Enorme claims dreigen voor tabaksfabrikanten Buitenland us Israëlische Arabier in defensiecommissie 'Geen koekje, dank u, wel thee' Protest in Leskovac trekt enkele honderden mensen 'Orangisten zoeken in Belfast bewust de confrontatie, klDERDAG 8JULI 1999 :rste executie op basis DNA-bewijs rcviLLE In de Amerikaanse staat Texas is gisteren de eerste i geëxecuteerd van wie het doodvonnis is gebaseerd op jv bewijsmateriaal. Tyrone Fuller (38) was veroordeeld voor noord op medisch technologe Andrea Duke. Hij verkrachtte martelde haar en sloeg haar daarna dood. De aanklagers [den eerst een andere dader op het oog, maar een DNA-on- :oek liet zien dat lichaamsvocht en haren die van het li- van Andrea Duke waren afgehaald, van Fuller waren. irtijen in Sierra Leone zijn akkoord De regering van Sierra Leone en de rebellen van het Ver- Se Revolutionaire Front (RUF) hebben gisteren besloten 'einde te maken aan de burgeroorlog in het West-Afrikaanse 1. In de hoofdstad Lomé bereikten beide partijen onder het ;iend oog van vijf West-Afrikaanse presidenten een akkoord, voorziet in het delen van de macht, waarbij onder meer het F vier ministersposten heeft geaccepteerd. De minister van lenlandse zaken van Togo, Joeseph Kokou Koffigoh, zei dat ebellen ook vier vice-ministers mogen leveren. Bovendien rt RUF-leider Foday Sankoh de status van vice-president. ekenhuis Rome is 'smerig' ie. In het academische ziekenhuis Umberto I in Rome is de WH tand 'ongelofelijk', aldus een politierapport dat gisteren be- d vverd gemaakt. Een speciaal politieteam heeft op de imafdeling rondslingerende buisjes bloed zien liggen. De oskamers waren smerig, chirurgische instrumenten verroest vegwerphandschoenen bleken meer dan eens te worden ge- kt. Vijftien maanden geleden werd het ziekenhuis onder cu- Ie gesteld omdat vier patiënten na een staaroperatie blind en geworden door een bacteriële infectie. De afgelopen e weken werden dertien baby's getroffen door een darmin- e en moesten twee van hen worden geopereerd. Waar- jnlijk is de infectie veroorzaakt door een salmonellabacterie. lgische melk is dioxine-vrij 5el r Belgische melk en melkproducten als kaas, yoghurt en n zijn volkomen veilig voor consumptie. De Europese Com- iie zal nog deze week het export- en verkoopverbod ophef- dat sinds het uitbreken van de dioxinecrisis van kracht was. vet vlees, kippen en eieren blijven wel handelsbeperkingen lan. De veterinaire deskundigen van de vijftien lidstaten de Europese Unie lieten zich gisteren overtuigen door de ische testresultaten op melk. In ruim dertienhonderd mon- werden geen verhoogde hoeveelheden van het kankerver- ;ende dioxine aangetroffen. uterse presenteert crisisplan mariboVoorzitter Dési Bouterse van de Surinaamse coali- artij NDP heeft een nationaal crisisplan opgesteld dat uit- >okre lelijk moet uitmonden in vervroegde algemene verkiezin- ding Bouterse hoopt dat er consensus wordt bereikt over het !,oni i, dat door een nationaal kabinet onder leiding van presi- Wijdenbosch uitgevoerd zal moeten worden. Het crisis- voorziet in wijzigingen in het huidige kabinet en in ontslag - de president van de Centrale Bank van Suriname, Henk dschalk. De coalitiepartijen en de verenigde oppositie, be- 88 sleven en vakbeweging (GS plus), kunnen nog steeds geen eenstemming bereiken over een kandidaat ter vervanging Wijdenbosch. De president kreeg eerder een motie van trouwen aan zijn broek, maar hij weigert op. te stappen. 5 en Libië herstellen betrekkingen >en Libië en Groot-Brittannië zullen hun diplomatieke be dingen herstellen. Dit heeft de Britse minister van buiten- Ise zaken, Robin Cook, gisteren in het parlement bekendge- kt. De relaties tussen beide landen werden vijftien jaar gele- 1 verbroken na een incident waarbij een Britse politievrouw it- RMi uit de Libische ambassade werd doodgeschoten tijdens een -übische betoging. Cook zei dat Tripoli heeft toegezegd de t-i ilievan de gedode Louise Fletcher schadevergoeding te be ft; n en met de Britten samen te werken bij het onderzoek naar e kwestie. „Deze twee toezeggingen hebben voor ons de weg 'emaakt de diplomatieke relaties te hervatten", aldus Cook. s (koord voor Congo gereed Afrikaanse ministers van buitenlandse zaken en defen- hebben gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka en ak- rd voor vrede in Congo opgesteld. De moeizaam bereikte reenkomst voorziet onder meer in een wapenstilstand. Con- is al bijna een jaar het toneel van gevechten tussen tegen- jiders van de Congolese president Laurent-Désiré Kabila en is medestanders. Kabila brak vorige zomer met coalitiege en, die hem in 1997 aan de macht hielpen. Sindsdien vech- in Congo militairen uit Angola, Zimbabwe en Namibië voor bewind van Kabila en steunen soldaten uit Uganda en anda de rebellerende Congolezen. eer vluchtgangen in Mont Blanc is-grenoble De 41 adviezen van het onderzoeksrapport over amp in de Mont-Blanctunnel richten zich vooral op verbe- le coördinatie van de veiligheidsmaatregelen en verdubbe- van de mogelijkheden te vluchten. Het luchtverversingssys- n moet volledig onder de loep. Vrachtauto's breder dan 2,55 er mogen niet meer door de tunnel. Vrachtwagens moeten et algemeen beter in de gaten worden gehouden en er moe- strengere regels komen voor- het vervoer van gevaarlijke ducten. De ramp in de Mont-Blanctunnel eind maart eiste loden. De schuldvraag laat de Frans-Italiaanse commissie onderzoek over aan justitie. ittegolf VS eist minstens 44 levens kR:V iW% vi tïQfüLï Een Amerikaans gezin slaapt op de stoep omdat de nte in hun huis ondragelijk is geworden. De verstikkende hitte- f in het noordoosten van de Verenigde Staten heeft aan minstens wensen het leven gekost. De autoriteiten telden de meeste do- in Philadelphia, waar 22 mensen bezweken. De meeste slacht- ts vielen onder ouderen met hartproblemen. De hittegolf, die 4 uitbrak, lijkt over zijn hoogtepunt. Gisteren kwam koelere lucht gebied binnen. De extreme hitte met recordtemperaturen van 37 38 graden Celsius zorgde voor grote problemen bij de energiebe- ven. Honderdduizenden bleven uren verstoken van elektriciteit. foto ap aanse justitie verbiedt dagblad SAfi; De Iraanse justitie heeft gisteren de verdere uitgave de hervormingsgezinde krant Salaam verboden. Salaam int het beleid van de hervormingsgezinde president Khata- Vrijwel alle liberale media in Iran liggen in de clinch met de inse justitie. Verscheidene uitgevers en redacteuren zijn eer- opgepakt en gevangen gezet. Vooral de conservatieve oppo- s is sterk gekant tegen de liberale pers. Het Iraanse justitiële laraat is bovendien een bolwerk van conservatieven. Directe leiding voor de jongste maatregel zou de publicatie zijn ge- ïst van een geheime nota van het ministerie van binnenland- Zaken over de vermeende gevaren van een vrije pers. Industrie verantwoordelijk gesteld voor ziekten Een jury in de Amerikaanse staat Florida heeft gisteren geoordeeld dat Amerikaanse tabaksconcerns verant woordelijk zijn voor het ontstaan van longkanker, lon gemfyseem en nog zestien andere ziekten en aandoenin gen bij rokende mensen. De uitspraak is een enorme ne derlaag voor de sigarettenproducenten. Zij moeten nu schadevergoedingen gaan uitkeren die mogelijk kunnen oplopen tot over de duizend miljard gulden. Daarover moet in vervolgprocessen duidelijkheid ontstaan. Wan neer die zullen beginnen, is niet bekendgemaakt. van hun rookwaar. Door hun nicotineverslaving konden ze De zaak tegen de tabaksindu- vervolgens niet meer van het strie was aangespannen na- roken afkomen. De zeskoppige mens ruim 40.000 eisers uit Flo- jury onderschrijft deze opvat- rida. Zij stelden dat de sigaret- ting. tenproducenten onvoldoende De tabaksindustrie verwierp hebben gewezen op de gevaren de aantijgingen. Zij houdt vol MIAMI Rtr-AFP-DPA dat er geen wetenschappelijk bewijs bestaat voor de gevaren van roken. Bovendien zeggen de tabaksginganten dat ze vol doende informatie hebben ver schaft. Honderdduizenden mensen zouden ook met roken zijn gestopt. Daarom zouden de tabaksbedrijven niet verant woordelijk zijn voor het ont staan van eventuele (dodelijke) aandoeningen. In deze zaak zijn onder meer tabaksgiganten als R.J. Rey nolds Tobacco en Philip Morris betrokken. Na de uitspraak zul len de koersen van de tabaksfa brikanten op Wall Street van daag naar verwachting dalen, maar beursdeskundigen ver wachten snel herstel. „Dit was een proces waarvan de uit komst was verwacht", aldus een van hen. Hij verwacht dat de tabaksindustrie de zaak in beroep zal winnen. Eerder dit jaar moest Philip Morris al twee maal hoge scha devergoedingen uitkeren na rechtszaken. In november vorig jaar kwamen de fabrikanten en een groot aantal Amerikaanse staten een schikking overeen van ruim 400 miljard gulden. Daarmee kocht de industrie claims af van staten, die stelden dat de industrie zelf moest op draaien voor de ziektekosten van zieke rokers. Die schikking geldt echter niet voor individu ele rokers, zoals de groep in Florida. JERUZALEM AFP Een Israëlische Arabier gaat voor het eerst in de geschie denis van Israël waarschijn lijk deel uitmaken van de be langrijke parlementscommis sie voor buitenlandse zaken en defensie. De commissie houdt toezicht op het werk van de Israëlische inlichtin gendiensten. Taleb al-Sanaa, lid van de Verenigde Arabische Lijst die vijf van de 120 zetels in het parlement bezet, zei vandaag voor de radio dat hij het ver zoek heeft gekregen tot de commissie toe te treden. Zijn partij moet nog uitmaken, of zij hem afvaardigt. Israëlische Arabieren wer den tot dusver niet toegelaten tot parlementscommissies die zich met de interne en ex terne veiligheid van Israël be zighouden. De nieuwe pre mier, Ehud Barak, is de afge lopen dagen van diverse kan ten gekritiseerd, omdat hij geen Arabier in zijn regering heeft opgenomen. Honder den Arabieren gaan daarte gen bij het gebouw van het parlement protesteren. Volgens de Israëlische pers wil Barak voor Israëlische Arabieren ook een plaats in ruimen in andere parle mentscommissies, zoals die voor de strijd tegen drugs. Ook zou een Arabier vice- voorzitter van een commissie moeten worden. De Israëlische Arabieren zijn Palestijnen, die na de stichting van de staat Israël in 1948 besloten in de joodse staat te blijven. Zij vormen 18 procent van de Israëlische bevolking. De drie partijen die hen in het parlement ver tegenwoordigen, hebben sa men tien zetels. Glasgow De Britse koningin Elizabeth sindsdien zijn uiterste best gedaan om haar Volgens de gastvrouw vond het koninklijke hamburgerrestaurant en de bekendmaking heeft de les van de dood van prinses Diana te 'vermenselijken'. Zo dronk ze gisteren bezoek de thee lekker, maar liet ze de dat Elizabeth een grote fan is van de popu- geleerd. Omdat de vorstin toen vaak werd tijdens een bezoek aan de wijk Castlemilk koekjes voor wat ze waren. Eerdere PR-ini- laire soap 'Eastenders'. verweten kil, ongevoelig en van het volk in het Schotse Glasgow een kopje thee met tiatieven van Buckingham Palace betroffen foto reuters david cheskin vervreemd te zijn, heeft Buckingham Palace de alleenstaande moeder Susan McCarron. onder meer een bezoek aan een McDrive LESKOVAC-NIS AFP-DPA Een door de .oppositie georga niseerd protest tegen het Joego slavische bewind heeft gisteren in het Zuid-Servische Leskovac enkele honderden mensen op de been gebracht. Ook in ande re steden waren er protesten te gen de Joegoslavische president Milosevic. De Servische Beweging voor Wedergeboorte (SPO) van de politicus Vuk Draskovic leidde de demonstratie in Leskovac gisteravond. Voor zover bekend verliep de betoging zonder pro blemen. Dinsdag kwam het in deze plaats tot botsingen tus sen betogers en de oproerpoli tie. Leskovac is met 170.000 in woners de vijfde stad van Ser vië. De plaats wordt bestuurd door de Socialistische Partij van Servië (SPS) van Milosevic. De SPO is er de grootste oppositie partij. Het is de eerste keer sinds de opheffing van de oor logstoestand op 25 juni dat de SPO een betoging tegen de re gering houdt. Andere demonstraties tegen Milosevic zijn gehouden door de Alliantie voor Verandering (SZP), een coalitie die wordt ge domineerd door de Democrati sche Partij van Zoran Djindjic, ex-burgemeester van Belgrado. De betogingen in Leskovac zijn vorige week begonnen toen een technicus van de lokale te levisie een sportuitzending on derbrak en de kijkers opriep te betogen voor het aftreden van de plaatselijke SPS-bons Zivojin Stefanovic. Ruim 20.000 men sen stroomden de straat op en eisten meteen het aftreden van Milosevic. De technicus, Ivan Novkovic, werd gisteren tot dertig dagen HAARLEM PATRICK VAN DEN HURK En weer houdt Noord-Ierland zijn hart vast. Trok de protestantse Oranje Orde in Portadown afgelopen weekeinde zelf de lont uit de explosieve situatie rond de verboden mars in dat plaatsje, in de hoofdstad Belfast stapelt dezelfde Orde nu springstof op voor een potentiële nieuwe knal. Uit boosheid en frustratie over het ver bod om maandag, de Glorious Twelfth, met een kleine groep over de katholieke Lower Ormeau Road te marcheren, heb ben de plaatselijke 'loges' van de Orde besloten om ólle marsen die op die dag in de stad plaatsvinden tot vlak voor het verboden stukje straat te leiden. Op 12 juli, de dag waarop protestants Noord-Ierland de overwinning in 1690 op de katholieke vijand herdenkt, mar cheren jaarlijks al gauw 20.000 Orangis ten uit alle wijken door Belfast, gadege slagen door duizenden toeschouwers. Normaal leidt de route do'or het cen trum naar een westelijke buitenwijk, maar nu is Ormeau Park in het zuid oosten de eindbestemming. Die groene long wordt slechts door een brug gescheiden van de Lower Ormeau Road, een klein katholieke enclave die ligt ingeklemd tussen protestantse wij ken en de rivier de Lagan. Velen vrezen dat de menigte de straat net zo lang zal belegeren tot ze er doorheen mag, net zoals de Orangisten dat vorig jaar in Portadown twee weken lang probeer den. De paradecommissie, het onafhankelij ke Britse regeringsorgaan dat de marsen moet goedkeuren of verbieden, moet zich nog wel over deze onverwachte ma noeuvre uitspreken, maar de Orde lijkt na de recente verboden niet geneigd zich nog eens tegen te laten houden. Zo is er bijvoorbeeld in de gemengde ge meenteraad van Belfast geen meerder heid die gqedkeuring wil hechten aan het gebruik van het gemeentelijke park. Maar de Orangisten hebben al laten we ten in dat geval gewoon op de ernaast gelegen openbare weg bijeen te zullen komen. In katholieke kringen in Belfast wordt gesproken van een 'doelbewuste provo catie' en van 'absoluut gekkenwerk'. De Oranje Orde heeft aangekondigd dat een eigen ordedienst streng op de menigte zal toezien, en dat er absoluut geen sprake zal zijn van een belegering van het katholieke stukje straat. Daar heeft niemand in de wijk echter enig vertrouwen in. „Hoe kun je in deze tijden van spanning zeggen dat je zeker 20.000 mensen op zo'n omstreden plek in de hand kunt houden", vroeg Gerard Rice van de bewonersvereniging van de Lower Ormeau Road zich in de Irish Ti mes af. Gematigde katholieke politici omschre ven het voornemen van de Orde als 'on bezonnen' en 'een onaanvaardbare be lasting van de ordediensten'. Een verte genwoordiger van het radicalere Sinn Féin ging verder: „Dit is een volstrekt onverantwoordelijke poging om een harde botsing in Belfast uit te lokken." De Orde ontkent dat in alle toonaarden. Volgens haar zullen de marcherende lo ges na de bijeenkomst in het park terug keren naar hun eigen wijken, waar de deelnemers zich zullen verspreiden. „We marcheren naar een andere plek, maar verder gaat alles als in andere ja ren", aldus een woordvoerder in de Bel fast Telegraph. De Noord-Ierse politie heeft volgens die Cohen gelast onderzoek naar Kosovo-oorlog WASHINGTON AP De Amerikaanse minister van defensie William Cohen heeft zijn legerleiding de opdracht gegeven de NAVO-luchtoorlog tegen Joegoslavië diepgaand te analyseren. Dat heeft The Was hington Times, die beslag legde op een brief van Cohen, giste ren bericht. Volgens Cohen zijn er uit de 'succesvolle campagne in Kosovo' lessen te leren om in de toekomst mogelijk nog meer succes te boeken, zo haalde de krant de brief aan. De bewindsman wees onder minister John Hamre en gene raal John Ralston aan als leiders van het onderzoek, dat zich vol gens de Times meer zal toespit sen op 'strategische missers' dan op 'gebreken van het wa pentuig of tactische fouten'. Roemenië is inmiddels be dankt voor haar rol in de oorlog over Kosovo. De NAVO ver trouwt erop dat Roemenië een leidende rol zal spelen in hel stabiliseren van de toestand op de Balkan. De secretaris-gene raal van de NAVO, Javier Sola- na, heeft dat gisteren in Boeka rest gezegd. Na een ontmoeting met premier Radu Vasile uitte Solana zijn dank aan de rege ring in Boekarest en aan het Roemeense volk voor hun 'be grip' voor de NAVO-acties en hun 'visie op het Europa van de toekomst'. Roemenië stelde zijn lucht ruim open voor NAVO-vliegtui- gen, die doelen in het buurland Joegoslavië bombardeerden. Bovendien sloot het zich vrij willig aan bij het olie-embargo van de Europese Unie, hoewel de overheid en het bedrijfsle ven in Roemenië daardoor bij na 2 miljard gulden aan inkom sten zijn misgelopen. cel veroordeeld. Dat leidde tot botsingen tussen de politie en betogers die zijn vrijlating eis ten. In Nis, zo'n 240 kilometer ten zuiden van Belgrado, gingen activisten gisteren de straat op om handtekeningen te verza melen voor een petitie die Milosevic oproept zijn biezen te pakken. De politie had de actie verboden, maar greep niet in. zelfde krant op voorhand niet zo veel bezwaar tegen de gewijzigde route. Een zegsman noemde het zelfs 'een positie ve ontwikkeling' in vergelijking met de mogelijkheid van een ongecontroleerde belegering. Toch zullen leger en politie in groten getale aanwezig moeten zijn om een aanvaring tussen beide bevol kingsgroepen te voorkomen. De Orangisten zien het verbod op hun marsen als een aantasting van hun grondrecht om 'als Brits staatsburger over Britse wegen' te lopen. Het katho lieke bevolkingsdeel vindt de overwin ningsmarsen echter triomfalistisch en provocerend, omdat ze doelbewust vaak door wijken van de in 1690 onderwor pen katholieken lopen. Ook vorig jaar dreigde een confrontatie rond de mars over Lower Ormeau Road, die toen wél mocht doorgaan. Buurtbe woners en hun supporters kondigden aan de weg te zullen blokkeren, maar besloten tot een 'stil en waardig' protest nadat drie jongetjes bij een sektarische aanslag waren omgekomen. De massaal uitgerukte ordetroepen trokken zich te rug, en de mars passeerde zonder inci denten. Betoging tegen komst Russen in Orahovac ORAHOVAC AFP Enkele duizenden etnische Al banezen hebben gisteren in het plaatsje Orahovac gedemon streerd tegen de komst van Russische troepen van de inter nationale vredesmacht KFOR. De Albanezen maakten dui delijk geen vertrouwen te heb ben in Russen, die aan de kant van Serviërs zouden staan. Ne derlandse KFOR-soldaten za gen de betoging voorbijtrekken. Zij zullen worden vervangen door 750 Russische militairen. De leider van het Kosovo Be vrijdingsleger UQK, Hasim Tha- ci, heeft geen problemen met de komst van de Russische troepen. „Het is een goede ont wikkeling dat de Russen onder commando van KFOR, dus van de NAVO staan en geen eigen sector hebben. Het klopt echter dat de meerderheid van de Al banese bevolking de Russen wantrouwt omdat Russische huurlingen actief waren aan de Servische zijde en mee hebben gedaan aan slachtpartijen on der Albanezen. Maar de inter nationale gemeenschap weet wat ze doet. Ik verwacht geen problemen met de Russen". De Russen komen net als de Nederlanders onder Duits bevel te staan. De Duitse sector is in zuidwestelijk Kosovo. De Rus sen zullen niet alleen in Oraho vac patrouilleren maar in de hele streek van Malisevo, waar nog vrijwel uitsluitend Albane zen wonen. Alleen in Orahovac is nog een klein getto met circa 2000 achtergebleven etnische Serviërs.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5