'Leiderdorp is uitzonderlijk streng' 5?5 HALVE PRIJS 2 romantiek OPRUIMING jnland Ziekenhuis wapent zich tegen geweld Regio |ijn kinderen komen lege wietzakjes thuis' m ïsdntrcrtuin ZOMERKOLLEKTIE WARNECKEMODEg^ RDAC 8 JUL11999 van euwel in het jaar oop, d r daan nieuw levert ip. De weert schoten asfalteert wegen ariant klaar 2 i( CHEF ERNA STRAATSMA, 071 -5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 wedstrijd Kaagweek Zeventien roeiploegen doen zaterdag mee aan een op de Kaag in Warmond. De deelnemers vertrekken D uur vanaf park Groot Leerust voor een tocht van 7,5 :r. De wedstrijd wordt gevaren in oude reddingssloe- ir acht tot twaalf roeiers in zitten. Onder de deelnemers zich onder anderen een groep gig-roeisters die onlangs 1 ampioen werd. De wedstrijd is een onderdeel van de c lagweek', die zaterdag begint. De komende week wordt een aantal wegen in oten gedeeltelijk afgesloten. Van maandag 12 tot en met acti ig 14 juli wordt de Admiraal de Ruytersingel van het intrum Noord-Hofland tot en met de Piet Heynlaan ge- d. Van 12 tot en met 16 juli wordt de Van Beethoven- sen de rotonde Mozartlaan en de Piet Heynlaan onder genomen. De busroutes van de lijnen 48 en 49 worden ist. De Professor Einsteinlaan wordt tussen het Kamer- inesplantsoen en de Professor Zernikelaan op 14 juli af- voor doorgaand verkeer. Bus 45 rijdt die dag een ande- GroenLinks over uitvoering bijstandswet: Leiderdorp is volgens GroenLinks te streng in haar om gang met uitkeringsgerechtigden. De nieuwe bepaling dat de maandelijkse inkomstenbriefjes op de eerste dag van de maand in het gemeentehuis moeten zijn vindt de fractie niet van deze tijd. 'Dit doet ons denken aan het verplichte stempelen van enkele decennia terug', schrijft fractievoorzitter R. Manshanden in een brief aan het col lege van B en W. tijd hebben om hun inkom stenbriefje op het gemeente huis te krijgen en verzending per post daardoor niet langer mogelijk is. De nieuwe gang van zaken noemt de fractie 'niet klantvriendelijk'. 'Uitkeringsge rechtigden zijn verplicht de be treffende dag naar het gemeen tehuis te komen en moeten LEIDERDORP ERNA STRAATSMA Uitkeringsgerechtigden moeten hun maandbriefje sinds mei op de eerste van de maand inleve ren. Dat is het gevolg van het feit, dat de uitbetaling nu ach teraf geschiedt. GroenLinks concludeert dat uitkeringsge rechtigden slechts één dag de zich verantwoorden als ze ver hinderd zijn', schrijft Manshan den. Dat doet de fractie denken aan het verplichte stempelen van vroeger. Daarnaast is GroenLinks on tevreden over de nieuwe, 'uit zonderlijk strenge', sancties bij het te laat inleveren van inkom stenbriefjes. Leiderdorpers die de eerste van de maand verzui men worden zonder waarschu wing vijf procent gekort op hun uitkering. GroenLinks wil een eventuele sanctie beperken tot het vertraagd uitbetalen van de bijstandsuitkering. H. Scheurleer, woordvoerster van de gemeente Leiderdorp, beaamt dat de nieuwe regeling 'een beetje streng' is. „Maar dat hebben we bewust gedaan. Om duidelijkheid te scheppen en de verantwoordelijkheid voor het op tijd inleveren van de briefjes bij de cliënt te leggen. Vroeger moest je ook op tijd je briefje inleveren, maar waren we cou- lanter als dat niet gebeurde.'' Daarnaast zijn gemeenten vol gens de Nieuwe Algemene Bij standswet verplicht om de uit keringen in zijn geheel achteraf te betalen. Voorheen moesten de ruim 300 Leiderdorpers die een bij standsuitkering ontvangen hun inkomstenbriefjes voor de 20ste van de maand inleveren. „Daardoor was onze admini stratie over de laatste tien da gen van de maand onzuiver, omdat uitkeringsgerechtigden wel automatisch een voorschot kregen voor die periode", zegt Scheurleer. .Achteraf moesten we dan weer veel herbereke nen. Dat was een eindeloos ge doe en leidde er toe dat we op een gegeven moment 2,5 mil joen gulden hadden uitstaan, die we weer terug moesten vor deren. De cliënten werden soms ook een beetje ibbelig van de verrekeningen." Volgens de gemeente levert de nieuwe regeling in de prak tijk niet veel problemen op. „De eerste keer, op 1 juni, wa ren er enkele tientallen mensen te laat. Deze maand waren dat er al veel minder. Je kunt overi gens best per post je inkom stenbriefje opsturen, maar dan moet er wel 1 juni op het post stempel staan. En als dat niet lukt moet je inderdaad naar het gemeentehuis komen." Wie gekort wordt krijgt zeven dagen de tijd alsnog een in komstenbriefje in te leveren. Als cliënten zich houden aan die 'hersteltermijn' krijgen ze als nog hun volledige uitkering. „Het kan natuurlijk ook zijn dat een enkeling écht met een goe de reden te laat is. Als iemand in het ziekenhuis is opgenomen of zo. Maar met dat soort din gen houden we wel rekening." voudenaar ergert zich aan blowende jeugd tlDE'JAN PREENEN Ldenaar N. Dikken is het zat. fe en politie moeten ingrijpen. Éren komen thuis met zakjes 1 weliswaar, maar toch. „Die J jongeren hangen rond in bendorp dat is bedoeld voor IDie durven er niet meer te fcaar iedereen kijkt toe.en er Iets." ilemen doen zich voor in de gom in Zoeterwoude-Rijn- liggen aan de Johan Friso- voetbalveld en een india- •ikken woont zelf in de Ser- it. Zijn drie kinderen van 7 en 10 spelen er. Of liever ieelden er. „Een half jaar ge- let begonnen. Die blowers erst een andere hangplek en naartoe gekomen. Op zich ir geen moeite mee. Ook niet ?r met scooters rondscheu- als ze op het voetbalveld en en in het indianendorp n, zodat de kinderen er niet unnen of niet meer in dur- J. Harland, teamleider welzijn van de gemeente, wijst er op dat de politie wel degelijk op de hoogte is gesteld van de overlast die vooralsnog alleen door Dikken is aangekaart, ook al ergeren volgens hem ook anderen zich er aan. „Het is zeker geen onwil van onze kant. We weten dat zich daar hang jeugd ophoudt, maar we moeten na gaan of zij ook problemen veroorza ken. En verder is voor ons de BOVOS bezig", aldus Harland. BOVOS Welzijnsprojecten uit Zoe- termeer heeft de afgelopen maanden alle problemen, zowel in Zoeterwou- de-Dorp als Rijndijk geïnventariseerd en gaat donderdagavond voor het eerst met de jongerenbus op pad. Jongerenwerker R. Verbunt weet dat zich 'blowende oudere jongen' ophou den op het voetbalveld en in het india nendorp, maar kan daar op korte ter mijn niets aan doen. „Voor zover ik kan nagaan plegen die jongeren geen strafbare handelingen." J. Oppelaar, teamchef bij de politie Rijnwoude/Zoeterwoude bevestigt dat: „We zijn een paar maal gaan kijken, maar we hebben geen vernielingen ge- Werkstraf na aftuigen vriendin DEN HAAG/OEGSTGEEST Hangjongeren bij het indianendorp aan de Johan Frisostraat in Zoeterwoude-Rijndijk. constateerd en ook geen rommel aan getroffen. Wel hebben we de jongeren verzocht ergens anders heen te gaan." Dikken wil dat alle problemen bin nen enkele dagen worden opgelost, maar volgens Verbunt kan dat niet. „Ik heb tegen hem gezegd dat we een rela tie opbouwen met die jongeren. Daar is tijd voor nodig. In september willen we een rapport overhandigen aan de gemeente met allerlei aanbevelingen." Dikken vindt dat allemaal veel te FOTO HIELCO KUIPERS lang duren. „Dat betekent dat wij nog maanden met deze problemen opge zadeld zitten. Ik heb andere bewoners nog niet gemobiliseerd, maar als de overlast nog groter wordt, zal ik dat ze ker doen." De foto's van de vriendin van een 33-jarige Oegstgeestenaar spraken boekdelen. De Haagse politierechter C. Waterbolk be keek de plaatjes in het strafdos sier gisteren hoofdschuddend; de vrouw was aan alle kanten in elkaar geschopt en geslagen door haar vriend. De vriend had zijn advocate C. Schönha- gen vrijdag nog beloofd naar de strafzitting te komen. „Maar hij zei toen wel dat hij er geweldig tegen op zag, zeker toen hij die foto's zag", aldus zijn raads vrouwe. Ze kwam alleen, want haar cliënt verscheen gisteren niet. Schönhagen deed het woord voor hem. De relatie 'knipperde' al een tijdje, maar toen de vriendin het 'voor de zoveelse keer' kwam uitmaken, sloegen de stoppen door bij hem. Hij sloeg en trapte haar niet alleen, ook sleurde hij haar naar de keuken en ramde hij haar gezicht tegen een deur. Officier van justitie M. Kat- touw eiste een gevangenisstraf van zes weken waarvan twee weken voorwaardelijk. De rech ter maakte daar 40 uur dienst verlening van en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. De Oegstgeestenaar was al eerder veroordeeld wegens mishandeling. De man zou ook een aantal sieraden van de vrouw hebben gestolen. Maar de rechter acht te het afpakken van haar oor bellen, een amband en een hor loge niet bewezen. De man ont kende bij de politie dat hij die voorwerpen met geweld had af gepakt. De vrouw zou ze naar hem toe hebben gegooid. Volgens zijn advocate zou het nu weer beter gaan met de Oegstgeestenaar. Hij had haar vrijdag nog gezegd dat hij de zaak betreurde en dat hij had geprobeerd een schaderegeling te treffen met zijn de vrouw. Daar waren de voormalige ge liefden echter niet uitgekomen. De vrouw wil tienduizend gul den smartegeld. Die claim wordt mogelijk bij een civiele rechter behandeld. Volgens Schönhagen is haar cliënt wel bereid om schade te betalen, maar niet zoveel als de vrouw nende agressie patiënten en bezoekers 1 hier genoeg mee. Van 1 nog probeerde een :ollega te schoppen", a Metz, verpleegkun- fe afdeling spoedeisen- Iran het Rijnland Zie- Leiderdorp. „Zelf |de vier jaar dat ik hier - a vier keer meege- patiënten gingen Meestal blijft het bij iten. Of krijg ik 'trut' hoofd geslingerd. Re- r[^j pijpen ze me bij m'n werknemers van het 'iekenhuis kunnen er- praten: agressie. Om- cidenten toenemen is en jaar in het zieken- erzoek naar gedaan. \DVERTE itvangen in de hand. Of een die niet kan verkrop- j moet wachten, barst s. Soms loopt het dan id. „Een arts-assisten- en ander ziekenhuis - 5323 5( s een pistool op zich 023- 53 ier stond een patiënt n met een broodmes. 1-5315 8een grappen", zegt rtentie 8 3 ioofd medisch maat- jk werk Ineke Velthuy- en meer over inciden- de, schreef zij eind jEMENTÉnens alle afdelings- ;en brief aan de direc- [evolg: een werkgroep ir voorzitterschap en, voorjaar, een rapport machtig» inalyse van de situatie n aanbevelingen om egen te gaan. peri eel van de 'schuld' dt ec Verpleegkundige Tera Metz: „Aan een dronkelap die mept kan natuurlijk wachttijden wel." neemt het ziekenhuis zelf op zich. Door de vaak toch al ang stige en zich hulpeloos voelen de patiënten in onzekerheid te houden wekt het personeel zelf boosheid op. En door irritaties niet te herkennen, wordt de agressie ongemerkt versterkt. Ook legt een arts een patiënt soms niet goed uit waar zijn klachten op wijzen. Die rea geert vervolgens zijn onzeker heid af op verpleegkundigen. „Maar ook bezoekers kunnen heel agressief worden", zegt Velthuyzen. „Zij denken soms dat ze heel veel kunnen maken. Ecrukleurige buitenkaars met heerlijke vanillegeur. Voor een romantisch terras op zwoele zomeravonden. Van 9.95 voor HET GROENE WARENHUIS 'rijdag tot 21.00 u Ze willen hun eigen regels in het ziekenhuis stellen. Dan zegt een verpleegkundige bijvoor beeld dat de televisie uit moet, omdat het tijd is, en reageren de bezoekers daar heel verve lend op." „Op zich valt het geweldspro- bleem hier mee", nuanceert Velthuyzen. „Het Rijnland Zie kenhuis ligt uit de route, aan de rand van de stad." In het LUMC bij het station in Leiden hebben verpleegkundigen er volgens haar veel meer last van. Aan de andere kant: de ambulances brengen lastige patiënten eer der naar het LUMC, omdat men daar beter is toegerust voor agressie. Maar de problemen in het Rijnland Ziekenhuis worden wel groter. Velthuyzen wijt dit aan 'normvervaging': „Ik denk dat het een trend van deze tijd is dat mensen zich sneller laten gaan." Volgens verpleegkundi ge Metz ligt het eerder aan de toenemende drukte in de wachtkamer, waardoor het ge duld van de mensen meer op de proef wordt gesteld. In de komende jaren moeten de aanbevelingen uit het rap port hebben geleid tot concrete maatregelen. Velthuyzen werkt aan een 'verwijderbeleid', zodat iedereen precies weet wanneer de veiligheidsdienst kan wor den ingeschakeld. Ze wil een Bedrijfsopvangteam (BOT) voor hulpverlening na incidenten. En tegelijk met de verbouwing van het ziekenhuis moet een aanzet worden gegeven voor niemand wat doen. Maar aan de FOTO TACO VAN DER EB een beter alarmeringssysteem. Bovendien moeten alle ver pleegkundigen van de afdeling spoedeisende hulp verplicht op cursus om beter op geweldda dige situaties te reageren. De rest van het medisch personeel volgt later. Hoe lang de cursus duurt en wie hem organiseert, weet Velthuyzen nog niet. Het projectteam agressie en geweld moet nog een keuze maken uit drie aanbieders. Verpleegster Metz - die nog niet van de cursus had gehoord - reageert met gemengde ge voelens. „Assertiviteitstraining is altijd handig, maar tuij zijn het probleem niet. We kunnen beter wat aan de oorzaken doen. Aan een dronken lor die mept kan natuurlijk niemand wat doen. Maar aan de wacht tijden wel." Metz signaleert overigens dat de huidige verbouwing van het ziekenhuis al verbeteringen heeft gebracht: sinds de afde ling spoedeisende hulp naar een tijdelijk gebouw is ver huisd, werkt het een stuk pretti ger. „We hebben daar een be wakingsdienst. Daar hebben we hard voor gestreden. En nu hij er is, zijn we daar echt onzet- tend blij mee. Toen die junk mijn collega begon te schop pen, was de bewakingsdienst er ook direct bij» en is hij afge voerd. Goddank." Ook de nieuwe scheiding van balie en wachtkamer vindt Metz positief: patiënten in de wachtkamer krijgen niet meer de indruk dat verpleegsters nik sen als ze bij de balie iets door geven of een bericht opschrij ven. „Als ze dat denken, wor den ze vaak knorrig." Groot probleem blijven wel de wachttijden. In de wachtka mer hangt een klein plakkaat dat om begrip vraagt, als men sen door spoedgevallen langer moeten wachten. Maar dat is onvoldoende. Er zou volgens Metz ook op moeten staan dat de gemiddelde wachttijd bij drukte kan oplopen tot ander half, twee uur 'en soms nog langer'. Omdat een patiënt dit niet weet, gaat hij uit van hoog uit een half uur. Met alle irrita ties van dien. „We hebben om een bordje gevraagd waar de tijden op staan", zegt Metz. „Maar dat komt er maar niet." HOOGZOMERARTIKELEN 30%-40% Breestraat 151, Leiden, tel. 071-512 45 86 Leidsch DagbladAIlOIIlïVliN ANNO 1899 Zaterdag 8 Juli KATWIJK - Katwijks gymnasium, zoo bekend om de schitterende examens, door eenigen zij ner leerlingen telken jare afgelegd, toont ons zeer duidelijk, dat het ook op het gebied der sport, der ontwikkeling van het lichaam, bij geen enkel onzer Neerlandsche gymnasia be hoeft achter te staan. De eentonige winter wordt opgevroolijkt en gezellig gemaakt door het welbekende voetbalspel, de zomertijd afge wisseld door cricket en lawn-tennis. Onlangs werd het program der spelen wederom verrijkt door een uitspanning, die, helaas eenigszins verdrongen door de moderne sport, toen geens zins in nut en gezelligheid door deze wordt overtroffen. Het aloude kegelspel, zoo dierbaar aan onze voorvaderen, bekoorde ook de harten der jeugdige nazaten en dus werd besloten tot het oprichten van een kegelclub, onder den zeer teekenende naam 'Val Om'. Het groote le dental, het medewerken van eenige zeereerw. Professoren belooft voor 'Val Om' een schoone toekomst. Om het animo der leden zoo moge lijk nog te vermeerderen, wordt maandelijks een match gehouden. Moge het voorbeeld, door Katwijks studenten gegeven, navolging vinden en de oude kegelkoning wederom een gouden tijdperk te gemoet gaan! ANNO 1974 Maandag 8 juli AARLANDERVEEN - De tweejarige bouvier Slta met enkele van haar puppen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - ,,Ter voorziening in de vacature, ont staan door het defungeren van de heer Willem Bloem, gerechtsdeurwaarder te Leiden, werd bij Koninklijk Besluit d.d. 3 mei met ingang van 1 juli 1974 benoemd Petronella Maria Christina Zeegers." Petra Zeegers (57) stelt zich voor met haar voornaam. Is ervan over tuigd dat alleen de achternaam zo 'hard' klinkt en vindt mejuffrouw of mevrouw ook niet zo denderend. Een nieuwe deurwaarder in Lei den. Twee voorgangers zijn vlak na elkaar ver dwenen. Willem Bloem (die hier blijft wonen) en K. E. van der Veen (die naar Friesland ver huist). Petra Zeegers is in de plaats van Bloem gekomen. De enige vrouw in Nederland mo menteel, die deurwaarder is. Een beetje onge woon beroep, zou je denken. Ze is het daar niet mee eens..Waarom solliciteert een vrouw bij de politie? Het is een boeiend beroep, zwaar en interessant." Ze is 26 jaar lang werkzaam ge weest als medewerkster van een rechtskundig adviesbureau en kent het klappen van een juri dische zweep dus goed. Ze weet ook hoe een deurwaarder te werk moet gaan. Ze heeft in Den Haag herhaaldelijk waargenomen en ook wanneer Willem Bloefn met vakantie was. Ze weet dus wat haar boven het hoofd hangt. Al hoewel ze er niet zenuwachtig van wordt. "Ik kan me laten begeleiden door de Sterke Arm als het er op aan komt. En ik weet van te voren wel waar ik naar toe ga. Een mannelijke deur waarder komt toch ook niet om te vechten?" AARLANDERVEEN - Met een worp moeder van 15: de tweejarige bouvier Sita heeft er op slag plaatselijke vermaardheid mee verworven. Nu haar uitzonderlijke bevalling -10 welpen is al een hoge score - tot Aarlanderveen begint door te dringen, ontvangt de zwartharige Sita heel wat kraamvisite. Sita is eigendom van een Nieuwkoper en logeert tijdelijk bij de Aarlan- derveense kennelhoudster mevrouw Sinon, die Sita bijstond tijdens de bevalling. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 BIJ 18 In /wart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB l eiden of door contante betaling uan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltslraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15