CALLTOGETHER. A i Bellen voor maar 15 cent/min. Ethisch dilemma bij behandeling brandwondenslachtoffers Erfelijkheidsadvies over ziekten groeit stormachti Economie/Binnenland Stationsruimten in trek bij bijzondere huurders 0,15 0,50 0,25 0,25 "Straks belt iedereen met Dutchtone. Verzekeraars en hypotheken storten zich op huisonderhouf DONDERDAG 8 JULI 1999 GOUDA ANP De kans dat treinreizigers en passanten op de kleinere NS- stations in het land een onder komen voor artsen, fysiothera peuten en kunstenaars tegen komen, wordt steeds groter. NS Stations gaat er steeds vaker toe over vrijgekomende ruimte aan particulieren te verhuren. En die mogelijkheid trekt veelal bijzondere huurders aan, zo meldt NS Stations in een aan kondiging van de opening op 4 juli van een atelier op het stati on Gilze Rijen. De verhuur van de stations ruimten aan bijzondere huur ders gebeurt vooral op de klei nere stations, waar de NS is ge stopt met de verkoop van plaatsbewijzen. En op plaatsen waar het aantal in- en uitstap- pers te gering is om de daar ge vestigde winkels en restaurants nog langer rendabel te houden. NS Stations zoekt daarom sinds 1997 naarstig naar particulie ren. „Inmiddels hebben we op enkele tientallen plaatsen, ver spreid over het hele land, ruim te voor hen beschikbaar ge steld. En bij hen blijken deze ruimten zeer gewild", aldus een woordvoerder. Zo ook bij kunstenaar Simon Woudwijk, die een groot deel van de stationsruimte in Gilze Rijen heeft omgebouwd tot ate lier en cursusruimte. „Mijn kunst wordt op deze locatie let terlijk en figuurlijk zeer bereik baar. De kunst ontstaat op een plek waar per dag toch zo'n 1.800 mensen langskomen. Rei zigers op weg van en naar hun trein. Daarnaast passeert hier om de paar minuten een trein richting Breda en Tilburg en andere bestemmingen. Wat wil je nog meer?", aldus Woudwijk, die zijn atelier de naam C.S. heeft meegegeven. NS Stations noemt de nieuwe bezetting van de vrijkomende stationsruimten een goed alter natief. Ze stapt daarmee wel noodgedwongen af van haar voorkeur om de ruimten vooral te laten gebruiken door bedrij ven die met haar producten en diensten een directe toegevoeg de waarde leveren voor reizi gers en passanten. Maar dat neemt NS Stations graag op de verhuur toe. 'Je blijft altijd littekens zien, hoe verfijnd de methode ook is BEVERWIJK HANS SONDERS Iemand die voor de helft was verbrand, ging nog niet zo heel lang geleden gewoon dood. Nu kunnen zelfs mensen in leven worden gehou den die voor 90 procent diep derdegraads zijn verbrand. Niet altijd is dat een zegen. Brand wonden zijn voor slachtoffers en omgeving zo slecht te verdragen dat sommige slachtoffers - hoewel genezen - alsnog een einde aan hun le ven maken. Een dilemma voor de immer voort schrijdende geneeskunde. „Eigenlijk is het dilemma al bij Adam en Eva begonnen", legt hoogleraar brandwondenge- neeskunde Robert Kreis uit. „In dat verhaal staat de slang voor wijsheid en de appel voor kennis. We weten en kunnen steeds meer. Vroeger was de dood nog gewoon de wil van God en die werd als zodanig aanvaard. Tegen woordig wordt een mensenleven steeds kost baarder gevonden, ook al omdat er in een gezin minder kinderen worden geboren. Bovendien willen we het uiterste uit het leven halen, maar dan zonder de consequenties te aanvaar den...." Brandwonden ervaart bijna iedereen, slachtof fer en omgeving, als buitengewoon schokkend. Daarbij maakt het niet uit of het een grote dan wel een kleine wond betreft en zelfs niet of die zichtbaar is of onder de kleding verborgen. Re cent onderzoek van de Nederlandse Brand wondenstichting heeft dit uitgewezen. Kinde ren stoten genadeloos hun leeftijdgenootjes met brandwonden uit de groep, echtgenoten verlaten hun jarenlange geliefde. De beantwoording van de vraag of je iemand met zeer ernstige brandwonden tot het uiterste toe moet behandelen, ligt heel anders bij kin deren dan bij volwassenen, weet Kreis. „Met kinderen kun je moeilijk praten bijvoorbeeld, maar ook voor volwassenen is het lastig de si tuatie te overzien. Niemand weet hoe je over vijf jaar je leven ervaart. Dat kun je vooraf ge woon niet zeggen." Voor de beoordeling over al of niet verder be handelen ligt geen protocol klaar. „Elk geval is volstrekt uniek. De enige gedragslijn is dat je niet doorgaat tot het gaatje. Iemand van 80 jaar die voor 40 procent is verbrand, overleeft het niet, dat leert de statistiek. Maar je begint toch met de behandeling, want misschien is dit wel een van de weinige uitzonderingen. De beslis sing over al dan niet doorgaan wordt ook niet zomaar aan de rand van het bed genomen. Je vraagt je natuurlijk wel af of je in zo'n geval nu een of twee keer moet reanimeren. Sommige patiënten geven het trouwens zelf al aan: ik wil geen kasplantje worden." Een brandwondenslachtoffer wordt nooit meer dezelfde. Hij steekt letterlijk en figuurlijk niet meer goed in zijn vel en gaat zich daardoor ook anders gedragen. Hierdoor ontstaan vaak de relatieproblemen. En er zijn er velen die jaren na het brandongeluk de verzuchting slaken: was het maar afgelopen. „Bij Hindoes is het nog erger," weet Kreis. „Bij hen is het volko men intact zijn van het lichaam bijna heilig. Ze denken meteen aan melaatsheid en menen dat het slachtoffer een besmettelijke ziekte heeft. Zelfs kinderen met brandwonden worden ge meden als de pest en bijna altijd verstoten." Maar niet alleen de omgeving kan het slachtof fer tot wanhoop brengen. Kreis heeft eens een bouwvakker behandeld die niet eens zo ernstig gewond was geraakt. Een witte, ongepigmen- teerde plek van enkele vierkante centimeters op zijn kuitbeen was alles dat herinnerde aan het brandongeval. Dit was voor de man echter al niet te verteren. Hij kon de huidbeschadiging niet verwerken en pleegde uiteindelijk zelf moord. „Een beschadigde huid heeft dus een enorme impact." „Iemand met brandwonden moet zijn leven heel anders gaan oppakken dan vóór het onge val," zegt Kreis, behalve hoogleraar tevens chi rurg in Het Rode Kruisziekenhuis/brandwon dencentrum in Beverwijk. „Hij of zij moet wor den geherprogrammeerd. Dat heeft uit de jaren vijftig en zestig een slechte klank, omdat met een aan 'hersenspoelen' wordt gedacht, maar het is het enige dat er op zit. Soms is het wel een worsteling van vijftien jaar." Het louter aanvaarden van de ernstige huidbeschadigjj ng- is volgens de professor volstrekt onvoldoend eld „Het moet veel actiever, een begrip als assei viteit is hier beter op zijn plaats. Het slachto moet weer zelfbewust en psychisch weerbaj worden." Maar daarmee is het probleem van de omgetj^ ving met het vaak afschrikwekkende uiterlijk en van brandwondenslachtoffers niet opgelost an' .Iemand heeft eens voorgesteld om een paa en brandwondenslachtoffers tussen de promot nilj meisjes van de Veronica-karavaan mee de je ,et te laten uitspringen. Misschien dat die schol jjn' een beetje zou helpen." Het beter beheersen van de littekenvorming van brandwondenslachtoffers kan al een he i, verbetering zijn, meent Kreis. „Maar zelfs al M wij artsen vinden dat de wond heel netjes is nezen, is die voor de patiënt vaak toch nogl erg." Meer verfijnde huidtransplantatietechi i; ken en zelfs het buiten het lichaam om kwel van nieuwe huid zetten niet echt zoden aan dijk of verkeren nog in een experimenteel si dium. „Je blijft de littekens altijd zien, hoevi q fijnd de methode ook is. Bovendien: een gel verkoold armpje, wat nogal eens voorkomtI kinderen, kun je nooit vervangen." iee tu Wij Nederlanders zijn dol op groepsvoordeel. Daarom heeft Dutchtone nu CALLTOGETHER. Een uniek pakket, waarmee bellen in een groep veel goedkoper wordt. Zowel vast als mobiel. CALLTOGETHER bestaat uit een Discountbox met minimaal één mobiele telefoon (Nokia 6150) en maximaal vijf mobiele telefoons. Sluit de Discountbox aan op uw vaste telefoon thuis en u "■■■i CALLTOGETHER: VAST EN MOBIEL. belt onderling voor maar 15 cent per minuut. U betaalt voor het basispakket (Discountbox Nokia 6150) f 269,- en naast de gesprekskosten een maandelijks bedrag van f 44,95. Per extra mobiele telefoon betaalt u maandelijks f 25,- plus gesprekskosten. En zoals u ziet in onderstaand schema, kunt u ook buiten de groep voordelig bellen. Wilt u hier meer over weten, bel dan gratis 0800-0550. Of kijk op www.dutchtone.nl. Binnen de groep Buiten de groep caMtogether vaste telefoon together mobiele telefoon together mobiele telefoon VERDIEN AIR KfflTÉS 6lJ AANSCHAF EN Bij BÈLLÉKi" andere mobiele telefoon vaste telefoon 0,10 piek 0,05 dal BOVENSTAANDE TARIEVEN GELDEN BINNEN NEDERLAND dutchtone DEN HAAG HANS SONDERS De komende vijf jaar zal het aantal verzoeken om een voor onderzoek naar erfelijke aanleg voor ziekten meer dan verdub belen. Vooral mensen bij wie in de naaste familie veel borst- of darmkanker voorkomt, zullen zich willen laten onderzoeken. Het afgelopen jaar is bij de ze ven klinisch-genetische centra bij de academische ziekenhui zen in Nederland hierover dui zenden keren advies gevraagd. Volgens de Gezondheidsraad, een adviesorgaan van de rege ring, zal DNA-diagnostiek over tien jaar gemeengoed zijn. Mensen bij wie na DNA-on- derzoek is vastgesteld dat zij een grotere kans maken op borst- of darmkanker kunnen zich geregeld en gericht hierop laten onderzoeken. „Want als je er op tijd bij bent, is de kans op genezing veel groter", zegt dr. PA. Bolhuis van de afdeling ge netica van de Gezondheids raad. Hij wijst er overigens op dat DNA-onderzoek niet licht vaardig wordt uitgevoerd. Er moet een gerede kans zijn dat er van erfelijke factoren sprake is. „Ten eerste moeten het al di recte bloedverwanten zijn die aan de ziekte lijden of eraan zijn overleden en het dienen er toch wel meer dan een of twee te zijn. Anders wordt er niet aan begonnen", aldus Bolhuis, „ook al omdat het DNA-onder zoek duur is, enkele duizenden guldens." Verwacht wordt ech ter dat die kosten de komende jaren aanzienlijk dalen. Niet alle vormen van kanker zijn erfelijk. Het gaat om be paalde vormen'van borst- en darmkanker, waarbij zo'n tien procent van alle voorkomende kankergevallen erfelijk zijn. „Er felijke vormen van kanker tre den wel vaak al op jonge leeftijd op," legt Bolhuis uit. „Bijvoor beeld rond het veertigste le vensjaar, terwijl de meeste an dere kankersoorten zich pas veel later ontwikkelen, als men ongeveer 70 is." Van de ongeveer 5.000 erfelij ke ziekten is van zo'n 500 met DNA-onderzoek te achterhalen of iemand een grotere kans loopt de ziekte daadwerkelijk te krijgen. Maar of iemand door erfelijke belasting meer kans heeft dement te worden, wordt helemaal niet onderzocht. „Omdat dementie toch niet is te behandelen", zegt Bolhuis. „En als je het per se onderzocht wilt hebben, moet je bij de ge neticus, die je het overigens zal afraden, met een overtuigend verhaal komen." Het blijven vrijwel altijd kans berekeningen. Is bijvoorbeeld statistisch vastgesteld dat vijf procent van de mensen dement wordt, dan wordt de kans daar op vergroot tot maximaal 40 procent als het genetisch on derzoek uitwijst dat de onder zochte door overerfde gen- mutaties een grotere kwets baarheid heeft. Maar bij een psychiatrische ziekte (als die van Huntington) is wel met honderd procent ze kerheid vast te stellen of de ziekte zich ook daadwerkelijk ontwikkelt. „De meeste onder zoeken vinden hiervoor plaats als iemand op het punt staat nakomelingen te verwekken," zegt Bolhuis. Onderzoek naar de vatbaar heid voor borstkanker leidt er soms toe dat vrouwen bij wie tc ïoe rori de kans daarop groot w ;rl; acht hun beide borste verwijderen. De meest wen kiezen echter voo geld onderzoek. „Maai vrouw bang is dat ze danks geregeld onderzo te laat bij is en er al ui gen van de kanker zij worden besloten de bon dicaal te laten verwijden 0 S( Naast geregeld onden erz bij gebleken kwetsb 3 w voor ziekten erger te men, kan in de nabije to loe DNA-onderzoek wordi 0(e bruikt om advies te ge de ziekte kan worden men. Iemand die bijvo vatbaar is voor diabetes ,t. ziekte) zal het advies krij Vl zonder strikt zijn of ha na te leven en het licha wicht goed in de gaten den. „Want die factoren een grote rol bij het krij, de ziekte", aldus Bolhi mensen met een vatb voor hart- en vaatziekti er goed aan wat aan lit beweging te doen, ji voorbeeld. Als men di weer niet overdrijft. Naar verwachting zYVl enkele jaren het vollef van mensen zijn bescl zal volgens Bolhuis hel zoek naar erfelijke facli ziekten in een stroomt ling komen. Theoretisdi denkbaar dat veel ziekt u|s te voorspellen. „Niet alt ,e 1 nis is bruikbaar" „maar bijvoorbeeld wet een grotere kans maakt te ontwikkelen zodat een vroeg stadium nogtfeüsi kunt doen, ja die kenn en wel.'' 0PEI ieel a e'L It DEN HAAG ALEX BOGERS Naar mate meer mensen een huis kopen, nemen ook de diensten voor particulieren rondom de woning toe. Het huis is zoals bekend zeer on derhoudsgevoelig. Het dak, het houtwerk, de cv-ketel, het kan allemaal stuk. Verzekeraars en hypotheekverstrekkers springen in op de huiszorgen. Ze kunnen zich tegelijkertijd onderschei den van elkaar. Want het assor timent hypotheken dat zij aan bieden gaat steeds meer op el kaar lijken. Sinds kort zijn ING en West- land/Utrecht actief met een 'onderscheidend' product. ING heeft 'Verbouw Support' opge richt. Een organisatie die de to tale regie overneemt van ieder een die wil verbouwen of reno veren. Ze begeleidt de verbou wing van opdracht tot en met de 'gegarandeerde oplevering op de afgesproken datum'. Als het mis gaat en de verbouwing valt duurder uit dan neemt Ver bouw Support de meerprijs voor haar rekening. Westland/Utrecht kwam on langs met 'HuisSupport'. Ieder een die voor 31 augustus bij de ze hypotheekbank de financie ring voor zijn huis regelt krijgt of vier uur een klusjesman of een 'advies-op-maat' voor de beveiliging of de 'laagste offerte van een goede verhuizer' gratis of acht werkuren van een hove nier voor 299 gulden. Voor waarde is wel dat de hypo theeknemer gebruik maakt van een zogenaamde 'opneemfaci- liteit'. Dat is een afspraak met de notaris dat het hypotheekbe drag op enig moment verhoogd (bijvoorbeeld voor een verbou wing) kan worden tegen veel la gere kosten. Het normale tarief voor een wijziging van de hypo theek bij de notaris vervalt (zo'n 1.250 gulden) voor een op- neemfaciliteit van vijftig gul den. De Tielse verzekeraar WG Verzekerd Vastgoed gaat een stuk verder. De verzekeraar biedt pakketten aan waarbij de huiseigenaar zich in feite kan concentreren op waarvoor hij het huis heeft gekocht: wonen. Via een zogenaamde 'instand houdingsverzekering' neemt WG gedurende tien jaar al het onderhoud aan de buitenkant uit handen. Tot het ramen lap pen aan toe. De huiseigenaar betaalt een maandelijkse premie voor het product. Deze premie berekent de verzekeraar aan de hand van het type huis. WG kijkt hierbij naar de omvang en de staat van het onderhoud. Als vantevoren vaststaat dat de dakpannen binnen vijf tot tien jaar aan ver vanging toe zijn, heeft dit zijn effect op de premie. Eventueel achterstallig onderhoud moet wel eerst worden bijgewerkt; het huis moet tiptop in orde zijn voor de verzekering gaat lo pen. De kosten hiervan komen voor rekening van de eigenaar zelf maar zijn wel te verrekenen in de premie. Mocht het zo zijn dat het CU houtwerk aan vervangiii >or terwijl dat niet bleek tij< 'gei opmaken van de offerte ene dit risico door de polis Het enige financiële risi e o de klant is de inflatie. I ien mies volgens de jaarlijl wai ging die door het CBS wi y Vc rekend. Behalve voor de zogei 'buitenschil' verkoopt V aanvullende pakketten installaties in huis en tuinonderhoud, voorzieningen of de beu „Wij kunnen de hele het huis overnemen", Limburg, algemeen d van WG. Hij zegt dal theekverstrekkers het van WG erbij kunnen pen. Ook biedt WG hei i er aan aan projectontwil o A woningbouwcoöperatiei ar verenigingen van hui: ten- ren. „Projectontwikkela ,or len zich in de markt oei scheiden door woningei ach bieden met tien jaar vt iaft onderhoud", aldus Liml Limburg wil geen gen Dai premie noemen omdat veel per huis verschilt als minimum zou je ,0P zeggen dat het mini: 'nu honderd gulden per 5e' kost voor een woning1 lm sen de 125.000 en 150.1 En: den." Als de eigenaari lmt verkoopt, kan hij volgei lan burg kosteloos van de1 ent ring af of hem overdoen volgende eigenaar. op Sin ind

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6