eiden Regio WBL mag van raad verkopen y« Verzoek om spoeddebat in kwestie Kruijt strandt meente dunt groep inzen Witte Singel uit og deze zomer nieuwe faltlaag op Breestraat ,#n! Nat pak op afgesloten Vrouwenweg Verdriet en geluk in Theehuis Leidse Hout Plaats genoeg in drijf-inbioscoop Wethouder praat met arts over problemen lIDERDAG 8 JULI 1999 acht tegen apotheek ingetrokken m. De klacht tegen apotheek Kok bij de klachtencommissie libare apotheken is weer ingetrokken. Het echtpaar dat de Jit had ingediend heeft de verontschuldigingen van de apo- »er aan de Diamandaan geaccepteerd. „En daarmee is de luit de lucht", zegt het stel. Het echtpaar diende een klacht fcmdat de vrouw afgelopen maandag in de apotheek niet Thet toilet mocht, ondanks het feit dat ze een blaasontste- J> had. De apotheek heeft slechte ervaringen met klanten die ■et verleden de wc hadden bezocht, luidde de verklaring van Personeel. Meer dan eens hadden die het toilet niet schoon tergelaten. Voor de vrouw had echter een uitzondering ge ilet moeten worden, zo verontschuldigde de apotheek zich feren bij het echtpaar. [an getroffen door steigerdeel |NOp zijn werk is gisteren een 33-jarige man uit Heeg fesïand) in Leiden gewond geraakt. Hij kreeg aan de Le Poo- feg een steigerdeel op zijn rug. De man is naar het Elisabeth- fenhuis in Leiderdorp gebracht. De ernst van zijn verwón- ten is niet bekend. jlitie houdt schutters aan De politie heeft gisteren twee jongens van 17 en 18 jaar [êiden aangehouden. Zij worden ervan verdacht afgelopen g een fietsend echtpaar met een luchtbuks te hebben be ken. De 56-jarige man raakte lichtgewond aan zijn arm. Bij trouw ketste een kogeltje af op het stuur. jichtig mille in Roparun Dertien werknemers van het energiebedrijf EWR heb- {tijdens de Roparun in mei 80.000 gulden bijelkaar gelopen, idoel van deze non-stop estafetteloop van Rotterdam naar Lijs, die sinds 1992 jaarlijks plaats vindt, is het via sponsors melen van geld ten bate van jonge kankerpatiënten. meente heeft vorige week jmiddag dertig ganzen jhaald die de walkant van itte Singel tegenover café egter bevolkten. De dertig ten deel uit van een groep egentig die volgens de ge- te voor overlast zorgde, ieren zijn overgedragen ;n boer in Oud Ade die ze likt voor bewakingsdoel- a. zijn niet meer weg te den- ïit het straatbeeld, de gan- aast de Koepoortsbrug. Ze ren zelfs op de Leidse Ka- rvan dit jaar. Op een ge- moment werden er zelfs itig geteld. En dat werd de ente te gortig. Het verkeer regelmatig uitwijken of e reparatieplekken in het sfalt, scheuren en hier en' provisorisch opgevulde ges langs het voetpad, een meerderheid in de ge- teraad moet het maar 1} ïfgelopen zijn met de slor- e ifwerking van de verder zo V«V opgeknapte Breestraat. Zij gisteravond akkoord let uittrekken van 380.000 n voor het aanbrengen en nieuwe asfaltlaag in de Het werk moet nog deze op twee zondagen wor- eklaard. voorstel om de Breestraat uw te asfalteren leidde tot inke discussie in de com- mimtelijke ordening, je zo veel geld uitgeven iet mooier maken van de n terwijl die naar ver- ïg over een paar jaar weer op de schop moet de aanleg van een tram pa De WD, de SP, X IGP/GPV en LWG/De len vonden in ieder geval vi liet, en ook P. Duijvensz |V fkinks) had aanvankelijk n bedenkingen. Duijvensz \\v we Een poging van de SP om een spoeddebat te houden over de problemen in het college, is vanochtend gestrand. De partij slaagde er niet in voldoende medestanders te vinden voor een extra raadsvergadering. Bo vendien voelt loco-burgemees ter T. van Rij er weinig voor omdat er volgens hem 'geen problemen zijn in het college'. De SP diende het verzoek gis teren in. De partij hoopte met het spoeddebat meer helder heid te krijgen over de spannin gen tussen met name college partijen CDA en PvdA. Ze wijst er bovendien op dat vertegen woordigers van verschillende partijen de afgelopen dagen vooral veel uitspraken via de pers hebben gedaan. Volgens de SP horen dit soort debatten eigenlijk in de gemeenteraad thuis. Verder herinnert de SP er aan dat het college van B en W niet meer en niet minder is dan het dagelijkse bestuur van de gemeenteraad. Een reden te meer volgens de partij om dit soort zaken snel in de raadzaal te bespreken. Om een spoeddebat te kun nen aanvragen, moet er echter ten minste een vijfde deel van de raad het verzoek steunen: in totaal acht raadsleden. Behalve de vier SP'ers in de raad schaar den alleen onafhankelijk raads lid D. Sloos en LWG/De Groe nen (één zetel) zich achter het voorstel. Twee te weinig dus. De grootste oppositiepartij WD vindt het op dit moment te vroeg voor zo'n extra vergade ring. WD-fractievoorzitter M. Schulz: „De collegepartijen wil len na de vakantie erover pra ten. Dat is inderdaad wel erg aan de late kant. Maar we moe ten ze nu wel een beetje ruimte geven. Bovendien verwacht ik weinig van het debat. De colle gepartijen zullen zeggen dat ze erover in gesprek zijn en dat ze niets willen forceren." Los daarvan wijst wethouder en loco-burgemeester T. van Rij het verzoek hoe dan ook af. De SP suggereert volgens hem dat er tegenstellingen zijn in het college van burgemeester en wethouders. „Maar het college is eensgezind, er zijn geen wet houders afgetreden en er zijn geen initiatieven om de samen stelling van het college te ver anderen", aldus Van ffij. Vergeer vindt de laatste op merking 'typisch iets voor Van Rij'. „Hij ontkent gewoon dat er problemen zijn'. Hij is vooral teleurgesteld over de houding van zijn collega-raadsleden. „De raad toont zich niet erg alert en daadkrachtig". Op wel ke wijze hij de zaak de komen de tijd nog aan de orde wil stel len, weet hij niet. „Schriftelijke vragen stellen heeft op dit mo ment niet zo veel zin. Het duurt weken voordat er een antwoord komt. Voor actuele informatie is dat middel niet erg geschikt." leiden Een 29-jarige man uit Zoeterwoude kwam geldt. Ter hoogte van het Kruisherenklooster werd gisteren met een nat pak én de schrik vrij nadat hij de weg versperd door een hek waardoor de chauf- met zijn vrachtauto op de Vrouwenweg in Leiden feur moest keren. Bij de laatste verkeersdrempel te water was geraakt. Even na vijf uur gistermiddag verloor de man de macht over het stuur, kwam met negeerde hij, rijdend in de richting van Zoeterwou- zijn voertuig in de berm en belandde vervolgens in de, het inrijverbod dat sinds gisteren op de straat het water. foto hielco kuipers wachten voor overstekende ganzen, de brug was besmeurd met uitwerpselen en het gras van de walkanten was kaal ge vreten. Volgens H. Martens van Milieu en Beheer zijn er daar om dertig ganzen meegeno men, maar zijn er 'geen gezin nen uit elkaar gerukt.' Opmerkelijk blijft echter dat er van de resterende zestig gan zen niets meer is te zien. Van de dieren die tussen de Koepoorts brug en-de Hortus Botanicus hun 'thuis' hebben, is geen spoor meer te bekennen. Mar tens heeft daarvoor ook geen verklaring. „Het is niet zo dat de rest van de schrik is vertrok ken. Vorige week vrijdagavond zat de groep er namelijk nog. Misschien zijn de ganzen gaan vroeg zich af of nu echt de hele Breestraat nieuw asfalt moet krijgen, terwijl het grootste deel van de straat er prima bij ligt. Wethouder T. van Rij betoog de dat het beter is om de boel nu goed aan te pakken dan op nieuw voor lapwerk te kiezen. Bovendien verwacht hij dat het nog wel heel wat jaren zal du ren voordat de asfaltfrees weer aan de slag moet in de Bree straat. Zoals de zaken er nu voor staan zal er zeker voor 2006 geen tram door de straat rijden. Toen de verantwoorde lijk ambtenaar bovendien kon meedelen dat in een drukke straat de bovenste laag asfalt sowieso na acht tot tien jaar moet worden vervangen, waren de voorbehouden van Groen links snel van tafel. Het aanbrengen van een as faltlaag maakte in eerste instan tie al deel uit van het plan om de Breestraat op te knappen. Het werd later geschrapt door burgemeester en wethouders 'omdat we te zunig waren', al dus Van Rij. De hele opknap beurt van de Breestraat komt inclusief de nieuwe asfaltlaag op een kleine 2,5 miljoen gul den. Het theehuis in de Leidse Hout bestaat vijftig jaar. De rijke geschiedenis van het Theehuis in de Leidse Hout gaat vijftig jaar terug. „Iede re Leidenaar heeft hier vroeger, aan de hand van opa en oma, naar de hertjes ge keken", vertelt uitbater Bernard Stöxen. Vrijdag wordt het jubileum muzikaal ge vierd. „Iedereen is welkom, het Theehuis is van iedereen. Met de King Zulu Brassband van Max Moszkowicz senior moet het ge zellig worden", verwacht Stöxen. Het jubileumfeest wordt verzorgd in sa menwerking met de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout. Deze vereniging ont hult 's middags een nieuwe bank ter herin nering aan Evert Cornet. Hij heeft als land- schaps- en tuinarchitect zijn sporen ach tergelaten in de Leidse Hout. „Inmiddels is dit het groene visitekaartje van onze ge meente", vertelt Stöxen niet zonder trots. Verder plaatst wethouder Jan Laurier een traditionele windhaan op het rieten thee huisdak. „Ik wil wel eens weten uit welke hoek de wind waait in het Leidse. Daar naast is het natuurlijk prachtig om te zien hoe de wethouder straks over het dak moet klunen", lacht Stöxen. Sinds vier jaar is Stöxen uitbater van het Theehuis, hij heeft ëen hoop veranderd: „We hebben een groot stuk aangebouwd, een terras aangelegd en de muziektent op nieuw gebouwd." Opnieuw, omdat tijdens de Tweede Wereldoorlog omwonenden de muziektent gebruikten als stookhout. „En natuurlijk de bar le chien", vertelt de uitba ter over zijn zelf gemaakte hondendrinkwa tervoorziening. De bezoekers van het café/restaurant lo pen uiteen, ,,'s Ochtends struikel je over de honden, als hun baasjes hier koffie drin ken." Ondertussen klinkt een kakafonie van babygeluidjes uit het midden van het etablissement. Twaalf jonge moeders heb ben, met hun kleine kroost, plaatsgenomen aan de grote tafel. „Een pufclubje dat dit als ontmoetingsplaats heeft", verduidelijkt Stöxen. De geschiedenis van het huis kent veel voorvallen. „Een echtpaar dat hier hun trouwdag wilde vieren, belde twee dagen van tevoren af omdat de toekomstige brui degom zelfmoord gepleegd zou hebben", herinnert serveerster Elisabeth. „Later bleek dat ze het feest ergens anders vier den, maar dat niet durften te zeggen." En zo zijn er nog meer voorvallen waar beiden lachend op terugkijken: „Ooit wilde hier een groep rolstoelers schuilen voor de re gen. Uiteindelijk was de hele keuken vol met rolstoelers." Stöxen wil met zijn Theehuis een bepaal de sfeer uitdragen. „De Mexicaanse kleu ren maken het romantisch en rustig. Zodat het een bepaalde gemoedsrust geeft als je hier zit en en naar de hertjes kijkt." Volgens de uitbater is vooral de ligging uniek. Be halve het rustgevende park ligt ook het Leidsch Universitair Medisch Centrum op loopafstand. „Hier komen mannen die net vader zijn geworden, maar ook zieken die nooit meer beter zullen worden. Dat brengt verdriet en geluk heel dichtbij in het Thee huis." Ni Uitgerekend gister- nd lieten de weergoden Mi- a in de steek. Precies op het Ment dat de studentenver ing in het kader van haar jarig bestaan een 'buiten- iteit' had gepland waar ook jrgerij welkom was, koelde link af. Daarom was er in ijf-inbioscoop bij roeiver- "ng Njord aan de Morsweg dan voldoende plaats. Het J ibliek bleef namelijk weg. Maar de weinigen wél waren gekomen, hiel- L t met een warm jack en lige alcohol prima uit bij lm Soldaat van Oranje. De "'lm uit 1979 gaat over de illen van een aantal studenten tijdens de e Wereldoorlog, werd een deel in Leiden opge- en speelt zich ook voor (edeelte in Leiden af. In de hollen zijn Rutger Hauer Jeroen Krabbé te bewonde- foto loek zuyderduin Wethouder T. van Rij heeft bin nenkort een gesprek met huis arts Herman de Jong over de problemen die huisartsen on dervinden bij het zoeken van een praktijkruimte in de bin nenstad. De Jong is samen met vier verloskundigen huurder van de oude Zeevaartschool, maar moet deze ruimte in mei volgend jaar verlaten. Omdat hij niet in staat is op eigen kracht in de buurt een nieuw onderkomen te vinden, dreigt met hem opnieuw een huisarts uit het centrum te vertrekken. De huisarts hoopt dat de ge meente voor een vriendelijke prijs een ruimte wil verhuren voor een groepspraktijk met meerdere artsen en verlo§kun- Corporatie doet 1100 huizen in aanbieding Woningbouwvereniging Leiden (WBL) kan het grootste deel van haar verkoopplannen ongestoord uitvoeren. De commissie ruimtelijke ordening heeft gisteravond toe stemming gegeven voor de verkoop van meer dan dui zend huurwoningen. Alleen voor het afstoten van 38 huizen aan de Jok'è Smitstraat en de Veenbes wil de ge meente op dit moment nog geen toestemming geven. Van Rij onderzoekt huisvestingsperikelen digen. Dat ziet Van Rij niet echt zitten, zo liet hij gisteren weten tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning. „De vraag is of je voor een arts financieel moet bijsprin gen. Als je dat doet, dan krijg je bij gemeenteambtenaren en politiemensen dezelfde discus sie: zij verdienen hier evenveel als in Groningen, maar de hui zen zijn hier wel veel duurder." De wethouder is wel bezig om te onderzoeken op wat voor manieren de regelgeving voor de omvorming van woonruimte in praktijkruimte voor artsen kan worden versoepeld. „Want het is natuurlijk wel belangrijk dat er in woonwijken plaats blijft voor huisartsen. En dat geldt niet alleen voor de bin nenstad", aldus Van Rij. De WBL moet op korte termijn een flink deel van haar bezit in de verkoop gooien om uit de fi nanciële problemen te komen. De woningbouwvereniging heeft jarenlang structureel veel te weinig geld uitgetrokken voor onderhoud, en krijgt daar voor nu de rekening gepresen teerd. Daarnaast moet de ver eniging grote bedragen investe ren om haar woningen ook in de toekomst aantrekkelijk te houden. Tenslotte moeten de reserves weer op een aanvaard baar peil worden gebracht. Om al deze zaken te kunnen bekos tigen, wil de WBL 1100 wonin gen verkopen. De grootschalige verkoop stuitte in de politiek nauwelijks op verzet. Sterker nog: het plan leidde hier en daar tot enthou siaste reacties. De WD ziet in de problemen van de WBL vooral een welkome aanleiding om het eigen-woningbezit in Leiden te bevorderen. De libe ralen kregen volmondige steun van het onafhankelijke raadslid D. Sloos. „Ik vind dat iedereen een eigen woning moet kunnen hebben in plaats van te moeten huren van een instelling die ie der jaar de boel weer oplicht met een huurverhoging van zes procent", stelde de oud-SP'er onomwonden. De enigen die zich ook zor gen maakten over het teruglo pen van het aantal huurwonin gen waren P. Day (SP) en M. Vlasveld (LWG/De Groenen). Zij pleitten ervoor om eerst nog eens goed te kijken naar ver schillende tussenvormen tus sen kopen en huren in. Wethouder T. van Rij ver klaarde dat de gemeente geen toestemming wil geven voor verkoop aan de Joke Smitstraat en de Veenbes omdat het hier om aantrekkelijke, ruime een gezinswoningen gaat, en deze in het bezit van de corporatie erg schaars beginnen tc wor den. De gemeente heeft de wo ningbouwvereniging inmiddels een lijstje met alternatieve ver- koopvoorstellen gegeven. Maar daar wordt WBL-directeur J. de Greef niet enthousiast van. „We moeten de tijd nemen om de alternatieven goed'te bekijken. Maar ik houd de mogelijkheid open dat we deze complexen uiteindelijk toch moeten verko pen", aldus De Greef. Naast een financiële sanering heeft de WBL ook een sanering van de bestuursstructuur in de planning staan. Plannen daar voor moeten voor 1 juli 2001 op tafel liggen. De gemeente dringt erop aan om dit proces te ver snellen en al eind 2000 met een voorstel te komen. De Greef gaf meteen al aan dat dat waar schijnlijk niet zal lukken. „We denken dat we de geplande tijd wel nodig hebben. Ik vrees zelfs dat versnelling van het proces eerder een averechts effect zal hebben." Vrouwenweg tijdelijk afgesloten voor autoverkeer De komende weken vinden wegwerkzaamheden plaats op de Europaweg. Ondanks het feit dat deze werkzaamheden voornamelijk 's nachts plaatsvinden, kunnen overdag stremmingen optreden. Helaas leidt dit tot toename van het sluipverkeer op de Vrouwenweg en daarmee tot toename van de verkeersonveiligheid voor langzaam verkeer op de Vrouwenweg. In overleg met de Provincie is daarom besloten de Europaweg tijdelijk open te stellen voor langzaam gemotoriseerde verkeer (o.a. landbouwverkeer). Tegelijkertijd zal de Vrouwenweg voor alle gemotoriseerd verkeer worden afgesloten. Deze tijdelijke maatregel zal gelden tijdens de wegwerkzaamheden die ongeveer twee weken duren. Informatie bij de heer M.V. van den Hout, afdeling Verkeer Vervoer, tel.: 516 58 46. Leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13