Regio Alph stuk veilige De natuurtuin in Koudekerk is nog veel te rijk 'Het gaat om plezierniet om bestuurlijke zake Straatgeweld Edelstenenbuurt 'onzin' Rijn Veenstreek Kazerne actiecentrum bij millenniumwisseling DE BOER OP ml Katwijk en Valkenburg dag zonder radio en telev DONDERDAG 8 JULI 1999 chef tim 8rouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta krofj Sportief Vroeg Vogelen rond Zegerplas alphen aan den run» Vroege sportieve vogels komen zondag 11 juli aan hun trekken rond de Zegerplas in Alphen aan den Rijn. Tussen 9 en 12 uur heeft de stichting Vroeg Vogelen allerlei acti viteiten georganiseerd. Zo kunnen sportievelingen op het Ze- gerplasstrand meedoen aan een gezamelijk warming-up, dui ken in een duiktank, zeilen met de scouts, waterskiën bij Wet 'n Wild en midgetgolfen bij Amigo. Bij elke activiteit zijn instruc teurs, docenten of ervaren sporters aanwezig die de deelnemers wegwijs maken in de sport. Benthuizenaar mishandeld benthuizen Een 14-jarige jongen uit Benthuizen heeft dinsdag avond een gezwollen oog en een dikke neus opgelopen toen hij in zijn woonplaats werd lastiggevallen door twee jongens. De Benthuizenaar was rond kwart over tien met een vriend in de buurt van de Zegwaartseweg aan het vissen. Twee wat oudere jongens vroegen hem om een shaggie en gaven hem het pakje niet meer terug. Daarvoor in de plaats kreeg hij een aantal klap pen en toen hij eenmaal op de grond lag werd hij nog in de buik geschopt. Daarna verdwenen ze. Open huis reddingmaatschappij katwijk De Katwijkse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Reddingmaatschappij (KNRM) houdt van 13 juli tot en met 24 augustus elke dinsdag open huis in het boothuis aan de de Noordduinseweg. De deuren zijn tussen 19 en en 21 uur ge opend voor bezoekers. De reddingboot Antje, de tractor, de wippertruck en het boothuis zijn te bekijken. Ook is er foto- en filmateriaal over reddingsacties. De jubileummunt 'De Redder' is ook verkrijgbaar aan de Noordduinseweg. Burgemeesters fietsen traditiegetrouw de tweede Lauradag alphen aan den run constantun hoffscholte Alphen richt de brandweerka zerne tijdens de komende jaar wisseling in als actiecentrum. Hier zijn op 31 december vanaf negen uur medewerkers van de gemeente aanwezig die insprin gen op eventuele crisissituaties in de openbare orde als gevolg van de millenniumwisseling. Dat staat in het scenario voor de millenniumovergang dat Al phen grotendeels klaar heeft. Op het gemeentehuis zelf zijn de computers millenniumbe stendig bevonden en waar no dig vervangen. Gevoelige be standen zoals de bevolkingsad ministratie en financiële gege vens worden de komende maanden nog verder getest. Ook hier verwacht de gemeente weinig problemen mee. Wat betreft openbare orde en veiligheid volgt Alphen de re gionaal opgestelde scenario's. Het gemeentelijke actiecen trum is 's nachts gevestigd in de brandweerkazerne, omdat daar een noodstroomvoorziening aanwezig is. Voor gemeente- grenso vers tijgende problemen wordt een regionaal crisisteam ingesteld. Dit heeft zitting in het hoofdkantoor van de politie Hollands Midden in Leider dorp. Naast het functioneren van de eigen dienstverlening houdt Alphen rekening met moeilijkheden die bij andere organisaties in de gemeente kunnen ontstaan. Burgemees ter N. Schoof heeft een groot aantal maatschappelijke instel lingen aangeschreven met de vraag op welke wijze zij zich voorbereiden op de millenni umovergang. Uit de reacties blijkt volgens de gemeente dat de organisaties zich in de mees te gevallen adequaat voorberei den. Verder heeft tussen politie, brandweer, gemeente en be drijven afstemming plaats met onder meer de Vereniging van Ondernemingen en Winkelstad Alphen over het optreden van politie en brandweer tijdens oudjaarsavond en -nacht. Om dat de hulpdiensten geen tijdi ge beschikbaarheid kunnen ga randeren als zich meer proble men tegelijk voordoen, is het uitgangspunt dat winkeliers en bedrijven zelf verantwoordelijk heid hebben bij het oplossen van mogelijke problemen. Daarnaast stellen burgemees ter en wethouders voorwaarden aan het houden van zogenaam de millenniumfeesten. Zo moet de vergunning voor een feest vóór 1 oktober worden aange vraagd, is het hebben van een noodaggregaat verplicht en moet er een eigen beveiligings dienst aanwezig zijn. alphen aan den run» annette lameuer Ze beginnen met een kop kof fie, wellicht om moed te verza melen voor de tocht die ze zo- meteen moeten fietsen. Het is inmiddels traditie. Al tien jaar lang fietsen de burgemeesters van Alphen en regio en de aan hang tijdens de tweede Laura dag een rit van 38 kilometer. „Zijn we er allemaal?", vraagt burgemeester Nico Schoof van Alphen zich op het terras af. De enige 'vreemde' eend in de bijt, dijkgraaf baron Edo van Tuyll van Serooskerke steekt een si garetje op. Ik had graag alle werkzaamhe den afgerond voor de fiets tocht maar dat lukt niet." Bur gemeester Maarten Boe len van Rijn- woude brengt in zijn twee handen, bij ge brek aan een schoteltje, de koekjes rond. Heb je je han den gewassen", klinkt het jolig uit de groep. „Ja, wat dacht je dan", roept Boelen terug. De fietszadels worden ge steld. En dan, even na half tien, is het zover. Boelen kijkt zorge lijk omhoog. „Het gaat toch niet regenen?" Net buiten het hek van Avifauna breekt de ket ting van het stalen ros van dijk graaf Van Tuyll van Seroosker ke. Hilariteit alom. Gelukkig brengt de bezemwagen uit komst. Van Tuyll van Seroos kerke vervolgt de tocht met een leenfiets. Hij laat het malheur niet op zich zitten en gaat met een aan kop. Dit blijft de rest van de ochtend het geval. Na de Albert Schweitzerbrug gaat het rechtdoor richting Ter Aar. De verschillen in tempo zijn groot. Maar plezier heeft men wel. „We treffen elkaar wel va ker, maar bij deze tocht gaat het om het plezier en niet om de bestuurlijke dingen", merkt Liemeers burgemeester Baren- dregt op. Mevrouw Bruggeman, weduwe van burgemeester Bruggeman uit Leiderdorp, fietst met haar dochter Conny. Ze houdt van Tuyll van Seroos kerke goed in de gaten. Het gaat behoorlijk hard. In de groep val len grote ga ten. Bij boer derij Polder- zicht in Ze venhoven stapt ieder een puffend, en hijgend van de fiets. „Ach", relati veert oud-burgemeester van Al phen Martien Paats, „als Piet Verhoef (oud-burgemeester van Ter Aar, red.) mee zou fietsen, zou het tempo nog hoger lig gen." Er is even verwarring over wel of geen koffie. Toch maar wel. Het begint heel zacht te re genen. En hoewel de tempera tuur zo'n 23 graden is, trekken enkelen toch een regenjack aan. Na Polderzicht voert de tocht langs een smal fietspaad- je, belegen met echte koeien- vlaai. Er wordt gepraat over koetjes en kalfjes, over compu ters en vakanties. Boelen: „We praten al zoveel over zaken. Het De (oud)-burgemeesters en hun aanhang drinken een kop koffie voordat ze aan hun jaarlijkse fietstocht tijdens de tweede Lauradag b foto anni is toch vooral bedoeld als ont spanning." In Noorden regent het stevig. Meer dan de helft van de tocht zit erop. Langs Tijsterman en het Zuideinde in Nieuwkoop gaat de tocht naar Aarlander- veen. Tegen een uur heeft ie dereen elkaar weer gevonden op het terras van het parkres taurant, het eindpunt. Terwijl de zon weer doorbreekt neemt een ober de bestelling op van de dorstige fietsers. Burgemees- Burgemeester zegt dat er geen problemen zijn alphen aan den run ma run krampin de brief echter dat families verhuizen het jongerenwerk. Als deze notitie over het om die reden en dat de kinderen van ge- jongerenwerk in de eerste paar jaar van De Alphense burgemeester N. Schoof doet zinnen die niet in staat zijn om te verhui- 2000 af is, kan de gemeenteraad daar op de beweringen van de voorzitter van zen in een isolement raken. Buiten op reageren en zijn prioriteiten aangeven, buurtvereniging Topaas over buurtterreur straat regeren de jongens met de grootste Voorrang geven aan een oplossing voor bek. De meiden worden lastiggevallen en de Edelstenenbuurt, vindt Schoof dus niet ie kleintjes uit de speeltuin geslagen." nodig. Hij gaat uit van de informatie van Volgens het bestuur kan een project als de politie en bij hen is niets bekend van 'Thuis op straat' de veiligheid voor kinde- buurtterreur. Buurtbewoners hebben nog ren op straat verbeteren. BV Topaas ver- nooit aangifte gedaan van gewelddadighe- zoekt dë raadsleden zich actief in te zetten den. En de contacten van de wijkagent zijn roor zo'n project. vaii zodanige aard, schrijft de burgemees- In de beantwoording van de vragen van ter, 'dat anderen hem er op gewezen zou- af als 'absolute onzin'. Onlangs schreef de voorzitter in een de kleintjes uit de speeltuin geslagen.' brief aan de Alphense raadsleden dat kin deren niet meer buiten durven te spelen vanwege het geweld op straat. Het ren op straat verbeteren. BV Topaas RPF/GPV-lid K. van Arkel vroeg portefeuil lehouder Schoof om uitleg. Schoof heeft voor zo'n project, zich laten informeren door de wijkagent. Volgens hem doet de problematiek zich K. van Arkel schrijft burgemeester Schoof den hebben wanneer dit soort gewelddadi- dat hij geen noodzaak ziet om maatregelen ge en bedreigende situaties zich voor zou- niet voor in de Edelstenenbuurt. Het bestuur van BV Topaas constateert te treffen vooruidopend op de notitie voor den doen'. 'We doen er alles aan om de grond te verarmen Sinds 1982 is het stukje achter de Koudekerkse sporthal al in gericht als natuurtuin, maar het uiteindelijke doel is nog niet bereikt. „De bedoeling was dat er zich vooral planten zouden ontwikkelen, die in dit veenwei- degebied voorkomen, maar dat is niet helemaal gelukt. Destijds is er bij de inrichting van het Hofstedepark nogal wat vreem de grond ingebracht, met hun eigen plantensoorten. Daar door krijgen sommige plantjes die zo typisch zijn voor dit pol dergebied onvoldoende kans zich te ontwikkelen, al gaat het langzaam maar zeker de goede kant op. De grond is veel te rijk, maar we doen er alles aan om hem te verar men", vertelt coördinator Ti neke Menken. De tuin is een activiteit van het IVN (de vereniging voor natuur- en milieuedu catie) afdeling Alphen aan den Rijn en omgeving en de Vogelwerk groep Koude kerk/Hazers- woude. Het was rond 1980 Jaap Bruyne die zijn plaatsgenoten, maar ook het gemeentebe stuur van Koudekerk enthousi ast maakte voor de inrichting van een natuurtuin als onder deel van het Hofstedepark, dat in die periode werd aangelegd. „Jaap heeft daarna ook bij de inrichting en verdere uitbouw van de natuurtuin, waarvan er in de omgeving niet zo veel van zijn, een grote rol gespeeld. He laas voor ons is Jaap Bruyne een aantal jaren geleden ver huisd", zegt Tineke Menken. Een rondgang door de tuin leert dat er heel wat te zien is aan planten en bomen. Het begint al in het stinsenbos bij de in gang. „Genoemd naar de be planting bij een buitenplaats, die in het noorden van het land een stinsen wordt genoemd. Omdat er ook in Koudekerk buitenplaatsen stonden is voor een dergelijk stukje natuur ge kozen. Zelfs in het Hofstede park staat nog een buiten", ver telt Menken terwijl zij wijst op planten zoals de bosanemonen, hyacinten en daslook. Heel aardig is ook het akkertje met diverse graansoorten, zoals gerst en haver. „Hier groeien diverse soorten andere planten tussen het graan, zoals de klap roos, korenbloemen en herik. Dat laatste lijkt op het veel voorkomen- Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de De rubnek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering geeft Tineke Menken een rondleiding door de natuurtuin van Koudekerk aan den Rijn. als alles op de akker in bloei staat is het een feest om dat te zien. Dan zie je aardig wat be zoek in de tuin, maar dat vin den we prima. Dat is de bedoe- ling." Gedurende de tocht door de natuurtuin - na de uitbreiding van twee jaar geleden een halve hectare groot - wijst de gids naar de kattestaarten, ooie- vaarsbeksoorten (vier of vijf verschillende), moerasspirea, egelskop, poelruit en de valeri aan. Dat laatste is een plantje dat bij de bereiding van genees middelen wordt gebruikt. Op vallend in de tuin is de water partij. Dit is een zogenoemde inlaat vanuit de Lutteke Rijn, die langs de natuurtuin stroomt. Deze inlaat is er al heel lang en werd gebrüikt bij de aanvoer van de klei vanuit de polder. Deze klei werd gebruikt bij de vele steen- en dakpannenfa- brieken in de streek. De klei werd per smalspoor aange voerd en vervolgens per schip afgevoerd. Nadat de inlaat zijn functie als ligplaats verloor kwam het stuk grond in het be zit van een keuterboer die er geiten hield. In 1970 werd de gemeente eigenaar. Het onderhoud van het park is in handen van een kleine groep vrijwilligers. Volgens Tineke Menken wordt de hoeveelheid fluitekruid, brandnetels, hoge grassen en andere vreemde planten minder. Het gewas wordt jaarlijks verwijderd en nu zie je dat de hoeveelheid min der wordt. Daarentegen is de kraailook, deel uitmakend van de uienfamilie, sinds twee jaar weer meer aanwezig. Ook an dere plantjes steken de kop op, omdat ze meer ruimte krijgen. Daaraan merk je dat de grond zuurder wordt. Dat is ook de bedoeling, maar het gaat wel langzaam. Ik schat dat het aan deel van die vreemde planten nu met een kwart is vermin derd. Dus is er nog werk zat." De tuin biedt veel vogels en an dere dieren een plaatsje. Nach tegalen, leeuweriken, meesjes, merels, meerkoetjes, eenden, kikkers, muizen en mollen zijn vaste gasten. „Gedurende de trek is het ook een rustplaats voor doortrekkers, dan zie je veel moois in het park", aldus Tineke Menken, die sinds 1985 actief is binnen de natuurtuin. Volgens de coördinator is er dringende behoefte aan vrijwil- ter Schoof heft het glas op Cok van Dam, de scheidend voorzit ter van de Laura. Van Dam deelt mee dat vandaag 1502 Lauraliefhebbers op pad zijn gegaan. Mevrouw Van Beek en mevrouw Barendregt ruiken ge grild vlees. De kok is met het aansnijden beenham. Nico Schc de collega's aan tot eti Daar wordt onmid hoor aan gegeven. Politie: dankzij gebiedsgebonden vt Het aantal inwoners van Alphen, Ter Aar, Nieu» Liemeer dat zich de afgelopen twee jaar weleens heeft gevoeld is met vijf procent afgenomen tot cent. Ook het aantal inwoners dat zich vaak voelde is verminderd met twee procent tot 3,2 pi Coördinator Tineke Menken van de natuurtuin in Koudekerk stelt samen met vrijwilligers alles in het werk om er planten te laten ontwikkelen die in het veenweidegebied voorkomen. „Ik schat dat het aandeel van die vreemde planten nu met een kwart is verminderd. Dus is er nog werk zat." foto - mark lamers regio alphen marijn kramp Een omgekeerd beeld liet zich zien in de rest van de regio Hol lands Midden. Over de gehele regio genomen steeg het aantal mensen dat zich weleens onvei lig voelde naar 33,9 procent in 1999. Dit brengt Hollands Mid den boven het landelijk gemid delde van 30,8 procent. De poli tie in de Alphense regio 'Rijn en Aarlanden' zag de afgelopen twee jaar ook een daling in het aantal vermogensdelicten en de verkeersoverlast. In vergelijking met de zeven andere districten van Hollands Midden boekt Rijn- en Aarlan den opmerkelijk goede resulta ten in de onlangs verschenen Politiemonitor Bevolking. Deze landelijke enquête wordt sinds 1993 eens in de twee jaar ge houden en peilt de mening van inwoners over het functioneren van de politie, buurtproblemen, verkeersoverlast, vermogensde licten en onveiligheidsgevoe lens. Woordvoerder voor Hollands Midden J. Nelemans, vermoedt dat de successen van Rijn- en Aarlanden voortkomen uit de gebiedsgebonden aanpak. „Ze ker weten doe je dat natuurlijk nooit. Maar het is wel opmerke lijk dat het goed scorende Rijn en Aarlanden van alle districten het verste is met de gebiedsge bonden aanpak." Dat de politie Rijn- en Aar landen op punten als beschik baarheid, zichtbaarheid in de wijk en het contact met burgers relatief goed scoort is voor Nelemans een teken dat de nieuwe werkwijze zijn vruchten afwerpt. „Gebiedsgebonden werken is gericht op het contact met de burgers. Iedere agent is gekoppeld aan een bepaalde dorpskern of stadswijk en hij of zij volgt de ontwikkelingen in dat gebied met een meer dan gemiddelde interesse In telefonische ena den inwoners van verzocht op een scha tot tien aan te geve mate problemen woonomgeving voor mogensdelicten (d vernielingen) scoori met het cijfer 4,6 in lands Midden 0,2 dan in 1997. In de A gio was die daling afgelopen twee jaar ondervraagden mil het gevoel dat verm< ten in hun buurt pla en ging de score mi omlaag naar 4,5. Oi de geënquêteerden i trict Rijn- en Aarland lopen twee jaar mind van het verkeer, hondenpoep, hangjo graffiti, dan de jaren In de rest van de regi Midden was die dali duidelijk. Minder positief in I district voor de Alph is dat het aantal gestt steeg met ruim 3,5 j bijna tien procent. C bedreigingen met gf Bijna een op de twin vraagden in Rijn- en gaf aan het afgelopt dreigd te zijn. De ondervraagden trict zijn ook aanmei tiever over het polit van de afgelopen twf na driekwart van d( teerden is ten opzich procent in 1997, tev het laatste contact i met de politie. De Rijn- en Aarlanden keer dan ook een portcijfer toebedeel! een 6,3. Dit is 0,4 dan het cijfer van t leden dat dit jaar hel de is van alle dist Hollands Midden. ligers, die een handje willen toesteken. Nu bestaat de 'harde kern' uit Bert van der Zwaan, Marijke Praght, Margriet Nagel en Tineke Menken. Bij zware klussen komt er hulp van de knotgroep van de vogelwerk groep. Degenen die interesse hebben om een handje toe te helpen in de natuurtuin kunnen zich melden bij Tineke Menken: te lefoon 071-3414992. kees van kuilenburg katwuk/valkenburg dat moment tot avonds niet mogelij de radio te luisteren tv te kijken. Vooral bers van de Tour del len de onbruikbai tv's snel op. Zij bekl bij de storingsdiei Casema. Volgens D. Spaai ma viel het met de kl eindelijk mee. in de de avond 1 meeste telefoontjes.! het mooie weer onsi weest, veel mensen] ten." Inwoners van Katwijk en Val kenburg hebben het gisteren vrijwel de hele dag zonder ra dio- en televisieprogramma's moeten stellen. Oorzaak van de plaatselijke radio- en tv-stilte was een kapotte kabel in de Ou de Rijn bij Valkenburg. De lei ding werd gistermorgen om even na tien uur geraakt door een boormachine van een bouwbedrijf. De boor trok de hoofd- en de reservekabel ka pot. Daardoor was het in zowel Katwijk als Valkenburg vanaf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16