlanders, maar ook alloch tonen zijn verantwoordelijk voor de ge boorte van een nieuwe agrarische ster: de geit. Telde ons land in 1985 nog 5.000 exemplaren, nu zijn het er 130.000, ver spreid over 300 bedrijven in vooral Gelder land en Noord-Brabant. De laatste twee jaar is het aantal geiten bijna verdubbeld en het aantal bedrijven met dertig procent gestegen. Nu wordt 96 procent van de Nederlandse melk nog door koeien gemaakt. Maar de geit, gaat daar volgens ingewijden verande ring in brengen. Er is veel vraag, onder meer doordat steeds meer mensen aller gisch worden voor koeienmelk en de gei tenkaas snel aan populariteit wint. Boven dien zijn er geen melkquota en is er nog nauwelijks een mestprobleem. Traditionele koeienboeren ontdekken de geit als extra melkleverancier. K. Roelofsen, geitenfokker in Breukelen, kan erover mee praten. De veehouder heeft 25 koeien; ver der lopen op zijn 26 hectare grond 350 gei ten rond. Hij kocht in 1987 zijn eerste hon derd exemplaren bij een hobbyfokker. „Mijn koeien mogen per jaar 250.000 liter melk geven. Dat quotum melk je vol en dat is het dan. Bij geiten mag ik zoveel melken als ik wil. Per jaar kom ik uit op ongeveer 320.000 liter geitenmelk." Deze vrije markt kent eigenlijk één groot risico: zonder Europese richtlijnen kan de prijs binnen korte tijd dalen, waardoor de melk alleen voor bodemprijzen aan de man kan worden gebracht. Voor de mestberg zijn normen opgesteld. Roelofsen raakt zijn stromest kwijt aan kwekers voor de bloem- bollengrond. Een vergelijk tussen koeien en geiten is niet eenvoudig. Een volwassen geit kost ge middeld ongeveer 600 gulden, een koe ver wisselt voor zo'n 2.000 gulden van eige naar. Een geit geeft gemiddeld jaarlijks 900 liter melk; de koe ongeveer tien keer zoveel. De geit eet goedkoper en het dier houdt meer voedingstoffen binnen, wat ook weer minder mest oplevert. Roelofsen onderstreept dat de bestaande melkinstallatie voor koeien makkelijk ge schikt gemaakt kan worden voor geiten. Zestien beesten kunnen dan tegelijk wor den gemolken. „Op de aansluitstukken voor de uiers staat alleen een iets lager va cuüm. Een lammetje drinkt immers ook sneller bij zijn moeder dan een kalfje. Er is iets minder kracht nodig", aldus de vee houder. De Nederlandse witte geit is veruit favo riet, op de voet gevolgd door de zwartbonte geit. De Nubische geit en de Toggenburger. komen minder vaak voor. Roelofsen: „Vooral de Nubische geit is handig want die produceert een vettere melk waardoor het langer houdbaar is." De veehouder heeft zelf gekozen voor de witte geit omdat het dier de meeste melk uit de uiers weet te krijgen. Zoals veel gei tenmelkproducenten in Middpn-Neder- land levert hij aan de Melkgeitenhouderij Midden Nederland die onder meer geiten melkpoeder naar Taiwan exporteert. De Taiwanezen kennen zelf een junior-, medi um- en seniormelkpoeder om elke leeftijd van eigen melk te voorzien. Olympic Airways komt steeds dieper in de problemen. Voor de tweede keer in een week werd de Griekse luchtvaart maatschappij gisteren gecon fronteerd met een 24-uurssta- king. Bovendien dreigt Euro pees commissaris Kinnock de financiële steun die Olympic kreeg, terug te vorderen. Kinnock heeft de Griekse mi nister van transport Mandelis geschreven ernstig ongerust te zijn over de wijze waarop Olympic Airways de 235 mil joen gulden staatssteun be steedt. De EU-commissaris vindt dat de Grieken afspraken om kosten te verminderen en de productiviteit te verhogen niet nakomt. Kinnock dreigt het onderzoek naar de steunoperatie te her openen. Dat zou zelfs kunnen inhouden dat de eerste 110 mil- STOCKHOLM ANP Topman Sven-Christer Nilsson van de Zweedse telecomfabri- kant Ericsson is onverwacht af getreden. Hij wordt opgevolgd door een oude bekende: Lars Ramqvist, die vijftien maanden geleden zijn functie bij Ericsson neerlegde ten gunste van Nils son. Aangenomen wordt dat Nils son het slachtoffer is geworden van een traag verlopende reor ganisatie. Ericsson was daartoe genoodzaakt, omdat het steeds meer terrein verloor op belang rijke concurrenten als het Ame rikaanse Motorola en het Finse Nokia. Het lukte de Zweden vooral niet zich aan te passen aan een snel veranderende tele- commarkt, waar goedkopere mobiele telefoons met lagere winstmarges de dienst uitma ken. Nilsson moest daarom begin dit jaar na twee winstwaarschu wingen een grootscheepse re organisatie bekendmaken. Die haalde onder meer een streep door 11.000 van de ruim 104.000 banen bij Ericsson. De topman had ook te maken met morrende aandeelhouders. Ericsson presteert op de beurs veel minder dan Motorola en Nokia. Grootaandeelhouder In vestor, geleid door de machtige Zweedse familie Wallenberg, zou sterk op Nilssons aftreden hebben aangedrongen. fintal banen neemt met 20.000 toe Verkeersvliegers houden vast aan bestaande situatie DEN HAAG GPD (sterdam anp hel economische groei in de re- tvvii o Amsterdam zet zich ook dit atiei ir weer voort. De productie huii :emt met twee procent toe, en kela or volgend jaar wordt een arkt °ei van drie procent ver- ngei lcht. Het aantal banen zal ir vf lardoor de komende twee jaar Liml ri 20.000 toenemen. Dat blijkt uit onderzoek door Universiteit van Amsterdam opdracht van de Kamer van 'ophandel, gemeente en een aind !ntal bedrijven in de regio. De gelopen jaren kende Amster- ng i un en omgeving"al een sterke 150.1 ename van de productie. Met ar i woe de sectoren zakelijke en □Ige lancicle dienstverlening en de' chtvaart doen het goed. loen Sinds 1997 is het aantal werk- zen met 13.000 gedaald en nden in totaal 54.000 mensen !n nieuwe functie. Dat betrof vooral middelbaar- en hogerge- schoold personeel. Mensen met een lage opleiding profiteerden minder van de toename van de werkgelegenheid. De concurrentiepositie van de hoofdstad is volgens de on derzoekers sterk, getuige de vestiging van vele multinatio nals en hoofdkantoren. Wet houder Krikke (economische zaken) verwacht dat informa tietechnologie, Schiphol en de havens een steeds belangrijkere rol gaan spelen. Uit het onder zoek bleek verder dat dagelijks ruim 200.000 forensen naar de hoofdstad komen. 75.000 Am sterdammers werken buiten de stad. In internationaal opzicht h^eft Amsterdam ook niets te klagen. De productie per inwo ner ligt de helft hoger dan het gemiddelde in de Europese Unie. De introductie van een éénpi- loots-cockpit in verkeersvlieg tuigen is niet haalbaar. Nu niet en over veertig jaar ook niet, zegt voorzitter P. Griffioen van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers: „Eén piloot is geen piloot." Voorzitter B. Bak steen van het Platform voor de Nederlandse Luchtvaart spreekt over „een gevaarlijke ontwikke ling". Zij reageren op het bericht dat het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) deelneemt aan Europees onderzoek naar het verder au tomatiseren van het besturings systeem van vliegtuigen. „Zo'n onderzoek is een aardi ge wetenschappelijke vingeroe fening, maar heeft geen prakti sche waarde", zegt Griffioen. „Eenvoudig omdat het onver antwoord is vliegtuigen te laten besturen door één piloot. Met de snelle ontwikkeling van de luchtvaart stijgt het aantal on voorspelbare situaties tijdens een vlucht. Dan zijn vliegers hard nodig. Mensen kunnen nu eenmaal beter improviseren en anticiperen dan een compu ter." „Technisch zal het misschien allemaal best kunnen", vult Baksteen aan. „Er zijn bijvoor beeld al onbemande militaire verkenningsvliegtuigen. Maar we praten nu over passagiers vliegtuigen en dus over de vei ligheid van mensen. Het is een fictie om te denken dat je een piloot kunt vervangen door ex tra apparatuur. Onfeilbare computers bestaan niet." Dat nu op moderne luchtha vens bij slecht zicht al wordt ge werkt met een geautomatiseerd landingsprogramma, ziet Bak steen niet als een eerste stap. „Juist dan zijn de twee vliegers hard nodig om het hele proces te bewaken en zonodig in te grijpen. Ze kunnen het geld voor dit onderzoek beter beste den, zoals aan een studie naar optimalisering van de verkeers leiding." Baksteen benadrukt het be lang van twee piloten. „De een navigeert en vliegt, de ander communiceert en controleert. Piloten zijn ook niet onfeilbaar, tandaar. Maar omdat ze met zijn tweeën zijn, kunnen ze el kaar corrigeren." Woordvoerder B. Meijer van het Nationaal Lucht- en Ruim tevaartlaboratorium reageert nuchter: „Het zal er nooit ko men voordat de luchtvaartdien sten het groene licht hebben gegeven. Daarvoor gelden ui teraard zeer strenge veiligheids eisen. Het is aan de onderzoe kers om duidelijk te maken dat een éénpersoons-cockpit daar aan kan voldoen. En als de he ren Griffioen en Baksteen gelijk hebben, gaat het feest gewoon niet door." Amsterdam - De inmiddels 72-jarige Albert Heijn, die tien jaar gele den terugtrad bij de Zaanse grootgrutter, deed gisteren met zijn echtgenote boodschappen in de oudste en kleinste vestiging van Amsterdam aan de P.C.Hooftstraat. Albert Heijn heeft een bijzonde re band met dit filiaal omdat hij er vijftig jaar geleden stage liep. Na dat de oud-topman - op de kleintjes lettend - bij de kassa had afge rekend, werd de winkel gesloten en opende hij korte tijd later een gloednieuwe ondergrondse mega-supermarkt op het nabijgelegen Museumplein. foto anp hans steinmeier joen die Olympic Airways al heeft ontvangen, weer moet worden teruggestort. Inmiddels lopen de werknemers van Olympic juist te hoop tegen in grepen in het bedrijf. Met hun stakingen proteste ren zij tegen maatregelen die het nieuwe management neemt. Om Olympic Airways te redden heeft de Griekse rege ring de leiding in handen gege ven van Speedway, een onder- 1 deel van British Airways. Op alle Griekse luchthavens onstond door de staking een chaos. Ongeveer 15.000 passa giers moesten hun vluchten omboeken naar drie kleinere Griekse maatschappijen of vele uren wachten voor lief nemen. Veel toeristen zagen af van het vliegtuig en namen de boot. Van de 130 vluchten die Olym pic Airways gisteren op het pro- gramma had, konden er maar 57 worden uitgevoerd. Aantal vacatures nog nooit zo groot den haag anpj Het aantal openstaande vacatu res bij particuliere bedrijven en instellingen stijgt nog steeds. Eind maart van dit jaar waren het er 146.000 ofwel 22.000 meer dan eind december 1998. Nog niet eerder heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek zoveel vacatures gemeten. Het vorige record dateert uit maart 1990. Toen waren er 134.000. Daarna zette een da ling in tot slechts 33.000 eind 1993. Vanaf dit dieptepunt steeg het aantal vacatures gelei delijk weer tot 70.000 eind 1996. Gedurende 1997 en de eerste twee kwartalen van 1998 groei de het aantal vacatures ver sneld tot 139.000 eind juni 1998. In de tweede helft van vorig jaar leek er een einde te zijn ge komen aan de onstuimige groei. In het derde kwartaal van vorig jaar daalde het aantal sterker dan gebruikelijk. En in het vierde kwartaal van vorig jaar steeg het aantal vacatures veel minder sterk dan een jaar eerder in hetzelfde kwartaal. Het banenaanbod groeide in vrijwel alle bedrijfstakken. Uit zonderingen vormden de com puterservice- en ICT-bedrijven en de financiële instellingen. Daar bleef het aantal vacatures nagenoeg gelijk. De sterkste va- caturegroei had plaats in de handel, de horeca en de bouw nijverheid. Er stonden ook nog eens 12.000 vacatures open bij de overheid. Vierduizend van deze vacatures betrof een baan in het onderwijs. Bij de overheid nam het aantal vacatures in het eerste kwartaal niet toe.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7