Aalmoes voor wereldprimeur WEER Love-game voor Daphne en Richard Bedrijfsleven in de knel Bart rijdt weer rond Ratelband opent website 177 DONDERDAG 8 JULI 1999 COMMENTAAR De Duitse fiscus maakt zich op dit moment bepaald niet populair bij het Nederlandse bedrijfsleven. Ondernemingen in de diensten sector moeten sinds kort tussen de 25 en 30 procent procent van hun omzet in Duitsland achterlaten op geblokkeerde rekeningen. De belastingdienst van onze oosterburen kan dan het bedrag op een later tijdstip verrekenen met nog te vorderen belasting. Uiteraard komt de Duitse richtlijn niet uit de lucht vallen. Kleine Midden- en Oost-Huropese bouwfirma's hebben jarenlang belas ting ontdoken, waardoor Berlijn zich genoodzaakt zag maatrege len te nemen. De goeden moeten nu echter onder de kwaden lij den. Het gaat ten aanzien van Nederlandse bedrijven op het ge bied van transport, reclame en automatisering inmiddels om tien tallen miljoenen guldens omzetderving. Het lijkt er op, dat de Duitse belastingdienst wat al te grofmazig bezig is met zijn poging 'foute' buitenlandse bedrijven te dwingen belasting af te dragen. De branche-organisatie EVO signaleert na melijk dat veel 'goede' Nederlandse bedrijven die niet of slechts beperkt belastingplichtig zijn, nu ook gedupeerd worden. Hun omzet wordt immers via geblokkeerde rekeningen van opdracht gevers met genoemde percentages afgeroomd. Genoemde bedrijven krijgen het geld weliswaar na een periode van twaalf tot achttien maanden geheel of deels terug, maar voor veel ondernemingen ontstaat zo tijdelijk wél een financieel pro bleem. Vooral in de transportsector is dat het geval. De marges zijn daar belangrijk kleiner zijn dan in bijvoorbeeld de reclame. Het ministerie van economische zaken weet inmiddels van de hoed en de rand. Het is zaak, dat het zo snel mogelijk in gesprek gaat met Berlijn om de problemen uit te praten. Volgens de EVO blijkt immers nu al dat veel Duitse opdrachtgevers in toenemende mate Duitse bedrijven inschakelen omdat ze geen trek hebben in de administratieve rompslomp rond de verplichting een deel van de nota op een geblokkeerde rekening te storten. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, luidt het spreek woord. Al is duidelijk dat de Duitsers een probleem hebben, het is ongewenst dat een belastingmaatregel onbedoeld leidt tot Duits protectionisme via indirect uitsluiten van buitenlandse bedrijven. Niet alleen de Nederlandse dienstverleners zijn namelijk de dupe, ook Deense, Oostenrijkse, Franse en Portugese collega-bedrijven hebben grote moeite met het nieuwe fiscale regiem. Wellicht kan Finland als kersverse voorzitter van de Europese Unie de Europese Commissie een voorzet geven tot een betere oplossing. Emile Ratelband, de wat 'ver sleten' goeroe van het positieve denken, presenteerde gisteren in Rotterdam zijn nieuwe web site (www.ratelband.com). Om zich te verzekeren van de komst van journalisten had hij aange kondigd dat Bill Gates zou langskomen. De oprichter van software-producent Microsoft en de rijkste man op aarde was per slot van rekening in Am sterdam. Maar dat bleek een dubbelganger en ook met het demonstreren van de website liep het allemaal anders, omdat die was 'gecrasht'. Nadat Ratel band in het Radio 3FM-pro- gramma Arbeidsvitaminen zijn favoriete top-drie had mogen geven en daarnaast natuurlijk flink reclame mocht maken voor zijn site, waren de compu ters overbelast geraakt. In korte Stralend weekeinde In Moskou bereikte de hitte gisteren met maximaal 33,6 graden een hoogtepunt. Ook vandaag is het er nog heel warm. Het aantal zomerse dagen bedraagt inmiddels 19 in successie maar morgen verloopt de hittegolf. Dan passeert een koufront. Door veranderingen in de druk- verdelmg is het nu onze beurt om van de warmte te gaan genieten. Bo ven de Noordzee wordt een voor juli ongebruikelijk sterk hogedrukge- bied opgetrokken. De druk in de kern loopt morgen zelfs op tot 1036 hPa. Onder invloed van het luchtdrukmaximum gaan we een stralend week einde tegemoet. Morgen is het overwegend zonnig en wordt het zo'n 25-26 graden. Aan zee is de temperatuur iets lager vanwege een noord tot noordoostenwind. Deze is boven land matig, aan de kust enige tijd vrij krachtig. Watersporters komen dus ook aan hun trek ken. Tijdens het weekeinde draait het om zon, zon en nog eens zon. De temperaturen stijgen tot boven de 25 graden en de wind waait uit richtingen tussen noordoost en oost. De zonkracht in deze tijd van het jaar is groot. Om die reden is het aan te raden om midden op de dag niet langer dan 15 tot 20 minuten onbeschermd van de zon te genieten. Wilt u wel langer in de zon zitten of liggen, zet dan een petje op, trek beschermende kleding aan of gebruik een antizonnebrandmiddel met een fac tor 10 of 12. Op zondag is er overigens wel een kleine kans op een bui. Na het weekeinde blijft het nog enkele dagen warm tot zeer warm zomerweer. Dat hoge barometerstanden niet altijd een garantie zijn voor mooi weer bleek giste ren weer eens. 's Ochtends hadden we in onze regio veel bewolking en een enkele bui; in de middag werd het zonniger maar ontwikkelde zich bij Woerden een hoosbui die het vooral op de Alblasseren Lopiker- waard had voorzien. In Boven-Hardinxveld viel 44 mm. De temperaturen kwamen opnieuw boven de 20 graden uit. jan visser Bildjoumalist kocht Oranje-schandaal in '74 voor 300 mark Even genieten van het zomerse weer. Dat deed gisteren ook televisie presentator Bart de Graaff, die onlangs opnieuw werd opgenomen in het LUMC, het vroegere Academisch Ziekenhuis in Leiden. De Graaff herstelt van een licht herseninfarct waardoor hij half juni werd getrof fen. Naar verwachting mag hij nog deze weel* het ziekenhuis verlaten. Het herseninfarct betekende, nadat eerder een donomier door zijn li chaam werd afgestoten, de zoveelste tegenslag voor de presentator, die hoopt spoedig weer aan de slag te kunnen bij BNN. foto loek zuyderduin Een luttele aalmoes vol stond om hét verhaal van zijn leven in handen te krijgen. Klaus Schlütter, jonge hond van Bild Zeit- ung, stopte een collega 300 mark in de zakken en schopte een gigantische rel door in geuren en kleuren een naaktzwempartij van de Oranje-helden van '74 te schilderen. Insiders gaan er nog immer prat op dat het fletse spel in de WK-finale van sterspeler Cruijff te wijten was aan het sensatiestuk in de Duitse boulevardkrant. Onzin, briest de verguisde scribent een kwart eeuw na dato. „Cruijff heeft zichzelf gestraft." Af en toe wordt-ie er een beetje moe van. Zeven WK's, zeven Olympische Spelen, honderd interlands en 1200 Bundesliga- vvedstrijden vertaalde Klaus Schlütter (58) naar de kolom men van de machtige papieren reus, maar steeds wordt hij weer herinnerd aan de moker slag waarmee hij op 2 juli 1974 het Oranjekamp trof. Zeker als Nederlandse vakbroeders in de buurt zijn, moet de huidige nestor van de honderdkoppige Bildsportredactie de loopgra ven in. „Alsof ik medeschuldig ben aan die nederlaag in de fi nale. Kom nou! Ik heb louter mijn journalistieke plicht ge daan. Alleen is alles in Bild zwarter dan zwart en witter dan wit. Dat is nu eenmaal het ka rakter van ons blad." Eigenlijk heeft Schlütter, met een handvol collega's wegge stopt op een deelredactie in het dromerige stadje Esslingen, on der de rook van Stuttgart, wei nig trek in een déja vu. Het ijs breekt pas als de gelouterde broodschrijver bladert door de WK-edities van Bild die wel zijn opgediept. 'Ich stoppe Hol lands Superstar', schreeuwt ter riër Berti Vogts de lezers toe. „Heeft hij prima gedaan", klinkt het cynisch. „In de eerste minuut was Cruijff al los." Bij die ene onnavolgbare be vlieging bleef het. Nummer 14 haalde in de dramatische apo theose in München nooit zijn normale niveau en bondscoach Rinus Michels knarsetandde nog jaren later dat zijn vedette Gele kaart voor Cruijff tijdens de WK-finale van 1974. „Cruijff heeft zichzelf gestraft", aldus Klaus Schlütter van Bild Zeitung, die berichtte over de zwembadaffaire. „Topsporters die aan zo'n toernooi bezig zijn, mogen zich niet overgeven aan uitspattingen." foto archief mentaal geknakt was door een uitgekiende lastercampagne in Bild. Lariekoek, oreert Schlüt ter. „Door een reeks stomme toevalligheden kreeg ik het ver haal in mijn schoot geworpen. Ik stond zelf met mijn oren te klapperen." Het begon al meteen nadat de Zuid-Duitser, ondergebracht in hotel Krautkramer waar ook Oranje logeerde, zijn collega Guido Flick van een krant in Stuttgart trof. Die vertelde hoe hij de vorige avond een feest avond van Oranje, met een op treden van The Cats, had be zocht en in de vroege uurtjes zijn bed opzocht. Niet lang daarna stoof hij in badjas weer de gang op, omdat hij beneden een hoop kabaal hoorde. Bij het zwembad beneden zou hij en kele Oranje-cracks getroffen hebben, die in gezelschap van een stel fraaie dames een offer aan Bacchus brachten. „Cruijff was er zeker bij, evenals Strik, Schrijvers en ik dacht Rensen- brink." Volgens Flick was er voor iedere speler een vrouw. „Op een gegeven moment is het hele gezelschap naakt het zwembad ingedoken. Onder het genot van flink wat flessen champagne zijn ze tot zeven uur 's ochtends doorgezakt." De ambitieuze Schlütter moest even naar adem happen. Nog geen dag daar en dan al zo'n knaller. Klaargestoomd in de vindingrijke Bild-school bood hij ter plekke driehonderd mark voor het sensationele verhaal. Flick hapte meteen toe. De deal was dat Bild en de Stuttgarter Zeitung, werkgever van Flick, het stuk gelijktijdig zouden pu bliceren, waarbij Schlütter zijn collega als getuige zou opvoe ren. „De centrale redactie in Hamburg was meteen razend enthousiast. Gefiindenes Fres- sen voor het volk." Nog diezelfde avond plofte Bild in de schappen met prominent op de voorpagina de levensgro te kop 'Cruijff, drank, naakte meisjes en een koud bad'. Niet alleen Hiltrup, maar heel Ne derland daverde op zijn grond vesten. De wildste geruchten zongen door het land. Er zou een orgie zijn geweest, vecht partijen, drinkgelagen. Alle spe lersvrouwen hingen aan de te lefoon. Lang kon het verslaggeversduo zich niet verkneukelen over de consternatie. Kort voor midder nacht werden ze door de zoon van de hoteleigenaar op de kei en gezet. Saillant detail: diezelf de junior zou volgens de publi catie in Bild tijdens het feestje met de Cats slaags met Cruijff geraakt zijn, omdat hij foto's had genomen van diens innig onderonsje met een 'roodharig meisje'. Terwijl Schlütter en Flick de volgende morgen wak ker werden in een inderhaast opgezocht pensionnetje in Münster, ontkende de Oranje aanvoerder, evenals zijn ploeg- makkers, in alle toonaarden de verhalen over blootzwemmen. Rinus Michels, die zijn dagelijk se persconferentie tot dan toe in twee talen hield, weigerde nog één woord Duits te spre ken. Hoewel hijzelf nooit een glimp van de vermeende braspartijen in Hiltrup heeft opgevangen, is Schlütter 25 jaar later er nog steeds van overtuigd dat hij de waarheid heeft neergepend. „Ik kende Flick al geruime tijd. Ui terst betrouwbaar, nooit te be trappen op een leugen. Ik had geen reden aan zijn verhaal te twijfelen." Toch schoot hij en kele jaren geleden Arie Haan, toen trainer van Vfb Stuttgart, nog eens aan over het voorval. Niet tevergeefs. „Haan deed er niet moeilijk over. Toen hij 's ochtends naar het ontbijt ging, gingen de feestgangers net naar bed. Stoppelbaard, dikke wallen onder de ogen. Nee, hij wilde niet zeggen wie het waren." Ironisch genoeg zit Schlütter, de boodschapper, nog steeds stevig in hét zadel en is Flick, de infiltrant, al lang journalist-af. De man, die voor een weekloon de primeur van zijn carrière verpatste, schijnt ergens in Zwitserland zijn dagen als schilder te slijten. „Zo gaat dat hier", mijmert Schlütter. „Als een regionale krant met spette rend nieuws opent, valt het nauwelijks een hond op. Maar het kleinste berichtje in Bild is al genoeg voor een opstand." roelwiche* tijd zouden 60.000 mensen het internetadres hebben ingetikt van Ratelband. Met www.ratelband.com maakt de echte Ratelband zich in feite overbodig. Mensen die last hebben van een fobie, kunnen op de site namelijk een doe- het-zelf-handleiding vinden. Verder is er een speciale pagina voor kinderen. Want de vader van vier kinderen vindt dat hij ook die groep kan helpen. „Ik bespreek in principe alle pro blemen van kinderen en geef adviezen. Zij kunnen zelf e- mailen. Het mag over van alles gaan. Van 'mijn eerste erectie' tot 'mijn pappa en mamma zijn gescheiden'. Het is de bedoe ling dat we daarna samen een boek schrijven." Nietsvermoedend schuift een groepje oudere dames naar de kassa van het Muiderslot. Ter wijl de meesten naar hun por temonnee zoeken, kijkt een vrouw op naar het passerende bruidspaar. „Hé, dat is Richard Krajicek", gilt ze en bijna auto matisch beginnen haar vrien dinnen te applaudisseren. Nederlands beste tennisser trouwde gisteren in Muiden met presentatrice, schrijfster, ex-fotomodel Daphne Deckers. Precies drie jaar na de Krajiceks zege op Wimbledon. „We heb ben een mooi moment afge wacht", zei een stralende Dec kers. .Andere dingen vonden we belangrijker", vulde Krajicek aan. „We zijn eerst in Muider- berg gaan samenwonen en hebben een kind g geboorte van Emma was veel belangrijker voor ons. Daarna hebben we toch maar besloten te trouwen. En 7 juli leek ons wel een goede datum." In schril contrast met bijvoor beeld het met talloze veilig heidsmaatregelen omgeven hu welijk tussen de Engelse top- voetballer David Beckham en Spice Girl Victoria Adams, afge lopen weekeinde in Dublin, verliep de 'mooiste dag' voor Krajicek en Deckers in een zeer gemoedelijke sfeer. Voor De Ka zerne in Muiden, een omge bouwde vestingwal, verdrongen zich gistermiddag om drie uur wel een tiental fotografen. Maar de overige belangstellenden - ongeveer zeventig - bekeken het paar op een beleefde af stand. De meesten van hen keurden de jurk van de bruid, die overi gens voor de tweede keer in het huwelijksbootje stapte, wel goed. Deckers trouwde in tradi tioneel wit en had een sleep van enkele meters. Krajicek droeg geheel in stijl een jacquet. Met een vlek op zijn revers, want dochter Emma was op weg naar de huwelijksplechtigheid ziek geworden. Na het jawoord, waarbij Kraji ceks zus Lenka en Deckers' broer Clark de getuigen waren, kregen de fotografen bij het Muiderslot de gelegenheid voor het maken van 'mooie plaatjes'. eric de bie New age en de nieuwe ziekten Merkwaardig toch hoe elke tijd zijn nieuwe ziekten creëert. Wie had er tien, twintig jaar geleden gehoord van de muisarm, bekkeninstabiliteit, van elektro- stress, whiplash, het Bijlmersyndroom, van ME en fi- bromayalgie? Allemaal aandoeningen waarmee het reguliere medische circuit nauwelijks raad weet. maar die de getroffenen soms zelfs een levenslange in validiteit bezorgen. Daarnaast is er ook veel meer psychisch leed dan vroeger, we willen allemaal hier en nu voor honderd procent perfect en succesvol zijn. En als artsen en psy chotherapeuten ons niet gezonder, dynamischer en gelukkiger kunnen maken, dan is er altijd nog het al ternatieve circuit dat nog wel hoop, geloof en liefde in de aanbieding heeft. In de zogeheten New Age- beweging wordt bovendien je zelfwerkzaam heid gestimuleerd, een verleidelijke optie die je niet langer meer afhankelijk maakt van afstandelijke, deskundige anderen. Nee, jij bent de schepper van je eigen wer kelijkheid, krijg je te horen, Je oogst wat je zaait en waarom je - onbewust - vraagt. Bewustwordingen zelfkennis, daar draait het allemaal om. Ziekte en crisis zeggen iets over jezelf, hebben een die pere betekenis, je kunt er van leren, wanneer je je lichaam respecteert. Dit soort opvattingen doet de beoefe naars van de reguliere geneeskunde vaak huiveren, maar toch hebben de ive- reld van de reguliere geneeskunde en die van de new age meer raakvlakken dan ze in hun onderlinge verkettering onder ogen willen zien. Niet alleen in de alter natieve geneeswijzen maar ook in de re- HELEEN CRUL guliere geneeskunde hebben typologieën van een be paalde persoonlijkheid hun intrede gedaan als ver klaring voor ziektebeelden, waarin een bepaald ge drag of een bepaalde leefivijze het hartinfarct, kanker, galblaas en dergelijke moeten verklaren. Fatty forty females, alfa-types, de kankerpersoonlijk heid, de ME-gestalt', dit soort etikettering verraadt niet alleen de behoefte tot duidelijke omlijnde catego rieën te komen, maar houden ook een waarde-oor- deel in. Ze verwijzen naar verkeerde leefgewoonten en psychische kenmerken die deze ziekten zouden ver oorzaken. En als jij zelfde oorzaak bent, dan ben je dus ook de schuldige. Die redenering staat mij tegen. Niet alles wat ons overkomt is logisch te verklaren en metal die oor zaak- en gevolgredenering wordt de complexe werke lijkheid van ons leven en lichaam te kort gedaan. Die visie staat ook centraal in het (in Nederland uitver kochte) boet De wijsheid van het lichaam, reflecties over ziekte, van Arthur Frank Frank, een Amerikaanse hoogleraar sociologie, kreeg op zijn negenendertigste een hartinfarct en vijftien maanden later werd er zaadbalkanker bij hem gecon stateerd. Hij was een lange afstandsloper, leefde zeer gezond en de statistische kans dat hij juist een hartin farct zou krijgen, was uiterst klein. Dankzij zijn in zichten in de filosofie, communicatieleer en psycho therapie, was hij in staat zijn ervaringen met twee le vensgevaarlijke lichamelijk aandoeningen boeiend en verhelderend op papier te zetten. Ziekte is de ervaring van de aandoening doormaken' is zijn uitgangspunt. 'Het ziekenhuis neemt de aan doening voor zijn rekening, maar distan tieert zich van de ervaring'. Hij constateert ook dat zijn lichaam in het ziekenhuis 'het lichaam' wordt. 'Van mij wordt nog dagen ac Nog 177 dagen en het nieuwe millennium b der aan. Reden voor deze om in een dagelijkse s terug te kijken op bel; raj rijke gebeurtenissent ral plaatsgrepen op corre ponderende data in gelopen 1000 jaar. De week: 5 juli 1946: eers kini Louis Reard in juli 1895: helden Lom! en Wilhelmina op Ma JJj; veld; 7 juli 1974: Nede am verliest WK-voetbalfij 8 juli 1695: Christiaan Huygens overlijdt; 9 ji 1877: Wimbledon-toe a"t komt totstand; 10 juli Willem van Oranje ve moord. illia hui foto wfa mario nap gevraagd dat ik met het defect van.mijn lichaam om ga alsof vrees en frustratie er geen deel van uitmaken', constateert hij. De professionele maar kille wijze waarop de geneeskunde aandoeningen van het li chaam reduceert tot fysiologie, maakt dat patiënten hun lichaam verliezen, het gaan ervaren als een soort locatie elders die nauwkeurig wordt gemeten: via prikken van bloed, het maken van hart- en hersen- filmpjes en röntgendiagnostiek. Hogepriesters van de reguliere geneeskunde houden zich in hun technotempels uitsluitend met de aan doening bezig en niet met de ervaring. De hogepries ters van de new age echter concentreren zich voorna melijk op de ervaring en veel minder op de aandoe ning. De eerste categorie bedient zich daarbij van de ratio, de tweede van de intuïtie. Dat gegeven brengt niet alleen een scherpe scheiding tussen aanhangers en gelovigen te weeg, maar veroorzaakt ook dar veel mensen niet krijgen wat ze nodig hebben. In beide benaderingen wil men niet accepteren dat het lichaam een eigen ondoorgrondelijke waarheid heeft, meent Frank. Hij legt een relatie tussen het ge wetensonderzoek dat de geneeskunde je opdringt over wat je eventueel fout of verkeerd hebt gedaan, en dat wat vroeger van je werd verlangd in de biechtstoel. Maar: 'Het idee dat mijn eigen tekortkomingen zo spectaculair zouden zijn dat ze me kanker bezorgden, zou alleen maar ijdelheid geweest zijn.Kortom: voor veel wat ons overkomt in het leven is geen bevredigen de verklaring tenzij je wilt geloven dat die er wel is. Maar het accepteren van het feit dat we te gast zijn bij een werkelijkheid die we niet kunnen doorgronden, is misschien wel de moeilijkste opdracht van het mens zijn. 2 mi Ut 8 JULI 1695 'Je kunt er natuurlijk over lan peren, maar dat heeft nie enl zin. Beter is het te accept! er, dat wij nu eenmaal een a >mi hebben die wetenschapp del van formaat niet op juiste de schat'. De ontboezemi van prof.dr.Andriesse, de teur van een biografie var atie Christiaan Huygens. 'Huj staat op het niveau van et lilei en Newton, maar in land wordt dat niet echt schouwd. Dat vind ilc jam maar wij Nederlanders w ïüL ren nu eenmaal sneller ee genschap als goed koopm en schap'. Het is vandaag 30 hei geleden dat Christiaan Hi ere overlijdt. De dichterszoon tpb wordt bekend omdat hij d in h chanica verbetert, het slit fd e uurwerk uitvindt en met, zelfgebouwde telescoop d gen en een maan van Sat ontdekt. Tegen de tijd dal zijn boek over het slingen werk presenteert, in de tv helft van de zeventiende e is hij het erkende hoofd y Europese wetenschap. Mi hoe groot ook, Andriesse' wijst in zijn biografie naai trieste einde dat de zoon in Nederland bekendere Constantijn beleeft. Over vertrek aan het Haagse Ni einde waar hij zal sterven pijn en de weigering van sel, omdat hij denkt vergil te worden. De grootste ge die Nederland voortbreng sterft verbitterd. MENSELIJI1 he sch Popmuzikant MADONNAi genodigd door de vooraansjxx Engelse universiteit van Cai bridge om een lezing te gevi voorwetenschappelijk med ilijl kers. De zangeres zal de do ter ten bijpraten over het onde imago en werkelijkheid. Dr Adamson, die Madonna uit teti de, verwacht veel van de Ie; xx „Ze is erg intelligent en ise stuk meer belezen dan de d meeste van onze medewerk I v zei hij tegen het Britse pers ;eh. reau WENN. De uitnodiging koi volgens Adamson geen pub teitsstunt. „Dit wordt een ze lezing. Traditionele docf hebben misschien nooit va donna gehoord, maar veel ga's staan te trappelen om verhaal te horen." Madonn hard op weg een wetenscha lijk onderwerp van beteken worden. In 1997 gaf de we schapper Hannah Bosma Universiteit van Amsterdam trimester lang college overi popster. Negen maanden lang hee LAURA MURPHY surrogaat der gespeeld voor een jongf lynx, een katachtige die vex in de bergen van California lynx, Rocky, was direct na boorte in de steek gelatei haar moeder. Dit soort dien door mensen worden groot| bracht, kunnen daarna niet wennen aan de natuur. Daa besloot de dierenbescherm Californië een proef te nefl Oppasser Laura smeerde i met kruiden en geurtjes uit natuur. Zij trok een kattenf aan waar urine van een will overheen was gegoten en in de kooi negen maanden moeder voor Rocky. Zij leejhm jong onder meer jagen. In? want de mensenstem zou F )or kunnen afschrikken. Vorigs 'fin was het zover: Rocky werd rer laten. Zij was groot en sterf UcF -1 W>

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2