Lekkere wijn op halve dag rijden Snus heeft niets met dmgs te maken Smaak Saté Babi Britse keuken is veranderd DONDERDAG 8 JULI 1999 wo .lp REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023. Braadworst in zoetzure marinade Ingrediënten: 4 braad worsten; 2 grote uien; 4 eetlepels wijnazijn; 1 winterpeen; 100 gram selderijknol; 1 peterselie- wortel; 2 laurierbladen; 1 kruidnagel; 10 peper korrels; 8 jeneverbessen; 1 eetlepel mosterzaad- jes; snufje zout, snufje suiker. De uien pellen en in ringen snijden. Koken in de azijn met water, totdat ze zacht zijn. Maak de overige groenten schoon en snijd ze in blokjes. Doe ze samen met de wijn, kruiden en worsten bij de uien. De worsten ongeveer 10 minu ten langzaam laten garen. Niet koken, want dan springen de worsten open. Serveer elke worst in een groot diep bord, met een deel van de marinade. Garneren met peterselie en ser veren met boerenbruinbrood. Als wijn wordt een jonge, half droge aanbevolen, zoals de Scheurebe Kabinettwein. Vlees, kip en gevogelte worden steeds minder populair. foto hans w Vlees als smaakmaker De tijd dat het normaal is om elke dag vlees te eten, ligt ach ter ons. Steeds meer mensen kiezen voor een of meerdere maaltijden per week zonder vlees, vis of gevogelte. Zij kie zen er heel bewust voor om het eten van vlees te beper ken. Dat kan omdat we over het algemeen toch al (tej veel ingrediënten met dierlijke ei witten en vetten eten. In de VS en Australië rukken nieuwe eettrends op die met die over daad aan dierlijke eiwitten en vetten te maken hebben. Daar kiest men er voor om gerech ten met veel minder vlees, vis en gevogelte samen te stellen. Vlees, vis en gevogelte zijn al- Escoffier Het is de vraag of we in Euro pa die nieuwe trend - met be scheiden hoeveelheden vlees, vis en gevolgelte als smaak makers - gaan volgen. Met na me in West-Europa waar culi naire tradities worden gekoes terd, zal men sceptisch tegen over die ontwikkeling staan. In de keukens van vooraan staande restaurants is er voor alsnog geen belangstelling voor gebleken. Ook toonaan gevende koks hebben zich er nog niet over uitgesproken. leen nog van belang als smaakmaker. De hoeveel! den zijn teruggebracht to; geveer 50 gram vlees en gelte per persoon en voor 75 gram per persoon. Gro ten en vruchten spelen ee hoofdrol, terwijl aardapp rijst, pasta en brood event naar de achtergrond wore gedrongen. Zo op papier: het er nogal revolutionair maar dat is het eigenlijk In veel Aziatische keuken met name die van China, len - uiteraard op een uitzonderingen na - vlees en gevogelte al eeuwenlai geen grote rol. Wel zijn he uitstek smaakmakers. Velen hebben Auguste Es fier (1846 - 1935) noghoo het vaandel staan. Escofli wordt beschouwd als de grondlegger van de mode kookkunst. De regels die bijna honderd jaar gelede vastleggen gaan voor veel roepskoks nog altijd op J teurkoks en anderen diet lijks een warme maaltijd tafel moeten zetten zullen wel door die nieuwe trerii aangesproken voelen. Rijsttafel en wijn Jan des Bouvrie heeft een vervolg uitgebracht op Dutch Touch: Dutch Style. Eigenlijk hetzelfde recept: een bladerboek om mooie plaatjes te bekijken en ideeën op te doen. Met foto's van onder meer villa's, kantoren met een thema en een restaurant. Het kost 59,90 gulden en is vanaf half juli te koop. foto anp Duitsland is niet direct het land waaraan je denkt als het over wijn gaat. Toch worden onze oosterburen in één adem ge noemd met gerenommeerde wijnlanden als Frankrijk, Italië en Spanje. Vreemd genoeg wil len de Rieslings, Spatburgun- ders, Dornfelders en al die an dere wijnsoorten maar niet doorbreken in Nederland. In de supermarkt komt men vaak niet verder dat wat zoete Moezelwijntjes. Maar waarom zou een nieuwsgierige wijnlief hebber niet gewoon zelf ter plaatse poolshoogte nemen? Knijp er een paar dagen tussen uit of combineer een wijntripje met de vakantie. Op een halve dag rijden van hier is lekkere wijn te koop, zo bij de coöpera tie in het dorp. Of bezoek eens een van de talrijke wijnfeesten. Die worden het gehele jaar door gehouden. Zo zijn er de zogeheten Winzerfeste', waar op Duitse wijnen centraal staan. Aan lange tafels worden wijn en hapjes geserveerd en kunnen de bezoekers genieten van de verschillende festivitei ten. Op de Weinfeste' komen ook wijnen uit andere gebieden aan bod. De feesten geven tevens de ge legenheid in contact te komen met de mensen die zich dage lijks met wijnbouw bezighou den. Bij het Informatiebureau voor Duitse Wijn (telefoon 071- 560.20.40) is de brochure 'Deutsche Winzerfeste 1999' verkrijgbaar met daarin alle wijnfeesten per wijnbouwge- bied. De oudste wijngaarden van Duitsland liggen even ten zui den van Bonn. Van de terras hellingen die het riviertje de Ahr begeleiden, werden al in de derde eeuw van onze jaartelling druiven geoogst voor de wijn productie. Dat hier, op de vijf tigste breedtegraad, druiven voldoende rijpen om er wijn van te kunnen maken, is al bij zonder. Nog opmerkelijker is het dat de boeren in het Ahr- dal vooral rode wijnen produ ceren. Driekwart van de jaarop brengst heeft deze kleur. De Ahr is daarmee het meest noor delijk gelegen wijnbouwgebied waar rode wijn wordt gemaakt. De Duitsers spreken zelf met trots van 'Das Rotweinpara- dies'. De nauwe dalen maken van de hellingen gerieflijke plekjes waar je tot diep in het najaar aangenaam kunt verpo zen. Omdat de hellingen alle maal op het zuiden liggen, pro fiteren de ranken optimaal van elke zonnestraal. In het Ahr-ge- bied maakt het druivenras Pi- not Noir de dienst uit. Het werd ooit geïmporteerd uit Bourgon- dië, en heet hier Spatburgun- der, omdat Duitsers nu een maal alles vertalen. De druif le vert een vurige wijn, die een beetje een amandelsmaak heeft. Een andere smaakmaker uit het Ahr-dal is de Dornfelder, een druif die een stuk eenvoudiger is en wat grondig smaakt. Het levert een ronde, ietwat boerse wijn op, die prima past bij een voudige, doch voedzame kost. Langs de meanderende Ahr we melt het van de kleine stadjes waar het vooral in de maand oktober, als de oogst gaande is, prettig toeven is. In de talrijke 'Probierstubes' staat de wijn klaar om geproefd te worden. Goedkoop is de drank niet. Voor een goede fles moet al gauw tussen de acht en tien mark worden neergeteld. Dat komt vooral doordat de oogst arbeidsintensief is. De druiven moeten met de hand worden geplukt, omdat de hellingen voor machinale oogst veelal te steil zijn. De Duitse hellingen zijn vaak te steil voor een machinale oogst van de druiven. Dat maakt de wijn dan ook duurder. foto gpd KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Vr. fanaticus; 9. zwemvogel; 10. ver; 11. persoonlijk vnw.; 12. een zekere; 14. personal computer; 15. erwtensoep; 17. moed; 19. takje; 21. deel v.e. auto; 22. grote watervlakte; 23. boerderijdieren; 25. klap; 27. serie; 30. loofboom; 32. golf- term; 33. dierengeluid;-34. aan wijzend vnw.; 36. loven; 38. kliekje. VERTICAAL: 1. Deel v.e. drukpers; 2. pijn; 3. plus; 4. lusthof; 5. hemelli chaam; 6. voorzetsel; 7. ivoor; 8. niet krom; 13. deel v.d. hals; 15. stemming; 16. melkzeef; 18. lof; 20. ontkenning; 23. toestand van rust; 24. herkauwer; 26. plaat; 28. voedsel; 29. maal; 31. filmdecor; 33. vrucht; 35. persoonlijk vnw.; 37. muziek noot. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Loopbaan; 5. af handig; 6. solo; 8. eelt; 10. Al ler; 12. sleep. Verticaal: 1. Laatje; 2. omhaal; 3. bonus; 4. asiel; 7. oblie; 9. taks; 11. rap. Er is geen land in de wereld waar zoveel kookboeken wor den uitgegeven als in het Ver enigd Koninkrijk. Het is een bekend feit dat de Britten graag lezen over lekker eten en drinken. Ze doen dat ei genlijk al sinds het begin van deze eeuw. Ondanks dat heeft hun keuken bij ons een min der goede naam. Dat komt al lereerst doordat wij daarover heel lang slecht zijn geïnfor meerd. Lange tijd was het not done om in gezelschap van anderen in restaurants op merkingen te maken over de kwaliteit van het eten. Ook in culinaire rubrieken in dagbla den en tijdschriften trof men nooit een woord van kritiek Daarin hebben twee, inmid dels beroemd geworden koks, verandering gebracht. Beide broers, Albert en Michel Roux, kwamen in de jaren zestig naar Engeland. Michel werkte er als chef-de-cuisine bij Céci le de Rothschild, terwijl Albert bij de familie Astor en later bij de Cazelets werkte. In 1967 openden zij hun eerste res taurant in Londen (Le Gavro- che) en in de jaren daarna volgden nog enkele andere restaurants in Engeland. Met The Waterside Inn hebben de broers een kroon op hun werk gezet. Sinds de opening van Le Ga- vroche en later ook van Le Poulbot, Le Gamin en het reeds genoemde The Water side Inn werden de activitei ten van de beide broers in En geland nauwgezet gevolgd en daarbij ontbrak het ook niet aan kritiek. Het tweetal kwam immers uit Frankrijk en werd met de nodige argwaan beke ken. Inmiddels weet iedereen in het Verenigd Koninkrijk wie de Roux' zijn en vooral wat zij betekenen voor de ontwikke ling van de kookkunst in het koninkrijk. En niet alleen daar wordt met groot respect over hen gesproken. In vrijwel heel West-Europa kent men hen, omdat de Roux' hun arbeids terrein ook naar andere lan den hebben verlegd. Dankzij de twee broers kan er in het Engeland van vandaag aan tafel wel worden gespro ken over wat op de borden wordt geserveerd. En ook dankzij hen is de traditionele Britse keuken op z'n kop ge zet. Dat er veel is veranderd heeft ook te maken met het toerisme. Miljoenen Britten maken jaarlijks tijdens hun vakanties kennis met gerech ten uit andere landen. Met als gevolg dat er in restaurants steeds beter wordt gekookt. Ook thuis laat men de tradi tionele gerechten voor wat ze zijn en kookt op een manier zoals men dat ook op het con tinent meestal doet. Traditionele gerechten zijn lange tijd gekoesterd in het Verenigd Koninkrijk. Dat is ook de reden dat er nog altijd vele tientallen gerechten be kend zijn die ook in de mid deleeuwen op tafel kwamen. Dat heeft deels te maken met een zekere vorm van isolatio nisme dat de Britten heel lang, tot diep in onze eeuw, hebben kunnen handhaven. Bovendien hebben de Britten al bijna tien eeuwen geen vreemde overheersers gekend. Willem de Veroveraar was de laatste vijand die voet op En gelse bodem heeft gezet (Slag bij Hastings 1066). Hierna bleef het, op een flink aantal lokale oorlogen na, rustig in het eilandenrijk. Ontwikkelin gen in de keukens op het vas teland van Europa zijn aan de Britten voorbij gegaan. De enige belangwekkende veran dering sinds de middeleeu wen was tegen het einde van de 18e eeuw de introductie van de aardappel op het dage lijkse menu. HEINZ Nieuw genotsmiddel zonder ongezonde dampen Rijsttafelen met Rhönewijn? Het kan, zegt Frank Deuning van Indonesisch restaurant The Raffles in Den Haag. Hij is enthousiast over de combina tie. „Onze gasten staan vaak raar te kijken als we ze bij een rijsttafel een Cóte du Rhone aanraden. Maar als ze het proeven geven ze ons gelijk." Cöte du Rhöne wijnen zijn van nature krachtige wijnen met een flinke dosis en een vleugje smaak van deze en het uitgesprokf van Indonesische gaan heel goed samen. Cl kok Vichai Boonyuen Raföles stelde een special cept voor saté samen (zie o onder) waarbij een glas F newijn past. Maal de ingrediënten voor de marinade fijn. Bak het mengsel even aan. Laat het afkoelen .en meng het met het varkensvlees. Rijg het gemarineerde vlees aan de satéstokjes. Grill de saté goed gaar. Te combineren met een fruitige Cóte du Rhdne Village. Ingrediënten: 600 gram kensvlees, satéstokjes. Voor de marinade: 4 eetlepels knoflookpasta, 100 gram gember, 1 eetlepel sambal eetlepel ketjap manis, 1 lepel azijn. p/£t heywad beslotem g3dvp vtaaf savav7ow0 te 0*1 zu-l/e^vt-oot0f> te Dat zal ook niet-rokers aan spreken. De opmerkelijke verkoop van de sigar ettenmerken van Swedish Match aan Austria Ta bak- het bedrijf had een markt positie in dat land van bijna 50 procent - geeft aan dat men ge looft in de toekomst van de ronde doosjes met de nattige, niet zelden gearomatiseerde, tabaksprut. De achterliggende gedachte is waarschijnlijk dat als op termijn rokers verder in het defensief worden gedron gen, de vraag naar een alterna tief waarschijnlijk zal toene men. Bovendien wilde Swedish Match graag iets doen tegen de groeiende kritiek die de fanatie ke organisatie 'En rökfri genera tion' (een rookvrije generatie) steeds vaker op haar richtte. Toen de onderneming besloot naar de beurs te gaan, begon 'En rökfri generation' een heuse advertentie- en tv-spotjescam- pagne om de bevolking te wij zen op de kwalijke rookproduc- ten van Swedish Match. Pruim tabak- en snusgebruikende klanten daarentegen zullen hooguit zichzelf schade berok kenen. maar de lucht voor an deren blijft schoon. Einde kri tiek. Voor de overheid wordt het in middels steeds lastiger om snus te kritiseren. Alle argumenten tegen het spul blijken te weer leggen. Zo doen zich in het ui terste noorden van het land, waar de meeste snus wordt ver kocht, juist de minste kankerge vallen voor. Daar kunnen na tuurlijk ook andere verklarin gen voor zijn, maar het ligt in elk geval niet voor de hand dat snus het cijfer verhoogt. En op het verrassendste argu ment van de liefhebbers heeft de overheid van dit Scandinavi sche land al helemaal geen ant woord: er is nog nooit een bos brand ontstaan door het weg gooien van snus. Stinkende walmen van sigaret tenrokers worden steeds min der getolereerd door niet-ro kers. Waarom, zo is de gedach te, moet iedereen in ongezonde dampen zitten voor het genot van soms maar één ander. In de Verenigde Staten is het anti- rookbeleid het verst gevorderd. Maar Europa volgt. Swedish Match, fabrikant van onder meer sigaretten, zag de bui al hangen. Het concern verkocht zijn sigarettenpoot om zich te gaan concentreren op walm- vrije tabaksproducten. Vooral het in Zweden zeer populaire 'snus' heeft de aandacht. Snus, dat in het Engels wordt vertaald als snuffis een half- vochtige melange van nicotine- houdende, gemalen tabak en diverse andere geur- en smaak stoffen. Al sinds het begin van de achttiende eeuw wordt het door menige Zweed onder de bovenlip geduwd. Inmiddels kunnen meer dan 800.000 men sen er vandaag de dag niet van afblijven, wat goed is voor een verkoop van vijf miljoen kilo per jaar. De wat genotsmiddelen betreft fundamentalistische Zweedse overheid, die altijd precies meent te weten wat goed is voor de bevolking, vindt het snusgebruik maar niks. Het wekt de indruk dat iedereen zo'n beetje aan de drugs is. Maar met drugs heeft snus niets te maken. Het is eerder te vergelijken met een sigaret of een kop koffie. Of natuurlijk met ouderwetse pruimtabak, die in Zweden ook nog volop te verkrijgen is. Mooie tanden krijg je er niet van, want het plakkerige spul is donker van kleur en dat merk je. Maar zoals een verkleurde mondholte na het eten van bietjes vroeg of laat ook wel weer zijn normale uiterlijk aanneemt, zo hoeft de snusgebruiker ook niet altijd met een zwart gebit rond te lo- Snus is een halfvochtige melange van nicotinehoudende, gemalen ta bak en diverse andere geur- en smaakstoffen. In Zweden is het bizon der populair. Producenten van het spul leveren indrukwekkende we tenschappelijke rapporten waarin staat dat snus ongevaarlijk is. foto ap/pontus lundahl pen. Door nooit ronduit toe te geven dat het met de bedreiging van de volksgezondheid nog wel meevalt en door hoge accijnzen op te leggen, suggereert de overheid dat je maar beter nooit met snus kunt beginnen. Bovendien staat er sinds enkele jaren verplicht op de doosjes vermeld dat het kanker veroor zaakt. Een ideetje van de Euro pese Unie. In Zweden is er nie mand die dat gelooft. Rookvrije generatie Producenten van snus - toege geven, zij zijn partij, maar toch - leveren op verzoek indruk wekkende wetenschappelijke rapporten van tientallen uni versiteiten van over de hele we reld, waarin staat dat snus on gevaarlijk is. Sterker, het is een uitstekend middel om stapsge wijs van het roken af te komen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10