UIT KRANT... Dankzij mijn Da Hg! a U3M31 taq ui ;ee;s ■II Helemaal aan het einde van de Wassenaarseslag ligt, half verscholen op een duintop, een uitspanning te baden in de zon. Als je het strand oploopt, langs de geasfalteerde wég die in het warme zand overgaat in een vlonder, zie je links een bordje met daarop Brasserie St. Moritz aan Zee. Boven op het duin staat geen strandtent, maar een echt huis van steen. Mét een ruim terras, beschut achter Er is weinig mooier dan op een zwoele zomer avond de zon langzaam, zeer langzaam, in zee te zien vallen. Dat kan op het strand, en ook op het terras van St. Moritz aan Zee. Een vreemde naam overigens voor een brasserie die het moet hebben van zon en niet van besneeuwde berg hellingen waar de Zwitserse wintersportplaats Sankt Moritz om bekend staat. Op de top van I het duin ligt zand en niets dan zand. Misschien droomt de eigenaar van St. Moritz aan Zee van dikke pakken sneeuw bij het zien van de in de i felle zon bijna witte duinhellingen. Gelukkig zijn de temperaturen in Wassenaar niet bepaald winters. Het parkeerterrein aan de Wassenaarseslag is rond 19.00 uur dan ook nog af geladen vol en we zien mensen in strandkleding af en aan lopen. We treffen het op deze onwaarschijn lijk zomerse dag: er is nog een tafeltje vrij op het ter ras van de brasserie. We vallen met onze neus in de boter: de heerlijkste geu ren van een grote barbe cue komen ons tegemoet. We zien onder meer saté, salade en gepofte aardap pelen hoog opgetast op grote schalen. Maar dat al les is helaas niet voor ons bestemd. St. Moritz aan Zee doet namelijk ook aan feesten en partijen. Eenmaal gezeten, genieten we van het schitterende uitzicht. We zien schelpen en helmgras rondom ons. In de verte liggen bootjes aan de vloedlijn en duiken sportievelingen - kleine stipjes - de golven in. Hoe wel er een stevig briesje staat is de zon, zeker ach ter glas, nog warm genoeg om jas of trui uit te laten. Iedereen is goedgemutst die avond. Het afgeschermde terras lijkt wel een dorpsplein: kakelende en starende volwassenen hangen on deruit, honden en kinderen lopen af en aan. De meisjes en een enkele jongen van de bedie ning zijn te herkénnen aan witte T-shirts met daarop de tekst: après ski leraar. Helaas kunnen deze après ski-leraren het niet allemaal bolwer ken, die drukte op het dorpsplein. Het duurt dan ook even voordat ons drankje wordt geno teerd. Vervolgens duurt het weer even voordat onze bestelling wordt opgeschreven. Eerlijk is eerlijk, het voorgerecht staat binnen vijf minuten op tafel, maar de lege borden blij ven vervolgens ruim een half uur staan - ze hadden er nóg gestaan als we niet geroepen hadden - en het hoofdgerecht verschijnt bijna een uur na het voorgerecht. Als er vervolgens een bierglas bij de buren op de grond klettert, blijft dat gewoon liggen, scherven of niet. Het is meer geluk dan wijsheid dat niemand zich snijdt aan het vlijmscherpe glas tussen de twee tafeltjes in. St Moritz aan Zee heeft een beperkte kaart die niet veel afwijkt van het menu van veel andere horecagelegenheden aan de Noordzeekust. Zo serveert de Wassenaars brasserie onder meer N Brasserie St. Moritz aan Zee Wassenaarseslag 15 Wassenaar Tel. 070-5114013 Bediening M goed als afwezig Prijs/kwaliteit: redelijk het bekende borrelgarnituur, groentesoep, hamburgers, spareribs, saté en schnitzels. Op vallend is wel een ruim aanbod aan vegetari sche gerechten zoals groentelasagne, roerbak groente en artisjokbodems. We hebben flinke trek, buitenlucht maakt hon gerig, en bestellen dus ook een voorgerecht. Voor mijn tafelgenoot wordt dat de Toscaanse Parmaham op een bedje van tomatensalade en knoflookdressing, toast en boter (14,75), voor mij de gerookte zalmfilet met dillemayonaise, toast en boter (18,75). Best smakelijke, maar simpele schotels met saus uit potjes, zo onder vinden wij al rap. Als de hoofdgerechten eindelijk arriveren, wor den ze aan onze - blijk baar ook lang wachtende - buren aangeboden die - zo geven zij aan - iets an ders hadden besteld, maar best bereid zijn genoegen te nemen met onze keuze. We moeten even kordaat optreden, de après ski-le rares onderneemt geen actie, en krijgen na een opmerking alsnog ons eten. Enigzins afgekoeld en met een bergje niet goed doorbakken frituur- aardappeltjes. Mijn partner heeft visbro chettes (29,75) van sappi ge gegrillde zalm en witvis die goed smaken, en ik peuter kleine garnalen van mijn spiesjes, die zonder hun jasjes niet veel om het lijf hebben en meer ge kookt dan gegrilld lijken. Erbij dezelfde knoflook saus uit een flesje die ook bij de zalm werd geser veerd, een stronkje bloem kool, een schaaltje mayo en wat rauwkost. Kortom: een bord vol café- voedsel waar we niet erg van onder de indruk zijn. Erbij drinken we een half karaije frisse ro sé, Virginie Syrah. Toe nemen we een coupe Mont Blanc (8,75), hoe kan het ook anders, een berg ijs met choco ladesaus en advocaat, en een Italiaans ijstaartje (9,25). Het taartje ziet er mooi uit op een groot bord met decoratieve sliertjes chocoladesaus, alleen jammer dat het lepeltje in de saus ligt. Het apres skimeisje grinnikt slechts schaapach tig als we haar daarop opmerkzaam maken. We vragen haar om een nieuw lepeltje. Dat komt gelukkig nog voordat het ijs gesmolten is. De rekening gaan we. het wachten beu, maar binnen betalen. Buiten is het een stuk frisser geworden nu de zon is verdwenen. In de rom- melig-gezellige ruimte zien we nog meer etende en drinkende mensen, natte en droge honden en andere huisdieren, waaronder drie fretjes die bij een man en een vrouw op schoot jutten. De diertjes worden even later aan een lange lijn op het strand uitgelaten. Voor ons komt een stel op rolschaatsen voorzichtig de trap afschuifelen. We rekenen 132,25 gulden af voor deze matige maaltijd in een fantastische omgeving. TEKST STELLA CARSON FOTO HIELCO KUIPERS Hoge Mors weg 140 2332 HN LEIDEN Telefoon 071 -576 50 00 Fax 071 -532 37 80 inonxe Leidsch Groene Hart gaat na 2004 op sl „Elke week, echt waar. Alle aan biedingen overzichtelijk op een rijtje. En ik heb het wel eens gewaagd om een weekje over te slaan, maar daar kwam ik gauw van terug. Je had ze eens moe ten horen... Nee, voor mij bete kent adverteren pure winst. En een echte klantenbinder. Dankzij m'n krant." Ook effectief adverteren? Bel 071-5 356 230 door CEES VAN HOORE De Lakenfeesten. Gaat er dan één groot laken over Leiden, zodat onze mooie stad er komt uit te zien als een stil kunstwerk van Christo? De vele festivitei ten beginnen langzaamaan door te dringen tot de regio en omliggende steden en tal van feestneuzen vermaken zich uit stekend met programma-on derdelen als de peurbakken- tocht en Leiden Culinair. Vol gens enthousiastelingen bruist Leiden met de Lakenfeesten en steekt het feest de 3 Octobervie- ring naar de kroon. Wat vindt de Leidenaar van de Lakenfees ten? Een peiling. I. van Weeren, eigenaar van Café De Spijkerbak: „Leuk voor de stad. Persoonlijk heb ik het meest aan de twee zonda gen, wanneer er markt is en Leiden Culinair. Daar heb ik wel wat extra werk door. Ik or ganiseer een darttoemooi. Dat komt toevallig zo uit. Ik stel me er niet speciaal op in, laat alles lekker op me af komen. Over het algemeen merk ik er niet zoveel van." Ondernemer, wil anoniem blijven: „Tja, ik denk dat Lei den krijgt wat Leiden verdient. Een feest met veel drank en on- derbroekenlol. Ik heb in het verleden wel eens wat initiatie ven proberen te ontplooien om zo'n feest wat meer standing te geven, maar dat is vergeefse Dit is de laatste Uit-bijlage van dit seizoen. COLOFON Samenstelling: lan Rijsdam Eindredactie: Annemiek Ruygrok Telefoon: 071-5356486 Fox: 071-5321921 Foto omslag: Mark Lainers Informatie over activiteiten, evene menten en uitvoeringen minimaal een week van te voren schriftelijk Redactie UITbljlage t.a.v de kunstredactie, Postbus 54, 2300 AB Leiden. moeite. De enige man die hier een beetje klasse in huis heeft, is Ben Walenkamp. Zo'n son- nettenfestival en zo'n Mei van Gorter, dat is leuk. Maar die La kenfeesten, nee, voor mij hoeft dat niet." Slager Ton de Vrind en bewo ner Nieuwe Rijn: „Een hartstik ke leuk feest. Wel veel lawaai voor de deur, maar ach, daar moet je niet zo op letten. Nee, hoor, wij zien er naar uit. Een hele leuke periode." Bob in 't Hout, regisseur, lied jesschrijver en columnist: „De Lakenfeesten? Net zo gezellig als de Deventer Koekfeesten, de Alkmaarse Kaasdagen, de Delfts Blauwweek en het Maastrichtse W.C. Pottenfestival. Het brengt in de zomer wat leven in de brouwerij. Dat ze met z'n allen lazarus in die boten door Lei den trekken, is misschien nog wel het leukste. En dan het commentaar van Aad van der Luit, die verslag doet: 'Hé, Henk, kijk uit dat je er niet uit sodemietert!' Ik ga ook naar Leiden Culinair. Maar ik weet alleen niet te kiezen. Ik ben niet iemand die aan zo'n schragen- tafeltje gaat zitten eten. Maar Leiden heeft wel hartstikke goe de restaurants. Mijn pegels geef ik altijd weg." Antiquaar, bewoner van de Pie terskerkwijk: „Ik vind het maar een vieze smeerboel, dat Leiden Culinair. Het moet ook altijd gepaard gaan met harde popmuziek. Je begrijpt niet dat die mensen nog één hap door hun keel kunnen krijgen. En de overtollige vetten gaan in onze kolken, zodat ze lekker verstopt raken. Peurbakkentocht? Bah, bijna niets heeft niveau." Henn/s Rits, ondernemen „Hartstikke leuk, die Lakenfees ten. Je ziet hoe die feesten lang zamerhand een regionale uit straling krijgen. Met die peur bakkentocht is het net als met de Taptoe, de ene helft van Lei den kijkt naar de andere helft. En het begint steeds drukker te worden. Ik heb mijn hart wel eens vastgehouden. Op de brug van de Waag naar Scarlatti staat het zo vol met mensen dat je bang bent dat die brug be zwijkt. En ook Leiden Culinair vind ik leuk. Ik heb daar heel wat pegeltjes stukgeslagen. Niets dan lof." Ingrid Moerman, conservator van Stedelijk Museum De La kenhal: „Leuke feesten. Alleen jammer dat de deelnemers bij de peurbakkentocht elk jaar weer minder werk maken van het versieren van hun boten. Het was toch een soort optocht op het water, leuk om naar te kijken. Nu zitten ze zonder eni ge franje in een boot te drinken. Ze maken er zich met een Jantje van Leiden van af. Leiden Culi nair vind ik te duur geworden. Je moet overal een hapje kun nen eten, maar nu zit je ge woon in de kerk te dineren, als of je in een restaurant zit. Jam mer. Wat ik ook mis, zijn spek takelstukken zoals 'Elckerlyck' in de Pieterskerk. Ik begrijp dat dat financieel moeilijk ligt, maar bij het Arsenaal op de Burcht ben je altijd afhankelijk van het weer." Rens Heruer, Leids columnist en bestuurslid 3 Octoberver- eniging: „Een prachtig mooi zomerfeest. Zowel voor Leide- naren als niet-Leidenaren. En dat alles met een organisatie waarin rek zit. De Lakenfeesten zijn een paraplufeest, waaron der bijna alles past. Er wordt niet van één bindende gedachte uitgegaan. En dat is leuk. In oorsprong moest de peurbak kentocht een waterfestijn wor den naar Amsterdams model. Het is nu meer een muzikale wateroptocht geworden, met bootjes vol jolijt. Maar ook die peurbakkentocht trekt veel pu bliek. Kènnelijk amuseert men zich dus. De Lakenfeesten vor men geen enkele concurrentie voor het 3 Octoberfeest. We hebben het hier over twee op zichzelf staande grootheden. De peurbakkentocht, veel jolijt weinig versiering. 'TOTO A.KOOLEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25