Cipo' overwint zichzelf >e Niet alles helpt in 'Tour de Communication' Tour de France abo-baas Smits komt oogerd niet feliciteren )ntsnappen bij sterke 4ind bijna niet te doen ZACHTE BERM Steels wint paard JNDERDAG 8 JULI 1999 iliaanse sprinter hangt niet langer de joviale jongen uit de angst regeert, is de victorie ver weg. Het geldt voor elec jlrenners in het algemeen, maar voor sprinters in het ,eei1 :onder. Wie niet met gevaar voor eigen leven, én dat anderen, een massasprint durft aan te gaan, moet [is blijven. Dus wat had Mario Cipollini eigenlijk nog en itoeken in deze Tour de France? frep secaarploeg informeerde, kreeg hij te horen dat Sanroma overleden Italiaan, 32 inmiddels, zag was. Er brak iets bij de Toscaan. weken geleden van dichtbij Nóóit meer zou hij zijn leven wagen voor een overwinning, geen haar op zijn 'mooie' hoofd die er nog aan dacht zich in het door spurters veroorzaakte blinde oorlogsgeweld te stor- zijn jonge Spaanse collega mei Sanroma in de finale de tweede etappe van de de van Catalonië ten val m. Saeco had traditioneel treintje gevormd in een po- de koningsspurter in Vila- en i ra i la Geltru aan zijn zoveel- e te helpen. Sanroma zich tussen de Italianen ,mei|mngen. raakte uit balans en ite met zijn hoofd tegen een prand. Dat gebeurt wel va- en meestal loopt het goed Den Cipollini na afloop van etappe, die hij uiteraard naar de toestand van de ige renner uit de Artiach- ten. Maar hij is sprinter, hij dankt er zijn naam, zijn faam, zijn sta tus als miljonair én zijn huis in Monte Carlo aan. Zijn ploeg maats slaagden erin hem dat duidelijk te maken en kregen hem weer terug op de fiets; ze wisten hem zelfs over te halen mee te gaan naar de Tour de France, de wedstrijd die voor sprinters meer gevaren her bergt dan iedere andere koers. „Nu ik hier ben en heb ge- Ti de kans op mapping ooit klein was, dan het gisteren op de glooien- vegen op weg naar Blois. De enwind blies het peloton v een gemiddelde van ■T 55, bijna een kilometer per sneller dan het record van m Bruyneel uit 1993. Daar- gasthftr waren vluchtpogingen bij rbaat gedoemd te misluk- ganis ndat het sprinter Robbie mefwen ontbreekt aan een sprinters belangrijke kwa lpositie kiezen) voelde de Dbankploeg zich gedwon- mee te zijn in een ontsnap- Leon van Bon maakte uit van een tienmanskop- p die een erkend hardrijder mdo Dierckxsens herberg- builtt De vluchters bereikten een eske dmale voorsprong van 24 3rote inden. Nadat het groepje nske achterhaald, zetten Gian- een lo Mondini en Antony n zal in hun poging voort, maar twee waren niet opge- g rectievoorzitter heeft het te druk Michael Boogerd er in slaagt 1 droom (volgende week nsdag winnen op L'Alpe ïezte verwezenlijken, dan lij niet persoonlijk gefelici- hets d worden door de hoogste Lnkeli1 van de sponsor. ins Smits, voorzitter van de obank-directie, zou naar de de France komen om in rk ritlit van Sestrières naar Alpe jj ïez vanuit de auto van Theo de Rooy de lers aan te moedigen. Zijn oor. 1 gging heeft niks te maken idio t kor Jrankrijk heeft men over het ;pkoo \meen geen last van (valse) verwi heidenheid. Wij Nederlan- "ïaarj noemen de houding van de e dee isman in het beste geval ivinistisch maar meestal ar- nt. Dat slaat eigenlijk ner- op. Wij nuchtere Nederlan- en volgens een bevolkings- env rzoek dat vandaag werd ibliceerd zijn dat er inmid- tneerdan 60 miljoen (om ies te zijn 60.082.000), zijn n o )on trots op wat ze hebben Owe megemvoordigen. En het ng, e >ndeel van die 'Fransosen' i, die :t oprecht dat hun land de emte van de wereld is, waar ie- eerd|e/i naar kijkt. sterk dat gevoel vervolgens s de Tour de France over 's k wegen trekt, hoeft daarom prerfo betoog meer. Kosten noch .Tien me worden dan ook ge- ban \rd om het evenement en solo[ ook het land en dus ook ie- burger) na de beschamende ining van een jaar geleden 'n positief daglicht te stel- De nationale Franse zender fe rechten heeft verworven, ziel ice 2/3, heeft zo ongeveer ie w r complete personeelsbe heer diaten uitrukken om de r in beeld te brengen. M imdat al die journalisten 'r dag wat moeten doen raletf hun Franse Francs, is alles wonnen, ben ik uiteraard blij dat ik gekomen ben", zei Cipol lini. „Maar ik denk nog vaak aan dat ongeluk in Catalonië. Manuel Sanroma heeft zijn le ven gegeven omdat hij van mij wilde winnen. Dat heeft grote indruk op me gemaakt." Als er ooit risico's waren ver bonden aan een etappe in de Ronde van Frankrijk, dan was het gisteren tussen Laval en Blois, waar het peloton een nieuw snelheidsrecord vestig de. In 1993 vlóóg Johan Bruy neel met een gemiddelde van 49,417 kilometer naar Amiens, ook vandaag weer aankomst - plaats. Het peloton haalde gis teren een moyenne van 50,355 kilometer per uur. 'Cipo' overwon zichzelf giste ren. Hij meldde zich voor het eerst deze week aan het front, versloeg Zabel (tweede) en O'Grady (derde) en boekte daarmee zijn negende individu ele ritzege in de Ronde van Frankrijk. Vroeger hing een uitgebreide verzameling vrouwen rond de knalrode bus van Saeco als Ci pollini weer eens had gewon nen. Het aantal groupies is de laatste jaren echter verminderd als gevolg van afnemende be langstelling van de sprinter voor avontuurtjes. Ze lonken nog wel, maar krijgen geen re actie. 'Mooie Mario' is tegen woordig vaak 'saaie Mario', de man die liever thuis is bij zijn vrouw en hoopt in oktober voor de tweede keer vader te wor den. Steeds vaker is hij ook 'wee moedige Mario'. Trainingskam pen ervoer hij vroeger als een feest vanwege de grote mate van vrijheid die hij er met zijn ploeggenoten genoot. Jongens onder elkaar en Cipollini altijd als middelpunt. Dat was toen. „We dronken in die tijd altijd een kopje thee na het eten. Ge woon gezellig met z'n allen bij elkaar. Als het even kon ook met renners van andere ploe gen. Maar tegenwoordig gaat iedereen met zijn computertje aan de slag." De romantiek is uit het wiel rennen verdwenen en volgens Cipollini komt dat mede door Mario Cipollini (links) troeft in de eindsprint zijn naaste concurrent Erik Zabel af. Het betekende voor de Ita liaanse rassprinter de eerste etappezege in deze Tour. de dopingproblematiek van de woordig zeggen ze tegen me: laatste jaren. „Iedereen is op 'Mario, je draagt ze zelf maar.' zijn hoede. Vroeger vervoerden Niemand wil meer verantwoor de verzorgers mijn koffers tij- delijk zijn voor de inhoud." dens de wedstrijden. Tegen- Voor Mario is de lol er een ichten kan niet op weg naar Blois m 1 wassen tegen het jagende pelo ton. „Jammer voor Leon", zei Erik Dekker. „Maar er werd achter die groep zó vreselijk hard gere den dat het heel moeilijk was weg te blijven. We reden de laatste kilometers constant 55 in het uur. Al we het eerste half uur niet zo rustig hadden ge koerst, waren we op een nóg veel hoger gemiddelde uitgeko men." Van Bon: „Telekom was over tuigd dat ZabeT sterk was en wilde het daarom per se op een massasprint laten uitdraaien. Die gasten smachten naar een overwinning. Het is goed dat hij niet heeft gewonnen. Misschien laten ze het nu uit hun hoofd het peloton bij elkaar te hou den. Dan heb je met zo'n ont snapping meer kans." Michael Boogerd bereikte op gewekt de finish. Boogerd zei minder last van zijn verwondin gen te hebben dan een dag eer der. „Ik kom er langzaam door heen." indei met het teleurstellende positie van de kopman tot nu toe. „Hij had echt heel graag willen ko men, maar hij heeft het veel te druk", zo bevestigt een woord voerder desgevraagd. Smits volgde begin dit jaar d'e initiator van het Rabo-project, Herman Wijffels, op. Die maak te wel elk jaar tijd vrij voor een bezoek aan de Tour de France. „Maar Smits belt wel om de paar dagen met het hotel van de ploeg om de renners een hart onder de riem te steken", aldus de woordvoerder. ■Ksmmn&Mi nieuws in de Tour. Zelfs de me ning van andere journalisten, een fraai staaltje inteelt wat overigens in Hilversumse krin gen ook al gemeengoed is ge worden bij gebrek aan echte deskundigen. Gisteren hing er daarom een cameraploeg in het spoor van de twee man tellende equipe van De Volkskrant. De vragen waren voorspelbaar: ze gingen over de uitsluiting van TVM, de lankmoedige aanpak van het dopingprobleem in Ne derland en de ruzie van de Fransen met de Nederlandse UCl-voorzitter Verbruggen over onder andere de Franse volks held Virenque. De Volkskrant-verslaggever had al snel genoeg van al dat oude nieuws, veinsde gebrekkige ken nis van de Franse taal en toen dat ook niet hielp, reageerde hij op de laatste vraag met de op merking dat 'jullie met veel meer mensen toch ruzie heb ben. Dat antwoord zal de uit zending wel niet halen. Slecht nieuws is deze Tour even geen nieuws. laval Hoewel Tom Steels gisteren in de etappe naar Blois slechts vierde werd, toonde de Belg zich het meest content van alle sprinters, 's Morgens kreeg hij van de stad Laval voor zijn etappezege van dinsdag een renpaard ter waarde van dertigduizend gulden. Normaal wordt in zo'n geval het geschenk van de hand gedaan en het bedrag onder de renners verdeeld. Maar Steels, een paardenliefhebber, wilde daar niets van weten. „Deze gaat mee naar huis en krijgt een mooi plaatsje naast Bella, onze pony. Ik ben nu al verliefd op hem. Dit paard is mij veel meer waard dan een etappezege." Erik Zabel moet zichzelf nog op een presentje trakteren. De Duitse spurter vierde gisteren zijn 29ste ver jaardag en dat maakte de druk een etappe te winnen nóg groter. De tweede plaats achter Cipollini kon nauwelijks een cadeau worden ge noemd. Zabel weet wat het is om een Tour uit te rijden zonder een ritoverwinning op zak. Vorig jaar won hij de groene trui zonder dagsucces. FOTO EPA JOEL SAGET FOTO AP» MICHEL SPINGLER beetje vanaf. Daar veranderde zelfs een Tourzege gisteren wei nig aan. 'San Fermin': rode zakdoeken Banestoploeg De wielrenners van Banesto torsten gisteren in de Tour op de fiets een extra kledingstuk mee. De rode zakdoeken die alle coureurs van de Spaanse wielerploeg in de vierde rit van de Tour de France om de hals droegen, waren ter ere van 'San Fermin', de beschermhei lige van de Spaanse stieren vechters. In Pamplona renden giste ren traditiegetrouw de stieren' door de straten op weg naar de arena. Banesto, de ploeg van Alex Zülle en voorheen Miguel Indurain, heeft zijn thuishaven in Pamplona. San Fermin geldt niet alleen als beschermengel van de stie renvechters, maar ook van de mensen die ieder jaar in Pamplona voor de stieren uit rennen. Opalenkust is kandidaat voor Tourstart 2001 De Franse opalenkust is kan didaat voor de start van de Tour de France in 2001. Het samenwerkingsverband ver enigt 137 gemeenschappen met Duinkerken, Calais en Boulogne als bekendste. Duinkerken doet al veel aan wielrennen met de jaarlijkse vierdaagse etappekoers. De Tourstart van 2000 is al verge ven. Volgend jaar wordt ge start in Futuroscope nabij Poi tiers. moeilijkheidsgraad De Tour is in een streek die we kennen van Parijs-Roubaix. Veel kasseien zullen de coureurs echter niet te zien krijgen. Waarschijnlijk opnieuw een massaspurt. Iets voor Tom Steels zo vlak bij de Belgische grens? TOUR IN CUFERS Vierde etappe, Laval - Blois 1 Cipollini (Ita/SAE) 194,5 km in 3.51.45 (50,355 km/u), 2. Zabel (Dui/TEL), 3. O'Grady (Aus/CAG), 4. Steels (Bel/M- AP), 5 Kirsipuu (Est/CSO), 6. Minali (Ita/CTA). 7 Capelle (Fra/BIG), 8. Na- zon (Fra/FDJ), 9 Hincapie (VSt/USP), 10. Sweet (Aus/BIG), 11. McEwen (Aus/RAB). 12. Casper (Fra/FDJ). 13. Simon (Fra/CAG), 14. Svorada (Tsj/LAM). 15. Hinault (Fra/CAG). 16. Da Cruz (Fra/BIG), 17. Moreau (Fra- /FES), 18. Martinello (Ita/PLT), 19. Mi- chaelsen (Den/FDJ), 20. Aggiano (Ita- /VIT), 53. Lotz (Ned/RAB), 56. Boogerd (Ned/RAB), 65. Dekker (Ned/RAB). 123. Den Bakker (Ned/RAB). 132. Van Bon (Ned/RAB). 151. Jonker (Ne d/RAB). Algemeen klassement 1. Kirsipuu 17.10.40. 2. O'Grady 0.16, 3. Steels 0.21, 4. Armstrong (VSt/USP) 0.24, 5. Zabel 0.32, 6. Olano (Spa/ONC) 0.35, 7. Hincapie 0.38. 8. Moreau 0.39, 9. Cipollini 0.44, 10. Vinokoerov (Kaz/C- SO) 0.45, 11: Gonzalez (Spa/ONC). 12. Peron (Ita/ONC) 0.47, 13. Vandevelde (VSt/USP). 14. Dufaux (Zwi/SAE), 15. Casero (Spa/VIT) 0.50, 16. Tonkov (Rus/MAP) 0.52, 17. Simon, 18. Julich (VSt/COF), 19. Gonzalez Galdeano (Spa/VIT) 0.53, 20 Dekker. 22. Jonker 0.56, 56. Den Bakker 1.18, 108. Boog erd 7.29, 109. Lotz 7.30, 137. Van Bon 16.28, 177. en laatste Belohvo- sciks(Let/LAM) 32.47. Puntenklassement: 1 Kirsipuu 131 punten, 2 Steels 124, 3. Zabel 114, O'Grady 111, 5. Hincapie 89. Bergklassement: 1 Piccoli (Ita/LAM) 9 punten, 2. Morin (Fra/FDJ) 5, 3. Giunti (Ita/CTA). 4 Cerezo (Spa/VIT). 5 Bro- chard (Fra/FES). Ploegen, dagklassement: 1Crédit Agn cole 11.35.15, 2. BigMat, 3. La Fran- gaise des Jeux, 4. Saeco, 5. Casino. Algemeen 1. US Postal 51.34.03, 2. ONCE 0.04, 3. Crédit Agricole 0 19. 4. Festina 0.20, 5. Casino 0.25, 8. Rabo bank 0.45. Jongeren, dagklassement: 1. Nazon 3.51.45, 2. Sweet, 3. Casper, 4 Hi nault, 5. Da Cruz. Algemeen klassement: 1. Vandevelde 17.11.27, 2. Salmon (Fra/CSO) 0.09, 3. Backstedt (Zwi/CAG) 0.10, 4 Aerts (Bel/LOT) 0.12, 5. Perez Rodriguez (Spa/ONC) 0.15 Rabo-ploeg pronkt met nieuwste technische snufjes blois rene banierink mm De Rabobankploeg heeft in de Tour de France waarschijnlijk het meest geavanceerde en uitgebreide com municatiepakket tot zijn beschik king. De twee ploegleidersauto's zijn volgepropt met scanners, portofoons, mobiele telefoonse en andere appa ratuur om radiocontact te leggen met de coureurs. Ja, zelfs twee televisies zijn ingebouwd. Al deze technische hoogstandjes konden echter niet voorkomen dat het Rabo-karretje na twee valpartijen maandag volledig in de soep Liep. „Op zulke momenten telt communicatie niet, dan komt het weer gewoon op het verstand van de coureurs aan." De Tour de France is de Tour de Com munication. Wagens vol technische snufjes op het gebied van communica tie, met een waarde van vele miljoe nen, zorgen er voor dat de hele wereld alles over de Tour te zien krijgt en te weten komt. De technische innovatie gaat ook niet aan het peloton voorbij. Voormalig wielersponsor Motorola, fabrikant van mobiele communicatie, had begin ja ren negentig de primeur wat betreft radio-contact met de renners. Hennie Kuiper was in die tijd ploegleider bij het Amerikaanse team. „Vooral het two-ivay-system, waarbij de coureurs ons niet alleen konden verstaan maar ook iets terug konden zeggen, was een doorbraak. Phil Anderson was er in onze ploeg heel druk mee bezig, dat was ook een echte leider. Maar je moet er ook tegen kunnen, niet iedereen wil dat lawaai de hele dag aan zijn kop." Leon van Bon is bij Rabobank een van de renners die vrijwel altijd 'communi catie' bij zich heeft. Hij heeft er geen problemen mee, vindt het zelfs fijn. „Je kunt op die manier informatie krij gen die je anders nooit allemaal kunt opslaan. Dat er bijvoorbeeld over twee kilometer een bocht naar rechts is waarna de wind vol van de zijkant komt. Of je krijgt bij een ontsnapping van twee renners door op welke plek ze in het klassement staan. Staat er eentje kort in het klassement, dan weet je dat ze niet weg zullen blijven." Volgens Theo de Rooy is het vooral handig in klassiekers als de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix. „Daar heb je smalle weggetjes waar je met geen mogelijkheid nog bij de coureurs kunt komen." Van Bon: „In dat soort gevallen kan het bij een lekke band be langrijke tijdwinst opleveren. De ploegleider weet dan direct dat ik een nieuw wiel nodig heb. Nog voordat de Tour-radio dat doorgeeft." De laatste ontwikkeling is een televisie in de volgauto. Bij Rabobank rijden ze sedert ruim een jaar met een televisie scherm dat weggewerkt is in het dash board. Met een druk op de knop komt het naar buiten en kan het worden aangezet. Alle zenders die op dat mo ment op de antenne door de plaatselij ke bevolking ontvangen kunnen wor den, zijn ook door De Rooy en Van Houwelingen te bekijken. Een huiska mer in de koers dus. Zo kunnen ze live getuige zijn van de finales van de koer sen als deze rechtstreeks worden uit gezonden op televisie. In de Tour moeten de ploegen echter verplicht met een door de organisatie beschikbaar gestelde Fiat op stap. Daarin zit de basiscommunicatie-ap- paratuur en ook een televisie. Maar dat is vergeleken met het kleine high tech- exemplaar van de Rabo een breed- beeld-kanon dat tussen de twee voor- stoelen is gemonteerd en door de ploegleiders dus niet bekeken kan worden; alleen door een mecanicien achterin. De Rooy: „Wij hebben de or ganisatie daarom gevraagd om een au to zonder die televisie. Voor aanvang van de Tour zijn twee monteurs van Jacobs uit Breda naar Frankrijk geko men. Zij zijn per auto twaalf uur bezig geweest om alles te installeren." Daar bij zat ook een speciale, drietonige claxon. „De andere ploegleiders heb ben een standaard claxon. Onze jon gens kunnen dus direct horen dat wij eraan komen." In Breda zal lichtelijk teleurgesteld zijn gereageerd na de etappe van maan dag, waarin Rabobank-kopman Mi chael Boogerd in de chaos na twee val partijen zijn kansen op de eindzege verspeelde. Mede omdat in de eerste groep gesitueerde mannen als Patrick Jonker en Erik Dekker (met zender) zich niet terug lieten zakken om hun kopman bij te staan. Volgens Theo de Rooy hielp toen echter niks meer. Het geeft volgens Hennie Kuiper, die in de Tour gasten van Rabobank rondtoert, maar weer eens aan dat alle techni sche hulpmiddelen leuk zijn maar dat het toch uiteindelijk op het inzicht van de coureur aankomt. „Toen die Rabo's vooraan kun kopman misten, hadden ze direct zelf op het idee moeten ko men om de benen stil te houden om Boogerd te halen." Leon van Bon is het met de achterliggende gedachte wel eens. „Je wint heus geen koers door die apparatuur, anders zou ieder een er wel mee rijden."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19