De overeenkomst tussen wiskunde en monumenten Een leven in het teken van het veevoer Warmonds postkantoor Russen komen met kerst naar Leiden Niet alle Cocktails gaan op vakantie Rinus Houtman krijgt eerste cd over buitenplaatsen Voor de meeste streekgeno ten is Rinus Houtman be kend als ex-Leids raadslid voor de SGP/GPV, als lid van Provin ciale Staten of (sinds kort) als Gedeputeerde. Sommigen ken nen hem als voorzitter van het college van regenten van het Leidse Samuel de Zeehofje. En laatst kwam Houtman nog in het nieuws omdat hij de gou den speld van de gemeente Lei den ontving omdat hij na ruim twintig jaar afscheid nam als voorzitter van de Welstands commissie. Voor ons is Houtman echter de jonge, ietwat verlegen wiskun deleraar van lang geleden, toen hij wanhopig trachtte uit te leg gen waarom a plus b echt c was. Of zoiets, want begrijpen doen we het eigenlijk nog steeds niet. Ruim twintig jaar later komt hij bij de overhandiging van de cd 'sprekende buitenplaatsen' die hem langs de Wassenaarse Horsten en het Oegstgeestse Oud-Poelgeest brengt, spon taan naar ons toe. Hij blijkt niet alleen nog naam en plaats in de klas, maar ook tal van andere bijzonderheden te vermelden. Wat is dat toch een merkwaar dig hardnekkig geheugen van leraren, dat ervoor zorgt dat zij zich honderden of zelfs duizen den pubers van toen kunnen herinneren? Houtman: „Ik weet niet alle na men meer, maar velen onthoud je wel. Je leeft toch mee, je praat tegen je leerlingen aan, die gezichten zijn 'ingeprent'." Van wiskundeleraar tot gedepu teerde cultuurbehoud: zijn dat geen uitersten, willen we tij dens de rondwandeling door het bos van Oud-Poelgeest we ten. „Nee, zo zie ik dat niet. Mijn oude vak oefen ik niet meer uit, maar mijn ervaring uit het onderwijs komt nu heel goed van pas: in mijn porte feuille zit niet alleen cultuurbe houd, verkeer en vervoer, maar ook jeugd en onderwijs." „Wel vind ik het bijzonder om na die 19 jaren als Statenlid, nu als Gedeputeerde aan de ande re kant van de tafel te zitten. Je kunt nu echt aansturen, initia tieven nemen. Zoals dit soort buitenplaatsen bewaren en op nieuw inrichten voor de 21ste eeuw. Want dergelijke plekken lopen enorm gevaar bij de al maar oprukkende woning bouw. Het is een koud kunstje om van de hele Randstad een soort Parijs of Londen te ma ken. De neiging is groot om steeds maar stukjes van die bui tenplaatsen af te knabbelen, en dat moeten we voorkomen." Rondleider Jos Stöver van de Vereniging Cultureel Erfgoed Zuid-Holland vult Houtman aan: „We willen de kastelen en buitenplaatsen in deze provin cie zo compleet mogelijk in kaart brengen. Binnenkort ver schijnt er een 500 pagina's dik standaardwerk over. We hopen daarmee ook de bekendheid van die 240 locaties onder het publiek te vergroten, want de meeste mensen weten van het bestaan niets af." cus vorig jaar no vember zou optre den. Toen was het net zulk slecht weer als nu, en wij zouden geen cir cussen meer op het terrein draaien omdat de vergun ningen moeilijk liggen. Maar op het terrein waar ze moesten staan, zakte alles weg. In twee dagen tijd konden we, in sa menwerking met Verraste Bonda-dire deur uitgezwaaid SF, Ze namen er maar even een drankje op, de toekomstige huurders van het oude War- mondse postkantoor in de nos talgische Dorpsstraat. De eerste ploeg 'zit er in', zoals dat heet. Ruim een jaar is er aan het twee eeuwen oude gebouw gespij kerd. Het monument, waarin ooit de burgemeesters van War mond werden gehuisvest, krijgt nu eigentijdsere gebruikers. Zo als de plaatselijke notaris Kees Haverkamp, makelaar Ton van Soest, de ABN/AMRO met een afdeling private banking, verze keringsclub Molenaar part ners en adviesbureau Vast Consult. Het ging bij de borrel van afge- lopen week om een 'nadere kennismaking' van zo'n twintig gebruikers. De officiële inge bruikname laat nog even op zich wachten. Eind dit najaar zal Warmonds burgemeester Ineke van der Wel het nieuwe bedrijvenkantoor openen. Anky Bervoets van Vast Con sult is tevreden over de restau ratie. „Het is echt schitterend wat hier is gebeurd. Volgende week is de officiële bouwkundi ge oplevering. Daarna moet er natuurlijk nog wel een en ander gebeuren, maar het stramien is er. Leuk voor de bedrijven én voor Warmond, want zoiets geeft toch een impuls aan het dorp." De nieuwe gedeputeerde Rinus Houtman (midden), kunstenaars en vertegenwoordigers van de Stichting Kunst en Cultuur Zuid-Holland luisteren in de regen naar uitleg over buiten plaats 'Oud-Poelgeest'. foto mark lamers Dit was de laatste Cocktail voor de zomerstop. Niet leuk om een gat in deze wekelijkse rubriek te laten ontstaan. Maar er is gen ontkomen aan. We hopen dat de 'fans' ons zullen mis sen en uitkijken naar eind van de zomer, als we geestelijk en licha melijk gesterkt weer van de partij zullen zijn. We waren verrast en hebbén genoten van alle leuke, spontane reacties. 'Cocktail' blijkt sinds de 'ge boorte', september vorig jaar, een begrip geworden in het Leid se. De vele uitnodi gingen die via fax, brievenbus of tele foon binnendwarrel- den, spreken boekde len, evenals de mon delinge loftuitingen. Daaruit blijkt dat de rubriek in een grote behoefte voorziet. We hopen de draad eind augustus weer op te pikken. Uitnodi gingen en tips blijven nu en straks van harte welkom. Op de valreep werden we verrast door een telefoontje van Martin van der Ham, eige naar van restaurant 'Mangerie De Koe- kop'. Bij hem borrelde het idee op om de leemte van 'Cocktail' met een gelijknamig drankje op te vangen. Hij faxt ons alvast het recept voor deze zo- Een mooi mo ment voor Groenoordhallen - directeur André de Jong: de contract ondertekening met het Russisch Staatscircus. De Jong probeert al ja ren om k la het Wïntercircus in Carré rond de kerstdagen 'iets groots' in de hal te hebben. „Het toe val wilde dat het Russisch Staatscir- T3 2 ttCTsn lï !'S< I redactie: Miep Smitsloo-De Graaft, telefoon: 071-535 64 84. De toekomsti ge gebruikers van het voor malige War- mondse post kantoor maken kennis en ne men alvast een drankje op de samenwer- king. Recept Benodigdheden: Oudhollandse li keur 'Naveltje Bloot' 1 eiwit 20 gram suiker doosje frambo zen methode cham pagne of mousse rende witte wijn champagneglas, keukenpapier of servet Bereiden: Doe de suiker in een bakje. Leg het eiwit op een stuk keukenpapier of een servet. Druk de bovenkant van het champagne glas in het servet en doop het ver volgens in de sui ker. Doe een bodempje 'Naveltje Blood' in het champagne glas en vul dit ver der bij met de me thode champagne. Garneer het glas met een paar frambozen. Vrienden, familie en relaties hebben een compleet verraste Jan Jonker uitgezwaaid als directeur van Bonda's Veevoederbu reau bv. De goede man wist écht van niets toen zo'n 120 mensen hem stonden op te wachten bij landgoed Groenendaal in Heem stede. Dochter Ineke van Wijk had de hele rataplan (receptie, koets, gastenlijst) voor hem geregeld, inclusief koninklijke onder scheiding. Loco-burgemeester Kal van Bennebroek kon Jonker vertellen dat hij Ridder in de Orde van Oranje Nassau was gewor den. Bonda in het Leidse een overbekende naam heeft op het leven van Jonker een zwaar stempel gedrukt. Zijn dochter daarover: „Ooit was hij voorbestemd om de boerderij van zijn vader over te nemen. Als jonge knul kwam hij in 1963 toevallig bij Bonda in Lei den terecht. Na een jaar of zes wilde hij verder om zich heen kijken en kwam hij terecht in het hoge noorden, bij AVB, een aardappel- verwerkend bedrijf. Maar vanaf 1985 was hij weer op het oude nest terug, dit keer als directeur. Hij verhuisde twee jaar geleden met het veevoederbedrijf mee uit Leiden naar Hillegom, waar nu het kantoor is gevestigd. Alleen de depots, werkplaatsen en garages bleven in Zoeteiwoude (Industrieweg), Den Bosch en Groenlo." Ineke van Wijk: „Mijn vader heeft altijd gezegd geen groot afscheid te willen. Maar de nieuwe directeuren, zijn secreteresse en ik heb ben de koppen bij elkaar gestoken omdat we vonden dat er toch iets moest gebeuren. We hebben allerlei oude relaties opgetrom meld met wie meer dan dat puur zakelijke contact was." Zoals bijvoorbeeld André de Jong, de Sassenheimer die al zo'n 30 jaar de Leidse Groenoordhallen bestiert. „Jonker is voorzitter van de VEBO, de vereniging tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek. En daarvan ben ik secretaris. Het is een vereniging die stamt uit de jaren '30, gesticht door de oprichter van Bonda. Ik heb veel met Jonker te maken gehad. Hij is een zeer stuwende man; komt al tijd met allerlei nieuwe zaken aan. Wat we op onze weg tegenkomen en dat is de laatste tijd heel veel, door de EG-regels op het gebied van de gezondheid van dieren we gaan gewoon door. Jonker weet overal een oplos sing voor. Sinds drie jaar is hij voorzitter van het Natio naal Paasvee Comité, en ik ben in zijn kielzog dus weer secretaris geworden. Inmiddels hebben we voor de derde keer de finale van een zestal tentoonstellingen op poten gezet." Is André de Jong niet bang om deze stuwende kracht kwijt te ra ken? „Welnee. De dag nadat hij zijn lintje en afscheidsreceptie had gekregen, zat Jonker weer gewoon de VEBO-vergadering voor. Niet alle aanwezigen wisten ervan, en zelf zegt hij niks, dus heb ik maar een paar flessen opengetrokken. Want dèt is Jan Jonker. Normaal." Ook Wim Bonda, zoon van de oprichter en naamgever, was speci aal vanuit Leiden naar Heemstede gekomen. Bonda: „Jonker is een uitstekende kerel. Ach, we kennen hem zo lang en hij is prima. Niet voor niets heeft hij ons bedrijf eind '93 gekocht." Wim Bonda's vader Jan Willem was in 1915 de oprichter van het bedrijf. Daarover zegt hij. „Dat was in de eerste wereldoorlog. De jongens kregen toen vrij om hun vaders te helpen en mijn vader vond dat hij ook maar iets moest beginnen. Hij had een startkapi taal nodig van 2500 gulden en vond vijf ooms, die ieder voor 500 gulden borg wilden staan. Later is het bedrijf echt goed gaan draai en, toen we bostel, een restprodukt van bier, aankochten als vee voer. Jonker heeft bij de expansie een belangrijke rol gespeeld. Jammer dat hij stopt, hij is nog geen 60." Ach, hij zal niet gaan stilzitten, weet zijn dochter nu al. „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Hij blijft commissaris bij Bonda en gaat zijn broer met de boerderij helpen. Ze zijn daar sinds kort met robots aan de gang, die het melken overnemen. Reuze interessant, hij volgt die ontwikkelingen met veel intéressé." Groenoordhallen-directeur André de Jong ondertekent het contract met het Russisch Staatscircus. foto hielco kuipers de gemeente Lei den, voor elkaar krijgen dat het cir cus hier op het ter rein mocht staan. We raakten aan de praat over de vraag of we rond kerst niet iets in onze hal konden doen. Ilja Smitt, woord voerder van het Russisch Staatcir- cus, heeft zijn 'roots' in Leiden - vandaar dat die contacten heel goed liggen. En het resultaat ligt er nu: Leiden krijgt een kerstcircus." Bekend tennisleraar Irfan Aytug getrouwd Al jaren tennisleraar zijn in Rijnsburg en Warmond, hon derden leerlingen met eindeloos geduld de backhand geleerd, in de Leidse regio een grote bekendheid genieten en dan stiekem trouwen? We dachten van niet. Irfan Aytug (36) kreeg bij zijn 'ge heime' huwelijk met Ruth Lam- booy in het Leiderdorpse gemeen tehuis fotografen en collega's over zich heen. „Hij is geweldig. Je kunt alles tegen hem zeggen en elke les is weer gevarieerd, maar ook ge zellig", horen we uit diverse bron nen. Aytug heeft een uiterst gevari eerde leerlingenkring. Veel kinde ren en ons soort 'krukken' lopen met hem weg, maar de veelbelo vende tennisspelers doen dat evenzeer. Zo promoveerde het eer ste team van Dekker onlangs met zijn hulp naar de hoofdklasse. Aan het Warmondse tenniscentrum is de bruidegom al bijna vijftien jaar verbonden; bij de Rijnsburgse Rijnkanters geeft de immer met brede glimlach getooide Leider dorper sinds vijfjaar les. Tennisleraar Irfan Aytug getrouwd met Ruth Lambooy en geflankeerd door collega's Carel de Bruijn (links), Alice de Jong en Jasper de Regt. foto hielco kuipers De vroege ochtend na zijn huwe lijk overigens stond Irfan, zoon van een bekend Leids chirurg, al weer om negen uur op de tennis baan. Ongetwijfeld met de bedoe ling om even enthousiast als altijd de ballen aan te geven. mercocktail. We druk ken het hierbij ge woon af en verwijzen graag even naar de le zersbon elders in deze bijlage, want wie geen zin heeft zelf te 'knoeien', kan er gra tis één drinken bij 'De Koekop' aan de Leidse Mare. Proost! Komende en gaande mannen van Bonda's Veevoederbureau. Het echtpaar Jan en Riet Jonker, geflankeerd door de nieuwe directeuren. Links Ed Brouwer, rechts René Schepens. foto united photos de boer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 32